Veiligheidsraad zoekt naar compromis betreffende Rhodesië V.S. geven 200.000 ton koper vrij uit voorraad Opluchting in Franse pers over de „zes" i Zware verliezen na aanval van vietcong op Tam Hiep HET WEER SPORTHANDEL -EIGEN HAARD» Toestand in Antwerpse haven weer normaal VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No, 65 j Oppositie weigert contact met regering-Smith Weerbericht Hoog water Zon- en Maanstanden Tegen speculatie Scheepsrampen voor Franse kust Arrestatie in de Antwerpse overvalzaak Vietcong betaalde zware prijs Moord en terreur Camouflage' Verraad Proteststaking Onderscheiding Hinderlaag ONTVOERING IN DE VER. STATEN Amerikaanse troepen hebben met malaria te kampen T.b.c.-explosie in Arnhem i ÏYüflgWing BJJ aSenaemiwifc TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswad Telefoon: 01150 2078' Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 et. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 16 et: minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kliine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meei 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het veromh moondag/dinsdag-nummer tot 70 uur voormiddag. RHODESISCHE REGERING BENOEMT GOUVERNEUR- GENERAAL De regering van premier Ian Smith heeft in Rhodesië een gouverneur-géneraal benoemt. Het is de 59-jarige Clifford Dupont, die deze functie ad in terim zal vervullen. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Stewart, heeft woensdag in de veiligheidsraad gezegd dat Engeland bereid is de mogelijkheid van verdere economische maatregelen tegen Rhodesië, waaronder een uit voerverbod op olie, te overwe gen. Hij stelde voor een kleine werkgroep in te stellen die der gelijke maatregelen moet bestu deren. De raad moet kiezen tussen een betrekkelijk mild Brits voorstel en een scherp voorstel van Afrikaanse zijde. Geen van beide voorstellen kan de vereis te zeven stemmen halen en men tracht een compromis te vinden. Stewart drong aan op snel han delen om „aan de rebellie een eind te maken". Engeland is van mening dat de kwestie niet valt onder V. N.-bevoegdheid. „Er is nog geen punt bereikt waarop de internationale vrede in ge vaar komt, dat wil zeggen strijd tussen landen. De Britse rege ring is van plan ervoor te zor gen dat de rebellie zodanig wordt behandeld dat deze toe stand niet ontstaat", zei Ste wart. De bijeenkomst van de veilig- heidsraod werd tot donderdag avond verdaagd omdat meer overlég gewenst is om te komen tot een compromis-oplossing. De tien leden van de Afri kaanse oppositie in het parle ment van Rhodesië hebben don derdag bekendgemaakt niet met de regering van Ian Smith te willen onderhandelen. Premier Smith zei woensdag op een persconferentie, dat hij een bijeenkomst wilde beleggen met stamhoofden en vertegen woordigers van de Afrikaanse oppositie. Hij wilde proberen een dialoog met hen tot stand te brengen. Volgens Smith was van de kant van de Afrikaanse De V. S. hebben besloten 200.000 ton koper uit de nationa le voorraden vrij te geven we gens een dreigend tekort op de wereldmarkt. Dit heeft de Ame rikaanse minister van defensie woensdagavond op een perscon ferentie in Washington bekend gemaakt. Hij zei dat de grotere Ameri kaanse defensie-inspanning in Vietnam en de jongste internatio nale ontwikkelingen de koper- markt dreigen te ontwrichten ondanks de pogingen van de in dustrie om voldoende koper op de markt te brengen. Een der- OPNIEUW KOUDER De vorstgrens bevond zich don derdagavond net boven onze meest noordelijke provincies, en strekte zich verder uit in zuidoostelijke richting naar Duitsland. In Polen werd de temperatuur overdag zelfs niet hoger dan min 10 graden, dit in tegenstelling met Frankrijk en Italië waar de middagtemperaturen zelfs waarden bereikten van 12 tot 18 graden. Een nieuwe storing trekt vrijdag ten zuiden van Ierland in de rich ting van Frankrijk en verder in oostelijke richting naar Duitsland. Deze storing zal later de wind in ons land weer geleidelijk doen toe* nemen tot matig of eventueel tot vrij krachtig uit richtingen tussen noordoost en oost. De vorstgrens trekt hierbij langzaam in zuidelijke richting, zodat de komende dagen weer iets kouder weer wordt ver wacht. Plaatselijk zal dit gepaard kunnen gaan met enige regen in de zuidelijke provincies en wat sneeuw in het noordelijk deel van ons land. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opnieuw kouder In de ochtend hier en daar --iet. Later in het algemeen veel wol king met plaatselijk enige gen of sneeuw. Zwakke tot k ",'iehtige wind tussen oost en noord-oost. Lagere temperatu- VRIJDAG 19 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 10.54 11.25 T'vneuzen 11.29 'Tansweert 0.09 12.40 Walsoorden 0.19 12.50 ZATERDAG 20 NOVEMBER v.rn. n.m. Breskens 11.44 11.54 Terneuzen 0.09 12.29 Hansweert 0.49 1.09 Walsoorden 0.59 1.19 Nov* 19 8.07 16.44 3.08 15.33 20 8.09 16.43 4.29 15.48 21 8.10 16.42 5.49 16.04 gelijke ontwrichting zou tot krachtige inflatoire druk kunnen leiden, niet alleen op de koper- markt maar ook op de gehele economie der V. S. Dit zou op zijn beurt een nadelige invloed kun nen hebben op de defensieinspan ning in Vietnam, aldus de minis ter. MeNamara verklaarde verder dat de uitvoer van koper en ko- perafval voor onbepaalde tijd on der toezicht zal worden geplaatst ter bescherming van de binnen landse consumptie. Het congres zal worden gevraagd de invoer rechten op koper op te heffen. De regering zal de directeuren van de Newyorkse „Commodity Exchange" vragen maatregelen te nemen tegen te grote specula ties op de kopermarkt. De kopervoorraden van de re gering bedragen ongeveer 800.000 ton. MeNamara zei dat de huidi ge jaarlijkse defensiebehoefte on geveer 250.000 ton bedraagt en dat het ernaar uitziet dat deze het volgend jaar met honderd procent zal toenemen als gevolg van de grotere defensie-inspan ning in Vietnam. In het noodweer, dat volgde op de koudegolf in Frankrijk, zijn tien zeelieden omgekomen. Bij het eiland Yeu voor de kust van het departement Vendée ont dekten vissers woensdagavond het stuurloos ronddrijvende wrak van de treiler „Ton Michel", De zes opvarenden bleken verdron ken te zijn. Bij La Roehelle verging de sleepboot „Jean-Luc". Het schip, dat assistentie verleende bij werkzaamheden in de haven, kreeg motorstoring. Tijdens de hevige storm werden de ankers losgeslagen. Ondanks de hulp, direct geboden door een andere sleepboot, liep de „Jean-Luc" op de rotsen en zonk. Door de hoge golven konden maar twee van de zes man aan boord gered worden. In Belgische gerechtelijke krin gen deden donderdag geruchten de ronde, dat drie mannen en een vrouw van Franse nationaliteit zijn aangehouden in verband met de overval op de banklopers van deze week in Antwerpen. De buit daarbij bedroeg zes miljoen francs (450.000 gulden). Zij zouden zijn gearresteerd in Kalmthout, waar zij woensdag in een hotel wilden overnachten. In hun auto werden 2 nummerbor den gevonden, waarvan er één niet bij de Belgische dienst voor het wegverkeer is ingeschreven. Het viertal is donderdag naar Antwerpen overgebracht voor na dere ondervraging. MeNamara verwacht verdere uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam als antwoord op 'n voortgaande ver sterking van de Vietcong. De re gering zal het congres in januari om aanvullende gelden vragen voor meer munitie en uitrusting. Er zijn op het ogenblik 160.000 Amerikaanse militairen in Zuid- Vietnam. De Vietcong had e.en zware prijs aan slachtoffers betaald voor het Moesson-offensief maar blijft zijn strijdkrachten verster ken. De Amerikaanse militaire bevelhebber in Vietnam had om meer manschappen gevraagd en aan dit verzoek zal worden vol daan. BILJART fAdv) I I SCHAAK DAM SJOELBAK TAFELTENNIS BOARD SCRIPT Vele GEZELSCHAP- SPELEN Noordstraat 76, Terneuzen 't' bevolking grote bijval betuigd met de onafhankelijksverkla- ring. Nelson Samgange, de vertegen woordiger in Londen van de ver boden Zimbabwe Afrikaanse volks unie (Zappu), heeft donderdag ge zegd dat bij de demonstraties in Salisbury en Boelawajo vier negers zijn doodgeschoten en verscheidene zijn gewond. Wanneer dat gebeurd is zei hij niet. Een blanke politie agent was gedood en enige andere ernstig gewond. Samkange zei dat „de opstandige troepen en politie" van premier Smith moord en terreur zaaien Volgens hem zijn vier blanke sol daten op de rivier Zambesi door vrijheidstrijders gedood. Een blan ke boer in het Wankie-gebied werd dóodgeschoten, bezittingen van boeren waren vernield. Twee Afri kaanse vrijheidsstrijders zijn dood geschoten en vele gewond. Veel gearresteerde negers worden in drie ongebruikte mijnen gevangen gehouden, aldus Samkange. De Britse minister van buiten landse zaken, Stewart, is donder dag uit New York teruggekeerd en begaf zich na aankomst in Londen naar een kabinetsvergadering. Te gen verslaggevers zei hij dat niet valt te verwachten dat de veilig heidsraad een V. N.-strijdmacht naar Rhodesië zal zenden. De Brit se invoer uit Rhodesië is nu 70 procent minder, zei Stewart. President Nasser van Egypte verklaarde donderdag dat zijn land in staat van oorlog is met de on wettige regering van Rhodesië en het recht heeft alle goederen die door het Suezkanaal naar dit land worden vervoerd, in beslag te ne men. Hij noemdi de Britse hou ding ten aanzien van Rhodesië „ca mouflage". Premier Smith heeft donderdag een commissie benoemd die spe ciaal belast is met het bestrijden van de gevolgen van de economi sche en financiële sancties. De tien-neger-parlementariërs van de oppositie, die de uitnodi ging van Smith tot een gesprek hebben afgewezen, zijn van plan bij de opening van het parlement over een week hun plaatsen weer in te nemen. Premier Wilson heeft donderdag in het Britse parlement de Rhode- sische regering van premier Smith van verraad beticht omdat zij Clif ford Dupont in de plaats van gou verneur sir Humphrey Gibbs als gouverneur heeft benoemd. Wilson zei dat sir Humphrey door koningin Elizabeth was be noemd en slechts op haar verzoek kon worden vervangen. Tevoren had oppositieleider Ed ward Heath zijn bewondering uit gesproken voor het feit dat de gouverneur op zijn post is geble ven. In Boelawayo zijn donderdag 2000 Afrikaanse spoorwegmensen van het werk weggelopen uit pro test tegen de onafhankelijkheids verklaring van de regering-Smith. Als gevolg van deze onofficiële proteststaking werd het werk hij verscheidene afdelingen verlamd. De spoorwegen zijn gezamenlijk eigendom van Rhodesië en Zambia. Koningin Elizabeth heeft sir Humphrey Gibbs, gouverneur van Zuid-Rhodesië, benoemd tot com mandeur in de Royal Victorian Or der, zo is donderdagavond door het Buckinghampaleis bekendgemaakt Twee Zuidvietnamese burgers, een man en een meisje van vier jaar, zijn dinsdagavond ten noor den van Saigon gedood door ar tilleriegranaten die verkeert schij nen te zijn gericht. Drie mensen werden gewond. Er is een onder zoek ingesteld. Getroffen werd het dorp Tan Ngoejen, dat buiten het door de vietcong beheerste gebied ligt. Een klein garnizoen van de Zuidvietnamese regeringsstrijJ- krachten, My Ly, is door de viet cong bezet. Het garnizoen heeft zware verliezen geleden. My Ly ligt 45 km ten zuiden van Da Nang. Krachtige eenheden van de viet cong hebben de vorige nacht een aanval gedaan op het kamp en het vliegveld van Tam Hiep, 50 km ten zuiden van Saigon. De vijf Amerikaanse verkenningsvliegtui gen die er gestationeerd waren, zijn vernield door springladingen die er onder werden aangebracht Een Amerikaanse woordvoerder heeft later meegedeeld, dat Tam Hiep zware verliezen zijn geleden onder burgers en militairen. Be halve de vijf vliegtuigen zijn ook verscheidene vrachtauto's verloren gegaan. De vliegtuigen waren tweepersoons verkenningstoestel len van de Amerikaanse lucht macht. Een bataljon van de eerste Ams rikaanse cavalerie is woensdag bij Plei Me in een hinderlaag van ce vietcong gevallen. Er is zes en eer. half uur lang hevig gevochten, vaak man tegen man, en de Ame- Er ging donderdag een zucht van verlichting door de Franse pers. Alle kranten in Parijs brachten in grote opmaak het nieuws, dat de Franse regering bereid is tot een regeringsconfe rentie van de „zes", als de presi dentsverkiezingen achter de rug zullen zijn. AMERIKAANSE LEIDERS BESPOT IN CHILI Senator Robert Kennedyna zijn afgebroken speech in Conception in Chili. De broer van wijlen president Kennedy moest zijn rede afbreken wegens voortdu rende interrupties van de zaal en wegens het gooien van rot fruit door protesterende studen ten. Rechts zijn assistent Bill Vandenheuvel, die getroffen werd door een ei. ff' Het nieuws is algemeen met in stemming begroet, hoewel enke le kranten zoals de socialistische „Combat" en het onafhankelijke blad „Le Figaro" waarschuwen dat die ministersconferentie be zwaarlijk perspectieven zal kun nen openen als de positie van de EEG-eommissie en het beginsel van de meerderheidsbeslissingen in het geding worden gebracht. „France-Soir" wekt overigens de indruk, dat Nederland nu in een geïsoleerde positie is gema- noevreerd. Het blad zegt dat de Franse politieke voorwaarden voor een conferentie (het op haar plaats zetten van de EEG-eom missie en het opgeven van het principe van meerderheidsbeslui ten als vitale belangen op het spel staan) de instemming van Duitsland, Italië, België en Lux emburg schijnen te hebben ver kregen. De enige nog onbeken de in het spel is Nederland, aldus „France-Soir", en gezien de be kende Nederlandse vasthoudend heid zou alles nog wel eens op het Nederlandse vervet kunnen stranden. Het blad stelt in zijn commentaar de vraag, of deze dooi in de Europese betrekkingen niet voornamelijk is ingegeven door verkiezingsoverwegingen. Het beantwoordt deze vraag ech ter niet. Twee mannen hebben woens dag in Tacoma, in de Ameri kaanse. staat Washington, de dertienjarige zoon van één van de directeuren van een grossier- derij in kruidenierswaren ont voerd. Nadat de ouders een los geld van 45.000 dollar hadden betaald, werd het kind vrijge laten, zo is donderdagochtend bekend gemorden. rikanen moesten tijdelijk terug trekken. De Amerikaanse verliezen worden matig genoemd. De Ame rikanen hebben later de lijken van 300 vietcongleden geteld. Van Amerikaanse zijde worit het aantal tegenstanders dat bij de gevechten in de omgeving can Plei Me eerder deze week is ge sneuveld op bijna 900 geschat. Het persbureau „Nieuw China" meldde in een bericht uit Hanoi dat bij 16 gevechten in de week van 8 tot 15 november 5834 „vij anden, onder wie 2528 Amerikaan se agressors" zijn gedood of ge wond. Een Amerikaanse officier van gezondheid heeft meegedeeld, dat onder de Amerikaanse troepen in Vietnam hoe langer hoe meer ge vallen van malaria voorkomen. De directeur van het onderzoe kingsinstituut van het militaire hospitaal Walter Reed heeft er aan toegevoegd geen cijfers te kunnen noemen. Dr Clay Huff van het Ameri kaanse instituut voor medisch onderzoek heeft gezegd, dat de Amerikaanse troepen in Vietnam zich wellicht geplaatst zien voor een tekort aan kinine voor de bestrijding van malaria. Na de aanvankelijke vertragin gen van woensdag werd ver wacht, dat het scheepvaartver keer in de Antwerpse haven don derdag weer geheel normaal zou worden. Het bevel van de Belgi sche regering van dinsdagavond om de 24-uursstaking te beëindi gen en het besluit van een ge deelte van het personeel van de „havenkapiteinsdienst" om geen nachtelijke arbeid meer te ver richten heeft tot gevolg gehad, dat sinds woensdagochtend 114 zeeschepen de haven zijn binnen gelopen of hebben kunnen ver laten. Donderdagochtend lagen er nog 22 zeeschepen voor Vlis- singen te wachten. Inmiddels heeft de katholieke vakbond, waarbij de meerderheid van het 800 man tellende perso neel van de havenkapiteinsdienst is aangesloten, besloten af te zien van een „langzaam-aan-ae%tie", die zou worden gehouden als pro test tegen de vordering van de arbeidskrachten. Afgewacht zal worden of de onderhandelingen met het Antwerpse gemeentebe stuur en de regering over de looneisen tot resultaten zullen leiden. De havenkapiteinsdienst zorgt voor het functioneren van brug gen, sluizen, de sleepdienst en de elektrische installaties in de ha ven. In Arnhem is een tbc-explosie aan het licht gekomen, zo heeft de geneesheer-directeur van het consultatiebureau voor tbc-be- strijding, dr. W. C. de Boei-, mede gedeeld. In een paar weken tijd zijn drie infectiehaarden ontdekt, namelijk bij een jongen van on geveer zestien jaar, voorts bij een lid van een band en bij een onge veer 55-jarige Arnhemmer. Zij zijn in een sanatorium opgeno men, evenals tien andere perso nen die zij hadden besmet. Naar het zich echter laat aanzien is be smetting in veel meer gevallen mogelijk geweest. Moeilijk wordt dit vooral na te gaan ten aanzien van „de leden van de bands" die ook elders, onder meer in Duits land, zijn opgetreden. Van dr. De Boer vernamen Wij dat geen van de drie Arnhem mers die de explosie veroorzaak ten, zich heeft laten doorlichten bij het bevolkingsonderzoek dat in het voorjaar in Arnhem heeft plaatsgehad.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1