Veldslag nabij de Cambodjaanse grens In Rhodesië nieuwe ontwikkelingen te wachten Militaire leiders willen vice- premier als opvolger van Soekarno PEKING NIET IN DE V.N. Uitbreiding Antwerpse haven tot Nederlands grondgebied: HET WEER NIEUWE WENDING IN DE OORLOG IN ZUID-VIETNAM Indonesische strijdkrachten hecht verenigd' Onneembaar DE ANTWERPSE HAVENSTAKING Twee raketbases aangevallen Verliezen Bombardementen Censuur Trouw aan de kroon Zweepslagen Voor een jaar van de baan Hoogwater Verduistering De sultan Zesde rivaal' van generaal De Gaulle Zon- en Maanstanden Weerbericht Frankering bfl abonnement: TERNEUZEN Direeteur-FfnofdrMaefeur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand f 2,20: per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIIE ZEEUW DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No. 6o(yp Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pe advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel mee: 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adre; Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur Voor het gppnmh -"sandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. De reeds drie dagen durende zware strijd tussen (naar wordt vernomen) Noordvietname.se en Amerikaanse strijdkrachten in het centrale hoogland ten noorden van Saigon scheen gisteren te verlopen. Dinsdagnacht werd in het gebied, dat 300 kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese hoofdstad en slechts 10 kilometer van de Cam bodjaanse grens ligt, nog wat spo radisch vuur van sluipschutters waargenomen. De Amerikaanse luchtcavalerie- divisie begon de Drangvallei, waar de gevechten plaatsvonden, uit te trekken. De verliezen aan beide zijden werden hoog genoemd, hetgeen het gevolg is van de massale aanvallen van de ..Noordvietnamezen" en de zware bombardementen met na palmbommen door de Amerikanen. Amerikaanse officieren zeiden dat de opstandelingen tussen 500 en 800 man hebben verloren. In Sai gon deelde het Amerikaanse hoofd kwartier mee dat 637 Noorclvietna- mezen of vietcong-opstandelingen zijn gesneuveld, maar over juiste cijfers beschikt men nog niet. De verliezen aan Amerikaanse zijde worden „matig" genoemd, maar het zou er naar uitzien dat het de zwaarste verliezen zijn sedert de Amerikanen'drie maanden geleder» rechtstreeks bij de strijd werden betrokken. In de gevechtsposities tussen de elkaar bestrijdende partijen schijnt weinig te zijn veranderd. Voor het ogenblik ziet het er naar uit dat de Amerikanen meester zijn van de toestand, maar ze trekken de val lei uit omdat deze voor hen ge vaarlijk zou zijn bij een massaal „Rotterdam en Antwerpen behoren tot de grootste centra van handel en verkeer ter we reld. Zij hebben hun ontwikke ling en voorspoed te danken aan het vrije internationale handelsverkeer. Zij hebben dus beide belang bij een zo ruim en zo open mogelijke Europese ge meenschap". Dit heeft de Antwerpse wet houder voor havenzaken, I Delwaide, dinsdag in een lezing voor de Belgisch-Nederlandse vereniging in Antwerpen ver- kl33rd „Om dit te verwezenlijken moeten beide havens in eigen land en in het raamwerk van Benelux hun gehele gewicht ir, de schaal werpen", zo voegde hij hieraan toe. Wethouder Delwaide bepleit te ook de handhaving van het gemeentelijke beheer, waardoor de haven onder voortdurende controle blijft van de openbare mening. Een nadeel van Ant werpen ten opzichte van Rot terdam is echter, dat in Rotter dam 900 gemeentelijke ambte naren werkzaam zijn tegenover 5.000 in de Belgische haven. Moet in Rotterdam 13 procent van cle havenopbrengsten aan personeelsuitgaven worden be steed. in Antwerpen is dit 50 procent, zei hij. Wijzend op het feit, dat de Furopoort toegankelijk is voor schepen van 100.000 ton en Antwerpen slechts voor sche pen van maximum 54.000 ton. bepleitte wethouder Delwaide een zo snel mogelijk bevaarbaar maken van de Schelde voor schepen tot 75.000 ton en 43 voet diepgang. Hij belichtte voorts de wenselijkheid van uitbreiding van de Antwerpse haven tot op Nederlands grond gebied. De Antwerpse wethouder waarschuwde nog tegen ver tragingen in de werkzaamheden tot verbetering van de Schelde- Rijnverbinding. Terwijl in Ne derland in 1966 daarmee zal worden begonnen, zijn in Bel gië nog geen maatregelen ge troffen. Hij noemde het „para doxaal en hoogst onaange naam", indien Nederland met dit project vooruit zou zijn op België, dat zo lang op de nieu we verbinding tussen Antwer pen en de Rijn heeft aangedron gen. De Belgische regering heeft het personeel van de Antwerpse ha- venk.apiteinsdienst, dat dinsdag een staking van 24 uur was be gonnen, opgevorderd. De nacht ploeg is normaal aan het werk gegaan. Een dergelijke maatregel is door de Belgische autoriteiten ook getroffen in het vorige con flict, dat in januari jl. in de ha ven van Antwerpen ontstond. „Langzaam-aan-actie" in Antwerpse haven Naar in Antwerpse havenkrin gen wordt gevreesd zal woens dag de staking bij de „havenka- piteinsdienst" na het bevel van de regering om het werk te her vatten overgaan in een „lang- zaam-aanactie". De dinsdag door de katholieke vakbond uitgeroepen 24 uur sta king liep woensdagmiddag om 2 uur af. Nadat dinsdagavond het personeel echter bij regeringsbe vel was gevorderd weer aan het werk te gaan, was de toestand in de haven woensdagochtend „vrij wel normaal". Er deden zich ech ter moeilijkheden voor omdat in een vertraagd tempo werd ge werkt. Een dertigtal schepen werd dinsdag door de staking geblok keerd. De actie volgde op een mislukking van de onderhande lingen over een reeds lang be staand looneonfliet tussen de „havenkapiteinsdienst", die de bruggen, sluizen, sleepdienst en electrische istallaties verzorgt, en het Antwerpse gemeentebestuur. bombardement met mortieren door de vietcong, die aan de rand van het oerwoud een versterkte ver dedigingslinie heeft ingericht. De Amerikaanse commandant acht zijn opdracht uitgevoerd en heeft besloten zijn troepen niet in te zet ten tegen deze cloor zijn natuur lijke aard onneembare positie. Waarnemers noemen het opmer kelijk dat bij deze strijd niet de gebruikelijke vietcong-tactiek van onverwacht aanvallen en snel te rugtrekken is toegepast, maar dat een rechtstreekse veldslag is ge leverd. Deze tactiek is sedert de strijd tussen de Fransen en de vietminh niet meer voorgekomen. Men vraagt zich af of dit een nieu we wending in de oorlog in Zuid Vietnam betekent. Noord-Vietnam heeft de vrede lievende regeringen en „het Ame rikaanse volk" verzocht zich nog meer in te spannen voor beëindi ging van de oorlog in Vietnam. In een dinsdag uitgegeven verklaring van het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken wordt hieraan toegevoegd dat de Vietna mezen opofferingen niet vrezen en „alle rechtmatige zelfverdedigings maatregelen zouden nemen om de Amerikanen te verdrijven" Amerikaanse vliegtuigen hebben dinslag twee bases van Russische „Sam"-raketten in Noord-Vietnarr, aangevallen. Eén van de bases ligL ongeveer 50 kilometer noordooste lijk van Hanoi en de andere op on geveer eenzelfde afstand ten noord westen van de Noordvietnamese hoofdstad. Bij de aanval is een Amerikaanse F-105 door een raket neergeschoten. In Saigon is een 34-jarige Zuid- vietnamees ter dood veroordeeld. Vorige week hebben de Ameri kanen bij de strijd in Vietnam 36. man aan doden en 230 aan gewon den verloren. In de week eindigen de 6 november bedroegen de Ame rikaanse verliezen 70 doden en 237 gewonden. In Saigon heeft een Amerikaan se woordvoerder meegedeeld dat woensdag bij een bombardement op een brug in de verkeersweg Hanoi-Haiphong vier Amerikaanse bommenwerpers verloren zijn ge gaan. Twee toesteilen waren door luchtdoelgeschut neergeschoten. De vliegers van twee van de toe stellen zijn gered. Van de twee overigen wordt er één vermist. De andere is omgekomen. Amerikaanse B-52 bommenwer- pesr van de basis op Guam heb ben woensdagochtend het bombar deren van de opstandelingen in het oerwoud bij de Ia Drang-vallei her vat. Op vijf november was de spoor- en verkeersbrug, de „Pont Lattre de Tassigny", reeds door de Ame rikaanse luchtmacht gebombar deerd. Tevens werd toen een lan ceerbasis van raketten bij de brug aangevallen. Over de brug gaat a'. het verkeer van de Noordvietna mese hoofdstad en de industrie centra in het noorden naar de ha venstad Haiphong. De Rhodesische minister van jus titie, Desm. Lardner-Burke, heeft dinsdag in een vraaggesprek voor de radio toegegeven, dat er een regering de facto en een regering de jure bestaan. Gezien de weige ring van de Britse gouverneur sir Humphrey Gibbs om op verzoek van prtemier Ian-Smith af te tre den, zou er een andere gouverneur moeten worden benoemd. De minister zei dat het overleg over deze kwestie nog gaande is. Een woordvoerder van de regering in Salisbury maakte bekend, dat er .nieuwe ontwikkelingen" te ver wachten zijn. Wat het naar huis sturen van de regering-Smith door Engeland be treft zei minister Lardner-Burke, dat hij een dergelijke maatregel pas zou erkennen, als deze door koningin Elizabeth van Engeland was ondertekend. De ontslagbe sluiten waren volgens'hem slechts door het Britse hoge-commissa- riaat onderschreven. Het door het Britse parlement aanvaarde wetsvoorstel, waarbij de regering in Londen wordt gemach tigd tot wetgevend werk' inzake Rhodesië bij dec-eet, noemde de Rhodesische minister in strijd met de conventies die reeds honderd jaar tussen Londen en Salisbury bestaan". Intussen heeft de Rhodesische onderminister van voorlichting, Van der Byl, verzekerd dat het in het gehele land rustig is en dat de territoriale onschendbaarheid van Rhodesië niet ernstig wordt be dreigd. De regering had dan ook noch het leger, noch de politie- reserves gemobiliseerd. Desge vraagd zei hij dat de regering voor nemens is binnenkort overleg te plegen met de hoofden van de Af rikaanse bevolking om hen te be trekken bij het bestuur. Over de instelling van de censuur op de Rhodesische bladen zei hij, dat dit was gebeurd omdat de Rhodesische pers „vijandig staat tegenover de koers die de regering is ingesla gen en klaar staat om de regering in verlegenheid te brengen. Dinsdagavond was de telefoon verbinding met de residentie van de gouverneur, sir Humphre» Gibbs. nog steeds verbroken. Vol gens het Rhodesische ministerie van voorlichting was de lijn defect als gevolg van zware regenval. Een adjudant van sir Humphrey zei echter dat andere telefoonlijnen in het betrokken gebied wel werkten. 275 blanke en gekleurde studen ten van de universiteit van Salis bury hebben dinsdag bij de resi dentie van de gouverneur een pe titie afgegeven, waarin zij trouw betuigden aan de Britse kroon. De gouverneur werd in het stuk de enig wettige gezagsdrager gc noemd. In Salisbury is een Afrikaan, die maandag was gearresteerd toen hi; tijdens een demonstratie stenen naar een Afrikaanse school gooide, tot drie jaar gevangenisstraf en zes zweepslagen veroordeeld. Engeland vraagt via diplomatie ke kanalen aan bevriende mogend heden. waaronder bondgenoten m de NAVO en de Westeuronese unie. de economische en andere maatregelen tegen Rhodesië te steunen, zo hebben Britse functio narissen gezegd. Zij zeiden tevre den te zijn over de reacties, maar wilden geen bijzonderheden mee delen. (Zie verder pag. 5.) Indonesische veiligheidstroepen hebben in een gevecht dat de zer dagen in het dorp Wono- redjo hij Kediri in Oost-Java werd geleverd 50 communisten gedood en er 580 gevangenge nomen, zo heeft de Indonesische legervoorlichtingsdienst bekend gemaakt. Communistische jeugdbenden, zoals ze werden genoemd, had- helpen direct tegen brandend maagzuur De algemene vergadering van de V. N. heeft woensdag besloten communistisch China n i e t tot de volkerenorganisatie toe te laten. Een voorstel van Cambodja en elf andere landen om de vertegen woordiging van nationalistische China te vervangen door een dele gatie uit Peking kreeg 47 stemmen vóór, 47 stemmen tegen en twin tig onthoudingen. Tevoren had de vergadering een ontwerp-resolutie van tien landen, waaronder de V. S. aanvaard waar in de kwestie van de toelating van Peking werd gerangschikt onder .belangrijke kwesties" waarvoor het handvest een meerderheid van tweederden voorschrijft. Bij deze stemming was de ver houding 56 stemmen tegen 49, bij elf onthoudingen. Niettegenstaande het feit dat "t voorstel om Peking toe te laten in plaats van de afvaardiging van Formosa, zelfs geen eenvoudige meerderheid kreeg, is de stemver houding in vergelijking met de vo rige stemming in de algemene ver gadering ten gunste van de Chi nese communisten gewijzigd. Bij de vorige stemming over de kwes tie in 1963 (vorig jaar is niet over de kwestie gestemd) was de verhouding 41 stemmen vóór toelating en 57 tegen bij twaalf onthoudingen. Vóór toelating stemden o.a. En Keiand. Frankrijk, India, Singapore en de Sowjet-Unie. Tegen stemden o.m. België. Luxemburg, Maleisië en de V. S. Onder de twintig lan den die zich hebben onthouden, be vonden zich Nederland, Oostenrijk en Portugal. Vóór de eindstemming had Cey Ion een amendement ingetrokken, dat beoogde de passage over uit stoting van nationalistisch China te schrappen. Een suggestie van Mauretanië om apart over de even tuele uitstoting van de afvaardi ging van Formosa te stemmen, vond ook geen weerklank. Dir kostte Peking minstens één stem want cle Tunesiër Mongi Slim ver klaarde dat hij vóór toelating van communistisch China zou hebben gestemd, als er een aparte stem ming was gehouden over de zetel van nationalistisch China. De Amerikaanse afgevaardigde Charles Yost had betoogd, dat Pe king niet voldeed aan de eisen die het handvest voor hét lidmaat schap stelt. Wat de nationalistisch- Chinese afvaardiging betreft zei Yost dat deze een gebied vertegen woordigd, dat meer inwoners telt dan de landen van het merendeel van de indieners van het voorstel tot verwijdering van deze delega tie. De kwestie van de vertegen woordiging van China is nu weer voor een jaar van de baan. tenzij er voordien nog een buitengewone zitting van de algemene vergade ring wordt belegd. KONINGIN OPENDE JOODS KINDERHUIS Amsterdam: H.M. de koningin heeft dinsdagmiddag het Joodse kinderhuis aan de Mïnervalaan geopend. De zesjarige Aviva Ko- lotai, het jongste meisje in het huis bood hare majesteit bloe men aan. den tevoren getracht wegen in het gebied te versperren. Toen veiligheidstroepen last gaven de obstakels te verwijderen, had den de communisten als ant woord het vuur geopend. Op het eiland Bali vonden vier P.K.I.- leiders de dood bij een botsing met jonge mohammedanen in de buurt van Moesi Grogak. De Indonesische regering heeft P. R. Telaoembanoea benoemd tot waarnemend gouverneur van Noord-Sumatra na de arrestatie van de pro-communistische gou verneur brigade-generaal Site- poe, zo is officieel in Djakarta meegedeeld. Sitepoe die zich in Djakarta in arrest bevindt!'wordt beschuldigd van verduistering van 700 miljoen roepiah aan staatsgelden ten behoeve van degenen die de staatsgreep pleegden. In Djakarta deden woensWag in brede kring geruchten de ronde, dat de militaire leiders hebben geëist dat president Soe karno een vice-president be noemt die het staatshoofd bij overlijden automatisch zou op volgen. Men zou het liefst mi nister van defensie generaal Na- soetion op deze post zien. Volgens de gerüchten zijn twee andere kandidaten voor het vice-presidentschap Mohammed Hatta en sultan Hamengkoeboe- wono de negende van Djokja karta. Hatta die vóór 1956 ook al als vice-president optrad, heeft echter bij diverse gelegen heden te kennen gegeven dat hij geen enkele functie naast Soekarno meer ambieert. Mocht Soekarno in deze kwes tie een besluit nemen, dan zal hij waarschijnlijk de sultan pre fereren, die op geheel .lava waar tweederde van de 105 mil joen Indonesiërs wonen in hoog aanzien staat. Duizenden Indonesische arbei ders hebben woensdag in Djakar ta gedemonstreerd tegen het com' munisme en het imperialisme. Uit de omliggende gebieden waren de- inonstranten met autobussen en vrachtwagens en zelfs te voet naar DONDERDAG 18 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.40 10.26 Ternéuzen 10.15 11.01 Hansweert 10.55 11.41 Walsoorden 11.05 11.51 VRIJDAG 19 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden de Indonesische hoofdstad ge komen. Minister van defensie en chef van de generale staf generaal Na- soetion heeft dinsdagavond een vergadering van de bevelhebbers van de strijdmachtonderdelen voor gezeten waar de eenheid van de strijdkrachten werd besproken. In een na afloop uitgegeven bulletin werd gezegd dat men het er una niem over eens was dat de strijd krachten „hecht verenigd zouden moeten zijn welke de politieke op lossing van cle president voor de huidige crisis ook zou zijn". „Antara" meldt uit Bandoeng dat 5000 dorpelingen uit midden- Java naar het westen van t eiland zijn gevlucht voor de bedreigingen van de ondersteuners van de mis lukte staatsgreep. De militaire bevelhebber van Djakarta heeft gezegd dat tot nog toe 4.000 arrestaties in de Indon - sische hoofdstad, zijn verricht. F> zijn voor hen drie grote kampen en enkele tijdelijke kampen inge richt. (Adv.) Een half uur voor het verstrij ken van de tijdslimiet der kandi daatstelling voor de Franse pre sidentsverkiezingen heeft zich dinsdag de 58-jarige Marcel Bar- bu aangediend. Hij zal de zesde „tegenstander" van generaal De Gaulle zijn bij de presidentsver kiezingen die volgende maand in Frankrijk worden gehouden. Bar- bu die in het concentratiekamp Buchenvvald heeft gezeten, is een onafhankelijke kandidaat. Verdere stijging van tempartuur Het hogedrukgebied boven Scandinavië onder invloed waar van in het weekend de vorst ons land binnendrong is op zijn re tour. Geleidelijk komt het weer onder invloed van een depressie, die van de ingang van het Ka naal langzaam naar het oosten trekt. Rond deze depressie stroomt zachtere lucht uit Frankrijk over onze omgeving. v.m. n.m. Nov. 10.54 11.25 18 8.06 16.46 1.46 15.18 11.29 19 8.07 16.44 3.0S 15.33 0.09 12.40 20 8.09 16.43 4.29 15.48 0.19 12.50 21 8.10 16.42 5.49 16.04 Het binnendringen van deze lucht ging vergezeld van regen, sneeuw en ijzel, waardoor vrij wel overal de wegen glad wer den. Het neerslaggebied trekt vandaag naar het noorden weg", maar het blijft overwegend zwaar bewolkt. De temperatu ren zullen langzaam verder sli.i- g"n, bij een matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Stijging van temperatuur Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en westt. Enige stijging van temperatuur.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1