Kamer van Koophandel vergaderde Stichting van de Arbeid had bespreking met ministers Veldkamp en Den Uyl Radio en Televisie De Tweede Kamer DE ONDERGANG VAN UHR DE VRljE ZLIUJW Pagina 5 Vrijdag 19 november 1965 Het was een lange maar zeer interessante vergadering die de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuws-Vlaande- ren in het gebouw der Kamer te Terneuzen hield onder voor zitterschap van Ir. R. H. van Krevelen. Lid commissie van toezicht Dit gaf aanleiding tot enige discussie, waarin de heer J. F. de Klerk, lid van deze commis sie van het Nederlands Genoot schap tot opleiding van leer krachten voor het Nijverheids onderwijs, die zijn funktie had neergelegd, meedeelde dat de reis naar Goes een handicap was hetgeen door de heer ir. J. F. Denie mede een obstakel werd gevonden om de functie goed te doen. Hét verzoek om een nieuw lid uit de vergadering aan te wijzen, ging niet vlot. Het re sulteerde in het besluit dat zou worden geïnformeerd, of ook iemand „namens" de vergade ring uit de industrie kan wor den aangewezen. Traditiegetrouw werd aan de commissie voor de Axelse jaar markt 50 subsidie verleend. De veetentoonstelling krijgt eveneens 50. De heer Denie, lid van de ka mer, heeft een benoeming aan vaard als adviserend lid in het algemeen bestuur van de pro vinciale vereniging voor vreem delingenverkeer. Levendige discussie Het bestuur had de minister van waterstaat in kennis ge steld van de adhaesiebetuiging aan een schrijven van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Dit hield in, dat van die zijde ernstige bezwaren werden ge maakt tegen lozing van afval water in de Zeeuwse wateren, waardoor de bestaande onder nemingen ernstig worden ge schaad of waardoor toekomstige ontwikkeling ernstig wordt be- invloed. Persleiding West Noord-Brabant Aanleiding tot het verzenden van. deze brief was o.a. een persbericht dat melding maakte van het plan van enkele Bra bantse gemeenten voor de aan leg van een persleiding naar de Westerschelde voor de afvoer van min of meer verontreinigd afvalwater. Noord-Brabant beraadt zich over industrialisatie in de buurt van de „Zoom". Dit brengt mee dat afvalwater een uitweg zal moeten vinden. Daardoor ont stond het plan om een perslei ding van Bergen op Zoom naar Waarde te leggen, uitmondend in de Westerschelde. De Westerschelde, zo zei de voorzitter, is een water met gro te mogelijkheden voor Zeeland. Maar er kan zo maar niet ge zegd worden: „wat fijn, die gro te Schelde". Er zijn grenzen. Ook de Schel de heeft uiteindelijk een be paalde capaciteit. Als men de industriële ontwikkeling in Zee land nu en in de toekomst be kijkt, moet men bedenken dat men er niet uit alle hoeken af valstoffen in kan kwijtraken. Dan dient Zeeland een zekere voorrang te hebben en moeten de nog te vestigen industrieën in deze provincie niet genood zaakt worden op andere en veel kostbaarder wijze aan de „wet on waterverontreiniging" te vol doen. De heer De Meijer was het niet helemaal eens met de ziens wijze van het bestuur. Want, zo was hij van oordeel, „kan men iets doen tegen België?" De voorzitter zei, dat men sneller de grens overschrijdt dan vroeger werd gedacht. Nu zijn er al restricties voor het Hol lands Diep. Als de deltawerken gereed zijn, is de Westerschelde het enige „open" water in Zuid- West Nederland. Een voorbeeld nemend aan het Ruhrgebied, stelde de voorzit ter dat het een verstandige po litiek is in verband met het ge legenheid geven tot lozing van afvalwater op de Westerschelde de grootst mogelijke voorzich tigheid te betrachten. Laten we voorkomen, dat vérgelegen in dustrieën maar lozen en eigen industrieën worden benadeeld. De voorzitter ging nog in op vele zijden van deze kwestie. Welke zijn de mogelijkheden voor industrievestiging? Wat komt er nu al op de Schelde? Wat kan er nog bij? Men kan niet zonder meer zeggen men kan het nog kwijt. Men moet de toekomst niet zo maar op zich af laten komen. Had men in het „Ruhrgebied" 50 jaar eerder kunnen beginnen dan zou het er nu niet zo zwart uitzien. Daarom concludeerde de voor zitter: We moeten de toekomst van Zeeland veilig stellen, zo ver dat in ons vermogen ligt. Nadat nog 'n 3-tal minder be langrijke punten waren behan deld werd de begroting 1966 goedgekeurd en was het laatste punt van de agenda der eigen lijke vergadering, de rondvraag, aan de beurt. Van gas, via oude gasbuizen, kwam men tot de R.J.Z.A., zelfs tot New-York's duisternis. Omtrent het laatste kon de voorzitter tenslotte meedelen, 'at experts hadden verklaard 'at in Nederland zo iets niet kan gebeuren, een lichtpunt voor de bevolking van ona land, «n ba- sloot men dit eerste gedeelte van de vergadering. Veerdiensten over de Westerschelde Na een korte onderbreking van de vergadering gaven de heren J. Zuurdeeg en mr. J. Nieuwenhuis voor de Zeeuws- Vlaamse kern van industrie en handel een uiteenzetting over de komende ontwikkeling van het vervoer over de Schelde. Hiervoor moet nog heel wat werk worden verzet. De heer Nieuwenhuis gaf een uitvoerige schets van de ver- voersprognoses in de nabije toe komst. De opgang van het ver voer over de veren kwam in feite zo plotseling dat met z.g. „prinsesseboten" niet meer kon worden doorgegaan. Dubbeldek Dubbeldekkers moeten de op lossing brengen. Nieuw is de dubbeldekker niet. Om er ken nis mee te maken waren oriën- tatiebezoeken gebracht aan de Deense dubbeldekkers en die nen deze als voorbeeld en als studieobject. Men was hier ge schrokken van de prognoses die werden gemaakt met het oog op de toekomst. Tot 1961 liep het vrij aardig, ook met de wachttijden. Hadden 3 boten tot dan een capaciteit van 34-, 33- en 33 eenheden, na de verlenging van de schepen bedroeg dit 48 eenheden. In 1980 zou men indien men niet tot dubbeldekschepen overging, zes prinsesseboten nodig hebben. De toenemende grote vaart zou dan bedenkelijke aspecten geven voor dit vraagstuk. De binnen vaart, waar men nu al spreekt van de boten „die zitten te krau wen", zou dan zeker weinig goede woorden meer kunnen vinden voor deze onmisbare ma nier van vervoer. Een ontwerptekening verdui delijkte de bouw en inrichting van een dubbeldekker. Voor de vrachtwagens zijn er op het eer ste dek 4 rijbanen, waarvan de buitenste 3.15 m breed zijn en de 2 binnenbanen 2.50 meter. Zonder te „kruipen" kan men de auto's verlaten. Daar is door het vrijhouden van een 70 cm breed pad rekening mee gehou den. 6 rijbanen voor personen auto's, 71 /b minuut voor laden en lossen, 8 minuten varen. 7 mi nuten manoeuvreren, allemaal cijfers die uitgedokterd zijn om een en ander efficiënt en ver antwoord te doen verlopen. Na nog diverse verkeerstech nische kwesties te hebben aan gesneden zei de heer Nieuwen huis dat hij van deze plaats be wondering wilde tonen voor het personeel van de veerdiensten, dat met vakkennis de boten laadt en lost. Aansluitingen Uiteraard werd er ook aan dacht besteed aan de aansluitin gen met verdere vervoersmid delen als trein en bus. De lopende, dus de niet-auto- rijdende passagiers, misschien in de verre toekomst een „minder heidsgroep" van de bevolking, behoeven geen zorgen te heb ben. De treinen blijven rijden, evenals de autobussen en de vaar- en rijtijden worden op elkaar ingesteld. Na een korte koffiepauze heeft Ir. Zuurdeeg met grafie ken en dia's een andere zijde van de veerdiensten belicht. Hij noemde het een hachelijk onder werp om over te spreken in deze vergadering. Er komen voor '68 drie nieuwe boten. Tal van moei lijkheden en zorgelijke jaren staan ons nog te wachten. Maar alles wordt in 't werk gesteld om de moeilijkheden te onder vangen. Aan de hand van cij fers en grafieken wist de heer Zuurdeeg de aanwezigen opti mistisch te stemmen. Ir. Zuurdeeg besloot aldus: „Het leed is ver geleden". Perk- polderKruiningen ondergaat een metamorphose. Dit in enkele jaren tot stand te brengen is wel geen „achtste wereldwonder", maar getuigt toch van vernuft en techniek, van intense samen, werking tussen de diverse in. stanties, van hoog tot laag. In deze zuidwestelijke _hoek van Nederland wordt, zij het dan ook niet door een tunnel of een brug, een stuk Benelux-samen- hang tot stand gebracht in E. E. G.-verband en straks met de tunnel onder het Kanaal ook in Engels verband. Mond- en klauwzeer Tot nu toe is mond- en klauw zeer geconstateerd op 130 boe renbedrijven in het reeds om schreven besmette gebied. Er werden 11.500 varkens afge slacht. (Adv) Krachtproef Oorspronkelijk waren de ver anderingen aan de havens geba seerd op ééndeksschepen. De plannen waaraan intensief was gewerkt en die hlleen op goed keuring wachtten, werden plot seling ingetrokken. Er volgde een omzwenking naar de dub beldekkers met alle daaraan ver bonden nieuwe veranderingen. Dat is gelukt in 6 maanden, zo deelde de heer Zuurdeeg mede. De „verguisde bootjes" Als straks, wanneer de Ooster- scheldebrug in het verkeersnet is opgenomen, de Oosterschelde- boten vrijkomen, zal er heel veel verbetering optreden, zul len de verkeerspieken voor een groot deel vervallen en zullen de kleine boten, die toch een capaciteit hebben van 20 a 25 eenheden (personenauto's) als medewerkers aan het verlichten van de verkeersstroom met een dankbare blik worden bekeken. Wee#defi«eu9v6öf. voBrtatf'-POokschakelinS slaapbanken, laadvloer SKODA DEALER: Autobedr. C. M. G. CAPPENDIJK Axelsejtr. 174, Terneuzen, tel. 2030 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1965 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied"; 7.23 Lichte grammofoon- muziek; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek (verv.); 9.00 Klassieke grammofoonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gemeente in meervoud (III): vernieuwing van kerkelijke structuren, lezing; 9.55 Kinderen moeten spelen (III), lezing; 10.00 Z.O. 135, gevarieerd programma (om 11.00 Nieuws); 12.15 Oosteuropese kroniek: feiten en achtergronden uit de communis tische wereld; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13 10 VARA-varia; 13.15 Stereo: Licht orkest, lichte ensembles en zang solisten; 13.35 Reportage van de in tocht van St. Nicolaas in Amster dam; 13.50 Voer de twintigers; 14.20 Radio jazzclub; 14.55 Tussen stilstand en beweging, lezing; 15.10 Feest der herkenning: klassieke orkestmuziek (opn.); 16.00 Nieuws; 16.02 Stereo: Licht ensemble; 16.30 Amateursprogramma; 16.55 Licht orkest en zangsolist; 17.30 Actua liteiten; 18.00 Nieuws; 18.15 Com mentaar op het nieuws; 18.20 Lich te grammofoonmuziek voor de teenagers; 19.20 Boekenwijsheid; 19.40 Lichte orgelmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 Stereo: Tango-rum ba-orkest en zangsolisten; 20.35 Operettemuziek (gr.); 21.00 Een bijzonder zeldzame vogel, hoorspel; 21.55 Metropole-orkest en zang solisten (stereo); 22.30 Nieuws; 22.40 Shaffy chantant (II), cabaret; 23.10 Even naplaten; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Klas sieke pianomuziek (gr.); 7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liederen; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws; 8.10 Djinn- gevarieerd programma (8 308.32 Nieuws; 8.32—8.25 KNAC/ANWB- berichten); 12.00 Angelus; 12.03 Country and Western express: ver zoekplaten; 12.24 Marktberichten; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Po pulaire grammofoonmuziek; 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer; 12.55 Metropole-orkest: amusementsmu ziek; 13.15 Voor de tieners; 14.10 Musicerende dilettanten: mannen koor; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Lichte orkestmuziek; 15.10 Neder landse en Franse chansons; 16 00 Muzikale tombola: gevarieerd pro gramma (18.2018.30 Sportperis- coop); 18.50 Lichtbaken, lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Conciliejournaal; 19.35 Nieuwe klassieke grammofoonpla ten met commentaar; 20.30 Opera tie Buvard, hoorspel; 21.00 Licht muziekprogramma en zang; 22.00 Pianomuziek met ritmische bege leiding; 22.10 Roulette: muzikaal spelletje; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 22.40 Epiloog; 22 45 Conciliejournaal; 23.00 Internatio nale radioweek 1965: klassieke muziek (opn.); 23.5524.00 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nieuws; 9.02 Orkestenparade (opn.); 10.00 Nieuws; 10.02 Lichte grammofoon muziek voor de tieners; 11.00 Nieuws; 11.02 Lichte orkestmuziek (gr.); 11.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.); 12.00 Nieuws, even tueel actualiteiten; 12.02 Lichte grammofoonmuziek; 12.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tie ners; 13.00 Nieuws; 13.02 Lichte grammofoonmuziek; 14.00 Nieuws; 14.02 Hoogtepunten uit operettes, musicals en films (gr.); 15.00 Nieuws; 15.02 Toonkunst voor allen: werken van grote meesters in de muziek (gr.); 15.30 Geva rieerd muziekprogramma (16 00 Nieuws); 17.00 Nieuws; 17.02 18.00 Sportparade: reportages, commentaren, uitslagen en lichte grammofoonmuziek. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.03 Filmkroniek; 12.40 Weerbe richt, mededelingen en SOS-bericht; 12.45 Buitenlands persoverzicht; 12.50 Grammofoonmuziek; 12.57 Programma-overzicht; 13.00 Nws, weerbericht en sport; 13.20 Con cert; 14.00 Nieuws; 14.03 Jazzmu ziek; 15.30 Lichte muziek; 17.S0 Nieuws, weerbericht en mededelin gen; 17.15 Koorzang; 17.35 Dans muziek; 18.0Q Nieuws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesportbe- richten; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Sport; 18.52 Grammofoonmuziek; 19.00 Nieuws, weerbericht en kro niek; 19.40 Lichte muziek; 20.00 Amusementsprogramma; 21.30 Jazzmuziek; 22.00 Nieuws en be richten; 22.15 Kaf en koren; 23.00 De nachtvlinders, 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 10.30 Samen leving nu en morgen (herh. les 7); 11.00 Teleac: Kennis van textiel; 11.3012.00 Teleac: Van maatlat tot meetklok; 13.0014.00 Aan komst van St. Nicolaas in Vlissin- gen; 16.00 Huisje, boompje, beestje- 16.4517.30 Voor de jeugd; 19.00 Nieuws in het kort; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 De avonturen van Ivanhoe, tv-feuilleton (afl. 1); 19.30 Penguins en albatrossen, documen taire film; 19.50 Conciliejournaal; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Brandpunt; 20.45 Victoria und ihr Husar, operette; 22.50 Werken van barmhartigheid, epiloog; 23.00 23.05 Journaal. NEDERLAND II: 20.00 Nieuws in het kort; 20.01 Robin Hood, tv- feuilleton! 20.25 Liedjes op zicht; 21.10 De vijfde colonne, tv-film; 22.1022.15 Journaal. BELGIE (Ned. uitzending): 13.00 14.00 Aankomst van St. Nicolaas te Vlissingen; 17.0018.05 School televisie; 18.55 Voor de kleuters; 19.00 Tv-feuilleton; 19.25 Voor de automobilisten; 19.55 Nederlandse les; 19.59 Weerbericht; 20.00 Nws; 20.25 Tv-feuilleton voor de jeugd; 20.55 Grand gala du disque popu laire; 21.40 Echo; 22.10 Politiefilm; 23.00 Nieuws. Gistermiddag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid een bespre king gehad met de minis ters Veldkamp en Den Uyl. De bespreking van gis termiddag werd om kwart over vier opgeschort tot vrijdag 26 november a.s., 's avonds 0111 half acht. Is deze middag alleen gespro ken over de gedragsregel hoe te handelen met goed keuring van c.a.o.'s in de overgangsfase naar een vrijer loonbeleid, vrijdag 26 november zal daarnaast het zevende halfjaarlijkse eco nomische rapport van de sociaal-economische raad in de besprekingen worden betrokken. De bespreking van gistermid dag heeft drie groeperingen: ka binet, werkgevers en werkne mers, nog niet tot een eenheid van visie kunnen brengen. Op een gezamenlijke perscon ferentie van de twee ministers en de twee voorzitters van het bestuur der Stichting van de Arbeid is o.m. het volgende ge bleken: Minister Veldkamp deelde mede dat de bespreking van deze middag nog niet tot een af sluiting is gekomen. Zij wordt volgende week vrijdag voortge zet waarbij tevens het jongste economische rapport van de S. E.R. en een aantal facetten van centrale loonpolitiek zoals mini mum-inkomen, gelijke beloning van mannen en vrouwen, loon indexering, mede onderwerp van gesprek zullen zijn. Minister Veldkamp zei het be stuur der Stichting gistermiddag te hebben meegedeeld dat het kabinet instemt met het stand punt der Stichting dat in de overgangsfase de Stichting al leen formeel collectieve arbeids overeenkomsten toetst. In som mige gevallen moet de moge lijkheid bestaan in te grijpen bij collectieve arbeidsovereen komsten die onvoldoende reke ning houden met het algemeen sociaal-economisch belang. Werknemers en werkgevers oordelen, zoals bekend is, ver schillend over hetgeen er dan moet gebeuren. Namens het kabinet heeft mi nister Veldkamp voorts medege deeld dat de ontwikkeling nauw lettend zal worden gevolgd, in concrete gevallen zal overeen komstig de huidige wettelijke mogelijkheden worden ingegre pen. Het standpunt dat de werkne mers in de Stichting hebben in genomen komt nogal overeen met het standpunt van het ka binet, zo zei minister Veldkamp. Op zichzelf heeft het kabinet geen bezwaar tegen dat stand punt. Het kabinet heeft echter ook geen bezwaar tegen het stand punt van de werkgevers. Wan neer partijen in de Stichting be reid zouden zijn ook gedurende de overgangsfase naar een vrijer systeem te toetsen, dan kan dit toetsen worden opgevat als een ingebouwde extra-zekerheid. Het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen biedt vol doende mogelijkheden voor toet sing. De moeilijkheid die het be stuur der Stichting is ontstaan betreft een gedragsregel die tus sen de drie bij het huidige sy steem betrokkenen: kabinet, werkgevers en werknemers, is vastgelegd. Tenzij werkgevers en werkne mers bereid zijn de nu ontstane knoop door te hakken kan het kabinet geen doorslaggevende stem hebben in dit probleem dat de drie groeperingen aangaat. Het kabinet is van oordeel dat het mogelijk is tot overeenstem ming te komen, maar werkge vers zien die overeenstemming toch nog als heel moeilijk, aldus minister Veldkamp. Minister Veldkamp heeft werkgevers en werknemers gis termiddag gevraagd of ze be reid waren het standpunt van het kabinet zender meer te aan vaarden. Daarover is geen een stemmigheid ontstaan. Het be langrijkste punt is volgens de minister te kijken hoe de econo mische ontwikkeling voor het komende jaar wordt gezien. Dat kan het beste worden gedaan bij een bespreking van het jongste economische rapport van de S. E.R. Daarover mede zal het vol gende week gaan. Minister Den Uijl heeft in de bespreking van gistermiddag, in antwoord op een vraag daarover van de kant van werkgevers, ge zegd dat er niet een zo nauwe koppeling mag worden gemaakt tussen prijspolitiek en een vrijer loonpolitiek stelsel. Hij heeft eraan herinnerd dat men dit standpunt uit zijn mond de laatste maanden al meermalen' heeft kunnen horen. De heer A ,H. Kloos, werk nemersvoorzitter van de Stich ting, merkte op dat er gister middag voor de werknemers heel duidelijk nieuwe gezichts punten naar voren zijn gekomen. Het kabinet heeft het standpunt van werknemers in de Stichting over de gang van zaken met c. a.o.'s in de overgangsfase aan vaard. De werknemers zijn er zich van bewust geweest en zij zijn er nog van bewust dat hun standpunt een vrij hoge wissel op het verantwoordelijkheidsge voel van de onderhandelende partijen bij een c.a.o. is. Niette min heeft minister Veldkamp gistermiddag medegedeeld dat het kabinet bereid is het door de werknemers aanbevolen sys teem in de overgangsfase te aanvaarden als de werkgevers er mee instemmen. Bovendien heeft minister Veldkamp verklaard dat het ka binet het voornemen heeft in te grijpen als de zaken zouden dreigen mis te lopen. Dat zijn voor de werknemers twee heel duidelijke gezichts punten geweest waarvan voor de aanvang der bespreking van gistermiddag niets bekend was. Dat was voor de werknemers voldoende aanleiding voor te stellen de besprekingen in het bestuur der Stichting te her openen van de kant van de werkgevers is daarop geen aan vaarding, maar meer een afwij zing op gehoord, aldus de heer Kloos. Ir. J. Bosma, werkgeversvoor zitter van de Stichting, was van oordeel dat het beeld dat de heer Kloos van de positie en houding der werknemers heeft geschetst ook voor de werkgevers kan worden opgezet. Voor werkge vers is er te meer reden voor zulk een beeld, gezien het stand punt van het kabinet tegenover de zienswijze van de werkge vers. De werkgevers vinden de hele ontwikkeling nogal zorgwekkend met alle gevaren voor een ster kere inflatoire werking. Vooral in de overgangsperiode naar een vrijer loonpolitiekstelsel moeten er, naar de werkgevers menen, waarborgen zijn die voldoende houvast bieden als de zaak dreigt mis te lopen. Aan de andere kant leggen werkgevers zich neer bij het standpunt dat het kabinet zou gaan innemen. Het is, voor werkgevers, redelijk dat zij ho pen dat het kabinet bij zijn be slissing dan aan de zienswijze van de werkgevers de voorkeur geeft. Maar de werkgevers leg gen zich ook neer bij het stand punt van het kabinet dat de voorkeur zou doen uitgaan naar het werknemersstandpunt. Het heeft de werkgevers erg gespe ten dat eenzelfde gebaar als de werkgevers hebben gemaakt van de werknemers niet is waarge nomen. De werkgevers willen, beducht voor de ontwikkelingen, de over gangsperiode graag zien als een proefperiode voor een vrijer loonpolitiek stelsel. Vandaar ook de passage in het S.E.R.-ad- vies over de mogelijkheid terug te kunnen komen op de aanvan kelijke zienswijze als de prak tijk daar aanleiding toe zou ge ven. De heer Bosma noemde dit een uitermate belangrijke uit spraak van de S.E.R. Met nadruk stelde de heer Bosma dat de werkgevers ten aanzien van de gang van zaken in de overgangsperiode de klok niet willen terugzetten. Zij zijn reëel genoeg om te zien dat een vrijere loonontwikkeling ge wenst is. De werkgevers willen positief meewerken. De situatie op de arbeidsmarkt is een punt dat niet uit het oog mag wor den verloren. RUILVERKAVELINGEN Tal van sprekers roerden in de begrotingscommissie van landbouw vraagstukken van de ruilverkaveling aan. Een der grote onderwerpen vormde de vraag of in het licht van toe komstverwachtingen op het ge bied van de economische bedrijfs omvang op het ogenblik eigen lijk reeds te kleine bedrijven in de ruilverkavelingen worden gesticht. De minister van landbouw was daar niet bang voor. De ka vels worden zo groot gemaakt, dat op een later tijdstip desge wenst tot het vormen van gro tere bedrijven kan worden overgegaan. Daarom, zo meende minister Biesheuvel, moeten de boeren niet „voor de eeuwig heid bouwen". Het optrekken van bedrijfsgebouwen kan op ba sis van moderne constructies van industriële aard geschieden. De bewindsman zag dan ook geen belemmeringen voor de structurele ontwikkeling in de landbouw indien bedrijfsvergro- ting nodig is. Zeer veel aan dacht en geld worden besteed 19 Het was Ariam,, als beleefde hij een vreemde droom. Deze ver vallen stad, die er onder het ijle maanlicht tijdloos uitzag, de groteske albino's die hen mee voerden, alles leek onaards. Doch de koorden, die om zijn armen knelden, bewezen, dat dit alles harde werkelijkheid was. „Waar zouden zij ons heenvoe ren?" fluisterde Harald. „Uit hetgeen ik heb opgevan gen, maak ik op, dat zij ons naar de Kan-Ur brengen," antwoordde Aram, „waarschijnlijk is dat hun heerser." En hij verviel weer in zijn stilzwijgen, zich afvragend, hoe dit avontuur zal eindigen. Het viel hem op, dat op vele plaatsen ruw uit steen gehouwen koppen waren opgesteld, die de zelfde trekken vertoonden als de twee reusachtige exemplaren, die zij bij de stadspoort hadden aan getroffen. Steeds, wanneer de al bino's een dezer stenen koppen passeerden, bogen zij eerbiedig het hoofd. De weg voerde nu vrij steil om laag naar een inham van de zee. Hier, aan een oude, afbrokke lende kademuur zagen zij tot hun verrassing een vreemd gevormd vaartuig liggen, dat er goed on derhouden uitzag. Harald, de zee vaarder, keek er zich de ogen naar uit. „Onbegrijpelijk," mompelde hij, „geen masten en geen rie men! Hoe zou dit grote schip worden voortbewogen?" Hij zou weldra meer van dit raadselachtige voertuig te zien krijgen, want de albino's gingen er recht op af en trokken hen met zich mee, de loopplank op. aan waterbeheersing en wegen aanleg. Uit de wet uitkering we gen komt wellicht soelaas voor de moeilijkheden, die bij herstel en verbteering van landbouw- wegen worden ondervonden. Gestreefd wordt naar stem mingsprocedures voor ruil- kavelingen van 5055.00 hecta ren per jaar. In het lopende jaar werd over 54.900 hectaren ge stemd. De stichting beheer land bouwgronden werkt nauw sa men met de gemeenten met in verkavelingsgebieden vrijko mende woningen. Indien de ge meenten niet kopen, dan worden die woningen openbaar ver kocht. De minister wilde deze openbare verkopen beslist niet missen, ofschoon een der afge vaardigden op een snellere pro cedure via onderhandse verko pen aandrong. De minister was niet ontevre den over de gang van zaken bij de ruilverkavelingen. Deze zijn gemiddeld tien jaar na het ver- kavelingsbesluit uitgevoerd. Strijd tegen mond en klauwzeer in Sowjet-Unie De Russische autoriteiten heb ben het leger en de politie te hulp geroepen om de versprei ding van een epidemie van mond- en klauwzeer tegen te gaan. Buitenlandse deskundigen zijn van oordeel dat de ziekte een grote ramp voor de Sowjet- landbouw betekent, waarvan de gevolgen in de vorm van een tekort aan melk en vlees vooral volgend jaar merkbaar zullen zijn. De ziekte zou voornamelijk in het middendeel van Europees Rusland en in de oostelijke Oekraïne voorkomen. Charkov en omgeving zou het zwaarst getroffen zijn. In het zuiden zou de epidemie tot Krasnodar in de Noordelijke Kaukasus zijn door gedrongen en in het noorden tot bij Kalinin en Jaroslaw ten noorden van Moskou. Ruw ge schat is een derde van de 87 miljoen stuks vee in de Sowjet- Unie door de ziekte aangetast. Het zieke vee wordt niet afge maakt, maar het levert geen melk en verliest aan gewicht. In Moskou was niet bekend of de epidemie zich ook naar de wes telijke Oekraine, wit-Rusland en het gebied van de Woiga heeft uitgebreid.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5