ALLEEN VIM-EXTRA BEURSOVERZICHT REINIGT EN ONTSMET ~7(~\ crx i ALLEEN DE VIM-BUS IS ZO PRAKTISCH STEVIG IN DE HANDEN DOOR PLASTIC DEKSEL EN BODEM GEEN ROESTKRINGEN! tussen staatssecretaris en kamercommissie Wielrennen Boerenpartij richt zich tot de heer Claus von Amsberg Vertegenwoordigers van Joodse kerkgenootschappen spraken roet prinses Beatrix en Claus Godsdienstige zelfmoordenaar bij het Pentagon DE ONDERGANG VAN UHR T>on<?erdag 4 november '65 Pagina 5 Schoon is voor U niet altijd genoeg. Denk eens aan Uw aanrecht en gootsteendaar wast U groente, eetgerei! Daar moet het méér dan schoon zijn. Kijk, daarom heeft Vim-Extra een actief werkend bleekmid del. Dat zuivert, dat ONTSMET. Wat 'n heerlijk, veilig gevoel: aanrecht en goot steen smetteloos schoon! DE VRTTF ZFFUW Uit protest tegen de oorlog in Vietnam Nabij het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft dinsdag een man die een baby in zijn armen had, zich met een brandbare vloei stof overgoten en in brand gesto ken. Op kreten van voorbijgangers liet de man net kind vallen, voor dat hij neerviel. Beiden werden naar een ziekenhuis overgebracht. De man overleed later in het z'e- kenhuis, de baby bleef ongedeerd. Vermoed wordt dat de man zijn daad heeft verricht uit protest te gen de oorlog in Vietnam. De zelfmoordenaar was de 31- jarige Norman Morrison, secretaris van het kwakersgenootschap, een in de zeventiende eeuw gestichte godsdienstige sekte, die sterk paci fistisch is. De man was gehuwd en had drie kinderen. Het was zijn éénjarig ddchtèrtje, dat hij bij zijn daad op de arm droeg. De weduwe van Morrison zei dat hij „zijn leven had geofferd om uitdrukking te geven aan zijn ver ontrusting over het verlies van mensenslevens en het menselijk lijden, veroorzaakt door de oorlog in Vietnam". GERED VAN DE VUURDOOD De éénjarige Emily Morrison zit tevreden op schoot bij een ver pleegster. Het kleine meisje ont snapte de vuurdood, toen zij door voorbijgangers uit de armen van haar vader werd gerukt. De man, een Quaker, had zich bij het Pentagon met een brand bare vloeistof overgoten en deze aangestoken om zo tegen de oor log in Vietnam te protesteren. P O Vinnige woordenwisseling tossen staatssecretaris en kamercommissie In de tweede-kamercommissie voor onderwijs en wetenschap pen zijn woensdagmiddag tussen staatssecretaris Grosheide en verscheidene afgevaardigden harde woorden gevallen over de manier, waarop de kamercom missie de begroting van het mi nisterie behandelde en de staats-^ secretaris op de debatten rea geerde. „U bent bezig uzelf de rol van „papieren tijger" aan te meten" zo riep de staatssecretaris ge prikkeld uit na klemmende beto gen van verscheidene afgevaar digden, waarin verlangens wer den geuit die veel geld' zouden kosten als ze werden ingewil ligd. „En dat", zo zei hij, „terwijl bij de algemene beschouwingen duidelijk door de kamer is ge steld dat verdere verhoging van de begrotingsuitgaven op ernsti ge bezwaren zal stuiten". 'De staatssecretaris kreeg ech ter prompt als repliek van mej. Klompé, die zich tot tolk van vele commissieleden maakte, dat zijn algemene benadering van de dis cussie niet deugde en dat hii het overleg tussen regering en Sta- ten-Generaal kapot dreigde te maken. TUSSEN NEUS EN LIPPEN Het incident ontstond, toen STILLE MARKT IN AMSTERDAM een stille markt heeft Kon. Olie gisteren bij de opening de gunstige stemming van dinsdag kunnen voortzetten. Na een ope ning op 150,60 daalde de koers later als gevolg van winstnemin gen tot 150,10. De gemiddelde slotprijs van de laatste tape was dinsdag 149,10. Het publiek toon de enige speculatieve belangstel ling voor het oliefonds. Men hoopt dat de Kon./Shell-groso uiteindelijk toch nog met een kleine verrassing voor aandeel houders zal komen in verband rnet het 75-jarig bestaan van het (concern. -Philips kon zich handhaven op 119,50 dank zij de afwezig heid van Amerikaans aanbod. Anders was het gesteld met Uni lever welk fonds wel Ameri kaans aanbod te verwerken had, waardoor de koers een weinig daalde tot 130,80 (131,10). A.K.U. lag zwak in de markt op 387 tegen dinsdag als slotprijs 390%. De dinsdag gepubliceerde 3e kwartaalcijfers 1965 van het Hoogovenconcern hadden prak tisch geen invloed meer op de koersvorming. Dat de omvang van de handel gering zou zijn, lag in de lijn der verwachtingen. Wallstreet bleef immers wegens Election Day gesloten. Aan de hausse-stemming van de voorgaande beursdagen in de scheepvaartsector is een einde gekomen. Kon. Boot was circa drie punten lager op 122'/2, ter wijl Scheepvaartunie ruim een punt lager was op 148V2. Van de leidende cultures werden certifi caten Deli hoger geadviseerd. In de lokale afdelingen wer den aandelen Lampong Suma tra, Wai Sumatra en die van Zuid-Sumatra hoger geadviseerd als gevolg *an het bod op deze aandelen door Serbadjadi (Zwolsman). De 5% pet obligatielening Zuid-Holland, groot 8 min, waarop tegen 98% pet werd in geschreven, blijkt geen succes te zijn geweest. De mededelingen door de directie van Marijnen en die van Schuitema over de winstmogelijkheden alsmede de dividendvooruitzichten over 1965 brachten weinig verandering in de koers der aandelen van beide maatschappijen. Beursindices 3/11 509.3 320.3 139.4 185.7 166.2 359.1 verscheidene afgevaardigden voorzieningen bepleitten om de schoolhoofden te ontlasten, die veelal voor een onmogelijk zwa re taak staan. Kort tevoren was geklaagd over onvoldoende er kenning van de positie van con cierges bij het onderwijs. De staatssecretaris rekende voor, dat verlangens die men zo tus sen neus en lippen door formu leerde, enorme bedragen zouden verben als ze werden gereali- see. d: bedragen in de orde van grootte van 35 tot 60 miljoen gulden. Vrijwel alle sprekers dringen aan op uitbreiding van activiteit die veel geld kost, maar niemand zegt waar het geld vandaan moet komen, zo klaagde hij. Op die manier werd voor hem een serieuze discussie erg moeilijk. De commissieleden namen er geen genoegen mee, dat elke dis cussie zou worden afgeknapt met het argument: dat kost meer geld en de kraan is dicht. De heer Kleiwegt (p.v.d.a.) gaf toe, dat alles wat bepleit werd, geld zou kosten, maar als de kamer overtuigd is van de noodzaak dat op bepaalde punten voorzienin gen moeten worden getroffen, zal de regering haar uiterste best moeten doen hieraan te voldoen en eventueel naar verschuivingen binnen de begroting moeten zoe ken. Buit bij inbraak 18.000 De inbraak bij V. en D. in Den Haag, die in het weekend heeft plaatsgevonden, heeft de da- der(s) een buit ter waarde van 18.000 opgeleverd. Tussen de 100 en 130 horloges werden ont vreemd tot een waarde van 15.000. De rest van de buit be stond uit een drietal fototoestel len en een belichtingsmeter, te zamen geschat op 3.000. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. wmaaxim Nederlaag voor Internazionale Internazionale Milan, houder van de Europese beker voor landskampioenen, heeft woens dag te Athene in een vriend schappelijke wedstrijd tegen A.E.K. een 21 nederlaag ge leden. De Milnanezen sloten de eerste helft af met een 10 voorsprong. Geestdriftig aange moedigd door ruim 40.000 toe schouwers trok A.E.K. in het laatste kwartier van de ontmoe ting verwoed ten aanval. Twee doelpunten waren hiervan het gevolg. Engelse clubs niet meer tegen Roma In afwachting van het rap port van de F.I.F.A. over de gebeurtenissen bij de onlangs voor het toernooi van jaarbeurs steden gespeelde wedstrijd Ro maChelsea heeft de Britse football-association Engelse clubs verboden tegen de Itali aanse vereniging in het veld te komen. Het zwaarst getroffen door deze maatregel is Sheffield Wednesday, dat volgende week woensdag in Rome de tegen stander van Roma zou zijn. Peter Post met Simpson in de zesdaagse van Brussel In de zesdaagse van Brussel, die op 10 november a.s. van start gaat, zal Peter Post een combinatie vormen met de Brit- Namens de kamerfractie van de boerenpartij heeft de heer E. J. Harmsen in een brief aan de heer Claus von Amsberg het standpunt van zijn partij over het landbouwschap omschreven. Na het onderhoud met het tweede kamerlid Van der Ploeg, be stuurslid van het landbouwschap, bleek nl. dat de heer Von Ams berg voornemens was contact op te nemen met de voorzitter van dit schap. Het landbouwschap, zo schrijft de heer Harmsen, is een hier te lande zeer omstreden instelling, die door een groot deel van ons volk wordt gezien als een over blijfsel van de nazi-overheersing in ons land. Overal elders heeft men de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, voor zover inge steld door fascistische of natio- naal-socialistische overheersing, na de oorlog terstond afgeschaft. Alleen in Nederland is zij blijven voortbestaan onder de letters PBO. schrijft de heer Harmsen, dat se wereldkampioen Tom Simp son. Pfenninger, die gewoonlijk de partner van Post is op de winterbanen, rijdt met de Belg Ferdinand Bracke. Van de veer tien koppels die zullen uitko men, zijn er negen geheel Bel gisch. Behalve Post-Pfenninger zijn er nog twee buitenlandse combinaties: Beghetto-Faggin (It.) en Raynal-Nedelec (Frank rijk). Rik van Steenbergen rijdt met zijn Deense schoonzoon Pal- le Lykke. Het is bijzonder kwalijk, zo men van de zijde van het land bouwschap heeft getracht dit schap enig gewicht bij te zetten door uw naam daarmede in ver band te brengen, kennelijk ge bruikmakend van het feit dat u ter zake onkundig bent. Bij zijn brief sluit de heer Harmsen een afschrift van het request, waarmee een aantal landbouwers zich in 1964 tot de raad van Europa heeft gewend. De voorzitter van de Pv/dA- fractie in de Amsterdamse ge meenteraad, drs. E. van Thijn, heeft in een commentaar op het regeringsbesluit het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam te doen voltrekken, verklaard het op prijs te stellen „dat de regering, zoals uit haar memorie van ant woord blijkt, er begrip voor heeft dat juist in Amsterdam de gevoe lens van droefenis en rouw, de herinnering aan de door de be zetter gepleegde gruwelen enz. nog sterk leven". Juist om die reden betreurt drs. Van Thijn het „dat uit deze beslissing blijkt, dat dit begrip toch niet zo groot is als velen in Amsterdam dit had den gewenst". Drs. Van Thijn gaf deze verklaring als persoon en niet namens zijn raadsfractie. „De regering heeft met deze beslissing een zware verantwoor delijkheid op de schouders van 't gemeentebestuur van de hoofd stad gelegd. Nu dit besluit is ge vallen, zal door alle betrokkenen zowel meerderheid als minder heid een hoge m.ate aan waardig heid en takt aan de dag moeten worden gelegd", zo besluit drs. Van Thijn zijn commentaar. Zes vertegenwoordigers van de drie Joodse kerkgenootschappen in ons land li ebben zondag in de ambtswoning van burgemeester Van Hall een gesprek gehad met prinses Beatrix en haar verloof de, de heer Van Amsberg. Dit gesprek vond plaats op verzoek van het verloofde paar. Gisteren is 'over dit gesprek 1/11 2/11 Int. conc. 509.9 509.9 Industrie 320.8 320.6 Scheepv. 140.0 140.9 Bank en verz 185.3 188.0 Handel enz. 166.6 166.2 Algemeen 359.6 359.6 A. K. U.: Hoogovens: Nabeurskoersen y 386%) Kon. Olie: 149.80—151.30 Philips: 119.20—119.50 Unilever: 130.20 gb—130.60 490VO (149.90) (119.30) (130.80) 8. Ademloos wachtten de pi raten op de komende strijd. Ieder, zelfs de roerganger had zijn post op het schip verlaten, om toch vooral niets van het gevecht te missen. Zij vormden een stille, dreigende kring, waar binnen geen genade voor de ver liezer zou gelden. Zó groot was de spanning, dat niemand de duistere wolk zag, die pijlsnel op kwam dagen of de dreigende schuimkoppen, die zich op de zee begonnen te vormen. Langzaam hief Harald zijn zwaard en bracht hiermee een saluut naar zijn tegenstander. „Gegroet, Aram," zei hij, „een van ons tweeën zal deze kring niet levend verlaten. Maar wat ook de uitslag zal zijn, ik heb geen wrok tegen u. En laten wij thans zorgen, dat wij onze toe schouwers niet teleurstellen!" Meteen deed hij een stap naar voren en liet zijn zwaard met alle felheid van zijn grote kracht neerkomen. Aram pareerde de slag en deed zelf een snelle uit. val. De zwaarden raakten el kander met zoveel geweld dat de vonken er af spatten. Er ging een zucht uit de toeschouwers op, doch deze zucht ging over in verschrikte kreten, toen de ongemerkt genaderde orkaan met loeiend geweld over hen losbarstte. De eerste windstoot deed het schip zover overhellen, dat bakboord geheel onder wa ter ging. Totaal verrast rolden de piraten over het dek. velen verdwenen in water. Toen bruis te een woeste stortzee over, ieder meesleurend, die zich niet stevig vast kon klemmen. door de kerkgenootschappen het volgende communiqué uitgege ven. „Ondergetekenden, uitgenodigd als vertegenwoordigers van het Nederiands-Israëlietisch kerkge nootschap, de Portugees-Israë- lietische gemeente en het ver bond van liberaalreligieuse Joden in Nederland, hebben in de ambtswoning van de burgemees ter van Amsterdam met enkele Amsterdammers uit de kringen van verzet en oud-illegaliteit een bespreking met de minister-pre sident gevoerd over aspecten, verbonden aan het aanstaande huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Hieruit resulteerde een gesprek met de prinses en haar verloofde, dat op hun verzoek plaats vond. Hierbij is van beide zijden open lijk en zonder terughouding ge sproken. Er bleek bij de minister- presdient, bij de prinses en even zeer bij de heer Von Amsberg volledig begrip te bestaan voor de gevoelens, die leven bij diver se groepen van de Nederlandse bevolking, die onder de Duitse bezetting zulke ontzaglijke ver liezen hebben geleden. Dit begrip wilden de betrokkenen ook la ten meewegen bij de beslissing waarvoor de regering stond. Enkele dagen later heeft de minister-president ons in een na dere bespreking meegedeeld dat er voor de regering doorslagge vende redenen zijn om het hu welijk toch in Amsterdam te doen plaats vinden". Het communiqqué was onder tekend door dr J. Z. Baruch; A. S. Coronel; I. Dasberg;; dr M. Goudeket; opperrabijn A. Schus ter en rabbijn dr J. Soetendorp.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5