PROVINCIAAL NIEUWS St.Nicolaas Zondagdiensten 't Is weer gauw Terneuzen Axel Goes Zaamslag GAS VERWARM! NG Fa.VERLIN DE TERNEUZEN Mr. Beernink sprak te Terneuzen voor de statenkring van de C. H. U. Telefonische inlichtingen over woningen Boekhandel! VAN DE SANDL i'Nationaliseer alle particuliere mijnen" Zaterdag 13 november 1965 DE VRfTF ZF.KUW Pagina 3 „Parijs is er niks bij" Politie in 't wit en verlicht Misschien een wat sterk uit gedrukt commentaar, maar het ieek er vrijdagavond toch wel naar, dat men zich aan de Axel- se brug rond half zes in een grote stad bevond met onstuit baar verkeer. We konden vaststellen dat de toestand daar soms hopeloos lijkt, temeer nog daar juist op die tijd werd geschut. De verlichte auto's, die na een opruiming van ongeveer 150 stuks tot bij de „Leeuwtjes" ston den, boden met de straatver lichting een fantastische aanblik. En in deze in soms chaotisch lij kende verkeersdrukte moeten de leden van de gemeentepolitie orde scheppen. Om dit te vergemakkelijken waren de in witte jassen gehul de verkeersagenten voorzien van een lichtgevende verkeersstok, waarmee ze het verkeer regel den. Bij het ingaan van de duis ternis gaf dit bij deze eerste ingebruikneming 'n apart cachet aan de verkeersdrukte. De Axelse brug blijft „een doorn in het Terneuzense vlees" en er zal verkeerstechnisch iets moeten gebeuren, b.v. in de vorm van een noodbrug, want de ver keersintensiteit is niet bij te houden. En het duurt nog zo lang eer de sluis- en havenwer ken klaar zijn. De gemeentepolitie doet in tussen al wat in haar vermogen ligt om de zaak in handen te houden en dat is geen kleinig heid. Kempenaar gezonken Twee mensen aan verdrinkings<ioocI ontsnapt „Omstreeks 5 uur is de Kem penaar „Aiwa I", schipper J. Leunis van Zwijndrecht, op 50 meter ten westen van de pier van de DOW en op 200 meter uit de wal gezonken". Een zakelijk bericht, dat gis teravond aan diverse instanties werd doorgegeven. Wij zullen trachten het onop gesmukte verhaal te laten horen, dat ons werd gedaan door Jan Visser, stuurman van de „Jean Claude Gerling", welke sleep boot met de Terneuzense kapi tein A. Geensen en met Job Jansen en R. Visser, resp. Ie en 2e machinist, en de matroos B. Krijger, de twee opvarenden van een zekere dood redde. TOEVALLIG De „kappie", aldus Jan Visser, was eveiua^p de wal gegaan om met de kijker uit te zien naar een zeebeot-- die Vlissingen was gepasseerd en die door de „Jean Claude" de zeehaven moest wor den binnengebracht. In weste lijke richting turend zei de kap: „Daar is wat gaande". Om zekerheid te krijgen en beter zicht te hebben ging hij naar boven in de wacht en in een ogenblik zag hij, dat ter hoogte van de DOW een schip, geladen met bieten, plotseling in de diepte verdween. Dan is er voor de varensman maar één devies: „Stand by!" De „Jean Claude" voer uit in de richting waar men nog „iets" of „niets" kon vermoeden. Jan Visser die bij de kapitein op de brug stond, mee uitkijkend, ont dekte al spoedig iets in de ruwe zee. „Daar drijft iets". En inder daad. naderbij komend (,,'t Is zonde", zei Jan, wat hij nog meerdere malen zou herhalen), zagen ze twee man drijven op een luik. Langzaam naderbij! Reddingsgordel toegeworpen! Maar de beide schipbreukelin gen bleken zodanig van kou en schrik bevangen, dat ze niet op deze hulp konden reageren. Met grote vaardigheid bracht de ka pitein de „Jean Claude" vlak bij h.et luik. Jan Visser, op het berg hout staande, haalde de drenke lingen aan boord. Op verzoek van de schipper, die Jan her kende en zei: „Neem hem eerst, hij kan niet meer", werd de knecht J. de Witte van Sluiskil aan boord genomen. Dan volgde de schipper. Was het ongeluk in de nacht gebeurd, dan had kapitein Geen sen niet toevallig in westelijke richting over de Schelde ge keken en zouden deze mensen er vermoedelijk het leven niet hebben afgebracht. Door de bemanning van de sleepboot van schoenen en een droge overall voorzien, werden ze naar de steiger aan de lood- senwacht gebracht. Aan land stond een auto klaar om de in deze omstandigheden „gelukkige geredden", nadat ze door dok ter Van de Griek waren onder zocht, naar elders te vervoeren. Warm ingepakt in dekens ver liéten ze de loodsenwacht en voor kapitein Geensen en zijn kranige bemanning was het di- rekt weer „stand by" om nu te beginnen aan de taak, die in- direkt de redding van de twee mensen had betekend, n.l. het ophalen van het schip dat de haven moest worden binnenge sleept. Brandje in machinekamer Gisteravond om kwart vóór negen ontstond brand in de ma chinekamer van het binnenschip „Aggi", groot 650 ton, schipper G. A. K. te Wemeldinge, liggen de aan de steiger bij de provin ciale boot. Toen de brandweer arriveer de, was'1 het brandje door per soneel van een sleepboot van de rederÜlMuUer reeds geblust, Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door kortsluiting. De schade wordt geschat op 1000. Na de aanvaring Op een der onfortuinlijke bin nenschepen de „Wie zal 't weten", thans bij de Scheldekade op het droge, waren gisteren vakmensen van de Terneuzense Scheepsbouw maatschappij aan het werk om een voorlopige reparatie te verrichten. Een flinke deuk en een lood rechte scheur in de boeg waren het bewijs dat de klap van de aanva ring hard was aangekomen. De tanker „Nitroco I" het mede slachtoffer, was van de buiten haven naar de middensluis geva ren. Door de En Avant 10 geflan keerd, wachtte het schip daar op schutting om ter reparatie naar de werf te worden gebracht. Reisvereniging „De Trekvogels" vergaderde Van de 50 leden van de reisver eniging „De Trekvogels" waren er 42 aanwezig in „De Vriend schap" toen de presidente mevr. VerlindeMaandag de aanwezi gen welkom heette. Na voorlezing van het verslag der jaarvergadering, door de se cretaresse, mevr. Koene, kon een tevreden penningmeesteres een gunstig overzicht geven van de financiële positie der vereniging, zo gunstig dat in het verdere ver loop der vergadering kon worden besloten ditmaal een tweedaagse binnenlandse reis te maken naar Utrecht-Doorn en omgeving op 14 en 15 juni van het volgend jaar. De dames Van der Goes en Ha melink werden in de kascommïs- sie gekozen. De vereniging, nu ruim 1 jaar geleden opgericht, is nog spring levend en hoewel tal van de da mes-leden in die jaren ook ouder zijn geworden, houdt men nog met jeugdig elan volle vaart in de club en wordt er veel plezier gemaakt. Beiaardconcert Het beiaardconcert dat heden middag om 3 uur door de heer P. C. Brakman wordt gegeven omvat het volgende programma: 1. Introductie 2. Kom nu met zang A. Valerius b. O, Heer, die daar. A. Valerius 3. Gavotte pastorale G. Clement 4. Moment musical P. Corbé 5. Variaties over een thema naar Joh. Brahms 6. Gavotte B. J. Franssen 7. Menuet F. Colps 8. Variaties en Finale „En laat de klok maar luiden" P. C. Brakman De jaarmarkt Van de zijde der Axelse jaar marktcommissie deelt men ons mede dat besloten is de traditio nele jaarmarkt te houden op don derdag 9 december a.s. Wij ko men hierop nader terug. GEVONDEN VOORWERPEN Lijst van gevonden voorwerpen aangegeven bij de Rijkspolitie te 3 bankbiljetten, badmeester M. Mattelee; bruine regenjas, J. de Block, Polenstr. 24; damesring, P Oggel, Stationsstr. 16; 2 wollen dekens, J. Dees, Hulsterseweg 13; aktentas met inhoud, M. Jonkman, Oudewijk 45; bruine portemonnaie met geld en sleuteltjes, Den Hamer, Oude Zeedijk 6; vierdelige schakel armband met afbeeldingen, R. Die- leman, Bankertstr. 35; rode kinder- portemonnaie, Kooiman, Wilhelmi- nastr. 52; zwarte regenbroek, W. van Poecke, Polenstr. 22; blauw tasje, Rienus Dieleman, Noordstr. 1goudkleurig schakelarmbandje, J. Kolijn, Beatrixstr. 31; bril.winkel Schutz; wollen vest, J. Scheele, Egelantiersweg 4; gouden oorbel, mevr. Ortelee, Pr. Hendrikstr. 7; snelbinder, M. Sponselee, Evertsen- str. 10; bankbiljet, J. A. van Doe selaar, Koedijk 7, Terneuzen; ge ruite rok, mevr. De Kraker, Oran- jestr. 7; pak plastic, J. Wieles, Bankertstr. 4; ritselgordijn, Man- gold, Weststr. 23; kinderbroekje, Goossen, Bylocquestr. 45; doosje met rolletjes hoesttabletten, Jon kers, Noordstr. 45; paraplu, Won- dergem, Nieuwstr. 5; huissleutel, D. Achterhuis, Margrietstr. 21; da mestas, Rijkspolitie te Hulst; knip- mesje, S. J. Wijna, Crijnssenstr. 3; damespolshorlgoe, M. C. Dieleman, Oude Zeedijk 16; damesportemon- naie, Smies, Kerkdreef. Bij de Rijkspolitie zijn te beko men: Verzekeringspolis en groene kaart bromfiets, rood kinder schoentje, tas met inhoud, bood schappentas, 3 sleutels, witte la- meshandschoen, blauwe porte feuille met inhoud, gele kinderpor- temonnaie met inhoud, rechter kin derschoentje, zakmes, jongensfiets. Prov. vereniging t.b.c.-bestrijding De provinciale Zeeuwse ver eniging tot bestrijding der tu berculose heeft een algemene ledenvergadering uitgeschreven tegen dinsdag 16 november a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Na de behandeling der jaar verslagen zullen de artsen van de consultatiebureaus hun ver slagen toelichten on vragen be antwoorden. Aan de beurt van aftreden zijn de bestuursleden dr. F. G. Vaandrager, C. J. van Hootegem en dr. R. B. Ornée. Zij stellen zich herkiesbaar. Vergadering C. P. B. Deze week vergaderde de C. P. B., afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen in het gebouw „De Poort" te Zaamslag. Wegens ziekte van mevr. Meu- lenbergDieleman kon de lezing en demonstratie over „Dekken en dienen" niet doorgaan. Mevr. Van Wijk was zo wel willend in haar plaats deze middag te verzorgen. Zij be sprak het boek „Lucas de heel meester" van Taylor Caldwell. (Adv) tel. 2176 Havenstraat 8 (bij de marlet) TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur lot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Njjsten, Willem de Zwijgerlaan 17, tel. 2324. Apotheek geopend: M. B. M. Ha- mann, Noordstr. 69, tel. 2060. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw str. 36, tel. 777. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: zuster Klaeyssen, Wilhelminalaan 3 te Sas van Gent, tel. 01158781, b.g.g. 441. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cy- souw, Westkade 119A te Sas van Gent, tel. 01158—588. Woningzoekende voor 1500 opgelicht De Haagse politie heeft een man aangehouden, een zekere Van K., zonder beroep, thans woonachtig in Rotterdam, die door valsheid in geschrifte te plegen een Haagse woningzoe kende, de heer S., voor 1500, kon oplichten. Van K. zou zijn woning aan de Haagse Boekhorststraat ver laten, omdat hij in Rotterdam ging wonen. De Hagenaar S. wil de graag in de woning. Van K. zou ervoor zorgen, dat de huis eigenaar dit goed vond. Met de bereidverklaring van de huis eigenaar kreeg S. toestemming van de gemeente om in de Boek horststraat te mogen wonen. Hij trok, nadat Van K. was ver huisd, in het pand. Hij had deze laatste voor zijn „bemiddeling" het sommetje van 1500 betaald. Thans is uitgekomen, dat de huiseigenaar van niets wist. De Haagse politie stelde een onder zoek in. Gebleken is dat Van K. op de bereidverklaring een val se handtekening plaatste. S. deed daarop aangifte van op lichting. Gisteravond sprak mr, H. K. J. Beernink, voorzitter der Tweede Kamer-fractie van de C.H.U. voor de stattenkring Hulst voor een vrij talrijk gehoor in „De Scha kel" te Temeuzen over actuele problemen van de landspolitiek. Hij noemde 'de kabinetssamen stelling niet in overeenstem ming met de verkiezingsuitslag van 1963. Voorts wees hij op het belang van de verkiezingen voor de provinciale staten en de ge meenteraadsverkiezingen die in 1966 zullen plaatsvinden. De heer Beernink noemde het goed de jongeren belangstelling bfj te bregen voor de C. H. U. In een kleine plaats kan dit door persoonlijke benadering. Eener- zijds kan men de jongeren wijzen op de principiële politiek die ge worteld is in Gods Woord, ander zijds op de praktijk. Bij dit alles zullen wij rekening moeten hou den met de toekomst. KRITIEK WEERLEGD. Naar aanleiding van de behan deling van de toestemmingswet voor het huwelijk van onze kroonprinses releveerde de spre ker de tritiek die is geuit op de aanstaande prins-gemaal. De heer Beernink weerlegde deze voor een deel door er op te wij zen, dat men moeilijk van een 17-jarige kan verlangen, dat hij weigert de wapenrok te dragen. Claus von Amsberg diende in een „normale" divisie waarvan na onderzoek kwam vast te staan, dat deze zich niet aan oorlogs misdaden heeft schuldig ge maakt. Toch kon spreker begrip opbrengen voor het feit dat deze kwestie voor velen moeilijk te verteren valt. INGESLIKT. De heer Beernink schonk ver volgens aandacht aan de brief van de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, drs. Neder horst. De heer Nederhorst heeft zelf erkend dat hij is „uitgegle den". De heer Nederhorst heeft dingen gezegd over ons konink lijk huis, waarvan spreker zei.: Zó doet men niet in Nederland. Blijkbaar leeft er toch nog een stukje anti-monarchistische ge dachte in Partij van de Arbeid- kringen. De opmerkingen die de heer Nederhorst maakt over de heren De Quay en Luns, hebben bij 'de K. V. P. kwaad bloed gezet. De heer Nederhorst heeft een hele boel dingen die hij in zijn brief heeft gezegd, in het openbaar moeten inslikken. Het nieuwe kabinet heeft te veel hooi op zijn vork genomen. De uitgaven betreffen nuttige za ken, maar zouden moeten worden getemporiseerd. Ernstige kritiek had spreker op de belastingver hogingen in de consumptieve sfeer. Deze zullen drukken op de minst draagkrachtigen. ONTWIKKELINGSHULP. Kritiek had de heer Beernink ook op de uitgaven voor het ho ger onderwijs. „Moeten we niet komen tot specialisatie van stu denten?" We moeten het aantal instituten, dat dezelfde onderzoe kringen verrichten, beperken en de studieduur bekorten. Spreker zei de ontwikkelings hulp te beschouwen als 'n chris tenplicht en ten tweede als nood zaak. Als wij ze niet helpen, zul len de communisten dit doen met alle noodlottige consequenties van dien. Tegen de wijze waarop deze hulp wordt verleend heeft hij ernstige bezwaren. Er blijft zo veel aan de strijkstok hangen! De heer Beernink vertelde kortgeleden een jonge ontwikke- lingsstaat te hebben bezocht en op zijn vraag hoeveel er van een bedrag van tien gulden iii goede handen komt, kreeg hij van een vooraanstaande ambtenaar het openhartige antwoord; „dertig procent". NIET CONSERVATIEF. De maatregelen op het gebied van de woning- en wegenbouw noemde de heer Beernink nood zakelijk, maar ook hier weer: kunnen wij het betalen? Het ge mak, waarop veel socialisten over uitgaven denken, vond spre ker niet in 's lands belang. Wij zijn niet oonservatief en er moet nog veel werk worden ver zet om onze maatschappij leef baar te maken, doch bij dit alles beval spreker matiging aan. Geen conservatisme in de C.H.U., ook geen bijwagen van de een of andere partij, maar wij moeten een krachtig eigen christelijk- historisch geluid laten horen, al dus de heer Beernink, op wiens rede enige discussie volgde. Dodelijk ongeval Op onverklaarbare wijze is donderdagnacht omstreeks één uur de 17-jarige Peter van Rhee uit Oirlo (gem. Venray) met de bestelauto van zijn vader tussen de kerkdorpen Leunen en Oirlo van de weg geraakt en in de berm gereden. De auto kantelde en kwam bovenop de bestuur der terecht. De jongen moet op slag dood zijn geweest. Een uur later zag een passerende auto mobilist de wagen liggen. Een tragische omstandigheid was dat enkele uren later de ouders van de jongen voorbij reden op weg van een bruilofts feest naar huis. Ze ontdekten hun wagen en vernamen ter plaatse wat er was gebeurd. DOW TERNEUZEN KRIJGT NIEUW KANTOORGEBOUW Begin 1966 zal worden begon nen met de bouw van een nieuw kantoor op het fabrieksterrein van Dow Chemical Internatio naal N.V. te Terneuzen. Het nieuwe gebouw, met een vloeroppervlak van ongeveer 2100 vierkante meter, zal circa 55 kamers bevatten. Verwacht wordt dat het begin 1967 gereed zal zijn. Het gebouw is ontworpen door het Haagse bureau voor architectuur en stedebouw Verhave, Luyt en De Jongh. Op het ogenblik is nog niet beslist aan welke aannemer de bouw van het nieuwe kantoor zal worden opgedragen. (Adv.) Ir» vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 Met wereldservice en volledige garantie VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV Kerkstraat 25 Amsterdam Tel. 020-235047-23122? St. Nicolaas op weg naar Nederland Uitgeleide gedaan door kinde ren van de Nederlandse kolonie is St. Nicolaas met het schip „Mentor" naar Nederland ver- trokkei}. Sinds enige dagen kan men door het draaien van een tele foonnummer (Rotterdam 141814) inlichtingen krijgen over be paalde categorieën woningen, die in Rotterdam beschikbaar zijn. Deze inlichtingen, die op een band zijn opgenomen, zijn van maandag 9.30 uur tot vrij dag 17.00 uur dag en nacht te beluisteren, met uitzondering van de periode van half negen tot half tien 's morgens, omdat in die tijd dagelijks een nieuwe tekst wordt ingesproken. De Rotterdamse dienst van volkshuisvesting, die deze wij ze van informatie-verstrekking verzorgt, beoogt hiermee in de eerste plaats om houders van een zogenaamde huurmachtiging de gelegenheid te- geven zich kandidaat te stellen voor wonin gen, die door de eigenaren ge meld zijn voor iemand zonder huurmachtiging. De kandidaten zonder huurmachtiging zullen pas worden geaccepteerd .indien blijkt dat er niemand met een huurmachtiging is die deze wo ningen wil accepteren. De op de band opgenomen boodschap kan om technische redenen niet langer duren dan twee minuten. Is er binnen die tijd nog ruimte voor andere mededelingen, dan zullen ook berichten worden doorgegeven over complexen nieuwbouw in of buiten Rotterdam, die voor Rotterdamse woningzoekenden beschikbaar zijn of komen. FOTO-ALBUMS Nationaliseer alle particuliere mijnen nu het nog niet te laat is, suggereert de algemene Neder landse bedrijfsbond in de mijnin dustrie in zijn orgaan De Werker naar aanleiding van de slechte gang van zaken in de Limburgse mijnen en zijn verwachting, dat de mijn Willem-Sophia op korte termijn zal worden gesloten. In ieder schoolboek over econo mie staat volgens de n.v.v.-bond dat als het belegde kapitaal geen winst oplevert, de aandeelhouders er op de gunstigste manier probe ren uit te springen. Daar helpt niets tegen, ook geen beroep op een sociale hypotheek die op het bedrijf en de aandeelhouders rust. Nationalisatie maakt naar het oordeel van de A.N.B.M. indeling van alle mijnen in produktie-een- heden van een zodanig omvang mo gelijk, dat er nog sprake zal kun nen zijn van een rendabele exploi tatie, ook op lang zicht. Tevens biedt nationalisatie de mogelijk heid om de afbouw programma- I (isch te doen plaatsvinden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3