Negergroepering vormt tegenregering in Rhodesië Weer ernstig vliegongeluk in de Verenigde Staten Het communisme heeft in Indonesië een zware klap gekregen HET WEER Assemblée der V.N. veroordeelt machtsgreep 39 slachtoffers RADIO DE KOCX Resolutie in V. N. aanvaard Geen Britse troepen naar Rhodesië Staat van oorlog de MUL Gasverwarming Winters weekeinde Weerbericht Zon- en Maanstanden ZATERDAG 13 NOVEMBER 1965 Vermist Columbiaans vliegtuig gevonden MANNEN Rhodesië trekt invoervergun ningen in Steun van tabaksplanters Opstand in Borneo verijdeld Hoogwater Gruwelverhalen Geld met codetekens Nog meer protesten IN STOCKHOLM SE TUNNEL NOG NIET GERED Vlammenzee KLACHT TEGEN GRIEKENLAND kantiereizen van 300 tot 100 pond aterling per jaar verminderd en 'de verkoop van postwisels voor betalingen in het buitenland stopgezet. De aankoop van bui tenlandse effecten door Rhodesi- ers is verboden, maar de beta ling van pensioenen aan Rhode- siërs die zich in het buitenland ophouden gaat door. De beperkingen die gisteren vanuit Londen aan de deviezen- en goederenhandel zijn opgelegd omvatten onder meer een verbod op de aankoop van tabak en sui ker. Deze produkten vertegen woordigen ongeveer zeventig pro cent van de Rhodesische uitvoer naar Engeland. Met 107 tegen twee stemmen Zuid-Afrika en Portugal en een- onthouding (Frankrijk) hoeft de algemene vergadering der VN donderdagavond de Afri kaans-Aziatische resolutie goed gekeurd, waarin er bij Engeland op wordt aangedrongen alle mid delen, geweld inbegrepen, te ge bruiken om een einde te maken aan de „rebellie" in Rhodesië en om een spoedbijeenkomst van de veiligheidsraad over de toestand In dit land wordt gevraagd. De desbetreffende resolutie was de grens met Rhodesië heeft ge concentreerd. Zij hebben een be schermende taak, aldus de mede deling. Premier Wilson heeft vrijdag in het lagerhuis meegedeeld dat En geland niet van plan is een grote invasie in Rhodesië uit te voeren teneinde orde en recht te herstel len. Een eventueel verzoek om hulp van de gouverneur zou echter door de Britse regering in overweging worden genomen, zo zei hij, in ant woord op een vraag van oppositie leider Edward Heath. De procureur-generaal van Groot-Brittannië, sir Elwyn Jones, verklaarde dat een wetsontwerp zou worden gepubliceerd, waarin de regering ruimere bevoegdheden worden verleend bij het treffen van maatregelen tegen het illegale bewind in Rhodesië. In Guinee wordt «en militair contingent gevormd en president Sekou Toure heeft alle Afrikaanse leiders meegedeeld dat zij zich in Rhodesië verklaart zich onafhankelijk Premier Ian Smith tekent de proclamatie, waarmee Rhodesië zich onafhankelijk verklaart. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vtooswijkstraat 7-9 Tcrneuzen In Noord-Europa is de winter begonnen. Een koudegolf heeft zich over Scandinavië, Finland, Polen en Rusland naar het zui den uitgebreid. Onder invloed van een krachtig hogedrukge- bied dat zich hoven noord- Zweden en noord-Noorwegen handhaaft, voeren matige tot vrij krachtige winden uit oost tot noordoost deze koude lucht gedurende het weekeinde ook naar ons land. Bij haar tocht over de in verhouding nog warme Oostzee ontwikkelen zich in deze koude en onstabiele lucht plaatselijk hagel- en sneeuw buien. Tevens wordt de lucht daarbij in de onderste lagen weer iets verwarmd. Blijven in noord-Europa de temperaturen ook overdag on der het vriespunt, in ons land zullen zij in de middag, mede onder invloed van de zonnestra ling, tot even boven nul oplo pen. In die gebieden van ons land waar de luchtaanvoer over grote wateroppervlakten plaats vindt, kunnen zich enkele lichte sneeuwbuitjes ontwikkelen. Overigens wordt er weinig of geen bewolking verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wind uit oost tot noordoost Aanvankelijk nog weinig, later wisselende bewolking met enkele lokale regen- of sneeuwbuitjes, matige tot vrij krachtige wind uit oost tot noordoost. In de och tend nog lichte vorst, in de mid dag temperaturen even boven het vriespunt. Nov. 13 7.55 76.52 20.13 12.57 14 7.57 16.50 21.32 1-3.44 15 7 50 16.40 22.57 14.18 16 8.01 16.-18 14.43 frtnkwSng 69 Ihomwmaet: TtRNXtJXËl D}p«few.!ïöirfare3sief(WK V*» 8# San'ëé Redactie- en Administratie-adres: Smidewa! Telefoon: 01150 2075 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs 0,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct, DE VRIJE ZEEUW 21e Jaargang - No. 656^ - tfitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; mtntmum pei advertentie ƒ2.40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgéén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gpcnmb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Lijnvliegtuigen hebben het wrak waargenomen van een Columbiaanse DC-3, die sinds maandag met 25 passagiers en een bemanning van vijf leden werd vermist. Aangenomen wordt dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. De foto toont brandweerlieden in aktie bij het wrak. De ZANIX, een van de beide grote negergroeperingen in Rho desië, heeft donderdagavond de vorming van „een regering van het volk" voor Rhodesië bekend gemaakt. In een communiqué wordt de eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring een „oorlogsverklaring" aan de negers van Rhodesië ge noemd. De zetel van de nieuwe regering is gevestigd thans in Sikombela. Zowel de ZANtJ de „Zimbabwe African Nationalist Union" die wordt geleid door Ndabaningi Sithole als haar con currentie, de „Zimbabwe African People's Union", aan het hoofd waarvan Joshua Nkomo staat, hebben er bij de Britse regering op aangedrongen geweld te ge bruiken om Ian Smiths rebellie de kop in te drukken. Beide groe peringen zijn in Rhodesië verbo den. De minister van handel, indus trie en ontwikkeling van de on wettige regering van Rhodesië, George Rudland, heeft de invoer vergunningen die de afgelopen zes dagen zijn verstrekt ingetrok ken. Hij deelde mede er bij de toewijzing van deviezen in de perste plaats zal worden gelet dat de aanvoer van essentiële goéderen als trawe. medicijnen, veterinaire artikelen, benzine, olie en smeermiddelen doorgaat. De mfnl«tér van financiën, John Wrat .all, heeft de deviezen- toewijzing voor buitenlandse va- twee uur eerder aanvaard door de beheerschapscommissie. Engeland nam niet aan de stemming deel. De Franse afge vaardigde Roger Seydoux ging niet in op het dringende beroep van diverse afgevaardigden, om voor de resolutie te stemmen. Hij liet echter wel weten dat Rhode sië Frankrijks onthouding niet moest beschouwen als een blijk van neutraliteit. In Rhodesië, waar vrijdagmorgen alles rustig was, hebben de natio nale bond van landbouwers en de vereniging van tabaksplanters hun steun betuigd aan de onafhankelijk heidsverklaring. De buitenlandse consulaten wachten op instructies van hun regeringen. Er is nog geen melding van gemaakt, dat luchtvaartmaat schappijen vluchten naar Salisbury annuleren. De buitenlandse kranten worden op het vliegveld aan censuur on derworpen. De leden van de Amerikaanse diplomatieke en consulaire' ver tegenwoordiging zullen het land verlaten. Alleen het Amerikaanse visumkantoor zou nog open blijven, evenals de consulaire afdeling van het Britse hoge-commissariaat. De gewezen Britse hoge commis saris in Rhodesië, Johnston, zei tijdens zijn terugreis naar Engeland in Loesaka, dat alle leden van de Britse ambassade binnen een week uit Rhodesië zullen zijn vertrok ken. In Loesaka, de hoofdstad van Zambia, is vrijdag officieel bekend gemaakt dat Zambia troepen langs Een Boeing-727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij United Ais*ines met 89 man aan boord is donderdag bij de landing in Salt Lake City in brand gevlo gen. Een woordvoerder van United Airlines zei, dat er voor zover nu bekend 50 overlevenden zijn. Het toestel was via Denver, waar 67 passagiers aan boord waren ge gaan, van New York gekomen. 36 overlevenden zijn naar zieken huizen in de omgeving overge bracht. In het uitgebrande wrak vond men een groot aantal lijken, die zozeer verkoold waren, dat een juiste telling nauwelijks mogelijk was. Het is de derde Boeing-727 die in drie maanden tijd is verongelukt. Maandag j.l. vloog een toestel van dit type van de American Airlines bij een landing bij Cincinnatti tegen een heuvel, waardoor 58 van de 62 inzittenden het leven ver loren. Op zestien augustus ont plofte een Boeing-727 van de Uni ted Airlines boven het meer van Michigan, waardoor alle dertig in zittenden werden gedood. autoriteiten hebben de particu liere en staatsscholen opgedra gen, geen leerlingen van de ge sloten scholen toe te laten. Het Indonesische persbureau meldt voorts, dat 50 communis tische jongeren deze week in West-Sumatra een aanval had den gedaan op een moskee en vier Mohammedanen vermoord den. Er was een 300.000 man sterke Mohammedaanse „alarm brigade" gevormd om het leger behulpzaam te zijn bij de „ver plettering" van aanhangers van de staatsgreep en communisten, aldus Antara. Het legerblad „Djakarta Dai ly Mail" schreef vrijdag, dat de communisten over de hele we reld tot het inzicht moeten zijn gekomen dat hun zaak in In donesië een zware klap heeft gekregen. „De hoop die ze in het begin hadden, dat de P.K.I. de storm zou kunnen doorstaan, is nu wel verdwenenaldus het blad in een hoofdartikel. In het vrijdag in Djakarta uit gegeven legerbulletin wordt meegedeeld, dat in midden-Bor- neo een communistische opstand is verijdeld. Een gedeserteerde legerofficier, majoor Jahja Ta- gan, bevelhebber van het mili taire district Bventok, had de rebellie verleden week willen ZATERDAG 13 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.0S 4.33 Terneuzen 4.43 5.08 Hansweert 5.33 5.48 Walsoorden 5.33 5.58 ZONDAG 14 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 4.53 5.21 Terneuzen 5.28 5.56 Hansweert 6.08 6.36 Walsoorden 6.18 6.46 MAANDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 5.48 6.23 Terneuzen 6.23 6.58 Hansweert 7.03 7.38 Walsoorden 7.13 7,48 uitvoeren om zijn gevangen ge nomen mannen te bevrijden. In het bulletin worden geen bijzon derheden gegeven. Wel zegt het, dat naar de majoor „een la kei" van de aanstichters van de mislukte staatsgreep van de eerste oktober, zoals hij wordt genoemd wordt gezocht. In Grogol nabij Djakarta zijn de lijken aangetroffen van twee vrouwen en twee mannen. Zij zouden volgens de Djakartaanse kranten door de communisten zijn doodgemarteld. Antara meldde vrijdag dat een vrouwelijk lid van de „Ger- wani", de organisatie die zou. hebben deelgenomen aan het ombrengen van de zes Indone sische generaals, zich in Djolong in midden-Java heeft ongehan- gen. De voortvluchtige leider van de Indonesische communistische partij, Aidit, is van schuilplaats veranderd. Volgens reizigers ko mende uit midden-Java zou hij zich van Solo naar een plaats in de buurt van Djokjakarta heb ben begeven. Hij zou worden vergezeld door vijf mannen, van wie drie officieren van de mid- denjavaanse Diponogoro-divisie. Veel Indonesiërs willen de nieuw bankbiljetten van 2500 roepia niet aannemen wegens geruchten dat deze biljetten ge heime codetekens bevatten van de communistische partij, aldus meldde het Mohammedaanse blad Nimbar Revolusi. Volgens het blad kon men door een microscoop inderdaad sikkel- en hamertekens, de initialen P.K.I. en vreemde lettertekens op de biljetten waarnemen. Het Indonesische leger heeft al 24.000 hoofdzakelijk jongeren opgeleid voor het afslaan van eventuele communistische aan vallen op de dorpen, aldus de commandant van de valscherm jagers in midden-Java, kolonel Edy, aan een reizend journalist. Ze gebruiken o.a. bamboe-speren. Indonesië zal geleidelijk het vijftigtal buitenlandse vestigin- staat van oorlog met Rhodesië dienen te beschouwen. De president deelde dit mee ir. de hoofdstad van Mauretanië, Nouakchott, waar hij een bijeen komst bijwoont van staatshoofden van aan de rivier de Senegal gren zende landen. Hij zei alle Afrikaanse staats hoofden telegrafisch te hebben ge. waarschuwd zich voor te bereiden op gezamenlijke militaire tussen komst in Rhodesië, waar de blanke minderheidsregering zich op een zijdige wijze onafhankelijk heeft verklaard. Guinee, dat ongeveer drie mil joen inwoners telt, is een vroegere Franse kolonie. Naar schatting duizend Ethio- piërs hebben vrijdag een storm loop ondernomen op het grondge bied van de Britse ambassade in de Ethiopische hoofdstad. Uit protest tegen de Rhodesische onafhanke lijkheidsverklaring gooiden zij rui ten in en richtten zij vrij veel scha de aan. Zij overhandigden een pe titie, geadresseerd aan premier Wilson waarin wordt opgeroepen tot militaire actie teneinde de vei ligheid van het Afrikaanse volks deel in Rhodesië te waarborgen. In Accra paradeerden ongeveer 2000 Ghanese studenten door de hoofdstraten naar het gebouw van de Britse hoge commissie, waar een afvaardiging een memorandum aanbood. Zij verzochten dc Britse regering alle haar ter beschikking staande middelen aan te wenden, geweld inbegrepen, om de levens van Afrikanen in Rhodesië te be schermen. De inspanningen om twee mannen uit een 40 meter onder de grond in Stockholm gelegen kabeltunnel te halen, waar zij sinds dinsdagavond opgesloten zitten, werden vrijdag ernstig belemmerd door zware sneeuw val. De twee mannen, de 26-jarige monteur Kjell Nilsson en de 30- jarige elektricien Sören Jans- son, zagen zich van de buiten wereld afgesloten toen een schacht instortte en de tunnel, waarin zij aan kabels werkten, onder water kwam te staan. Het duurde tot donderdag voordat redders contact met de twee op- geslotenen kregen. Tot dat tijd stip verkeerde men in het on zekere of zij nog in leven waren. Men boorde een schacht en maakte een telefoonverbinding. Van toen af was het grootste probleem er voor te zorgen dat tenminste één van de opgesloten mannen wakker bleef om aan wijzingen voor de reddingsope ratie te geven. De gehele stad leeft met de mannen en hun red ders mee. De echtgenote van Jansson, die een baby verwacht, en de verloofde van Nilsson krijgen telegrammen met goede wensen, uitnodigingen om na de redding een vakantie door te brengen en talrijke boeketten bloemen. De leider van de reddingsope ratie, ir. Sven ^Tlultgren, kon geen voorspelling doen omtrent het tijdstip waarop de mannen aan de oppervlakte zullen wor den gebracht. Alle scholen onder communis tisch beheer zijn op last van de autoriteiten van midden-Java tot nader order gesloten, zo meldt het persbureau Antara. Deze maatregel geldt ook voor de onderwijsinstellingen van de organisatie van burgers van Chi nese afkomst (Baperki). De Volgens functionarissen van de United Airlines was het ongeluk bij Salt Lake City het gevolg van het feit, dat bij de landing het neus- wiel van het vliegtuig het begaf. De Boeing-727 zou bij het binnen komen een scherpe daling hebben gemaakt. Zonder dat zich een ontploffing voordeed, was het voorste deel van het toestel in een oogwenk één vlammenzee. Voordat het vuur in het pasagiersgedeelte was doorge drongen, kon een aantal passagiers het toestel verlaten. Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor de burger luchtvaart verklaarde desgevraagd, dat er voorshands geen plan be staat om een startverbod voor de Boeing-727 af te kondigen. Vele van de gewonden die in eerste aanleg naar een ziekenhuis waren gebracht, konden na verbon den te zijn naar huis gaan. Van een aantal andere gewonden zou de toestand kritiek zijn. Onder de genen die ongedeerd zijn gebleven, bevinden zich drie inspecteurs van het federale bureau voor de lucht vaart. De vijf leden van de beman ning hebben het ongeluk overleefd, De gezagvoerder moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het bleek later dat er een meisj# van twee jaar aan boord was, dal niet op de passagierslijst stond omdat de moeder het in de armen hield. Men acht het zeker dat hel kind om het leven is gekomen. Turkije zal zich binnenkort met een klacht tegen Grieken land wenden tot de Verenigde Naties, de NAVO en het inter nationale gerechtshof in Den Haag, zo meldt het Turkse blad „Cumhuriyet". De klacht betreft het samen trekken van Griekse troepen en materieel op eilanden van de Dodekanesos. Op Rhodos, Les bos, Samos en Limnos zouden vliegvelden zijn aangelegd die door straalvliegtuigen kunnen worden gebruikt. gen in Indonesië nationaliseren, aldus heeft de minister voor plantages dr. Frans Seda na een bespreking met Soekarno aan de pers meegedeeld. Het in dia ondernemingen gestoken buiten landse kapitaal zou in termijnen worden teruggestort. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 (Adv.*

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1