Panamees passagiersschip „Yarmouth Castle" na zware brand gezonken Krachtproef tussen premier Ian Smith en gouverneur Humphry Gibbs Weer zware strijd bij Plei Me Communistische zuivering in Indonesië gaat onverminderd voort PARIJSE POLITIEMANNEN BETROKKEN BIJ ONTVOERING VAN BEN BARKA HET WEER HET WINTERT IN HEEL EUROPA Meer dan 90 opvarenden vermist SP0RTHANDEL «EIGEN HAARD» Maandag 15 Dinsdag 16 november 1965 21e Jaargang - No. 656^ Chaos aan boord Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Al eerder mankementen Derde „vergissing EERSTE SNEEUW IN BELGISCHE ARDENNEN Geen opzet. Alarm De Amerikaanse strijdkrachten Napalmbommen Steun voor gouverneur Gewapende tussenkomst Bamboesperen Oorlogstoestand opgeheven PwnflCwteg Bf rtxMmeiMWrt; TBR NEUZEN Direeterrr-TTonfffrn^w^w? t WS 9e San»# Redactie- en Administratie-adresr Smldswai Telefoon: 01150 2075 Gironummer: SSI 50 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal: pet maand f2.20: per week 53 et. Losse nrs 11 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprfls oer mm 18 et: minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek ..Klïine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het sernmt maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Omstreeks twaalf uur zaterdag middag (Ned. tijd) is de onder Pa namese vlag varende „Yarmouth Castle" bij de Bahama-eilanden ge zonken na enkele uren in brand te hebben gestaan. De brand brak uit toen het passagiersschip zich 110 mijl ten oosten van Miami bevond en 50 mijl ten noordoosten van Nassau. De 371 passagiers en 175 leden van de bemanning begonnen het schip zaterdagochtend vroeg te verlaten. Een woordvoerder van de Ame rikaanse kustwacht in New York heeft meegedeeld, dat een tiental mensen, waaronder enkele vrou wen, ernstige brandwonden hebben opgelopen. Zij zijn per hefschroef- vliegtuig naar het ziekenhuis in Nassau (Bahama-eilanden) ver voerd. De Yarmouth Castle vervoerde merendeels Amerikaanse passa giers, die met vakantie naar Nas sau gingen. Het schip voer twee keer per week tussen Miama en de Bahama-eilanden. Gevreesd werd dat de vermis ten in de vlammen zijn omgekomen of verdronken nadat zij overboord waren gesprongen. Het merkwaar dige is dat het brandende schip geen noodseinen heeft uitgezonden. De brand zou zijn veroorzaakt door het springen van een stoom ketel, zo is vernomen bij de aan komst van de „Bahama Star" met Twee leden van de Parijse poli- tiebrigade voor de bestrijding van de handel in verdovende midde len hebben zaterdag bekend, dat zij hebben deelgenomen aan de ontvoering van de Marokkaanse linkse oppositieleider Ben Barka, die ruim twee weken geleden in Parijs is Verdwenen. - HET BLIJFT WINTER Het KNMI deelt mede: Langs de zuidflank van een bo ven Scandinavië en West-Rus land gelegen hogedrukeebied is gedurende het weekeinde onafge broken koude continentale lucht naar onze omgeving gestroomd. Op verscheidene plaatsen in het binnenland kwam dientengevolge de afgelopen nacht 8 a 9 graden vorst voor, terwijl ook overdag de temperatuur beneden het vries punt bleef. In Polen, Duitsland en België is het ongeveer even koud als in Nederland. In Frank rijk vriest het ten noorden van dé Loire 2 tot 6 graden. Uit het zuiden van Frankrijk werd van morgen geen vorst gemeld. Op de oceaan is tussen de Azoren en Portugal een snel in diepte toenemende depressie ont staan. Het ziet er naar uit, dat deze spoedig in noordelijke rich ting zal gaan bewegen en niet tot West-Europa doordringt. In cte weerssituatie in onze omge- - ving is dan ook weinig verande ring te verwachten. Het blijft vriezen, zowel des- nachts als overdag. Minimum temperaturen tot -10 graden zijn mogelijk. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond: Overwegend matige vorst. Droog weer met in het alge meen weinig bewolking. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. Vannacht overwegend matige, morgen overdag lichte vorst. DINSDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m. Rreskens 6.59 7.39 femeuzen 7.34 8.14 FTansweert 8.14 8.54 Walsoorden 8.24 9.04 WOENSDAG 17 NOVEMBER v.m. n.m.. Breskens 8.20 9.05 Verneuzbn 8.55 9.40 T'answeert. 9.35 10.20 Walsoorden 9.45 10.30 Nov. 16 8.01 16.48 14.43 IT 8.03 16.-17 0.22 15.02 8.06 16.46 1.46 15.18 De politiemannen, de 49-jarige Louis Souchon en de 37-jarige Roger Voitot, zeiden op verzoek van de eerder gearresteerde em ployé van de „Air France, Antoi- ne Lopez, op 29 oktober rnet een politie-auto Ben Barka te hebben ..aangehouden" op de Boulevard Saint-Germain en hem te hebben gebracht naar het huis van een zekere Boueheseiche in het dorp Fontenay-le-Vicomte in de buurt van Parijs. Souchon is het hoofd van het narcotica-bureau van de Parijse politie en Voitot was één van zijn assistenten, Boueheseiche is de voormalige rechterhand van de Franse gang ster „Pierre le Fou". Hij zou de volgende dag naar Marokko zijn gegaan. Frankrijk heeft inmiddels zijn uitlevering gevraagd, maar de advocaat van Boueheseiche ver klaarde te geloven dat zijn cliënt zich nog in het gebied van Parijs ophoudt. Souchon en Voitot zeiden dat zij Lopez een „wederdienst" hadden willen bewijzen, omdat deze vaak inlichtingen gaf over de handel in verdovende middelen. Een andere ontwikkeling in het onderzoek is, dat de Franse rechter van industrie Louis Zol linger via diplomatieke weg de Marokkaanse minister van bin nenlandse zaken, generaal Oef- kir, heeft verzocht enkele vra gen te beantwoorden. Dit zou via de Marokkaanse justitie kunnen geschieden. Ook het hoofd van de Marokkaanse veiligheidsdienst, majoor Dlimi, zou een dergelijke uitnodiging hebben gekregen. Het is de vraag of de Marok kaanse autoriteiten op het Fran se verzoek zullen ingaan. Antoine Lopez heeft al ver klaard dat hij in de auto zat, waarmee Ben Barka indertijd naar Fontanay-le-Vicomte werd gebraeht. Later zou generaal Oef- kid hem de sleutel van zijn bui tenhuis hebben gevraagd. De minister zou met majoor Dlimi en een andere Marokkaanse po litieman in dat huis zijn getrok ken. De volgende dag was de mi nister naar zijn land terugge keerd. Een andere arrestant, de 29- jarige Marokkaanse student EI Mahi, is een neef, van minister Oefkir. 364 overlevenden in Nassau. Over het juiste aantal vermisten be stond gisteren nog geen zekerheid. Volgens de autoriteiten ligt het omstreeks de negentig. Volgens verscheidene geredde passagiers was de brandblusappa ratuur op het schip niet berekend op een brand zoals die zich heeft voorgedaan. Enkele pompen had den niet eens gewerkt. De beman ning had haar best gedaan maar stond machteloos. Andere schip breukelingen klaagden erover, dat verscheidene reddingboten niet konden worden neergelaten door dat de pas geverfde touwen waar aan ze hingen, in de katrollen ble ven steken. Ook zouden er niet ge noeg zwemvesten en reddingsgor dels zijn geweest. Bovendien had het alarmsysteem niet gewerkt. In New York wordt vernomen, dat de Yarmouth Castle verleden jaar juli in het nieuws kwam, door dat tweemaal in een week tijd een reis op het laatste ogenblik moest worden afgelast in verband met een mankement. Het Amerikaanse scheepvaartkantoor Caribbean Cruise Lines bracht de zaak voor de rechter en voerde onder meer aan dat het schip ook onder nor male omstandigheden de snelheid van 15 knopen niet kon bereiken, zoals de Panamese eigenaars had den gegarandeerd. Naar aanleiding van deze kwestie opende toen de Amerikaanse federale commissie voor de scheepvaart een onderzoek naar de tochten met de diverse onder Panamese vlag varende toe ristenschepen. BILJART SCHAAK DAM SJOELBAK TAFELTENNIS BOARD SCRIPT Vele GEZELSCHAP- SPELEN Noordstraat 76, Terneuzen f X DE KWEST1E-RHODESIE Telefoto A.N.P.: Studenten van de universiteit van Nairobi in Kenya hebben luidruchtig gede monstreerd tegen de eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring door Zuid-Rhodesië. Zij verlan gen dat de leiding van de strijd tegen premier Smith ivordt op gedragen aan John Okello, de „held van Zanzibar". Gouverneur sir Huniprhey Gibbs is zondagochtend voor het eerst na de Rhodesische onaf- liankelijkheidsverhlarnig in het openbaar verschenen. Met op zijn Rolls Roys de koninklijke stan daard begaf hij zicli naar de An- glikaanse kathedraal van Salis bury, waar hij een dienst bij woonde ter nagedachtenis van de gevallenen in de twee wereld oorlogen. Ian Smith was niet aanwezig. Hij bracht het weekeinde op zijn boerderij door. Wel aanwezig was sir Hugh Beadle, opperrechter van Rhodesië. Intussen weigerden Britse, Ca- In het gebied bij Plei Me, op 10 km van de Cambodjaanse grens, zijn voor de tweede maal in acht dagen zware gevechten uitgebro ken. Eenheden van de eerste Ameri kaanse luchtcavaleriedivisie heb ben contact gemaakt met een ster ke eenheid geregelde troepen, die volgens een Amerikaanse woord voerder voor het merendeel uit Noord-Vietnam afkomstig zouden zijn. Allen dragen khaki-uniformen, helmen en wapens van Chinese makelij, zo zei hij. Gedurende de eerste uren van het gevecht werden 25 rebellen ge dood. De verliezen aan Amerikaan se zijde noemde bij gering. Amerikaanse vliegtuigen hebben zaterdag bij „vergissing" weer een Zuidvietnamees dorp gebombar deerd en beschoten.. Ook een Zuia- vietnamese politiepost moest het ontgelden. Hetzelfde dorp en dezelfde post zijn in september ook per „abuis" door de Amerikanen bestookt. Er vielen toen meer dan dertig doden. De politie heeft nu gedreigd de post te zullen verlaten. Het dorp ligt in de gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. In de Belgische Ardennen is in de nacht van vrijdag op zater dag de eerste sneeuw gevallen. De „Baraque Fraiture" werd met twee centimeter sneeuw be dekt. Met uitzondering van Portugal wintert het in heel Europa. In de Sowjet-Unie vroor het zondag ochtend 20 graden. In Moskou 16 graden. Omdat het niet waait, is deze koude nog draaglijk in de bontkleding die de Russen nu hebben aangetrokken. In Spanje is de temperatuur snel gedaald. Uit Sierra de Gua- darama, Asturië en de Pyreneën is sneeuwval gemeld. In de Italiaanse Alpen is op 1200 meter hoogte 15 cm sneeuw eevallen. De Po-vlakte huivert onder de koude wind. Luxemburg' ligt helemaal on der de sneeuw, in het noorden is de laag 10 om. Op 'dte gladde we- een zijn al veel ongelukken ge beurd. Sleeswijk-Holstein Duitsland heeft 40 cm sneeuw, Bonn 5 om. De temperatuur in West-Duits- land is onder nul. In noord-Zweden vriest het 20 graden; in het zuiden van dat land 7 graden. De sneeuw ligt in Stockholm 25 cm dik. In België vroor het 8 graden, evenals bij ons in Nederland. Sneeuw is ook gevallen in de Franse provincies Sevres en Bre- tagne. Op de politiepost staat voort durend een grote Zuidvietnamese vlag. Na de vergissing van septem ber hadden de Amerikanen be loofd maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Vorige maand zijn enige Amerikaanse piloten naar Amerika terugge stuurd wegens het bombarderen van bevriende dorpen. Van opzet is bij het onderzoek niets gebleken. In het grote Amerikaanse leger kamp te Di An bij Saigon maakte men zich ongerust over nog niet verklaarde ondergrondse geluiden alsof daar gegraven wordt. Met dokters-stetoscopen heeft men ge probeerd de aard van die geluiden nader vast te stellen. De officieren van de eerste infanteriedivisië die hier gelegerd is, uitten de vrees dat vietcongleden mogelijk zouden proberen een tunnel onder het kamp door te graven. Een soldaat die donderdagnacht 'wakker werd doordat zijn bed heen en weer schudde en door geluiden onder zijn tent, sloeg het eerst alarm. De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zal vóór het einde van het jaar wel licht tot 200.000 man worden opge voerd. In het eerste halfjaar van 1966 zouden er dan nog eens 50.000 militairen bij komen. Dat is zater dag van welingelichte zijde in Washington vernomen. Op het ogenblik beschikken de V.S. over 160.000 man in Zuid-Vietnam Zaterdagavond maakte minister McNamara bekend, dat 751 reser ve-eenheden van het leger ter sterk te van in totaal 55.000 man zullen worden ontbonden. De betrokken militairen komen daardoor be schikbaar voor eenheden in actieve dienst. Dit zou de noodzaak om burgers in dienst te roepen ver minderen. De overblijvende reservisten tegen het eind van het op 1 juli afgelopen belastingjaar 270.000 man zullen niet in de nationale garde worden opgenomen, zoals wel eens was gezegd. De Amerikaanse luchtmacht liet vanmorgen een regen van na palmbommen neerdalen op de Vietcons'strijders die bij Plei Me in felle strijd zijn gewikkeld met eenheden van de Amerikaanse luchtcavaleriedivisie. Volgens een Amerikaanse militaire woord voerder zou 't aantal gesneuvel de opstandelingen meer dan 300 bedragen. Hij schatte de sterkte van de tegenstander op drie ba taljons geregelde troepen, die waarschijnlijk uit Noord-Vietnam afkomstig zijn. In een Amerikaans militair communiqué werd een opsom ming geeeven van het aantal Amerikaanse militairen, dat zich op 11 november j.l. te midder nacht in Vietnam bevond. De grondstrijdkrachten zijn met 8.000 en de kustwacht met 250 mariniers met 37.500, de lucht macht met 16.350, de marine met 8.000 en de kushtwacht met 250 man, hetgeen neerkomt op een totaal van ruim 161.000. aldus het communiqué. nadese en Australische vertegen- woox-digers de voor hen gereser veerde ruimte te betreden tijdens een kranslegging bij de cenotaaf ter nagedachtenis van de Afri kaanse en blanke Rhodesiërs, die gedurende de tweede wereldoor log in Britse krijgsdienst sneu velden. Zij bleven in de regen staan. Onder het baldakijn had den plaats genomen Desmond Lardner, minister van justitie, die Ian Smith vertegenwoordigde, de Zuidafrikaanse diplomatieke ver tegenwoordiger Montgomery en de Rhodesische minister van de fensie. Na afi"op van de plechtigheid legden de afgevaardigden uit de gemenebestlanden hun kransen. Afrikaanse en blanke politie mannen, personeel van leger en luchtmacht stonden aangetreden, terwijl een Afrikaanse politie- kapel het „God save the Queen" ten gehore bracht. Tussen de door Engeland afge zette premier van Rhodesië, Ian Smith, en de man die hem wei gert te erkennen, gouverneur sir Humphrey Gibbs, vertegenwoor diger van de Britse vortsin, schijnt zich een krachtproef af te spelen. Om hun steun aan de gouver neur te demonstreren hebben talrijke Rhodesiërs zaterdag de residentie van sir Humprey be zocht om het gastenboek te te kenen. Tegen de middag hadden ongeveer 500 personen hun hand tekening gezet. Over het alge meen waren het handelsmensen. Van zijn kant heeft sir Hum phrey bij monde van ziin woord voerder laten weten geen enkele mededeling van de heer Smith te hebben ontvangen, dat hij het paleis moet verlaten. In een communiqué dat werd uitgegeven na een geheime bij eenkomst van de presidenten van Senegal, Mali, Guinee en Maure- tanië, wordt aangedrongen op de Afrikaanse staten onmiddellijk een bevrijdingscommissie voor Rhodesië te vormen en militaire contingenten naar dat land te zenden. Zij dringen er ook op aan elke regering te erkennen die representatief is voor het volk van Rhodesië, of deze nu in Rhodesië of daarbuiten is ge vormd. De vier staatshoof den zijn van oordeel, dat alle vredelievende landen Rhodesië economisch moeten boycotten. In de Kongolese kamer is een motie ingediend waarin het staatshoofd en de regering van Kongo-Leopoldstad wordt ver zocht een conferentie te beleg gen van ministers van defensie van alle onafhankelijke Afri kaanse staten „teneinde de de fensie van het Afrikaanse conti nent te organiseren met het oog op de dreiging die wordt gevormd door de eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid voor Rho desië. Zaterdag hebben studenten voor de Britse ambassade in Dar es Salaam betoogd hegen de houding van de Engelse regering in de Rhodesische kwestie. Er werden stenen gesmeten naar het ambassadegebouw. In Nairobi zijn enkele honder den manifesterende studenten voor het gebouw van het Britse hoge commissariaat gearresteerd. Drie studenten werden gewond. (Zie verder pagina 4) Generaal Nasoetion, minister van defensie en bevelhebber van de strijdkrachten, heeft op een bijeen komst van studenten gezegd dat Indonesië gevaar loopt zolang er communisten bestaan, aldus Anta- ra. De militaire autoriteiten hebben de directeur en 43 personeelsleden van een cementfabriek in Soeraba- ja ontslagen en een officier aan het hoofd van de fabriek geplaatst. In Tandjong Priok bij Djakarta zijn 300 van communisme verdach ten aangehouden. De communisti sche bond van havenpersoneel is verboden. In midden-Java zijn al duizend communisten gedood, zo wordt van militaire zijde meegedeeld. Daarbij ziin honderden deserteurs van de Diponegrodivisie die daar gelegerd is. In Klaten in midden-Java hebben volgens Antara tienduizend com munisten hun aanhankelijkheid aan Soekarno betuigd. De P.K.I. zwoeren zij af. Tienduizenden communisten heb ben een toevlucht gezocht in de traditioneel rode dorpen od de hel lingen van de Merapi. Zij verdre ven een even groot aantal moslems en nationalisten. De Indonesische marine ziet er op toe, dat de re bellen geen wapens aangevoerd krijgen. Men is van oordeel dat zij onvoldoende bewapend zijn om met succes weerstand te kunnen bieden aan de zuiveringsoperaties van het Indonesische leger. Een bamboespeer is vaak het enige wapen waarover zij beschikken. Minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft aan de pers mee gedeeld dat de handel met China is hervat, evenals de Chinese hulü bij enkele projecten in Indonesië, zoals een conferentiegebouw in Djakarta en een textielfabriek in West-Java. Bij de jongste klopjacht zijn op Java vele duizenden arrestaties verricht, zo deelde de Indonesische minister van voorlichting, generaal majoor Achmadi, zaterdag voor de radio mee. In Oost-Java zijn ongeveer 7.000 mensen in hechtenis genomen en het persbureau Antara meldde zon dag, dat in negen Westjavaanse districten bijna 3000 mensen zijn gegrepen. Minister Achmadi heeft de afgelopen dagen een inspectie tocht door Oost-Java gemaakt, waar naar zijn zeggen in sommige plaatsen huizen en winkels van aanhangers der opstandige bewe ging door de bevolking in brand waren gestoken. Het hoofd van de Djakartaanse politie, brigade-generaal Soebroto Brotodiredjo, heeft bekendgemaakt dat in de hoofdstad de „oorlogs toestand" is opgeheven, maar dat politie en leger blijven samenwer ken bij de communistenzuivering. Het kantoor van vice-voorzitter Loekman van de communistische partij werd doorzocht. Volgens An tara werden uniformen, documen ten en boeken in beslag genomen. Loekman die waarnemend voorzit ter van het parlement is, woonde een week na de staatsgreep de eer ste kabinetszitting in het presiden tiële paleis bij, maar is nadien niet meer gezien. Zaterdag werden de kantoren van het persbureau Antara aan een onderzoek onderworpen. Negentien personeelsleden, onder wie drie afdelingschefs, werden in hechten's genomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1