PROVINCIAAL NIEUWS GRATIS landenvlaggetjes NOODLANDING OP ZEE Minister Vondeling krijgt meer dan 100 vragen te beantwoorden VIVO CHOCOLADEHAGEL Bouwvakarbeiders willen in de eerste plaats meer loon Woensdag 10 november 1965 Pagina 3 Terneuzen Aardenburg Overslag Sluiskil Vlissingen GAS VERWARMING Fa.VERUN DE TERNEUZEN Goes Staatsloten AARDBEIEN lOQ I MARIE BISKWIE 1 De arbeidstijd Vorstverlet DE VRfTF 7ÏÏ.EUW KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaartbeweging op het ka naal van Terneuzen over de maand oktober 1965. ZEEVAART Totaal geschut op- en afvaart: Totaal B.r.t. 647 681.717 Gelost of geladen te: Terneuzen 76 48.108 Terneuzen rede 8 109.693 Sluiskil 15 19.216 Sas,van Gent 12 15.647 BINNENVAART Totaal geschut op- en afvaart: Totaal 5.630 Ton 2.586.852 Gelost of geladen te: Terneuzen 346 177.657 Terneuzen rede 39 44.880 Sluiskil 270 183.92? Sas van Gent 255 110.778 Axel Sassing 130 27.975 St. Nicolaas ontsteekt a.s. zaterdag de feestverlichting Het bestuur van het „Handels centrum Terneuzen" heeft Sint Nicolaas uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Terneuzen op a.s. zaterdag 13 november. Om het jaarlijks weerkerende feest eens in een ander pakje te steken, hebben de organisatoren wat anders bedacht, niet alleen wat betreft de aankomst van de hoge gast met zijn gevolg, maar ook voor de attracties, die aan het St. Nicolaasfeest zijn verbon den. Geen zegeltjes-acties, geen loterijen, maar een direct-voor- deel-actie en aantrekkelijke prij zen voor de jeugd van de scho len. Tot tweemaal toe wordt een Neuzenmanifest door geheel Zeeuws-Vlaanderen verspreid. Daarin staan heel wat aankon digingen, die het voor ieder aan trekkelijk maken zijn St. Nico- laas-inkopen (en zo mogelijk ook de andere) in Terneuzen te doen. Sinterklaas komt niet per pro vinciale boot naar Terneuzen. Met een van de sleepboten (waarschijnlijk de „Willem" van de rederij Muller) komt hij aan op de Herengracht. Daar staat een ontvangstcomité gereed om de hoge bezoeker via de De Jon- gestraat (van de politie mag dat voor één keer) naar de Markt te brengen. Daar zal de officiële ontvangst plaats hebben bij monde van de voorzitter van het T-I.C.T., de heer J. A. van der Plank en burgemeester Rijpstra, die natuurlijk verheugd zijn over deze k<wnst. Velen zullen de stoet door oud en -nieuw-Terneuzen weer vol gen. De harmonie verleent van zelfsprekend medewerking. Om de tocht extra aantrekkelijk te maken heeft de jeugdraad op verzoek van het H.C.T.-bestuur vijf „sprookjes wagens" opge bouwd. Hiermee kunnen de ont werpers en bouwers aantrekken lijke prijzen winnen. Op zijn tocht „doet" Sint Nicolaas het Julianaziekenhuis aan om de kin deren te bezoeken en te verras sen met geschenken. Hetzelfde gebeurt een paar uur later in het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil. DE JEUGD „Het St. Nicolaasfeest is een feest voor de jeugd, dan ook de jeugd inschakelen", zo heeft het H.C.T.-bestuur geoordeeld. Daar om kunnen de H.C.T.-emblemen, die bij aankoop van iedere gul den worden verstrekt, door de kinderen van de scholen van Terneuzen op hun school wor den ingeleverd. Hoe meer hoe beter natuurlijk, want later komen die emblemen weer bij de H.C.T. en de school, die ge middeld per leerling het hoogst aantal emblemen inlevert, wint een prijs van 500,Alle scho len zullen n.l. een prijs winnen en zelfs een bedrag van 50, (het laagste dat wordt uitbe taald) is nog aantrekkelijk om een reis met de kinderen te maken of om iets te kopen, waar alle kinderen plezier aan heb ben en waarvoor tot nog toe het geld ontbrak. Op 24 november wordt „De Blide" ingezegend Namens de bewoners deelt het comité van ontvangst ons mede dat het onlangs gereed gekomen r.k.-bejaardencentrum „De Blide" op woensdag 24 november a.s. zal worden ingezegend en officieel in gebruik genomen. De bewoners hopen met het be stuur van de St. Willibrordus- stichting, met de commissie van beheer en de directrice die dag in eigen huis tot een feestdag te maken. Het ontvangstcomité bestaat uit de dames M. Bakker-Bau- weris, H. v.d. Bergen, M. Coppie- ter-Mabesoone en J. de Rijcke en de heren A. v.d. Bilt, F. Dhêrt, D. de Jong en Th. Vaal. Tegen auto aangereden Dinsdagmiddag om kwart voor twaalf reed de 8-jarige Johnny van -S. met zijn fietsje uit een brandgang de Juliana van Stol bergstraat op met de bedoeling deze straat over te steken. Juist op dat moment passeerde met zijn auto de heer J. P. V. Het jongetje reed tegen de auto en kwam te vallen. Dokter Jiskoot liet het knaap je voor onderzoek naar het Ju- liana-ziekenhuis overbrengen, waar bleek dat hij een been had Personeelsvereniging bij Havee Tijdens de opening van de nieuwe kantine voor de 35 werk nemers van de machinefabriek Havee aan de Schuttershofweg heeft de directie, bestaande uit de heren A. Hamelink en G. Veerman, besloten een perso neelsvereniging op te richten. Dit voorstel werd door de aan wezige personeelsleden met en thousiasme begroet. Er werd meteen een bestuur gekozen, dat bestaat uit de heren P.' Franken (voorzitter), P. Morres (secre taris) en P. de Putter (penning meester). Voor de in de toekomst te houden wedstrijden werd de heer G. Meertens als leider aan gewezen. De heer G. Veerman heeft als directielid zitting in het bestuur. Men besloot zich aan te sluiten bij de gezamenlijke per soneelsverenigingen in Terneu zen. Deze eerste feestelijke avond werd besloten met een kaart- wedstrijd, waarvoor de directie zoveel prijzen beschikbaar stel de, dat niemand met lege han den naar huis moest gaan. N.V.V.-vrouwenboncl vergaderde Ondanks de tv-uitzending van „Dorp aan de rivier" kon mevr. Sol, voorzitster van de afdeling Terneuzen van de vrouwenbond van het N.V.V., maandagavond een groot aantal damesleden in „De Vriendschap" verwelkomen. Zij deed de prettige mededeling dat de opbrengst van een onder linge verloting ad 33 kon wor den overgedragen aan ,,'t Kotje". De afdeling, zo deelde zij mede, heeft drie Tibetaanse vluchtelingen geadopteerd om hen die lijden en meestal ver stoken zijn van veel aards ge mak, te helpen in de vorm van warme kleding. De ledenwinst-actie heeft 16 nieuwe leden tot resultaat. Daarna gaf zij het woord aan mevr. Van Schaik van Philips Holland te Eindhoven, die vele apparaten, welke speciaal de vrouwelijke belangstelling kon den trekken, demonstreerde. Er werd zelfs deeg gemaakt en er werden koekjes gebakken en na een extra kopje koffie van „De Buck" en „Philips" werden als resultaat van een luistertest drie dames met een mooie prijs ver rast. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Aarden burg wijzigde de verordening op de keurlonen in de vleeskeu ringsdienst Sluis. De keurlonen in de vleeskeuringsdienst Oost burg liggen in het algemeen iets hoger. Het keurloon voor var kens is in beide kringen gelijk en dit is toe te juichen in ver band met het grote aantal huis slachtingen. De N.V. Van Turenhout is voornemens het textielbedrijf aan de Eedeweg uit te breiden. Daartoe zal moeten worden be schikt over een naast hun ter rein liggend stuk grond, groot 20 are en 5 ca. Dit perceel is thans in pacht bij de heer A. Blondeel, die tegen de over dracht geen bezwaar heeft. De grond werd daarom aan de firma Van Turenhout verkocht voor 2,50 per vierkante meter. Aan het begin van de kom van Sint-Kruis zal langs een deel van de Sint-Pietersdijk door de PZEM het bovengronds net wor den vervangen door een onder gronds. Het is daarbij gebrui kelijk, dat ook de ader ten dien ste van de openbare straatver lichting ondergronds wordt ge bracht. Dit geschiedt steeds voor rekening van de gemeente. Voor de 230 meter kabel waar het hier om gaat, betekent dat een uitgave van 385. Hiertoe werd besloten. Eervol ontslag werd verleend aan dokter J. C. Hage als onbe zoldigd gemeente-arts en lijk schouwer. In dezelfde funktie werd benoemd dokter J. A. H. van Hof, met ingang van 1 no vember. Ten behoeve van de scholen moet een aantal voorzieningen getroffen worden. In principe werd besloten om de banken in één lokaal van de meisjesschool te vervangen door leerlingen- sets. De kans bestaat dat dit be sluit reeds in begin 1966 kan worden gerealiseerd. Binnen het uitbreidingsplan kom-west ligt nog grond dat be hoort aan de firma De Rijcke. Deze firma heeft de wens te kennen gegeven dat zij het noordelijk gedeelte wenst te be houden, maar dat zij wel bereid is een opstalcontract met de ge meente te maken voor het aan leggen van riolering. Een ander gedeelte kon worden gekocht. In verband met een Sint-Nico- laasaktie van de plaatselijke winkeliersvereniging WARVO, wordt ontheffing verleend van de winkelsluitingsverordening. De middenprijzen van vrijwel alle appel- en pererassen lagen aanmerkelijk hoger dan het vo rig jaar. In de koelhuizen van deze vei ling is thans 4898 ton fruit opge slagen waarvan ongeveer de helft zal worden verkocht door middel van poolvorming, waar bij een speciale poolcommissie de afzet zal regelen. Deze com missie staat onder leiding van veilingdirecteur, drs. D. J. A. Butijn. 40-jarig ambtsjubileum bij de P.T.T. Dinsdag hoopt de heer Achiel van de Winckel alhier het feit te herdenken dat hij 40 jaar gele den, dus op 16 november 1925, als besteller in dienst trad bij de P. T. T. De jubilaris is zijn loop baan begonnen onder leiding van de heer Cyriel de Nijs te Over slag met wie hij 29 jaar heeft sa mengewerkt. Na de pensioenge rechtigde leeftijd van de heer De Nijs kreeg hij in 't rayon hulpbe stellers voor opleiding onder wie de heren Camiel Engels, Maurice la Heijne, Gustaaf Tach, Willy Tach, George Suij en Joseph Au- denaert. Iedere inwoner van Zuid- dorpe en Overslag kent Achiel als een vriend en plichtsgetrouw man die veel voor zijn werk en de mensen over heeft. Niets is hem teveel en hij is steeds bereid een ieder te helpen. Ondanks het feit dat hij iedere morgen, zomer en winter, 's mor gens om, kwart over vijf per fiets van Overslag naar Axel vertrekt om de post te halen, wat nog eens in de namiddag naar Zuiddorpe wordt herhaald, ziet hij kans steeds vrolijk te zijn en zijn goed humeur te behouden. Het ziet er naar uit dat al z'n collega's, vrien den en kennissen zich op de dag van zijn 40-jarig jubileum jegens hem niet onbetuigd zullen laten en met vreugde de receptie zul len bijwonen welke zal worden gehouden in de parochiezaal van 15 tot 17 uur. De heer H. J. Colsen wordt 80 jaar Donderdag a.s. om kwart voor twaalf zullen de leerlingen van de drie lagere scholen de heer H. J. Colsen een aubade bren gen ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. Aanvaring tussen twee coasters bij Vlissingen Voor Vlissingen zijn dinsdag morgen bij mist de kustvaarders „Unden" en „John Knudsen" met elkaar in aanvaring geko men. Het m.s. „John Knudsen" is gezonken. Acht bemannings leden van dit schip konden wor den gered. De hoofdmachinist schijnt over boord te zijn ge sprongen en is nog niet gevon den. Verschillende schepen, waaronder de reddingsboot uit Breskens, zochten op de rede naar deze man. De „Unden" is een Nederlands, de „John Knudsen" een Noors schip. De geredde opvarenden van dit laatste schip zijn door de Belgische sleepboot „Scaldis" naar Vlissingen overgebracht. De vermiste man was gister avond nog niet gevonden. De „Holland" van de rederij Muller verliet de haven van Terneuzen om assistentie te ver lenen. Deze was echter niet meer nodig. Op de terugweg werd de „Holland" naar de omgeving van de Griete gedirigeerd, waar de Noorse coaster „Bess", een zus terschip van de „Porgy", met machineschade te kampen had. De „Holland" heeft de „Bess" naar Vlissingen gesleept ter reparatie. (Adv.) tel. 2176 Havenstraat 8 (bij de markt) KAPPERS VERHOGEN HUN TARIEVEN De kappers, aangesloten bij de Nederlandse vereniging van on dernemers in het kappersbedrijf (NEVOK), hebben tijdens een congres van hun vereniging in 't Kurhaus te Scheveningen beslo ten de tarieven met een nog na der te bepalen percentage te ver hogen. Dit houdt verband met de inwerkingtreding van de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrijf, waarbij de lonen aanzienlijk zijn verhoogd. De NEVOK heeft reeds stap pen ondernomen om te komen tot een prijsgesprek met de mi nister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, teneinde goed keuring te verkrgen voor zijn plannen. VOLENDAMMER VERKOCHT MORFINE- AMPULLEN Onder verdenking te hebben gepoogd 89 ampullen met. morfi ne voor ca ƒ2.500,in Amster dam te verkopen, hebben recher cheurs der afdeling bestrijding verdovende middelen de 34-jarige Volendamse vishandelaar M. K. gearresteerd. Hij en de aspirant koper zijn al eerder met politie en justitie in aanraking geweest in verband met verdovende mid delen. De Volendammer is voor de officier van justitie geleid en blijft in voorlopige hechtenis. De centrale recherche zet haar on derzoek voort naar degeen, die de ampullen aan K. heeft gele verd. Geen „bloedige" verkiezingsdag op de Philippijnen De presidents- en parlements verkiezingen op de Philippijnen zijn dinsdag betrekkelijk rustig verlopen. Nadat bij diverse in cidenten tijdens de verkiezings campagne 41 doden waren geval len, had men een bloedige ver kiezingsdag gevreesd, maar bij de sporadische ongeregeldheden die zich dinsdag voordeden, ver loren, naar de politie meedeel de, „niet meer dan drie men sen" het leven, terwijl van ern stige botsingen geen sprake was. Wel beschuldigden de tegen standers elkaar over en weer van terreur, omkopingspraktij ken en intimidatie. Zo deelde een kandidaat van de nationalis tische partij in de provincie Rizal mee, dat de politie geen acht had geslagen op zijn klacht, dat bandieten met machinepis tolen bij een stembureau de kie zers bedreigden. Andere kandi daten protesteerden dat zoge naamd door hen ondertekende pamfletten waarin hun terug trekking uit de verkiezingsstrijd werd bekendgemaakt, door tegen standers waren verspreid. De strijd om het president schap gaat tussen Doisdado Ma- capagal, die zich als staatshoofd herkiesbaar heeft gesteld, en Ferdinand Marcos, de voorzitter van de senaat. Verder moet een nieuwe kamer van afgevaardig den en een derde deel van de senaat worden gekozen. De op komst wordt geschat op 80 a 85 procent. Een duidelijke aanwij zing omtrent de uitslag wordt niet vóór vanavond verwacht. Een viermotorig C-54 vlieg tuig, dat vaak leden van de Deense koninklijke familie ver voerde, heeft maandag in het Kattegat een noodlanding op zee gemaakt. Het toestel zonk binnen zes minuten, maar de negentien inzittenden wisten het tijdig te verlaten. Een in de buurt vissen de boot bracht hen aan wal. Het vliegtuig was op weg van Kopenhagen naar Groenland toen na een half uur vliegen alle motoren de geest gaven. De ge zagvoerder zocht in het Katte gat een boot op en zette zijn toe stel daar vlak bij op het water. De niet-zwemmers klauterden in een rubberboot, terwijl de overi gen de kor te afstand naar de vis sersboot zwommen. „Sommigen van ons kwamen dank zij de rubberboot met droge voeten over", aldus de piloot. Hier een beeld van de blijde aan komst in de haven van Greena. in Denemarken. Met het wrak verdween niet alleen de bagage van de passa giers naar de bodem van de zee, maar ook de Kerstpost voor een aantal afgelegen dorpen op Groenland. Omzet fruitveiling sterk gestegen Uit een tussentijdse mede deling over de omzet bij de vei lingsvereniging „Zuid-Beveland" te Goes blijkt dat deze aanmer kelijk hoger is dan het vorig jaar. Per 23 oktober van het vorig jaar bedroeg de omzet bij deze fruitveilingen 5.033.000,Dit jaar op dezelfde datum was de omzet 6.909.000,een stijging dus met 37 ZELFVERBRANDING Een 22-jarige inwoner van New York, Roger la Porte, heeft zich dinsdagochtend vroeg voor het gebouw van de Verenigde Naties met benzine overgoten en in brand gestoken. Hij schreeuw de: „Ik ben anti-oorlog, tegen al le oorlogen", tot de politie de vlammen doofde en hem ijlings naar een ziekenhuis overbracht. Zijn toestand was kritiek. La Porte zei lid te zijn van de „katholieke werkers", een paci fistische organisatie die zich spe ciaal het lot van armen en alco holisten aantrekt. Het hoofdkan toor is in New York gevestigd. Het was voor de tweede maal in een week tijd dat een derge lijk incident zich voordeed. Vori ge week stak de 31-jarige Nor man Morrison, lid van het ge nootschap van vrienden, zich in brand op de stoep van het Pen tagon in Washington als protest tegen de oorlog in Vietnam. La Porte begin zijn daad midden op First Avenue tegen over de zuidelijke vleugel van het hoofdkwartier der Verenigde Na ties. Volgens de politie had de man gezegd uit religieuze over wegingen te hebben gehandeld. Direct nadat zijn kleren in brand vlogen, snelde een bewa ker van het VN- hoofdkwartier te hulp en begon de vlammen te doven. Andere bewakers renden met brandblussers naar de bran dende man. Mobiele waterzuivering De Zwitserse B.B. heeft de be schikking gekregen over een mobiele waterzuiveringsinstal latie, welke in tijd van nood 10.000 liter water per uur kan zuiveren van radio-aktiviteit of biologische- of chemische infek- ties. In het voorlopig verslag v<an de vaste commissie voor finan ciën uit de tweede kamer over de begroting 1966 wordt aan mi nister Vondeling gevraagd, hoe veel brieven hij heeft ontvangen in antwoord op zijn verzoek hem op de hoogte te brengen van spe cifieke gevallen van verspilling door de overheid. „Hoe worden cïeze brieven be handeld. Worden zij ook gelezen door ambtenaren en hoeveel ambtelijke manuren zijn dan tot dusver besteed aan de behande ling van deze brieven?", aldus enkele vragen uit de commissie. Gevraagd wordt naar „enige markante voorbeelden" van reële besparingen, die op grond van door deze brieven binnengekomen suggesties zullen worden uitge voerd. In het verslag worden in totaal 103 vragen gesteld, variërend van de norm voor de stijging van de rijksuitgaven tot de mogelijkhe den van bilaterale hulpverlening. Er wordt aandacht geschonken aan een vereenvoudiging van het belastingstelsel en aan een mo gelijke aftrek voor de inkomsten belasting van door de ouders be taalde bijdragen aan de besturen van schoolverenigingen. Gewezen wordt op „de steeds verdergaande automatisering van de belastingadministratie", reden waarom aan minister Vondeling wordt gevraagd een verklaring te geven voor „de aanzienlijke uitbreiding van het ambtenaren korps". Ook wordt gewezen op de mo gelijkheid om formaat en ge wicht van de zilveren rijksdaalder te verkleinen en de gulden uit nikkel te vervaardigen. Gewezen wordt op de snelle uitverkoop van de staatsloten en gevraagd wordt, of uitbreiding van bet aanial beschikbare loten niet moet worden overwogen. Tenslotte wordt er bij de minis ter op aangedrongen het land bouwschap voor de definitieve vaststelling van het gewijzigde uitgiftenplan oostelijk Flevoland advies te vragen. i Adv.t W8? I Deze week Noorwegen Engeland bij aankoop van 2 pakken a 250 gram melk of puur waarbij ook nog 30 VIVO-wapentjes Verder als extra aanbiedingen o.a.: Idw I 3 forse rollen I» literblik 3 forse rollen Geldig van 10 t/m 16 nov. 1965 De bouwvakarbeidersbonden zuilen bij de komende loononder handelingen in die eerste plaats pleiten voor een reële verbetering van de inkomstenpositie naast volledige compensatie van de huurverhoging en andere prijs stijgingen, die worden getaxeerd op 4,5 a 5 procent. Dit blijkt uit een brief die de bij het N.V.V. aangesloten bouw- bedrijfsbond aan zijn ruim 80.000 leden heeft verzonden. Nog deze maand zullen de C.A.O. voor het bouwbedrijf en de dertien C.A.O.'s voor de nevenbedrijven, die in maart resp. april van het volgend jaar aflopen, worden opgezegd. Bij deze C.A.O.'s zijn ongeveer 300.000 werknemers betrokken. De A.N.B heeft een reeks wen sen getormuleerd, die in de ko mende weken zullen worden be sproken. De onderhandelingen met de werkgevers beginnen volgend jaar. Het noemen van een loonAjfer acht de A.N.B. nog niet gewenst Wat betreft de werktijdverkor ting meent het bondsbestuur dat de bouwnijverheid „op dit psy chologisch kwetsbare punt" niet voorop dient te lopen. De drie bonden willen de ontwikkelingen elders in het bedrijfsleven nauw lettend in de gaten houden en zo veel mogelijk volgen. Daarom wordt voorgesteld bij de komen de C.A.O.-actie eveens naar een arbeidstijdsverkorting met een kwartier per dag te streven. De bouwvakarbeidersbonden wensen voorts verhoging van de vakantie voor werknemers tot en met 18 jaar tot drie weken aan eengesloten, 18 tot 20 dagen voor jeugdigen en 15 tot, 17 dagen voor volwassenen. Voor allé werknemers wordt een verhoging van de vakantietoeslag tot 6 pro cent gevraagd. Bij de komende onderhandelin gen willen de drie bonden op nieuw het investeringsloon ter sprake brengen evenals een ver hoging van de uitkering bij vorst, tot 100 procent. Op het verlanglijstje van de werknemersbonden staan voorts afschaffing van de twee nog be staande gemeentekiassen, ver werking van een aantal toesla gen in de basis-uurlonen en een herziening van de perstatiebelo- ning, waardoor de werkelijk be haalde oververdiensten inder daad worden uitbetaald. Vlaamse oud-striiders vragen genade voor oorlogsmisdadigers Het verbond der Vlaamse oud-strijders heeft dinsdag in een brief aan de paus diens be middeling gevraagd om genade te verkrijgen voor wegens oor logsmisdaden veroordeelden. In de brief wordt gezegd, dat „in België de bestraffing of repre.s- sie voor politieke fouten onmen selijk zwaar is voor duizenden gezinnen, waarvan de huisva ders 20 jaar na de oorlog nog geen genade is verleend". „In ons land werden 242 dood straffen voltrokken, waarvan achteraf werd vastgesteld dat de straf grotelijks overdreven was", aldus de brief. In het schrijven herinnert het verbond aan de oproep van paus Pius XII om genade te verlenen voor de poli tieke fouten, die tijdens de twee de wereldoorlog zijn begaan.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3