Bliksemaanval van vietcong op Da Nang en Tsjoe Lai Soekarno tot zijn ministers: VEERTIG HELIKOPTERS EN ZEVEN VLIEGTUIGEN VERNIELD „HOU JE BEK EN GA TERUG NAAR JE POST" Premier Ian Smith wil niet onderhandelen met Afrikaanse leiders Huisarrest voor medewerker van Tsjombe Presidentiële dictatuur in Brazilië Het brood wordt per 1 november één cent duurder TWEEDE WEEK VAN NOVEMBER KOELHUISBOTER VERKRIJGBAAR HET WEER VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 655, Tweemaal slaags Schade van 18 miljoen dollar Steun van Amerikanen aan vietcong? AFSCHAFFING GEMEENTE CLASSIFICATIE AARDVERSCHUIVING IN COLUMBIA Medisch geschoolde vice-premiers Oorlogstoestand in Midden-Java afgekondigd PRIJS PER PAKJE 20 CENT LAGER Zon- en Maanstanden Conferentie ministers vair buitenlandse zaken in Algiers uitgesteld CHINA MAAKT VORDERINGEN OP KERNGEBIED Weerbericht Hoogwater PYinfcering BH abonnement; TERNEüZEt! Directmrr-fioofdretiactear: S. van Se SariSé Redactie- en Administratie-adres: Sraidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38! 50 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 et Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie f2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In de nacht van woensdag op donderdag heeft de vietcong drie aanvallen met mortieren gedaan op de bases Da Nang en Tsjoe Lai. Veertig helikopters en zeven vliegtuigen zijn vernield of be schadigd. De verliezen aan men sen zijn door een Amerikaanse woordvoerder in Saigon licht genoemd. Enkele manschappen van de vietcong zijn de bases, waar Amerikaanse mariniers zijn ge legerd, ook binnengedrongen. Op Tsjoe Lai slaagden vijf leden van de vietcong erin spring ladingen aan te brengen. Twee hunner verloren daarbij het leven, de drie anderen zijn aan gehouden. De veertig hefschroefvliegtui- gen die vernield zijn, stonden op Da Nang, 18 op de hoofdbases en 22 op de oostelijke basis. Op Tsjoe Lai zijn twee Skyhawk- jachtbommenwerpers door mor tiergranaten geheel vernield en vijf ernstig beschadigd. Da Nang is al eens eerder aangevallen, namelijk op 1 juli jl., toen een zelfmoordcomman- 3o van de vietcong springladin gen onder vliegtuigen aanbracht. Vijf vliegtuigen werden toen vernield en zes Amerikanen ge- iiood of gewond. Voor Tsjoe Lai, dat 80 km ten zuiden van Da Nang ligt, was het de eerste keer. Kort vóór de aanval waren de Amerikanen bij Da Nang twee maal slaags geweest met een heden van de vietcong, die vol gens een Amerikaanse mede deling 25 man verloren. Da Nang en Tsjoe Lai zijn de twee voornaamste Amerikaanse bases in Zuid-Vietnam. De blik semsnelle vernielingsactie die de vietcong gelijktijdig tegen deze bases heeft uitgevoerd, is de grootste tot dusver. De aanval doet denken aan de actie die de vietcong op 1 no vember 1964 tegen de lucht machtbases Bien Hoa ondernam, toen meer dan veertig vliegtui gen werden vernield. Daarbij waren veel Canberra-jachtbom- menwerpers die pas in Vietnam waren aangekomen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon heeft donderdag meegedeeld dat de vietcong tijdens de woensdag nacht uitgevoerde aanvallen op de basis Da Nang en Tsjoe Lai voor naar schatting 18 miljoen dollar (bijna 65 miljoen gulden) schade aan helikopters en vlieg tuigen heeft aangericht. Blijkens de Amerikaanse verlieslijst had de vietcong tot donderdag in to taal 99 Amerikaanse vliegtuigen en 58 helikopters op de grond vernield. Een groep tegenstanders in de Verenigde Staten van de Ame rikaanse politiek inzake Viet nam zendt bloedplasma, medi camenten en geld naar de viet cong. Dit heeft het in New York verschijnende blad „World Tele gram and Sun" bekendgemaakt. Volgens dit blad zou de groep, die „twee mei-beweging" wordt genoemd en zich naar Peking richt, in Michigan vrijwilligers opleiden voor de Zuidvietnamese opstandelingenbeweging. Een verslaggever van het blad was als vrijwilliger in de groep gedrongen. De beweging zou in New York ongeveer tweehonderd leden tellen. Het Algerijnse be vrijdingsfront zou bij de zen dingen aan de vietcong ais be middelaar optreden. De bewe ging ontleent haar naam aan de datum waarop de eerste beto gingen in de Verenigde Staten tegen de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam werden gehou den. In de openbare vergadering van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Twee de Kamer heeft minister Smal- lenbroek donderdagavond mee gedeeld, dat het kabinet besloten heeft om met ingang van 1 jan. 1966 de gemeenteclassificatie op te heffen. De minister deelde mee dat het geheel afschaffen van de stand plaatsaftrek o.m. betekent dat een eind komt aan een be kend punt op alle politieke par tijprogramma's. Bij een aardverschuiving ten gevolge van hevige regenval zijn in Manizales in Columbia twin tig mensen omgekomen en der tien gewond. Dertig personen worden vermist. Vier mensen kwamen om toen de auto waarin zij zaten, door het water werd meegesleurd. Achttien gebouwen werden door het water ondermijnd. Het aantal getroffenen door de ramp zou de duizend naderen. Het Rode Kruis heeft een hulp- aktie georganiseerd. „Zijn jullie helemaal gek Jullie moeten je kop niet verliezen. Hou je gezicht en ga terug naar je post". Deze woorden, door presi dent Soekarno gericht tot zijn mi nisters op de kabinetsvergadering op het paleis in Bogor een weel; na de mislukte staatsgreep, kon men beluisteren in de op de band opgenomen toespraak van Soekar no tot de 200 militaire en burger lijke gezaghebbers, dinsdagavond uitgezonden door radio-Djakarta. Premier Ian Smith van Rhodesië wil niet met de Afrikaanse natio nalistische leiders in zijn land aan de conferentietafel gaan zitten. „Zij eerbiedigen de grondwet niet en weigeren deze in werking te 'laten treden. Wij hebben al bij vele gelegenheden gezegd dat we niet met deze mensen om een tafel kunnen gaan zitten. Deze toestand is niet veranderd", zo zei hij don derdag. De Britse premier Harold Wilson die zoals bekend op het ogenblik in Rhodesië is om een uitweg te zoeken uit de crisis, ont staan door het plan van Smith om eenzijdig de onafhankelijkheid uit te roepen, zou verdere besprekin gen met de Afrikaanse leiders voe ren. Hij tracht hen ertoe te bewe gen akkoord te gaan met de grond wet van 1961. Tot dusver hebben de Afrikaanse nationalistische riva len, Joshua Nkomo en Ndabaningi Sithole, de grondwet verworpen omdat deze naar hun oordeel de b'mke overheersing alleen maar zou doen voortduren. Wilson en Smith gebruikten don derdag samen de lunch ten huize van de Britse hoge commissaris Jehn B. JobnsfcW, Het was.hlia derde ontmoeting sinds Wilson maandag in de Rhodesische hoofd stad arriveerde. Internationale Europese beweging biedt resoluties aan In Den Haag heeft een delegatie van de internationale Europese beweging resoluties aan premier Cals aangeboden. De foto toont op Catshuis Duncan Sandys, George BohyMaurice Faure, minister-president Cals en de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns. Joseph Tsjomba-Fariala, een nauw medewerker van de Kon golese ex-premier Tsjombe, is in de öostkongolese provincie Maniema onder huisarrest ge steld, zo meldde het Kongolese persbureau donderdag. Tsjombe- Fariala is lid van Tsjombes's Conaco-partij en werd dit jaar bij de provinciale verkiezingen tot gouverneur van Maniema gekozen. Het Kongolese hof van beroep verklaarde de verkiezin gen in Maniema echter ongel dig. Nieuwe verkiezingen zullen binnenkort worden gehouden. Intussen verklaarde president Kasavoeboe woensdagavond kort na zijn terugkeer uit Accra van de topconferentie van de orga nisatie voor Afrikaanse eenheid, 4at-het niet in de bedoeling ligt uit die alle huursoldaten het land te sturen. De huursoldaten deel uitmaken van het Kongo lese leger konden blijven, maar de anderen die hij betitelde als zwervers zouden worden uitgewezen. De president sprak ook berichten tegen volgens wel ke 53 blanke adviseurs, voorna melijk Belgen, van ex-premier Tsjombe Kongo zouden moeten verlaten. De bevelhebber van het Kongolese leger, Moboetoe, is evenals de nieuwe premier Kimba van mening dat de steun van de huursoldaten bij dede strijd tegen de opstande lingen in het noordoosten van het land onmisbaar is. Kasavoe boe wees woensdagavond de sug gestie van onderhandelingen met de rebellenleiders van de hand. Soekarno had cieze woorden her haald voor deze leiders, die uit alle delen van Indonesië naar Dja karta waren gekomen. De president gaf in deze toe spraak een uiteenzetting van de Franse en Russische revolutie met het doel aan te tonen dat de mis lukte staatsgreep een normaal ver schijnsel is in de Indonesische re volutie. Hij sprak in het Neder lands om zijn woede te luchten over de nasleep van de coup. „Ik ben omringd door mensen die zeg gen dat zij mijn bevelen zullen op volgen terwijl ze in feite ne geren", zo zei de president. In verband met de tegen de Chi nezen gerichte woede-uitbarstingen van de laatste tijd zei Soekarno, dat men niet mocht vergeten dat China Indonesië krachtig heeft ge steund in de campagne om Malei sië te verpletteren. De president meende ook, dat de jaloezie van de Indonesische zaken lieden op het succes van hun Chi nese collega's een rol heeft ge speeld in de tot uitbarsting geko men anti-Chinese gevoelens. Soe karno was bijzonder boos over een bericht in een Indonesische krant, waarin werd gezegd dat wijlen premier Djoeanda het vong jaar overleden was na vergiftigde Chi nese wijn te hebben gedronken. Woedend was Soekarno er volgens zijn zeggen over geweest, dat zijn drie vice-premiers, die allen een medische scholing op universitair niveau hadden gehad, dit bericht niet direct hadden tegengesproken. Eerste vice-premier Soebandrio, tweede vice-premier Leimena en derde vice-premier Chaeroel Saleh hebben inmiddels een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt beklemtoond dat Djoeanda aan een hartaanval °n niet door het drinken van vergif tigde wijn is gestorven. In midden-Java is officieel de staat van oorlog afgekondigd, zo meldt radio-Djakarta. Het leger heeft meegedeeld, aldus de radio, dat communisten daar burgers afslachten. Het leger heeft woensdag vol gens liet persbureau Antara be kend gemaakt dat communisten in midden- en oost-Java 178 per sonen hebben vermoord sinds de mislukte staatsgreep van 1 okt. Voorts waren 21 personen ge sneuveld in gevechten tussen communisten en niet-communis- ten. Communisten terroriseren de bevolking van deze gebieden door ontvoering, roof en brandstich ting, aldus de bekendmaking. De Indonesische politie heeft tot dusver 92 communisten aan gehouden, die betrokken zijn ge weest bij de moord op zes gene raals en een onderofficier op 1 oktober, zo is donderdag officieel in Djakarta bekend gemaakt. De arrestaties werden verricht in Pesing, dat in Groot-Djakarta ligt. Voorts zijn verscheidene do cumenten in beslag genomen, die belastend zijn voor de commu nistische partij (P.K.I.), Bij ondervragingen zouden arrestanten hebben bekend, dat zij in dienst stonden van de P.K.I., die hun 1 liter rijst en duizend roepia per dag had toe gezegd. De betrokkenen waren verdeeld in „speciale comman do's", die resp. tot taak hadden de aangewezen slachtoffers te ontvoeren, te doden en te begra ven. Schoonheidsbehandeling voor de Oosterscheldebrug Als H. M. de koningin 15 decem ber de Oosterscheldebrug opent, zal deze er tot in de puntjes ver zorgd uitzien. Gewapend met teerkwasten en bezems zijn drie mannen al enige weken bezig de laatste schoonheidsfoutjes weg te werken. President Castelo Branco van Brazilië, die een soort presiden tiële dictatuur heeft ingesteld, heeft meegedeeld dat de militai re bevelhebbers van de distric ten Rio de Janeiro, Porte Alegre, Sao Paulo en Recife de maatre gel onvoorwaardelijk hebben goedgekeurd. De aanhangers van de rege ring en ook de meest gematigden onder de oppositie zijn van me ning dat de president geen andere weg openstond om te voorkomen, dat het bewind door rechtse ex tremisten zou worden omverge worpen. Men is ervan overtuigd dat de president een voorzichtig gebruik van zijn bevoegdheden zal maken. Uiterst rechts heeft de laatste tijd veel kritiek op zijn beleid geoefend. Men verweet hem lauwheid en zelfs verraad aan de revolutie die hem, aan de macht bracht. Gezaghebbende waarnemers in Washington menen, dat de maat regel van president Branco waar schijnlijk het enige middel was om een chaos te voorkomen. Men wijst erop dat Branco herhaalde lijk heeft getoond geen persoon lijke ambities te koesteren en men verwacht dat de maatregel slechts tijdelijk zal zijn. Na overleg met de Neder landse bakkerijstichting heeft de minister van economische zaken zich ermee akkoord verklaard dat met ingang van 1 november 1965 de prijs van brood met een cent per achthonderd gram wordt verhoogd. Aanleiding hier toe zijn de gestegen prijzen van Naar het ministerie van land bouw meedeelt, zal met ingang van de tweede week van novem ber koelhuisboter bij de detail listen verkrijgbaar worden ge steld. De Europese commissie heeft het Nederlandse verzoek inge willigd negenduizend ton koel huisboter met een prijsreductie van vijftien procent voor de Nederlandse consument beschik baar te stellen. Het produkt- schap voor zuivel had onlangs minister Biesheuvel gevraagd, daartoe stappen in Brussel te ondernemen. De prijsreductie van zeventig cent per kilogram wordt ver leend op een bedrag van 4,72 per kilogram, zijnde de prijs waartegen de boter is ingeleverd. Het verkrijgen van toestemming voor uitslag uit de koelhuizen van deze boter met prijsreduc tie was noodzakelijk ingevolge een bepaling in de E.E.G.-zuivel- verordening. Donderdag werd de boter bij het voedselvoor zieningsin- en verkoopbureau (V.I.B.) aan de hndel beschik baar gesteld. Met het ontdooien, het overpakken van de koelhuis- boter in kleinverpakking en het distribueren over de kleinhandel is ongeveer tien dagen gemoeid. De huidige regeringsvoorraad boter, die nu met negenduizend ton zal worden verminderd, be draagt thans ruim 25.000 ton. De consumentenprijs van een pakje koelhuisboter zal als ge volg van de prijsreductie onge veer twintig cent per pakje lager liggen dan de prijs van de verse boter. bloem en meel. Hierdoor zal de prijs van waterwitbrood in de steden waar de prijs van bet brood, afgehaald in de winkel, thans 57 cent bedraagt, op 58 cent per achthonderd gram mo gen worden gebracht. In de pro vinciesteden, waar de huidige winkelprijs 58 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 59 cent. Op het platteland mag de prijs voor deze broodsoort van 59 op 60 ct. komen. De prijzen van volkswitte brood en volksbruinbrood zullen ook na de prijsverhoging twee resp. drie cent beneden die van waterwitbrood dienen te liggen. Andere broodsoorten dan de hierboven genoemde kunnen eveneens met een cent per acht honderd gram in prijs worden verhoogd, mits na de prijsver hoging van 1 maart alleen de per juli 1965 toegestane prijsverho ging met een cent was toege past. Voor meikbrood wordt het verschil ten opzichte van 1 maart nog een cent groter we gens gebleken prijsverhoging van melkpoeder. Alle prijzen mogen voor thuis bezorgd brood een cent hoger zijn dan voor aan de winkel af gehaald brood. Okt. 29 30 31 7.29 7.31 7.33 17.18 17.16 17.14 13.06 13.56 14.35 20.09 21.05 22.09 De leiders van een aantal delegaties, die in Algiers zijn om de Afro-Aziatische topconferen tie voor te bereiden, hebben donderdag besloten het aan- vangtijdstip van hun besprekin gen tot zaterdagochtend uit te stellen. Dit werd donderdag of ficieel in Algiers bekendgemaakt. De vergadering van ministers van buitenlandse zaken moest donderdag beginnen. Er waren op dat moment echter slechts 22 van de 46 verwachte ministers aanwezig. China en Pakistan boycotten de ministersconferen tie die voor 5 november in Al giers op het programma staat. Senator Henry Jackson, een vooraanstaand deskundige op keniwetenscbappelijk gebied, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat China binnen twee jaar zijn eerste waterstofbom tot ontploffing zal kunnen brengen. De senator die voorzitter is van een subcommissie van het con gres voor kernwapens, acht liet vrijwel zeker dat China tegen 1975 over intercontinentale bal listische raketten beschikt. AANZIENLIJK KOELER Donderdagavond passeerde een frontale zone met wat regen ons land. Deze frontale zone vormde de scheiding tussen zachte lucht uit Frankrijk en koele oceaan- lucht. In de zachte lucht liepen de temperaturen in ons land don derdag op vele plaatsen op tot 19 graden. Vandaag zal het in de koele oceaaanlucht aanzienlijk koeler zijn en zullen de maxi mumtemperaturen slechts waar den bereiken tussen 12 en 15 graden. De frontale zone hehoorde bij een zeer diepe depressie ten noorden van Schotland. Deze depressie koerst in noord oostelijke richting en veroor zaakte aan haar zuidflank een windveld, waarin op het noorde lijk deel van de Noordzee storm tot zeer zware storm bereikt werd. Deze depressie is de eerste van een serie, die de invloed van de westcirculatie tot boven onze omgeving zal brengen. In de koele oceaanlucht, die vandaag met een matige tot krachtige westelijke wind wordt aangevoerd ontwikkelen zich sta pelwolken, die op de meeste plaatsen het buienstadium echter niet zuilen bereiken. medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot hedenavond. Westelijke wind Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ma tige tot krachtige wind tussen zuidweste en west. Maximum temperaturen van 12 tot 15 gra den. VRIJDAG 29 OKTOBER v.m, n.m. Breskens 4.26 4.49 Terneuzen 5.01 5.24 Hansweert 5.41 6.04 Walsoorden 5.51 6.14 ZATERDAG 30 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.07 5.42 6.22 6.32 5.34 6.09 6.49 6.59

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1