PROVINCIAAL NIEUWS SKODA mooWB GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN De raad keurde (met enige twijfel) voorstel cultureel centrum goed Zaudschip voer omhoog, kwam los en zonk Nü nog f5495 Pagina 3 Terneuzen Axel Cadzand Goes Oostburg Retranchement Slurs Vogelwaarde Herentnodeshow in bejaardenpension „Bachten Bleke" te Terneuzen Agenda Hpi Vrijdag 29 oktober 1965 ni5 VRfTF ZF.F.HW Protestantenbond vindt onderdak in Katholiek Centrum De afdeling Terneuzen van de Nederlandse protestantenbond- doopsgezinde kring heeft thans voor haar samenkomsten een passende, ruimte gevonden in het katholiek maatschappelijk cen trum aan de Leeuwenlaan. In een circulaire die tevens een uitno diging inhoudt voor de eerste samenkomst aldaar op zondag 31 oktober a.s., brengt de afdeling dank aan de rooms-katholieke broeders voor de verleende gast vrijheid. Als voorganger zal in die samenkomst optreden de eerwaarde heer C. G. A, Le- compte. J eugdnatuurwacht Donderdag kwamen in Terneu zen in gebouw „De Schakel" drie groepen van ongeveer 250 leer lingen van de lagere scholen bij een voor een eerste kennisma king met de Jeugdnatuurwacht. Een tweetal films met toelich ting van 'de heer Voorhoeve van het landelijk bureau der Jeugd natuurwacht vermocht zeker de belangstelling voor het natuur- beschermingswerk te wekken. Deze voorstelling kwam tot stand in samenwerking met het „Comité Kinderboekenweek Ter- neuzen". Aanleiding tot deze geslaagde, samenwerking was het thema „Mens en Dier" van de Kinder boekenweek. Opbrengst Zeeuwse kollekte De opbrengst van de Zeeuwse collecte bedroeg dit jaar voor Terneuzen ƒ933,10; Sluiskil 97,58 en Driewegen 21,40. Cursus „Pech onderweg" De afdeling Terneuzen /Zaam- slag van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen zal bij voldoende belangstelling een cursus „Pech onderweg" organi seren. Het ligt in de bedoeling de cursus te doen aanvangen op 8 november a.s. De lessen wor den gegeven in de lagere techni sche school alhier. Auto ramde verkeerszuilen en lantaarnpaal In de nacht van woensdag Jp donderdag te 3.15 uur is F. M. van R. uit Terneuzen met een personen auto, komende van de Nieuwendijk, tegen de verkeerszuilen op de spoorweg gereden, waarna de auto op het linkertrottoir terechtkwam en tegen een lichtmast botste. De verkeerszuilen werden ver nield, de lichtmast werd ingedeukt, vele tegels werden stukgereden en de voorzijde van de auto was zwaar beschadigd. Het mag een wonder heten dat alleen een mede- inzittende een lichte verwonding aan het linkerbeen opliep. Vrouwenbond op excursie naar Gent De afdeling Cadzand van de vrouwenbond van het N.V.V. maakte met een 50-tal leden een excursie naar Gent. Daar werden de dames ontvangen door een afvaardiging van de socialisti sche vrouwenbond. De deelneemsters aan deze tocht brachten onder deskundige leiding een bezoek aan de ver schillende bezienswaardigheden van de stad. „Van nabij en verre" Ter gelegenheid van het af scheid van de heer ir M. A. Geuze als voorzitter der Z.L.M. zal deze maatschappij een boekwerk het licht doen zien, hetwelk een beeld wil geven van de ontwikkeling van Zeeland en van de Zeeuwse land- en tuinbouw gedurende de periode 19441965. Het boek dat de titel draagt „Van nabij en verre", zal ver schijnen op 9 december a.s., de dag waarop ir Geuze in de al gemene vergadering van de Z.L.M. te Goes afscheid neemt als voorzitter van een belang rijke maatschappij die in het ge noemde tijdvak op velerlei ge bied heeft meegewerkt aan de ontwikkeling van Zeeland en er mede een deskundig stempel op heeft gezet. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg kwam in openbare verga dering bijeen onder leiding van burgemeester J. L. van Leeuwen. Van de heer W. Kamminga was een schrijven binnengeko men, waarin hij meedeelde te bedanken als lid van de raad in verband met zijn vertrek uit de gemeente. Een verzoek van de heer C. D'Hoore om de agrarische be stemming van gronden gelegen tussen de Grotendam en de am bachtsschool te wijzigen in een bestemming tot industrieterrein, werd afgewezen overeenkomstig het advies van de stedebouw- kundige. Het stadhuis werd voorzien van een waterkerende laag. Oor zaak van de lekkage was het achterblijven van enige stelling gaten na de bouw. De heer J. Barendregt vroeg zich af of hier niet in de eerste plaats de ar chitect verantwoordelijk was. De voorzitter antwoordde dat dit in het college wel was over wogen, maar om praktische redenen achterwege was gelaten. Een rijks voorschot werd aan gevraagd voor de bouw van zes tig woningen in de Tragelwijk. Deze worden als ratiowoningen gezet en werden onderhands ge gund aan Leenhouts aannemers bedrijf te Sluis. Aan het eind van de vergade ring nam de voorzitter namens de raad afscheid van de heer Kamminga. Aardbeien De heer Luteijn sr. beleeft dit jaar veel plezier van zijn aard beien. Bracht dit gewas 't in vo rige jaren niet verder dan één oogst, dit jaar volgde in septem ber nog een weelderige tweede bloei en thans hangen de aardbei en in massa's aan de planten. Hoewel niet alles meer zal rijpen betekent dit een meevaller in deze tijd van het jaar. z Kinderpostzegels De leerlingen van de openbare school te Retranchement ver kochten voor een bedrag van 243,75 aan kaarten en postzegels voor de actie „Voor het Kind." Nieuwe vuilnisauto Te Sluis kon deze week de nieuwe vuilnisophaalauto in ge bruik worden genomen. Bij het in dienst stellen van deze nieuwe gemeentelijke aanwinst waren de leden van de gemeenteraad aan wezig. „Tropica" exposeert Voor de expositie die de vogel liefhebbers-club „Tropica" van daag, zaterdag en zondag houdt in zaal „Lamminsvliet", zijn niet niet minder dan 220 inschrijvin gen binnengekomen. Het bestuur heeft besloten za terdagmorgen de jeugd tegen 'n speciaal jeugdtarief 'te introdu ceren. Tentoonstelling in gemeentehuis De sectie gemeenschapswerk van het interparochieel centrum voor maatschappelijk werk heeft in samenwerking met de gemeen te het initiatief genomen om in de maand november in het ge meentehuis een tentoonstelling in te richten van schilderijen, tekeningen, houtsneden en etsen van de Duitse beeldende kunste naar Helmut Lothar Günther. De heer Günther, afkomstig uit Düs- seldorf, woont al enkele jaren aan de Sasdijk in Vogelwaarde en heeft daar ook zijn atelier. Vo gelwaarde treedt hiermee in de rij van gemeenten in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen, die op gezette tijden hun gemeentehui zen openstellen voor tentoonstel lingen. Voor Vogelwaarde is deze culturele gebeurtenis van de eer ste rang dubbel belangrijk, om dat men hier de gelegenheid krijgt kennis te nemen van het werk van een plaatsgenoot. De heer Günther heeft een veelzijdig talent. Hij drukt zich uit in schil derijen, tekeningen, houtsneden, aquarellen, litho's en etsen. Hij is een modern kunstenaar, het geen niet betekent, dat men moeite heeft zijn werk te begrij pen. Er is geen twijfel mogelijk aan wat men ziet en deze ten toonstelling, die voor velen een blijde verrassing zal zijn, kan van harte in ieders aandacht worden aanbevolen. De opening vindt plaats in de raadzaal van het gemeentehuis op zaterdag 6 november om half acht door bur gemeester P. J. G. Molthoff. Daarna zal de letterkundige en kunstcriticus Willem Enzinck een inleiding houden over de waarde en betekenis van het werk van Günther. De tentoonstelling is geopend van 6 tot en met 27 november op maandag t/m vrijdag van 9 tot 12 en van 13 tot 17.30 uur, op zaterdagen van 14 tot 17.30 uur en op zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot 17.30 uur. Zilveren jubileum van de heer Wijnacker Ter gelegenheid van zijn zil veren ambtsjubileum zal de heer H. Wijnacker, hoofd van de open bare school te Pauluspolder, op zaterdag 30 oktober worden ge huldigd. De jubilaris en zijn echtgenote, B. en W. en het ge- meentepersoneel komen daartoe bijeen in de raadzaal om tien uur. Na de huldiging volgt een recep tie. Ook het oudercomité van de school zal 't jubilerende school hoofd in de bloemetjes zetten en wel op zondag 31 oktober. De dag begint dan met een mis uit dank baarheid in de parochiekerk, 's Middags om twee uur zal de jubilaris en zijn familie worden afgehaald aan zijn woonhuis door comité en schoolkinderen. Het programma wordt afgewerkt in de school, vermeldt verder een huldigingstoespraak door de secretaris en penningmeester van het oudercomité, een toespraak door kapelaan C. Overbeeke, de aanbieding van een cadeau en zang, dans en voordracht van de schoolkinderen onder leiding van de zanglerares mej. M. Mannaert. Met een receptie wordt deze bijeenkomst besloten. Het zal de heer Wijnacker, die anders zelf bij allerlei akties in de parochie en speciaal in „de Polder" een rol speelt, op zijn jubileumdag niet aan belangstelling ontbre ken. Huishoudelijke voorlichting In de komende maanden zul len in de kerkdorpen van de ge meente door de agrarische streek- ontwikkeling StoppeldijkWals oorden avonden worden belegd met als thema „De voeding". De huishoudelijke voorlichting zal op deze avonden behandelen de voeding en voedingsstoffen en het samenstellen van een menu. Er is gelegenheid tot discussie, terwijl een paar gerechten zullen worden gedemonstreerd. Behalve over enkele agendapun ten heeft de raad van Terneuzen gisteravond vrij lang gediscussieerd over het voorstel van B. en W. in zake de stichting van een cultureel centrum, dat tegelijk met het nieu we openbare lyceum zal worden gebouwd. Deze discussies waren niet het gevolg van tegenzin tegen een schouwburg in Terneuzen, maar men voelde wel duidelijk de consequenties, die daaraan vast zaten. In de eerste plaats bleken diverse raadsleden (o.m. de heren Huijbrecht (p.v.d.a.), Weterings (k.v.p.), Ramondt (g.p.v.), Fijn van Draat (v.v.d.) en De Feijter (c.h.u.) geschrokken van de verdubbeling van de kosten. In november 1967 zouden deze volgens een rijksbe groting rond 700.000 gulden be dragen, terwijl men nu de tot de slotsom is gekomen dat hetzelfde gebouw bijna het dubbele zal ver gen. Daarin is, zoals B. en W. in hun toelichting op dit voorstel mededeelden, een bedrag van ruim f600.000 waarvoor nog dekkings middelen moeten worden gevonden. De financiering, de exploitatie begroting en de beheersvorm wa ren punten waarover het college De heer Bareman als volleerd, „mannequin". Het was net echt Woensdagavond circa kwart over acht is het met zand geladen motorschip „Catharina" van de „Transport-Maatschappij Terneu zen" bij het binnenvaren van de oostbuitenhaven op de westelijke hayendam omhooggevaren en lek geslagen. Het schip is kort daarna zonder assistentie vlot gekomen en vervolgens in de oostelijke geul ■mm van de haven gezonken. Schipper J. van Iwaarden, afkomstig uit Kats, is overgestapt op de „Schel de" van de rederij Muller. De ma troos Jansen uit Sluiskil heeft zich zwemmend in veiligheid gebracht. Het schip ligt met de achter steven naar de oostsluis gekeerd en moet aan bakboord gepasseerd worden. Nadere aanwijzingen worden ge geven door het zich ter plaatse be vindende havendienstvaartuig „Blide". Betreffende berging is momenteel nog niets bekend. Ver moedelijk zal vandaag daarom trent een beslissing worden geno men. weinig concrete cijfers kon geven en dit verontrustte de raad. Burgemeester Rijpstra - en later de beide wethouders, de heren De Vos en De Meijer zeiden in hun repliek op diverse vragen aangaande bovenvermelde punten, dat zij de twijfel van de raad goed konden begrijpen, maar dat het in deze materie onmogelijk is concre te cijfers voor te leggen. De schouwburg is aan het lyceum ge koppeld, zo stelde de voorzitter nog eens duidelijk en wanneer men wenst dat in januari a.s. met de bouw van het lyceum zal worden begonnen dan moet dit voorstel door de raad worden goedgekeurd. Het voorstel cm voor wat be treft de beheersvorm de voorkeur te geven aan een gemeentelijke ex ploitatie kon aanvankelijk bij de heer Huijbrecht geen genade vin den, omdat hij zoals hij opmerk te dit niet kon vergelijken met de gemeentelijke exploitatie van een zwembad of de sportvelden. Later werd hem toegezegd dat over deze beheersvorm nog nadere besprekingen met de raad zullen volgen. De voorzitter deelde vervolgens mede dat er door bemiddeling van het G.S.-lid, mr. dr. Mes, een ont moeting zal plaats hebben van in stanties van rijk, provincie en ge meente om de financiering van dit" culturele centrum rond te krijgen. Tenslotte sprak men de overtu1'- ging uit dat, ook al keurt de raad dit voorstel goed en G.S. zouden er niet van overtuigd zijn dat er later geen financiële moeiïijlkheden zouden plaats hebben, dit college het raadsbesluit nooit zou goed keuren. Met uitzondering van de heer F. Dieleman (s.g.p.), die tegen stemde om principiële en financiële redenen, werd het voorstel aange nomen. Een langdurige discussie ont stond al bij de behandeling van de ingekomen stukken, waarin sprake was van een brief van de stich ting „Verpleeg- en Rusthuizen Mid den-Zeeland" met betrekking tot medewerking aan eventuele ver kiezing van bestuursleden, alsmede de antwoord-brief van B. en W. Hieromtrent vroeg de heer Huij brecht waarom de gemeente een ambtenaar en niet een raadslid als vertegenwoordiger had aangewe zen, waarop de voorzitter ant woordde dat „straks" een ambte naar de meeste bemoeienissen zal hebben wanneer er grond gekocht, gebouwd enz., moet worden. Over de brief van het waarbor"- fonds voor het kruideniersbedrij! inzake vestiging in nieuwe koop centra maakte de heer Fijn van Draat zich enigszins ongerust. Hij wilde weten of de eigen midden standers toch wel bij voorrang zul len worden geholpen. De voorzitter zei hieromtrent dat de plaatselijke middenstand met de bouwonderneming Van Vliet Van Duist in contact was gebracht en „dat-het gemeentebestuur niet Een modeshow is in deze tijd van hoogconjunctuur tot een al ledaagse gebeurtenis geworden. Er gaat bijna geen dag voorbij of de Belgische televisie brengt aan het eind van het journaal de beelden van een show die vrijwel dagelijks te pas en te on pas op alle mogelijke plaatsen wordt gehouden. Maar een modeshow in een bejaardencentrum is altijd een bijzonderheid, speciaal wanneer het zoals in dit geval om een herenmodeshow gaat. Nadat vorige maand de dames in „Bachten Dieke" ruimschoots aan hun trekken waren geko men, was het woensdagavond de beurt van de heren. De grote recreatiezaal was ge heel gevuld toen de directrice even over achten de eigen huis genoten en de vele genodigden welkom heette, waaronder wij naast enige bestuursleden met hun dames ook verscheidene be woners van „De Blide" en „Schel- de-oord" opmerkten. De show was tot stand geko men, zoals de directrice mede deelde, in samenwerking met de firma Rammeloo-Fontenoy te Terneuzen. Eén rijk gevarieerde collectie heeft deze firma „op de planken" gebracht in diverse tin ten, modellen en prijzen. Er wa ren costuums met en zonder vesten, truien en pullovers, win terjassen en regenjassen, jackets en een kleurrijke verzameling moderne dassen. De heer I. Scheele, zelf in „Bachten Dieke" woonachtig, had voor gloednieuwe bijpassende pa raplu's gezorgd.. De verschillende creaties wer den getoond door „eigen krach ten" en het was opvallend hoe perfect de mannelijke „manne quins" zich van hun weinig be nijdenswaardige taak kweten. Als mannen gaan „showen" voor eigen publiek, worden ze nu een maal kritischer bekeken dan met vreemden het geval is. Voor deze aparte gelegenheid telkenmale op hun „paasbest" uitgedost, traden de heren Geen. sen, Brandt, Marsilje en Bare- door een grootbedrijf was bena derd. In het plan is wel rekening gehouden met de vestiging van een grootwinkelbedrijf, aldus de voor zitter. BENOEMINGEN De leden van de commissie van advies als bedoeld in art. 18 van de Woonruimtewet 1947 werden herkozen. Voor kamer I (kom) wa ren dit de heren A. D. van Driel, J. Eeckelaar, J. Fraanje, D. M. 01- lebek en J. H. Rijnberg. Voor ka mer II (Sluiskil) de heren H. A. Brakman, C. J. Compiet, M. A. Duine, D. M. Ollebek en J. H. Rijn berg. In plaats van de heer Van Lan- gevelde werd voor de commissie van gemeentefinanciën de heer Ramondt gekozen en er waren twee stemmingen nodig om de heer D. Waverijn te kiezen als vertegen woordiger voor de beschuttende werkplaatsen. Voor de stichting „Protestantse Ziekenzorg Zeeuws- Vlaanderen" werd mevr. Doorns Ortelee gekozen. HOOGBOUW Over een brief van een aantal bewoners van de Serlippens- en Breitnerstraat, waarin werd gepro testeerd tegen het voornemen om op het aan de firma gebroeders Van der Poel te verkopen perceel flats te bouwen, toonde de raad zich nogal ontsteld, temeer daar de ondertekenaars dreigden met. een klacht bij G.S., wanneer de verkoop van de grond en dus de hoogbouw doorgang zou vinden. Diverse raadsleden en wethouder De Vos vatten dit alles nog eens samen, wezen er op dat er al jaren lang een uitbreidings- en een ex ploitatieplan bestaat, waarvan iederebewoaer kennis heeft kun- man, geassisteerd door de jeug dige Frans van Overbeeke, zon der plankenkoorts in het licht der schijnwerpers. Een gul ap plaus beloonde hen voor hun op merkelijke verrichtingen. Na de pauze was er nog een vermakelijk intermezzo. Mevr. Pijpelink-Jansen in (mannelijke) Axelse klederdracht en de direc trice „op zijn Cadzands" brach ten een stukje ongeëvenaarde folklore dat uitbundige instem ming vond. Het was een nuttige en een gezellige avond in „Bachten Die ke". In de pauze werd er Koffie geserveerd; voor de heren waren er sigaren en na afloop van 'de show stond de soep gereed. De directrice, mevr. Maat-Die- leman, dankte de heer en mevr» Rammeloo hartelijk voor hun medewerking. Namens de geno digden sloot de heer Aspeslaeh „oud-Belgisch loodscommissaris, thans woonachtig in „De Blide", zich daar volledig bij aan, terwijl hij tevens zijn erkentelijkheid be tuigde voor de invitatie, waar aan hij met het grootste genoe gen gevolg had gegeven. Links druk redenerend mevr. PijpelinkJansen (in Axels cos» tuum) en rechts de directrice „op zijn Cadzands", nen nemen. Er gebeuren dus geep onregelmatigheden Bovendien, zo tekende de wethouder hierbij aan, is het door deze hoogbouw dat de huidige ondertekenaars destijds voor een vrij redelijke prijs de grond (of de woning) hebben kun nen kopen. Als die hoogbouw niet zou doorgaan, zouden wij enkele duizenden guldens moeten navor deren want het exploitatieplan moet kloppen. Dan zouden er zeker wel een aantal handtekeningen af vallen, was de mening van de wet houder. Het voorstel werd aangenomen. Bij het voorstel tot herziening van het exploitatieplan „Sluiskil" vond de heer Compiet de grond prijzen aan de hoge kant. De wethouder van financiën, de heer H. A. M. A. de Meijer, maak te de heer Compiet duidelijk dat er in dit plan vrij veel onbebouwde grond is. De heer De Meijer noem de de dijken, de sloot en het sta tionsemplacement die moeten wor den „omgewerkt" en waarop geen gebouwen komen. Bij het voorstel tot het verlenen van medewerking aan de Vereni ging voor chr. volksonderwijs (ten gevolge van de aangerichte vernie lingen) wilde de heer Fijn van Draat weten of de daders bekend waren, hetgeen door de voorzitter bevestigend werd beantwoord. Ver der wilde men weten of er finan cieel iets kan worden terugver wacht hetgeen de voorzitter be antwoordde met de opmerking dat men eerst de justitiële beslissing dient af te wachten. Tenslotte werd het voorstel tot het voorbereiden van een plan voor de bouw van een nieuwe gemeen telijke remise goedgekeurd. (Adv* SKODA DEALER: Autobedr. C. M. G. CAPPENDIJK Axelsestr. 174, Terneuzen, tel. 2030 VRIJDAG 29 OKTOBER TerneuzenLuxor-Theater, 3 u.: „Ontsnapping uit de Oriënt" ZATERDAG 30 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 3 u.: „Ontsnapping uit de Oriënt" Zuidersportpark, 3 u.: Tern. BoysWolfaartsdijk. Zaamslag Café „De Vlas bloem", 7 uur; Kaarting. ZONDAG 31 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater. 2.30 en 8 uur: „Ontsnapping uit de Oriënt"; 5 uur: „Meine Frau das Callgirl".

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3