Zeeuws-Vlaamse B.B.-ers oefenden in winterse koude Chinese beschuldiging verworpen 1 VIVOS landenvlaggetjes GRATIS 1 Nieuwtelefoontoestel geïntroduceerd Reriniesjjl HET C. N. V. WACHT NOG STEEDS OP HET STANDPUNT VAN DE .KERKEN OVER Z0NDA6SARBEID VEEL SNEEUW en STRENGE VORST Menselijke aanvalsgolven in Vietnam 2 pakken KOLIBRI KOFFIE .Rampmelding uit Sas van Gent' Twee gevallen van nekkramp in garnizoen Nijmegen KORPORAAL OVERBOORD GESLAGEN Misère door de vroege winter Betoging in Buenos Aires VRUCHTENHAGEL ROOKWORST Boekhandel VAN DE SANDE Tweede Kamer VERRUIMING IN JEUGDSPAAR- WET Verbetering van gezondheids» toestand koningin Elizabeth van België Venus-3 gelanceerd Brand bij Vredestein in Loosduinen I Woensdag 17 november '65 m* VTUTF 7*FTW Pagina 8 Klappertandend en voetentrap pelend van koude en ongeduld wa ren dinsdagmorgen rond 9 uur en kele honderden noodwachters met de B. B.-staf aanwezig bij het Zui dersportpark te Terneuzen om deel te nemen aan de weken tevoren geplande B. B.-oefening. Een eerste schaatsenrijder op da vijver draaide rustig z'n figuren, want het ging hem riiet aan. Hoewel volle vredestijd, was de oefening net echt, en werden wa geconfronteerd met een mogelijke werkelijkheid, die naar we vurig wensen nooit waarheid zal worden. De stemming was bij meerdere noodwachters net als de tempera- tuur onder nul. Toch konden za i zich gelukkig prijzen dat het alles maar „spel" was. De manschappen werden in de wagens geladen en in colonne ging liet naar Sluiskil, waar het wach ten was op de „rampmelding uit Sas van Gent". En deze melding kwam. Een bom van '-"t 400 kg was in de omgeving van de glasfabriek gevallen. Er was brand ontstaan er. er waren gewonden. Er volgde een krachtproef voor de verbindings mensen die met een 4-tal verbin dingswagens, mobilofoons en por tofoons het moesten klaren de di verse onderdelen te waarschuwen. Men trok op naar de plaats van de ramp. Van een 30-tal gewonden werden 20 met zwaar letsel naar een nood ziekenhuis in Hulst afgevoerd. De „gewonden", voor deze ge legenheid verbonden en deskundig geschminkt, werden voorlopig ter plaatse behandeld. De geneeskun dige teams kwamen volledig aan hun trekken. De brand moest zichzelf doven, omdat de spuiten niet werden in gezet wegens de strenge vorst. Niettemin werd de realiteit be naderd. Het was voor de noodwachters „brood en koffie" mee. De koffie werd evenwei uitgereikt bij de rampplaats. Ongeveer 3 uur kwamen de di verse onderdelen terug op de plaats van vertrek. Het was erg koud geweest en bij de gezellige warmte van de kachel in de cantine van het sportpark werd nog wat nagekaart en heette de oefening „geslaagd". Brandend maagzuur? helpen direkt! Meisje overreden en gedood Maandagmiddag werd in de Burgemeester Lemmensstraat te Geleen het 3 H-jarig meisje Ma ria R., dochtertje van een Spaans gastarbeider, door een vrachtau to gegrepen. Het kind stond met enkele andere kinderen op de middenberm te wachten, toen het plotseling de weg opliep, vlak voor de naderende vrachtauto. Met een schedelbasisfractuur werd het kind overgebracht naar het Geleens ziekenhuis, waar het kort na aankomst overleed. De Prawda, het orgaan van de communistische partij van de Sowjet-Unie, heeft de Chinese beschuldiging dat Moskou in de kwestie-Vietnam met de Ameri kanen zou samenwerken, een „lasterlijke provocatie" genoemd. Peking wordt beschuldigd van het vernietigen van de commu nistische eenheid. De Chinese aantijging, aldus de Prawda, getuigt van een vijandige gezindheid jegens het Sowjet- volk en de Russische partij. Het is voor het eerst sinds veertien maanden dat de Russen Peking van repliek dienen. Uit de Chinese aantijgingen blijkt, aldus de Prawda, dat de leiders'in Peking openlijk eensge zind handelen met de Russische lh i960 heeft het christelijk na tionaal vakverbond de kerken ge vraagd hun standpunt kenbaar te maken met betrekking tot zondag en zondagsarbeid, omdat 't meen de dat het bij de bezinning op deze zaak de hulp van de kerken niet kon missen. Deze hulp is tot nu toe echter uitgebleven. Het officiële orgaan van het O. N. V., „De Gids", schrijft deze week dat de laatste tijd door de in voering van volledige continu-ar- beid (en dus ook van het werken op zondag) in een aantal bedrijver., opnieuw werknemers in gewetens nood zijn gebracht. En opnieuw, al dus „De Gids", kwam aan het licht dat reformatorisch Nederland nog geen afdoend antwoord weet te ge ven op de vragen die hier rijzen. Waardevol De christelijke vakbeweging zou graag een duidelijke uitspraak doen waarin alle kanten van dit steeds ingewikkelder wordende vraagstuk (een belangrijk aspekt is bijvoor beeld de sterk groeiende behoefte aan recreatie in het weekeinde) tot hun recht komen. In januari" I960 werd het rap port „zotidag en zondagsarbeid" van de sociaal-ethische commissie van het C. N. V. gepubliceerd. Be studering ervan in eigen kring leidde tot de conclusie, dat de vak beweging er alleen niet uit zou kunnen komen, omdat het ook gaat om de theologische uitleg van het sabbatsgebod. Men vroeg daarom de kerken een antwoord op de vraag, of het oud-testamentische sabbatsgebod ook geldt voor de nieuw-testamentische zondag. De deputaten van de christelijk- gereformeerde kerken antwoord den, dat zij zich grondig in het vraagstuk zouden verdiepen en dat men het C. N. V. te zijner tijd een oordeel mee zou delen. De generale synode van de Ne derlandse hervormde kerk noemde het C. N. V.-rapport een waardevol werkstuk en zou een standpunt vragen aan haar raad voor de za ken van kerk en samenleving. De gereformeerde kerken stelden een speciaal deputaatschap in, dat de opdracht kreeg, 't probleem gron dig te bestuderen en rapport uit te brengen aan de synode. Kerken zwijgen Daarna ontving het C. N. V. van de kerken geen verder bericht. „Te zijner tijd" bleek een bijzondet Het gasverbruik in de Engelse Midlands is door de kou dus danig gestegen dat aan 70 grote fabrieken in dit industriegebied is verzocht geen gas meer te ge bruiken van het nationale net. Vijftig van deze fabrieken maken deel uit van de auto-industrie. De British Motor Corporation zal de produktie stopzetten, waardoor 50.000 man voorlopig zonder werk komen. De tractor- fabriek Massey-Ferguson heeft de produktie eveneens gestaakt en 3.500 arbeiders naar huis ge stuurd. Aan de bevolking is ver zocht de centrale verwarming of gashaard niet hard te stoken Ook is gewaarschuwd dat de elektriciteitsvoorziening verder zal worden beperkt. In Zweden sneeuwt het al sinds vrijdag, in het zuidoosten van dit land ligt al een halve meter. Dit is sinds 44 jaar niet meer in november voorgekomen. Het vriest er 16 graden. Sinds het weekeinde ligt 't noord westen van Zuid-Slavië onder 'n sneeuwlaag. De eerste sneeuw ir Belgrado is gevallen. De sneeuw ligt in midden-Zwitser land 55 centimeter dik. Bij de Finse kust begint de zee in in hammen reeds te bevriezen. Ver scheidene Italiaanse bergpassen zijs. dooiLtneeuw onbegaanbaar rekbaar begrip te zijn, aldus „De Gids", en de kerken die in 1960 helemaal niet antwoorden hebben sindsdien ook niets van zich laten horen. Het C. N. V. kon echter geen be leidslijnen uitstippelen zolang de kerken geen uitspraak hadden ge daan over de theologische kanten van het zondagsprobleem. Daar om richtte het bestuur zich in 1964 opnieuw tot de kerken met een brief waarin om een duidelijke standpuntbepaling werd gevraagd. Sindsdien is men nauwelijks ver der gekomen. Men weet alleen, dat het rapport van het deputaatschap van de gereformeerde kerken bin nenkort kan worden verwacht. Van de andere kerken heeft het C. N. V. echter geen enkele mededeling meer ontvangen. Wij kunnen slechts hopen, aldus het C. N. V.-bestuur, dat er op korte termijn toch nog concrete uitspraken komen: „Dan kunnen we verder met de behandeling van dit probleem dat nog telkens leden van de christelijke vakbeweging in gewetensnood brengt". BELGISCHE KONINGIN-MOEDER: TOESTAND GAAT ACHTERUIT Prins Albert van Luik en prinses Paola arriveren bij het kasteel Stuyvenberg bij Brussel, om een bezoek te brengen aan konin gin-moeder Elizabeth, wier ge zondheidstoestand verslechtert na de hartaanval van 4 novem ber. Inmiddels heeft ook het Belgisch koninklijkpaar Zuid- Amerïka verlaten in verband met de slechte gezondheidstoe stand van de koningin-moeder. In het garnizoen Nijmegen zijn twee gevallen van nekkramp ge constateerd. Een van de militai ren bevond zich bij zijn ouders in Den Hazg. Hij is overgebracht naar 't militair hospitaal in Arn hem. De luchtmachtvoorlich tingsdienst heeft meegedeeld, dat de toestand van de twee militai ren redelijk goed is. De andere militairen in het garnizoen Nij megen hebben pillen gekregen uit voorzorg teg enverdere uit breiding van de nekkramp. Zij hoeven de eerstkomende dagen slechts lichte dienst je verrich ten. Aldus de luchtmachtvoor lichtingsdienst. De twee militai ren zijn afkomstig uit het op komstcentrum voor de lucht macht. De 30-jarige korporaal-machi nist C. van der Graaf uit Den Helder is dinsdagmorgen vroeg voor de Belgische kust over boord geslagen van _Hr Ms on derzeebootjager „Drenthe". Het ongeval gebeurde tijdens een storm met windkracht tien. Hr Ms onderzeeboot jager „Am sterdam", die in de buurt voer en de „Drenthe" hebben direct uitgebreide reddingsacties on dernomen, doch zonder resul taat. Korporaal Van der Graaf was gehuwd en vader van twee kinderen. In Groningen, Friesland en Drenthe kampt het wegverkeer met moeilijkheden als gevolg van gladheid, veroorzaakt dooi vorst en sneeuwbuien. Vooral de busdiensten hadden met ver traging te kampen, die soms uit liep tot ruim een uur. Ook zijr botsingen voorgekomen, maat deze hadden geen ernstige ge volgen. In verband met het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, hebben communistische jongeren dinsdag een betoging in de Argentijnse hoofdstad ge houden. Vlugschriften met anti- Amerikaanse leuzen werden verspreid. Later probeerden andere be togers een bom te plaatsen bij het Argentijns-Noordamerikaan- se culturele instituut doch dit werd door de politie verhinderd. Uit wraak werden verscheidene Amerikaanse bedrijven met mo- lotov-cocktails bekogeld, ruiten werden ingesmeten en gevels met verf besmeurd. Na door president Arturo II- lia te zijn ontvangen zou Dean Rusk dinsdagavond naar Mon tevideo vertrekken. tm Deze week België 4- Frankrijk bij aankoop van waarbij ook nog 100 wapentjes Verder als extra aanbieding o.a. „DE RUYTER" 2 royale ,-n pakken U voor maar VACUUM VERPAKTE van Homburg extra zwaar SS Q (250 gr.) voor maar IIW Geldig van 17 t/m 23 nov. 1965 cÉÜ mi Ing. med. BRIDGE-ETUI'S partij en andere communistische partijen in de strijd tegen impe rialisme en de Amerikaanse po litiek in Vietnam afwijzen. China stelt, aldus het Russische partij blad, dat de twee grootste com munistische partijen niets ge meen hebben en diametraal te genover elkaar staan. De bittere Chinees-Russische polemiek begon in 1961. In sep- Zonder hoofdelijke stemming en zonder debat is de Tweede Kamer gistermiddag akkoord gegaan met de voorstellen van minister Veld kamp (sociale zaken) tot verrui ming van de jeugdspaarwet. Deze verruimingen betreffen o.m. een verhoging van het te spa ren maximumbedrag, dat voor pre mietoekenning in aanmerking komt, van 200 tot 300. Het maximum bedrag van werkgeversbijdrage aan premiespaarregelingen en winstdelingsspaarregelingen voor werknemers, thans gesteld op f 390, zal worden verhoogd tot 500. Het motief voor deze ver hogingen is het scheppen van een stimulans om de vergroting van de spaarcapaciteit, die het gevolg is van de recente stijging van de inkomens, daadwerkelijk te benut ten. KONING BOUDEWITN IN BELGIE TERUGGEKEERD Koningin-moeder Elizabeth van België heeft een rustige nacht ge had, hetgeen wijst op een verbete ring in de bloedsomloop, aldus is dinsdag in een communiqué van 't hof in Brussel meegedeeld. De 89-jarige grootmoeder van koning Boudewijn werd 12 dagen geleden door een hartcrisis getrof fen. „Zij heeft van het begin van haar ziekte af blijk gegeven van een opmerkelijk moreel", aldus het communiqué. Maandag gaven de haar behan delende geneesheren uiting aan „zeer ernstige" bezorgdheid over haar toestand, die aanleiding was voor koning Boudewijn en konin gin" Fabiola hun Zuidamerikaanse reis met drie dagen te bekorten. Zij keerden dinsdagochtend in Brussel terug en brachten een be zoek aan het ziekbed van de Bel gische vorstin, die reeds maandag haar eveneens uit Zuid-Amerika teruggekeerde zoon,, ex-koning Leo pold, en tweede kleinzoon, prins Albert van Luik, ontving. tember 1964, kort voor het aftre den van Chroesjtsjov, hield Mos kou ermee op. De Chinezen heb- hun aanvallen op de Sowjet-Unie ook enige maanden gestaakt, maar in het begin van dit jaar- kwamen zij weer in het offensief met de beschuldiging dat ook na de verdwijning van Chroesjtsjov diens politiek werd voortgezet. Rusland wordt verweten, dat het onvoldoende steun aan Noord- Vietnam verleent, met India te gen Pakistan samenspant en weer burgerlijk en kapitalistisch wordt. In de Sowjet-Unie is een auto matisch interplanetair station „Ve- nus-3" gelanceerd. De Venus-2 is op 12 november de ruimte inge gaan. De Venus-3 weegt 960 kilogram en de wetenschappelijke uitrusting verschilt iets van die van de Ve nus 2. Volgens optvangen gegevens functioneren alle instrumenten aan boord van de Vénus-3 normaal. Om 12 uur Moskou tijd (14.00 Ned. tijd) bevond het ruimtestation zich op een afstand van 65.000 kilo meter van de aarde. De Venus-2 had gisteren een afstand van 1.149.000 kilometer van de aarde bereikt. Communistische troepen die al sinds zondag in het centrale hoogland van Zuid-Vietnam vlakbij de Cambodjaanse grens met de Amerikanen in gevech ten gewikkeld zijn, hebben dins dagochtend vroeg' opnieuw drie aanvallen uitgevoerd. Deze wer den echter volgens een Ameri kaanse woordvoerder afgesla gen. Er waren reeds 465 doden onder de communisten geteld. De Amerikanen leden over het geheel genomen lichte verlie zen. Bij enkele eenheden waren de verliezen echter groot. De communistische troepen zouden, zoals gemeld, voorna melijk uit "Noordvietnamezen bestaan. Een Amerikaanse woordvoer der zei dat de Noordvietname zen de tactiek van menselijke aanvalsgolven toepassen. „Maar wij bestoken ze uit de lucht". Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei dinsdagavond dat bij de strijd nabij de grens met Cambodja bijna 900 tegen standers voornamelijk Noord- vietnamese militairen waren gesneuveld. Het opgegeven do denaantal 869 werd het hoogste genoemd dat ooit tij dens een enkele actie van Ame rikaanse troepen in Vietnam was bereikt. De woordvoerder zei dat de eerste Amerikaanse luchtcavaleriedivisie nog steeds in gevecht was met de Noord vietnamezen. „In Nederland zal men eerst in de zeventiger jaren overgaan tot invoering van drukknopsysteem in het telefoonverkeer. Omvang rijke wijzigingen in de centrales en nog te voeren overleg op in ternationaal gebied ziin hiervan de oorzaak". Dit zei dinsdag morgen prof. H. L. van Lommei bij de introductie van een ge wijzigd tafeltoestel voor parti culier gebruik welke plaats vond in het gebouw van de centrale directie der P. T. T. in Den Haag. Het nieuwe toestel, de T 65, is dezer dagen in gebruik genomen en vertoont nog de traditionele kiesschijf. Het apparaat weegt 350 gram (het oude 550) en is hoofdzakelijk lichtgrijs van kleur met enkele witte elementen. De. kiesschijf is doorzichtig. Een ver andering op technisch terrein is de bedrading in voorbedrukte circuits. Een andere wijziging is de regeling van de geluidsterkte van de bel, die door de abonnee zelf kan geschieden. Volgens een voorlopige prog nose van ir. P. F. Blickman, hoofdingenieur-difrecteur, zullen in 1966 ongeveer 50.000 toestel len van het nieuwe type worden geplaatst tegen een even groot aantal van de traditionele zwar te apparaten. Bij de fabricage van het nieu we thermoplastische toestel zijn Nederlandse industrieën in grote mate betrokken. hoofdingenieur-directeur, zullen zodanig dat allerlei hulpappara ten, zoals een extra bel, een tweede telefoon en een kosten telier, eenvoudig kunnen worden aangesloten. Volgens hetzelfde principe zal over ongeveer een jaar een wandtoestel worden ge-. realiseerd. Met de invoering van de T 65 vervalt de meerprijs die men tot nu toe voor de huur van een wit toestel moest betalen. Alleen wanneer men een nog deugdelijk zwart toestel wil vervangen op grond van voorkeur voor een andere kleur wordt bij de instal latie 10 extra berekend. Nieu we abonnee's hebben vrije keuze zolang de voorraad strekt. Het abonnementsgeld blijft hetzelf de. Bij de invoering van de nieu we toestellen zal de P. T. T. te werk gaan volgens de alfabeti sche volgorde der districten. Nog dit jaar hoopt men Amsterdam en Arnhem te bedienen. DE STRIJD IN VIETNAM Een Amerikaans militair steekt hier een hut in brand welke deel uitmaakte van een trainings kamp van de Vietcong. Het kamp werd ontdekt tijdens een pa- trouïlletocht van de Amerikanen in het gebied van Lai Khe, Onveranderd interimdividend Singkep tin Commissarissen en directie van de N. V. Singkep tin-ma:1 .schap pij hebben besloten over 1 et op 1 juli begonnen boekjaar 1965/66 een interimdividend vast te stel len van onveranderd vier procent op de gewone, preferente rn prio riteitsaandelen. Hel div -nd zal begin januari betaalbaar worden gesteld. Een door onbekende oorzaak uitgebroken brand heeft dins dagavond tussen vijf en zes uur twee opslagplaatsen en een loods op het terrein van de rub berfabriek Vredestein in Loos duinen, nabij Den Haag, vol ledig vernield. De inhoud van de opslagplaatsen rubberaf- val en van de loods vele onderdelen voor nieuwe machi nes alsmede niet meer gebruik te machines ging geheel ver loren. Hoe groot de schade is, kon de directie van Vredestein gisteravond niet meedelen. De fabriek is verzekerd tegen brandschade. Toen de brand om vijf uur werd ontdekt, kwamen direct zestien leden van de bedrijfs brandweer in actie, die met schuimblussers het vuur te lijf gingen. Vrij snel daarna arri veerde de Haagse brandweer, die in totaal met vier autospui- ten, een commando- en een ma teriaalwagen, alsmede twee wa terkanonnen uitrukte. Het duur de echter toch nog tot tien ovei zes voor men het sein „brand meester" kon geven. Aanvanke lijk ging men het vuur met acht stralen te lijf, doch daar van bleven er uiteindelijk twee over, terwijl bovendien gebruik werd gemaakt van de krachtige waterkanonnen. Als gevolg van de hevige rookontwikkeling die de brandende rubber veroor zaakte, moesten de spuitgasten gebruik maken van perslucht maskers. De brandweer heeft door in zet van veel stralen kunnen voorkomen dat het vuur verder vat kreeg op het achterste ge deelte van een grote en vrij nieuwe fabriekshal. Wel spron gen enkele ruiten en schroeide de dakgoot, maar dit was de enige schade die deze hal werd toegebracht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3