Telefoon gouverneurshuis in Salisbury afgesneden Sociaal-Economische Raad brengt advies uit over loon- en prijsbeleid Dreigende hongersnood in India PARLEMENT KEURT MAATREGELEN TEGEN RK00ESIE GOED HET WEER RADIO DE KOCK Antwerpse haven weer verlamd door 24-uur staking Waarschuwing voor inflatie Belastingverhogingen worden gevolgd door looneisen Hoogwater Arbeiders onder politie-escorte naar het werk Zon- en Maan?' ^den Weerbericht Veiligheidsraad over Rhodesië Debat opgeschort Scheepsbotsing Ernstig ongeluk in Lima DE FRANSE PRESIDENTS VERKIEZINGEN IVfaa^re^elen goedgekeurd Internationale samenwerking Voorzichtig Looneisen De loonvorming Rantsoenering JAVANEN VERHUIZEN NAAR WEST-IRIAN Frankertng fcij «keaBcmeat: TERNEUZEN Oirtcteur-HoftHrftasetenr; L nu 8# San8« Redactie- en Administratie-adres; Smldswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No. 656' Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sandete Terneuzen. Advertentfeprifs per mm 16 et: minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meet 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het eernmb -naandag/dinsdag-nummet tot 10 uur voormiddag. (Adv.) De telefoon van-het gouverneurs huis in de Rhodesische hoofdstad is afgesneden, zo heeft een mede werker van gouverneur sir Hum phrey Gibbs dinsdag verslaggevers meegedeeld. Sir Humphrey heeft als gemeld geweigerd gehoor te ge ven aan het verzoek van premier Ian Smith, het gebouw te ontrui men. De telefoonlijn van het gouver neurshuis is niet afgesneden, maar defect, zo heeft een. Rhodesische regeringswoordvoerder tegen een A FP-verslaggever gezegd. „Dat ge beurt vaak in het regenseizoen, wanneer het water tot de kabels doordringt", zo zei hij. Toen journalisten zich naar het gouverneurshuis begaven nadat zij geen telefonisch contact hadden gekregen zei men hun daar. dat een klacht was ingediend bij de P. T. T„ die echter had gezegd dat men zich daarvoor tot Smith moest wenden. Er stonden slechts twee schildwachten en twee politieman nen voor het gouverneurshuis en het zag er niet naar uit dat sir Humphrey's bewegingsvrijheid be perkt was. Sommige kranten heb- WOENSDAG 17 NOVEMBER v.rn. n.m. Rieskens 8.20 Terneuzen 8.55 E-Jansweert 9.35 ben de mogelijkheid geopperd dat ook de levering van water en elek triciteit aan het gouvernc-urshuis wordt gestaakt. Autobussen die Afrikaanse ar beiders naar hun werk brachten stonden dinsdag onder gewapend politie-escorte naar aanleiding van de pogingen die de dag tevoren in Boelawayo waren gedaan om het tot een algemene staking te laten komen. In de Afrikaanse wijken van Salisbury waar zich maandag incidenten hadden voorgedaan werd gedurende de nacht druk ge patrouilleerd door de politie. Alles was rustig gebleven. Het Rhodesi sche kabinet kwam dinsdagoch tend weer bijeen om naar verwach ting onder meer te beraadslagen over de impasse betreffende de Britse gouverneur, die de eenzijdig uitgeroepen onafhankelijkheid wei gert te erkennen. In een buitenwijk van Salisbury is maandagavond een bom door 'n open raam in het huis van een blanke geworpen, zo heeft iemand die daar naar zijn zeggen getuige van was geweest, gezegd. Hij had na de explosie in het huis een ken nelijk gewonde blanke gezien. De politie heeft geen commentaar wil len geven. Walsoorden 9.05 9.40 10.20 9.45 10.30 DONDERDAG 18 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.40 10.26 Terneuzen 10.15 11.01 TTmsweert 10.55 11.41 Walsoorden 11.05 11.51 Nov. 18 19 8.07 20 8.09 31 8.10 8.03 16.47 8.06 16.46 16.44 16.43 16.42 0.22 1.46 3.08 4.29 5.49 15.02 15.18 15.33 15.48 16.04 VEEL WIND In de loop van dinsdag breid de een diepe depressie ten zuid westen van Ierland zijn invloed over West-Europa uit. Tussen deze depressie en een hogedruk- gebied boven Scandinavië wak kerde de wind aan uit richtin gen tussen oost en zuidoost. Een randstoring van de depressie trekt van de Golf van Biscaye naar het noordoosten. Deze kan vandaag plaatselijk wat neerslag veroorzaken en houdt de matige tot krachtige zuidoostelijke wind in stand. Tevens zal zij zachtere lucht uit Frankrijk naar het noorden transporteren, zodat een geleidelijke stijging van de temperatuur is te verwachten. In de ochtend zal het evenwel overal nog licht vriezen. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enige stijging van temperatuur Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. In de ochtend overwegend lichte vorst, later eniee sfiieine van temperatuur. Het wisselen van de Amerikaan se wacht bij het gouvernements huis in Saüêhiiry. De vrouwen rechts staan er niet om naar de wacht te kijken, doch wachten op hun beurt om het bezoekers- boek te tekenen, waarmee zij hun aanhankelijkheid aan konin gin Elizabeth II willen bewijzen. Tijdens de maandag hervatte de batten in de veiligheidsraad over Rhodesië heeft Uruguay erop aan gedrongen een V. N.-delegatie naar Rhodesië te zenden en een „werke lijk universele economische en fi nanciële blokkade" in te stellen die „het systeem Smith zat ver-' stikken". De raad tracht een mid denweg te vinden tussen de Britse en Afrikaanse voorstellen die een eind willen maken aan de afschei ding van Rhodesië. Zuid-Afrika wees maandag een uitnodiging tot het deelnemen aan de besprekingen over Rhodesië van de hand. Portugal, dat eveneens was uitgenodigd zonder stemrecht deel te nemen, heeft tot dusver niet geantwoord. Het .veiligheidsraaddebat over de kwestie-Rhodesië is dinsdag voor onbepaalde tijd opgeschort, aange zien er nog geen compromis is be reikt tussen de twee ontwerp-reso- luties die al zijn ingediend. Engeland heeft voorgesteld, dat de raad op alle staten een beroep doet om de beperkte economische sancties die de Britse regering heeft afgekondigd, te steunen. De Afrikaanse staten vinden de Britse maatregelen onvoldoende en heb ben voorgesteld alle middelen die het handvest van de V. N. biedt om aan de „rebellie" van de regering in Salisbury een einde te maken, toe te passen, waaronder een ver bod op het leveren van olieproduk- ten, een algehele blokkade en des noods gebruik van geweld. Volgens welingelichte kringen in New York zal wellicht op korte TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Het 23.000 ton metende Ca nadese vrachtschip „Lawrence Cliffe Hall" is dinsdag in de ri vier de Sint Laurens gezonken na een botsing met de even eens Canadese „Sunek" van 6000 ton. De „Sunek" keerde naar Quebec terug op eigen kracht. De bemanning van het gezonken schip is veilig aan land gebracht. Volgens de politie in de Peru viaanse hoofdstad Lima zijn 12 mijnwerkers om het leven ge komen en 39 gewond geraakt toen een vrachtauto van een bergwand naar beneden stortte. De president van de Franse constitutionele raad, Gaston Pa- lewski, heeft maandag president De Gaulle meegedeeld, dat zijn kandidatuur voor een nieuwe ambtstermijn de vereiste steun heeft gekregen van honderd ge kozenen, onder wie parlements leden en burgemeesters uit tien verschillende departementen. Van nog vier kandidaten is de kandidatuur in orde bevonden. Het zijn Jean Lecanuet voor het centrum, Frangois Mitterand voor links, Jean Louis Tixier- Vignancour voor 4'terst rechts en senator Pierre Marcilhay voor de onafhankelijken. Een zesde kan didaat, Paul Antier, die zich als vertegenwoordiger van de boeren beschouwt, wordt niet in de be kendmaking van de constitutione le raad genoemd. Aangenomen wordt dat hij niet voldoende steun heeft kunnen vinden. Intussen is de reeks verkie zingsbijeenkomsten al enige we ken aan de gang. In de grote ste den worden de bijeenkomsten van de oppositie goed bezocht. Elke kandidaat heeft recht op twee uur zendtijd voor de televisie en evenveel uren voor de radio. Pre sident De Gaulle heeft al laten weten', dat hij zich alleen op de dag voor de verkiezingen gedu rende een kwartier via de tele visie tot de bevolking zal richten. termijn een tussenweg kunnen worden gevonden. Het Britse parlement heeft dins dagochtend vroeg een wetsontwern goedgekeurd dat de regering spe ciale bevoegdheden geeft om de crisis die na de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van Rho desië is ontstaan, het hoofd te bie den. Het ontwerp kreeg om 02.53 uur de koninklijke goedkeuring waardoor het van kracht werd en de regering onmiddellijk beschikt over de mogelijkheid van sancties en andere noodzakelijke maatrege len tegen 't bewind van Ian Smith. Het lagerhuis gaf omstreeks mid dernacht na een debat van acht- en-een-half uur zijn definitieve goedkeuring aan het wetsontwerp. Het hogerhuis aanvaardde het ont werp omstreeks half twee, ondanks hardnekkig verzet van rechtse conservatieven onder leiding van lord Salisburen, de 72-jarige voor vechter van een blanke regering in Rhodesië. Premier Wilson en tal rijke lagerhuisleden waren bij het debat in het hogerhuis aanwezig. De S.E.R. heeft deze week zijn zevende halfjaarlijkse economische rapport uitgebracht met een advies over de loonindexering als onderdeel van de bestrijding van inflatie en een aclvies over de herziening van het loon politieke stelsel. Er worden voor het eerst geen concrete uitspraken meer gedaan over mogelijk of wenselijk ge achte percentages van loonkostenstijgingen in 1966. De raad meent het gevaar te moeten signaleren dat de prijs ontwikkeling in ons land een directe aanleiding wordt voor het ontstaan van een loon-prijsspiraal. Het prijsVerloop geeft dan aanleiding tot het stellen van looneisen uitgaande boven de pro- duktiviteitsontwikkeling die op hun beurt weer aanleiding geven tot nieuwe prijsstijgingen. Een loon- en prijsspiraal kan slechts worden doorbroken door aanvaarding van het principe dat loonstijgingen niet zullen uit gaan boven de produktiviteits- stijgingen. Dit zou echter een malig gepaard moeten gaan met: 1. geen of een geringe verbete ring van het reële arbeidsinko men omdat nog een nawerking op de prijzen van vorige loons verhogingen zal optreden, of 2. het door de ondernemingen ach terwege laten van doorbereke ning van vorige loonsverhogin gen, dan wel 3 een ruilvoetver betering tengevolge van een da ling van de importprijzen die de nawerking op de prijzen van vo rige loonsverhogingen over het geheel genomen compenseert. Gesteld dat een doorbreking van de loon- en prijsspiraal te verwezenlijken zou zijn door loonstijgingen niet te laten uit gaan boven de produktiviteits- stijgingen, aldus de raad, dan blijft de mogelijkheid bestaan dat door een voortschrijdende inflatoire ontwikkeling in het buitenland toch weer een achter stand in het Nederlandse loon- en prijspeil zou optreden. De raad meent dan ook dat een suc cesvolle poging tot stopzetting van de inflatoire loon- en prijs beweging slechts mogelijk is op basis van internationale samen werking met name tussen de landen van de E.E.G. Hoewel de economische voor uitzichten voor 1966 niet ongun stig zijn is er een aantal facto ren dat tot voorzichtigheid maant. In de eerste plaats de voortdurende spanning op de arbeidsmarkt, verder het door het centraal planbureau ver wachte voortgezette herstel van de betalingsbalans, de inflatoire prijsbeweging. De raad is van mening dat bij de binnenlandse prijs- en kos tenontwikkeling het behoud van een voldoende concurrentieposi tie ten opzichte van het buiten land een medebepalende factor moet blijven. Bij de loononder handelingen zullen de contrac terende partijen de internationa le concurrentiepositie van 'hun bedrijfstak terdege in het oog moeten houden. Hetzelfde geldt voor de bedrijfstakken die voor de binnenlandse markt werken. Voorkomen dient te worden dat de te verwachten stijging' van het interne prijsniveau een zelfstandige factor wordt op grond waarvan een loon-prijs- spiraal in werking wordt gezet. De raad wenst er de nadruk op te leggen dat elk procent extra- loonaccrès in 1966 voor dit jaar een stijging van het consumptie- prijspeil met een kwart procent betekent en voor 1967 met een half procent. De raad wenst ook een opmer king te maken over de door het kabinet ter dekking van zijn meerdere uitgaven aangekondig de belastingmaatregelen, met name de wederinvoering van de omzetbelasting op eerste levens behoeften als textiel en schoei sel. De raad heeft waardering voor het streven van het kabi net om door het invoeren of ver hogen van indirecte belastingen de particuliere bestedingen af te remmen. Anderzijds dreigt het gevaar dat de stijging van het prijspeil van het levensonder houd, die er het gevolg van is, de komende loononderhandelin gen zal beïnvloeden in die zin dat deze prijsstijging aanleiding zal kunnen geven tot het stellen van extra looneisen. De S.E.R. is met het kabinet van oordeel dat binnen het ka der van een algemeen econo misch beleid een nationale loon politiek wenselijk is. Daarbij verstaat de raaci onder een na tionale loonpolitiek een beleid gericht op een zodanige loon kostenontwikkeling, dat de es sentiële doeleinden van het so ciaal-economische beleid kun nen worden verwezenlijkt. De raad stemt ook in met de opvatting van het kabinet dal het voor. het welslagen van een nationale loonpolitiek als onder deel van het totale sociaal-eco nomische beleid gewenst is dat deze wordt gedragen door het bedrijfsleven als geheel. Het 'voeren van een sociaal- economisch beleid is de taak van de centrale overheid. Uit dezen hoofde is deze ook verantwoor delijk voor de hantering van een van de instrumenten van dit be leid, t.w. de nationale loonpoli tiek. De loonvorming als zodanig komt in belangrijke male tot stand in het bedrijfsleven door onderhandelingen van de orga nisaties van werknemers en van werkgevers. Teneinde een loonontwikke ling te verwezenlijken welke nationaal-economisch gezien verantwoord is, acht de raad het gewenst dat het bedrijfs leven wordt geconfronteerd met de nationaal-economischt aspecten die aan de loonvor ming zijn verbonden. Dit kar worden bereikt doordat de overheid op centraal niveai overleg pleegt met het be drijfsleven over het te voerei nationaal-economische beleid. (Zie verder pag. 5.) Sinds dinsdagmiddag twee uur worden de bruggen en sluizen in de haven van Antwerpen niet meer bediend met als gevolg, dat het verkeer is verlamd. De staking, die 24 uur zal duren, is georganiseerd door de katholieke bond van het personeel bij de „havenkapiteins- dienst". Tot de actie werd besloten na dat dinsdag besprekingen met de Belgische regering en Antwerpse gemeenteautoriteiten over de uit kering van een premie voor on regelmatige arbeid zonder resul taat bleven. Tot nader order zal ook geen nachtelijke arbeid meer worden verricht. De „havenkapiteinsdienst" om vat ongeveer 800 man personeel, dat de bruggen, sluizen, electrische uitrusting en sleepdienst verzorgt. Het grootste deel is aangesloten bij de katholieke vakbond. De 30- De Indiase congrespartij heeft in het parlement de nadruk gelegd op de noodzaak van het Invoeren van zoveel mogelijk levensmiddelen uit de Verenigde Staten en andere landen. Zij menen dat de voedsel schaarste slechts door grote leve ranties uit het buitenland over wonnen kan worden. De minister van spoorwegen heeft in Bombay gezegd dat India de Verenigde Staten moet verzoe ken de graanleveranties dit jaar tot tien miljoen ton te verhogen om een dreigende hongersnood te vermijden. Door de grote droogte is een groot deel van de oogst ver loren gegaan. In Radjastan zouden 520.090 mensen in 20 van de 26 distric ten met hongersnood worden be dreigd. Op 1 december zal in Nieuw Del hi worden begonnen met de rant soenering van levensmiddelen, zo heeft minister van voedselvoorzie ning Soebramaniam dinsdag in het parlement gezegd. Het is de eerste maal sedert de tweede wereldoor log dat in de Indiase hoofdstad het voedsel wordt gerantsoeneerd. In Calcutta, Madras en Coimba- tore is de bevolking reeds op rant soen gesteld. Andere steden volgen na nieuwjaar. De rantsoenering maakt deel uit van een uitgebreid voedselvoorzieningsprogramma dat beoogt dat het land binnen vijf jaar vrijwel volledig in zijn eigen levensmiddelenbehoefte moet voor zien. cialistische bond doet niet aan de actie mee en de staking is niet al gemeen. Begin dit jaar echter is geble ken, dat desondanks de bedrijvig heid in de haven geheel tot stil stand kan komen. Ook toen ging de katholieke vakbond in het reeds lang aanslepend conflict tot een staking over, die niet door de so cialistische bond werd gesteund. Het was dinsdagmiddag nog niet bekend hoeveel schepen door de staking werden getroffen. Bij de staking begin dit jaar, waaraan slechts een einde kon worden ge maakt doordat de regering het per soneel „mobiliseerde", weken hon derden schepen naar andere havens uit. Honderd gezinnen uit midden- Java (dat de afgelopen weken on- fler communistische terreur heeft gestaan) zullen voor het einde van dit jaar naar West-Irian verhuizen, zo werd dinsdag in het Indonesi sche legerbulletin meegedeeld. De migranten zullen tijdelijk worden ondergebracht in barakken in Dja karta, in afwachting van hun ver trek naar West-Irian. Dit is de eer ste maal, dat officieel melding wordt gemaakt van plannen tol vestiging van Javanen in West Irian, nadat al grootscheepse plan nen voor migratie naar Sumatra ei Borneo waren ontvouwd. Niét be kend is, waar de Javanen in Wc iriart zullen worden gevestigd (t i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1