SCHEUR TIJDIG enu Origineel of excentriek? Dof uw haardos 'ns op! DUET i Zaterdag 6 november 1965 Fagina 9 I Een vreemd „geval" voor de zedenpolitie JNYJLOIVS c met gratis waardezegels van. 15 en 25 cL I I I I I I van de week DE VRIJE /FF.UW EN WACHT NIET TOT HET VOORJAAR ALS Weal wordt pas in t voorjaar, als het prille groen alweer uit- U W loopt, gescheurd of verplant. Het is beter dit te doen onmiddel- lijk na de bloei, of nu in 't najaar, maar in elk geval tijdig vóór de HAAR vorst invalt. Daarmee voorkomen wij vertraging in de ontwik- keling van de nieuwe wortels en de jonge scheuten. T E Ook is het nu de tijd, kale stukken doet men met planten welke zich Y) o V van gestoiVen vaste planten in de slecht laten scheuten. border weer aan te vullen. Vaste' planten die veel te groot geworden DE CLEMATIS j c z^jn, moeten uiterlijk in november in stukken worden verdeeld. De bui- De klimplanten voldoen in vrijwel tenste delen zijn de beste. Planten elke tuin bij ieder huis en wie is er met een doorsnede van 40 cm en niet gesteld op die mooie plant, die Niemand kent ons haar ZO goed als wijzelf. Dat is logisch, het meer, geven veel minder bloemen wij clematis of bosrank noemen? Er i i. i j„r j„„ dan jonge krachtige stukken, dan zijn vele soorten, zowel groot- als haar heeft immers ons eigen ritme, het ziet dot en minder mooi wo/dt de border bloemarm. Immers kleinbloemige. De grootbloemige als we OHS niet goed voelen. Het ziet echter ook minder glanzend de binnenste stengels van zo'n grote soorten en wel speciaal die met een i i j i„cj„ r Jklomp krijgen nooit genoeg vocht, donkerblauwe bloem laten zich niet als we het minder goed behandelen of er om de een oi andiere voedsel, licht en lucht om zich te gemakkelijk verplanten, zodat u het reden minder zorg voor hebben. Zo weten we dus meestal wel kunnen ontwikkelen. beste een in de pot gekweekte plant i De verschillende werkzaamheden kunt kopen of bestellen. Direct na wat ei aan ïnanKeeit. zijn a]s volgt: planten uitgraven, ontvangst neemt u de plant uit de verdelen en inkuilen. De gemaakte pot. Wanneer dat zonder besehadi- Gezondheid en een goede haarsgesteldheid gaan hand in hand, gaten invullen met goede grond, de ging vap. de potkluit niet mogelijk ï- i kale plaatsen omspitten en bemes- is, dan slaat u de pot stuk. daarom verdient haar een even nauwgezette zorg ais ledei anclei ten de ;ngekuiide planten weer in deel van ons lichaam. Is ons haar goed verzorgd, dan voelen we planten, de aangetrapte plekken met WARM HOOFD ons ook veel prettigei, mooiei en jongei. En een goede haarver- border wat kunstmestkorreis geven, KOELE VOET zorging is ook nodig Omdat elk haar, hoe dan ook, dagelijks VOOrt- iedere uitgebalanceerde mengmest is durend aan allerlei invloeden van buiten af; is blootgesteld. goed' He' Petgat moet niet alleen vol- 'ft doende diep zijn, maar ook vooral JONG OF OUD °0K DIJDEN breed ëenoe§- De wortels moeten na- e» K I: x X 9 TEGENWOORDIG MOETEN ZIJ OOK SOMMEN OPLOSSEN Het experiment van een kleine Hamburgse jongen De beste verhalen worden niet door fantasierijke romanschrij vers uitgevondenmaar het leven zelf levert ze bij de vleet. Het grappige verhaal van een kleine Hamburgse jongen, die zijn meetkundesommen niet snapte, bewijst dit weer eens opnieuw. Tot een goede haarverzorging behoort niet aileen het dagelijkse borstelen en het zorgvuldig was sen en spoelen, we bedoelen er ook goed geknipt, goed opgemaakt en goed gewatergolfd haar mee. Een keurig hoofdje maakt jong, slordig, slecht vallend haar maakt zelfs een erg jong gezichtje oud. Kies daarom ook zo af en toe eens een ander model voor uw haar, dat is zo verfrissend. Niet iedereen is er vóór, het haar steeds in het allernieuwste model te dragen. Dat hoeft ook niet, maar er af en toe eens wat anders mee te doen, het eens laten groei en, of er juist eens de schaar in laten zetten, helpt ons eraan her inneren, dat het haar een sieraad is, waar we niet op uitgekeken raken. COURREGES Aangepast bij de nieuwe mode lijnen voor kleren, hebben we nu ook in kapsels de stijl van Cour- règes. Als een helm valt het haar over het hoofd. Flatteus? Och, als je precies het type bent voor dit symmetrische kapsel en kim je het dragen, dan is het dat zeker wel. Donker glad en glanzend haar en een smal, knap gezichtje zijn de eerste voorwaarden. Zo ongeveer vanaf de kruin wordt het haar van boven op het hoofd glad naar beneden gekamd. Pony reikt tot op de wenkbrau wen, de uiterste puntjes hiervan hangen er zelfs even overheen. Het bovenhaar en het haar aan de zijkanten is trapsgewijs ge knipt. De zijlijn verloopt bijna lijnrecht van de nek tot aan het buitenste ooghoekje. OP DE SCHOUDERS Heel iets anders is het schou- derlange haar. Schouderlang haar is ook erg flatteus en je kunt er bovendien zoveel mee doen. Heel aardig is het om het ook eens om hoog te steken. Het haar moet rondom dan wel minstens op schouderlengte zijn. Hoe langer hoe beter eigenlijk. Ja, lang dichtgeplant haar, een beetje behandigheid en een beetje •tijd zijn de beste voorwaarden voor het welslagen van een kap sel omhoog. Het beste is het om er pony bij te dragen, recht tot op wenkbrauwhoogte. Na het was sen drogen we de pony om een hele dikke rol. Het overige kaai draaien we op dikke krullers. Het gedroogde haar stevig in alle richtingen borstelen. Pony naar voren kammen, het bovenhaar enigszins touperen, het haar aan de zijkanten en achterkant om hoog borstelen en daarna alles in model vastzetten. Kleine steek- speldjes helpen ons een beeldig kapsel te maken. Een aparte en feestelijke versiering is een klei ne bloem, midden in de lokken pracht. MOEILIJKE PRUIKEN Een modern kapsel voor moei lijk haar? Een kapsel, dat we bo vendien gemakkelijk zelf kunnen aanbrengen? Nu, vanuit een punt boven op het hoofd, verdelen we het haar, dat zes tot tien centi meter lang moet zijn, naar alle (Adv) «paarplezierigmet vraag vooral om de DUET-spaarkaart kanten. Om de nadruk te leggen op het haar aan de achterkant en aan de zijkanten, wordt het haar in de nek kort geknipt. Aan de zijkanten worden de haarlokken in het gezicht gekamd, op het voorhoofd een gladde pony. Hoe we zo'n kapsel „veroveren" als we het zelf wassen en in mo del brengen? Het ponyhaar ver delen we in drieën en draaien het op zeer grove rollers, naar voren toe, in. Het bovenhaar draaien we vanuit het midden van het hoofd, naar buiten toe om, op dikke krul lers. Het haar aan de zijkanten en het haar op het achterhoofd draaien we in kleine plukjes om de vinger en zetten die rondjes met een clipsje vast, zó dat het haar als het ware naar het ge zicht wordt toegetrokken. Het korte nekhaar kammen we in model en zetten het tijdens het drogen alleen maar even met een paar schuifspeldjes vast. Na het drogen goed doorborstelen en daarna in het gewenste model brengen. Naar eigen verkiezing gebruiken we wat haarverstevi- ger, een beetje lak of we geven het haar een crèmebehandeling. We weten meestal zelf wel wat ons haar kan hebben. BETTY TEELING. on OOK SNIJDEN EN PLEMPEN Veel vaste planten kan men het beste delen direct na de bloei, of de bloei nu valt in maart of augustus. Na de bloei uitgraven en als ze te lang zijn terugsnijden, delen en weer opplanten. Zorg echter wel dat de wortels niet aan de zon worden blootgesteld, daar kunnen ze niet tegen. Na het planten het plantgat vol water gie ten en de pas geplante plant met de hand wat heen en weer schudden, opdat de grond tussen elk worteltje komt. Dit heet in een vakterm plem pen. Vele vaste planten kunnen ook uit zaad worden gekweekt. U zaait deze het beste eind april, de zaailingen worden dan op een vruchtbaar bed einde mei, begin juni verspeend, ze zijn dan een jaar later bloeibaar. Dit melijk ongehinderd alle kanten kun nen uitgroeien. De gunstigste plaats voor de clematis is die op het oos ten; ook de grootbloemige doet 't daar het beste. Let er vooral goed op, dat de plant graag een warm hoofd verlangt, maar een koele voet. Dat wil zeggen, dat u aan de voet van het stamme tje een dakpan of andere grote steen plaatst om de zonnestralen te weren. Ook kunt u dit bereiken met behulp van enkele laagblijvende planten of struiken. Als u nu een grootbloemige clema tis neemt, behoeft u het volgend voorjaar nog niet te snoeien, of het zou moeten zijn, dat de top van de plant over bepaalde lengte bescha digd is en daardoor is afgestorven. Dan moet dat dode deel wel worden verwijderd. Staat de plant echter reeds een paar jaar, dan moet geregeld worden t De jongen was in grote moeilijkheden geraakt, toen zijn vader lem weigerde te helpen bij de oplossing van deze opgaven. Zoals de meeste vaders, die alleen bij de gedachte aan het wiskunde onderwijs nu nog het angstzweet op het voorhoofd krijgen, was ook deze vair mening, dat zijn zoon zichzelf maar moest zien te redden. „Mij heeft ook niemand geholpen", zo ongeveer luidt in '■hike gevallen het klassieke antwoord van de opvoeder. En om er zeker van te zijn, dat de jongen er langzamerhand aan went, zijn sommen zelf te maken, voegt de vaderlijke pedagoog er nog aan toe: en ik zeg je één ding, van vakantietochtjes en andere pleziertjes is geen sprake, als je de opgaven niet zelf op lost". Ru zijn de jongens in Hamburg een aardig briesje gewend. Wat deze vader echter zo even heeft aangestipt, komt al overeen met een behoorlijke windsterkte. Schip in nood, zei de jongen tot zich zelf. En nood breekt wetten. Nadat de vader wasutigegaan, nam de jongen resoluut de hoorn van de haak en draaide het nummer van de politie. Honderden malen had hij de vriendelijke spreuk van de ordebewaarders gelezen: „De politie je vriend en helper". Waarom zou hij daarop in deze noodtoestand niet eens een beroep loen? En inderdaad, het kwam in orde. De dienstdoende politie-agent aan de andere kant van de lijn had begrip voor het „geval". Hij gaf het gesprek van de jongen aan een collega van de zedenpolitie door, wiens voorliefde voor wiskunde in politiekringen alom be kend was. De Einstein onder de zedenbewaarders loste het vraag stuk toen snel even op eii gaf het resultaat telefonisch door. De jongen ademde hoorbaar op. bedankte vriendelijk en wilde toen het nummer van zijn redder weten. „Waarom dat?", vroeg de man. Dat is voor het geval dat wij weer eens zo'n moeilijke som opkrijgen", was het ongedwongen antwoord. Kt f I T f V gesnoeid. Vooral niet te veel, schenk vooral veel aandacht aan zeer lange scheuten; deze moeten tot een derde worden ingekort. SNELLE GROEIERS Er bestaat nog een ander soort met kleine vlinderachtige roze bloe men; deze bloeit reeds zeer vroeg in het voorjaar. Zó vroeg zelfs, dat er voor een beschutte plaats moet wor den gezorgd, want anders zouden de reeds open bloemen bij enige vorst beslist bevriezen. Ook de kleinbloemige exemplaren moeten wel gesnoeid worden. Dit kunt u het beste doen in de voorzo mer, direct na de bloei. Deze varië teit groeit zeer snel, daarom wordt zij wel aanbevolen als u spoedig een flink stuk muur of schutting bedekt wil hebben. Nog een andere zeer snel groeien de soort is de clematis, die kleine witte bloempjes geeft. Als het buiten kil en guur is en de melk vrij koud aan huis wordt afge leverd is de kans op snel aanbran den groter dan in de zomer. De oor zaak hiervan is het grote tempera tuurverschil dat optreedt, wanneer de ijskoude melk plotseling op een groot vuur aan de kook wordt ge bracht. Het SNEL koken van melk is zeker aan te bevelen, doch in het koude jaargetijde doet men er beter aan de melk eerst LANGZAAM op kamer temperatuur en daarna pas snel aan de kook te brengen. Wanneer men de melk tijdens het aan de kook brengen met garde of lepel door roert is er van aanbranden beslist geen sprake meer. ZONDAG: Kop bouillon; piccata mi- lanese, spaghetti, gemengde sla; druiven. MAANDAG: Rode kool, gebakken bloedworst, aardappelen; vruch- tenyoghurt. DINSDAG: Kerriesoep; witlofscho tel met ham en kaas, aardappel puree; WOENSDAG: Omelet gesmoorde to matenrijst; karamelvla. DONDERDAG: Bruine bonen, spek, aardappelen; hangop met bruine suiker. VRIJDAG: Visragoüt of leverragoüt, andijviesla, aardappelpuree; peren a la condé. ZATERDAG: Erwtensoep met worst; rozyjnempa.nnekoek.jes met stroop. PICCATA MILANESEt MET SPAGHETTI Laat vier kalfsoesters van 100 gr. door de slager zeer dun slaan en kruid ze met peperzout, tijm en rozemarijn. Haal ze vervolgens door losgeklopt ei, geraspte oude kaas en tot slot door paneermeel. Bak ze in hete boter snel aan beide zijden goudbruin. Leg de in 10 minuten gaar gekookte spaghetti (vermengd met wat geraspte kaas en boter) op een schotel. Rangschik hieromheen de kalfsoesters en serveer er een to matensaus bij. PEREN A LA CONDÉ Breng 1 liter melk met 200 gr. rijst aan de kook. Doe er 30 gr. boter en de geraspte schil van 1 citroen bij en laat de rijst gaar worden. Roer er daarna 80 gr. suiker en 1 ei door en laat de rijst onder af en toe omschep pen kemd worden. Stapel de brei op een schotel hoog op en zet peren (uit blik of goed gaar gekookte stoof peer tjes) er tegenaan met de steelkant naar boven. Geef iedere peer een steeltje van sukade. Bind het peren- nat met ivat aardappelmeel en giet dit deels over de rijst. Geef de rest er aparl bij. Ats atwte"«nfcwerpers zieh laten leiden door hun fantasie, komen zij vaak met modellen die of sdecbts bij heel speciale gelegen heden gedragen kunnen worden, of maar één k-eer. Deae japonnen, die ontworpen zijn door Castillo Hmtwaer, zijn geïnspireerd op meetkundige lij nen. Heel duidelijk ziet u dat de rechthoek een grote rol speelt in alle dessins. Al zullen deze mo dellen heel weinig gedragen wor den, ze "etuigen wel van origi naliteit. En al zult u er niet over denken ooit zelf zo'n japon aan te schaffen, leuke ideeën kunt u er in ieder geval wel door opdoen. Kijkt v bijvoorbeeld eens naar de lange rechte japon. Midden voor ziet u een kleine zwarte rechthoek, die omlijnd wordt door een witte en een iets bredere grijze strook. Daaromheen lopen steeds weer met elkaar evenwij dig dezelfde randen. K'et geeft de indruk dat er pers pectief in die jurk zit. De arms gaten sluiten strak af en de hoge eol zit er losjes op. Over de rok die tot de voeten reikt, lopen de grijze en witte randen evenwijdig aan elkaar he lemaal rond. Lange slanke dames zouden zich in deze japon uitstekend thuis kunnen voelen. prouwens, is een lange rok niet ideaal voor de erg koude dagen? Lange gebreide Jurk met treo- weirisvh dewin rn hone maar i aal. Bn dan niet affiee» voor avondja ponnen, maar ook voor jurken of pakjes die a draagt als u bood schappen gaat doen of ergens op visite gaat. De lange rokken zijn in ons land vorig jaar al geïntroduceerd, maar slechts weinigen vertoonden zich er mee. Wellicht worden ze deze winter meer gedragen, zelfs al wil Parijs het anders. De randen in deze gebreide jurk, die heel eenvoudig van snit is, ge ven het effect van een smalle taille en bredere heupen. Tweedelig De deux-pieces toont weer een erg eenvoudige snit. De gebrei de zwarte jurk met de grote wit te rechthoek voorop reikt tot iets over de knie, wat uus geheel te genstrijdig is met de ideeën van enige andere mode-ontwerpers, en heeft geen mouwen. Het jasje, met lange mouw, be zit het zelfde vierkant en wordt met vier knoopjes gesloten. Maar let nu eens op de schoenen, die er bij gedragen worden. Jaren geleden waren schoenen met veters populair en nu worden ze nog altijd als stevige stappers gebruikt. De schoenen op deze fo to doen zelfs enigermate aan he renschoenen denken, maar ziet u hoe charmant ze eigenlijk toch staan? Veel zwart Tenslotte nog een gebreid jurkje. Weer een rechthoek middenvoor, maar deze keer diagona 1. De zwarte randen zijn er weer evenwijdig aan de rechthoek in gebreid. Het rugpand is effen wit, op de twee randen bij de taille na, die u nog juist kunt zien op de foto. Dit model heeft geen mouwen en is zelfs hoog op de schouder uit gesneden. Er prijkt een brede afstaande col op en ook hier hangt de rok tot over de knie. Onder deze jurk, die ook dienst kan doen als overgooier, zoals op de foto, wordt nu een zwarte trui met capuchon gedragen. Zwarte handschoenen complete ren het geheel. Aan de in zwarte kousen gesto ken henen worden (ook weer Dit zijn niet de laarsjes die we de vorige winter zoveel gezien hebben, met de hoge hak en nauwaansiuitend om de benen, maar een klein beetje piarr.p, met een brede bak en wijd om het been. Deze zwart witte dessins kunnen met hun eigenaardigheden en nieuwe vondsten van de ontwer per menigeen weer goede ideeën aan de hand doen en als u deze winter met 'n zelf gebreid japon netje voor de dag komt, zult u door bepaalde originele trekjes veel bewondering kunnen oogsten. (Nadruk verboden). MARJAN Witte wol mei zwarte als jurk of overgooier. strepen Gebreide deux-pieces, het jasje gevoerd met het /elfde dessin als de zwarte jurk.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3