PRESIDENT DE GAULLE „TEKENT BI IJ" BEURSOVERZICHT ■i!\x Mr ^il^SÜOSSIf GEEN PLAATS VOOR EEN DEMOCRATISCH EUROPA? Christelijk Nationaal Vakverbond vraagt maatregelen tegen „tweede woning" Pagina 4 HF VRTTF ZEFITW Donderdag 11 november 1965 Dictatoriaal Frans Europa Beursindices Nabeurskoersen Advieskoersen buitenlands bankpapier Nieuwe 6 procent B.N.G.- lening scherp gesteld Zuidslavisch-Italiaanse samenwerking POTVIS VAKANTIEWERK Zuidelijk Stockholm zat zonder stroom ate n Deze aanbieding geldt niet In Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht EUROPA KALENDER GRATIS bij 2 pakken Wat iedereen reeds verwacht te, is gebeurd: de oude Franse generaal heeft een maand vóór ée presidentsverkiezingen en twee weken vóór zijn 75ste ver jaardag aangekondigd dat hij rich „gereed moet houden" om rijn taak voort te zetten. De Gaulle heeft zich niet zoals zijn mededingers gewoonweg kandidaat gesteld, hij heeft zelfs het woord kandidaat niet ge noemd, maar het doen voorko men alsof het voortbestaan van Frankrijk afhankelijk is van zijn herverkiezing, de gebruikelijke hoogmoedige en demagogische voorstellingswijze die echter naar men schat zestig procent van de kiesgerechtigde Fransen (waaronder vooral de vrouwen) zal bewegen hem hun vertrou wen te geven, waarmee volgens de president het huidige systeem gewaarborgd zou zijn. Men ver wacht dat de linkse tegenkandi daat Mitterand circa 25 der stemmen zal krijgen, de kandi daat van het centrum Lecanuet vijf en de uiterst rechtse advo caat Tixier-Vignancour even eens vijf. Blijkbaar is de mythe van de man, die geheel volgens zijn eigen theorieën zijn volgelingen en tegenstanders steeds weer voor verrassingen plaatst, zo krachtig dat het in de zeven jaar van zijn bewind niet aan de par tijen in Frankrijk is gelukt zich voldoende te hergroeperen en een alternatief te vinden. De minachting die de presi dent aan de dag legt voor de politieke partijen, de gaullisti sche U.N.R. niet uitgezonderd, is daarom misschien niet helemaal ten onrechte. Het Franse volk geeft er eens te meer blijk van voorkeur te bezitten voor een autoritair regiem met militai- ristische inslag, en het kon met deze voorkeur wel eens een be langrijke beslissing nemen die bepalend kan zijn voor het lot van Europa. Was immers de generaal slechts een figuur die door zijn optreden een zekere binnenland se stabiliteit voor Frankrijk zou hebben gebracht, maar naar buiten geen overwegende rol zou hebben gespeeld, dan zou zijn kandidaatstelling niet zoyeel aandacht waard zijn. Maar het tegengestelde is het geval: niet binnen Frankrijk verandert er door de invloed van De Gaulle zoveel (al wil hij het doen voor komen alsof dit wel het geval is), maar zijn betekenis ligt juist in de omstandigheid dat zijn buitenlandse politiek een belangrijke en wellicht fatale invloed oefent op de ontwikke lingen in Europa en daarbuiten. Met zijn herhaald beroep op steun van het Franse volk, waarvan hij zichzelf als het machtig symbool ziet, laat hij zich tevens een mandaat geven voor een politiek die erop ge richt is Frankrijk als „uitver koren land" het middelpunt te doen zijn van Europa, dat welis waar een politieke conceptie naar Frans initiatief moet aan vaarden, maar zich niet mag overgeven aan het oude ideaal van een boven-nationale demo cratie, gecontroleerd en bezield door het Europese parlement te Straatsburg. Zijn Europa zou in sterke mate afhankelijk en daardoor onder geschikt moeten zijn aan de wil van Frankrijk dat immers door zijn bezit van atoomwapens en zijn „force de frappe" de be schermer is. Duitsland zou in ruil voor zijn hereniging, die Frankrijk met behulp en onder goedkeuring van Rusland zou steunen, moeten afzien van in directe of directe zeggenschap over atoomwapens, waarmee dus het Amerikaanse plan tot een multilaterale kernmacht, die erop gericht was de Europese samenwerking een atlantisch verlengstuk te geven, van de baan zou zijn. Rusland zou in ruil voor het uitschakelen van Duitsland als „revanchistische" mogendheid gemakkelijker met de Verenig de Staten tot een ontwapenings overeenkomst kunnen komen, waardoor aan de veiligheid in de wereld een belangrijke bij drage zou zijn geleverd. Aldus in grote lijnen de stra tegie van het Franse staatshoofd, een strategie die hij, als hem de kracht zal zijn gegeven, in de komende jaren zelf of door zijn opvolger wil doen verwezenlij ken. Zou De Gaulle er inderdaad in slagen zijn politieke toekomst beelden gedeeltelijk of geheel tot een realiteit te maken, dan betekent dit onder meer dat de Europese economische gemeen schap in een beslissende fase van zijn betsaan een halt wordt toe geroepen, dat voor een Europa als democratische gemeenschap geen plaats is en dat dit Europa allengs zal vervreemden van de tweede Europese kernmogend- heid, Engeland, en de Verenigde Staten. De gepubliceerde 3e kwar taalcijfers 1965 van de Kon. Shellgroep hebben niet veel uit gehaald. Ze vielen de beurs zeker niet tegen. Kon. Olie schommelde gistermiddag rond het voorgaande slotniveau van 152,50, doch deze prijs lag 1.30 boven de laagste prijs van de morgenuren. Het publiek toon de belangstelling voor het olie aandeel. Philips was iets lager op 118,70. Op 119 lagen verkoop orders voor Amerikaanse reke ning. Unilever, waarvan gister middag nabeurs de derde kwar taalcijfers 1965 werden bekend gemaakt, gaf praktisch geen koerswijziging te zien ten op zichte van het voorgaande slot niveau. AKU was 2'/2 punt lager op 387, Hoogovens werd op 500 onveranderd geadviseerd, K.L.M. hoger ingevolge Wallstreet. De handel in alle hoofdfondsen was gedurende de gehele beursduur uiterst kalm. Van de leidende cultures on derging Deli-Mij een technische koersreactie na de vaste stem ming voor dit fonds gedurende de voorgaande beursdagen. De scheepvaartmarkt had weinig orders te verwerken waardoor de koersafwijkingen van geen betekenis waren. Dat het aandeel E.M.S. dinsdag in het brandpunt der belangstel ling heeft gestaan wordt maar al te duidelijk door de omzet op die dag van nominaal 425.000 met een koersstijging van 50 punten tot 216. De stukken wer den gistermiddag eerder iets la ger geadviseerd. Op donderdag 18 november kan a pari worden ingeschreven op 10 min 6 procent winst- delende obligaties 1965 Bredero vast goed. Willem Smit Trans formatoren komt met een 6 pet converteerbare obligatie-emis sie groot 8,95 min a pari. Aan gezien de conversiekoers van 265 dicht in de buurt ligt van de thans geldende aandelenkoers acht de beurs genoemde emissie meer een verkapte aandelen emissie. (1953 100) 8/11 9/11 10/11 Int. conc. 508.4 509.2 506.8 Industrie 323.3 322.6 321.2 Scheepvaart 140.3 141.6 140.9 Banken 187.2 186.9 187.4 Handel, enz. 167.9 167.6 167.4 Algemeen 360.2 360.2 358.7 A.K.U.: 386.50 386.25) Hoogovens: (495.00) Kon. Olie: 150.80—151.80 (151.75) Philips: 118.20—118.80 (118.85) Unilever: 124.60125.40 (125.85) K.L.M.: 241.00—245.00 247.00) De stemming: ongeanimeerd. De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0510.15 Canadese dollar 3.32V23.37Va Amerikaanse dollar 3.583.62 Belgische frank (100) 7.197.24 Zwitserse fr. (100) 83.1083.60 Duitse mark (100) 89.8090.30 Zweedse kr. (100) 69.10—70.10 Noorse kroon (100) 49.9050.90 Deense kroon (100) 51.7052.70 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07 De beleggingsmarkt is giste ren enigszins verrast geworden door de aankondiging van een nieuwe 6 procent lening Bank voor Ned. Gemeenten a pari groot 100 min. Deze bank komt tevens met 25 of 50 min rentespaarbrieven a pari op een basis van circa 6 procent. Hoe wel een nieuwe lening B.N.G. wel kon worden verwacht, is deze toch onverwachts gekomen. Dit, doordat zij zo onmiddellijk na de 6 pet lening Kon. Zout werd aangekondigd, aldus de beurs. Zowel de obligatielening als de spaarbrieven B.N.G. lig gen zwaar in de markt en zijn scherp gesteld. De obligatielening zal er wel ingaan doch er be hoeft niet om te worden ge knokt, aldus de beurs. De lenin gen B.N.G. en die in de staats- fondsenhoek lagen gisteren ge drukt in de markt. Zuid-Slavië en Italië hebben woensdag in Belgrado verdragen gesloten die een nauwere samen werking tegen ontduiking van de douanebepalingen en de opening van informatiebureaus in Belgra do en Rome beogen. Dit is door het persbureau Tajug meege deeld. De controle van het passa giers- en goederenverkeer tus sen beide landen zal eenvoudiger doch doelmatiger worden en de samenwerking bij de bestrijding van smokkelarij zal worden uit gebreid. Tijdens de politieke besprekin gen stelde de Zuidslavische mi nisterpresident Stambolic zijn Italiaanse collega Aldo Moro voorts op de hoogte over de on derhandelingen inzake normali sering der betrekkingen tussen Zudi-Slavië en het Vaticaan. De ze zouden een goed verloop heb ben. ZAAMSLAG Geboren: 2 okt. Willem Cornelis, z. van Pieter de Blaeij en Helena M. Kaijser, Dijkstr. 16; 12 okt. Ja cob Joost, z. van Joost M van den Berge en Antje Buurt, C 102; Te Terneuzen: 15 okt. Ruth Maria Desirëe, d. van Marinus P. de Lan ge en Maria J. Nieuwenhuijse, Axelsestr. 109. Overleden: Te Terneuzen: 7 okt. Jan de Kraker, 64 j., echtg. van C. Smallegange, Hoofdstr. 1; 28 okt. Krijn Hamelink, 72 j„ wedn. van J. Hamelink, C 22. Huwelijks-aangiften: 11 okt. Hu- brecht B. van de Zande, 24 j. van Duiveland en Martina G. C. Dek ker, 24 j.; 14 okt. Gilles A. var. Overdulve, 24 j., en Maria Stout- hamer, 20 j.; Levinus Bakker, 22 j„ van Doorn, en Sara Scheele, 24 j.; 29 okt. Johannes Koster, 28 j., en Janneke M. Scheele, 20 j. Huwelijks-voltrekkingen: 7 okt. Johannes Nieuwenhuize, 23 j., van Terneuzen, en Janna A. Cornelis- sen, 25 j.; 14 okt. Jacobus de Feij- ter, 24 j., won. te Terneuzen, en Maria J. van Pienbroek, 25 j.; 15 okt. Johannes H. Luitwieler, 23 j., won. te Oostkapelle, en Jacomina Pladdet, 19 j.; 28 okt. Hubrecht B. van de Zande, 24 j., won. te Dui veland, en Martina G. C. Dekker, 24 j.; 29 okt. Gilles A. van Over dulve, 24 j., en Maria Stouthamer, 20 j. „Het is van het grootste be lang dat het Nederlandse volk enig inzicht krijgt in de omvang van het probleem, dat de „twee de woning" dreigt te gaan vor men. Daarvoor is een grondig onderzoek nodig. De overheid zal op korte termijn de nodige in lichtingen hierover moetp- ver zamelen," aldus een r "T V.- publikatie in het orgaan de christelijke metaalbond. Steeds meer Nederlanders blijken zich de weelde te kunnen veroor loven er twee huizen op na te houden: één „gewoon" huis en een huis voor hun vrije tijd. In vele gevallen is dit tweede huis een volwaardige woning en dus een bron van schrijnende tegen stellingen. Wij hebben de in druk aldus de C.N.V.-publï- katie dat er in eental ge vallen sprake is van ontoelaat bare toestanden. De „tweede woning" varieert van het eenvoudige zomerhuisje tot het volwaardige buitenhuis. De bezitters van zomerhuisjes zitten vrijwel niemand in de weg en hebben zich dit bezit niet ten koste van anderen verworven, maar het wordt ernstiger wan neer het om nieuwbouw gaat of om ingrijpende verbouwingen in gebieden waar geen mens en geen steen kunnen worden ge mist. Dan krijgt iemand een tweede huis ten koste van de slachtoffers van de woningnood. Dergelijke wantoestanden die nen naar het oordeel van het C.N.V. onmogelijk te worden gemaakt. Wanneer het juist is dat de gevoelens van onlust, die het verschijnsel van de „tweede woning" in toenemende mate onder de bevolking veroorzaakt, dan dienen er maatregelen te worden getroffen om onrecht te voorkomen of ongedaan te ma ken. Nederland heeft recht op de zekerheid dat de „tweede woning" van de één de woning nood van de ander niet onnodig verlengt of vergroot, aldus de C.N.V.-publikatie in het orgaan van de C.M.B. De Russische walvisjager „Zik- lon" moest dezer dagen door een sleepboot naar Wladiwostok wor den gesleept na door een twaalf meter lange potvis te zijn ge ramd. Het dier was door een harpoen getroffen en raakte het schip met zulk een geweld dat het bijna omsloeg. De motoren vielen uit en alle pogingen om Ze te repareren mislukten. Uitgerekend op hun perso- neels-uitstapje hebben de man nen van de recherche van Del- menhorst in Nedersaksen een reeds lang gezochte zware jon gen kunnen inrekenen. Toen de bus met de rechercheurs, die al in vrolijke stemming waren, door een bos bij Delmenhorst reed zagen enkelen van hen plotseling een „bekend" gezicht. Terstond kwam de dienstijver weer boven. Men zette de ach tervolging van de als een ge zochte inbreker herkende jonge man in en vatte hem bij de kraag. Ook vond men een hol dat de gezochte recidivist met wat kleden en een bed tot werk plaats had ingericht. Ook de Zweedse hoofdstad is evenals New York maar los van het gebeurde aldaar, dinsdag nacht zonder stroom geweest wat het grootste gedeelte van de zuidelijke wijken betreft. De oor zaak was hier het onder water lopen van een tunnel waar de stroomkabels van de noord-zuid verbinding liggen. Een ingenieur en een arbeider van de nacht dienst die de tunnel waren inge gaan om de wanden ervan te ver sterken, werden door de over stroming verrast. Mën heeft de twee mannen nog niet terug kun nen vinden. Huur nieuwe televisie met alle programma's voor een gering bedrag per maand. Geen vooruitbeta ling. Altijd recht van koop. Vandaag besteld, morgen bij U thuis. Bel (óók 's avonds) Mid delburg 3973 of Goes 5397 of Zierikzee 2540 of Axel 338 of Sluis 277. Op donderdag 18 novem- - ber D.V. hopen wij met onze geliefde Ouders en Grootouders G. MEINDERTSMA E. MEINDERTSMA— DIJKINGA te gedenken dat zij 25 jaar getrouwd zijn, Groot is de genade en trouw van de Here in hun leven. Hem zij dank en ere. Hun dankbare Kinderen en Kleinkind. Gelegenheid tot feliciteren, thuis van 1618 uur. Leersum, nov. 1965. „Peisen" Mc. Verloopweg 32

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4