Geen wijziging te verwachten in Chinees - Indonesische betrekkingen De kwestie-Nederhorst wordt vermoedelijk op 10 november in het openbaar besproken Vliegtuigongeluk in Engeland HET WEER PRESIDENT VAN BRAZILIË ONTBINDT DE POLITIEKE PARTIJEN 36 SLACHTOFFERS WILSON VOERT BESPREKINGEN MET TWEE AFRIKAANSE LEIDERS Brief van de K.V.P. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Militair conflict vermijden Overval op staats-autobedrijf Een uur rondgecirkeld Wachten op politieke oplossing uE PRINS IN SPANJE PERFECT JVaftfar&g Eg tScemm«rt: TZKfX9ZZN ™»wteOT-Hoe#il»ei!eet«api i,: Veii 9» V Redactie- en Adminirtratie-adre#: Smidawe! Telefoon: 01190 2078 Gironummer: 86180 Abonnementsprijs S,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. Advertentieprlfs per mm 10 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêên handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 655fT Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen. Tijdens de wekelijkse vergade ring van het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid in het gebouw van de Tweede Ka mer is gisteren de brief van frac tieleider drs Nederhorst over het huwelijk van prinses Beatrix aan de orde geweest. Zomin als uit de fractieverga deringen van dinsdag kwam uit deze bijeenkomst enige aanwij zing, dat aan de heer Nederhorst verwijten zouden zijn gemaakt, De indruk wordt gewekt, dat het vertrouwen in de fractieleider ongeschokt is en dat publikatie van zijn persoonlijke brief aan 73 bezwaarden een ongelukkige, hem persoonlijk betreffende zaak is. Naar de mening van leidende poiiiitei uit de verschillende fracties zal de kwestie-Neder horst pas openbaar gaan spelen bij het behandelen van de goed- keurings. en nationalisatiewet- ten op 10 november. Of de heer Nederhorst voordien stappen zal ondernemen om in contact te komen met 'de be trokkenen bij zijn brief, namelijk de koningin, de kroonprinses, de heer Von Amsberg, minister Luns en prof. De Quay, schijnt geheel aan hemzelf te worden overgelaten. In de fracties van de regerings partijen en van de oppositie wordt grote terughoudendheid betracht met betrekking tot de te verwachten ontwikkelingen. President Humberto Castello Branco van Brazilië heeft woens dag alle politieke partijen ont bonden en zichzelf bij decreet de bevoegdheid toegekend om zo nodig de staat van beleg af te kondigen. De regering kan. voorts politieke leiders voor tien jaar hün mandaat en rechten ont nemen. In een rede voor radio en tele visie verklaarde het staatshoofd, dat deze maatregelen noodzake lijk waren ter versterking van het revolutionaire bewind, dat op 31 maart van het vorige jaar een einde maakte aan de regering van president Gouiart. De president zei dat de bijzon dere maatregelen vervat zijn in een tweede „institutionele wet", die hij had afgekondigd ter waar borging van ae revolutie en voor het handhaven van de orde. Het bewind dat op dat van Gouiart volgde, was ingesteld bij de eer ste „institutionele wet". De nieu we wet blijft van kracht tot 15 maart 1967. De president kan volgens de nieuwe wet het congres op recès sturen, ongeacht of de staat van beleg al dan niet is afgekondigd. Voorts is het staatshoofd be voegd een datum vast te stellen voor de keuze van een nieuwe president door het parlement en niet door rechtstreekse verkie zingen. President Blanco is niet „herkiesbaar, Nader werd bekend, dat het fractiebestuur van de Jv.V.P. druk doende is met het redigeren van een brief aan liet. fractiebe stuur van de Partij van de Ar beid. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen, zo wordt in po- 1 Ïïtieke kringen aangenomen, dat opheldering zal worden gevraagd over de houding van de socialis tische fractie zoals die bleek uit het voorlopige verslag op de goedkeuringswet en de inzichten van de heer Nederhorst die in zijn brief werden vastgelegd. In de brief van de K.V.P.-frac tie wordt om nadere verklaringen gevraagd zowel met betrekking tot het standpunt van de Partij van de Arbeid-fractie over de toestemmingswet alsook met be trekking tot uitingen van de heer Nederhorst over de heren De Quay en Luns. Uit een mededeling .van fractie voorzitter Sehmelzer blijkt, dat de K.V.P.-fractie grote waarde hecht aan het feit dat ten aan zien van deze twee aangelegen heden tijdig de nodige duidelijk heid wordt verkregen. Men acht dit van grote betekenis voor een juiste verhouding tussen de re geringspartners en gewenst om Oud-president Kubitschek ernstig ziek De maatregelen die de presi dent afkondigde, waren eerder aan het parlement voorgelegd. Toen het in een gezamenlijke vergadering van Kamer en se naat in de nacht van dinsdag op woensdag er naar uit zag, dat de voorstellen zouden worden afge wezen, trokken de Voorstanders van de bijzondere bevoegdheden zich terug, waardoor er geen quorum meer was. De regering krijgt ook de be voegdheid de bewegingsvrijheid te beperken van personen, aan wie sedert de omwenteling van vorig voorjaar de politieke rech ten zijn ontnomen. Onder deze groep bevindt zich oud-president Kubitschek, die sinds zijn terug keer in Brazilië vrijwel onafge broken door militairen is ver hoord. Thans ligt hij ziek in Rio de Janeiro. Volgens een groep militaire medici kan hij de eer ste twee weken niet verder wor den verhoord, omdat hem wegens te hoge bloeddruk volledige rust is voorgeschreven. Het onder zoek waarbij Kubitschek is be trokken, heeft ten doel vast te stellen, of er bij het oude bewind sprake was van communistische infiltratie. Zoals bekend hebben bij de gouverneursverkiezingen op drie oktober twee naaste vrienden van Kubitschek uit de sociaal democratische oppositie) -partij de overwinning behaald in de twee belangrijke staten Guana- bara en Min as Gerais. de gedachtenwisseling van 10 november over de toestemmings wet niet onnodig r»eer te belas ten dan met het oog op een con structieve ontwikkeling in onze staatskundige verhoudingen ge wenst is. Marokkanen hadden mets met bankroof te rnak~*i Drie Marokkanen, die op weg waren naar Denemarken, zijn' cis- teren in Duitsland tijdens een trei"- controle door de politie aan dé tand gevoeld. Er is echter geen enkel bewijs gevonden dat zij iets te maken hebben gehad met de bankroof in Tilburg. Het drietal had deze week in een café te Am sterdam tegen een Fransman be weerd aan de overval te hebben meegedaan en een pistool laten zien. Gebleken is dat het kaliber van dit pistool afwijkt van dat van de in Tilburg gebruikte pistolen. Vrij veel bewolking Ons land is binnen de invloed sfeer van oceaanstoringen geko men. Woensdag trok een depres sie van IJsland in de richting van noord-Noorwegen. Een volgende storing trekt over Schotland naar de noorde lijke Noordzee. Als gevolg hier van zal vandaag de wind toene men tot matig en aan de kust tot krachtig uit het zuidwesten. Met deze wind wordt zachte lucht aangevoerd waarin het kwik tot omstreeks 16 graden oploopt. De, depressie bij Schotland zal vrij veel bewolking veroorzaken, maar do regenkansen zullen zich waarschijnlijk alleen tot de noor delijke provincies beperken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Vrij veel bewolking niet in de noordelijke provincies kans op wat regen. Elders overwegend droog. Matige aan de kust krach tige zuidwestelijke wind. In de zuidelijke provincies lagere tem peraturen, elders ongeveer de zelfde temperaturen als woens dag. DONDERDAG 28 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.49 4.06 Terneuzen 4.24 4.41 Hansweertt 5.04 5.21 Walsoorden 5.14 5.31 VRIJDAG 29 OKTOBER v.m. n.m. Breskens' 4.26 4.49 Terneuzen 5.01 5.24 Hansweert 5.41 6.04 Walsoorden 5.51 6.14 Okt. 28 7.27 29 7.29 30 7.31 31 7.33 17.20 12.03 19.24 17.18 13.06 20.09 17.16 13.56 21.05 17*14 HS5 U00 Indonesische militairen hebben de afgelopen dagen volgens een bekendmaking van het leger in Djakarta nog 55 personen aange houden, die ervan worden ver dacht de recente mislukte staats greep te hebben gesteund. Voorts werden verborgen munitievoor- raden in beslag genomen. Men meent dat nu sinds 1 oktober meer dan 2000 arrestaties zijn verricht. In de legerverklaring werd gezegd dat de actie tegen de „30-septemberbcweging" on verflauwd zal worden voortge zet. Ook de zuiveringen in de staats- en massa-organisaties in Indonesië duren voort. Volgens het persbureau Antara heeft de minister van landbouw, dr. Sad- jarwo, de directeuren van staats bedrijven opdracht gegeven com munisten en andere aanhangers van de „30-septemberbeweging" uit de ondernemingsraden te ontslaan. De stafchef en minister van het leger, generaal-majoor Soe- harto, heeft dinsdag opnieuw een beroep gedaan op de troe pen in midden-Java die de staatsgreep steunden, naar hun eenheden terug te keren en ge wezen op de ernstige consequen ties voor hen wanneer ze dat niet doen. Soekarno heeft in een inter view met het Japanse blad „Jomioeri Sjimboen" gezegd, dat de Chinees-Indonesische be trekkingen geen wijziging zullen ondergaan. „Wij Indonesiërs zijn heus niet zo dom dat wij ons buigen voor de hoop van de neo- kolonialistische landen, dat de huidige situatie een verkoeling van deze betrekkingen of zelfs een breuk teweegbrengt", aldus de president. Hij leverde felle kritiek op de Amerikaanse poli tiek in zuidoost-Azië, maar zei wel dat de Aziatische kwesties „op Aziatische wijze", d.w.z. via onderhandelingen geregeld moes ten worden. Japan moest de Amerikanen zeggen, dat ze zich niet moesten bemoeien met Azia tische aangelegenheden. Een militair conflict tussen de Ver enigde Staten en China moest vermeden worden, omdat de hele wereld daarin zou kunnen worden meegesleurd. Het blad „Api" schreef dins dag dat het Indonesische leger een komplot heeft ontmaskerd van communisten die een „open oorlog" wilden beginnen op de Indonesische heldendag, 10 no vember. Woensdagmorgen vroeg is een vliegtuig van de British Euro pean Airways met 36 inzitten den op London Airport veron gelukt. Allen vonden de dood. Het toestel, een viermotorige Turbo-prop van het type Van guard, raakte bij de landing van de rolbaan en vloog in brand. Het was op een binnen landse vlucht en kwam uit Edin burgh. Toen het ongeluk ge beurde was het mistig. Het vliegtuig heeft zich aan het eind van de rolbaan in een werkplaats geboord. Er waren 30 passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. De Vanguard, een produkt van Vickers, kan 139 mensen ver voeren. Het was het derde vliegtuig ongeluk dit jaar in Engeland. Op 6 juli kwamen 41 militairen om toen een Hastings van de R.A.F. bij Oxford neerstortte. In april verongelukte een Dako ta op het kanaaleiland Jersey, wat aan 25 mensen het leven kostte. Het vliegtuig had bijna een uur boven het vliegveld gecir keld voordat het tot landen be sloot. Dadelijk na de aanraking met de rolbaan was het een vlammenzee. Het schoof een kilometer over de baan en brak toen in tweeën. Zestien lijken vond men verstrooid over het vliegveld. Later aankomende vliegtuigen zijn naar elders ge dirigeerd, aangezien de rolbanen bedekt waren met wrakstukken. De piloot van het verongeluk te vliegtuig had zijn toestel al tweemaal aan de grond proberen te zetten, maar moest het beide malen op het laatste moment weer optrekken. Twee minuten nadat een ander vliegtuig vei lig was geland, werd een derde poging gedaan om de Vanguard „binnen te praten". Even voor het toestel de grond raakte, hoor de men aan het geluid van de motoren dat de piloot het vlieg- tpig weer probeerde op te trek ken. Daarna volgde een dave rende klap. Het ongeluk is het ergste in de geschiedenis van Londen Air- port. Naar aanleiding van de ramp bleven de vliegtuigen die op het punt stonden naar het Europese vasteland te vertrek ken, tot nader order aan de grond. Op de foto zien we hoe brand weerlieden en redders met be hulp van een rijdende kraan de rolbaan vrijmaken .van wrak stukken. Leiders van de mislukte staats greep die nog op vrije voeten zijn, hebben ontvoeringen, wan orde, sabotage en terreur be raamd en trachten „politiek ver gif, intimidatie en agitatie" te verspreiden", aldus het blad. De troepen deden dinsdag een over val op een staats-autobedrijf, waar zij documenten inzake deze „open oorlog" in beslag namen én zes functionarissen van het bedrijf arresteerden. „Api" schreef ook dat Indone sische journalisten, verdacht van medeplichtigheid aan de mis lukte staatsgreep, een nieuwe krant willen uitgeven met steun van een hogere regeringsfunc tionaris. Dinsdagavond had Soekarno een onderhoud met de Chinese ambassadeur, Yao Sjoeng Ming, naar men meent over de slech ter wordende betrekkingen tus sen beide landen. „Een zwenking naar rechts zou een nog grotere ramp zijn dan de (mislukte) staatsgreep van 30 september". Dit heeft Soekarno woensdag in een ver gadering met de leiders van zeven belangrijke politieke par tijen in Indonesië gezegd. De „P.K.I.", de Indonesische com munistische partij, was niet op de vergadering, waaraan ook verscheidene leden van de rege ring deelnamen, vertegenwoor digd. n een communiqué voor de pers zei minister van voorlich ting generaal Achmadi na af loop, dat president Soekarno sancties had geëist tegen de or ganisatoren van de staatsgreep, mar zich ook tegen betogingen en gewelddaden had verklaard. Men zou moeten wachten op de beloofde „politieke oplossing", die zal komen zodra de voor waarden daartoe gunstig zijn. Allereerst dient de volledige eenheid van het Indonesische volk te worden gerealiseerd. Telefoto A.N.P.: fleze foto toont prins Bernhard tijdens een twee daagse jachtparifj in de om geving van Valdepenas in Span je, als gast van prins Von Fuer- stenberg temidden van de an dere genodigden. „Wij hebben ons geweten on derzocht. Wij zijn bereid de ver antwoordelijkheid te dragen voor wat wij hebben gedaan en nog zullen doen". Dit heeft pre mier Ian Smith van Rhodesië dinsdagavond aan een diner in Salisbury gezegd. Nadat hij de brief had voorgelezen die hij van koningin Elizabeth heeft ontvangen, zei de premier dat een onafhankelijkheidsverkla ring de banden met de koningin tijdelijk zou kunnen verbreken. „Als wij in Rhodesië echter niet het initiatief nemen, zuller) wij de koninginvoorgoed verliezen." Premier Wilson van Engeland ontmoette woensdag de Afri kaanse leiders Knkomo en Sit- hole op een plaats die angstval lig geheim werd gehouden uit vrees voor betogingen. Wilson zou ook een onderhoud hebben met oud-premier Garfield Todd van Rhodesië, die evenals de beide Afrikaanse leiders in zijn bewegingsvrijheid is beperkt. Als Wilson de twee Afrikaanse leiders kan overhalen de grond wet van 1961 te aanvaarden, za' hij de blanke regering misschien afhouden van het uitroepen van de onafhankelijkheid. Hr. Ms. „De Ruyter" in Antwerpen De Nederlandse kruiser Hr. Ms. „De Ruyter" zal van 29 okt. tot 1 nov.' een routinebezoek brengen aan de haven van Antwerpen, aldus is woenjsdag in Brussel door het ministerie van defensie medegedeeld. De oorlogsbodem zal een be manning van 973 koppen aan boord hebben. OAdv.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1