PROVINCIAAL NIEUWS Binnenlands nieuws Rennies, MINISTER RESERVE VAN 2 BOGAERS: 1.000 WONINGEN Pagina 3 Hulst Philippine Vlissingen IJzendijke L/cmaeraag 26 oktober 196.= DE VRTTF /EEUW Ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van de VARA is het Zeeuws-Vlaamse accordeon orkest „Flandria" (dirigent de heer Jasper Anthonisse) uitge nodigd om deel te nemen aan het nationaal schakelprogramma. Aan dit programma wordt ver der medegewerkt door de Maas- treechter Staar, de harmoniever eniging „Apollo" van Westzaan ep andere. Dit programma kan men beluisteren zaterdagavond 30 oktober des avonds om 7.10 uur over Hilversum II. DE KOMENDE „GEMINI"-VLUCHT Tijdens de vlucht met de „Ge- mini 7", die op 8 december moet beginnen, zullen de ruimtevaar ders James Lovell en Frank Bor- man trachten een tijdlang naast de tweede trap van hun raket te zweven. Dat zal dan twee en een halve omwenteling rond de aarde moeten worden volgehouden, zo is woensdagochtend op het ruim tevaartcentrum te Houston mee gedeeld. Hetzelfde is al eens eer der geprobeerd, door de ruimte vaarders Mc Divitt en White met de „Gemini 4", maar mislukte omdat de brandstof voor de hulp raketten te snel opraakte. De vlucht met de „Gemini-7" zal twee weken duren. De ruim tevaarders moeten dan foto's nemen van het raketdeel naast zich. Daarna zullen zij hun hulp raketten in werking stellen om een andere baan te bereiken. Het raketdeel zakt geleidelijk de at- mosfer in, waar het verbrandt. Tijdens de 209 omwentelingen die de „Gemini-7" zal moeten maken zullen foto's van 't heelal worden genomen, metingen wor den verricht aan warmtestraling en navigatie-oefeningen en bio logische experimenten worden gedaan. Voorlopig geen afschaffing Britse invoertoeslag Industrie wil Antwerpse haven toegankelijker maken Een delegatie van de Antwerpse industrie heeft er woensdag !n Brussel bij de Belgische regering op aangedrongen de normalisatie- werken van de Schelde te versnel len. De haven van Antwerpen dient zo snel mogelijk toegankelijk te worden gemaakt \oor schepen tot 75.000 ton, aldus de Antwerpse in dustrie. De tankers die de Ant werpse petroleumraffinadenjen be voorraden en de schepen voor het vervoer van ertsen," granen en kolen, overschrijden reeds de 50.000 ton. Er is bovendien een aanhoudende neiging tot vergro ting van de tonnenmaat, aldus de delegatie. Nieuw kanaal in West-Duitsland De Westduitse regering en de vijf noordelijke deelstaten heb ben een overeenkomst gesloten voor het doortrekken van het Mittellandkanaal van Brunswijk tot Lauenburg ten zuidoosten van Hamburg, een afstand van 115 km. Op die wijze krijgen Hamburg en Lübeck verbinding met het Ruhrgebied zonder om weg door Oost-Duitsland. Het graven van het kanaalstuk zal naar schatting drie miljard mark kosten. Het wordt 50 m breed. De overheid hoopt dat zich meer industrie in de noorooste- lijke hoek van het bondsgebied zal vestigen als het kanaal klaar is. Nu zoeken velen werk in het Ruhrgebied. De boeren zijn niet blij met het plan. Zij vrezen dat zij nog meer van hun toch al schaarse arbeidskrachten zullen verliezen. (Adv.) helpen direct tegen brandend maagzuur Dodental busongeluk in Polen tot 15 gestegen Het aantal slachtoffers van het ongeluk met een N.B.M.-bus bij Skwierzyna in Polen is ge stegen tot vijftien. Een van de zwaar gewonden is woensdag morgen overleden. Er worden nu nog vier zwaar gewonden in de ziekenhuizen verpleegd. De overige dertig passagiers, die lichte verwondingen opliepen, hebben inmiddels de ziekenhui zen verlaten. De beide gewonde Nederland se chauffeurs maken het goed. De 50-jarige G. van Asselt uit Hilversum reist vrijdag met N.B.M.-directeur Bruins naar Nederland terug. De kans be staat dat de andere chauffeur, de 34-jarige Th. de Vreugd uit Doorn, nog enkele dagen in het ziekenhuis moet blijven. Hij heeft een arm gebroken en liep een schouderblessure op. De N.B.M.-bus zal als total- loss naar Nederland worden ge transporteerd. N.B.M.-directeur Bruins heeft daarvoor de rege lingen getroffen. De N.B.M.- functionarissen hebben veel medewerking ondervonden van de Poolse en Oostduitse autori teiten. De schuldvraag van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Weer groot transport stamboekvee Bijeenkomst Gasunie De direktie van de N.V. Neder landse Gasunie heeft ter gelegen- het hoofdvoedingsnet tussen Woensdrecht en Sluiskil in Zeeuws-Vlaanderen een bijeen komst belegd op dinsdag 2 no vember a.s. in „De Koning van Engeland" te Hulst. Om kwart over drie wordt die dag een openbare vergadering gehouden van de begeleidings commissie voor de bouw van het hoofdvoedingsnet. Daarna volgt de vertoning van de film „Slochteren aan de lijn". Tot besluit biedt de direktie aan autoriteiten en verdere genodig den een diner aan. Gouden huwelijksfeest Vrijdag a.s. hopen de heer en mevrouw E. Snoeck—van Hulle temidden van hun vier kinderen, twaalf kleinkinderen en één achterkleinkind hun gouden huwelijksfeest te vieren. Edemon, zoals men in Philip pine zegt, kwam reeds als 12- jarige jongen in dienst op. een mosselvaartuig, welk werk hij tot in de loop van de eerste wereldoorlog heeft gedaan. Tij dens de malaise in de mossel visserij gedurende die oorlog werd hij, zoals de meeste schip pers, ontslagen. Hij ging toen werken in de ingedijkte Dijck- meesterpolder, waar hij hielp bij de aanvoer van stenen voor aan te leggen wegen. Op 30-jarige leeftijd trad hij in het huwelijk met de toen 25- jarige mej. R. van Hulle, door de dorpsgemeenschap aangespro ken als Romanie. In 1922 kwam Edemon in dienst bij de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent, op welk bedrijf hij in 1952 op 67-jarige leeftijd werd gepen sioneerd. Beiden kunnen zich nog goed de sociale strijd uit de twintiger en dertiger jaren herinneren: Ze moesten samen hard werken om hun gezin te kunnen kleden en voeden. Edemon werkte in de fabriek en Romanie hielp zoals vele vrouwen o.a. bij het lossen van de mosselen in de haven. Nu genieten ze samen in tame lijk goede gezondheid na een leven van hard werken van de oude dag in hun huis in de Vaartstraat. De heer Snoeck staat nog vaak om vijf uur op. Overdag besteedt hij zijn vrije tijd meest met het verzorgen van zijn kanaries en parkieten, wat zijn hobby is. Beiden behoren ook tot de trouwe en enthousiaste bezoe kers van de bejaardensoos. Vrijdagavond zal dit sympa thieke gouden echtpaar door de dorpsgemêéfisChap en de fanfare worden gehuldigd. Passagiersdienst op Kaapstad geopend Woensdagmiddag vertrok een Van de passagiersschepen van de „Union Castle" Unie, de 25.000 Justitie moet ontslagen concierge 10.000 betalen De centrale raad van beroep heeft beslist dat de ex-concierge J. van D. van de Utrechtse recht bank geen recht heeft op een Schadevergoeding van 20.000, 'zoals het ambtenarengerecht had bepaald, maar van 10.000, De concierge werd met ingang van 1 januari 1964 ontslagen. Hij ging tegen dit besluit in beroep bij het ambtenarengerecht in 'Utrecht. Dit college verklaarde >in zijn uitspraak dat het ontslag nietig was, maar dat deze nietig heid was gedekt. Het ambtena rengerecht bepaalde verder dat de minister van justitie de ont slagen concierge een schadever- goeding van 20.000,moest be- talen. Dit bedrag was naar het oor deel van de minister veel te hoog. De centrale raad van beroep was het met hem eens. Een schadevergoeding van ƒ10.000,— komt de raad billijk voor. De raad tekent daarbij aan dat met betrekking tot de schadebereke- ning een aantal onzekere fac toren in het spel zijn, die een nauwkeurige berekening van de schade onmogelijk maken. MAAR TOCH IN DIENST Jonge Amerikanen die zich had- - den gehaast om vóór 26 augus- tus middernacht in het huwe- lijk te treden teneinde aan hun militaire dienstplicht te ontko men, komen bedrogen uit. Functionarissen hebben woens dag onthuld dat het verbod op inlijving in de militaire dienst van kinderloze mannen die vóór die datum in het huwe lijk waren getreden, is opge heven. De maatregel is genomen omdat de Amerikaanse strijdkrachten behoefte aan meer rekruten hebben. Op de middag van 26 augustus had president Johnson bekend gemaakt, dat mannen die vóór middernacht in het huwelijk zouden zijn getreden niet zou den worden opgeroepen. Dit had tot gevolg dat vele paar tjes zich haastten om nog tij dig te trouwen. Volgens dé bekendmaking kun nen mannen van 19 tot 43 jaar voor militaire dienstplicht ton metende „Sterling Castle", voor de eerste maal uit de ha ven Vlissingen met bestemming Kaapstad. Ongeveer driehonderd passa giers uit Nederland, België en Duitsland hebben zich inge scheept voor de reis naar Zuid- Afrika. Onder de deelnemers aan deze speciale Kerst-Nieuw- jaarreis bevinden zich vele Ne derlandse ouders wier kinderen zich in Zuid-Afrika hebben ge vestigd. Op 29 januari 1966 zullen ze per m.s. „Capetown Castle" uit Kaapstad terugkeren. In 1966 zal de Capetown Castle" op 16 januari, 10 mei en 12 okto ber weer uit Vlissingen naar Kaapstad vertrekken. Ook in 1966 zal weer een speciale Kerst- Nieuwjaarsreis naar Kaapstad worden georganiseerd met als vertrekdatum 12 oktober, „Flandria" in jubileumprogramma naar Indonesië Uit Vlaardingen is woensdagmid dag het tweede grote veetransport naar Indonesië vertrokken. Het be staat uit vijfhonderd stuks zwart bont stamboekvee (450 drachtige koeien en 50 jonge stieren). De reis wordt in 26 dagen, gemaakt met het vierduizend ton metende Deense schip Oona Claussen, dat speciaal voor veetransport is inge richt. Een dierenarts en drie vee verzorgers maken de zeereis mee. Drie andere veeverzorgers reizen per vliegtuig naar Indonesië. Ze zullen daar tot Kerstmis blijven om de dieren door hun acclimatise ringsperiode heen te helpen. De waarde van de dieren die worden geleverd door de centrale organisatie van veeafzet- en vlees- verwerkingscoöperaties, bedraagt anderhalf miljoen gulden. Het vo rige transport, ook vijfhonderd stuks, ging in februari naar Indo nesië. De bedoeling is met de die ren de melkveehouderij in Indone sië vooruit te helpen. Er is danr vooral behoefte aan melk. De vijf honderd dieren gaan ditmaal in hoofdzaak naar grote staatsbedrij ven. Torengebouw voor Tilburgse gemeentediensten De gemeente Tilburg is voor nemens een nieuw administratie gebouw te laten bouwen, waarin de nu verspreid liggende ge meentelijke diensten kunnen worden ondergebracht. Het ar chitectenbureau Kraayvanger te Rotterdam heeft een eerste schetsontwerp gereed, dat voor ziet in de bouw van een tien verdiepingen tellend torenge bouw met een kubieke iuhoud van 64.000 meter. De kosten wor den geraamd op 14 miljoen gul den, exclusief de kosten ver bonden aan de bouw van een ondergrondse parkeergarage in het front van het complex. Het nieuwe administratiege bouw komt te staan aan de noordzijde van het paleisraad huis, dat voor representatieve diensten blijft gereserveerd. Zes verdiepingen worden bestemd voor de huisvesting van de ge meentelijke diensten, twee an dere voor het toekomstig stads gewest Tilburg, terwijl de twee bovenste verdiepingen groten deels in beslag worden genomen door de raadszaal, inclusief gale rijen voor pers en publiek. Musicus wilde politie-agent doodrijden De Haagse politie heeft de 30- jarige musicus H. W. uit Den Haag aangehouden onder ver denking van poging tot doodslag. De man is in verzekering gesteld. W. had zijn auto geparkeerd aan de Herman Costerstraat en vond toen hij terugkwam, een bonnetje op zijn voorruit geplakt. Tegen de in de nabijheid van de wagen staande agent, die het bonnetje op de ruit had beves tigd, zei hij niet te willen betalen. Hij verzocht de agent onmiddel lijk weg te gaan, omdat hij hem anders zou doodrijden. Inder daad stapte W. in de wagen en gaf hij volgas. Slechts door een zijsprong te maken kon de agent een aanrijding voorkomen. De musicus is daarna verdwenen, maar aan de hand van het ken teken van de auto heeft de re cherche hem in de loop van dins dag kunnen opsporen en aanhou den. Rook oorzaak van dodelijk ongeval Het verbranden van aardap pelloof op landerijen is dinsdag avond in Wildervank oorzaak ge weest van een ongeluk waarbij de 76-jarige mevrouw A. Bak kerBlaauw uit Ter Apel werd gedood, terwijl drie andere in zittenden van een personenauto gewond naar het academisch zie kenhuis te Groningen moesten worden overgebracht. De bestuurder van de per sonenauto, de heer W. Bakker, moest stoppen, omdat dichte rook hem plotseling het uitzicht benam. Onmiddellijk daarna reed een autobus van de vervoers onderneming Gado van achter op de auto en schoof deze een eind voor zich uit. Tenslotte raakte de auto beklemd tussen de bus en een paal van een langs de weg staand waarschuwingsbord voor een kruisende hoogspanningslei ding. Personenauto en bus werden ernstig beschadigd. Mevr. Bak ker die achterin de auto zat, werd gedood. Drie andere inzit tenden, de heren W. en Th. Bak ker en mevr. C. BakkerDijk stra zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Van de buspassagiers liep niemand noemenswaardig letsel op. 102-jarige in Drachten Mevrouw J. Spandaw-Bies t« Drachten zal vrijdag 29 oktober 102 jaar worden. Zij werd in Hau- le geboren en trouwde met een turfschipper, met wie zij jaren lang de Friese en Drentse wate ren bevoer. Mevr. S„ wier echtgenoot twin tig jaar geleden overleed, woont de laatste jaren in het bejaar dencentrum „Rispinge" te Drach ten. Zij geniet een goede gezond heid en leest nog dagelijks de krant. Patiënten ziekenhuis binnen^ één uur verhuisd De „actie-goodwill" te Doetin-j chem is uitstekend van start ge gaan. Het protestantse Wilhel- mina-ziekenhuis betrok gisteren het hypermoderne ziekenhuis, dat even buiten de stad is verre zen. Deze verhuizing en de over brenging van de honderddertig patiënten waren op 1 dag ge pland. De bescherming bevolking Gel derland nam op zich deze verhui zing als oefening uit te voeren met assistentie van de ambulan cedienst van het leger, 's Mor gens om kwart over acht klonk 't startsein en dank zij een goede organisatie, waarbij het verkeer in de stad gedeeltelijk werd1 om gelegd, lagen de patiënten een uur later in een geheel nieuwe omgeving. Op dat moment was men een uur op het schema voor uit. ƒ4.000 gestolen In de nacht van dinsdag op woensdag is in Martenshoek on der de rook van Groningen inge broken bij de sportzaak van de familie H. Betten. Mevrouw B. ontdekte de inbraak het eerst toen zij de winkel totaal over hoop vond. Uit een kamer naast de winkel was een geldkistje met vierdui zend gulden ontvreemd. Het kistje is later door een jongentje in een tuin teruggevonden. Ge bleken is dat nog enkele zaken door de dieven zijn bezocht, maar hier was niets ontvreemd. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Alleenwonende vrouw dood gevonden in winkeltje Buren hebben gisteren de al leenwonende 62-jarige mej. N. de Groot dood in haar kruideniers winkeltje aan de Leidseweg in Utrecht aangetroffen. Zij had een flinke hoofdwond. De politie acht misdrijf niet uitgesloten. Mej. De Groot was in de hele buurt bekend, hoewel zij een ge sloten figuur was die buiten win keltijd vrijwel nooit contact had met andere mensen. Zij had ook geen familie. Om half twee werd zij leven loos aangetroffen, liggend op haar rug tussen de toonbank en haar woonkamer. De recherche acht het niet uitgesloten dat de vrouw met een hard voorwerp op het hoofd werd geslagen. In de winkel en de woning zijn geen sporen gevonden van iemand die het voorzien had op geld of voor werpen van waarde. De dagont vangsten zaten nog in de kassa. Dokter Makking van het ge rechtelijk laboratorium in Den Haag heeft sectie op het stoffe lijk overschot verricht. Daaruit is gebleken dat de schedel van de vrouw met een betonbeiteUis ingeslagen. De betonbeitel, waar op bloedsporen voorkomen, werd in de winkel teruggevonden. In Londen is vernomen dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, woensdag naar de bijeenkomst van de minis terraad der Europese vrijhandels associatie in Kopenhagen (E.V.A.) is vertrokken met de mededeling dat de Britse invoertoeslag van tien procent voorlopig niet zal worden afgeschaft. Volgens de zegslieden in Londen zal hij alle verzoeken om een spoedige ver laging van de toeslag weigeren door te wijzen op het tekort op de Britse betalingsbalans. De invoertoeslag werd een jaar geleden ingesteld als noodmaat regel en later van vijftien tot tien procent verlaagd. Vooral de deel genoten van Engeland in de E.V.A., die niet waren geraadpleegd, had den felle kritiek op de Britse maat regel. Naar de mening van de Brit se regering kan op het ogenblik nog niet worden voorzien wan neer de tijd voor afschaffing van de toeslag zal zijn gekomen. In in gelichte kringen meent men dat dit niet vóór het voorjaar van 1966 het geval zal zijn. Minister Bogaers verklaarde in de begrotingscommissie voor volks huisvesting in de tweede kamer, dat hij de cijfers van het onderzoek naar de behoefte aan woningen voortaan door onafhankelijke des kundigen zal laten bezien. In 1966 zal een nieuw behoefte onderzoek worden gehouden. Bij het becijferen van de nood zakelijke woningbouw tot 1970 om het kwantitatieve woningtekort op te heffen is rekening gehouden met tegenslag. Een reserve van 27.000 woningen is daarbij inge calculeerd. De minister bestreed de mening, dat het tekort in de drie grote ag glomeraties in 1970 niet geheel zal zijn ingelopen. Eensdeels wordt dit tekort in de agglomeraties Amster dam, Rotterdam en Den Haag iefs sneller ingelopen dan gemiddeld in het land, anderdeels ontlast de woningbouw in aangrenzende ge meenten de vraag naar woningen in de agglomeraties. Hier ziet men volgens de bewindsman een gun stig resultaat van het spreidings- beleid. De minister zei dat in september 1965 ongeveer tweeduizend wonin gen méér zijn gereedgekomen dan in september 1964. Tussen 1 okto ber 1964 en 1 oktober 1965 kwa men 114.000 woningen gereed. Ridders met een „beat" Vier glunderende hoofden, vier glinsterende onderscheidingen: de „Beatles" zijn dinsdag op Buckingham Palace door konin gin Elizabeth II persoonlijk ge ridderd. Prachtige luchtfoto van Sluiskil. Duidelijk ziet men de kanaalver breding uit de richting Temeuzen. De foto laat verder zien welke hoek van het oude Sluiskil zal worden afgesneden. Rechtsonder de Cokesfabriek. Op de achter grond loopt de nieuwe weg ach terom Sluiskil in de richting Sas van Gent. Een foto om te bewaren, want binnenkort verandert dit beeld volledig. (Luchtfoto Slagboom) „EET SMAKELIJK!" - Muis werd meegebakken in brood Wellicht waakzaam ge worden door een recent geval in Zuid-Holland let te een Gronings gezin het afgelopen weekeinde op 't innerlijk van het brood dat op tafel kwam, en niet ten onrechte: plotseling stak uit het aangesneden brood een kop van een meegebak- ken veldmuis. De maandag gewaarschuwde provin- ciale keuringsdienst van waren maakte proces-ver baal op tegen de broodfa briek in Groningen die het brood had vervaardigd. Vastgesteld werd dat het dier 's nachts in één van de deegmachines moet zijn geklomméh. De direktie kreeg de aanzeging zorg te dragen voor betere afdek king van deze machines. Nederlandse zeeman in uitgeputte toestand gevonden Een Nederlandse zeeman, de 24-jarige N. van Nood, geboren in Port Glasgow (Schotland), is dinsdag door de Westduitse po litie in de buurt van Bremerha ven aangetroffen in een schamel optrekje van latten en stukken plastic, zo bericht het Westduitse persbureau D.P.A. De man was totaal uitgeput. Hij sliep op oude autobanken met verroeste veren. Met een ziekenauto is hij ver voerd. De zeeman was in het be zit van een verblijfsvergunning voor West-Duitsland tot 1 juni 1966. Hij schijnt geiuime tijd in het hutje te hebben gewoond.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3