Suikerfabriek in Bondowoso in brand gestoken Ministerraad West- Europese Unie vergaderde in Den Haag De spanning in Rhodesië neemt weer toe De Gaulle opnieuw kandidaat voor het presidentschap Natïonaiistisohe leider gearresteerd HET WEER ACTUELE BUITENLANDSE PROBLEMEN PARTIJREVOLTE TEGEN IAN SMITH OP TIL Israeliëtisch weekblad over huwelijk van prinses Beatrix en Claus ZWEEDSE V.N.-TROEPEN GREPEN IN OP CYPRUS VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 21e Taargang - No. 655#-"^^ De bende week niet Zelfs vrouwen in het spel 5000 opzeggingen naar Oost-Java Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Aidit in Midden-Java Geen akkoord met de communisten Herenigd Duitsland Engeland voor toelating China tot V.N. Zo kort mogelijke verkiezings periode Steun van het volk nodig Invoer beperkingen Moord bij San Domingo Klaar om te schieten Israëlisch- Libanees treffen 35 Cubaanse vluchtelingen verdronken Noordvietuamese divisie in Zuid-Vietnam rwRmvzEn Diïw6em,-Se«Mrea9*troï- f.vtft 8# Sart'éa Redactie- en Administratie-adres; Smidswal Telefoon: 01150 2<WS Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f S,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J- van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum put advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor hef geeomb. maandag/dinsdag-nummer Een twintigtal leden van de In donesische communistische partij die hadden deelgenomen aan de militaire oefeningen in het oplei dingskamp „Lobang Boeaja" waar de zes generaals werden vermoord, zijn in Soekaboemi, 'n Westjavaan- se stad, gearresteerd. Te Bondo woso in Oost-Java zijn 40 commu nisten gearresteerd die een plaatse lijke suikerfabriek in brand hadden gestoken. Op de massabijeenkomst van dui zenden Indonesische studenten, woensdag in Djakarta gehouden om steun te betuigen aan het leger, is ook een brief opgesteld die naar president Soekarno werd gestuurd. Hierin wordt gezegd dat de studen ten geloven dat de president het „wijze en revolutionaire" besluit zal nemen de Indonesische com munistische partij te ontbinden. Mohammedanen, zo meldt An- tara, hebben dinsdag de kantoren en andere gebouwen van de com munistische partij te Kebanten in Midden-Java bestormd en in brand gestoken. Militairen hadden in de lucht geschoten maar de menigte niet kunnen uiteenjagen. In Bogor op 65 km van Djakarta is de plaatselijke voorzitter van de nationalistische partij gearresteerd omdat hij sympathiek zou hebben gestaan tegenover de beweging, die de staatsgreep heeft voorbereid. Voor zover bekend is dit het eerste lid van de P. N. I. dat is aangehou den. halen de communistische zaak te dienen. Het Indonesiscne leger heeft be kendgemaakt, dat in het gebied van Bojolali 5000 leden van de communistische partij of de met haar verbonden oiganisaties vrij willig hun lidmaatschap hebben opgezegd. Volgens waarnemers is de kans echter niet uitgesloten, dat deze communisten zich in een andere organisatie zullen hergroe peren. De Siliwangi-divisie die haar hoofdkwartier in Bandoeng heeft maar naar Djakarta trok om de communistische staatsgreep de kop in te drukken, heeft bevel gekregen naar Oost-Java te gaan waar de communisten in de afgelopen we ken tot terreuracties zijn overge- opstand slaan. van Madioen, neer te Uit Bandoeng is bericht, dat de t gaan- autoriteiten communistische docu- menten gevonden hebben in de stad en omgeving, waarin gespro ken wordt van plannen voor brand stichting en sabotage. In een van deze plannen is sprake van een groep mooie communistische vrou wen, die de leiders van andere politieke partijen had moeten over- RUSTIG WEER Aan de noordkant van een krachtig' hogedrukgebied op de oceaan trekt een diepe depres sie over IJsland naar het Pool gebied. Deze depressie voert ta melijk zachte en vochtige lucht met zich mee, die inmiddels tot Schotland is doorgedrongen. De beweging van deze lucht in on ze richting gaat echter maar uiterst langzaam, zodat hij ons land in de komende 24 uur nog niet zal bereiken. Aanvankelijk wordt het weer bij ons bepaald door de rug van hoge luchtdruk, zodat opnieuw zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer wordt verwacht. De wind blijft zwak in hoofdzaak uit noordelijke richtingen, terwijl de middag- temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als donderdag of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tamelijk zonnig Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de och tend hier en daar mist. Dezelfde middag-temperaturen als giste ren of iets lagere. Weinig wind. VRIJDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m.. Bresfeens 11.22 11.25 Terneuzen 11.57 Hansweert 0.37 12.40 Walsoorden 0.47 12.50 ZATERDAG 6 NOVEMBER v.m. n.m.. Breskens 11.57 12.08 Terneuzen 0.32 12.43 Hansweert 1.12 1.23 Walsoorden 1.22 1.33 Nov. 5 7.42 17.05 16.13 2.51 p 7.44 17.03 16.26 4.03 - 7.46 17.01 16.40 5.17 b 7.48 16.59 16.56 6,34 NEW YOtiKS NIEUWE BURGEMEESTER Tegen de achtergrond van de beroemde „skyline" van New York gefotografeerd: de nieuwe reptiblikcins-liberaleburge meester van de stadJohn V. i 'ndsay, die woensdag verkozen is. Het blad van het leger „Berita Yoedha" dat dit meldt, schrijft dat eenheden van de Siliwangi divisie in Ponorogo op korte afstand van Madioen zullen worden gelegerd Deze beroemde elite-divisie, die onder bevel van generaal Nasoe tion heeft gestaan, rukte 17 jaar geleden Madioen binnen om de eerste communistische opstand iti De voorzitter van de Indonesi sche communistische partij, Dipa Noesantara Aidit, bevindt zich in Midden-Java, zo heeft generaal Son- harto, de nieuwe minister van het leger, tegenover de pers verklaard Aidit trekt rond in de omgeving van Kartosoera, Klaten en Bojo lali, waar men hem vaak heeft ge zien. De militaire autoriteiten, al dus de minister, hopen hem spoe dig te kunnen arresteren. Om een schrikbewind in Mid den-Java te kunnen instellen, zo zei Soeharto verder, hadden de In donesische communisten in de af gelopen weken ruim 250 burgers vermoord. Ze hadden ook het ge rucht verspreid dat president Soe karno dood was. Om deze fluister campagne tegen te gaan hadden militaire vliegtuigen en wentelwie ken in verschillende delen van Java pas genomen foto's van de president uitgestrooid. De minister van het Indonesische leger, generaal Soeharto, heeft ver klaard dat men het niet op een ak koordje zai gooien met de gewa pende communisten. Er moesten pogingen worden gedaan deze vijanden van de revolutie volledig te isoleren om verdere actie van hun kant onmogelijk te maken. Om de contra-revolutionaire be weging volledig de kop te kunnen indrukken, moest niet alleen ge weid worden gebruikt, maar dien den tegelijkertijd maatregelen ie worden genomen op geestelijk ter rein, zowel binnen het De conferentie van de minister raad der Westeuropese unie is don derdagmorgen tegen elf uur in Don Haag begonnen. De vergadering werd gehouden in de rolzaal, een der gravelijke zalen die achter de Ridderzaal is gelegen. De delegaties die via de Ridderzaal binnenkwamen, schaar den zich om een lange groene tafel met minister Luns als voorzitter aan het hoofd. de jonge republiek, bekend ais de als daarbuiten. De ochtendvergadering' eindigde om één uur. Na deze vergadering reden de delegaties naar hotel „De Wittebrug" voor een gezamenlijke lunch die werd aangeboden door minister Luns als voorzitter van de W. E. U.-raad. Bij de behandeling van de oost- leger I west-problematiek is ook gespro- I ken over de kwestie-Vietnam en over communistisch China. Alle de legatieleiders hebben hierbij het woord gevoerd, op de Luxemburg se minister Fischbach na. De Franse staatssecretaris Ha bib Deloncle hield een in algemene termijn vervatte uiteenzetting over dat onderwerp. Hij sprak over 't Chinese vraag stuk en meer in het bijzonder over de houding van communistisch China in het verre oosten. De Britse minister Stewart sprak over het geschil tussen India en Pakistan. De Duitse minister Schro der bracht zoals te verwachten was het vraagstuk van Duitslands hereniging ter tafel. Ook minister Luns heeft over Vietnam gespro ken. De Belgische minister-staats secretaris Rayat heeft over het In- disch-Pakistaanse geschil over Kasjmier gezegd dat de veilig heidsraad de meest aangewezen instelling is om de vrede te her stellen in het betwiste gebied. Ver der sprak hij over Vietnam, 'waar bij hij er de nadruk op legde dat deze problematiek niet los kan worden gezien van de Amerikaan se aanwezigheid aldaar. Even na half vier hebben de W. E. U.-delegaties de vergadering hervat. Naar verluidt zou de Britse minister van buitenlandse zaken Stewart zich hebben uitgesproken vóór opneming van China in de V. N. Hij legde er de nadruk op dat vreedzame coëxistentie tussen oost en west moeilijk is zolang het probleem-Vietnam niet is opge lost. De Britse regering heeft beslo ten dc zitting van het pa-lement pas maandagmiddag 15 30 uur in plaats van vandaag officieel te laten eindigen. De parlementaire staatssecretaris, Herbert Bowden, deelde donderdag moe dat premier Wilson hierdoor de mogelijkheid wilde behouden het lagerhuis de komende dagen op elk gewenst moment bijeen te laten komen in geval de blanke Rhodesische min derheidsregering de onafhankelijK- heid zou uitroepen. Dit is een zeer uitzonderlijke procedure, maar wij maken ook uitzonderlijke omstandigheden mee, aldus Bowden Een motie ter verlenging van de zitting werd on middellijk in stemming gebracht en goedgekeurd. In Salisbury heeft de Rhodesi sche premier Smith donderdag een bijeenkomst van vijf uur gehad met de parlementsleden van zijn partij, het Rhodesische front. Velen van hen zouden er ontevreden, over zijn, dat het uitroepen van cie onafhankelijkheid zolang wordt uitgesteld. In'Salisbury wordt zelfs gesproken over de mogelijkhe'd van een partijrevolte tegen de pre- Generaal De Gaulle heeft don derdagavond meegedeeld zich her kiesbaar te stellen voor het presi dentschap. In een televisietoespraak van tien minuten tot het Franse volk zei De Gaulle onder meer: „Ik ge loof mij gereed te moeten houden tot het voortzetten van mijn taak, wel wetend welk een inspanning dat vergt, maar ervan overtuigd dat ik op het ogenblik Frankrijk z-, het beste dien". De „historische verkiezingen" van 5 december a.s. kunnen Frank rijk succes of ontrouw jegens zich zelf brengen. „Ik hoop, ik geloof, weet zeker dat Frankrijk da:i zij u zal overwinnen", aldus het Franse staatshoofd De generaal, die op 22 novem ber 75 jaar worde maakte met d bekendmaking van zijn kandidaat stelling op de dag van Sint Char les een einde aan maandenlange onzekerheid. Als officiële reden voor het langdurige stilzwijgen is opgegeven, dat De Gaulle de ver kiezingsperiode zo kort mogelijk wilde houden. Het „ja" van de pre sident werd in Frankrijk vrij alge meen verwacht na een reeks vage aanwijzingen in de afgelopen we ken. De Gaulle liet niets aan het toeval over om het geheim tot het. laatste moment te bewaren. De tv- ploeg die de toespraak donderdag middag in het Elysée opnam mocht het paleis niet verlaten voor de uitzending er was. De normale ambtstermijn van de Franse president is zeven jaar. maar sommige kringen menen dat De Gaulle zijn grote invloed zal aanwenden om bij de algemene verkiezingen in 1967 de Gaullis ten opnieuw een meerderheid in 't parlement te bezorgen en daarna zal aftreden ten gunste van een Gaullistisch leider. De president zei donderdagavond in zijn toespraak nog, dat de toe komst van de Franse republiek ver zekerd zou zijn, wanneer hij de ..volle en massale steun" van het volk kreeg Gebeurde dat niet dan hoefde voigens hem niemand er aan te twijfelen, dat de republic): spoedig ineen zou storten en dat Frankrijk „maar ditmaal zonder enige mogelijkheid tot redding" een „nog rampzaliger verwarring" zou ondergaan dan het vroeger had meegemaakt. Het is aan het Franse volk, al dus de president, te beslissen of „ons land zijn grootse vernieu- wingswerk al dan niet zal kunnen voortzetten". Er viel inderdaad nog veel te doen, maar „wat zou ervan terecht komen wanneer de staat overgeleverd aan de partijen weer verviel in onmacht?" „Welk een nieuwe impuls zal de republiek daarentegen krijgen wanneer de gene die de eer heeft aan het hoofd ervan te staan door u in zijn totale mandaat is goedgekeurd?", aldus De Gaulle. mier, wanneer deze akkoord gaat met de Britse voorwaarden inzake de raadpleging van het volk door de voorgestelde koninklijke com missie. Voor Smith met zijn partijge noten beraadslaagde, zat hij een kabinetsvergadering voor ter be spreking van de jongste voorstel len van Wilson, die inhouden dat de door de Rhodesische regering opgestelde amendementen op de grondwet van 1961 aan het Rhode sische volk in zijn geheel moeten worden voorgelegd, waarbij echter iedereen duidelijk moet worden gezegd, dat Engeland van zijn kant het niet met die amendemen ten eens is. Na afloop van de partijbijeen komst werd geen verklaring uit gegeven. Op vragen van verslag gevers over het tesultaat van het overleg antwoordde Smith: „U kunt zien dat wij een lach op het gelaat hebben", wat echter lang niet van allen kon worden gezegc! De Rhodesische regering heeft woensdagavond invoerbeperkingen afgekondigd om het wegvloeien van deviezen te beteugelen. Veel zakenlieden slaan namelijk met het oog op eventuele econo mische sancties tegen Rhodesië grote hoeveelheden goederen in. In de laatste twee weken van Oc tober is de deviezenvoorraad van Rhodesië met ruim 46 miljoen gul den bijna zeventien procent gedaald. Politieke kringen in Londen lei den uit de verlenging van de par- Over het huwelijk van prin ses Beatrix schrijft de verant woordelijk redacteur van het „Nieuw Israëlietisch Weekblad", de heer M. H. Gans, in zijn com mentaar van deze week o.a.: „Wij kunnen niet feest vieren met een familie, die haar zoon in de tijd van onze diepste ver nedering Hitier te hulp zond. Het enige dat wij kunnen op brengen is dat, wanneer de heer Von Amsberg de echtgenoot zal zijn van de troonopvolgster en als zodanig zijn plaats zal heb ben ingenomen in het Neder landse staatsbestel, wij hem als zodanig zullen tegemoet treden. Daartoe zal men moeten trach ten een begin te maken. Dis cussiëren over het persoonlijke verleden van de heer Von Ams berg en zijn gevoelens zou dit slechts, in de weg staan en raakt niet de kern van de zaak. Wij hopen van harte, dat het parle ment de gevoelens van de heer Von Amsberg jegens ons niet in discussie zal brengen. Dit zou namelijk onwaardig zijn", aldus de heer Gans. „NAÏEF EN IRRN TEREND" Over de sluiting van het hu welijk in de hoofdstad schrijft de heer Gans: „Wij betreuren het dat wij Joden thans in de discussie wor den betrokken. Er mogen rede nen zijn, waarom men het hu welijk wel of niet in de hoofd stad wil houden, maar het ar gument dat er meer Amster damse dan Haagse Joden door de landgenoten van de heer Von Amsberg zijn vermoord, maakt onbedoeld de Jodenvervolging tot iets wat alleen de Amster dammers aangaat. lementszitting af, dat de Britse re gering ernstig rekening houdt met de mogelijkheid van een Rhodesi sche onafhankelijkheidsverklaring in de komende dagen. Volgens sommige waarnemers kan het be sluit echter ook bedoeld zijn om de Rhodesische regering te intimi deren. Dinsdag begint het nieuwe zittingsjaar van het Britse parle ment met het uitspreken van de troonrede door de koningin Erger is echter dat men stem ming ten gunste van de heer Von Amsberg tracht te wekken door te wijzen op zijn na-oor- logse Joodse connecties en zijn bereidheid om bij de Duitse am bassade in Israël te gaan wer ken. Wij menen dat men met zulk een verdediging de waar digheid van het koninklijk huis tekort doet en wat ons Joden betreft: men moet blijkbaar zelf tot een minderheid behoren om aan te voelen hoe naief en irri terend het is vriendschap met Joden als vrijpleitend argument ten aanzien van iemands ver leden of zelfs van zijn "huidige gezindheid in het algemeen naar voren te bréngen. Bij de kwestie die- het Neder landse volk -thans in het hart treft, is- de heer Von Amsberg nauwelijks in het geding en men late er dan ook beter zijn ge voelens jegens de Joden bui ten", aldus de heer Gans. Bij de autoweg van San Do mingo naar de kustplaats Boca Chica is woensdag het met ko gels doorzeefde lijk van. majoor Louis Arias CoIIado gevonden. Collado is tijdens de opstand of ficier onder Caamano geweest en I een Brits burger in dienst van werd maandagavond door gewa- de Britse troepen op Cyprus werd pende mannen ontvoerd, gewond Zweedse V. N.-troepen hebben woensdagavond post gevat tus sen Grieks- en Turks-Cyprische stellingen rondom Sakariya, de buitenwijk van de Oostcyprisehe haven Famagusta. De V. N.-commandant Koden- dera Thimayya heeft een beroep gedaan op de bevelhebbers van beide partijen in Famagusta om 't bestand te handhaven, dat woensdag vroeg werd gesloten na de schietpartijen van dinsdag avond in de omgeving van de door Turkse Cyprioten bezette oude stad Famagusta. Volgens mededelingen aan de V. N. zijn hierbij een Turkse Cyprioot ge dood en een gewond en twee Griekse Cyprioten gewond. Ook De Turkse regering volgt nauw lettend „de daden van agressie en provocatie die door Griekse Cy prioten in Famagusta en omgeving worden gepleegd", zo deelt het Turkse ministerie van buitenland se zaken mee. Deze Cyprioten had den de bestandsovereenkomst over treden en de dood van een Turk veroorzaakt. De Turks-Cyprische havenarbei ders in Famagusta hebben 't werk nog niet hervat Het is momenteel rustig in de stad, maar de beide gemeenschappen zijn klaar om weer te schieten. Militairen van de V. N. proberen de gemoederen te kalmeren. Naar vernomen wordt heeft een Turks vrachtschip dat in Famagusta bezig was gerst te lossen, de haven onverwachts ver laten met een deel van de lading noe aan boord Woensdag heeft ziSh een hevi ge schietpartij voorgedaan tussen Libanese en Israëlische militai ren aan de Libanees-Israëlische grens in de buurt van het Zuid libanese dorp Aldoehaira, aldus een communiqué van. het Libane se ministerie van defensie. Een groep Israëlische soldaten drong 100 meter op Libanees ge bied door. Er ontstond een hevig vuurgevecht met Libanese troe pen en de Israëliërs moesten zich terugtrekken met achterla ting van wapens en uitrusting, zo wordt in het Libanese commu niqué gezegd. Naar aanleiding van 'dit inci dent het tweede in een week tijds hadden waarnemers van rle V. N. een onderzoek geopend. Het Libanese parlement zou de kwestie met gesloten deuren be handelen. Voor de kust van Mexico is een boot met 44 vluchtelingen uit Cuba vergaan. Slechts negen passagiers konden worden ge red. De vissersboot was klanle- stien met de vluchtelingen op weg naar de Verenigde Staten, toen zij in de vroege ochtend van woensdag op een rif liep, tien kilometer uit de kust. Twee Cubaanse vissersvaartuigen heb ben wrakstukken gevonden en elf lijken, die zij in Mexico aan land hebben gebracht. Volgens de Cubaanse overheid is t scheepje op 27 oktober uit Majana in west-Cuba vertrok ken. Het heeft langs de kust klandestien vluchtelingen opge pikt. Sedert enige tijd weet mén zeker dat drie regimenten van de 325ste Noordvietnamese divi sie in Zuid-Vietnam opereren, hebben militaire kringen in Washington verklaard. Geruch ten willen dat daarenboven een heden van de 304de Noordviet namese divisie in Zuid-Vietnam zouden zijn, maar deze zijn tot nu toe niet waargenomen, zeiden zy.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1