Toestand in Midden-Java is zeer gespannen Belast coöperatiewinsten MUL VERZET TEGEN COMMUNISTISCH SCHRIKBEWIND TIP VOOR MINISTER VONDELING: P.v.d.A.-kamerlid sprak met Claus von Amsberg Mr. MARIJNEN WIST NIETS VAN VERLOVINGSPLANNEN RADIO DE KOCK HET WEER de De positie van dr. Soebandrio De moord op de generaals Terroristen vielen legerkamp aan Parachutisten Wijsheid. Kweslie India-Pakistan in Veiligheidsraad Belgisch koninklijk bezoek aan Brazilië afgelast EXTRA EXTRA rvTRA RA RA RA RA RA tXiRA EXTRA EXTRA BESCHERMING Belastingvrije bedrijfswinsten Derving van 60 a 70 miljoen GASVERWARMINC DE FRANSE BEGROTING GOEDGEKEURD OVERLEG OVER VLEESPRIJZEN GEËINDIGD Weerbericht Hoogwater Zon- en jlijkheid jegens de staat, de revolu- tie en nog meer jegens God". De zeven partijen beloven niets te zullen ondernemen wat hun een heid van denken met president Soekarno zou kunnen verbreker. Terwijl de Indonesische eerste vice-premier en minister van bui tenlandse zaken, dr. Soeöandrio, donderdagmiddag na afloop van een kabinetsvergadering verklaar de, dat de toestand in midden-Java de laatste tijd was verbeterd, maakt het leger bekend dat de situatie in dat gebied zeer gespan nen is en dat communistische ele menten trachten een schrikbewind te vestigen. Volgens het legercommuniqué zijn zuiveringsoperaties in volle gang. De staat van beleg is daar van kracht en de bevolking moet van zonsondergang tot zonsopgang binnenshuis blijven. Vijf dagen ge leden probeerden communistische jongeren bij Telatan in het gebied van Solo een Iegerbataljon te om-N singelen teneinde zich van wapens meester te maken. Dank zij „de waakzaamheid van de bevolking" was deze poging echter verijdeld, waardoor 97 communisten konden worden aangehouden. Zij hadden reeds 15 niet-communisem ont voerd. Op de bijeenkomst van het kern kabinet is, naar dr. Soebandrio na afloop bekendmaakte, besloten alle incidenten tussen Indonesië en d° volksrepubliek China op te lossen op basis van wederkerige vriend schap. De minister voegde hieraan toe, dat China ook moet begrijpen dat Indonesië zich thans in de stroom van zijn revolutie bevindt. De kleine Indonesische partij P.S.I. heeft vrijdag het aftreden van dr. Soebandrio als eerste vice- premier en minister van buiten landse zaken geëist, omdat hij „zijn onkreukbaarheid heeft verloren", in het partijblad Nusa Putera stelt het hoofdbestuur dat Soebandrio zijn gezag kwijt is, nu hij door het volk is verworpen, zoals uit ver klaringen en demonstraties is ge bleken. Evenals de orthodox-mohamme daanse partij Nahdqtoel Oelema vindt de P.S.Ï. dat de regering dë communistische partij en haar nevenorganisaties moet verbieden overeenkomstig de islamitische wet. Een lid van de Indonesische com munistische jeugdbeweging Per- moeda Rakjat, de 18-jarige Simoen Bin Djoeari, heeft bekend te heb ben deelgenomen aan het dood schieten van de zes Indonesische generaals die op één oktober om bet leven werden gebracht. Dit is vrijdag door de politie van Djakar ta bekendgemaakt. Simoen verklaarde dat hij af komstig was van een dorp nabij het vliegveld waar de generaals werden gedood. Op de basis had hij een militaire opleiding van een maand gehad. Twee dagen vóór de mislukte staatsgreep hadden hij en legervoorlichtingsdienst vrijdag zijn vrienden instructie gekregen zich klaar te houden voor het uit- vown moeilijke taak. Vlak vóór de actie kregen zij een militair uniform en wapens. Toen de generaais naar de lucht basis waren ontvoerd, had hij ook schoten op hen afgevuurd. Voorts had hij zich uitgesproken voor het plan om de lijken in een droge put in de kampong Loebang Boeaja te gooien, waar zij later werden ge vonden. Simoen was twee weken later in Bandoeng aangehouden. President Soekarno zou, naar uit goede bron wordt vernomen, be sloten hebben generaal Soetjipto te verwijderen van zijn post in het operationele opperbevel (de hoog ste Indonesische instantie), omdat deze ongeveer twee weken geleden het sein gaf tot diverse verbods bepalingen, gericht tegen de com munistische partij en aanverwante organisaties. In midden-Java hebben vorige week „communistische terroristen" van drie kanten een aanval gedaan op het kamp van het 954ste regi ment, zo heeft de Indonesische meegedeeld. De aanval werd afge slagen door parachutisten. Zeven terroristen sneuvelden, vijftig wer den er gevangengenomen. Bij acties in Klaten en Bokpmamo vie len 350 terroristen in handen van de regeringstroepen. De communis ten probeerden volgens de leger voorlichtingsdienst in midden- Java de verbindingen te verstoren door telefoonlijnen door te snijden en wegen met boomstammen en stenen te versperren. DEMONSTRATIE TEGEN SOEBANDRIO Demonstranten eisen het aftre den van dr. Soebandrio, de In donesische minister van bui tenlandse zaken, wegens zijn „niet geheel onkreukbaarheid". of de belangen van de neo-kolonia- listen en de imperialisten ten goe de zou komen. Het legerblad Berita Joedha schreef vrijdag dat gewapende lie den deze week hebben geschoten op militairen die in Djakarta een brand blusten. Het blad waar schuwt de inwoners van Djakarta waakzaam te zijn voor bepaalde groepen welke blijkbaar poger. wanorde te scher>pen door huizer. in brand te steken. Volgens Berita Joedha trachten de communisten op midden-Java de bevolking te bewegen de para chutisten aan te vallen door te zeg gen dat het Maleisische infiltran ten zijn. Radio-Maleisië meldde vrijdag avond dat volgens berichten van Indonesische radiostations de gou verneur van Soerabaja en de gou verneurs van 4 provincies tijde lijk zijn gedetineerd. Er werd geen reden opgegeven. De zeven in Indonesië toegesta ne politieke partijen hebben vrij dag een verklaring uitgegeven, waarin zij hun vertrouwen beves tigen in de „wijsheid" van presi dent Soekarno en hem hun steun toezeggen voor „het regelen van de kwestie van de 30ste september in de geest van gerechtigheid en volgens de wensen van het volk, uitgaande van zijn verantwoorde- De Veiligheidsraad heeft don derdagavond zijn pogingen om India en Pakistan te bewegen hun troepen terug te trekken op de stellingen die zij voor de ge vechten bezetten, opgeschort tot maandag. Na een vergadering van ruim een half uur besloot de raad de behandeling van de kwestie uit te stellen. Zoals bekend wordt de verga dering door India geboycot. Tijdens de vergadering van donderdag hadden de niet-per- manente leden van de raad een mislukte poging gedaan om een resolutie op te stellen welke voor beide partijen aanvaardbaar zou zijn. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft donderdag telegrafisch ko ning Boudewijn gewaarschuwd voor de politieke ontwikkelingen in Brazilië, 't laatste van de vier landen van 't Belgische konink lijke bezoek aan Zuid-Amerika. Volgens Belgische journalisten, die de koninklijke reis meemaken, zou echter het bezoek aan Brazi lië eerst worden afgelast indien het besluit wn president Castelo Branco zich dictatoriale bevoegd heden toe te eigenen, zou leiden tot straatgevechten. De koning ontving het tele gram in Santiago in Chili, het tweede land van zijn Zuidameri- kaanse reis. Volgens 't program ma moeten hij en koningin Fabi- ola op 9 november in Brazilië aankomen. Alleen in het uiterste geval zal worden overgegaan tot het afgelasten van dit bezoek, daar een dergelijk besluit kan worden opgevat als een inmen ging in binnenlandse aangelegen heden. i Adv.) motor oil j ra RA De stichting voor Nederland se zelfstandige handel en indus trie heeft gevolg gegeven aan de oproep van minister Vonde ling om middelen voor te stel len ter dekking van het tekort op de rijksbegroting en de mi nister-president er per telegram op gewezen, dat tientallen mil joenen guldens voor de staat overboord worden gegooid door de op 20 september door de minis ter en staatssecretaris van finan ciën aangekondigde intrekking van het ontwerp van wet op de vennootschapsbelasting 1960. Bij de huidige financiële nood van de staathuishouding kan de regering een bron van inkom sten die wordt gevonden door een rechtmatige belasting van het bedrijfsleven, niet zonder meer terzijde schuiven, zo meent de stichting en zowel' op prin cipiële als op utiliteitsoverwe gingen dringt zij aan op hand having van het ontwerp van wet 1960 op de vennootschaps belasting. In een toelichting herinnert de stichting eraan, dat bij de nood zakelijke herziening van de ven nootschapsbelasting in 1960 de minister van financiën Zijlstra en staatssecretaris v. d. Berge be sloten een begin te maken met een juistere fiscale waardering van de coöperatieve bedrijfstak. Want in tegenstelling tot de grote economische betekenis van het coöperatieve instituut draagt het weinig af aan de overheid. De belastingafdrachten van be drijven in de N.V.-vorm waren b.v. over 1955 rond 50 maal zo groot als de bijdrage van ver gelijkbare coöperaties. Werden de coöperaties vroeger be schouwd als natuurlijke voort zetting van het boerenbedrijf, de moderne cooperative produc tie is aan die verhoudingen to taal ontgroeid. Met fabrieken waar menige particuliere onder neming niet aan kan tippen, produceert de coöperatieve in dustrie legio artikelen die met de boerderij-economie niets meer hebben uit te staan. In wezen is de coöperatieve productie pre cies eenzelfde zaak geworden als de N.V. op aandelen. Deel nemers verschaffen het geld, aanvaarden het risico en krij gen daarvoor hun aandeel in de winsten. Maar de wet op de vennootschapsbelasting liet en laat nog steeds grote bedrijfs winsten van de coöperatie belas tingvrij uitkeren aan de leden aandeelhouders, waar elke N.V. eerst 46 pet. aan de staat moet afdragen. Alleen al de voedings- en ge notmiddelenindustrie bracht aan vennootschapsbelasting (van ge wone N.V.-bedrijven) ruim 80 miljoen gulden op. Dat is dus de heffing op het niet-coöpera- tieve deel van de nationale pro ductie. Het coöperatieve deel dat zeker even groot is, droeg nau welijks 5 miljoen gulden af. In die orde van grootte kan men zich een beeld vormen, welke bedragen minister Vondeling hier laat liggen. Bij de bestaan de ongelijkheid van belasting op die ene productiesector voedings- en genotmiddelen is er al een derving aan staatsinkomsten van 60 of 70 miljoen. De stichting vindt het onbe grijpelijk dat de regering naar allerlei nieuwe bronnen van in komsten zoekt en rechtmatige bronnen terzijde schuift en al dus aan een bepaalde groep zon der grond een privilege blijft verlenen. (Adv.) (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-6 Terneuzen Het P. v. d. A.-Tweede-Kamer- lid Sake van der Ploeg heeft op eigen initiatief deze week een gesprek van ruim twee uur ge had met de verloofde van prinses Beatrix. Hij heeft gisteren ver slag van dit onderhoud uitge bracht tijdens een extra-verga dering van de P. v. d. A.-fractie in Den Haag, waarin ook 't ant woord op de K.V.P.-brief betref fende de kwestie-Neaerhorst werd vastgesteld. De heer Van der Ploeg heeft dit in Utrecht medegedeeld tij dens een vergadering van de vakgroep landbouw van de agra rische fcedrijfsbond, waarvan hij voorzitter is. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Bij het optreden van het hui dige kabinet was noch aan de aftredende minister-president noch aan de leden van het nieu we kabinet iets bekend over een mogelijke verloving van prinses Beatrix. Korte tijd later heeft de prinses de ministerpresident over de ontwikkeling van haar vriendschap met de heer Von Amsberg ingelicht. Dat geschied de voordat zij tot een verloving hadden besloten. Deze beslissing is, zoals de minister-president op 29 juni in de Tweede Kamer heeft aangeduid, pas genomen nadat het kabinet te kennen had gegeven de indiening van een goedkeuringswet te zullen be vorderen. Minister-president Cals deelt dit mede in antwoord op schrif telijke vragen van het tweede kamerlid Nederhorst (PvdA) in verband met berichten dat de toenmalige minister-president, mr. Marijnen, op de hoogte zou zijn geweest van de op handen zijnde verloving. De voorzitter van de vereniging van ex-poli tieke gevangenen heeft ontkend een dergelijke verklaring te heb ben afgelegd, zoals in een krant was meegedeeld, aldus de minis ter-president. De heer Van der Ploeg heeft dit in Utrecht medegedeeld tij dens een vergadering van de vakgroep landbouw van de agra rische bedrijfsbond, waarvan hij voorzitter is. De heer Van der Ploeg had de heer Von Amsberg geschreven, dat hij binnenkort als lid van de Tweede Kamer „in persoon en naar eer en geweten" zijn stem moet bepalen inzake wetsont werpen betreffende het voorge nomen huwelijk tussen prinses Beatrix met de heer Von Ams berg en diens naturalisatie tot Nederlander. „Bij het overden ken van mijn standpuntbepaling beschouw ik het als een sterk gemis dat ik het antwoord op enkele vragen die ik u gaarne van man tot man zou willen stel len, ontbeer". In verband daar mee verzocht de heer Van der Ploeg om een onderhoud van on geveer een uur. Het gesprek heeft woensdag middag plaats gevonden en heeft ruim twee uur geduurd. Over het verloop zei de heer Van der Ploeg niets. „Bij ieder mens die de bezettingstijd bewust heeft meegemaakt, bestaan in deze zaak twijfels", zo zei hij slechts. Met 287 tegen 148 stemmen bij 41 onthoudingen heeft de Franse nationale vergadering vrijdagoch tend vroeg de begroting 1966 goed gekeurd. Voor stemden gaullisten, onafhankelijk republikeinen e.a.; tegen: communisten, socialisten en democratische unie. Het democra tisch centrum onthield zich. De be groting gaat nu naar de senaat. Zij vertoont een overschot van 10 miljoen francs. Nieuwe belas tingen zullen niet worden geheven. De inkomstenbelasting voor de minstbetaalden, voor vrijgezellen en bejaarden gaat iets omlaag, Het ouderdomspensioen wordt op 1 januari 1966 verhoogd van 1800 tot 1900 francs per jaar en op 1 okto ber tot 2000 francs. Het sparen en de kredietverlening aan het be drijfsleven worden aantrekkelijker gemaakt. Meer geld komt beschik baar voor het onderwijs, de wegen bouw en het wetenschappelijk on derzoek. Vrijdagmiddag vond in het ministerie van economische zaken het slotoverleg plaats tus sen enerzijds een afvaardiging van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf en anderzijds de directie prijzen van dit ministe rie. Dit overleg over de vlees- prijzen was vorige week woens dag reeds begonnen en droeg, zoals toen werd gezegd, een open karakter waarin van beide kan ten suggesties konden worden gedaan. De minister van economische zaken zal thans op korte termijn aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen, waarin de vol ledige resultaten van het onder zoek naar de vleesprijzen zul len worden neergelegd, alsmede de resultaten van het overleg met het bedrijfschap voor het slagersbedrijf. VEEL WIND Een diepe depressie, die vrijdag avond ten zuiden van IJsland lag, zal vandaag in het zeegebied ten noordwesten van Schotland aan komen, Het bij deze depressie be horende frontensysteem passeert ons land in de loop van zaterdag. Dit gaat met enige regen gepaard en een toeneming van de zuidwes telijke wind tot krachtig, langs de kust mogelijk tot hard. Na de frontpassage, die voor het westen van het land waar schijnlijk n de iochtend zal plaats vinden, zijn in de loop van de mid dag weer enkele opklaringen mo gelijk. De temperaturen, blijven beneden vijftien graden. medegedeeld door het K.N.MX, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Half tot zwaar bewolkt m»t tij delijk regen. Krachtige, langs de kust mogelijk tot hard toene mende zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG 30 OKTOBER v.m. n.rn. Breskens 5.07 5.34 Terneuzen 5.42 6.09 Ilansweert 6.22 6.49 Walsoorden 6.32 6.59 ZONDAG 31 OKTOBER Vietcong vernielde Amerikaanse helikopters Amerikaanse mariniers bekij ken de helikopters, die na een aanval door de Vietcong zijn ernield. (telelöto niet i-adiostoring) v.m. 5.51 6.26 7.06 7.16 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 1 NOVEMBER v.m. n.ro. Breskens 6.50 7.35 Terneuzen 7.25 8.10 Hansweert 8.05 8.50 Walsoorden S.15 9.00 Maanstanden Okt. 30 7.31 17.16 13.56 21.05 31 7.33 17.14 14.35 22.09 Nov. L 7.34 17.12 15.04 23.17 2 7.36 17.10 15.26 3 7.38 17.08 15.44 0.27 PfaeKtrisg 69 atëanKémöït: TERNEUZEN Dawtetm-Hoefdreaaeteur: van 8e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 655 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1