Rhodesische regering wacht op bericht uit Londen Minister Biesheuvel over het huwelijk van prinses Beatrix C'^Émduékt John Lindsay, de nieuwe burgemeester van New York Opschudding in Den Haag WILSON HEEFT NIEUWE VOORSTELLEN IN PETTO GEVAARLIJKE EXPLOSIEVEN DE WADDENZEE HET WEER NÖVEMBER-l£)fi5_ 21e Jaargang - No. 655^ Taak van de koninklijke commissie Ook vliegtuigen speurden rond Nederlandse kustvaarder vermist Twee voorstellen Ian Smith weigerde DE VERKIEZINGEN IN ISRAEL PERFECT LONG-DRINK POKKEN IN OOST-NIGERIA Overstrermin^s- gev^ar Jüasi Noorfifls'iHe kust geweken Grenzen in acht nemen De Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam W3©rbsticSit TSTOMBE STELT ZICH KANDIDAAT VOOR PRESIDENT Hoogivater Zon- en Maanstanden 60 tSonuönent: TERNEUZEN OIweteur-Hoofilreaaetetir: t. va» 3e Sanüa Radactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nis 11 ct. VRIJE ZEEUW TffffiR-lQfiS .y Q V Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pat advertentie 2,40. Rubriek „Kteine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) Volgens een woensdag iloor de regering van Rhodesië uitgegeven verklaring wacht zij op bericht uit Londen over aanvaarding of ver werping van Rhodesische voorstei len tot amendering van de grond wet van 1961. Als die niet worden aanvaard, aldus de verklaring, heeft de instelling van een ko ninklijke commissie geen zin. In dat geval wordt de deur, die vol gens premier Wilson wijd open staat, weer gesloten. De commissie zou volgens de Rhodesische regering slechts één taak hebben, n.l. vast te stellen of de grondwet van 1961 met wijzi gingen om het land onafhankelijk te maken aanvaardbaar is voor de gehele bevolking van Rhodesië. Premier Wilson verklaarde gis teren in het lagerhuis dat een ko ninklijke commissie zal onderzoe ken of het Rhodesische volk, Euro peanen en Afrikanen, onafhanke lijkheid op basis van de grondwet van 1961 zal aanvaarden. Indien het Rhodesische volk het voorstel verwerpt, zo vervolgde Wilson, stort het standpunt van cle Rhodesische premier Ian Smith vanzelf ineen. Anderzijds zal de Britse regering niets ondernemen, aangezien het parlement en niet uitsluitend de regering het in de zen voor het zeggen heeft. Premier Wilson zei dat geen en kele overeenstemming inzake wij ziging van de grondwet tussen Londen en Salisbury mogelijk schijnt voor Rhodesië onafhanke lijkheid heeft verkregen. De voorstellen van de regering- Smith worden door de Britse re gering ontoereikend geacht. Zij be vatten slechts enkele clausules met betrekking tot overdracht van de macht en verruiming van het kies recht. Na te hebben verklaard dat des ondanks was besloten het voorstel van de Rhodesische regri-ing aan het Rhodesische volk in zijn ge heel voor te leggen, vertolkte pre mier Wilson de hoop van Groot- Brittannië dat de koninklijke En- vliegtuigen betrokken geweest. De napalmbommen worden gebruikt bij oefeningen. Zij hebben een reserveontsteking in de staart. Hel komt nogal eens voor dat de re serve-ontstekingen niet explode ren, doordat een bom niet op de staart terechtkomt. De niet-ont- plofte reserve-ontstekingen wor den verzameld en bewaard en van tijd tot tijd door de explosieven opruimingsdienst vernietigd. De drie ploegen die de lucht macht had ingezet, zijn woensdag middag teruggetrokken. Bij een onderzoek op het strand is n.l. ge bleken, dat wat men had aangezien voor de verpakking van de ontste kers (18) ongevaarlijke kartonnen kardoezen waren, afkomstig van het legerschietterrein op Vlieland. De luchtmacht is ervan overtuigd, dat de vermiste ontstekers door hun eigen gewicht in zee zijn ge zonken. Op drie plaatsen uatrouillerèn mannen van de luchtmacht om eventueel aanspoelende reserv»- ontstekingen voor napalmbommen onschadelijk te maken. De plaatsen zijn: de omgeving van Harlingen, waarheen 30 man onder comman do van een kapitein van de vlieg basis Leeuwarden zijn gezonden; Vlieland en Terschelling. De ex plosieven zijn afkomstig van het luchtmachtschietterrein op Vlie land. De kist is door de storm en het hoge water losgeslagen van 't vlondertje, dat hiervoor uit vei ligheidsoverwegingen op palen in zee is aangebracht. De ver miste kist is woensdagmorgen opengebroken ontdekt door de be manning van een loodsboot op een wad, maar is bij hoog water op nieuw op drift geraakt. Tos dusver zijn van de 78 ontstekingen 18 teruggevonden bij de Waddenzee dijk boven St. Anna Parochie (Fr.\ De luchtmacht wijst erop dat de ontstekingen bij ondeskundig de monteren iemand het leven kun nen kosten. Zij adviseert ieder ri sico te vermijbden, de ontstekingen te laten liggen en de politie of de vliegbasis Leeuwarden of de op sporingsploegen van de vondst te "verwittigen. De ontstekingen lijken, zo deelt de luchtmacht nog mee, met de zwarte buitenverpakking op een I liter conservenblik. Zij zijn 15 cm heog bij een diameter van 12 cm en hebben een rode kop. De ont stekingen zelf zijn zinkkleurig en (bevatten 1 kg witte fosfor. Wan neer ze worden opengemaakt, ont- - staat door de toetreding van zuur- •stof een hevige explosie, gepaard met een felle steekvlam. De patrouillerende militairen zijn uitgerust met karabijnen om gevonden ontstekingen met scherp onschadelijk te maken. Bij de nasporingen zijn ook Sinds zaterdagmorgen 30 ok tober wordt de Nederlandse kustvaarder ,,Lea" (359 b. r. t.) uit Groningen eigenaar de "N.V. Wijnne en Barends ver mist. Het schip is het laatst ge zien op vijf mijl westelijk van •het lichtschip Elbe-I en was op weg naar Londen. Het schip heeft geen radio aan boord. Aan de scheepvaart is verzocht naar de vermiste kustvaarder uit te zien. Woensdagnacht werd gemeld dat de ..Lea" de Thamesmonding was binnengelopen, STORM VEROORZAAKT WATEROVERLAST IN HAMBURG Hamburg: De storm heeft het water dermate opgejaagd, dat de straten in de omgeving van de haven zijn overstroomd. Winke liers beschermen hun bedrijven met zandzakken. Voor de voet gangers is er maar één oplos sing: kousen en schoenen uit trekken. gels-Rhodesische commissie zon der vertraging haar werkzaam heden zal kunnen verrichten. Wilson voegde hieraan toe dai bij verwerping van de grondwet- van 1961 door her gehele Rhodes! sche volk de Britse regering twee voorstellen gereed heeft: 1. Een nieuwe koninklijke com missie zal worden belast met cle opstelling van een nieuwe grond wet; 2. De toekomstige grondwet voor een onafhankelijk Rhodesië zou beter door een rondetafelcon ferentie, waarop alle bevolkings groepen vertegenwoordigd zijn, kunnen worden samengesteld. Vervolgens zou de voorgestelde grondwet, hetzij door een ronde tafelconferentie hetzij door de ko ninklijke commissie door middel van een referendum aan de bevol king van Rhodesië worden voor gelegd. Op een vraag van oppositieleider Heath antwoordde de Britse eerste- minister dat de commissie be staande uit t.wee Rhodesische per soonlijkheden en een nog niet aan gewezen Britse vertegenwoordiger zelf zal uitmaken op welke wijze de publieke opinie van het gehel^ Rhodesische volk inzake de grond wet van 1961 zal worden gepeild. Premier Wilson zei nog, dat de Britse regering de Rhodesische had gevraagd, een clausule bij de voor stellen tot grondwetswijziging in te tassen waarbij geleidelijke toe lating van de Afrikaanse meerder heid tot het landsbestuur gewaar borgd zou worden. Premier Smith van Rhodesië had zit echter ge weigerd. Wilson stelt als voorwaarde voor het functioneren van de konink lijke commissie, dat zij met een stemmigheid zal besluiten over de wijze waarop het onderzoek zal worden verricht. Bovendien zou den de Engelse regering en die van Rhodesië de gekozen procedure moeten goedkeuren. Het rapport van de commissie, als zij zou hebben geconstateerd, dat de grondwet van 1961 aan vaardbaar is voor het hele Rhode sische volk, zou eveneens met een stemmigheid moeten worden op gesteld, aldus Wilson. Premier Levi Esj kol van Is raël heeft bij de algemene ver kiezingen voldoende parlements zetels behaald om ee coalitie regering te leiden. Zijn socialis tische partij zal op grond van de uitslagen die woensdag op het middaguur bekend waren, 43 of 44 zetels krijgen ondanks het feit dat David Ben Goerion met een eigen lijst uitkwam. Het parlement telt 120 zetels. De partij van Esjkol had 42 zetels in de oude „Knesseth". Waarnemers verwachten dat de kabinetsformatie niet gemak kelijk zal zijn. de Alpendrank uit Oostenrijk Een pokkenepidimie in Oost- Nigeria heeft tot dusver aan 46 mensen het leven gekost, zo is woensdag in Lagos bekendge maakt. De voornaamste haard is Akabor in het district Ogoeta. Voor ruim duizend Friese anti revolutionairen heeft minister Bics heuvel in Leeuwarden scherpe kri tiek geleverd op de herhaalde aan vallen die momenteel van bepaalde zijde worden gericht op het Neder landse vorstenhuis. Met nadruk wees de minister er op, dat cle basis van de constitutionele mo narchie inhoudt, dat. de koningin en de leden van het vorstenhuis bui ten elke discussie dienen te wor den gehouden. De ministers dragen de verant woordelijkheid voor de beslissingen inzake het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Wie kritiek op deze ba slissingen heeft, dient zich tot de regering te wenden en tot niemand anders. De regering heeft de beslissing genomen, dat het huwelijk in Am sterdam zou worden voltrokken en zij heeft dat gedaan na diep en ernstig beraad. De regering is van oordeel dat er slechts één plaats is waar het huwelijk dient te worden voltrokken, n.l. de hoofdstad des lands. Ik ben blij met deze beslis sing, aldus minister Biesheuvel, die met verontwaardiging de do tr een dagblad verkondigde mening van de hand wees als zou prinses Beatrix tegen de aanvankelijke be reidheid van het kabinet om tege moet te komen aan cle wensen van sommige groepen, haar wil hebben doorgezet om in Amsterdam te trouwen. John V. Lindsay, liberaal-repu blikeins lid van het Amerikaanse congres, is gekozen tot burgemees ter van Nfew Yorx. Hij versloeg, in een nek-aan-nek verkiezingsrace ce democraat Abraham D. Beame. De derde kandidaat.^Buckley, behaal de een aanzienlijk geringer stem menpercentage. Het is voor hef^ st sinds twin tig jaar dat een republikein de be langrijke functie van eerste-burge- meester van het achtmilioen in woners tellende New York krijgt. De laatste republikeinse burge meester was Fiorello la Guardia, die in 1934 tot 1945 de ambtsketen droeg. De 43-jarige Linclsay, gehuwd, en Het stormvloedgevaar aan de Duitse Noordzeekust is voorlopig geweken. Het hoogwater was aan de kust van Neder-Saksen dinsdag avond slechts 60 tot 70 cen,timet?r boven normaal. Voor de westkust van Sleeswiik- Holstein kwam het water niet ho ger dan één tot anderhalve meter boven normaal. De storm die cle afgelopen drie dagen met orkaan uitschieters de dijken had gebeukt, was tegen de avond sterc afge zwakt. Men verwachtte dat de wind in cle nacht van dinsdag on woensdag weer' iets in kracht zon toenemen, maar dat in cle loop van woensdag de wind verder zou af nemen. De alarmtoestand voor de be dreigde punten werd opgeheven en verscheidene grote schepen verlie ten Bremerhaven. twee kinderen, volgt de democraat Robert Wagner op. De tegenstander van Linclsay, de democraat Beame, weet zijn ne derlaag aan het mededingen van de conservatief Buckley, die zich van meet af aan zelf weinig kans op succes gaf. Beame troostte zich met de verkiezing van zijn partij genoten Frapk O'Connor en Ma rió""ProcacCiho, die resp. tot voor zitter van de gemeenteraad en con troleur der gemeentelijke finan ciën werden gekozen. £>e nieuwe burgemeester is een Newyorker van geboorte en klein zoon van een Engelse immigrant. Hij staat bekend als tegenstander van zijn conservatieve partiigenoot Barry Goldwater. Men geeft hem een goede kans te zijner tijd te worden gekozen als kandidaat voor de republikeinse partij bij de vol gende presidentsverkiezingen. Linclsay studeerde reclYen aan de universiteit van Yale en diende tijdens de oorlog als marineofficier op een torpedojager. Hij was drie jaar werkzaam als advocaat toen hij chef van het kabinet van cle mi nister van justitie werd. Bij de gouverneursverkiezingen in de Amerikaanse staat New Jer sey werd de democraat Richard Hughes opnieuw gekozen. Toen alle uitslagen 'binnen wa ren, bleken 1.166.915 stemmen te zijn uitgebracht op Lindsay; 1.030.711 op Beame en 339.127 op Buckley. De minister maakte zich bezorgd over het gebrek aan normbesef, waaraan bepaalde bladen in Ne derland zich in toenemende mate schuldig maken. Wij aanvaarden onze ministeriële verantwoorde lijkheid ten volle, aldus minister Biesheuvel, en het kan mij diep grieven, wanneer aanvallen zich uit republikeinse overwegingen richten op het vorstenhuis. „Wij moeten eikaar de vrijheid van kritiek gunnen, maar de gren zen in acht nemen en onze kritiek niet richten op mensen, die zich niet kunnen verdedigen. Het Ne derlandse volk dient in te zien, dat de leden van het vorstenhuis recht hebben op een privéleven waar iedereen dient af te blijven". De minister sprak de hoop uit, dat het Nederlandse vorstenhuis de moeilijkheden van het ogenblik te boven zal komen en ons volk zich als geheel weer in trouwe verbon denheid achter het huis van Oran je zal scharen. Bij de honderd vragen, die de minister werden voorgelegd, be vond zich ook de vraag of de mi nister van oordeel was, dat de heer Nederhorst in verband met de door hem geschreven brief dient af te treden als fractievoorzitter van de Partij van ae Arbeid. „Mijn oordeel hierover doet niets ter zake", aldus de minister. „De ver antwoordelijkheid hiervoor ligt ge heel bij de Partij van de Arbeid zelf. Ik heb wel een gesprek me:: cle heer Nederhorst gehad", zo zei hij, „maar dat was een persoonlijk en vertrouwelijk gesprek". Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft dinsdag verklaard, dat de kwestie van het dienen van onge veer 2.000 zeventienjarige vrijwil ligers bij cle Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam wórdt bestudeerd. Er zijn klachten inge diend door mensen, die vinden dat zeventienjarigen te jong zijn om in gevechtszones te worden opge steld, ook al zijn zij vrijwilligers. Het Haagse Laakkwartier was woensdagavond in opschudding. Sinds ongeveer half negen 'hield een man op eert huizenblok aan de Noordpolderstraat een leger tje agenten bezig door af en toe met een geweer naar beneden te schieten. Er werd niemand ge raakt. De politie sprak de man per megafoon toe om hem te be wegen van het dak af te komen, maar hij wilde niet. De schietende man is de 27- jarige loodgieter J. D. Hij wordt door de Voorburgse politie ge zocht in verband met verduiste ring van geld en een auto. Toen de Haagse recherche hem kwam halen, verzette hij zich en vluchtte het dak op. De man is dinsdag terugge keerd uil Duitsland, vanwaar hij een buks had meegenomen en een groot aantal patronen. Die gebruikte hij gisteravond om te vuren op alles wat bewoog. De politie dekte zich in portieken. De steeds groeiende menigte werd op een afstand gehouden en de G.G.D. was ter plaatse paraat. De man op het dak schoot op een gegeven ogenblik raak. De 17-ja'rige J. H. L. Kalis uit de Stuwstraat kreeg een schamp schot in een bovenarm. Hij WEINIG VERANDERING. Boven de Oostzee ligt een de pressie, die geleidelijk verder opvult, terwijl zich op het mid den van de oceaan een krachtig hogedrukgebied bevindt. Dit ho- gedrukgebied heeft een uitloper naar het zeegebied tussen IJs land en Noorwegen. Deze rug beweegt naar het zuidoosten en wordt gevolgd door een frontale storing bij IJsland. Het laat zich echter niet aan zien, dat deze storing het ko mende etmaal enige invloed op het weer in ons land zal heb ben. De matige en nu en dan vrij krachtige noordwestelijke wind houdt aan, zodat in het huidige weertype maar weinig verandering komt. Plaatselijk zullen opnieuw regen- of hagel buien vallen, vooral in de kust provincies. Ook zijn opklarin gen te verwachten, waarbij de middagtemperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen berei ken als woensdag. Voor de nacht wordt plaatselijk lichte vorst verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele buien Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Zwakke tot matige, aan de kust matige tot vrij krachtige wind tussen noord west en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als sinteren. stond uit een portiek te kijken. Een echtpaar uit Voorburg, dat uit een auto zat te kijken, heeft de schrik gekregen, nadat van de auto de voorruit kapot was geschoten. De nieuwsgierigen bleken niet erg voorzichtig, want soms be gaven zich honderden mensen tot 150 a 200 meter van de schutter. Van de buurtbewoners hadden velen alle licht - ge doofd. Er waren er zelfs die hun woning waren ontvlucht. De Kongolese regering onder Kimba zal geen onderhandelin gen beginnen met de opstande lingenleiders, maar zal trachten de Afrikaanse landen er toe te bewegen elke hulp aan de re bellen te staken. Daardoor zou vanzelf een einde komen aan de opstandige activiteit. Dit staat te lezen in een verklaring van het „Kongolese democratische front", de coalitie van tegen standers van oud-premier Tsjom- be waarop de huidige regering is gebaseerd. DONDERDAG 4 NOVEMBER v.m. n.m.. Breskens 10.23 11.02 Terneuzen 10.58 11,37 Hansweert 11.38 12.17 Walsoorden 11.48 12.27 VRIJDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.22 11.25 Terneuzen 11.57 Hansweert 0.37 12.40 Walsoorden 0.47 12.50 Nov. 4 7.40 17.07 15.59 1.40 5 7.42 17.05 16.13 2.51 6 7.44 17.03 16.26 4.03 7 7.46 17.01 16.40 5.17 S 7.48 16.59 16.56 6.34

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1