alles sakan met celaijw velpon De misdaad van Richard Ross DE V.V.D. ACHT WONINGWET- WONINGEN-B ONGEWENST PUROL Wielrennen DE MOORD OP DE 62-JARIGE WINKELIERSTER TE UTRECHT llll Pagina 2 Leefwarmte! Vooral om de veiligheid. Financiële zorgen dreven weduwvrouw tot wanhoopsdaad Schoenen met hoge hakken Vlotte bekentenis DE VRlfE /KMJW Vrijdag 29 oktober 1965 „Het is ongewenst tot de bouw van woningwetwoningen-B over te gaan. De regering wordt uit genodigd haar beleid dienover eenkomstig te herzien", aldus een motie, die gisteren in de open bare vergadering van de vaste commissie voor volkshuisves- ting en ruimtelijke ordening in de Tweede Kamer door de heer Witteveen (VVD) werd inge diend. De stemming over deze motie zal volgende week woensdag avond worden gehouden. De heren Van der Peijl (CHU) en Aantjes (AR) verklaarden hun standpunt ten aanzien van deze motie mede te zullen laten af hangen van het antwoord, dat minister Bogaers volgende week dinsdag in de plenaire zitting zal geven bij de behandeling van de huurwet. De heren Bommer (PvdA) en Andriessen (KVP) lieten er geen twijfel aan bestan, dat zij het beleid van de bewindsman on derschrijven. VLIEGWIEL Volgens de heer Witteveen is bij stijgende welvaart minder subsidie nodig. Woningwetwo ningen zijn z.i. alleen bestemd voor lagere inkomens, anders begeeft men zich op weg naar een socialisatie van de gehele woningbouw. Hij acht juist meer liberalisatie gewenst. „Wij mo gen ons niet door het argument van de minister, dat de continuï teit de bouw van een groot aan tal woningwetwoningen vereist, voor een voldongen feit laten stellen", zo zei hij. Ook de vooruitzichten voor de bouw in de vrije sector leken bem wat de financiering betreft voor het komende jaar gunstig. De minister daarentegen zag juist in deze financiering het HAVEN VAN CAMARIOCA GESLOTEN Cuba heeft donderdag de ha ven Camarioco gesloten, hangen de een overeenkomst met de Verenigde Staten over het orde lijk vertrek van vluchtelingen. De kleine vissershaven Cama- rioca is sinds de aankondiging fan premier Castro, dat hij Cu banen in de V. S. in de gelegen heid zou stellen, hen die Cuba weneen te verlaten af te halen, het uitgangspunt van alle ver keer van dergelijke personen naar de V. S. is geweest. In welingelichte kringen is ge zegd, dat een luchtbrug van Veradero, 150 km ten oosten van Havanna, naar de V. S. in de plaats zal komen van het zee transport. Een overeenkomst met de Amerikaanse regering zou op handen zijn. Volgens een communiqué zul len volledige faciliteiten ver schaft worden aan meer dan 200 vaartuigen die reeds in de haven Gamarioca liggen en aan schepen die vóór middernacht zouden ar riveren. Sinds de genoemde bekend making van Castro zijn meer dan 2.000 Cubanen uit Cuba ver trokken. Naar in eerder genoemde krin gen tenslotte nog is gezegd, heeft de verwachte overeenkomst met de Amerikaanse regering ten (loei de controle van de V. S. op 'al het verkeer van Cubanen naar de V. S. „luchtdicht" te maken. VANNACHT MOEST ALLES WEG ZIJN Ondanks het slechte weer zijn woensdagavond nog talloze vluchtelingen aan boord van kleine vaartuigen uit de Cubaan se haven Camarioca vertrokken. Een Cubaan die met zeven pas sagiers uit Cuba in Miami aan kwam, zei dat de Cubaanse auto riteiten alle vaartuigen uiterlijk vóór donderdag te middernacht wilden laten vertrekken. Een vaartuig van de Ameri kaanse kustwacht heeft reeds 57 vluchtelingen opgepikt uit in zinkende toestand verkerende scheepjes, terwijl een ander kust wachtvaartuig mensen van een klein eiland heeft gehaald, die daar waren gestrand. Belgische winkeliers boos op Nederlandse douane De Belgische winkeliers zijn gêërgerd over de „spionnage- manieren" van de Nederlandse douaniers, die met draagbare zendapparatuur goed verbor gen onder hun jassen aan de grensposten doorgeven, welke Nederlanders te veel sigaretten kopen", zo schrijft het Brusselse blad „De Standaard" donderdag. „Wanneer de argeloze koper de grens nadert, wordt hij aange houden en beboet". De „jacht op smokkelaars" is ingezet omdat maandelijks een miljoen sigaretten Nederland worden binnengesmokkeld, het geen een behoorlijk verlies voor de Nederlandse schatkist en voor de sigarettenverkopers in Neder - land betekent. In Baarle-Hertog zijn Neder landse douane-ambtenaren op Belgisch grondgebied voor de de deur van een sigarenwinkel gaan staan. „Zij nemen de num mers op van de auto's van de kopers en seinen die door", zo vertelde de eigenaar. „Dat is niet sympathiek. Onze douaniers gaan ook niet bij de Nederlandse bo- terhandelaars op de stoep staan". De Belgische douane heeft echter verklaard, dat met de Nederlandse douaniers wordt samengewerkt grote probleem. „Dit is het vlieg wiel van het totale woning bouwprogramma". Overigens had een onderzoek aangetoond, dat de grootste behoefte aan wonin gen ligt bij een huur tussen 1000 en 1500. Vijftig procent van de behqefte ligt zelfs bij een huur van minder dan 1200, waarbij rekening is gehouden met het effect van doorstroming. Zijns inziens zou het gevolg van het door de vroegere minister van financiën voorgestane be leid inhouden dat het aantal woningen, dat per jaar wordt gebouwd en dat dit jaar al dicht tegen de 120.000 ligt, terug zou vallen op circa 90.000. (Adv.) (Voor huidgezondheid Frontale botsing eist twee doden en een zwaargewonde Donderdagmiddag omstreeks drie uur is op de rijksweg in Vaals ter hoogte van Heuvel een Belgische personenauto in fron tale botsing gekomen met een tegemoetkomende vrachtauto. Door onopgehelderde oorzaak week de personenauto plotseling naar links uit om vervolgens met het voorste gedeelte onder de normaal rechts rijdende vracht auto te schuiven. Twee der drie inzittenden, de 59-jarige mevr. Th. M. L. Deflan- dreJacque uit Housse en de 57-jarige mevr. F. J. Deperon Jacquet uit Luik, werden op slag gedood. De 64-jarige A. D. De- flandre uit Luik werd levensge vaarlijk gewond en in het zie kenhuis in Heerlen opgenomen. De slachtoffers zaten zodanig in de personenauto beklemd, dat de wagen naar een gemeenteter rein moest worden gesleept om daar te worden opengezaagd, een karwei dat een klein uur in be slag nam. Opvallend kunstwerk Aan de Bezuidenhoutseweg in de nieuwe wijk Mariahoeve in Den Haag is een opvallend kunst werk van de Amsterdamse beeld houwer André Volten verrezen, waarin meer dan 25.000 kg me taal is verwerkt. HET BUSONGELUK BIJ POZNAN Een 41-jarige vrouw, die in de Nederlandse bus zat, die op 25 oktober van een brug bij Poznan in Polen stortte, is aan haar ver wondingen bezweken. Hiermee is het aantal dod-en als gevolg van dit ongeluk tot vijftien gestegen. Zoals bekend zaten er in de bus Polen die uit Engeland kwamen en op weg waren naar hun land. Post—Pfenninger winnen zesdaags 3 van Dortmund Het Nederlands-Zwitserse kop pel Peter PostFritz Pfenninger heeft de 24e zesdaagse van Dort mund gewonnen met een ronde voorsprong op AltigKemper, LykkeEugen en Bugdahl Renz. Het was de 27e overwin ning van Post in een zesdaagse, terwijl Pfenninger in Dortmund zijn 19e zesdaagsezege boekte. De Nederlands-Zwitserse combinatie nam de winstronde 40 minuten vóór het einde en stelde daar mede de overwinning veilig. Er waren op de slotavond 9.000 toe schouwers. Peruaanse Indianen vermoordden groot aantal mensen Peruaanse „Campa"-Indianen hebben de afgelopen tijd in de uitgestrekte oerwouden meer dan vijfduizend mensen vermoord, zo schrijft het blad „La Prensa". Volgens het Peruaanse blad dragen deze moorden een zuiver ritueel karakter. De „Campa's" doden iedereen die zij verant woordelijk achten voor de epide mieën waardoor zij worden ge troffen. Als een familielid van een „Campa" ziek wordt, doodt hij de eerste persoon van wie hij droomt. Hij doet dit omdat hij een droom als hekserij beschouwt en de persoon die hem in zijn droom is verschenen, tot tovena rij in staat acht en dus ziekte kan veroorzaken. Ook als één van zijn ouders in zijn droom verschijnt, doodt de „Campa" deze. Na de moord wordt het lijk verbrand en de resten worden in de rivier gegooid. Ondergrondse kernontploffing uitgesteld De ondergrondse kernexplosie op het eiland Amchitka in de Aleoeten is een dag uitgesteld om dat de weersomstandigheden in dat gebied ongunstig waren. Het is de bedoeling dat de ex plosie viermaal zo sterk is als de atoombom op Hirosjima. Men hoopt met de proef het verschil te kunnen bepalen tussen kunstmati ge en natuurlijke aardtrillingen. De voorbereidingen voor de vlucht van de „Gemini-7" Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) heeft woensdag besloten bij de lancering van de „Gemini-7", die voor 8 december op het program ma stond, toch geen gebruik te maken van de Titan-raket van de „Gemini-6", die maandag niet van de grond kwam doordat de lancering van de Agena-raket mislukte. De Titan wordt op het ogenblik gedemonteerd en voor later gebruik opgeborgen. In haar plaats komt de Titan II-raket, die oorspronkelijk voor het „Gemini- 7"-project was gebouwd. De NASA motiveert zijn besluit met de verklaring, dat „Gemini-7" zwaarder is dan de „Gemini-6" en dat men elk risico wil uitsluiten. Door deze wijziging moet de uit gebreide controleprocedure voor de nieuwe raket van a tot z wor den uitgevoerd zodat men de hoop, dat door gebruikmaking van de raket van de „Gemini-6" misschien een lancering van de „Gemini-7" vervroegd in novem ber zou kunnen plaatsvinden, heeft laten varen. Men houdt thans rekening met half decem ber als tijdstip van uitvoering. SCHOLEN VOOR DE PAPOEA'S Frans Kaisiepo, gouverneur van de provincie West-Irian, heeft opdracht gegeven tot de bouw van nieuwe scholen in dit voor malige Nederlandse gebied. Hij zei dat voor het schooljaar 1965/1966 vijf lagere en achttien middelbare scholen en vakscho len zullen worden gebouwd in diverse delen van de provincie. Er waren meer vakscholen no dig, omdat men in West-Irian behoefte heeft aan geschoolde arbeiders. Majoor Noerdin Dj aim, hoofd van de afdeling maat schappelijk werk van het secre tariaat van de coördinator voor aangelegenheden betreffende West-Irian, zou volgens Antara verklaard hebben dat de jeugd van West-Irian veel belangstel ling toont voor studie waarvoor zij geen gelegenheid kreeg onder het koloniale bewind. Mevrouw H. Kramers, huisvrouw Toen wij vorig jaar in dit bovenhuis kwamen, was hier alleen centrale verwarming. We hebben er toen meteen een kolenhaard bij genomen, want anders zou het niet genoeg zijn hier. En doods bovendien. Maar waarom juist een kolenhaard op een bovenhuis? Ach - ik ben on-technisch, maar ik vind het gewoon een rustgevend idee. Hij sist niet en bromt niet en blaast niet. Hij kan niet omgestoten worden, niet plotseling 581820A haperen, niet opeens kuren. Hij doet alleen wat-i» doen moet. Stilletjes zorgen voor fijne warmte en gezelligheid. En dat geeft een veilig gevoel, 't Is-echt een vertrouwde huisgenoot. Waar je zeker van bent. En dat vind ik een heel ding. Vooral met het oog op onze kleine Madelon... als die straks groter wordt. Daarom voor ons leefwarmte. En anders nietl' Alleen kolen geven leefwarmtt WATERSNOOD IN BIRMA In Birma zijn ruim 100 mensen om het leven gekomen als gevolg van de buitengewoon zware regenval, waardoor het midden van het land de afgelopen twee dagen is getroffen. Duizenden huizen en talrijke rijstvelden zijn vernield. Van een nederzetting met on geveer honderd bewoners bleven er slechts zeven ongedeerd. De spoorlijn Rangoon-Mandaly staat voor een groot deel onder water. De hulpverlening geschiedt door de lucht. Golf van gewelddaden in de Dominicaanse republiek Salvador Sturla, de Domini caanse minister van openbare werken, heeft woensdag de toe stand in het land chaotisch ge noemd. Hij sprak van een golf van gewelddaden over het ge hele land, die hij toeschrijft aan rechtse elementen. Hij ziet in de naaste toekomst geen oplossing. Waarnemers zeggen dat de maatregelen die president Gar cia Godoy heeft afgekondigd tot herstel van de orde, niet be hoorlijk worden uitgevoerd. Zo hebben de militairen geen ge hoor gegeven aan het bevel naar de kazernes terug te keren in af wachting van „nieuwe beschik kingen". De bevolking schijnt het vertrouwen in de regering te hebben verloren. In politieke en zelfs in regeringskringen doet het gerucht de ronde dat de regering spoedig zal aftreden. De Utrechtse politie heeft woens dagavond Iaat de 51-jarige mevr. D. onder verdenking van moord op de 62-jarige mej. De Groot aange houden. Ernstige financiële zorgen na de plotselinge dood van haar man, contacten met de deurwaarder over huurschulden en afbetalings moeilijkheden hebben de 51-jarige Utrechtse mevr. B.D. (moeder van vier kinderen) gedreven tct een wanhoopsdaad, waarvan de alleenwonende 62-jarige winke lierster mej. N. de Groot, het slachtoffer is geworden. Na een verhoor van een uur bekende zij huilend de winkelierster in het wildeweg met een betonbeitel op de schedel te hebben geslagen en daarna een doosje met ongeveer 300 papiergeld te hebben meege nomen. Daarmee ging ze direkt naar de deurwaarder om zeventien weken huurschuld 280) te beha len. Had ik de hand maar aan me zelf geslagen, bekende zij aan de Rico Bulthuis „Dat zou mevrouw Weber spij ten," zei hij. „Ze ziet in u een kind, dat ze nog beschermen moet en dat moet u waarderen." „Ik waardeer alles, maar niet, dat ze de politie op me af stuurt." „U bent meerderjarig," zei Ross glad. „Inderdaad, daar zijn we het over eens, bent u ook meerderja rig?" „Soms," zei Ross. Tilly schater de. Ze zei, nog lachend, dat nu de zaken eens besproken moesten worden. Ross incasseerde een winst punt, maar dat bevatte Tilly niet, vooral niet, toen ze ten antwoord kreeg, dat in deze oase geen za ken besproken zouden worden. „Maar meneer, waarom, dan niet?" „Ik kom hier niet voor zaken, maar voor u..." Tilly stond op, ging naar een hoek van de zolder en keerde te rug met haar keurig schoonge maakte toiletspiegel. Ze hield haar bezoeker de spiegel voor: „Aanschouw deze edele Adam," riep ze. „Ik zie hem," zei Ross, „hij schaamt zich, dat hij luistert naar de slang in het paradijs." Ze be sloten beiden hun comedie in een daverende lachbui. Ze ging wat vertrouwelijker zitten, schonk nog eens in en vroeg: „Wat wilt u nu eigenlijk weten?" „Ik?... niets!" „Maar u kunt me toch van niets beschuldigen?" „Nee, dat doe ik ook niét." „Maar wat komt u dan doen?" „Wijndrinken, een beetje rus ten, die kerel met die bolhoed ver_ veelt me." „Wat doet die man hier in huis?" „Zoeken." „Waarnaar?" „Naar de waarheid." Tilly boog haar bovenlijf over het tafeltje heen. Haar blonde haar ging bijna tegen het bolle glas van de olielamp en gaf een toverachtig schijnsel over de lin kerhelft van het fraaie meisjes profiel. „Meneer de inspecteur..." zeur de Tilly, .als verveelde zij zich, „.'..ik hen immers meederjarig..." „Dat is hoogstens een kwestie van al of niet tuchtschool en in dit geval zeker van gevangenis straf." Tilly lachte en schudde 't gou den haarnetje met een ruk naar achteren. „Zelfs een kind zou u niet ge loven, het is te simpel." „Had u zo'n hekel aan hem?" „Hekel? Hékel... Ik?..." Ross ging kaarsrecht zitten, hij stak zijn duim omhoog. „Ten eerste ontmoette u hem om negen uur." Tilly boog zich weer achter over en haalde de schouders op. „Mis meneer, om acht, me vrouw Weber zegt maar wat om wat te zeggen..." „Ten tweede," zei Ross en stak zijn wijsvinger op, „verliet u hem weer om negen uur." Tilly verzette met kracht een fles en riep luid, dat dit volsla gen wartaal was. Als hij het dan weten wilde, John' was om vier uur weggegaan. Ross herhaalde de naam van John een paar maal, zo zachtjes mogelijk en voegde er ter ver klaring aan toe, dat hij alleen de achternaam kende. „Ja," zei Tilly, toen Ross onge lovig het hoofd schudde, „John Grondhout en wat zou dat?" Ross trók een gezicht, of hij er nu niets meer van begreep, hij lachte en zei, dat die meneer -an ders om negen uur gestorven was. Tilly zat als een slappe pop in haar stoel, haar mond zakte open. „Ge... dat is niet waar, u bent gek! Wanneer om negen uur...?" „Helaas niet, juffrouw, hij is dood." Tilly kwam op een nare ma nier overeind, ze struikelde bijna over het tafeltje, toen ze naar Ross toeging: „Dat kan niet... Hij kwam om acht uur, nog even daarvoor en om vier uur ging hij weg... ik moet hem opbellen, ik moet..." „Ziekenhuis, afdeling lijken. Als u de kamer afgaat, dan moet ik u helaas arresteren, juffrouw, de man met de bolhoed kan goed vechten!" Tilly balde haar vuisten, ze zag wit. Ross nam de toiletspiegel in zijn hand. „U martelt me," zei ze toen. „Hield u zoveel van de heer Lucas?" Tilly haalde zo diep adem* dat het leek, of ze geheel met lucht volliep. „Lucas, Lucas..." herhaalde ze. Ross knikte, „ja, Lucas, hij is dood. Toen begon hij weer met zijn duim en zijn vingers te wer ken. Bij elke vinger die hij op stak, maakte hij het erger: „Dood... Moord... Moord met voorbedachten rade.roofmoord ...sluipmoord..." Tilly sloot haar ogen en ging bevend zitten. Ross trok zijn hand van de spiegel terug. (Wordt vervolgd) Vragen van raadslid over huwelijk kroonprinses in Amsterdam Het lid van de Amsterdamse geméeriteraad mevr. P. Snel Warries (PSP) heeft B. en W. schriftelijk gevraagd of zij de persberichten kunnen bevestigen waarin wordt gezegd „dat minis ter-president mr. Cals overleg heeft gepleegd met de burge meester van Amsterdam over de organisatie en regelingen bij het huwelijk van prinses Beatrix en Claus von Amsberg in maart in Amsterdam" en dat „de gemeen te Amsterdam zich meer dan eenmaal over dit onderwerp in verbinding heeft gesteld met Den Haag." Zijn B. en W. niet van mening, zo vraagt zij verder, dat de vol trekking van dit huwelijk in Amsterdam voor talloze Amster dammers, die bezwaren tegen dit huwelijk hebben, kwetsend moet worden geacht? Indien deze vraag bevestigend wordt beant woord, zijn B. en W. dan bereid er bij de kroon op aan te drin gen deze huwelijksvoltrekking elders te doen plaatsvinden? Zaaizaad- en plantgoedwet Minister Biesheuvel wil graag dat de Tweede Kamer het reeds in 1958 ingediende en sindsdien enkele malen ingrijpend gewij zigde ontwerp voor een zaaizaad- en plantgoedwet nu zo spoedig mogelijk behandelt. De Kamer heeft hiervoor haar medewer king toegezegd. Er is nu nog maals een nota van wijzigingen te verwachten, die verbandt houdt met de op dit gebied be staande internationale conventie. Minister Biesheuvel deelde dit donderdag mee tijdens een ver gadering van het „algemeen or gaan voedselvoorziening" te Scheveningen, substituut-officier van justitie mr. J. C. van den Berg, die de vrouw moord subsidair doodslag ten laste zal leggen. Mr. Van den Berg zei gisteren op een persconferentie, dat de po litie de zaak zo snel heeft kunnen oplossen dank zij de medewerking van de 14-jarige Mia, dochter van een Utrechtse brigadier van politie. Het meisje dat school gaat op een lyceum vlak bij de kruidenierswin kel, heeft na schooltijd om onge veer 13.10 uur eert bezoek aan de winkel gebracht. Tien minuten later werd het lichaam van mei. De Groot door een buurvrouw ge vonden. Toen Mia thuiskwam, hoorde ze van de mysterieuze dood van een vrouw aan het Leidseveer. „Daar ben ik nog geweest", reageerde Mia, die zich herinnerde dat bij haar bezoek een andere vrouw in de winkel was geweest. Mia kon de politie zelfs de naam. van de bezoekster in de winkel vertellen en verschafte bovendien nog andere aanvullende gegevens, onder meer dat ze schoenen met hoge hakken droeg. Om half acht bezochten recher cheurs de 50-jarige weduwe in haar woning in de Rivierenwijk. De politie nam de vrouw mee naar het bureau. Er werden son- téerproeven gedaan, waarbij speur hond Mentor van opperwachtmees ter Frijlink uit Leusden tot drie maal toe de weduwe aanwees. Omstreeks het middernachtelijke uur was het verhoor begonnen. Het bleek dat ze steeds moeilijker de financiële eindjes aan elkaar kon knopen. De deurwaarder had reeds gedreigd met openbare ver koop van het meubilair. Er was een andere huurschuld van ƒ300 en bovendien moest de vrouw nog 490 voldoen als eerste aanbeta ling voor een inmiddels wegge haalde televisie en een pick-up. Aan inkomsten had ze per maand slechts 400 en voorts nog wat geld van drie verdienende kinde ren. De bekentenis volgde vlot. De vrouw moet geweten hebben waar mej. De Groot haar geld (in doosjes) bewaarde, want er was geen wanorde in de winkel en toch stond het er propvol met allerlei dozen. In de kruidenierswinkel bestelde ze een pak koffie. Toen mej. De Groot met haar rug naar de toon bank stond, heeft ze de vrouw reeksen slagen met de beitel op het hoofd gegeven. Na de roof ging ze op de fiets naar de deurwaarder, waar ze om twee uur 280 betaal de, waarna ze van het resterende bedrag schoenen en kruideniers waren kocht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2