Verhoging van de omzetbelasting MUL Ministers gearresteerd in Tsjaad Amerikaanse troepen achtervolgen eenheden van de vietcong in de hooglanden Dreigbrieven aan gouverneur sir Humphrey Gibbs Vier man van baggermolen gered LANGS EEN ACHTERDEUR TOCH WEER TEXTIEL EN SCHOEISEL Overzicht Kwitantiezegel afgeschaft HET WEER ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No. 6569- de Gasverwarming Hoogwater Te hoge belastingen AANSLAG IN RIO DE JANEIRO 32 Pakistanen sneuvelden in Rajasthan Verzoek tot boycot van Portugal aan de veiligheidsraad De Amerikaanse verliezen Chinees blad over Vietnam Weerbericht Zon- en Maanstanden Bedreiging wereldvrede DERDE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BELGIE De Franse kandidaten voor het presidentschap JVanïrertai 80 aSenaement: TERNEUZEN Wrecteur-Hoofdredaetetir; L van <!e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 18 et: minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén Handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gpcomb maandae/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In het z.g. dekkingsplan van minister Vondeling zullen een aantal vijzigingen worden aangebracht. Deze wijzigingen hebben o.m. betrekking op de herinvoering van de )mzetbelasting cp textiel en schoeisel. De voorgestelde tarieven van deze omzetbelasting zullen worden ge halveerd, terwijl tevens de opheffing van deze vrijstelling eerst ud 1 januari 1967 zal ingaan. De samenloop met de op 1 januari a.s. ingaande huurverhoging en verhoging van de sociale premies wordt daardoor vermeden. Ook de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op bromfietsen zal worden verzacht. Het tarief zal worden teruggebracht van 18 tot 10 procent. Omzetbelasting op bromfietsen van 5 procent naar 10 procent in- plaats van naar 18 procent. Accijns op benzine verhoogd met 2 cent in plaats van met 1 cent per liter. Omzetbelasting op textiel van 0 naar V/2 procent in 1967 in plaats van naar 5 procent in 1966. Omzetbelasting op schoenreparaties van 0 naar 4 procent ver valt. Omzetbelasting bij invoer van textiel. S Verhoging van de vennootschapsbelasting met 1 punt voor winsten van f 100.000 of kleiner (46 procent) en met 2 punten voor winsten groter dan 100.000 (47 procent); verrekening met inkomsten belasting 16 punten in plaats van 10 punten. Verder wordt voorgesteld de afschaffing van het kwitantie zegel te doen ingaan op 1 jan. a.s. De bewindslieden vrezen niet, dat de lastenverzwaring als ge volg van de verhoging van de bieraccijns de concurrentie-ver- houding \ussen bier en andere consumptieverwante dranken zal verstoren. Zij achten de belastingverzwa ring uit hoofde van de verho ging van de alcoholaccijns niet van zodanige omvang dat zal worden uitgeweken naar andere consumptiegoederen. Het laat zich aanzien, dat in de sfeer van de invoer van tabaksprodukten door reizigers en in het klein grensverkeer met België enige toeneming van de conspmptiefraude is te verwach ten. aldus de memorie van ant woord betreffende de accijns op sigaretten en kerftabak. Van de prijsstijging wordt niet een zo danige toeneming van de fraude (smokkel) of ernstige gevolgen voor de winkeliers in de grens streek verwacht, dat om die re den een verhoging van de ac cijns achterwege zou moeten blijven. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat Terneuzen 7-9 Tn Tsjaad is een crisis begonnen met de arrestatie van drie minis ters, een vice-voorzitter van het parlement en een loco-burgemees ter. Waarnemers zien deze arresta ties naar het schijnt als een epi sode in de strijd die sinds jaren wordt gevoerd tussen de moham medanen van het noorden en de sara-stam in het zuiden en zij zou den ongetwijfeld het gevolg zijn van bloedige incidenten die zich op GELEIDELIJK KOUDER Het K.N.M.I. deelt mede; Geleidelijk trekt de vorstgrens, lie vrijdagavond de grote rivie ren heeft bereikt gestadig ver- Ier naar het zuiden. Storingen afkomstig van het zeegebied ten zuiden van Ierland trekken hier bij over Frankrijk in oostelijke richting en vullen dan weer op. Ondertussen heeft het grote ho- gedrukgebied boven Groenland met een uitloper boven Skandi- lavië versterking gekregen, zo dat de wind bij ons ovewegend matig blijft uit oostelijke rich tingen. Af en toe kunnen hier bij uit Duitsland wolkenvelden met sneeuw binnendrijven. Het blijft in het gehele land vrijwel zwaar bewolkt, terwijl het voor al in het noorden de gehele dag blijft vriezen. In het zuiden van het land kunnen de temperatu ren plaatselijk boven nul gra den komen. ZATERDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m.. Breskens 11.44 11.54 Terneuzen 0.09 12.29 Hansweert 0.49 1.09 Walsoorden 0.59 1.19 ZONDAG 21 NOVEMBER v.m. mm. Breskens 0.23 12.37 Terneuzen 0.58 1.12 Hansweert 1.38 1.52 Walsoorden 1-48 2.02 MAANDAG 22 NOVEMBER Breskens Terneuzen 1 november in Magalme, in het centrum van Tsjaad, hebben afge speeld. In dit geheel mohamme daanse gebied, waar de hogere be- stuursfunctionarissen uit het zui den afkomstig zijn, kan het gering ste incident niet te voorziene ge volgen hebben. De incidenten ontstonden door ontevredenheid van belasting plichtigen die zich te zwaar be last achtten. Spoedig verergerde de toestand en ontstonden on lusten waarbij acht doden vie- (Adv) len onder wie een afgevaardigde en een hoge functionaris. BINNENVERING het beste bed ooit gemaakt! I fjooilwill SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B, Enkele dagen later brandmerkte president Francois Tombalaye de incidenten als een „komplot" te gen de regering maar erkende te vens, dat de belastingen in Magal me buitensporig hoog waren. De werkelijke opstandelingen bevir, den zich volgens de president van Tsjaad in de hoofdstad, enkelen in de nationale vergadering en ande ren in de regering en het bestuur van de Tsjaadse progressieve par tij- De vrijdagochtend gearresteerde personen zijn allen mohammeda nen. Waarnemers achten het niet onmogelijk, dat president Bombai- baye, die zelf tot de sara-stam be hoort, van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt om zich te ontdoen van zekere elementen die hij wan trouwt. Naar het gebouw in Rio de Janeiro, waar de organisatie van Amerikaanse staten is ge vestigd, is vrijdagmorgen een molotovcocktail geworpen. Er zijn geen slachtoffers en de schade is gering. Op nog geen 600 meter van dit gebouw waren de ministers bijeen die deelne men aan de inter-Amerikaanse conferentie van Rio. Zij hebben niets gemerkt van de aanslag. DE STRIJD BIJ TLE1 ME Een beeld van de strijd in Zuid- Vietnam. Een gewond lid van de medische troepen helpt een ge wonde makker terwijl zij met nog een aantal lotgenoten wach ten op de helicoptersdie hen uit 'het strijdgebied bij Plei Me zullen evacueren. Tijdens de gevechten om de buitenpost Miajlar in de Indiase staat Rajasthan zijn tenminste 32 Pakistanen gesneuveld en 70 gevangen genoi^en, aldus een of ficiële mededelmg 'irf'de Indiase hoofdstad. Volgens de jongste berichten zijn de Indiërs er in geslaagd de Pakistanen uit de post te verdrij ven, doch deze zouden zich nog wel op Indiaas grondgebied be vinden. Van Indiase zijde wordt ge tracht Pakistanen van Indiaas grondgebied te verwijderen dat zij tijdens het grote grensconflict in september jl. waren binnenge trokken. De post Miajlar zou zelfs na het op 23 september gesloten bestand door Pakistanen zijn be zet. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Amerikaanse troepen, zwaar gehavend in bloederige gevech ten. bij Plei Me, hebben vrijdag zeer behoedzaam in de ruige wes telijke hooglanden van Zuid- Vietnam de achtervolging inge zet. Hun tegenstanders, sterke eenheden van de vietcong, heb ben zich teruggetrokken. Volgens een Amerikaanse mi litaire woordvoerder zijn er in de afgelopen week bij de gevechten tussen eenheden van de eerste "cavaleriedivisie van de Ameri kaanse luchtmacht en guerrilla strijders van de vietcong, ge steund door Noordvietnamese troepen, minstens 1.200 man aan vietcongzijde zijn gesneuveld. De Amerikaanse verliezen zijn om veiligheidsredenen niet bekend gemaakt. Vast staat echter dat sommige eenheden zwaar gele den hebben. Van Amerikaanse zijde is Zes landen hebben vrijdag bij de veiligheidsraad een ontwerp resolutie ingediend waarin op alle landen een beroep gedaan wordt geen handel met Portugal meer te drijven en Portugal ook geen wapens meer te leveren, noch uitrusting voor de Portu gese oorlogsindustrie, teneinde Portugal ertoe te brengen „de onderdrukking in Angola, Mo zambique en Portugees Guinea" te staken en de bevolkingen van deze gebieden het recht van zelfbeschikking te verlenen. Soortgelijke resoluties, die reeds enkele jaren door de vei ligheidsraad en de algemene vergadering zijn goedgekeurd, zijn evenwel tot dusver zonder gevolg gebleven. voorts medegedeeld, dat vijf be- taljons van twee afzonderlijke ré gimenten deelgenomen hebben aan de gevechten van deze week. Drie van deze vijf bataljons wa ren pas deze maand in Zuid-Viet- nam aangekomen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendge maakt, dat in de week die maan dag jl. is geëindigd, 108 Ameri kaanse militairen in Vietnam zijn gesneuveld, meer dan in enig an der voorafgaand tijdvak van zeven dagen. Volgens het ministerie be draagt het totale aantal Ameri kaanse gesneuvelden sinds janu ari 1961 nu 1095. Het aantal gewonden bedroeg vorige week 358 en is thans in totaal gestegen tot 5661. Het Chinese „Volksdagblad" is van oordeel, dat de oorlog in Vietnam ten nadele van de Vere nigde Staten verloopt. De laatste tijd durven de Amerikaanse ge neraals niet meer te pochen op overwinningen. Zij maken zich er zorgen over hoe het komt dat zij worden „verpletterd", aldus het Volksdagblad. Het erkent dat de vietcongstrijders karig zijn be wapend, maar zegt dat de Ame rikanen niettemin zullen verlie zen omdat hun soldaten de moed laten zakken, wanneer zij oog in oog met de vijand komen te staan. Het Zuidvietnamese be vrijdingsfront past bij voorkeur man-tegen-mangevechten toe waarbij men van de bajonet ge bruik maakt en meestal in het nachtelijk duister toeslaat, zo zegt het blad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Geleidelijk konder Zwaar bewolkt met plaatselijk wat sneeuw. In het zuiden van het land hier en daar mist. Over wegend matige oostelijke wind. In het noorden van het land lich te vorst, elders temperaturen om het vriespunt. v.m. n.m» Nov. 1.03 1.38 20 8.09 16.43 429 15.48 1.38 1.53 21 8.10 16.42 5.49 16.04 2.18 2.33 22 8.12 16.41 7.10 16.23 2.28 2.43 23 8.14 16.40 8.28 16.48 Twee sleepboten en een red dingboot hebben donderdagavond vier man gered van een bagger molen die door de Nederlandse sleepboot „Maasbank" (van L. Smit en Co uit Rotterdam) werd gesleept. De baggermolen die door de ruwe zee in moeilijkhe den kwam, is vastgelopen op de noorderpier van Northshields in N.O.-Engeland. De vier mannen zijn aan land gebracht. Berginsdeskundigen van L. Smit en Co zijn naar North shields vertrokken om de si tuatie op te nemen. Vooralsnog lijkt het onmogelijk dat de „Maasbank" er op korte termijn Premier Ian Smith heeft vrij dag voor de Rhodesische radio verklaard dat sommige mensen dreigbrieven heben gezonden naar de Britse gouverneur, sir Humprey Gibbs. Hij waarschuwde dat de rege ring tegen de schrijvers van der gelijke brieven streng zal optre den. Volgens Ian Smith is het zen den van dlreigbrieven in strijd met de in Rhodesië algemeen aanvaarde gedragsregels. Hij vervolgde: „Voorts is mijn aandacht gevestigd op het feit, dat sir Humphrey een groot aan tal telegrammen heeft ontvangen waarin hem wordt gevraagd af te treden en zich achter de Rho desische regering te stellen. Ik geloof dat dergelijke boodschap pen volkomen in orde zijn", aldus Smith. Gouverneur sir Humphrey Gibbs bevond zich vrijdag nog steeds in het gouvernementshuis. Hij zou 's avonds een verklaring tegenover de pers afleggen. President Nkroemah van Ghana deed vrijdag een beroep op de Af rikaanse staten stappen te onder nemen om zichzelf én het volk van Rhodesië te verdedigen. Op een persconferentie zei hij dat Engeland seen enkele militaire stap heeft ondernomen om de op stand in Rhodesië te onderdruk ken. „Ik ben ervan overtuigd dat het voor de Afrikaanse staten een gevaar inhoudt om nog langer te wachten tot Groot-Brittannië zijn plicht doet". Volgens Nkroemah zou de vei ligheidsraad de rebellie in Rhode sië als een bedreiging van de we reldvrede moeten beschouwen en dienovereenkomstig handelen. Het socialistische lagerhuislid Jones zal aan premier Wilson vra gen een detachement troepen naar Rhodesië te zenden ter bescher ming van gouverneur Humphrey Gibbs en diens echtgenote. Het verzoek zal volgende week in het parlement worden behandeld, Als gevolg van een scheuring in de Belgische communistische partij van de „Pekingvleugel" is de oprichting van een derde or ganisatie naast de oorspronkelij ke partij aangekondigd. De onenigheid tussen de „Pe- king-communisten" leidde enke le dagen geleden tot de arresta tie van een der leiders, die werd beschuldigd van inbraak. Hij was 's nachts in het hoofdkwartier van de beweging binnengedron gen. Zijn volgelingen hebben don derdag het recht opgeëist om de Peking-strekking van de commu nistische partij te vertegen woordigen, waardoor er naast de Belgische communistische partij een scheurpartij zal bestaan on der leiding van Maurice Massoz, die thans nog in hechtenis is, en 'n scheurpartij onder leiding van Jacques Grippa. in zal slagen aan de Nederland se baggermolen (de „Beverwijk 30" van Van Hattum en Blanke voort) vast te maken, omdat d« sleper door de hoge zee niet ri de buurt van de baggermoler kan komen. De vier man, die door twee slepers (w.o. de „Maasbank" er. een reddingsboot) van de bag germolen werden gehaald, zijr. allen Nederlanders. Het viertal drie runners en een man van de firma Van Hattum en Blanke voort, is sinds het vertrek var de sleep uit Nederland op IS november onafgebroken in touw geweest in verband met de slech te weersomstandigheden. Zij ver keren in goede welstand en zul len voorlopig in Engeland blij ven om de berging van de „Be verwijk 30" te kunnen volgen. Marcel Barbu, Charles de Gaulle, Jean Lecanuet, Pierre Marcilhacy, Francois Mitteranc en Jean-Louis Tixier-Vignancour zijn officiëel kandidaat verklaard voor het Franse presidentschap zo is donderdag in Parijs bekend gemaakt. Voor de bevolking in de over zeese gebieden, die voor het me rendeel nog ongeletterd is, zul len de kandidaten kenbaar zijn aan symbolen. Generaal De Gaulle voert het kruis van Lotha ringen; Marcel Barbu is ken baar aan een korenaar in een dubbele cirkel; Lecanuet aan een ster, Marcilhacy aan een zeshoek in een cirkel, Mitterand aan een zon en Tixier-Vignancour aan zijn initialen in een dubbele cir kel.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1