Rampzalig Amerikaans bombardement op Zuidvietnamees dorp De toestand in midden-Java blijft gespannen Pessimistische stemming in Salisbury 48 DODEN EN 55 GEWONDEN Lijk aangi bij Ouwerkerk HET WEER Sjor oei Saleh Een ware burgeroorlog WESTDUITSE KUSTVAARDER BIJ DEN HELDER GEZONKEN Gestrande tanker verspert haven van Antwerpen Afrikaanse leiders willen referendum Al eerder gebeurd Weerbericht Hoogwater Vietcong-aanvai op Amerikaans kamp Moord en ontvoering 10.000 arrestaties Zon- en Maanstanden Drie opvarenden verdronken Sekarno vormt een vijfde macht' Dr. Soebandrio ontkent Soekarno samenzweerder 50 jongeren gedood Geen militair ingrijpen Van de hand gewezen De deur staat open Het Indisch- Pakistaans geschil HrfilMrtnir Fff i^'nirr—TERNEUZEN OiMet»m«-Hlfy>giwa»etetg; I. van 'êe Sande Redactie» en 1 Administratie-adres: Smidswad Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 1 Dinsdag 2 november 1965 21e Jaaigang - No. 655^- oop- Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kteine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Minstens 48 Zuidvietnamese bur gers vonden zaterdag de dood en 55 werden gewond, toen het dorp Be Doec in de provincie Binh Dinh bij vergissing werd gebombardeerd, zo heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon meegedeeld. Het bombardement werd uitge voerd door twee Amerikaanse jachtbommenwerpers van het type Sky raider", die aanvankelijk iuchtdekking gaven aan eenheden van de eerste Amerikaanse lucht- cavaleriedivisie maar op Be Doec werden afgestuurd, nadat d:t als doel was goedgekeurd door het provinciehoofd in Qoei Nhon en de Zuidvietnamese inlichtingendienst. De piloot van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig dat al een uur boven het betrokken gebied had Zondagmiddag is bij Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland een lijk aangespoeld. Het werd gevonden door twee Belgische sportvissers. Onder toezicht vari cle rijkspolitie heeft een gemeentewerkman het stoffelijk overschot naar de aula op de begraafplaats te Oosterland ge bracht. Het lijk bleek het stoffelijk over schot te zijn van de 27-jarige F Fuchs uit Frankfort a/Mam. De jongeman is 19 oktober voor Wal cheren 'over boord geslagen van t plezierjachtje „Knurrhahn rondgecirkeld, vroeg op het laatste moment nog om bevestiging van het doel omdat hij eraan twijfelde of het dorp wel in vijandelijke han den was. Toen de Zuidvietname<-e militaire autoriteiten deze bevesti ging gaven, werden de bommen af geworpen. Onmiddellijk na het bekend wor den van het drama spoedden Ame rikaanse hulpploegen zich naar het dorp, aldus de woordvoerder. De Amerikaanse en Zuidvietnamese autoriteiten stellen een onderzoek in. Het was al eerder voorgekomen dat dorpen bij vergissing werden gebombardeerd, maar nog nooit was het aantal slachtoffers zo groot. De vorige maand bombar deerden twee Amerikaanse vlieg tuigen een Zuidvietnamese politie post in de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam Daarbij vielen meer dan twintig doden. Kort geleden had het Ameri kaanse opperbevel in Zuid-Vietnam nieuwe bepalingen uitgevaardigd ter bescherming van de burgerbe volking. Deze houden o.m. in, dat dorpen pas mogen worden aange- STORM I-Iet KNMI deelt mede: In het afgelopen weekeinde was de depressie-aktiviteit bijzonder -groot Nadat zondag een diepe depressie op het noordelijk deel van de Noordzee een zware wes terstorm had veroorzaakt, lag er vanochtend bij Schotland al weer een nieuwe uitdiepende depressie. Deze volgt een veel zuidelijker koers dan zijn voorganger, zodat het stormveld zich ditmaal ook tot onze omgeving uitbreidt. Het veld heeft een grote om vang, zodat de storm ook morgen nog geruime tijd zal doorstaan. De richting ervan ondergaat een geleidelijke ruiming naar west tot noordwest. Er wordt dan po laire lucht aangevoerd, waarin buien voorkomen. De temperatu ren worden iets lager. medegedeeld door het K. N.M. I te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Nu en dan buien. Veel bewolking met nu en dan bui en. Krachtige tot stormachtige, aan de kust tijdelijk storm tussen zuid west en noordwest. Iets lager- temperaturen. DINSDAG 2 NOVEMBER n.m. vallen nadat de bewoners tevoren zijn gewaarschuwd en dat geen bombardementen mogen worden uitgevoerd zonder voorafgaande toestemming van de autoriteiten. Op het vliegveld van Saigon is zondag een grote Amerikaanse brandstoftank in brand gevlogen Volgeps de eerste berichten schijnt er geen sabotage in het spel te zijn. Vierhonderd Amerikaanse mari niers hebben zaterdag een massale aanval van de vietcong op hun kamp 15 km ten zuidwesten van Da Nang afgeslagen, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoer der meegedeeld. De strijd heeft een uur geduurd. Aan de zijde van de vietcong sneuvelden 46 man. De Amerikaanse verliezen werden ma tig genoemd. De luchtmacht heeft nog tien vietcong-leden doen sneuvelen toen zij boten met wapens beschoot. Hier en daar heeft men man tegen man gevochten. Op zeker ogenblik drong de vietcong door de Ameri kaanse verdediging heen. In het kamp werden de aanvallers echter neergeschoten. Het kamp Plei Me is eveneens aangevallen. Volgens een Ameri kaanse woordvoerder leed het gar nizoen lichte verliezen. 5? Gewapende communisten heb ben in midden-Java twee uitge strekte gebieden, die van D.ja- timo en Manisrenggo, in handen, zo meldde het Indonesische pers bureau Antara zondag blijkens een mededeling van voorlieh- tingsofficier majoor Soeroso. De toestand in het gebied van Bojolali bij Djogjakarta was „precair". Volgens waarnemers wijzen de berichten op een ge spannen en ernstige situatie in geheel midden-Java. De verbindingen tussen Bojo lali en Moesoek zijn verbroken. De gewapende communisten hadden twee politieposten aan gevallen, een in Bojolali en de andere in Andong. De politie wist met steun van militairen de aanvallen af te slaan. Eén poli tieman werd gewond, aldus ma joor Soeroso. Het persbureau Antara meldde dat regeringstroepen vorige week bij Soerakarta 342 com munistische strijders en leden van communistische jeugdorga nisaties gevangen hadden geno men. Bij Delanggoe hadden zich 150 communisten overgegeven. In het gebied van Manisrenggo hadden de communisten 25 bur gers, meest mohammedanen, vermoord en 82 ontvoerd. Om trent het lot van de ontvoerden was niets bekend. Majoor Soeroso zei dat uit in beslag genomen documenten was gebleken dat de opstandelin gen van plan zijn het gebied Kla- ten in midden-Java tot hun voornaamste basis te maken. In de dorpen rond Klaten hadden ze gevechtseenheden gevormd. Ter versterking zijn parachu tisten en cavalarie-eenheden naar midden-Java gezonden. De Indonesische vice-premier Sjaroel Saleh heeft over de toe stand op Java waar de commu nisten vooral in het oosten talrij ke dorpen bezet zouden houden, gezegd dat het „een ware burger oorlog" is. Volgens in Djakarta ontvangen berichten zijn de parachutisten in gevecht met benden opstande lingen die de steden Tsjepogo en ap§ii rond liet wrak van de Duitse kustvaarder „Friesenland", wel ke e enspeelbal Van de grond- zeeën is geworden. De beman ning heeft het schip verlaten. Breskens .Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.55 8.34 9.14 9.24 8.48 9.23 10 03 10.13 WOENSDAG 3 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.12 9.47 10.27 10 37 n.m.. 9.58 10.33 11.13 11.23 Mov. 2 3 4 5 6 7 8 7.36 17.10 15.26 7.38 17.08 15.44 0.27 7.40 17.07 15.59 1.40 7.42 17.05 16.13 2.51 7.44 17.03 16.26 4.03 7.46 17.01 16.40 5.17 7.48 16.59 16.56 6.34 De Westduitse kustvaarder „Friesenland" (279 brt) uit Brake (rederij Hülsen) is zaterdagavond op de zandbanken van de Haaks- gronden bij Den Helder gestrand. De reddingboot Frins Hendrik en de sleepboot Titan van Wijsmuller voeren er onmiddellijk heen. De Prins Hendrik was er zon dagochtend nog niet in geslaagd de bemanning van boord te halen. Omstreeks half negen vertrok ken van het marinevliegkamp Val kenburg bij Leiden een Neptune van de opsporings- en reddings dienst en een Agusta Bell- helikop ter naar het in moeilijkheden ver kerende schip. De Friesland is kort daarna ge zonken. Alleen de voorsteven steekt boven water uit. Van de zes bemanningsleden zijn er drie verdronken en cle drie andere in slechte conditie opgepikt. De marinesleepboot IJssel nam drie doden en twee overlevenden aan boord. De veerboot Marsdiep pikte de derde overlevende oo. Deze man was bewusteloos. Eerder zondagochtend had de marineluchtvaardienst uit de lucht vastgesteld dat er geen teken van leven meer op de Friesenland was. De reddingssloep was verdwener. Enige tijd later nam de bemanning van de Neptune de lege sloep waar. De overlevenden zijn naar Den Helder gebracht. De Friesenland was geladen met kunstmest. Te circa halftien zondagavond werd de haven van Antwerpen ge heel voor het scheepvaartverkeer afgesloten, doordat op de Schelde bij Lillo de ruim 31.000 ton me tende tanker ,F.sso Edinburgh' van de Esso Petroleum Cy te Londen aan de erond liep. Een aantal sleepboten uit Ant werpen heeft zondag en vanmor gen vergeefse pogingen onder nomen de gestrande tanker vlot te trekken. Bij hoog water, vanavond om zeven uur, zou men nogmaals trachten het schip vlot te krijgen Naar vandaag bekend is gewor den, is de haven van Antwerpen niet meer geheel afgesloten. Er is thans in beperkte mate weer door vaart mogelijk. Bojolali aanvielen. Voor zover officieel bekend zouden in geheel Indonesië tot nog toe 5.000 personen zijn gear resteerd, maar waarnemers me nen dat een aantal van 10.000 dichter bij de werkelijkheid zou komen. De militaire autoriteiten heb ben meegedeeld dat vooral in de omgeving van het dorp Lobang Boeaja, het toneel van de moord op de generaals, grote militaire voorraden in beslag zijn geno men. Er zijn daar 30 jonge com munisten gearresteerd. Soekarno heeft de vorming van een „vijfde macht" bevolen. Het bevel van de president is gepubliceerd in het bulletin van de voorlichtingsdienst van het Indonesische leger. Hierin staat verder dat deze „vijfde macht" paramilitair en onafhankelijk van de drie onderdelen van de strijde- krachten en de politie zal zijn en zal bestaan uit gewapende vrij willigers ongeveer 1 milj. van de oude „verpletterde Ma- leisië"-beweging. Aan het initiatief van Soekar no is een suggestie in deze zin van premer Tsjoe en Lai van communistisch China voorafge gaan. Tsjoe opperde het idee een jaar geleden. Het leger wilde er toen echter niets van weten. De minister van buitenlandse zaken dr. Soebandrio is als hoofd van de inlichtingendienst door 'n hooggeplaatst militair vervangen, aldus betrouwbare bronnen van het leger. Met ingang van a.s. woensdag zal brigade-generaal Sugiarto de ze sleutelpositie innemen, zo ver klaren genoemde bronnen. Het gebied in midden-Java waar de gewapende communisten nog zeer actief zijn. Generaal Sugiarto was consul- generaal en tot twee dagen gele den ambassadeur in Birma. Subandrio heeft in het open baar alle aantijgingen ontkend als zou hij betrokken zijn ge weest bij de mislukte staatsgreep van 30 september. Volgens de „Manilla Times" die een „geloofwaardig ooggetui ge" zegt aan te halen, zou men president Soekarno in de vroege ochtend van 1 oktober in gezel schap van kolonel Oentoeng en de communistische leider Aidit per auto naar de basis Halim hebben zien gaan. Volgens ge noemd blad zou Soekarno mach tiging hebben gegeven tot de ar restatie van de zes generaals, .die vermoord werden, van generaal Abdoel Haris Nasoetion, de mi nister van defensie en stafchef van de strijdkrachten en generaal Soeharto die thans minister van het leger en stafchef is. Indonesische regeringstroepen hebben volgens een mededeling van het leger 50 communistische jongeren gedood in een gevecht na "de ontdekking van de lijken van vermoorde mohammedanen in een graf te Prambanan in mid den-Java. Toen mohammedanen die de lijken hadden gevonden, probeerden deze naar een 'be graafplaats over te brengen, werd hun de weg versperd door leden van het communistische jeugdfront. Zij riepen toen mili taire hulp in. Rhodesië en Groot-Brittannië zouden gezamenlijk in een ko ninklijke commissie zitting moe ten nemen om uit te maken of de liudige grondwet van de kolonie voor liet Rliodesische volk aan vaardbaar is. Dat is de inhoud van het voor stel dat de Rliodesische premier Smith aan de Britse premier Wil son heeft gedaan, nadat het Rho- desische kabinet besloten had 'n Brits voorstel van de hand te wij zen dat de vorming van een ko ninklijke commissie wilde om 'n grondwet voor de kolonie vast te stellen. De Rliodesische regering deed zaterdag in een verklaring voor de pers mededeling van bei de voorstellen. Deze verklaring werd uitgegeven kort voordat premier Wilson 'n persconferen tie zou geven over de besprekin gen die hij in Rhodesië heeft ge voerd om de regering aldaar af te houden van een eenzijdig uit roepen van de onafhankelijkheid. Wilson zei vóór zijn vertrek uil Salisbury te geloven dat een ko ninklijke commissie om een ba sis te zoeken voor een Rliodesi sche grondwet een oplossing tot stand zal kunnen brengen. Hij had de Afrikaanse nationalisti sche leiders gezegd dat hun eis dat Groot-Brittannië zou pogen alle constitutionele problemen van Rhodesië te regelen door middel van een militaire invasie, buiten kwestie was. Degenen die, in deze termen denkend, niet be reid waren tot pogingen om de kwestie door besprekingen te re gelen, moesten tot begrip van de ze realiteit zien te komen. Wilson zei dat zijn regering niet aannam dat er in de huidige tragische toestand van vandaag op morgen een meerderheidsre gime tot stand zou komen. Hij legde er de nadruk op dat alleen de Britse regering via 't Brit se parlement de wettige be voegdheid had om onafhankelijk- lieeid te verlenen. Waarnemers in Salisbury toon den zich pessimistisch over tie kansen van de nieuwe poging' om tot overeenstemming te komen. Van de kant van de Afrikaanse nationalistische leiders werd de gedachte van een koninklijke commissie terstond van de hand gewezen. Leider Sithole van de verboden Zimbabwe Afrikaanse nationale unie zei dat hij akkoord zou zijn gegaan met een referendum om te onderzoeken in hoeverre het volk van Rhodesië als geheel on afhankelijkheid zou wensen, mits dit referendum werd gehouden op basis van algemeen stem recht. Wilson waarschuwde dat Rho desië, als het op onwettige wijze zou optreden, de gevolgen daar van niet moest onderschatten, Wij zouden in financieel en econo- i miseh opzicht wiant ik heb ge- zegd dat wij Het gebruik van mi litaire macht afzweren alles moeten doen wat wij kunnen om de grondwettelijke orde te her stellen, zo '/ei hij. De Britse ministers van justi tie en van het gemenebest ble- voltooien. Als de verenigde naties er niet in slagen een „rechtvaardige en eervolle" regeling te vinden voor het Indiseh-Pakistaanse geschil, zouden zij wel eens dezelfde weg kunnen opgaan als de oude vol kenbond. Dit heeft president Savapelli Radjakrisjnan-zaterdag in Nieuw Delhi verklaard toen hij de ge loofsbrieven van de nieuwe hoge commissaris van Nieuw-Zeeland in ontvangst nam. De president zei eerder, dat de V.N. eerbie diging van het bestand moeten eisen en terugtrekking van alle gewapende elementen uit India. ven in Rhodesië achter om de op dracht voor de commissie nader uit te werken. Wilson en premier Smith zouden dan de koningin 'n gezamenlijke aanbeveling doen. „Ik weet niet of wij het eens zullen worden. In elk geval moet ik natuurlijk het voorstel eerst aan het Britse kabinet voorleg gen," zei hij. In antwoord op een vraag zei Wilsonu dat de deur meer dan op een kier stond. „Zij staat open voor een akkoord". Wilson zei dat de commissie zou bestaan uit sir Hugh Beadle, opperrechter van Rhodesië als voorzitter; een door de Rliodesi sche regering aan te wijzen Rho- desier en ,,'n vooraanstaand per soon uit Groot-Brittannië". Deze commissie zou tiaar werk teeen het einde van het jaar kunnen

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1