Besprekingen tussen Engeland en Rhodesië op dood spoor Koningin Elizabeth sprak de troonrede uit ,/tZou een fout zijn het communisme te doden" Belgische regering wil een miljard nieuwe belastingen RAD(9 RE KOCX SOEKARNO: Weer Zuidvietnamees dorp bij „vergissing" gebombardeerd HET WEER WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No. 6561 De waarheid vertellen Uitermate kritiek Griekenland neemt maatregelen op Cyprus De onlusten in West-Nigeria Kernwapens Huizen en belastingen Geworteld „Onrust" weer in gebruik Dr. Soebandrio verdedigt zich Staking Het kost hem zijn tanden Vandaag „heldendag" 7 omzet belasting PORT-SAID WORDT VRIJHAVEN Minder ambtenaren Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht ZWARE AMERIKAANSE VERLIEZEN IN BLOEDIG GEVECHT MET VIETCONG De verkiezingen in Canada Frtftltwtof 55 »S«niemMrt: TERNEÜZZN CHreetetrr-Hnofdreilectetfr: L v»n 9e Ssnüe Redactie- ea Administratie-adrw: Stnidswtl Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 5,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW t*' Uitgeefster W. V. v/h Firma P. J. van de Sandete TeaJeuïen. AdvertgnSeprffg per mm 18 et; minimam fa advertentie ƒ2,40. Rubriek „Klaine Advertenties" (gün handels- advertenties) 8 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 nar. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer Premier Smith van Rhodesië is van mening, dat de standpunten van zijn land en van Engeland wat de onafhankelijkheid van Rhodesië betreft onverenigbaar zijn. Hij con stateert, dat men thans weer even ver is als bij de onderhandelingen die vorige maand in Londen vast liepen. De Rhodesische eerste-minister, die zijn Britse ambtgenoot een antwoord zond op diens jongste voorstel een nieuwe bespreking te houden, ditmaal op Malta, zei daar in dat Wilsons suggesties slechts betekenen dat men op dood spoor is geraakt. Hij ging er niet verder op in en deed ook geen nieuwe voorstellen. Ian Smith heeft dinsdagochtend verklaard, dat zijn regering de be volking zou misleiden, als zij de huidige situatie inzake de onder handelingen over de verlening van onafhankelijkheid zou laten voort duren. De eerste-minister las een ver klaring voor na afloop van een (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 kabinetsvergadering van drie uur. Hij zei o.a. „Ik geloof dat de tijd is gekomen om de enige eerlijk- weg in te slaan die ons openstaat, en de bevolking de waarheid te ver tellen. Politieke waarnemers zagen in deze uitspraak een beroep op Wilson toe te geven, dat er geen overeenstemming tussen de twee landen mogelijk is en dat het bijge volg geen zin heeft het overleg te hervatten. De Britse premier Wilson heeft dinsdag in het lagerhuis de toe stand inzake Rhodesië „uitermate kritiek" genoemd, maar gezegd dat hij nog altijd hoopt, als gevolg van zijn besprekingen met de Rhodesi sche opperrechter sir Hugh Beadle een nieuwe ontmoeting met zijn Rhodesische ambtgenoot Ian Smith te kunnen hebben. Zowel in Griekenland als op Cyprus zijn maatregelen goedge keurd voor een snelle reactie op eventuele agressieve acties tegen het eiland in de Middellandse Zee, zo is in gezaghebbende Griekse regeringskringen ver klaard. De Griekse regering staat voortdurend in contact met de re gering van president Makarios in verband met de jongste gebeur- tenisssen in het gebied van Fa- magusta toen bij schietpartijen tussen Turkse en Griekse Cyprio ten een man werd gedood en elf personen werden gewond. Vliegramp in de Verenigde Staten Telefoto A.N.P.: Dit was wat er verbleef van de Boeing 727 die in de Amerikaanse staat Ohio nabij het vliegveld van Cincin nati neerstortte. Bij de ramp kwamen waarschijnlijk 56 men sen om het leven. Zes mensen, onder wie de gezagvoerder, zou den de ramp overleefd hebben, tiet contact met het straalvlieg tuig, dat van New York op weg was naar Cincinnati, werd ver broken toen de piloot voorberei dingen voor de landing trof. Het toestel kwam neer op ongeveer 2 km van de landingsbaan die gebruikt had moeten worden. Bij een nieuwe golf van geweld daden die zich vorige week in west-Nigeria voordeed zijn 97 mensen gedood, zo is in Lagos van officiële zijde meegedeeld. Enkele tientallen huizen en auto's zijn in brand gestoken en bonderden mensen werden ge wond. Koningin Elizabeth heeft dins dag bij de opening van het nieu we parlementaire jaar in haar troonrede onder meer gezegd dat de Britse regering onverdroten haar pogingen zal voorzetten om door middel van onderhandelin gen een vreedzame en eervolle oplossing te vinden voor de moeilijkheden in Rhodesië op een basis, die voor de gehele bevol king van dat land aanvaardbaar is. De koningin sprak haar rede uit in het hogerhuis. Later op de dag begon in het lagerhuis een debat over de troonrede, waar zoals al verwacht werd niets werd gezegd over een nationali satie van de staalindustrie. De re gering wil blijkbaar, nu haar meerderheid in het laserhuis tij delijk tot slechts één zetel is ge slonken, niet de steun van de negen liberalen verliezen. Aan de andere kant is het zeker dat de linkervleugel van labour zich weer zal gaan roeren. Wat de buitenlandse politiek betreft zal worden gestreefd naar het sluiten van een verdrag ter verhindering, van de versprei ding van kernwapens. De rege ring wenst een „bevredigende organisatie" van het kernwapen- potientieel der bondgenoten. Er wordt niet ingegaan op de Ame rikaanse en Britse ideeën omtrent de organisatievorm van een Na- vo-kernmacht. In d-e komende wetgeving zal meer nadruk worden gelegd op de regcringspolitiel» ten aanzien van het nationale inkomen, welke de regering beschouwt als een be langrijk element in haar pogin gen om loonsverhogingen te kop pelen aan vergroting van de pro- duktiviteit. Andere wetten zullen zijn ge richt op het tegengaan van het steeds duurder worden van huizen en op verlichting van de toene mende last der plaatselijke be lastingen. In Djakarta is dinsdag een grote betoging gehouden waaraan vol gens radio-Djakarta l'A miljoen mensen deelnamen die ontbinding van de communistische partij cn aanverwante organisaties eisten. Zij gaven hun steun aan het leger bij het herstel van de orde en aan president Soekarno bij het vinden van een oplossing voor de moeilijk heden als gevolg van de mislukte staatsgreep. Dr. Leimena, tweede vice-pre mier, verklaarde dat Indonesië door de staatsgreep acht jaar achterop was geraakt en opnieuw moet be ginnen het land op te bouwen en de vrede te herstellen. Maandag betoogden ongeveer 30.000 vrouwen en meisjes in de straten van Djakarta die eveneens verbod van de P.K.I. eisten, als mede het aftreden van minister van buitenlandse zaken Soeban- drio. Zij gingen naar generaal Soe- harto, minister-stafchef van het leger, aan wie zij resoluties aan boden. Soeharto, staande op een pantserwagen, drong er bij zijn gehoor op aan de sociale organisa ties die door de communisten wer den overheerst, over te nemen en het eigen karakter van Indonesië te handhaven. President Soekarno heeft tijdens de bijeenkomst van het kabinet ge zegd dat de communistische partij een fout had begaan met haar po- ging tot een staatsgreep. „Het zou volgens hem een ern stige fout zijn het communisme t.e doden, zoals het ook een ernstige fout zou zijn het nationalisme of de godsdienst tt dodeu. Deze drie elementen zijn geworteld in het hart en de ziel van het Indonesi sche volk," aldus de president, die nog zei dat de revolutie als gevolg van de staatsgreep moet worden gereorganiseerd omdat zij acht achterop is geraakt. Intussen gaat de zuivering en de actie van het leger tegen de aan hangers van de staatsgreep onver minderd voort. Alleen al op het eiland Onrust nabij Djakarta's haven Tandjong Priok, welk eiland vroeger door de Nederlanders als detineringskamp werd gebruikt, zitten ongeveer 5000 communisten gevangen, zo werd uit betrouw bare kringen vernomen. In midden- en oost-Java wordt dorp na dorp door het leger uitgekamp. Commu nistische dorpshoofden én andere plaatselijke communistische leiders worden gearresteerd. Er zijn docu menten gevonden over sabotage groepen die waren belast met het vernielen van vitale verbindingen en dergelijke in het gebied van Bon- dowoso en voorts met brandstich ting, ontvoeringen en het doden van tegenstanders. Radio-Djakarta heeft een verkla ring uitgezonden van de Indonesi sche eerste vice-premier en minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, waarin deze zich hartstochtelijk verdedigde tegen de beschuldigingen, dat hij betrokken zou zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 30 september. Hij bezwoer dat hij met het ge beurde niets te maken had gehad. Naar aanleiding van kritiek op het feit. dat hij na de coup geen ver klaring had uitgegeven, zei Soe bandrio, dat hij indertijd hij was toen op tournee op Sumatra niet wist wat er gaande was. Om dat ik geen duidelijk beeld van de situatie had, vond ik het verstan diger geen verklaring af te leggen, aldus de minister. Hij zei dat hij elke staatsgreep in Indonesië ver oordeelde. De belangrijkste kwes tie was het redden van de revolu tie. Er waren aanwijzingen dat de huidige toestand werd uitgebuit door contrarevolutionairen. .S Dr. Soebandrio legde zijn verkla ring af op een bijeenkomst van het kabinet. Zonder namen te noemen oefende hij kritiek op militaire leiders, die functionarissen wegens betrokken zijn bij de staatsgreep hebben ontslagen. Dit heeft werk loosheid veroorzaakt, aldus de mi nister. Volgens hem zijn 16.000 arbeiders van de voormalige Uni- lever-zeepfabriek in Djakarta in staking. Op dezelfde kabinetsvergadering zei de tweede vice-premier, dr. Leimena, dat de communisten ach ter de staatsgreep stonden. Volgens hem werden zij gedreven door zucht naar macht. President Soekarno waarschuw de, dat Indonesië uiteen zal vallen als de communisten en anti-com munisten en anti-communisten hun onderlinge strijd niet staken. Ook zijn woorden werden uitge zonden. De president zei dat het communisme in het land vertegen woordigd moet blijven. Dit zon echter niet noodzakelijkerwijze door de P.K.I. behoeven te gebeu ren. Degenen die het communisme in Indonesië willen uitschakelen vergeleek het staatshoofd met een man, die een ijzeren stang met zijn tanden wil stukbijten. Uiteindelijk zal het hem zijn tanden kosten, aldus Soekarno. In geheel Indonesië zijn dinsdag de veiligheidsmaatregelen ver scherpt met het oog op communis tische terreur- en sabotageacties tijdens de viering van „heidendag" (vandaag). De vorige maand werd de ontdekking bekendgemaakt van communistische documenten die plannen bevatten voor het veroor zaken van ongeregeldheden op „heldendag", waarop een veldslag tussen Indonesische nationalisten en Britse troepen, die in november 1945 plaats had, wordt herdacht. Intussen heeft luitenant-kolonel Soparapto van het legerbevel in midden-Java meegedeeld, dat in de stad Bojolali ongeveer 150 moham medanen door de communisten zijn vermoord. Volgens luitenant-kolo nel Khartan van het garnizoen van het nabijgelegen Soerakarta hou den de leider van de communisti sche partij, Aidit, en zijn medewer kers zich schuil in een bergachtig gebied op ongeveer 65 kilometer van de stad. Hun getrouwen zou den slecht bewapend zijn. Enkele legerofficieren hadden zich bij de communisten aangesloten, maar het merendeel van hun troepen was hen niet gevolgd. Het leger verwacht het gebied van Merepai en Merbaboe waar de communisten zich hebben verschanst, binnen een maand te hebben gezuiverd. Om de communisten in de bergen van de dorpen te isoleren krijgen in elke plaats minstens honderd mohammedaanse jongeren een mi litaire opleiding. Bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar heeft de Belgi sche regering dinsdagmiddag be lastingverhogingen tot een bedrag van 13,7 miljard francs ,één miljard gulden) aangekondigd. Deze „he laas onvermijdelijke inspanning", aldus zei minister-president P. Harmei in de kamer van volksver tegenwoordigers, is noodzakelijk ter gedeeltelijke dékking van het tekort van 17 miljard op de begro ting voor 1966, met 200,2 miljard francs (15 miljard gulden) de hoog ste uit de geschiedenis. De omzet- en zegelbelastingèr. worden verhoogd van 6 tot 7 pro cent, de weeldebelasting met 4 procent (voor personenauto's met 2 procent tot 18 procent); de ben zinebelasting met 1 frank per liter en successierechten met 10 pro cent, wanneer er sprake is van een zijdelingse verwantschap. Hogere belastingen zullen worden geheven op petroleumprodukten, tafelwater, limonade en gedistilleerd, terwijl de registratierechten voor onroerende goederen met een waarde van meer dan 5 miljoen francs zullen worden verhoogd tot 14 procent. Premier Harmei kondigde ook een bescheiden verhoging aan bij de directe belastingen. Zo zullen inkomens van meer dan één mil joen per jaar (72.000 gulden) zwaar der worden belast met inachtne ming van het bestaande maximum van 50 procent. Vice-premier Abdel Kader Ha- tem. van Egypte heeft gisteren meegedeeld dat Port Said vrijha ven wordt. De haven wordt ge moderniseerd en er zullen hotels worden bijgebouwd. Jaarlijks passeren 20.000 schepen de stad. De maatregel wordt genomen, al dus Hatem, om de inkomsten aan deviezen te vergroten. De bezuinigingen zullen voorts tot uiting komën in een beperking van het aantal nieuwe ambtenaren; het afremmen van de bouw van de bouw van nieuwe scholen en het stellen van een plafond voor de uitgaven voor de ziekte- en in validiteitsverzekering en de spoor wegen. In beginsel mogen de mi nisters hoogstens vijf procent meer uitgeven dan in 1965. De openbare investeringen zullen echter worden verhoogd van 34,4 tot 40,2 miljard (2,9 miljard gulden) en 13 miljard francs wordt uitgetrokken voor de wegenbouw in 1966. Daarbij zal worden begonnen met twee nieuwe verbindingen; BergenBrussel Antwerpen en BrusselLuik. Vijf jachtbommenwerpers van het type „Sky-Hawk" van het Amerikaanse korps mariniers hebben bij vergissing het dorp Loc Thoeong Hiet in midden- Vietnam gebombardeerd. Een vrouw werd gedood en tien dor pelingen liepen verwondingen op. Het bombardement was een gevolg van een fout in bet door geven van coördinaten. De aan val werd met behulp van radar van grote hoogte uitgevoerd zon der gebruik van waarnemings instrumenten. Voor de zesde maal in twee dagen is een raketbasis in Noord-Vietnam aangevallen. Amerikaanse vliegtuigen bom bardeerden vanmorgen een basis op ongeveer 100 km ten oosten van Hanoi. Vier raketten, vier lanceerinrichtingen en verschei dene gebouwen werden zwaar beschadigd. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. Een eenheid van de Zuidviet- namese regeringsstrijdkrachten heeft zware verliezen geleden bij een aanval van een Vietcong- bataljon op een versterkt dorp PLAATSELIJK EEN BUI Een vore van lage druk die dinsdagavond boven België en zuid-Engeland lag trekt in de richting van -ons land. Die zal vooral voor het midden en zuiden van het land wolkenvelden ople veren waaruit plaatselijk een bui kan vallen. WOENSDAG 10 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.18 2.53 3.33 2.43 n.m- 2.25 3.00 3.40 3.50 NOVEMBER v.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 Nov. 10 7.50 16.57 17.42 9.13 11 7.52 16.55 18.17 10.40 12 7.54 16.53 19.07 11.55 13 7.35 16.52 20.13 12.57 In de noordelijke helft waar dinsdag de mist vrijwel niet is opgelost zal ook vandaag de mist niet gemakkelijk verdwij nen. In het temperatuursverloop komt dan ook weinig verande ring. Zo zal liet op verschillende plaatsen in het zuidwesten de temperatuur weer tot omstreeks 15 graden kunnen oplopen maar in de mistgebieden in het noor den moet gerekend worden op temperaturen van 6 tot 10 gra den. De vore van lage druk wordt gevolgd door een rug van hoge druk, die donderdag weer voor opklaringen zal kunnen zorgen. Wel draait de wind hierbij naar richtingen tussen west en noord, en neemt dan toe tot matig. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk een bui Nu en dan bewolkt en voor namelijk in het midden en zuiden van het land plaatselijk een bui. Elders op de meeste plaatsen droog weer. In het noorden van het land plaatselijk langdurige mist. Meest zwakke wind en wei nig verandering in temperatuur. in de provincie Binh Thoean op ruim 200 km ten noordoosten van Saigon. De Vietcong trok zich na ingrijpen van de Ame rikaanse luchtmacht terug. De guerrillastrijders ontvoerden het dorpshoofd en vier burgers en namen rijst en lichte wapens mee. Amerikaanse vliegtuigen kwa men zondag bij hun aanvallen op Noord-Vietnam op een af stand van minder dan 35 km van Hanoi, de kleinste tot dus ver. Bij een bloedig gevecht, dat maandag op 50 km ten noord» oosten van de Zuidvietnamesé hoofdstad Saigon tussen Ameri- kcanse parachutisten en Austra lische infanteristen enerzijds en sterke eenheden van de Viet cong anderzijds werd gevoerd, zijn minstens 390 leden, van de Vietcong gesneuveld. De verliezen aan Amerikaanse zijde werd officieel „matig" ge noemd. In betrouwbare kringen werd echter gezegd, dat de ver liezen aan Amerikaanse kant nog nooit zo hoog waren gewêest in een gevecht sinds in augustus bij de strijd tegen een Vietcong- regiment ten zuiden van Tsjoe Lai 50 mariniers sneuvelden en 180 werden gewond. Het treffen vond plaats, nadat de Amerikanen en Australiërs enkele dagen tevergeefs de streek hadden doorzocht. De liberale premier van Cana da, Lester Pearson, is er bij de maandag gehouden parlements verkiezingen niet in geslaagd de meerderheid in het lagerhuis te krijgen. Zijn partij blijft weliswaar met 129 zetels de grootste fractie in het 265 zetels tellende huis, maar de voornaamste oppositie partij, de conservatieven onder de 70-jarige oud-premier Diefen- baker van wie Pearson na de verkiezingen in 1963 het bewind overnam, ging in vergelijking met de uitslag van '63 met vier zetels vooruit en kwam op 99 zetels. De belangstelling van de kie zers was minder dan bij vorige verkiezingen. Ongeveer 65 pet, van de stemgerechtigden kwaiü naar de stembus tegen 80 pet. in 1963.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1