Chr. aannemers- en bouwvak patroonsbond oefent kritiek uit op bezuinigingsplannen utiliteitsbouw Waarom is het juist nü zo fijn om een kolenhaard te hebben Omdat je baas bent over eigen brandstof. Dus.... over eigen warmte. Leefwarmte trouwens. MAANDAG CASSIUS CLAY TEGEN PATTERSON OM DE WERELDTITEL ZWAARGEWICHT BOKSEN Nederlands vee voor Ecuador Min. Suurhoff: Wegen kosten meerdan weggebruiker opbrengt Pagina 7 Alleen kolen geven leefwarmte Opcenten Misverstand Zaterdag 20 november 1965 -- - DE VRFTE ZEEim Tijdens de gisteren in Baarn gehouden jaarverga dering van de vakafdeling utiliteitsbouw van de Ne derlandse christelijke aan nemers- en bouwvakpa troonsbond heeft de voor zitter, de heer H. Stamhuis, felle kritiek geleverd op de bezuinigingsplannen van de rijksoverheid ten aan zien van de utiliteitsbouw. „Opnieuw moet worden gesig naleerd, hoe de utiliteitsbouw wordt gezet naar de politieke wensen van de dag", zo zei de beer Stamhuis, die te kennen gaf dat door het naar believen open- en dichtdraaien van deze kraan in onze volkshuishouding de positie van de utiliteitsbouw alleen maar kwetsbaar wordt". Hij noemde het eenzijdig de publieke aandacht alleen op de bouw van woningen te concen treren. De economische behoef ten van ons volk maken het noodzakelijk op de niet-woning- nouwsectoren evenveel aandacht :e richten, opdat ook voor deze ^es jaar en tei beschikking stelling van de regering voor vadermoord De rechtbank in Utrecht heeft gisteren de 32-jarige opperman J. B. uit De Meern veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jsnr met aftrek van voorarrest en een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering. Op de 21ste juli van dit jaar stak de op perman tijdens een ruzie in het ouderlijk huis zijn vader dood met een broodzaag. Aanleiding tot de steekpartij was een ruzie tussen B. en een van zijn jongere zusjes. De twist speelde zich af in de huiskamer waar vader B. in een stoel zat te slapen. Toen hij door het lawaai wakker was geworden, bemoeide hij zich ook met de ruzie. Hij trok partij Voor het meisje. Hier wond zijn_zoon zich zo over op, dat Jjij juit de keuken een broodzaag haal de en zijn vader daarmee in dolle woede een aantal steken toebracht. De laatste steek trof de hartstreek. De man stierf ter plaatse. De opperman was al enkele ma len. Daarvoor is noodzakelijk justitie geweest. Het betrof hier enkele gevallen van mishandeling Op het tijdstip dat de noodlottige steekpartij plaatsvond, liep B. nog in een proeftijd. Er was tegen hem een gevange nisstraf van drie jaar en een on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de regering geëist. sectoren financieel en politiek de nodige ruimte beschikbaar komt. De heer Stamhuis becijferde dat het in de rijksbegroting aan gekondigde utiliteitsprogramma reeds 248 miljoen beneden de werkelijke capaciteit bleef. Nu is de minister van financiën na de algemene beschouwingen met een bezuinigingsplan gekomen, waarbij de utiliteitsbouw met 50 miljoen gulden een van de slachtoffers is. ACHTERSTELLING Spreker meende dat dit lang zamerhand op achterstelling gaat lijken, achterstelling nog wel in een sector van het bedrijfsleven die van primair belang moet worden geacht voor de bevorde ring en ontplooiing van de nabije en toekomstige welvaart, be woonbaarheid en leefbaarheid van ons land. De produktie in de utiliteits bouw is de laatste jaren achter gebleven bij hetgeen in deze sector op grond van het aanwe zige bouwpotentieel tot stand kan worden gebracht, zo meent de heer Stamhuis. Dit betekent dat voor deze produktie geen capaciteit behoeft te worden onttrokken aan de woningbouw- produktie, met andere woorden: er ligt potentiële bouwcapaciteit welke onbenut blijft. SOCIALE REPERCUSSIES Een ander aspect is het sociaal belang. Hij dacht daarbij aan de maatsehappelijk-structureel vraagstukken, welke aan de orde van de dag zijn en die hem aan duidt met termen als medezeg genschap, winstdeling e.d. Spreker beklemtoonde de sa menhang tussen deze sociale vraagstukken en de oplossing en de mate, waarin het bouwbe drijf zich economisch rustig en gestadig zal kunnen ontwikke len. Daarvoor is noodzakelijk dat de onderneming in staat wordt gesteld zich in een rus tige continuïteit te ontplooien en dat zij niet onder werking van van buiten komende facto ren tot schoksgewijze schomme lingen wordt gedwongen. Zulke schommelingen hebben altijd economische en dus ook sociale repercussies, zo meent de heer Stamhuis. De overheid heeft hierop met door haar te treffen maatrege len mede invloed. Cassius Clay, de wereldkam pioen der zwaargewichten, heeft vrijdag in Las Vegas zijn training voor het titelgevecht tegen Flovd Patterson dat maandag a.s. wordt gehouden, afgesloten. Honderden toeristen hebben de afgelopen weken met liefde een dollar extra betaald voor het voor recht om onder een koel glas bier behalve naar de revue-meisjes en acrobaten ook naar de training van Clay en Patterson te kijken. Clay maakte van zijn laatste training de gebruikelijke clownerie. Hij trainde drie ronden met zijn weinig agressieve sparringpartner Cowdy Jones terwijl hij later op de dag een persconferentie gaf, waarvoor hij iedereen uitnodigde. Patterson, de 30-jarige oud wereldkampioen gedroeg zich tij- Betoger liep schedelbreuk op De 18-jarige student Jesus Ro- lan-Rojas, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, bij diens bliksembe zoek deze week aan Montevideo in het gezicht heeft gespuwd, ligt thans in een staat van diepe be wusteloosheid in het ziekenhuis tengevolge van een schedelbreuk die hij opliep toen hij door de po litie na zijn daad met de gummi knuppel bewerkt werd. Uiterst tevreden over de be reidwilligheid die hij in Den 'Haag bij de ministers Biesheu- 'vel en Bot heeft ondervonden is de minister van landbouw en A'eeteelt van Ecuador, de heer José Aray Marin, gisteren van Schiphol naar_ Rome vertrokken waar hij vóór zijn terugkeer naar Amerika een conferentie tal bijwonen van de F.A.O., -de voedsel- en landbouworganisatie van de V. N. „Zodra ons quarantainesta tion gereed is en dat zal nog een maand of vijf duren ho pen wij met de import van vee uit Nederland te beginnen", zo zei hij vóór zijn vertrek. Naar bekend heeft het Amerikaanse werelddeel het probleem van mond- en klauwzeer volledig bedwongen, zodat Ecuador voor de invoer van vee uit de V. S. geen quarantaine-inrichting no dig had. Nu men het oog op Europees vee heeft laten vallen, is zo'n station echter onontbeer lijk. Reeds in januari van dit jaar heeft Nederland met Ecuador een overeenkomst voor hulpver lening bij de ontwikkeling ge tekend. „Thans zal aan de uit voering van die overeenkomst worden begonnen," aldus demi- nister. Nederland zal financiële Burg -.meester van Dordrecht benoemd Bij K. B. is met ingang van 1 januari 1966 benoemd tot bur gemeester van Dordrecht mr. J. j. van der Lee. De heer Van der Lee is thans directeur algemene zaken bij het directoraat-gene raal ontwikkeling van landen overzee bij de E.E.G. te Brussel. Hij vervult deze functie sedert juli 1958. De heer Van der Lee is op 5 fébruari 1918 te Rotter dam geboren en is lid van de 'artii van d« Arbeid. en technische hulp verlenen bij de bouw van een veterinaire school in de buurt van Quito, de hoofdstad van Ecuador. NIEUW GIROKANTOOR IN ARNHEM Het nieuwe gebouw van de post- girodienst in Arnhem bereikte donderdag het hoogste punt. Deze gelegenheid werd gemar keerd door het hijsen van de vlag door prof. ir. H. G. Bast, de directeur-generaal van de P.T.T. en de heer Chr. Matser, burge meester van Arnhem. Op de foto een blik op het nieuwe gebouw. dens zijn laatste „publieke" trai ning als een heer. Hij trainde drie ronden met Wendell Newton, de Snelle zwaargewicht van de Ba- hama-eilanden, die in het voorjaar ook als sparringpartner van Sonny Liston fungeerde. Geen „kruistocht" In een gesprek met verslaggevers ontkende de (katholieke) Patterson dat het titelgevecht tegen Clay voor hem een soort kruistocht te gen de „zwarte moslims", de gods dienstige (neger) sekte waarvan Clay lid is, zou zijn. Ook ontken de Patterson dat hij sinds zijn aan komst in Las Vegas door aanhan gers van de „zwarte moslims" zou zijn bedreigd! Wel was Patterson ervan overtuigd dat, wanneer hij erin zou slagen Clay de titel te ontnemen, dit een vooruitgang voor de Amerikaanse bokssport zou zijn. Luidruchtig Tijdens de training was Cassius Clay zeer luidruchtig. Hij maakte allerlei opmerkingen en vertelde de toeschouwers herhaaldelijk dat hij 93 kilo woog. Tijdens de persconferentie was Clay echter serieuzer. Op 'n vraag of hij Patterson niet onderschatte antwoordde Clay: „Ik weet dat ik verslagen kan worden. Ik ben ook maar een mens. Ik heb daarom hard getraind en serieus geleefd". Filmsterren De wedstrijd in de Convention Hall van Las Vegas zal worden bijgewoond door ongeveer 8000 toeschouwers bij wie vele groten uit het nabij Las Vegas gelegen Hollywood. Zo hebben Elisabeth Taylor, haar echtgenoot Richard Burton en Frank Sinatra al toe gezegd te komen. Het gevecht zal via een gesloten televisiecircuit over de Verenigde Staten en Ca nada worden uitgezonden. Enge land ontvangt beelden van het ti telgevecht via de communicatie satelliet Early Bird. Verder zal de strijd via honderden radio-stations over de gehele wereld te volgen zijn. Fijn om een baard te hebben waar je zelf wat aan kunt doen. "Waar voor je zelf de brandstof in voorraad hebt. Je eigen warmte ligt gewoon voor het opscheppen. Niets of niemand die daar iets aan veranderen kan. Je bent baas over eigen warmte. Leefwarmte! Fijn om een haard te hebben die je zelf in de hand hebt. Want: waar voor hèb je een haard in huis, tenslotte? Om warmte te krijgen als 't koud isda's nogal klaar. Dan is het maar goed om baas te zijn over eigen warmte. Leefwarmte! Fijn om een haard te hebben waarmee je niet afhankelijk bent. De kolenman komt als je hem nodig hebt. Brengt wat je nodig hebt. Eigen voorraaddus wat kan je gebeuren Vriest het harder - stook je harder. Vriest het minder - stook je minder. Altijd zelf de toestand volledig in de hand. Altijd baas over eigen warmte. Leefwarmte bovendienl *1a!ute De wegen kosten meer dan de weggebrui ker opbrengt, zo blijkt uit een door de mi nister van verkeer en waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, aan de Tweede Kamer verstrekt overzicht. In 1964 bedroeg het totaal van de uitgaven ten behoeve van de wegen door de overheid een miljard en 56 miljoen gulden, waartegen over een opbrengst van motorrijtuigenbe lasting en bijzonder invoerrecht op benzine en dieselolie van 928 miljoen gulden stond. In het eerste totaal zijn zowel de uitgaven van de centrale overheid als die door pro vincies, gemeenten en waterschappen begre pen. Het gaat hierbij behalve om de aanleg ook om onderhoud, verbetering, beheer etc Voor 1965 worden de totalen geschat op resp. 1242 min en 1101 min en voor 1966 op 1391 min en 1197 min. Uit het gespecificeerde overzicht dat cij fers geeft van 1954 af, blijkt ook dat de ver houding tussen kosten en opbrengsten steeds ten gunste van de weggebruiker heeft ge legen met uitzondering van de jaren 1958 tot en met 1960. toen de belastingopbrengsten resp. 69 min, 64 min en 8 min hoger waren. In 1957 tijdens het begin van de be stedingsbeperking overtroffen de uitgaven de opbrengsten nog met een miljoen. Uit gaven voor onderhoud en beheer van we gen door overige publiekrechtelijke licha men zijn promemorie opgenomen. In de ge raamde belastingopbrengsten voor 1965 en 1966' is rekening gehouden met de opcen ten op de motorrijtuigenbelasting, die wor den geheven ols gevolg van het instellen van rijkswegenfonds. Tijdens de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat in openbare com missievergadering, die op 3, 4 en 11 novem ber werd gehouden, was een misverstand ontstaan doordat de bewindsman in de ver onderstelling verkeerde, dat de thans gepu bliceerde brief reeds in het bezit van de commissieleden was. Als gevolg van een ambtelijke vergissing is de publikatie van het stuk vertraagd. De minister drukt er zijr. spijt over uit, dat hierdoor pas laat aan het verzoek van de vaste commissie kon worden voldaan. |SPS*P BELGIE ERKENT HOF VOOR DE RECHTEN VAN DE MENS De Belgische regering heeft besloten de bevoegdheden van. het hof voor de rechten van de Staking in Chileense kopermijnen duurt voor De arbeiders van de kopermijnen in Rancagua ten zuiden van San tiago (Chili) hebben besloten hun staking voort te zetten. De staking daar en in andere kopermijnen duurt al een maand en heeft het land tot dusver 18 miljoen dollar gekost. De actie is ondernomen als protest tegen het voornemen van de overheid deze industrie te reor ganiseren. 8500 arbeiders van salpeter- mijnen en 1000 van kopermijnen in de noordelijke provincie Antofagas- ta en nog eens 1000 van de koper- .mijnen van Mantos Blancos bij Santiago zijn donderdag een sym pathiestaking van 48 uur begonnen. 8000 man uit de steenkolenmijnen bij Conception werken niet. 35.000 werknemers van de openbare ge zondheidsdienst overwegen volgen de week voor twee dagen het werk neer te leggen om kracht bij te •/etten aan hun looneisen. mens in Straatsburg voor een nieuwe periode van twee jaar te erkennen, aldus heeft minister P. H. Spaak van buitenlandse zaken in de senaat medegedeeld. België zal echter de bevoegd heid van het hof betwisten om zich uit te spreken over de taal wetgeving. Een aantal Franstalige Belgen heeft zich tot het hof gewend voor een uitspraak over de vraag of hun rechten worden aange tast door de Belgische taalwet ten, die geen onderwijs in het Frans toelaten in het Neder landstalige deel van België, zo als dat trouwens ook omge keerd het geval is. Minister Spaak zei dat de re gering enige tijd had geaarzeld omdat een utispraak van het .hof, waarin de klacht van de Frans talige Belgen zou worden er kend, „een zware klap" zou be tekenen voor het internationale recht, daar een dergelijke be slissing aan de taalwetgeving in België eenvoudig niets zou kunnen veranderen. Het is overigens gebruikelijk, dat de erkenning van het hof mei. viif iaat- wordt verlengd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11