Schepen in moeilijkheden Huwelijk prinses Beatrix te Amsterdam Staat van beleg midden-Java in Koffie wordt vandaag tot 10 cent per 250 gram duurder HET WEER RADIO DE KOOK DATUM NOG NIET VASTGESTELD 250 BURGERS VERMOORD IN B0J0JAU RAKETTEN DE STRIJD IN VIETNAM WOENSDAG 3 NOVEMBER 1965 21e Jaargang - No. 655f De storm over West-Europa GOLVEN VAN 15 METER POOLS JACHT VERLATEN Weerbericht Hoogwater STORM- WAARSCHUWING BLIJFT VUURSCHIP LOSGESLAGEN Nauw en veelvuldig contact Z011- en Maanstanden Sowjet-Unie lanceert Proton 2 ,Nfet juist7 Aanvaardbaar Bataljon liep over Soekarno: Mijn leven is in gevaar Rijst voor het leger Scherpe toespraak Been werktuig BRIT IN OOST-BERLIJN VEROORDEELD Totalitaire' howcüansg van de Portugese regering Psychologisch rf i wa a® Sanü® Hedgetl®» en AHïhinistratie-aöïes: Smidsw®! Telefoon: 01130 2078 Gironummer: S8150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand f<0,2O; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pas advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Door ide storm in West-Europa zijn verscheidene schepen in moeilijkheden gekomen. Aan boord van !t Noorse fregat „Ber gen" werden ten noorden van Ierland door een golf vijf beman ningsleden over boord gespoeld. Over Engeland raasde de storm met uitschieters van 130 km per uur. In Liverpool was de zee scheepvaart nagenoeg verlamd. Ook aan de Duitse Noordzee kust was de scheepvaart onder broken. De aanhoudende storm heeft het gevaar van een storm vloed voor de Duitse bocht en in heet bijzonder voor de Elbemon- ding opgeroepen. Het Westduitse hydrografische instituut in Hamburg heeft voor een zware stormvloed langs de gehele Duits Noordzeekust ge waarschuwd. Volgens de ver wachtingen van dit instituut zou er dinsdag e-en verhoging van twee tot 2 ¥2 meter optreden. Maandagavond is er aan de west kust van Sleeswijik-Holstein een verhoging geweest van 1 tot 1,5 meter. In Bremen, Hamburg, Neder- Saksen en Sleeswijk-Holstein heeft de orkaan grote schade aangericht. De sluizen van het Kieler- kanaal in Brunsbüttel- koog moesten gesloten worden. Golven van soms 15 meter sloe gen maandagavond over de wes telijke pieren van het eiland Hel goland. In de haven schuilden 'n dertigtal scheepjes. Het bijna zevenduizend ton me tende vrachtschip Newfoundland heeft dinsdag gemeld dat zijn la ding, bestaande uit voedü-ngsvet- ten, in brand staat. De vracht vaarder bevond zich op de Atlan tische Oceaan en is op weg naar Ierland waarvan het nog onge veer zeshonderd kilometer ver wijderd was. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht begeleiden het schip, dat last heeft van de zwa re storm. Voor de monding van de We- ser sloeg een lichtschip van zijn ankers. Het wist door eigen ma- chinekracht op zijn plaats te blij ven. Uit Borkum koos het Duitse ENKELE REGEN- EN HAGELBUIEN De stormdepressie is van de Noordzee verder naar het oosten .getrokken en het centrum lag dinsdagavond in de omgeving van Stockholm. De depressie vult geleidelijk op, waardoor de wind in ons land belangrijk in kracht is afgenomen. Dit werd mede in de hand gewerkt door een kleine depressie, die met grote snelheid de oceaan overstak en nu via Frankrijk naar het oosten trekt. Inmiddels breidt een rug van ho ge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden zich naar het oos ten uit. Er blijft in ons land dan ook matige tot krachtige noord westelijke wind waaien, waarme- de de aanvoer van koude polaire lucht voortduurt. Deze lucht is flink onstabiel, zodat enkele re gen- en hagelbuien worden ver wacht. Het koude weer, waarbij temperaturen overdag beneden de 10 graden blijven, houdt aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Wisselende bewolking m,et nu en dan regen- of hagelbuien. Ma tige tot krachtige noordwestelij ke wind. Tamelijk koud weer. WOENSDAG 3 NOVEMBER bergingsvaortuig „Wotan" zee om het Nederlandse motorschip „Hektor" hulp te verlenen. De Hektor had zijn anker verloren en verzocht sleepboothulp. Bij Husum raakte een bagger molen in nood. Een Duitse red dingboot haalde er drie man van af. Het Poolse jacht „Wielkopols- ka" is in de Oostzee bij 't Zweed se eiland Öland door de beman ning verlaten. Het Britse vracht schip „Sunjarv" nam de schip breukelingen aan boord. Het jacht was op weg van Gdynia naar Amsterdam. Het zeewater dat de dijken van zuid-Jutland bedreigde, is giste ren iets gezakt. De gehele nacht hadden dijkwachten op de uitkijk gestaan. Tegen middernacht kwam de waterstand drie meter boven het normale peil. De sleepboot „Utreqjvt" van Wijsmuller is op weg naar het Britse schip „Newfoundland", dat brand in het ruim heeft. De zee sleper beschikt over brandblus apparatuur. De stormwaarschuwing voor de Duitse Noordzeekust was dinsdagavond laat nog van kracht. De weerstations hielden rekening met het weer toene men van de storm en een daar mee gepaard gaande verhoging van de waterstand. De versterk te en verhoogde dijken hebben bijna overal de woeste storm lopen van de zee het hoofd ge boden. Slechts in de buurt van Husum aan de westkust van Sleeswijk-Holstein is een dijk bezweken en zijn 200 ha onder gelopen. De schade wordt op 3 miljoen mark geschat. In Adolf- Koog, eveneens in de buurt van Husum, zijn voorbereidingen ge troffen voor de evacuatie van drie dorpen. In Meldorfer-Koog zouden 300 schapen verdronken zijn. Verder noordelijker werd de zeewering van de badplaats St. Peter Ording zwaar bescha digd. Het vuurschip „P 8" voor Wilhelmshat'en is van zijn ver ankering losgeslagen en drijft in de ziedende zee rond. De be manning van 12 koppen pro beert met machinekracht het schip met de kop op de wind te houden. In de steden Elmshorn, Pin- neberg, Wedel en Itzehoe staan straten blank. Het ergst is de toestand in Elmshorn, waar het verkeer in de binnenstad ver lamd is en de telefoonverbin dingen zijn verbroken. Typisch is dat het hoge water aan de Noordzeekust samenvalt met een lage waterstand aan de Oostzeekust van Sleeswijk-Hol stein. In Lübeck is de laagste stand sinds negen jaar gemeten. De scheepvaart is vrijwel tot (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O stilstand gekomen. De veersche pen naar Scandinavië konden echter nog in Travemünde aan leggen. Het op de Lübeckse werf gebouwde Noorse veerschip „Kjöbenhavn", dat reeds zater dag van stapel zou lopen, kan nog steeds niet aan zijn element worden toevertrouwd. Het hotelschip „River-boat" dat in Lübeck ligt, is eveneens van zijn oeververbinding losgeslagen en zit zonder licht. De Deense veerboot „Danmark" heeft de dienst tussen Gjedser en War- nemünde (Oost-Duitsland) ge staakt. Het Britse vrachtschip „New foundland" is met een branden de lading plantaardige olie van koers veranderd en worstelt zich naar de Ierse kust toe. Doordat 12 meter hoge golven het hele dek overspoelden, heeft de kapitein zijn verzoek om as sistentie kunnen intrekken. Al leen een Brits vliegtuig houdt nog een oogje in het zeil. „Van de eenmaal genomen beslissing betreffende de plaats van het huwelijk van prinses Beatrix zal niet worden afgeweken", aldus de memorie van toelichting op de goedkeuringswet. Het huwelijk van de kroonprinses zal dus in Amsterdam plaats hebben. De regering is be reid te bevorderen, dat bij de vaststelling van de definitieve huwelijks datum zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met de door vele leden in het voorlopig verslag gemaakte opmerkingen over de verkie zingen voor de provinciale staten. Uitstel van het huwelijk tot na de verkiezingen van 1966 wordt niet noodzakelijk geacht. Een dergelijk uitstel is „nodig noch wenselijk". Met klem spreken de minister president mr. Cals, de minister van justitie mr. Samkalden en de mi nister van binnenlandse zaken Smallenbroek die het stuk onder tekenden, tegen dat met het wets ontwerp overhaasting zou zijn be tracht. De bewindslieden zijn het met „vele andere leden" uit het voor lopig verslag eens, dat voor het goed functioneren van onze demo cratische instellingen het ontstaan van een „koningskwestie" funest zou zijn. Zij zijn het er echter niet mee eens, „dat door een samenloop van omstandigheden regering en volksvertegenwoordiging min of meer voor een voldongen feit zijn gesteld en dat het in een eerder stadium zou hebben ontbroken aan een rustig ©n vertrouwvol beraad". „Door de gebeurtenissen van be gin mei, toen op indiscrete wijze met telelenzen foto's werden ge maakt van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg bij Drakesteyn, is de gang van zaken versneld, maar dat neemt niet weg, dat er voldoende tijd en gelegenheid is geweest voor beraad over 'n even tueel huwelijk van de prinses. In de bijna twee maanden tussen dat tijdstip en de verloving is er een nauw en veelvuldig contact ge weest tussen koninklijk huis en kabinet'1.. De ministers betreuren het dat enkele leden onvoldoende redenen zagen om de gevraagde toestem ming te verlenen. De hoop wordt uitgesproken, dat zij na kennis neming van de in de memorie ver vatte argumenten hun standpunt opnieuw zullen overwegen. Nog maals wordt er op gewezen, dat de prinses pas tot een verloving heeft besloten, nadat het kabinet te ken nen had gegeven de indiening van een toestemmingswet te willen be vorderen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 4 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.12 9.47 10.27 10 37 n.m,. 9.58 10.33 11.13 11.23 NOVEMBER v.m. n.m,. 10.23 11.02 10.58 11.37 11.38 12.17 11.48 12.27 Nov. 3 7.38 17.08 15.44 4 7.40 17.07 15.59 5- 7.42 17.05 16.13 6 7.44 17.03 16.26 7 7.46 17.01 16.40 3 7.49 ï&sa 16.56 0.27 1.40 2.51 4,03 5.17 De Russen hebben een grote kunstmaan gelanceerd, de „Proton 2", die 12,2 ton weegt, zo heeft het persbureau Tass dinsdag bekend gemaakt. De baan van de satelliet maakt een hoek van 63 graden 30 minu ten met de evenaar en de afstand tot de aarde varieert van 191 tot 637 km. Het onbemande ruimte voertuig bevat wetenschappelijke instrumenten, o.a. voor een on derzoek van de zonnestraling en 't gevaar dat deze biedt voor de ruimtevaart. Alle instrumenten functioneren naar wens, aldus „Het is niet juist, dat de heer Von Amsberg zich na de oorlog niet kritisch over nazi-Duitsland zou hebben uitgelaten. Niet alleen de persconferentie van 28 juni van dit jaar, maar ook zijn optreden in de daaraan voorafgaande jaren geeft duidelijk aan, welke zijn in stelling tegenover nazi-Duitsland was en is", aldus de memorie van antwoord. De regering spreekt de overtuiging uit, dat de heef Von Amsberg tijdens oorlogsherdenkin gen in alle eerlijkheid bij de Neder landers kan staan en als zodanig door ons volk zal worden aan vaard. De regering is na een uitvoerig en zorgvuldig onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat de heer Von Amsberg ten volle aanvaard baar is als echtgenoot van de Ne derlandse kroonprinses. „Dat brengt mede dat hun huwelijk ook in de hoofdstad des lands moet kunnen worden gesloten". De plaats van vestiging van het aan staande bruidspaar de gemeente Lage Vuursche vindt de regering niet geëigend voor een passende viering van het huwelijk van de vermoedelijke troonopvolgster. In het stuk wordt tenslotte een uiteenzetting gegeven van verschil lende juridische aspecten van de naturalisatie van de heer Von Amsberg. Luitenant-kolonel Sarbini, mi litair commandant van Bojojali, heeft mededelingen gedaan over de wreedheden die de Indonesi sche communisten hebben ge pleegd in middenjavaanse dor pen gedurende vier weken na de mislukte staatsgreep. Hij zei dat alleen al in Bojolali 250 burgers zijn afgeslacht. Een on derwijzer en zijn vrouw waren levend in een bron geworpen terwijl een zwangere vrouw en haar twee jaar oude kind levend waren verbrand, zo zei hij. De communistische burge meester van Soerabaja, Moe- rachman, heeft 324 miljoen roe- pia aan de stadsbegroting voor 1965 onttrokken en dit geld be schikbaar gesteld voor de finan ciering van de staatsgreep. De man bevindt zich in hechtenis. Volgens „Antara" hadden de medewerkers van de burgemees ter maandenlang de winkeliers in Soerabaja „donaties" te beta len. Bij een treffen tussen een veiligheidspatrouille en onge veer 500 leden van de commu nistische „Pemoeda Rakjat" zijn nabij de oostjavaanse plaats Doekoe Karanganjer een mili tair en vier communisten om het leven gekomen, aldus een mededeling van het Indonesi sche leger. Een dag eerder wer den in Didoarójo nabij Soeraba ja elf leden van de „Pemoeda Rakjat" gearresteerd, die vlug schriften verspreidden, waarin werd aangedrongen op steun voor de revolutionaire raad. President Soekarno heeft maan dagavond officieel de staat van oorlog afgekondigd voor mid den-Java, dit in verband met de communistische opstandige acti viteit aldaar. Dit is gemeld door radio-Maleisië, welk station ra dio-Djakarta aanhaalde. Voor het consulaat van China in Medan op Sumatra hebben dinsdag meer dan 100.000 men sen een betoging gehouden. De vlag werd neergehaald en er werd enige schade aan het ge bouw aangericht, aldus radio- Maleisië. Tussenkomst van mi litaire zijde was noodzakelijk om erger te voorkomen. De be togers eisten het aftreden van minister Soebandrio. De zuiveringsactie van het In donesische leger in midden Java wordt bemoeilijkt door de onbetrouwbaarheid van militai ren in de garnizoenen ter plaat se, van wie sommigen aan de opstand deelnemen. Zo zou vo rige week een bataljon naar de rebellen zijn overgelopen. Soekarno heeft dinsdag tot zijn ministers gezegd, dat zijn leven in gevaar is, maar „dat dit hem niets kon schelen en dat hij zou doen wat goed voor het land was". I Volgens radio-Djakarta had I Soekarno dit gezegd toen hij de leden van zijn kabinet aan spoorde hun pogingen te ver dubbelen om de toestand in het land normaal te doen worden. Soekarno had ook opgewon den verklaard dat hij niet tevre den was over de vorderingen, gemaakt op de weg die naar het herstel van de orde moest leiden. De woorden van de pre sident waren weergegeven door Roeslan Abdoelgani, minister voor de verbindingen met het volk. De Indiase gemeenschap in Djakarta die nog kortgeleden te lijden heeft gehad van beto gingen naar aanleiding van de kwestie-Kasjmier, heeft de In donesische strijdkrachten vijftig zakken rijst geschonken. De voorzitter van de commu nistische partij-afdeling in de streek van Tasikmalaja (zuid- oost-Java) die zijn afdeling had ontbonden omdat hij naar zijn zeggen tegen de 30 september- beweging was, is later gebleken de aanstichter te zijn van ter reurdaden in dit gebied. De militaire commandant van Sumatra, generaal-majoor Mo- koginta, heeft alle lagen der be volking op dit eiland opgeroe pen de opstandelingen en hun linkse partijgangers te verplet teren, maar er mag geen sprake zijn van vernieling, wraak, brandstichting en rassenhaat. De Indonesische autoriteiten hebben een deel van de in Bor neo gelegerde troepen bevolen naar midden-Java te gaan om daar te worden ingezet in de strijd tegen de communistische rebellen. Radio-Singapore, die dit meldt, zegt dat de Indonesi sche troepen hun operaties tegen de rebellen op midden-Java ge ïntensiveerd en daarom steun nodig hebben. Volgens het officiële persbureau Antara zei derde vice-premier dr. Charoel Saleh na ae kabinetsbijeen- komst dat Soekarno erbij de minis ters op had aangedrongen, hun ta ken zonder aarzeling te vervullen „ondanks het feit dat ze bedreigd worden". Saleh wilde hierover verder niets zeggen. Naar bekend is het leger er over verbitterd dat de moord op zes van zijn hoogste generaals tij dens de revolte in sommige poli tieke kringen niet ernstig genoeg is opgenomen. Enkele dagen ge leden zei Soekarno in een scherpe toespraak tot militaire bevelheb bers uit geheel Indonesië dat men honderden communistische jonge ren met de dood had laten boeten voor de moord- op zes generaals. Het Indonesische leger dat dins dag weer 250 communisten gevan gen nam, probeert de laatste dagen duidelijk te maken dat het zich door niemand ais werktuig laat gebrui ken, niet door Rusland en even min door het westen. Generaal-majoor Soeharto, de minister-bevelhebber van het leger, heeft op een militaire bijeenkomst in Bandoeng gezegd, dat de neo- kolonialisten, kolonialisten en im perialisten de voornaamste vijan den van Indonesië blijven. Hoge legerkringen zeggen, dat ze het niet erg op prijs stellen wanneer hun lof wordt toegezwaaid door de westelijke pers. Ze willen zeker niet als „rechts" worden bestem peld. Ze leggen er de nadruk op, dat ze alleen tegen de communis ten optreden omdat deze Indonesië met geweld in een communistische staat wilden veranderen. Radio-Djakarta meldde dinsdag dat zevenenvijftig Indonesische af gevaardigden uit het parlement zijn gestoten. Het betreft leden van de P. K. 1. en aanverwante organisa ties. 6.34 Tass. Als gevolg van de stijging van de prijzen voor ruwe koffie op de wereldmarkt is een aanpassing der consumentenprijzen onver mijdelijk geworden. Naar wij uit vakkringen vernemen zullen met ingang van vandaag de koffie prijzen in het algemeen met 4 tot 10 cent per pakje van 259 gram worden verhoogd. Nader verneemt het A.N.P. nog het volgende uit kringen van de Am sterdamse koffiehandel: Dé Nederlandse koffie-meiang'e bestaat voor ongeveer veertig procent uit robusta-soorten en juist deze zijn de laatste dr.e maanden sterk in prijs op de we reldmarkt gestegen. Vandaar dat men in vakkringen reeds sinds enige tijd een verhoging van de - -'umenteprijzen tegemoetzag. De wereldmarktprijs van ro- bustakoffie ligt thans circa 35 procent hoger dan een half jaar geleden. In 1964 Importeerde Nederland voor binnenlandse consumptie 82.807 ton koffie tegen 75.410 ton in 1963. Van eerstgenoemde invoer was 35j4 procent afkom stig uit Angola, 25 procent uit Brazilië, 16 procent uit Colum bia, 1114 procent uit Midden- Amerika en voorts kleinere per centages uit Oost-Afrika, India Indonesië en Singapore. De ge middelde prijs van de totale in voer was 1,58'4 vergeleken met 1,2414 in 1963, een belang rijk verschil dus. De 28-jarige Brit Arthur Wilbra- ham is dinsdag in Oost-Berlijn tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld omdat hij zou 'hebben ge tracht Oost-Duitsers naar het wes ten te helpen vluchten. Wilbraham werd 10 weken geleden in Oost- Berlijn gearresteerd. Bij de parade die maandag' in Algiers werd gehouden ter gele genheid van de viering van de „dag der revolutie", werden voor het eerst vier Russische lucht doelraketten getoond van het ty pe als in Noord-Vietnam wordt gebruikt. Vertegenwoordigers van een zestigtal landen, onder wie de stafchef van het Russische leger, maarschalk Zaeharov, woonden de parade bij, waarin ook een honderdtal Russische grondra- ketten, vier Mig-21's, negen lich te bommenwerpers van het type Iljoesjin-2S en zeven transport vliegtuigen van het type Anto- nov-12 werden meegevoerd. Vol gens westelijke deskundigen is Algerië het tweede land in Afri ka (na Egypte) dat zo'n modern wapen als de Russische lucht doelraket in bezit heeft gekregen. Het Algerijnse staatshoofd, kolonel Boemedienne, maakte in een toespraak tot het volk de stappen bekend die zijn regering wil nemen om de economische vraagstukken op te lossen, die volgens hem te wijten waren aan Een groep van honderd-en-een zich als „katholieken" aandienen de personen heeft een manifest uitgegeven waarin de Portugese regering wordt beschuldigd van een „totalitaire houding welke bij een cristen afkeer moet opwek ken" en steun wordt gegeven aan het standpunt ten aanzien van de kwestie der Portugese overzeese gebieden dat wordt ingenomen door voormalige kandidaten van de oppositie voor de algemene ver kiezingen op zondag a.s. De opstel lers van het manifest zeggen dat zij zich bewust zijn van het risico dat zij hierdoor lopen en dat bij velen van hear de politie reeds huis zoeking heeft verricht. Zoals bekend hebben 34 opposi het bewind van de afgezette pre sident Ben Bella. Particuliere agrarische en andere bedrijven zouden onder strenger maar ge decentraliseerd toezicht komen te staan en nieuwe industriële projecten stonden op stapel, waaronder de bouw van een staalfabriek te Annaba (het vroe gere Bone). De landbouw zou worden gemoderniseerd en de olieproduktie vergroot. Boeme dienne kondigde verder versobe ringsmaatregelen aan en maakte ook duidelijk dat er ruimte was voor particuliere Algerijnse en buitenlandse investeringen „bin nen het kader van onze wensen". Bij Kwang Ngai ten noordoosten van Saigon heeft men de lijken op gedolven van twee boeren, die vol gens Zuidvietnamese autoiiteiten levend door de vietcong zouden zijn begraven omdat zij hadden ge weigerd schuilturr.els voor de op standelingen te graven. De handen van de slachtoffers waren gebon den. Dorpsgenoten wezen de gra ven aan. Bij gevechten die maandag in de buurt van Plei Me plaatsvonden, zijn volgens Amerikaanse gegevens negenennegentig opstandelingen gedood en vierenveertig gevangen genomen. De Amerikaanse verlie zen waren licht. Een Amerikaanse transportvlieg tuig heeft maandag, toen Zuii- Vietnams „nationale dag" werd ge vierd, pakketjes en propaganda materiaal laten vallen op 'n strook van 145 km langs de kust van N. Vietnam die aan de Chinese zes grenst. Een Amerikaans transportvlieg- taal zaten onder meer naalden, zakboekjes, handdoeken, onderkle- ding en stukken plastiek voor re genjassen. In elk pakketje zat ook een boodschap van „het Zuidviet namese volk aan zijn landgenoten in het noorden". Maandag, de dag waarop in Z - tie-kandidaten vorige maand het I Vietnam het feit werd herdacht zelfbeschikkingsrecht voor de dat het autoritaire bewind van pre- overzeese gebieden van Portugal j sident Ngo Dinh Diem twee jaar opgeëist en later hun kandidatuur geleden omver werd geworden, zijn ingetrokken omdat zij de vrijheid de Amerikanen een groot psycho- der verkiezingen niet voldoende I logisch offensief tegen het com- gewaarborgd achtten. munistische noorden begonnen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1