Verzet tegen de strijd in Vietnam PERFECTIE DOOR SELECTIE Betere voorlichting in de Ver. Staten niet overbodig Radio en Televisie Ook studenten worden meer en meer getest' Tentamens alléén zeggen weinig L MINISTER BOGAERS VERDEDIGT KOPPELVERKOOP Verbetering Riskant Vrijdag 29 oktober 1965 DE VRIJE ZEEUW Pajrfna 7 TWEEDE KAMER Nieuwe krachtige straling in de ruimte ontdekt VEROORDELING IN ZUID-AFRIKA SCHEEPSONGELUK IN RRAZILIE AI geruime tijd bestaat er in Amerikaanse kringen', vooral aan de universiteiten, een duidelijk onbehagen over de Amerikaanse politiek jegens Vietnam en de oorlog in dit land, waarbij meer dan 150.000 Amerikaanse militai ren zijn betrokken. Dit onbehagen manifesteerde zich in de regel matig gehouden „teach-ins", openbare discussies over t Viet namese probleem, waarbij zowel voor. als tegenstanders hun me ning over de Amerikaanse inter ventie konden uiten, maar die meestal uitliepen op een felle af keuring van de Amerikaanse houding. Zowel hoogleraren als studenten namen aan deze „teach-ins" deel. Een andere demonstratie van misnoegen gaf de bekende toneel schrijver Arthur Miller onlangs, door een uitnodiging voor een bijeenkomst op het Witte Huis af te slaan met de motivering dat hij zich met de Vietnamese po litiek van de Amerikaanse rege ring niet kon verenigen. ACTIE BU deze nogal passieve vor men van protest is niet lang ge leden een veel actievere beweging gekomen, die dan ook een scherpe reactie heeft uitgelokt, zowel bjj het Amerikaanse publiek als in kringen te Washington. Enkele Amerikaanse jongens hebben in het openbaar hun recruterings- formulier verscheurd, daarmee te kennen gevend dat zit zich niet beschikbaar wilden stellen voor de oorlog in Vietnam. De nieuwe vorm van protest brengt een moeilijk probleem met zich mee. Weliswaar namelijk maken degenen die hun oproe- aan overtreding schuldig, die met vijf jaar gevangenisstraf kan worden bestraft, maar hun daad werpt de vraag op of en in hoe verre iedere burger het recht heeft te bepalen of hij naar eer en geweten deel kan nemen aan een strijd waar hij niet mee instemt. Bovendien kan men niet anders dan opmerken dat degenen die op deze wijze getuigen van htm afkgüring, een moedig verzet ple gen dat is geïnspireerd op de ge weldloze acties van de beweging voor gelijke burgerrechten van de negers, die voor wat de doel stellingen betreft wèl de steun hebben van de federale regering. POSITIEVE ZIJDEN Gelukkig voor de Amerikaanse regering zijn de betogingen tegen de Vietnamese oorlog gevolgd door nog krachtiger demonstra ties voor voortzetting van de Amerikaanse strijd. Washington kan daar troost uit putten en het bewind in Noord-Vietnam zal het moeilijker vallen vast te houden aan een uitgangspunt volgens hetwelk men ervan uitgaat, dat de druk van het Amerikaanse volk op Washington er op den duur toe zal bijdragen dat de Ver enigde Staten zich uit Vietnam zullen terugtrekken. Een ander positief aspect van de demonstraties tegen de Viet namese oorlog is, dat eruit blijkt hoezeer ook in Amerika genuan ceerd wordt gedacht over een zware en wrede oorlog met een tegenstander die niet tot onder handelen bereid blijkt. Er moet voor de Amerikaanse regering de les uit volgen dat een nog betere voorlichting over haar doelstel lingen en resultaten in Vietnam zowel binnenlands als buiten lands niet overbodig is. „Het samenstellen van bouw- stromen, de zogenaamde koppel verkoop, is in een aantal geval len beslist noodzakelijk", aldus minister Bogaers tijdens de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer waarin zijn begroting werd behandeld. „Vooral de kleinere gemeen ten hebben vaak te weinig bouwvolume in één sector, zodat twee of drie sectoren bij elkaar moeten worden gevoegd om een ordebesparend systeem te krij gen." Hij vestigde er de aan dacht op dat het overgrote deel van de woningwetbouw niet is gekoppeld. In tegenstelling tot de heer Aantjes (ARP), Van der Bijl (CHU) en Visser (VVD) achtte hij koppelverkoop als zodanig geen ongezonde zaak, tenzij die ten doel heeft de prijs vn de woningbouw te verzwa ren, zoals wel eens is voorgeko men. Thans bereiken hem vaak verzoeken om in een bouwpakket woningen uit premie- en onge subsidieerde sector door woning wetwoningen te mogen vervan gen. Waarschijnlijk zullen eind deze maand 47.500 woningen in aanbouw zijn genomen, zodat het voor 1966 geraamde totaal van 66.000 dit jaar al dicht kan wor den benaderd. GRONDPRIJZEN VOOR DE WONINGBOUW Minister Bogaers was het met de heren Bommer (PvdA) en Geelkerken (AR) eens, dat tal van bijkomende kosten de ge meentelijke grondprijzen te sterk verhogen. Hij zou in nadere overweging nemen welke ontwikkelingskos ten van een nieuwe wijk wèl en welke niet op de daar plaats hebbende woningbouw zullen mo gen drukken. De heer Bommer vond het bijvoorbeeld onjuist, dat brede zware bestrating ten behoeve van het toenemende verkeer, extra-voorzieningen zo als de speelplaatsen e.d. geheel op de grondkosten van de woningbouw drukken. De heer Geelkerken noemde in dit ver band de neiging in sommige ge meenten om algemene voorzie ningen zoals een nieuwe riool waterzuivering geheel ten laste van nieuwe wijken te brengen. Tal van de genoemde kosten zul len uit de algemene middelen moeten worden betaald, opdat slechts de rechtstreekse ontwik kelingskosten in de prijzen van bouwrijpe grond worden verdis conteerd. De minister kondigde in af wachting van een nieuwe wette lijke regeling aan, dat binnen kort een systeem zal worden in gesteld, hetwelk de administra tieve voorbereiding van ont eigeningen met drie maanden zal kunnen bekorten. De stralingsmeter van het Rus sische ruimtestation Zond-II heeft een krachtige straling van onbe kende herkomst in de Interplane taire ruimte ontdekt en gemeten. De Zond-II werd op 30 novem ber gelanceerd met een koers naar Mars. De nieuwe straling wordt ge vormd door radiogolven van ver bazingwekkend grote intensiteit. Krachtige radiogolven worden door de zon verwekt wanneer zij in een toestand van onrust is. Wat de nieuwe straling aangaat menen sommige deskundigen, dat de Zond-II radiostra'ingen heeft opge vangen van een of andere grote planeet, hoogstwaarschijnlijk Jupi ter, maar anderen menen dat deze veronderstelling te hypothetisch is. De waarnemingen worden voortgezet. ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Meditatie; 7.15 Klassieke grammofoonmuziek; 7.30 Nieuws; 7.32 Gewijde muziek; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws; 8.10 Diinn: gevarieerd programma (8.30—8.32 Nieuws; 9.35 Waterstanden); 12.00 Angelus; 12.03 Country and wes tern express (gr.); 12.24 Marktbe richten; 12.27 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.40 Grammofoonmuziek; 12.45 Overheidsvoorlichting: Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer; 12 55 Carillonbespeiing; 13.05 Lichte grammofoonmuziek; 13.15 Voor de tieners; 14.10 Musicerende dilettan ten: harmonie-orkest; 14.30 Voor de kleuters; 14.40 Leids studenten koor en orkest: moderne muziek; 15.15 Vocaal ensemble (gr.); 15.30 (opn.); 16.00 Muzikale tombola: gevarieerd muziekprogramma (18.20 Sportperiscoop); 18.50 Licht baken, lezing; 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten. Aansluitend; Conci- liejoumaal; 19.35 Nieuwe klassie ke grammofoonplaten met com mentaar; 20.15 Operatie Buvard, spionage-hoorspel (I); 21.00 Bij Cascade te gast..., licht muziek programma; 22.00 Musical-muziek (gr.); 22.10 Roulette, muzikaal spelletje; 22.25 Boekbespreking; 22.30 Nieuws; 2240 Epiloog; 22.45 In café San Pietro: het concilie be keken vanuit de wandelgangen; 23.00 Boston symphonie-orkest (gr.): klassieke muziek; 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistiscn strijdlied; 7.23 Lichte grammofoon muziek; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek (verv.); 9.40 Buitenkerkelijke activiteiten (II), lezing; 10.00 Reportages ter inlei ding van het buitengewoon con gres van de VARA t.g.v. het 40- jarig jubileum; 10.30 Openingsrede van het buitengewoon congres van de VARA (om 11.00 Nieuws); 11.30 Lichte grammofoonmuziek; 12.00 Eerste uitzending van het grote radio-concert orgel; 12.27 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Actueel sportnieuws; 13.00 Nieuws; 13.10 VARA-varia; 13.15 Dansorkest, licht instrumentaal ensemble, een combo, licht vocaal trio en zangsolisten; 13.40 Voor de twintigers; 14.20 Radio jazzclub; 14.45 Vragenuur; 15.00 Muzikaal VARA-varia (opn.); 16.00 Nieuws; 16.02 Samenvatting van heden ge houden toespraken van het buiten gewoon congres van de VARA; 16.30 40 jaren in liedjes; 17 30 Actualiteiten; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Lichte gram mofoonmuziek voor de teenagers- 19.10 Losse schakels, schakelpro gramma, t.g.v. het 40-jarig bestaan van de VARA; 20.00 Nieuws; 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, gevarieerd programma; 21.00 Fies ta Malando: lichte muziek; 21.40 Vrij (r)entrée, cabaretprogramma; 22.30 Nieuws; 22.40 VARA-bal; 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM III: 9.00 Nieuws; 9.02 Tot uw orders gevarieerd mu ziekprogramma voor de militairen; 10.00 Nieuws; 10.02 Lichte gram mofoonmuziek voor de tieners; 11.00 Nieuws; 11.02 Lichte orkest muziek (gr.); 11.30 Muziek van het Leger des Heils (gr.); 12.00 Nieuws; 12.02 Lichte muziek (gr.); 12.30 Tienerama: Platenshow voor de tieners; 13.00 Nieuws; 13 02 Mu ziek aan de lopende band: licht, muziekprogramma (opn.); 14.00 14.30 Toonkunst voor allen: pro- Nieuws; 1.4.02 Volksmuziek (gr.); gramma van werken van de grote meesters (gr.); 15.00 Nieuws; 15.02 Hoogtepunten uit operettes, musi cals en films (gr.); 16.00 Nieuws; 16.0218.00 Gevarieerd licht mu ziekprogramma (gr.) (17.00 Nws). BRUSSEL (VI 12.00 Nieuws; 12.03 Musicarama; 12.40 Weerbe richt, mededelingen en SOS-berich- ten; 12.45 Buitenlands persover zicht; 12.50 Grammofoonmuziek; 13.00 Nieuws, weerbericht en sportberichten; 13.20 Amusements muziek; 14.00 Nieuws; 14.03 Lichte muziek; 15.00 Nieuws; 15.03 Amu sementsprogramma; 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen; 17 15 Koorzang; 17.35 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.03 Voor de soldaten: 18.28 Paardesportberichten; 1830 Lichte muziek; 18.45 Sportrubriak; 18.52 Lichte muziek; 19.00 Nieuws, weerbericht en radioproniek; 19.40 Amusementsmuziek; 20.00 Gevari eerd muzikaal programma; 21.30 De keuze van Walter; 22.00 Nieuws en berichten; 22.15 Kaf en koren: 23 00 De nachtvlinders; 23.55 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I: 10.30 Teieac: Samen leven nu en morgen (herh.); 11.00 Kennis van textiel (herh.); 11.3012.00 Teieac: Van maatlat tot meetklok, een basiscursus voor het hanteren van meetgereeaschap- pen door metaalbewerkers; 16.00' Bestek 1965: samenvatting van het congres, dat de VARA t.g.v. het 40-jarig jubileum organiseert; 16.30 40 jaren in liedjes; 17.30 Op de kermis, een spel voor de jeugd; 18.30 Nieuws in het kort; 18.31 Het orgel van de BBC: officiële in gebruikneming; 18.45 De bruid, tv- film; 20.00 Journaal; 20.20 1925 - feiten, gebeurtenissen en liedjes van 40 jaar geleden; 22.4522.50 Journaal. NEDERLAND II; 20.00 Journaal; 20.01 Rendez-vous a Paris; amuse ment, kunst en cultuur in de Franse hoofdstad; 20.40 Politie museum: Het spoorboekje, thriller; 21.45 Attentie: actualiteiten rubriek; 22.00 Lucas Cranach - vriend van Maarten Luther; 22.20 22.25 Journaal. Indiase voedselcampagne Door de grond rond zijn residen tie te Nieuw Dehli om. te ploegen, heeft de Indiase premier Sjastri een campagne gestart met het doel een hogere voedselopbrengst in het land te krijgen. Gevraagd wordt alle grond, ook tuinen rond villa's enz. te bewerken. De eerste-minister zelf gaf het goe de voorbeeld. Isaac Setsjedi, een Afrikaan se ex-veroordeelde wiens bewe ringen over de mishandeling van gevangenen enkele maanden ge leden in een Johannesburgse krant werden gepubliceerd, is donderdag veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf wegens het afleggen van een valse ver klaring onder ede. De 25-jarige Setsjedi was een van de vier per- sonén wier verklaringen over ge vallen van mishandeling in de Cinderella-gevangenis bij Johan nesburg op 30 juli in de „Rand Daily Mail" verschenen. Op de rivier Maranhao in Bra zilië is woensdag een boot ver gaan, waardoor bijna honderd mensen, onder wie verscheidene vrouwen en kinderen, verdron ken. Het vaartuig stootte nabij Sao Luis lek op een rots. Er wa ren slechts veertien overleven den. BELGIE (Ned. uitzending): 6 30 Engelse les; 17.0018.05 School televisie; 18.55 Zandmannetje; 19.00 Religieus programma; 19.30 Puzzel, film; 19.55 Hier spreekt men Ne derlands; 19.59 Weerbericht; 20 00 Nieuws; 20.25 Amusements-pro- gramma; 21.20 Echo; 21.50 Politie film; 22.40 Nieuws. (Van een onaerwijsmedewerker) Tot voor kort heeft het probleem van selectie van studenten aan uni versiteiten en hogescholen in ons land en in de meeste Westeuropese landen nauwelijks een rol van be tekenis gespeeld. Voordat de zogenaamde demo cratisering van het onderwijs de academische studies voor de mid den en laagste klassen van onze maatschappij openstelde, geschied de deze selectie automatisch. Af komst en opvoeding waren in het verleden de bepalende factoren voor het al of niet verder studeren. Nu echter het aantal diplomabezitters van middelbare scholen elk jaar met duizenden toeneemt en nu steeds meer abituriënten hun studie aan universiteit of hogeschool voortzetten wordt in on derwijskringen de behoefte gevoeld aan tiidiae „geestelijke doorlichting" van de kandidaten. Men hoopt met de gevon den resultaten inzicht te krijgen in het vermoedelijke verloop van de studie van de betrokkenen. Tijdig ingrijpen kan dan veel misère en tijdverlies voorkomen. In de Verenigde Staten zijn de des kundigen reeds lange tijd overtuigd van de waarde van tests. Zoals ook in ons land acht men over het algemeen de tentamen- of examenprestatie onvoldoen de om de capaciteiten en prestaties van de kandidaten te kunnen peilen- De in universitaire kringen zo dikwijls bekri tiseerde professorale willekeur maakt een objectieve meting van de vorderin gen van de student in vele gevallen tot een aanfluiting. De uniformiteit en ge lijkwaardigheid van dc opgaven en vra gen is veelal ver te zoeken. Om in deze situatie verbetering te brengen, wordt de voorkeur gegeven aan objectieve vor deringentests. Hoewel de toepassing hier van in ons land nog in een beginsta dium verkeert, worden grote verwach tingen aan deze varderingentoets ge steld. De studenten aan de meeste Ame rikaanse universiteiten worden regelma tig psychologisch doorgelicht. Ook hier wordt de testmethode toegepast waarbij de onderzoeker inzicht hoopt te verkrij- in het gevoels- en verstandsleven van de kandidaat. Zodoende is het mogelijk om het succes van een student in het volbrengen van zijn studie vooraf te voor spellen op grond van zijn resultaten bij dc intelligentietest die hem werd afgeno men op het moment dat hij de universi teit binnenkwam. Hoewel de graad van perfectie nog ver beterd kan worden, zijn de ervaringen bij de meeste hoger-onderwijsinstellin- gen in de Verenigie Staten gunstig. Zo heeft men onder meer kunnen con stateren dat het gemiddelde intelligen tieniveau van de Amerikaanse studen ten in de loop der laatste tientallen ja ren is gedaald. Dit gemiddelde zou niet meer dan een intelligentie-quotiënt van 110 zijn, hetgeen betekent dat ongeveer een kwart van de studenten een minder dan gemiddelde intelligentie moet heb ben. De oorzaak van deze „intellectuele inflatie" zou gelegen zijn in het steeds groter wordende aantal jonge mensen dat hun studies wenst voort te zetten. De democratisering van het universitair onderwijs gaat dus gepaard met een ver mindering van de intellectuele capaci teiten. De psychologie beschikt momenteel over geperfectioneerde methoden om iets te weten te komen over karakter eigenschappen van de student- Het in zicht in de persoonlijkheidsstructuur maakt het zodoende mogelijk een in druk te krijgen in de factoren die een eventueel studiedebacle in de weg staan. Eigenschappen ais emotionele evenwich tigheid, belangstelling, doorzettingsver mogen, enz. kunnen vrij nauwkeurig worden ontleed, terwijl verschillende technieken het mogelijk maken iets meer over het gedrag van de proefpersoon in groepsverband te openbaren. Na de tweede wereldoorlog is men op de lagere scholen in ons land op grote schaal begonnen met het testen van zesde klas-leerlingen. De resultaten die hierbij worden verkregen worden mede in aan merking genomen bij de ge- slissing of de scholier naar een middel bare, ulo, lagere technische of voortgezef lageronderwijsschool moet gaan. In een later stadium zijn verschillende instel lingen van hoger beroepsonderwijs tot testen van hun kandidaten overgegaan- We denken hierbij slechts aan de selec tie van middelbare scholieren die een officiersopleiding willen volgen aan de KMA of aan het KIM; aan hen die naar de hogere bedrijfsscholen van de Neder landse Spoorwegen of van de PTT willen gaan- Deze voorbeelden kunnen met tientallen worden uitgebreid- Terwijl 't bedrijfsleven haar sollicitan ten in de meeste gevallen psychologisch laat testen op geschiktheid voor hun nieuwe functie, hebben de hoger-onder- wijsinstellingen steeds een aarzelende houding tegenover deze selectiemethode aangenomen. De schuld of oorzaak hier van ligt niet bij de universiteiten en hogescholen alleen; onze wetgevin staat er immers borg voor. dat de be zitter van een h.b.s.- of gymnasiumdiplo ma zonder meer recht heeft om te wor den ingeschreven als student; hij is niet aan verdere toetsingen onderworpen. De openheid en vrijheid van de academi sche studies kan dus onmogeljjk gepaard gaan met een selectiemethode op het tijd stip van de inschrijving. In die facultei ten waar het aantal plaatsen van nieuw komers beperkt is, zoals bi.i de medi sche faculteit, sluipen dergelijke metho den desondanks binnen. Doch deze onmogelijkheid om aan de ingang van de universiteit het kaf van het koren te scheiden neemt echter niet weg, dat in het verdere verloop van de studie wel van testmethoden gebruik kan worden gemaakt. De uitslag van het traditionele examen waarborgt een juiste selectie van de kandidaten immers niet; de resultaten zijn in hoge mate afhankelijk van de persoonlijke inzichten en eigenaardighe den van de examinator. De bekende Nederlandse psycholoog dr H. J. Eysenck heeft in een van zijn geschriften hierove/ gezegd, dat verschil lende empirische onderzoekingen naar de betrouwbaarheid van dit soort examen resultaten hebben uitgewezen, dat zij een onvoldoend bruikbare aanwijzing vor men omtrent de capaciteiten van de stu dent. Er wordt echter in verschillende uni versitaire kringen bezwaar gemaakt te gen de onpersoonlijke vorm van de se lectiemethode van de test. De examina tor zou niet langer in de gelegenheid zijn de kandidaat „persoonlijk eens aan de tand te voelen, en na te gaan wat hij nu eindelijk weet en hoe hij dit presen teert" In vele gevallen gaat het daarbij om de constatering wat de student (nog) niet weet. Wanneer een dergelijke negatieve bena. dering kan worden vervangen door de meer zekerheid verschaffende testproce- duces, is er alle reden voor, deze metho den in brede kringen méér toe te pas sen. Dit zowel in het belang van de student, de universitaire instelling en de gemeenschap. Vooral nu het streven in hoger-onderwijskringen steeds meer ge richt is op eeen verkorting van numerie ke studieduur en een verhoging van het studierendement, verdient de invoering van deze selectiemethoden meer aandacht dan m het geval 9 Het kind toordt reeds op vroegs tijd met de tekst geconfronteerd waarin vooral 't speelelement een belangrijke rol speelt. De psycho loog kan echter op deze manier verborgen capaciteiten achterha len die op geen enkele andere wijze kunnen worden ontdekt.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 11