Defensie vraagt technische specialisten Terneuzense gemeentebegroting 1966: tekort van f221.000,- Persconferentie met minister Smallenbroek en staatssecretaris Westerhout over de herindeling VERBINTENIS VAN VIER OF ACHT JAAR Scheur in stuwdam In Zeister linnenkast liggen de bewijzen De boot niet afhouden Toekomst Vooruitzien Goede oriëntatie DE VETTE 'ZEEUW t'agina 3 ,Een goede zaak' Het bedrijfsleven Duur Nieuwe anti communistische betoging in Indonesië 10.622 nieuwe woningen in september Donderdag 4 november '65 bonus van 25 procent over de gehele dienst; tijd en gerekend naar het laatstgenoten sa laris. In totaal gaan er in de komende weken 9000 brieven de deur uit waarmee men in de eerstkomende twee jaar 3000 van die specialisten hoopt te werven. Daarna wordt de werving uitgebouwd tot er zo'n elfdui zend van deze specialisten in de landmacht zijn opgenomen. Op 1 februari 1966 begint in de Ernst Ca simir-kazerne in Roermond de opleiding van de eerste honderd man. De technisch spe cialisten die zich kunnen verbinden voor mi nimaal vier en maximaal acht jaar (min leeftijd 18, max. 26 jaar), kunnen in het leger de rang van korporaal eerste klasse berei ken. In overleg met het bedrijfsleven zijn de plannen voor de burgervakopleidingen op gezet. Staatssecretaris Peijnenburg zei tijdens een persconferentie: „Dit nieuwe project is een goede zaak. Wat we beoogd hebben, is de technische specialist na zijn diensttijd minstens op die plaats in de burgermaat schappij terecht te laten komen, die hij ook zou hebben gevonden als hij,;niet in dienst was gekomen". De staatssecretaris stelde dat ook 'net be drijfsleven van dit nieuwe projekt profijt kan hebben. Niet alleen zal de landmacht trachten bekwame vaklieden af te leveren, maar door het in dienst komen van techni sche specialisten bereikt men dat minder „manjaren" aan het bedrijfsleven worden onttrokken. De specialist neemt door de loop der jaren namelijk de plaats van drie jf vier dienstplichtigen in. De staatssecretaris verheelde niet dat het defensie, als het project een succes wordt, een flinke som zal gaan kosten. Deze méér uitgaven verwacht hij echter te kunnen op vangen met besparingen die ontstaan als volledig vakbekwaam personeel het kostbare materieel in handen krijgt, dat nu nog in handen van dienstplichtigen moet worden gegeven. Volgens radio-Maleisië hebben enkele duizenden Indonesische studenten woensdag in de stra ten van Djakarta een anti-com munistische betoging gehouden en hun verlangen kenbaar ge maakt om het leger in zijn anti communistische acties te steu nen. De betoging ging uit van een groep, genaamd „actie van In donesische studenten". In Djakarta is bekendgemaakt dat 66 communisten zich heb ben gemeld bij de militaire auto riteiten op Sumatra. Radio-Ma- leisië heeft bericht, dat vier communistische leiders op Su matra tot dusver niet zijn ge vonden. Vandaag gaat er bij het ministerie van de- In hun inleiding tot de ge meentebegroting voor '66 schrij ven B. en W. o.m. aan de ge meenteraad: De begroting voor het jaar 1966 kon niet sluitend worden gemaakt en vertoont een tekort van ƒ221.340,—. Dat is weliswaar 66.000, minder dan het nadelig saldo van de oorspronkelijke begro ting voor 1965, maar ongeveer evenveel als het deficit na de laatste begrotingswijziging van die dienst bedraagt. Enerzijds kan worden gesteld, dat de financiële positie niet verder is verslechterd, ander zijds moet in aanmerking wor sen genomen, dat de hogere ta rieven van enkele plaatselijke belastingen in 1966 volledig doorwerken, terwijl ook de uit keringen uit het gemeentefonds aanzienlijk hoger konden wor den geraamd. In de begroting is rekening gehouden met een korting op de garantie-uitkering tot een be drag van 14.468, Zover zal het waarschijnlijk niet komen, omdat nog een tweetal verfijningen in voorbe reiding zijn, n.l. één voor de kleine stedelijke gemeenten en één voor de rioleringen. Wat de laatste zal opbrengen is niet bekend. De verfijning voor kleine stedelijke gemeen ten zou voor Terneuzen onge veer 180.000,aan inkomsten betekenen, waartegenover staat, ■■dat de garantie-uitkering dan ivervalt. Daar deze in 1966 is geraamd op 58.000,zou de verfijning netto 122.000, Jopleveren, zodat het reële be grotingstekort uiteindelijk 89,000,zal bedragen. -STORMACHTÏGF ONTWIKKELING Hoewel het niet gemakkelijk zal zijn dit tekort te dekken, is het bedrag niet zo groot, dat het op zichzelf als verontrustend moet worden beschouwd. Ern stiger is dat er geen speling is om nieuwe uitgaven op te van gen, terwijl er nog zo veel moet geschieden om de stormachtige ontwikkeling van onze gemeen te op bevredigende wijze te kun nen begeleiden. Te denken valt daarbij aan verdere subsidiëring van allerlei maatschappelijk, so ciaal en cultureel werk, waar toe intussen enkele lofwaardige initiatieven tot nieuwe vormen hebben geleid; aan de lasten ▼oor tal van nieuwe objecten, zoals openbare gebouwen, sport en zwem-accomodaties, andere recreatieve voorzieningen, recon structies, van oude gedeelten in "de stad, verkeersvoorzieningen ériz. SOCIALE DIENST Tot de verhoogde uitgaven, die een verbetering van de fi- n'anciële positie in 1966 in de weg hebben gestaan, behoren een 'tweetal, die in het oog springen. Onder invloed van de hogere tarieven voor bestaande ver pleeginrichtingen en de opening van een tweetal nieuwe bejaar dentehuizen zijn de uitgaven van de sociale dienst zozeer ge- ;stegen, dat de door de regering wenselijk geachte dekking door middel van een voor-uitkering uit het gemeentefonds tot 80 van de uitgaven voor sociale voorzieningen voor Terneuzen 'een tekort oplevert van bijna ƒ50.000,—. In volgende jaren wordt dit geleidelijk ingelopen, maar voor 1966 geeft dit geen soulaas. - Ook de verplichte uitkering aan de woningbouwvereniging „Werkmansbelang" ter vorming van een reserve is door de bouw van veel nieuwe woningen en de hogere huren aanzienlijk ge stegen n.l. van 46.000,tot 73.000,- of met liefst 26.600,-. Wanneer de regering kon be sluiten de gemeente van deze verplichte storting te ontheffen, dan wel daarvoor een afzonder lijke verfijning in het leven te roepen, zouden gemeenten zo als Terneuzen, waar relatief veel woningwetwoningen wor den gebouwd, daarmede zeer gebaat zijn. OPENBARE WERKEN Het is moeilijk in deze nieu we begroting de uitgavën op de onderhoudsposten, kortom alle uitgaven, die met openbare wer ken te maken hebben, met vo rige jaren te vergelijken. Onder invloed van de groter worden de bebouwde oppervlakte stij gen deze uitgaven voortdurend, maar een vergelijking in cijfers is door de gehele nieuwe opzet als gevolg van de instelling van een tak van dienst weinig zin vol. Slechts wordt er op gewe zen, dat een deel van de toe lichting op de posten van de al gemene dienst thans is opge nomen in de begroting van open- bare werken. HERZIENING PERSONELE BELASTING Het ligt in ons voornemen voorstellen te doen tot herzie ning van de personele belasting (onder meer tot wijziging van de klasse-indeling van de kom van Sluiskil), de begrafenis rechten en de legesverordening. Wat de financiering van de ka pitaalsuitgaven betreft verwach ten wij, mede door de grote grondverkopen op termijn geen bijzondere invloed op de be grotingspositie. Het bouwrijp maken van gron den voor de woningbouw zal in 1966 grote uitgaven vergen, me de om tijdig met de industriële woningbouw een aanvang te In de bijna voltooide stuwdam bij de Zwitserse plaats Saas Fee is een dertig meter lange scheur van een centimeter breedte opgemerkt Het Zwitserse federale bureau voor wegen en dammen heeft meege deeld dat wordt nagegaan hoe diep de scheur is en wat er de oorzaak van is. In ieder geval zal men het stuwbekken niet vol laten lopen voordat men de oorzaak weet en maatregelen zijn getroffen om her haling van iets dergelijks te voor komen. Er bestaat voor de bewo ners van het dal dan ook geen re den tot bezorgdheid, aldus het bu reau. Twee maanden geleden kwamen bij de aanleg van de dam bijr.a honderd arbeiders om het leven, toen ze bedolven werden onder een losgeraakt deel van de Allaün- gletsjer. DE PANAGATHOS Arrmland: Het Griekse vracht schip „Panagathos" in zijn be narde positie op het Bornrif. REDDINGSACTIE PANAGATHOS Ameland: Een van de helikop ters neemt een bemanningslid van de „Panagathos" aan boord. Het Griekse schip wordt als ver loren beschouwd. De bemanning werd door helikopters gered. (Achh kunnen maken. Ook de aankoop van gronden voor industrieterreinen, met na me aan diep vaarwater, zal voortgang dienen te hebben. Aan de stedebouwkundige zal worden verzocht meer spoed te betrachten met het ontwerpen van nieuwe bestemmingsplan nen, ook voor gedeelten van de bebouwde kom, om tydig in de behoeften te kunnen voorzien. De bouw van scholen in nieu we wijken zal zoveel mogelijk worden gestimuleerd. Naar wij hopen zal met de bouw van de eerste twee lagere scholen in het Pronto-systeem spoedig wor den begonnen. INDUSTRIE De verwachting is gewettigd, dat op korte termijn met de bouw van een fabrieksgebouw voor de N.V. Schelde Montage bedrijf zal worden aangevangen. De uitbreidingen van de fabrie ken van Dow Chemical Interna tionaal N.V. vinden regelmatig voortgang, terwijl ook verschil lende andere bedrijven, waar onder de N.V. Philips, in de loop van dit jaar uitbreiding of nieuw bouw hebben aangevat. Op het nieuwe industrieter rein te Driewegen zuilen bin nenkort eveneens enkele bedrij ven, aan wie reeds rijksgoed keuringen zijn verleend of in het vooruitzicht gesteld, met de bouw aanvangen. De veilingver eniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" is eveneens voornemens in 1966 een begin te maken met de stichting van omvangrijke ge bouwen op de reeds aan haar verkochte terreinen, welke het mogelijk zullen maken tot een naar Europese begrippen mo derne bedrijfsvoering over te gaan. Momenteel zijn 265 personen in dienst van de gemeente. In de begrotingen is rekening ge houden met een aantal van 246. In september zijn volgens ge gevens van het centraal bureau voor de statistiek 10.622 nieuwe woningen gereedgekomen. In september 1964 werden 8600 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1959 t/m 1963 kwamen in de maand september gemid deld 7502 woningen gereed. Het aantal in de eerste negen maan den van 1965 gereedgekomen woningen bedraagt 79.037 tegen 66.029 in de overeenkomstige periode van. 1964. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1959 t/m 1963 56.071 woningen gereed. Van de in september voltooide woningen werden er 1506 uitge voerd in systeembouw. In de eerste negen maanden van 1965 kwamen 10.770 systeemwonin gen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.273.642 woningen ge bouwd, waarvan er 138.699 zijn uitgevoerd in systeembouw. In september 1965 werd een begin gemaakt met de bouw van 10.291 woningen (in september 1965 met 10.744 woningen). In de eerste negen maanden van 1965 werd begonnen met de bouw van 90.904 woningen te gen 78.536 woningen in de over eenkomstige periode van 1964. Daar het aantal gereedgeko men woningen in september gro ter was dan dat van de in aan bouw genomen woningen, daal de het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 154.833 op het ein de van die maand. Het zal een enkele keer voor komen, aldus de minister, dat door het instellen van een bo- ven-gemeentelijk bestuursor gaan geen gemeentegrenzen hoe ven te worden gewijzigd. Maar met alle respect voor de goede bedoelingen van kleine gemeen ten zag de minister voor Zeeuws- Vlaanderen herindeling als eni ge oplossing om tot bestuurs- krachtige gemeenten te komen. Het was hem opgevallen, dat bij de hearings, bij welke bijna alle gemeenteraden voltallig aanwezig waren, dat bij sommi ge raadsleden meningen bestaan die getuigen van visie op de toe komst. „Natuurlijk bestaat er bij som mige raden ook de neiging de boot af te houden". „Wanneer uit de regie geza menlijk een herindelingsplan zou komen, zou de zaak heel ge makkelijk liggen. Dit is nu niet het geval, maar praktisch alle dertig gemeenten weten, dat er iets moet gebeuren". Op de vraag of de minister veranderingen in de aanvanke lijke zienswijzen der gemeente besturen kenbaar waren ge maakt, antwoordde deze, dat er een ontwikkeling gaande is ten opzichte van grenswijzigingen der gemeenten. Minister Smallenbroek zei dat de hernieuwde kennismaking „met dit mooie deel van Zee land" dat hij ais kamerlid vaak had bezocht, bij hem de indruk had doen ontstaan dat er hiér hard wordt gewerkt en dat Zeeuws-Vlaanderen toekomst heeft. landmacht, de heer G. H. J. M. Peijnenburg, getekende brief de deur uit naar 2500 jonge Nederlanders, waarin de mogelijkheid onder hun aandacht gebracht wordt om dienst te nemen als technisch specialist. Daarmee fensie een door de staatssecretaris voor de "Ga wv gang" had mevrouw H. Klumpenaar, van de Merslaan 55 in Zeist gezegd tot een Stmil nas-team. „En als trCn was inder daad nitter wordt, trakteer ik"... Mc Klumpenaar hééft ge- 'traktee/dl En se sebruiïU m se(f SuniL Voor alles. Ook voor nylon. Want ook dat wordt witter. Zon der bleken, zonder blauwen. Uw eigen was zal het u bewijzen: Sunil met ultra-waswetkillg geeft het hóógste witi neemt de landmacht een volkomen nieuw initiatief. De landmacht windt er geen doekjes om dat ze dringend verlegen zit om door haar op te leiden technische specialisten, maar ze biedt deze specialisten dan ook het een en ander. Naast hun militaire opleiding krijgen ze namelijk een volledige door het rijk be taalde en met een „burger-diploma" be kroonde vakopleiding, van het begin af een salaris en aan het eind van de diensttijd een Ter afronding van de hearing die de minister van binnenland se zaken, de heer Smallenbroek, en staatssecretaris drs Th. J. Westerhout voor de gemeente besturen van de Zeeuws-Vlaam se gemeenten betreffende de voorgenomen herindeling dins dag en gisteren hielden, vond een persconferentie in hotel „Rotterdam" plaats. De informele besprekingen met de gemeenten werden ge voerd over het officiële plan van gedeputeerde staten, het z.g. tien-gemeentenplan, waarover alle gemeenteraden zich inder tijd hebben uitgesproken en dus i niet over het later door de sta ten aan de minister uitgebrach te advies om het aantal gemeen ten terug te brengen tot zeven. Dit laatste zeven-gemeentenplan is aan de gemeenteraden offi cieel niet ter kennis gebracht. „Dat wil niet zeggen", aldus de minister, dat dit plan evenals andere suggesties niet ter sprake zou zijn geweest. „Maar de ge hele problematiek, het voorstel van G.S. en de meningen der gemeentebesturen zullen ernstig met elkaar moeten worden over wogen, eer de langdurige proce dure van het wetsontwerp kan beginnen". De minister kon dan ook geen tijdslimiet noemen waarin het wetsontwerp zijn beslag zou krijgen. Er zijn hem gevallen van samenvoeging van gemeen ten bekend die over 25 en 30 jaar liepen. Ook andere die slechts drie jaar tijd in beslag namen. Natuurlijk is de realisa tie het snelst wanneer bepaalde gemeenten zelf de wens te ken nen geven te worden samenge voegd. „Wij zullen nu beslissingen moeten nemen die in deze tere gevoelige zaken menigeen te ver zullen gaan, maar de wetgever moet vooruitzien. Het blijft mensenwerk wat wij doen en het is daarom best mo gelijk, dat we over tien jaar zul len zeggen: „dit of dat hadden we anders moeten doen". Over 25 jaar zal Nederland 18 a 20 mil joen zielen tellen. Hiermede zal rekening moeten worden gehou den. Beide bewindslieden zowel als commissaris Van Aartsen die mede op de persconferentie aan wezig was, legden er de nadruk op, dat er zowel bij de regering als het provinciaal bestuur de intentie bestaat de procedure zo vlot mogelijk te doen verlopen en de eindbeslissing zo spoedig mogelijk aan de gemeenten te doen toekomen. Eer het zover is, zal er voor streek en menings vorming op verschillende ni veaus nog voldoende gelegen heid zü" zich uit te spreken. De heren Smallenbroek en Westerhout noemden de hearing een op zichzelf belangrijke zaak, niet louter formeel maar nood zakelijk voor het funktioneren der democratie. „Zulke gesprek ken zijn leerzaam en geven een goede oriëntatie". Hoe het wets ontwerp er zal uitzien koh uiter aard niet worden meegedeeld.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3