miljoen mensen in Amerika zonder licht Waalse betoging in Brussel leidt tot verkeersstremming tananen De misdaad van Richard Ross echte zijn I1U voordelig Rockefeller acht sabotage uitgesloten Verkouden? I;AS P 331 IM--4JrJ.il TWEEDE KAMER INFORMEERT NAAR PLANNEN CENTRAAL ANTENNESYSTEEM mui! Pagftia 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 11 november 1905 Plundering Nationale garde Een miljoen reizigers in moeilijkheden Chaos Woensdagmorgen was er weer stroom Operaties gingen door Kerstliederen EISENHOWER HAD LICHTE HARTAANVAL STAAT VAN BELEG IN DJAKARTA OPGEHEVEN CENSUUR IN BRAZILIË GEEN 17-JARIGE AMERIKAANSE MILITAIREN MEER NAAR VIETNAM STAKING IN ANTWERPSE HAVEN OPGESCHORT DE KOMENDE GEM IN I"-VLUCHT HINDOES PLEEGDEN ZELFMOORD Truck met oplegger na botsing te water Gevechten Ruim twintig miljoen Ameri kanen en Canadezen konden dinsdagavond plotseling geen hand voor hun ogen meer zien, toen in vrijwel het gehele noord oosten van de Verenigde Staten en een deel van Canada de stroom uitviel. In New York was het op dat tijdstip bijzonder druk omdat de kantoren uitgingen en de men sen zich naar huis spoedden. Naar schatting 250.000 mensen zaten letterlijk opgesloten in de ondergrondse doordat de treinen niet meer liepen. Een nog gro ter aantal zat gevangen in lif ten, die in de wolkenkrabbers van het centrum tussen de ver diepingen bleven steken. De storing is waarschijnlijk ver oorzaakt door een breuk in de voornaamste toevoerlijn van de krachtcentrale bij de Niagara- watervallen. Profiterend van de duisternis trokken de jeugdbenden door New York's negerwijk Harlem. Uit Rochester in de staat New York is gemeld dat men daar aan het plunderen was geslagen. Bij Boston waar het ook volko men donker was, moest de poli tie ingrijpen om een muiterij in een gevangenis de kop in te drukken. Het hele Newyorkse politie korps moest aantreden om plun deringen te voorkomen, de ver keerschaos te bestrijden en de uittocht van tienduizenden uit de ondergrondse stations te regelen. Twee uur na het uitvallen van het licht waren de moeilijkhe den bij de ondergrondse opge lost. Er zouden zich geen ongeluk ken van betekenis hebben voor gedaan. De gouverneur van de staat New York, Nelson Rocke feller, heeft een eenheid van de nationale garde opgeroepen en andere eenheden bevolen zich gereed te houden. President Johnson die zich op zijn boer derij in Johnson City (Texas) be vond, maakte bekend dat het noordoosten kon rekenen op alle federale hulp die het nodig had. De militaire installaties van de Verenigde Staten werden gecon troleerd om te zien of alles in orde was. De stad New York verloor haar flikkering van neonlicht. Alleen de koplichten van einde loze rijen gestrande auto's waren te zien op Broadway, Times Square en de Fifth Avenue. Café's, theaters en bioscopen sloten hun deuren. Enkele uren na het begin van de storing gingen de lichten in verschillende gebieden weer branden, het eerst in Ottawa en Toronto in Canada, later in Mas- sachuchtts en Connecticut. Maar in sommige streken werd het net zo overbelast dat het licht vrijwel direct weer uitviel. De vliegvelden in de omgeving van New York stonden vol toe stellen, klaar om te vertrekken naar New York waar zij niet konden landen. Verschillende Amerikaanse ra diostations heben gezinspeeld op de mogelijkheid van sabotage. Gouverneur Rockefeller achtte sabotage echter uitgesloten. Het aantal mensen dat op weg naar huis in openbare vervoer middelen door het uitvallen van de stroom werd verrast, wordt geschat op een miljoen. Vele forensen moesten de nacht in de ■stad doorbrengen. De stations wachtkamers waren overvol. De hotels in Manhattan in het spitsuur „de drukste plaats ter wereld" genoemd stelden na dat zij waren volgeboekt, hun zalen en hallen open voor de ge strande reizigers en in kerken werden opvangcentra ingericht, waar voedsel en warme dranken werden verstrekt. De directeur van een handelsschool in het centrum van Manhattan wilde zijn leerlingen niet in het duis ter de straat opsturen en be sloot hen te laten overblijven. Achtendertig lokale treinen van de „Long Island Railroad" zijn „ergens" blijven steken, geluk kig geen van alle in een tunnel. Het merendeel van de in totaal twaalfduizend passagiers bracht de nacht in de wagons door. Er waren geen autobussen beschik baar om hen naar hun plaats van bestemming te brengen. Achthonderd passagiers van het treintje van de „Jamaica"-lijn hadden meer geluk. Zij strand den midden op een brug, maar werden er na enkele uren met behulp van de brandweer afge haald. In het Empire State Building, de grootste wolkenkrabber van New York, sloopte de politie een muur om de inzittenden van een lift te bevrijden. I Adv.) (/etofbOUti?' O/} In Amerika vraagt men zich naar aanleiding van het ge beurde met zorg af wat de ge volgen van een eventuele mili taire aanval en in het bijzonder met kernwapens zouden zijn, nu een simpele kabelbreuk al tot zo'n enorme chaos in een van de dichtstbevolkte gebieden heeft kunnen leiden. Het elektriciteitsnet in de Ver enigde Staten is kennelijk zo kwetsbaar, dat de kleinste sto ring op welgekozen punten het net gedeeltelijk of geheel kan uitschakelen. Een technische reorganisatie van de energievoor ziening valt nu wel te verwach ten. De elektriciteitsvoorziening van New York is woensdagmorgen vroeg hersteld, nadat de stad negen uur en drie kwartier in het donker had gezeten. In een groot deel van Man hattan gingen tegen half vier 's nachts de lichten weer aan. De transatlantische kabels kon den echter nog niet worden ge bruikt. De laatste maal dat zich een elektriciteitsstoring in New York had voorgedaan, was in juni 1961. De storing trof toen een gebied van slechts twaalf vier kante kilometer. De stroomvoorziening is gelei delijk hersteld, eerst in Boston, daarna in Connecticut, Buffalo, Rochester, Toronto en New York, in Manhattan het laatst. De telefoon is in het gehele oosten van de Verenigde Staten intact gebleven. In de zieken huizen werden de nood-aggre gaten ingeschakeld en in de ope ratiezalen kónden spoedgevallen worden afgewerkt. De mensen die vast zaten in de tussen twee verdiepingen ge stopte liften, moesten er in veel gevallen met kunst- en vlieg werk worden uitgehaald met be hulp van touwen, ladders en in derhaast gemaakte „nooduitgan gen". De passagiers in elektrische treinen met restauratiewagens boften toen deze treinen ergens op de lijn bleven steken en de restaurateurs beleefden een on gekende stormloop op hun buf fetten. Overigens schijnt de sfeer in de tot stilstand gekomen treinen over het algemeen pret tig te zijn geweest. De dames kregen de zitplaatsen en er wer den om de tijd te korten kerst liederen gezongen. Het restaurant O'Henry was een der weinige die geopend bleven: het is bekend om zijn gasverlichting. Overigens wist men ook in andere kleinere café's van de nood een deugd te maken en behielp men zich met kaarslicht. Een moedgevend lichtpunt voor het front van het verduis terde New York was de toorts van het vrijheidsbeeld die bleef branden. Rillerig? Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds AS.,PRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. op Oud-president Eisenhower heeft dinsdag een lichte hart aanval gehad. Dit werd woens dag door de artsen verklaard, die de dinsdag met pijn in de borst opgenomen 75-jarige on derzochten. In het medisch bul letin werd gesproken van een „lichte aanval van angina pec toris". Volgens de artsen betrof het ditmaal niet een hartaanval in de ware zin van het woord, zoals de oud-president in 1955 door maakte. Kramp in bepaalde aderen had de bloedsomloop enigszins gestoord. De patient die geen pijn meer heeft, mocht gisteren even uit bed. Eisenhower kreeg gisteravond laat opnieuw last van pijnen in de borst. Plannen die men had ge maakt om hem naar het militai re hospitaal in Wastington te vervoeren voor een rustperiode van enkele weken, zijn van de baan. - De staat van beleg, door de Indonesische regering uitgeroe pen voor Djakarta na de mis lukte staatsgreep, is woensdag opgeheven. Radio-Djakarta, dat dit meldde, voegde eraan toe dat het uitgaansverbod is verzacht. Tot een en ander was besloten op een bijeenkomst van het op perbevel, dinsdagavond in Dja karta gehouden. Uit de vaste commissie voor verkeer en waterstaat is aan minis ter Suurhoff gevraagd, of een spoe dige beslissing over de toekomsti ge status van het P.T.T.-bedrijf kan worden tegemoetgezien. In dit verslag wordt voorts in gegaan op de tarieven bij de pos terijen, op de telefoontarieven en op de achterstand in telefoonaan sluitingen. Ook wordt geïnformeerd naar de plannen van het kabinet over de invoering van het centraal antennesysteem. Gewezen wordt De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, heeft be paald dat er geen 17-jarige mi litairen meer naar Vietnam mogen worden 'ezonden. Wel mogen zij nog dienen in de wa teren bij Vietnam en andere landen overzee. De minister is er bij dit be sluit van uitgegaan .dat jongelui van deze leeftijd zulk een klein deel van de strijdkrachten uit- - maken, dat het niet nodig is hen te gebruiken om in de lopende militaire behoeften in Vietnam te voorzien, zo deelt het Penta- j gon mee. De bij de katholieke vakbond aangesloten werknemers van de „havenkapiteinsdienst" in Ant werpen hebben dinsdag besloten de voor deze week aangekondig de staking op te schorten. Er werden onderhandelingen gevoerd om te trachten een op lossing te vinden voor de eisen tot sociale verbeteringen voor 't personeel van de dienst, dat on dermeer een extra-vergoeding verlangt voor onregelmatige ar beid. De „havenkapiteinsdienst" ver zorgt in de Antwerpse haven de bruggen, sluizen en sleepdien sten. Het conflict met het Ant werpse gemeentebestuur bestaat al geruime tijd en leidde begin van dit jaar tot acties, die het verkeer in de haven volledig ont wrichtten. De regering maakte daaraan een einde door het per soneel te vorderen. De „Gemini 7"-ruimtecabine met aan boord de ruimtevaar ders Frank Burman en James Lovell zal, als alles goed gaat, op 4 december worden gelan ceerd, zo hebben functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart dins dag meegedeeld. De „Gemini 6' met Walter Schirra en Thomas Stafford zal dan op 13 decem- er de ruimte in gaan en een ■ndez-vous met de „Gemini 7 t stand brengen, waarna de ümtevaartuigen enige tijd in irmatie zullen vliegen. De vlucht van de „Gemini T zal, zoals bekend, veertien dagen op het feit, dat de huidige post zegels met de afbeelding van de koningin al sinds 1953 in omloop zijn. Gevraagd wordt of de P.T.T. niet vaker de afbeeldingen op de postzegels kan wijzigen ter wille van de filatelisten. Gesuggereerd wordt zich daarbij niet te beperken tot de afbeeldingen van personen, maar ook die van Nederlandse ge bouwen, landschappen ed. op de zegels aan te brengen. In het voorlopig verslag wordt nog gewezen op de aanmaak en uitgifte van „eerste-dag-envelop- pen". Er wordt gevraagd waarom de P.T.T. deze niet zelf aanmaakt. Daardoor zouden de niet onbelang rijke inkomsten van deze verkoop, die per uitgifte tussen de 150.000 en de 200.00Ö stuks beloopt, aan de P.T.T. ten goede komen. In Brazilië'J moeten voortaan alle radio- en tv-programma's met een politieke kant vooraf door de nationale raad voor tele- verbindingen worden goedge keurd. Uitzendingen die het volk in beroering kunnnen brengen, zijn verboden. Alle radio- en tv-statioris moeten iemand aan stellen die verantwoordelijk is voor de keuze van de nieuws berichten die uitgezonden wor den. Tien Hindoes hebben zich voor een passagierstrein geworpen op een brug over de rivier de Bag- nati, waarin duizenden Hindoes zich baadden ter gelegenheid van een godsdienstig feest. De tien vonden dat de trein de plechtig heid ontheiligde. De bestuurder kon niet tijdig stoppen en zij werden overreden. Het gebeurde in de buurt van Si- 1 amarhi in de Indiase staat Bihar. De treinbestuurder werd door de menigte mishandeld. EERSTE BEZOEK AAN DENEMARKEN De kleine kroonprinses Alexia van Griekenland heeft haar eer ste bezoek gebracht aan het land van haar moeder: Denemarken. Met haar moeder, koningin Anne-Marie logeert zij onoffi cieel bij haar grootouders, het Deense koninklijke paar. Koning Frederik van Denemarken on derscheidde zich in niets van de trotse grootvader waar ook ter wereld toen hij zijn kleinkind aan de fotografen liet zien. GESLAAGDE NOODLANDING NA ANGSTIGE VLUCHT Na een angstige vlucht van drie kwartier door de mist heeft de 43-jarige sportvlieger A. J. M. Bijleveld uit Driebergen gis termorgen op een bieten veldje bij Goudswaard in de Hoekse Waard met zijn één- motorige Cessna-172 een per fecte noodlanding gemaakt. De heer Bijleveld liep by de lan ding geen letsel op. Zijn sport- vliegtuig bleef onbeschadigd. „Het is een wonder dat ik vei lig aan de grond ben geko men", vertelde de ervaren sportvlieger, die rond kwart voor negen geheel alleen van het vliegveld Seppe bij de Noordbrabantse gemeente Hoe ven was opgestegen voor een testvlucht en al op geringe hoogte het zicht was kwijtge raakt. Door het ontbreken van enig oriëntatiepunt heeft het toestel op sterk wisselende hoogte enkele levensgevaar lijke duikelingen gemaakt. Vóórdat ook de radar uitviel, heeft de heer Bijleveld, naar hij vertelde, nog even contact gehad met de verkeerstoren van het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. Het bietenveld je, onder een dunne plek in het wolkendek, bracht na drie kwartier eindelijk redding. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Daar bij zou zijn vastgesteld, dat de sportvlieger geen toestemming van de vlieghavenmeester van Seppe zou hebben gehad de lucht in te gaan. Inmiddels is het vliegtuig later naar een grasveld gereden, van waar het bij goed weer vandaag wellicht zou kunnen opstijgen. Na een botsing met een per sonenauto is woensdagmorgen vroeg een truck met oplegger, geladen met stenen, in 't IJsel- meer terechtgekomen. Het on geval gebeurde bij het begin van de afsluitdijk in de gemeen te Wieringen. De omgekomen bestuurder van de personenauto was de uit Roden afkomstige 36-jarige heer A. K. Gorter. Duikers hebben inmiddels ge constateerd, dat de cabine van de nog in het water liggende truck leeg is. Omtrent het lot van de bestuurder, de 24-jarige heer H. Schrijver uit Oldebroek, is niets bekend. Vermoedelijk was hij de enige inzittende van de vrachtauto, doch zekerheid hieromtrent be stond gisteravond nog niet. Een enorme verkeersstrem ming is woensdagavond in Brus sel het gevolg geweest van een Waalse betoging voor de terug keer naar de provincie Luik van zes dorpen in de voerstreek. Vele duizenden van hun werk terugkerende Brusselaars raske ten verstrikt in een verkeers- knoop waarin trams, bussen en auto's onafzienbare rijen vorm den. Oorzaak waren vooral de vei ligheidsmaatregelen, die de met helmen, gasmaskers, gummistok en waterkanonnen uitgeruste eenheden van de rijkswacht en de Brusselse politie hadden ge nomen om ongeregeldheden te voorkomen. Ondanks het verbod tot een tegendemonstratie hadden Vlaamse tegenbetogers vooral (Adv) Rico Bulthuis Drie 17-jarige Amerikaansel duren om de gevolgen van lang- soldaten zijn in Vietnam gesneu- durige gewichteloosheid van de veld. De laatste viei vorige week i ruimtevaarders na te gaan. De zaterdag. Hij had zich in januari„Gemini 6" zal twee dagen in ais vrijwilliger gemeld. de ruimte blijven. 53) Ishiguro hing zijn kleren weer weg en antwoordde, dat zijn be roep niet meebracht, dat hij zich ongevraagd in andermans ka mers op zou houden. Tot zijn leedwezen was hij niet bij de po litie. „Kwam u door de voordeur?" „Dacht u, dat ik mij tegen de balconnetjes zou hebben opge werkt, meneer de inspecteur?" „Keek u de post na?" „Inderdaad, ik voegde de post, die slordig in de gang lag op een stapeltje en nam de brief en een aantal couranten mee naar bo ven." „Waar zijn die, als ik vragen mag?" „Ik liet alles achter in het ho tel, op de leestafel, daar doe ik anderen een genoegen mee, heeft men mij verzekerd." „En de brief?' ,Heb ik in mijn jaszak. Wenst u hem te lezen of moet ik hem voorlezen?" Ross kreeg het benauwd. Hij had dat mannetje wel door elkaar willen rammelen, maar dan zou hij er slecht zijn afgekomen. Hij vroeg, of meneer geen andere be woners had thuisgetroffen. Het antwoord deed hem koken. „Wil ik hén namens u even gaan vragen, mijnheer?" Ross stond op Uit zijn stoel en negeerde de sigaret, die hem ge presenteerd werd. „Meneer Ishiguro," riep hij, „het is niet onmogelijk, dat de heer Lucas vermoord is!" „Heeft u daar sporen van ge vonden als ik zo vrij mag zijn dat te vragen?" „Jawel!" Ishiguro schudde het hoofd. „Hoe dom," 'was zijn antwoord, „hoe dom om iemand te ver moorden en dan sporen achter te laten, dat begrijp ik niet..." Heeft u geen vermoeden, waarvoor dat is gebeurd?" „Ik meen," was het liefelijke antwoord, „dat de dader u daar een rechtstreeks antwoord op kan geven, ik moet helaas in ge breke blijven." „Heeft u interesse voor meet kunde, meneer Ishiguro?" „Vroeger wel, maar nu niet meer. Toevallig vroeg een mijner huisgenoten mij een eenvoudig leerboekje over deze wetenschap, ik hoop dat u daar geen misdadi ge neigingen in hebt ontdekt, het zou me spijten. Ook had de heer Lucas veel interesse voor de ja- panse taal en ik heb hem eens op de hoogte gesteld van de eer ste beginselen, u zult in mijn ka mer ongetwijfeld een Japanse grammaire vinden en 'n beknop te woordenlijst." „Hoe jammer dat hij overle den is, hij had zo'n goed begrip voor talen, hij was een veelzijdig man en dat kan men niet van ie dereen zeggen." Ross verwenste, zijn dag. Hij stond op en wilde afscheid ne men, maar 'd'e Hollander met de Japanse naam gaf hem te ken nen, dat hij iets vergat. .Vergeten... hoe meent u?" „U vraagt mij niet, of ik bijge val in een slordige bui soms een moord gepleegd heb, het zal wel met vergif zijn gebeurd, anders had u niet de mogelijkheid van zelfmoord onder de ogen gezien. Welnu, tot mijn genoegen kan ik u verzekeren, dat ik de moord niet gepleegd heb en hiermede is denkelijk ons onderhoud wel be ëindigd..." Ross vluchttte. Op de gang kookte hti over. Onbeheerst van woede ging hij naar beneden, keek op zijn horloge, smeet de deur van mevrouw Haye's kamer open en schreeuwde: „Nog zestien uur mevrouw!!..." VIJFDE HOOFDSTUK Richard Ross was bereid, om tot een arrestatie over te gaan, maar de stem van Annie, die hem door de telefoon spijtig ant woordde, dat het jammer was, dat hij niet kwam, eten, kalmeerde hem toch weer. Hij haalde Egge ling van zijn kamer, die reeds ge kleed stond te wachten en onder nam met de brutale kunsthande laar de kleine tocht naar het res taurant van Thomas. Ze waren zowat van gelijke leeftijd en had den nog meer, innerlijke overeen komsten, die een zekere ver standhouding schiepen, waarin het bijna onbeleefde „u" onge merkt in „jij" en „jou" overging. Hoe amicaler, hoe beter, dacht Ross, die een eenmaal aangesla gen toon uit de stemvork van een ander makkelijk kon overnemen. „Je hebt toch ook maar 'n rot baan,"- vond Eggeling, „altijd ie dereen verdenken en dan listig uithoren!" Ross grolde een Eggeling-lach. Hij zei, dat dat wel meeviel, mees tal deed hij miaar alsof. Soms ging het hem erom, iemand te moeten beschuldigen, teneinde de ware schuldige te kunnen pak ken, begrijp je? „Wat je schuld noemt..." Eg geling keek hem terzijde met spottend samengeknepen mond aan. ,Dat gaat ons niet aan." „Dat is juist het rotte van je vak." „De rechtbank spreekt later recht..." „Haha... recht, récht, zei je. Spaar me voor dat recht!" „Je kunt toch...", Richard Ross behoefde niet verder te praten, want Eggeling was hem voor met een sarcastisch: „...elleke boef niet late lope..." „Juist, dat is het." „Nou man, dan zal ik je een schepnet geven, dan kan je hier in de straat beginnen, voor boe-' ven behoef je niet ver te gaan..."! studenten post gevat op een aantal strategische punten in het centrum van de stad om van hun ongenoegen blijk te geven. Een haag van enkele honderden or debewakers moest eraan te pas komen om beide partijen, flui tend en Vlaamse en .Waalse lie derend zingend, van 'elkaar te scheiden. shiv so Het doel van de Waalse beto ging was te trachten de wet van 8 november 1962 ongedaan te maken, waarbij als onderdeel van de definitieve bepaling tus sen het Frans- en Nederlands talige gebied van België de dorpen Moelingen, 's-Graven- voeren, St. Martens-Voeren, St. Peters-Voeren, Remersdaal en Teuven van de Franstalige pro vincie Luik werden losgemaakt en werden gevoegd bij de pro vincie Limburg. De betoging die een hoogte punt vond in een ontvangst van een Waalse deputatie door mi nister-president Harmei en een protestvergadering, werd dins dag voorafgegaan door de ont vangst van een afvaardiging van de zes gemeenten (met een ge zamenlijk inwonersaantal van nog geen 5.000) in een aantal steden in Wallonië. Ondanks de sterke politie macht kwam het tot talrijke ge vechten. Ijlings werden ijzeren hekken en Spaanse ruiters aangevoerd om betogers en tegenbetogers van elkaar te scheiden. Onder luid gejoel en het lawaai van ontploffende voetzoekers en be kogeld met rotte eieren en fruit trokken de Waalse betogers en de Vlaamse tegenbetogers door de stad. Enkele ruiten sneuvelden bij verdere vechtpartijen. Eén be toger werd met een hoofdwond naar een ziekenhuis overge bracht. De politie bracht enkele betogers op. OOSTDUITSE HUMOR - Met een spotrijmpje heeft een onbekende in de Oostduitse stad - Dresden aan zijn ontevredenheid over staatshoofd en par tijleider Walter Ulbricht lucht gegeven. Naar. het „inlichtingenbureau West woensdag meedeelde werd dezer dagen aan het on- langs weer opgestelde rui terstandbeeld van koning Augustus de tweede („de sterke"), eertijds keurvorst van Saksen, een papiertje bevestigd waarop te lezen stond: Waarde Augustus daal neder, en regeer ons Saksen weder. Laat in deze droeve tijden, ook eens Walter Ul bricht rijden". (Wordt vervolgd)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2