Soekarno overweegt ontbinding van de P.K. I. Rhodesië verwerpt de voorstellen van Wilson Dagboek van Penkovski DdtnP°breekt Dr. SOEBANDRIO WORDT NIET ONTSLAGEN Cyprus in de Veiligheidsraad HET WEER Maandag 8 Dinsdag 9 november 1965 21e Jaargang - No. 656flv Neger ïra Detroit doodgeschoten Mr. Van Riel: Geen anti-oranjegezind intellectueel proletariaat De toestand in Rhodesië SURINAAMSE OLIE NAAR PARAMARIBO BRAND IN HET HARTJE VAN AMSTERDAM Koningin Elizabeth niet in onmiddellijk levensgevaar Koning Leopold naar huis Zon- en Maanstanden Bekwame minister' DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. i"' mitmÜDr.Tïfl ilinminnimit' TTÏfNFV?rT! DiiWiadi^RflOfdreascteart S,Vtó 9e Sande Redactie- ea Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 AbonMmentsprfls S,60 per kwartaal; per maand 2,20; per wedt 53 ct Losse nrs 11 et. Aaverrentreprns per mm 18 et; mtnimw» per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adree Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer ontbinding van de P. K. I. President Soekarno overweegt ontbinding van de Indonesische communistische partij, de P K. I., omdat deze betrokken is geweest bij de putsch van 30 september. Tijdens een vergadering van het Indonesische kabinet in Bogor zei de Indonesische president zater dag van alles te bedenken, nok De huidige Amerikaanse ambas sadeur, Marshall Green, heeft vol gens president Soekarno tegen an dere diplomaten gezegd, dat de Verenigde Staten in de wolken wa ren over het falen van de pro-com munistische putsch in Indonesië President Soekarno gaf toe, dat de V. S. Indonesië geholpen had den in zijn campagne om Nieuw- Guinea. „Maar de V. S. hielpen Indonesië altijd wanneer het reeds vaststond, dat Indonesië zou gaan winnen", aldus president Soekarno, die eraan toevoegde: „Ik weet, dat de V. S. het betreuren, dat Indone sië linksgeoriënteerd is. Daarom proberen zij met alle macht een verwijdering tussen Indonesië en China tot stand te brengen, omdat als China alleen staat, het voor de De opgenomen rede van presi dent Soekarno is door radio-Dja- ke-ta uitgezonden. President Soekarno heeft ook ge waarschuwd dat hij alle partijen, die probeerden uit de huidige si tuatie munt te slaan, desnoods zou verbieden. Op zijn ministers deed (Je presi dent een beroep anti-nekolirn te blijven (fe"en bet neokolonialisme en imperialisme). Het Indonesische staatshoofd heeft de voormalige Amerikaanse ambassadeur Howard P. Jones er van beschuldigd een Indonesiër te hebben omgekocht om ..de ideolo gie van de vrüe wereld" in Indone te verbreiden. Kwitantie Volgens president Soekarno heeft Jones, een goede vriend van hem, de betrokken Indonesiër 150 mil- ioen roepia gegeven. De kwitanti» 'md hij (president Soekarno) in zijn hezit. „Het behoud van de monarchie ;s voor mij een zaak van het al lerhoogste belang. Als liberaal politicus heeft men de verplich ting zich ook wel eens minder ge nuanceerd te uiten, wanneer an deren zich van iedere plicht tot het in acht nemen van vormen ontslagen achten", aldus mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de WD in de eerste kamer aan het begin van zijn congresrede voor de jongerenorganisatie „Vrijheid en Democratie", die dit weekein de in Den Haag bijeen was. Voor een gehoor van ruim tweehonderd geestverwanten re ageerde hij aldus op kritiek, die van verschillende zijden op hem was geuit na zijn optreden in de Lutherse kerk te Amsterdam op 19 oktober j.l. „Er mag geen an ti-oranjegezind intellectueel pro letariaat ontstaan. Ik behoud mij de vrijheid voor mij daartegen te erzetten." Het gaat z.i. om we tenschapsmensen, die door de overheid worden betaald en wan eer zij vakken als geschiedenis staatsrecht doceren zich te iiuuden hebben aan de algemene tendens in de bestaande rnaat- Een 53-jarige neger, vader van drie kinderen, is zondagavond in de negerwijk van Detroit in de Amerikaanse staat Michigan doodgeschoten. Hij werd getrof fen door een kogel, op hem afge vuurd uit een auto waarin, naar het schijnt, blanken zaten. De leiders van de negerge meenschap en diverse leiders van religieuze groeperingen in de stad hebben de bewoners van de negrwijk verzocht hun kalmte te bewaren. Men heeft de zaak nog niet tot klaarheid kunnen bren gen. Naar het schijnt is de neger het slachtoffer geworden van jonge blanke automobilisten, die het kort geleden aan de stok heb ben gehad met jonge negers. Er zou toen een fles in de auto van de blanken zijn gegooid en deze zouden zich hebben willen wre ken. Ook in Pelahatchie in de staat Mississippi is een neger doodge schoten. Hier werd het dodelijke schot gelost door een politieman. Volgens de commissaris van po litie had de neger, de 30-jarige Joseph McNair, zich met een mes in de hand geworpen op de politieman die hem wilde aanhou den. De voorzitter van de „de mocratische vrijheidspartij", een politieke organisatie van negers, Lawrence Guyot, heeft echter verklaard dat de politieman zich niet op het recht van zelfverde diging kon beroepen. In een te legram aan het federale ministe rie van justitie heeft Guyot ver zocht onverwijld een onderzoek in te stellen. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. Premier Smith van Rhodesië heeft de voorwaarden van premier Wilson van Engeland inzake een koninklijke commissie ter oplos sing van het onafhankelijkheids- vraagstuk van de hand gewezen. Smith zegt in zijn brief aan Wil son: „De voorwaarden welke gii in uw brief noemt, hebben kenne lijk ten doel terug te komen met uw eerdere voorstellen welke wij hebben afgewezen en er wordt geen rekening gehouden met onze tegenvoorstellen j-i hun geheel waarmee gij u akkoord had ver klaard". De geest waarin de boodschap van premier Ian Smith was ge steld, is door Britse functionaris sen met enige opluchting ontvan gen. Zij merkten op dat de bood schap een weloverwogen verkla ring schijnt te zijn en niet zonder meer een verklaring dat de blanke minderheidsregering op onwettige wijze de onafhankelijkheid zal uil roepen. De nota is direct naar Cardiff (Wales) gezonden waar premier Wilson de huwelijksvoltrekking van een nicht bijwoonde. De Britse premier is gisteren in Londen teruggekeerd. De Rhodesische politie heeft za terdag het publiceren van inlich tingen of foto's betreffende be- bewaakte woonkampen of van per sonen die verplicht in dergelijke kampen verblijven, verboden. De maatregel vloeit voort uit de vrijdag afgekondigde noodtoestand. De Rhodesische minister van justitie, Desmond LardnerBurke, zei dat de maatregel niet noodzake lijk censuur op de dagbladpers be hoeft te betekenen, maar hij voeg de hieraan toe dat de politiecom- mandant ter plaatse („de bescher mende autoriteit", zoals hij zei), „als deze dit zou wensen de artike len te zien, dit zou kunnen vragen voor zij worden gepubliceerd. De veiligheidsraad, die zich op partijen in het gebied KONINKLIJKE PASSAGIERE Het van daa het befaamde kabeltrammetje San Francisco kreeg zater- een koninklijke passagiere: was prinses Margaret die een ritje maakte met haar echt genoot in het antieke gevalletje. Oud-premier Chroesjtsjov heeft in 1961 het plan gehad, na ondertekening van een apart vredesverdrag met Oost-Duits- land de toegangswezen naar Berlijn te blokkeren en het ri sico van een conflict met net westen te aanvaarden, zo staat te lezen in het dagboek van Oleg Penkovski, de overste die in '63 in de Sowjet-Unie wegens spio nage voor het westen is terecht gesteld. Penkovski's dagboek is uit de Sowjet-Unie gesmokkeld en zal binnenkort als boekwerk worden uitgegeven door een uitgever te New York. In een proefexemplaar dat aan de Amerikaanse pers is ver strekt, staat dat Oostduitse pant sereenheden de toegangswegen naar Berlijn moesten bezetten terwijl parate Russische troepen aan de oostelijke grens van Oost-Duitsland gereed zouden staan. Wanneer het westen on derhandelingen met de Oost duitse troepen over de doortocht naar Berlijn zouden hebben af geslagen, moesten de Oostduitse troepen het vuur openen. Intus- sen moesten Russische tanks Berlijn bezetten. Zouden de Oostduitse linies worden door- j broken dan moesten de Russi sche troepen direkt aan de strijd idaeiuefljeru Volgens het dagboek was Chroesjtsjov er echter zeker van dat het westen met de Oostber- lijnse regering als gelijkberech tigde partner in onderhandeling zou treden voordat het tot een treffen met Russische troepen zou komen. Op deze manier zou naar de mening van Chroesjt sjov de erkenning van Oost- Berlijn kunnen worden afge dwongen. KRITIEK VAN GENERALE STAF Penkovski schrijft dat het Oostduitse leger welbewust slecht was opgeleid en uitgerust omdat steeds gevreesd werd dat het op zekere dag zich tegen de Sowjet-Unie zou kunnen keren. Toen Chroesjtsjov besloten had in de kwestie-Berlijn geweld te gebruiken werden de Sowjet- russische tankeenheden in de Sowjet-Unie, Polen en Tsjecho- Slowakije in staat van groot alarm gebracht, zo was Pen kovski te weten gekomen. Hij had oen leidende funktie bij de geheime dienst van zijn land en drong er bij zijn partners in het westen op aan grote aandacht te schenken aan de tankafweer. Jbroesjtsjov zou n.l. veel belang gehecht hebben aan het gebruik van tanks in een oorlog om Ber- lijn. De Russische generale staf zou daar scherpe kritiek op ge- I oefend hebben. Er zou teveel geld worden uitgegeven aan uit breiding van de tankeenheden terwijl de bouw van raketten, elektronische uitrusting en an dere wapens zouden worden j verwaarloosd. I Maarschalk Varentsow, de chef van Penkovski, zou over de plannen van Chroesjtsjov ge zegd hebben: „Wij nemen een te groot risico". De vastbesloten heid van het westen en de vele moeilijkheden in de Sowjetrus- sisehe krijgsrnachine zouden de leiding tenslotte gedwongen hebben de plannen op te geven, aldus het dagboek. De geologische mijnbouwkun- dige dienst heeft dezer dagen 20 vaten aardolie naar Paramaribo gebracht. Dit is een deel van de voor raad welke de afgelopen weken te Calcutta (Suriname) werd aangeboord. In de loop van deze week zal genoemde dienst boringen op grotere diepten uitvoeren. Inmiddels werd nieuw boor- materiaal in Canada besteld. verzoek van Turkije heeft bezig gehouden mét de toegenomen spanning op Cyprus, is uiteen gegaan na een verzoek van zijn voorzitter, de Boliviaan Fernan do Ortiz, op beide partijen om hun uiterste best te doen ver slechtering van de toestand op het eiland tegen te gaan, en een mededeling van secretaris-gene raal Oe Thant, dat door beide Zaterdagmiddag om half drie is brand uitgebroken op de der de verdieping bij de vernis- en verffabriek N.V. Vettewinkel aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. In de brandende ruimte lagen voornamelijk hoe veelheden vernis opgeslagen. Aanvankelijk werd het sein middenbrand gegeven, maar de toestand maakt.e het noodzake lijk dit in grote brand te ver anderen. De brandweer rukte uit met drie ladderwagens, zeven motorspuiten en de blusboot Jan van der Heyden. Het vuur had zich verspreid over de gehele oppervlakte van de derde etage. De brandweer probeerde de brand te lokaliseren door het vuur aan beide zijden van het gebouw te bestrijden. In de Oude Zijds-kolk werd gebruik ge maakt van het waterkanon van de Jan van der Heyden. Het ge vaar bestond, dat het vuur zou overslaan naar de Nicolaaskerk en enkele woonhuizen. Na drie uur blussen, waarbij drie brand wachten door de enorme rook ontwikkeling onwel waren ge worden en naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd, was het vuur nog niet bedwongen. De vlammen sloegen aan de voorzijde uit het gebouw en te vens op verschillende plaatsen uit het dak. Enkele duizenden Amsterdammers stonden naar de brand te kijken. Om half acht 's avonds werd het sein „brand meester" gege ven, zodat met het nablussen kon worden begonnen. De derde verdieping en de zolderverdieping zijn totaal uit gebrand. Dat de vlammen vijf uur lang stand konden houden, is vooral te wijten aan het ten gevolge van de hitte stuksprin gen van verfbussen, waardoor de brandbare inhoud er uit liep en vlam vatte. De directeur van de vernis- en verffabriek, de heer D. H. Vet tewinkel jr., schatte de schade op enige tonnen, terwijl het hem niet zal verwonderen als deze, mede door de enorme water schade op de lager gelegen eta ges, een miljoen gulden zal be lopen. Volgens de heer Vette winkel zal zijn bedrijf weinig of geen stagnatie ondervinden omdat de N.V. nog fabrieken el ders heeft. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. van Fa- is afge- magoesta een bestand kondigd. De toestand werd gespannen toen zich vorige week in de havenstad Famagoesta schiet partijen tussen Turkse en Griek se Cyprioten voordeden. De twist ging om het bezit van een gebouw. Turkije verzocht ten slotte de veiligheidsraad een einde te maken aan het „Grieks- Cyprische offensief". In verband met de gespannen situatie heeft Turkije militaire eenheden in staat van paraat heid gebracht. Van Grieks-Cy prische zijde noemt men de Turkse beschuldigingen onwaar. De Griekse Cyprioten waren volgens deze lezing genood zaakt geweest het ziekenhuis van Famagoesta tegen Turkse aanvallen te beschermen. Grieks- Cyprische bladen hebben kritiek geoefend op de strijdmacht van de V. N. op het eiland, die niet snel genoeg zou hebben inge grepen. In de NAVO-raad in Parijs waarschuwde de Turkse ver tegenwoordiger, dat de toestand op Cyprus, als gevolg van nieu we Grieks-Cyprische aanvallen, wel eens uit de hand zou kun nen lopen. De veiligheidsraad ging uiteen zonder besluit of en wanneer een nieuwe bijeenkomst zal wor den gehouden. Na de zitting zei de Grieks- Cyprische minister van buiten landse zaken, Kyprianoe, dat hij tevreden was. Turkije wilde een veroordeling van de Cypri sche regering en die heeft het niet gekregen, zei hij. De verbetering in de gezond heidstoestand van koningin Eli zabeth van België blijft aanhou den, aldus is zaterdag in een com muniqué van het Belgische hof medegedeeld. De 89-jarige grootmoeder van koning Boudewijn werd donder dag getroffen door een hartaan val. Haar toestand baart, naar ver der wordt vernomen, echter geen onmiddellijke ongerustheid. Koning Leopold, de voormalige vorst der Belgen, is in verband met de ziekte van zijn moeder, koningin Elisabeth, zaterdagmid dag per vliegtuig uit de stad Pa nama naar New York vertrokken op weg naar Brussel. Hij had met het oog op een wetenschappelijk onderzoek enkele dagen doorge bracht te Conception in de pro vincie Chiriqui. MEVROUW VON AMSBERG OP SOESTDIJK De moeder van Claus von Ams- berg heeft dit weekeinde kennis gemaakt met de koninklijke fa milie op het paleis Soestdijk. Zondag poseerde het gezelschdp voor de fotograaf in de tuin van het paleis: v.l.n.r.: Prins Bern- hard, H. M. de koningin, Chris tina von Amsberg (een zuster van Claus), mevrouw Von Ams berg, Claus en prinses Beatrix. (Adv) de kracht van een verkoudheid ^^bij Vader, Moeder en Kind.mm* Gedurende het weekeinde vol trok zich een wijziging in de alge mene luchtdrukverdeling, welke tot gevolg had, dat de aanvoer van koude lucht uit het oosten vervan gen werd door aanvoer van voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht uit het zuiden. Op verschil lende plaatsen in het zuiden van het land steeg de temperatuur zon dag tot 19 graden Op de oceaan bevindt zich thans een zeer groot lagedrukgebied dat zich uitstrekt van Ierland tot bij New-Foundland, terwijl zich daaromheen een gordel van hogedrukgebieden uitstrekt welke over Europa reikt van Scan dinavië via het Alpengebied naar Spanje en Noord-Afrika en vervol gens verder naar het westen op de oceaan. Randstoringen van het depressie- gebied op de oceaan zullen komen de dagen over de Britse eilanden naar het noorden afzwenken en in ons land de zuidelijke winden nu en dan in kracht doen toenemen. De aanvoer van zachte lucht houdt dan ook aan. De kans op regen is morgen nog klein, daar de invloed van het hogedrukgebied in onze omgeving nog overheerst, maar er kan later wel wat meer bewolking komen. meegedeeld door het K.N.M.I., gel dig van maandagavond tot dins dagavond. MORGEN IETS MEER WIND Opklaringen maar later ook en kele wolkenvelden. Op de meêsté plaatsen droog weer. Zwakke tot matige, morgen af en toe vrij krachtige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ^©«wetter DINSDAG 9 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.46 2.21 3.01 3.11 n.m. 1.50 2.25 3.05 3.15 WOENSDAG 10 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.18 2.53 3 33 2.43 n.m. 2.25 3.00 3.40 3.50 Nov. 9 7.49 16.58 17.16 7.63 10 7.50 16.57 17.42 9.18 11 7.52 16.55 18.17 10.40 12 7.54 16.53 19.07 11M 13 7.55 1652 ma - President Soekarno noemde dr. Soebandrio een „bekwame minister van buitenlandse zaken" en lever de kritiek op degenen, die hem wil den doen ontslaan omdat hij be trokken zou zijn geweest bij de putsch. „Ik vertel u allen, dat ik dr. Soebandrio niet zal ontslaan". Ditzelfde gold ook voor Oei Tsjoe Tat, de minister van staat op wie door tegenstanders van de putsch eveneens heftige kritiek is geoefend. V. S. gemakkelijker zal zijn te treffen". China

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 9