NU AL SCHOEN ZETTEN? I MOGELIJKHEDEN I UIT EEN I AFLEGGERTJE Voor huisvrouw en gezin Slaap; een nog sluimerend geheim DUET isfYLOrsrs "Zaterdag 13 november 1965 Pagina 9 SINT N1COLAAS SCHRIJFT OVER YVONNE JAN-KAREL OVER JOS EN LINDA Geera schaduw Belangrijk genoeg Zo eens proberen met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. Wat is slaap? Hoeveel slaap heeft de mens nodig? HaSlucunaties DE VHF [F /F.FFW Erf ZES Bij het nazien van de kleren van onze kinderen staan we plotseling met dat aardige, geruite jurkje van de oudste in handen. Het Schots geruite jurkje heeft een aansluitend lijfje tot in de taille, een rok met niet ingestreken plooien en een ceintuurtje met een metalen sluitinkje op de rug. Een schat van een jurk, die echter zó veel te klein gewor den is, dat het uitstikken van de naden en het uitleggen van de zoom geen uitkomst meer biedt. Ja, laten we van dit nog zo goede, gedragen jurkje een heel nieuw jurkje maken, onherkenbaar door handige ver anderingetjes en daardoor weer prettig om te dragen. Er zijn mogelijkheden genoeg om met een klein beetje inspan ning weer iets geheel nieuws te creëren. MODEL 1 Het allereerst tornen we het jurkje uit elkaar en maken er dan bijvoorbeeld een tweedelig pakje van, zo'n gemakkelijk jurkje zonder mouwtjes en een bolero met korte mouwtjes. We persen eerst de plooirok met een vochtige doek en een warme strijkbout keurig glad. Van deze royale lap knippen we een ge rend rokje. De mouwtjes van de bolero en de zakjes die op deze bolero komen, zijn die van het oude jurkje. De voorpandjes en het rugpand van de-bolero kun nen precies uit de resterende de len van de rok geknipt worden. Het lijfje van het oorspronke lijke jurkje zetten we aan de rok. Een wit kraagje op het jurkje, een strikje als sluiting op de bolero en een leren cein tuurtje voltooien het geheel. Niemand herkent in dit snoezige pakje de Schotse ruiten jurk van de oudste dochter MODEL 2 Een ander ideetje is de rok met lichtertjes en een mouwloos vestje met V-hals-uitsnijding en een middensluiting. Deze keer wordt het rokje, geknipt van de uitgeperste roklap, gerimpeld. We zetten dat rokje vervolgens aan een brede band van dezelf de stof. Ook de lichtertjes worden van de ruitstof gemaakt. We maken grote, opgestikte zakken op de rok, die precies uit het overge bleven stukje stof kunnen. Het getailleerde vestje knip pen we uit het oorspronkelijke lijfje. Het wordt middenvoor met drie knopen gesloten. Een rode pullover vap fijne wol com pleteert dit kleine ensemble. MODEL 3 Weer heel iets anders is het om langs de mouwtjes en de on derkant van het bestaande lijfje een tricoboord te zetten, die we kant en klaar per meter kunnen kopen. Het voorpand knippen we middenvoor door midden en zet ten ook hierlangs, aan beide kanten, een boord, die we van een knoopsluiting voorzien. We maken van het ricotband ook nog een liggend kraagje. Van de oude rok, die ook in dit ge val vochtig glad geperst werd, wordt een ander rokje gemaakt met zes diepe plooien rondom. Een schattig stelletje voor de kleine kleuter die voor het eerst naar school zal gaan. MODEL 4 Maar er zijn nog méér moge lijkheden. Het oude lijfje kun nen we verlengen met een pasje van een effen jersey. Wellicht doorgroen of fel rood. Op dit pasje een wit kraagje. We handhaven ook nu weer de bestaande mouwtjes. De iets verkorte rok zetten we nu op heuphoogte aan het verlengde lijfje. Een ceintuurtje van de ruitstof, gebiesd en gevoerd met de effen jersey, valt op de ver laagde taillelijn en het wordt met een knoop en een knoopsgat gesloten. MODEL 5 Nu een ideetje waarbij een lang bloesje los over het plooi rokje valt. Het lijfje van de jurk verlengen we met een boven- stukje van een wat grovere jer sey, die we ook per meter kun nen kopen. We maken een rolboordje van de jersey en brengen als garne ring op het pasje twee horizon tale, smalle repen van de ruit stof aan. De mouwtjes worden weer gebruikt. Het losse jakje valt over het bovenste deel van de rok, die vrij grof geplooid is. MODEL 6 We kunnen natuurlijk ook een overgooier maken. Het boven- stukje, nu met vierkante hals uitsnijding, verlengen we door er een geruite ceintuur aan te zetten. Aan deze ceintuur zetten we dan weer het rokje. Het geeft een buitengewoon aardig effect als we naast elke zijnaad drie platte plooien leg gen. Het middenvoor- en het middenachter baantje van de rok houden we glad en laten het precies aansluiten op het gladde bovendeel van de over gooier. BETTY TEELING. Weet U dat er kinderen zijn, die ai in oktober hun schoen mogen klaarzetten? Nu zijn dat meestal kinderen, die vaak lastig zijn. Hun moeder zegt dan: „Als je zoet bent, mag je vanavond je schoen klaarzetten". En ze denkt hen daarmee rustig te krijgen. Maar door het idee dat Zwarte Piet door de schoorsteen kijkt of hij wel zoet is, wordt zo'n kleuter bepaald niet rus tig. Integendeel, hij gaat zich alleen maar opgejaagd voelen en dat maakt hem lastiger dan ooit. De kleuter die al vroeg iets in zijn schoen vindt, vertelt dat natuurlijk op het schooltje. Dat is 1'eel begrijpelijk. Maar het gevolg is, dat andere kinderen zich gaan afvragen: waarom hij wel en ik niet? Zo maakt het kind al vroeg kennis met het raadsel: Sint Nicolaas en Zwarte Piet geven iets aan lieve kinderen; „Ben ik dan niet lief?" En ik vind het verschrikkelijk dat een kind zou denken, dat ik hem niet lief vind. En toch schijnen sommige ouders dat te denken. Als de kinderen niet willen eten, niet willen slapen of andere din gen doen die hun ouders niet bevallen, krijgen ze te horen- „Pas op hoor, want je krijgt niets van Sinterklaas". Het is natuurlijk o zo gemakkelijk om mij als stok achter de deur te gebruiken. Maar wat moeten die ouders beginnen als het eenmaal 5 december is geweest? Kunnen ze het dan ineens wèl alleen af? En wat nog erger is: die dreigementen werpen een grote 'schaduw on het feest. Het zuivere plezier van het kind wordt op die manier bedorven. En zo komt het dan, dat ifk ieder jaar kinderen zie, die niet blij zijn, maar angstig en nerveus. Is dat niet verdrietig? Die hummels kunnen eigenlijk maar een jaar of vier voluit in mij en mijn goedheid geloven. Zou het niet veel mooier zijn als ze dan ook werkelijk voluit blij jkónden zijn, zonder angst en zonder vragen? Deze brief komt niet uit Madrid, dat had u misschien al wel begrepen. Sinterklaas heeft deze boodschap in Amster dam geschreven en wel op het Kantoor van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en deze instelling heeft daar toe een vlugschrift van gemaakt. Toevallig kregen wij deze folder: ..Ik kom eens even me' u overleggen" dezer dagen in handen. De inhoud er van vonden wij belangrijk genoeg om er op deze manier een nog ruimer bekendheid aan te geven. Beste ouders, zo begint de brief, ik weet zeker dat u graag wilt, dat het Sint Nicolaasfeest voor uw kind een wer kelijk feest is. Ik weet ook dat, net als u, alle andere ouders hun best doen om 5 december voor hun kinderen zo prettig mogelijk te maken. En toch elk jaar zie ik op 5 december angstige kin deren, die niet echt blij kunnen zijn. Dat vind ik naar, heel naar. Op mijn verjaardag wil ik alle kinderen blij en geluk kig zien, want Sint Nicolaas en blije kinderen, die horen bij elkaar. En de brief eindigt met een: „Zullen we het zo eens pro beren?" Alle kleuters zetten tegelijk voor de eerste maal hr schoen klaar. Dat kan zijn op de dag dat ik officieel ben aangekomen in hun woonplaats, in een naburige stad of als je het hebt gezien op de televisie. Dan kan ik ieder kind iets geven, niemand uitgezonderd. Alle opvoeders slikken dreigementen en waarschuwingen in en gebruiken mij niet meer als stok achter de deur. En zullen we dan meteen afspreken, dat ik ook geen re primandes of verwijten hoef uit te delen, als ik op mijn ver jaardag kom? Een bemoedigend woord doet immers zoveel meer! Dan wordt 5 december een echte feestdag. Een dag waar de kinderen reikhalzend naar uit kijken, vol verwachting wat Sint en Piet uit Spanje zullen meebren gen. Een dag waarop ieder blij is. Is dat niet de moeite waard om het eens te proberen? Doet u mee? Vast hartelijk bedankt voor uw medewerking. SINT NICOLAAS. spaar plezierigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart IIII van de week Nu de stamppottijd weer is aangebro ken moet men er wel om denken dat door het stampen wat van het vita mine-C gehalte van de groente ver loren gaat. Dit kan worden goed ge maakt door een nagerecht met fruit of door af en toe een stoofschotel op tafel te brengen. Deze bestaat namelijk uit fijngesneden groente en dobbelsteentjes aardappel, welke in één pan worden gaar gemaakt. Het aanhangende vocht wordt met iets maizena gebonden en om er een „vol ledige" maaltijd van te maken wor den er stukjes vlees, vis, ei, kaas of peulvruchten bij gedaan. Kaas mag er eerst van het vuur af aan toege- Uw houten vloer wordt water dicht, indien u deze bestrijkt met petroleum, waarin paraffine is op gelost. Een bijna onzichtbare glaslijm maakt men door aluin te laten smelten op een ijzeren lepel. Een natte zijden paraplu mag niet gespannen gedroogd worden; in slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Puimsteen is een goede kolen- spaarder. Leg twee of drie grote stukken tussen de kolen als u het vuur in de kachel aanmaakt. Zij zullen in geen geval met de ko len samensmelten. Zodra het vuur goed brandt, wordt de puimsteen gloeiend heet. Verwij der de stukken nadat het vuur uit is. Ze kunnen vele malen worden gebruikt. Aluminium ketels worden mooi schoon, in dien men deze poetst met een mengsel van gelijke de len sigarenas en zeep. Een roestvlek moet men nimmer direct uitwassen. Men moet der gelijke vlekken eerst bestrooien met zout, dit er even op laten zit ten en daarna uitborstelen. Jbdiumvlekken in wel - Deze vlekken moeten bedekt worden met kristallen natriumthiosulfaat. Wanneer u hierop wat water druppelt zullen de vlekken weg trekken. Sinaasappelen, citroenen en alles wat men uitgeperst gebruikt, moet u gereed maken zéér kort voor het gebruik, anders verliest het fruit zijn waarde als vitamine bron. voegd worden, daar deze nooit mag meekoken. Vis en vlees daarentegen worden samen met de aardappelen en groente gaar gemaakt. ZONDAG: vermicellisoep; spruitjes, aardappelen, cotelet; nogatine- vla. MAANDAG: gegratineerde bleeksel derij, gebakken aardappelen; kwark met geraspte appel. DINSDAG: hard gekookte eieren, witte bonen, tomatensaus, rijst; rödgröd. WOENSDAG: gebakken lever, appel moes, aardappelpuree; vlaflip. DONDERDAG: stoofpot kool met kaas en tomaten; beschuit met bessensap. VRIJDAG: gestoofde vis of gebak ken champignons; sla, aardappel koekjes; negerkop. ZATERDAG: nasi-goreng; peer. tseu vciye/yiyj wonen tailleur van Pierre Cardin. De rok is boven de knie gehouden. De ronde kraag is van grijze vosse- bont, de vierkante hoed van vilt melusin. Deense vla-Rödgröd 'A liter bessensap (verdunnen met water), 100 g suiker, 100 g rozijnen, 20 g aardappelmeel, Vz liter yoghurt. Laat de gewassen rozijnen in ko kend water zachtjes zwellen, giet er bessensap bij en bind de vloeistof met het aangemengde aardappelmeel. Roer de suiker erdoor. Laat de vla onder nu en dan roeren koud wor den. Giet ze dan laag om laag met de gladgeklopte' yoghurt in een gla zen schaal. Negerkop Maak van liter melk en 50 g ge wassen rijst een dikke rijstebrij. Roer 2 eierdooiers met 70 g suiker, 1 pak je vanillesuiker en 30 g cacaopoeder schuimig. Roer hier langzaam de hete brij door en doe ze dan in een vuur vaste schotel. Sla de eiwitten stijf, schep er 100 g suiker door en doe ze daarna op de brij. Bestrooi de bo venkant met wat cacaopoeder en maak het eiwitschuim in een lauw warme oven bros. Dit lijken eenvoudige vragen, waarop een simpel antwoord mo gelijk zou moeten zijn. Dat is ech ter niet het geval, want hoewel deskundigen al meer over deze noodzakelijke rustpauze te weten zijn gekomen, is er nog veel onop gehelderd gebleven. Over het sla pen zelf is trouwens heel weinig bekend. Wel weet men meer over hetgeen tijdens de slaaptoestand met het lichaam gebeurt. De polsslag daalt bijvoorbeeld van vijfenzeventig tot zestig slagen per minuut. Ook de lichaamstem peratuur daalt, terwijl het aantal ademhalingen afneemt van zestien tot twaalf per minuut. Op andere gebieden ontstaat echter weer meer aktie. Door nog niet achter haalde oorzaken ontplooien vooral de zweetklieren een grotere akti- viteit. Daarenboven neemt de bloedstroom naar de hersenen pe riodiek toe. Vroeger was men de mening toegedaan, dat zij juist ver minderde gedurende de slaaptoe stand. Hoeveel slaap heeft de mens no dig? Volgens dr. N. Kleitman, aldus „Het Beste uit Reader's Digest", die verbonden is aan de universi teit van Chicago en het onderwerp „slaap" veertig jaar lang heeft be studeerd, kan men niet van een ge middelde behoefte aan slaap spre ken. Er zijn, volgens hem, mensen die niet zonder een dagelijkse dosis slaap van tien uur kunnen. Anderen hebben genoeg aan vier uur, doch stellen op diverse mo menten van de dag een „haze- slaapje" van enkele minuten on prijs. Bewust of onbewust hebben wij allemaal behoefte aan een dergelijk microslaapje, waarbij vaak niet eens de ogen worden gesloten, doch waarbij wij wel een ogenblik je van de kaart zijn. Wanneer dieren van hun slaap worden beroofd, worden zij vals. Ook mensen die een tekort aan nachtrust hebben gehad, vertoner, spoedig psychopatische sympto men. Daarbij komen hallucinaties het veelvuldigst voor. Een mens kan het dus moeilijk zonder een dagelijkse dosis slaap stellen. Het is zelfs zo, dat naar mate de hoeveelheid werk waar voor de mens zich gesteld ziet toe neemt, ook de behoefte aan slaap groter wordt. Helaas handelen wei nig mensen dienovereenkomstig. Deze stelling is niet alleen van oepassing op de drukke zaken man, doch ook op de jonge moeder, die haar handen vol heeft aan het opvoeden van haar kinderen en haar huishouding en daarnaast soms nog deelneemt aan allerlei maatschappelijke aktiviteiten. Steeds vaker geven de huisart sen deze vrouwen het advies om gedurende de middaguren even te gaan slapen met de kinderen. Wie zoveel mogelijk van zijn slaap" wil profiteren, dient een aan tal menselijke zwakheden, zoals 't lang naar de televisie kijken, het lezen van spannende boeken en het gebruiken van zware maaltijden vlak voor het in bed stappen, ach terwege te laten. Een warm bad een glas warme melk en zelfs he; geijkte schaapjes tellen kunnen 't spoedig in siaap vallen bevorde ren. Ieder mens heeft zijn eigen slaapbehoeften. Het is om die re den onmogelijk slaapadviezen te geven die op iedereen van toepas sing zijn. Wel staat het vast dat de nachtelijke rustpauze lang ge noeg moet zijn om ons in staat te stellen uit ons zelf en op tijd wak ker te worden, fris en volkomen voorbereid op de nieuwe dagtaak. Deze periode moet lang en intens genoeg zijn om een hoog werk tempo mogelijk te maken, zonder dat abnormale vermoeidheid hier van het gevolg ii.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5