Wilsons nachtmerrie De p.v.d.a. en het huwelijk van prinses Beatrix Plei Me reeds langer dan een week door de vietcong belegerd weekend-systeem voor zessen klaar! ZELFS BEZORGDHEID IN ZUID-AFRIKA. RADIO DE KOCX STAKING IN DOMINICAANSE REPUBLIEK NA AMERIKAANS INGRIJPEN BETOGINGEN IN DJAKARTA TEGEN DE COMMUNISTEN EN TEGEN. S0EBANDRI0 HET WEER WOENSDAG 27 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 655^ De nachtmerrie CANADEES GRAAN VOOR CHINA Mening van drs. Schmelzer Mr. Beernink over drs. Nederhorst Schade Geen huizen in beslag nemen Toestand langzaam normaal Nieuwe politieke chaos Moorden Radiostation vernietigd Het standpunt van mr. Geertsema Nil VFRrT II RRAARPartii in Nederland zich bij haar lïV WL.111 I LA UIlflMU besluitvorming over een zo belang rijke zaak voornamelijk laat leiden door partijpolitieke overwegingen en niet door het landsbelang, aldus mr. Geertsema. Het tegendeel bereikt Amerikanen vallen aan Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Fr*«kering bij abonnement: TERNEUZEN Direetenr-Hoofdreaaetew: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs f 6,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v .m. <Adv.) B De Britse premier, Harold Wil son, heeft niet lang geleden ge zegd dat de kwestie-Khodesië hem een nachtmerrie bezorgde en hij gaf daarmee uitdrukking aan de gevoelens die in het alge meen in Engeland heersen ten aanzien van de Rhodesischc rebel in de familie van het gemenebest. Als laatste poging bij het politie ke touwtrekken over de vraag of Rhodesië eenzijdig zijn «onafhan kelijkheid zal uitroepen, is Wil son nu /.elf in de Rliodesische hoofdstad, Salisbury aangekomen om op liet laatste nippertje te trachten het dreigend onheil te voorkomen. Men kan zich als buitenstaan der afvragen wat de Britse pre mier beweegt om met zoveel in spanning voor een vrijwel verlo ren zaak te vechten, maar het vraagstuk-Rhodesië is voor de Britse buitenlandse politiek van het uiterste gewicht. Deze bui tenlandse politiek immers is voor een belangrijk deel gebaseerd op de belangen en de verhoudingen zoals deze in het gemenebest lig gen, een vrij losse, maar niette min belangrijke organisatie van volkeren van verschillende ras sen en continenten, al zijn deze volkeren onderling vaak antago nisten, men denke aan India en Pakistan. Het besef tot eenzelfde club te behoren kan in sommige situaties een belangrijke band blijken. Wanneer Rhodesië tot de slot som zou komen dat het zomaar de band met Engeland en het ge menebest kan doorsnijden, komt het gemenebest als instelling in gevaar. Het verliest aan prestige en dat zou het voor andere leden wel eens gemakkelijker kunnen maken jiet heilloze voorbeeld te volgen. Daar het Britse „moeder land1' moeilijk tegen al deze on gehoorzame zonen economische sancties kan toepassen, laat staan militaire strafexpedities uitrus ten, zou op deze wijze een einde komen aan de laatste resten van de vroegere Britse invloed in de wereld. Deze gedachte nu is Wil sons nachtmerrie. Nu is het zo kranig aangekon. digde voornemen van Rhodesië (waar een kleine blanke minder heid regeert en de Afrikaanse meerderheid evenals in Zuid- Afrika waarschijnlijk nog niet. in staat is het bewind voor een deel over te nemen) misschien meer ingegeven docr wantrouwen je gens de toekomst dan door Zelf verzekerdheid. schrikken. Maar ook indien dit niet het geval zal blijken, keert Wilson naar Londen terug als de- geen die tot het laatste toe alles heeft gedaan wat in zijn vermo gen ligt om een ram,p te voorko men. TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Canada en China hebben een overeenkomst gesloten voor de levering van graan. In drie jaar tijd, te beginnen augustus 1966, zal Canada ruim 6 miljoen ton leveren ter waarde van ongeveer 400 miljoen dollar. Dit is in To ronto meegedeeld door de minis ter van handel, Mitchell Sharp. Drs. G. M. Nederhorst, fractie voorzitter van de p.v.d.a. in de tweede kamer, deelde dezer dagen in een brief aan een aantal be zwaarden zijn persoonlijke stand punt mee inzake het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Deze brief, zo deelt hij mede, sluit in strekking bij het standpunt van de fractie aan. De vorm van de brief en de daarin gegeven voor beelden komen echter geheel voor O rrekening van drs. Nederhorst. „Ik ben door de brief van de heer Nederhorst over het huwelijk van prinses Beatrix pijnlijk getrof fen in verschillende opzichten. Vooral ook door dc wijze waarop over leden van het koninklijk huis en over Nederlanders als De Quay en Luns wordt gesproken. Ik stel mij voor daarop in de kamer bij de behandeling van de goedkeuringswetten op 10 novem ber terug te komen, aldus de frac tieleider van de k.v.p., drs. W. K. N. Schmelzer. De aan 73 „bezwaarden" over de houding van de fractie van de partij van de arbeid gezonden brief door drs. Nederhorst ontlokte aan mr. H. K. J. Beernink, c.h.u.- fractievoorzitter, de volgende ver klaring: Wanneer het de bedoeling is geweest van de heer Nederhorst zijn standpunt en enkele bezwaren op deze wijze duidelijk te maken, dan is dat bijzonder onvoorzichtig en onjuist geweest. De door hem genoemde voor beelden had hij in het voorlopig verslag over de goedkeuringswet moeten doen opnemen, temeer daar het in deze situatie onmogelijk is scheiding te maken tussen de Vooraanstaande zakenkringen in Salisbury hebben premier Ian Smith bezworen zijn plannen niet uit te voe.ren, daar men de schade die de economie tengevol ge van een unilateraal besluit zal leiden, te groot acht. Voorts kan men rekenen op een heftig verweer in Afrika. Zo heeft de conferentie van leden van de Organisatie van Afrikaanse eenheid in Akkra zich krachtig tegen Smith gekeerd en de pre mier van het Rhodesisehe buur land, Kenneth Kaunda, beloofde Engeland steun wanneer het tot een militaire actie mocht beslui ten. Zelfs in Zuid-Afrika. waar toch ongeveer dezelfde gedachten heersen als in leidende kringen in Salisbury, ziet men de ontwik keling met lede ogen, daar een eventuele strijd in Rhodesië wel eens kwalijke gevolgen in 'f bol werk der apartheid zou kunnen hebben. Misschien dat deze mo tieven premier Smith uiteindelijk van een fataal besluit zullen af- PREMIER WILSON IN RHODESIE Salisbury: Eerste minister Ian Smith van Rhodesië begroet de Engelse premier Harold Wilson. Op de achtergrond gouverneur Gibbs. In de Zuidvietnamese provincie Plioe Yen hebben vieteong-rebel- len maandag een bataljon Zuid- vietnamese „rangers" onder de voet gelopen, waarbij aan <le zij de van de Amerikaanse adviseurs zware en door de „rangers" lich te verliezen werden geleden. Zondag hadden de Zuidvietna- mezen, die de bevolking bij het oogsten van de rijst beschermden 85 opstandelingen gedood. Er werd gister-n in dat gebied nog steeds gevochten. De belegering c oor de vietcong Bij anH-communistische beto gingen die dinsdagochtend met toestemming van het Indonesi sche leger in Djakarta zijn ge houden, werden ook leuzen tegen de minister van buitenlandse za- Dr. SOEBANDRIO Verdacht en uitgedaagd ken, dr Soebandrio, geschreeuwd. Omstreeks 3.000 mohammedaan se en christelijke betogers eisten voor het ministerie van buiten landse zaken dat communistisch China zich niet met de binnen landse aangelegenheden van In donesië - bemoeit.Er - werden spandoeken meegedragen met opschriften als „Verbreek de betrekkingen met China." Dr Soebandrio werd uitgedaagd binnen een week te bewijzen dat een in Djakarta verschijnend blad door de Amerikaanse geheime dienst wordt betaald, zoals hij za terdag had verklaard. Demon stranten riepen: „Verpletter Soe bandrio." In een niet ondertekend vlugschrift was de minister al eerder beschuldigd van mede plichtigheid aan de staatsgreep. Eerder op de ochtend hadden ongeveer 200 mohammedanen al een anti-communistische demon stratie voor het gemeentehuis van Djakarta gehouden. De eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Soewito, heeft tegenover de pers verklaard, dat de regering een onderzoek Instelt naar aanleiding van de Chinese protesten inzake het doorzoeken van Chinese di plomatieke bureaus door het leger. Volgens het persbureau Anta- ra heeft de militaire comman dant van de hoofdstad gelast, dat alle woningen die onwettig door militairen in beslag zijn geno men, onverwijld ter beschikking vmn de regering worden gesteld. De instruktie verbiedt militairen, huizen over te nerhérl van men sen die betrokken zouden zijn ge weest bii de staatsgreep. In San Domingo, waar 1500 man Amerikaanse troepen met steun van 27 tanks de vroegere zone van de opstandelingen heb ben bezet, is het bedrijfsleven tot stilstand gekomen. Rege ringsgebouwen zijn gesloten als gevolg van een door de linkse partijen uitgeroepen staking als protest tegen de Amerikaanse aanwezigheid en deels door de vrees dat de gevechten opnieuw zullen uitbreken. President Garcia-Godoy heeft met vertegenwoordigers van de interamerikaanse strijdmacht en van de organisatie van Ameri kaanse staten geconfereerd. In de zwaarbewaakte woning van Godoy nam ook de minister voor de strijdkrachten, commandeur Caminero, aan de besprekingen deel. In diplomatieke kringen is ge zegd dat de president en het kabinet blijven vasthouden aan hun eis dat de legerleiders wor den ontslagen. Als dat niet ge beurt zal bet kabinet ontslag nemen. In een regeringscommuniqué is dinsdag gezegd dat de Domi nicaanse strijdkrachten van de door hen bezette posten in de stad naar de kampen zullen terugkeren. De openbare orde wordt door de politie en de in teramerikaanse strijdmacht ge handhaafd. Militairen trokken echter een cordon om een deel van het opstandelingengebied en vroegere troepen van de rechtse generaal Wessin y Wes- sin doorzochten auto's. In de vroegere rebellen-zone werd geschoten, maar er werd geen melding van slachtoffers gemaakt. In sommige delen wer den Amerikaanse voertuigen met stenen bekogeld. Amerikaanse troepen hebben de woning van ex-president Juan Bosch bezet, wiens naam werd genoemd bij de revolutie van 24 april. De vroegere pre sident verbergt zich ergens in de stad. In een rapport aan de Veilig heidsraad zegt secretaris-gene raal Oe Thant dat de toestand in de Dominicaanse republiek sedert president Godoy aan de macht is langzaam normaal wordt. Volgens het rapport dat is gebaseerd op gegevens die door de persoonlijke vertegenwoordi ger van Oe Thant José Antonio Mayobre zijn verstrekt ver lopen de demilitarisering van de vroegere „constitutionalistische" zone en de integratie van de eenheden van de politie goed. De integratie van de „constitu tionalistische" strijdkrachten wordt echter belemmerd door wantrouwen tussen deze strijd krachten en de staf. In de Dominicaanse republiek dreigt een nieuwe politieke chaos. Overgangspresident Godoy riep dinsdag zijn kabinet in spoedzit ting bijeen om te bespreken wat men tegen de groeiende chaos zou kunnen ondernemen. Rechtsgezinden hebben in de hoofdstad San Domingo een aantal regeringsgebouwen bezet en Pe- king-gezinde communisten hielden betogingen tegen de Amerikaanse troepen, die in interamerikaans verband trachten de vrede tussen links en rechts te bewaren. Met pantserwagens uitgeruste Amerikanen sloten dinsdag de drukkerijen van het linksgeoriën teerde blad Patria en La Nacion. dat de regering steunt. Alleen het rechtsgezinde blad La Hoja ver schijnt nog. Oud-president Juan Bosch sprak tegenover een verslaggever zijn bezorgdheid over de huidige situa tie uit. De interamerikaanse strijd macht diende volgens hem te staan achter de eis van de voorlopige regering de legerleiders te verwij deren. Dinsdag ontvangen berich ten maakten melding van de moord op Abreu Arello, een provinciale leider van de Dominicaanse revo lutionaire partij van Bosch. Vol gens betrouwbare bronnen zijn 92 politieke moorden gepleegd sinds de voorlopige regering in septem ber van dit jaar aan de macht kwam. Functionarissen van rle partij van Juan Bosch werpen de schuld hiervoor op de Dominicaan se strijdkrachten. Dinsdag raakten Amerikaanse en Braziliaanse militairen slaags met voormalige opstandelingen, die de zwart-rode vlag van de Domini caanse volksbeweging droegen. De beweging is de Chinees-gezinde vleugel van de Dominicaanse com munistische partij. De staking heeft de regerings diensten nagenoeg verlamd. De stakers namen het vroegere hoofd kwartier van opstandelingenleider kolonel Francisco Caamano in be zit doch werden prompt gearres teerd door militairen van de inter amerikaanse strijdmacht. van de basis Plei Me duurt nog steeds voort, zo heeft een Ame rikaanse officier verklaard. In dat gebied zijn leden van de viet cong gevonden die zich aan hun wapens hadden vastgebonden. Helikopters hebben pamfletten uitgeworpen waarin er bij de op standelingen op wordt aange drongen zich niet aan hun ma chinegeweren te laten vastbinden en te laten doden. Regeringstroepen die op weg waren om, het kamt) te ontzetten, zijn zich nog aan Ük. tïC-'groepe- ren nadat zij tot tweemaal toe in een hinderlaag waren gelopen. Amerikaanse helikopters heb ben in de bossen bij Da Nang 'n radiostation van de vietcong vernietigd. Aangenomen werd dat men daar de verbindingen van de Amerikaanse mariniers en de Zuidvietnamese troepen onderschepte. Eenheden van de eerste Ame rikaanse luchtdivisie cavalerie bevinden, zich thans in de seetor- Pleikoe, gereed om in te grijpen als de toestand in het door de vietcong belegerde Plei Me dat (Adv.) heer Nederhorst en zijn fractie. In dat geval hadden zij kunnen bij dragen tot zuivere politieke ver houdingen in de democratie. Verschillende uitlatingen van de heer Nederhorst over het konink lijk huis zijn weinig fraai en niet gebaseerd op feiten. Tenslotte zijn verschillende be woordingen van de heer Neder horst in de brief een zijdelingse aanval op de coalitiepartner, de k.v.p. Zelfs als ik ervan uitga, dat het niet de bedoeling van de heer Ne derhorst is geweest, dat deze brief zou worden gepubliceerd, vind ik het onbegrijpelijk, dat hij zich daarin een zodanige kritiek heeft veroorloofd op leden van het ko ninklijk huis en op oud-minister president De Quay, die zich daar tegen niet konden verdedigen, aldus verklaarde mr. W. J. Geert sema, leider van de v.v.d.fractie. Voorts acht ik het zorgwekkend, A_ dat de op één na grootste politieke „Ik betreur het in hoge mate, dat de naam van koningin Juliana en prinses Beatrix en van twee andere Nederlanders, de heren Luns en De Quay, op deze wijze in de publiciteit zijn gekomen, temeer daar koningin en prinses zich, gelet op hun positie, op geen enkele wijze kunnen verdedigen, aldus de heer Roolvink, fractie leider van de a.r.p. in zijn commen taar op de brief van de heer Ne derhorst. De heer Nederhorst zal ongetwi j feld bedoeld hebben op verant woorde wijze mee te werken aan een oplossing van gerezen moei lijkheden. Hij heeft het tegendeel bereikt. Ik ga er, de heer Neder horst kennende, dan ook zonder meer van uit, dat hij zich persoon lijk zal richten tot alle in zijn schrijven genoemde personen. Daarbij laat ik in het midden of dit voor wat de vorstelijke perso nen betreft rechtstreeks dan wel door tussenkomst van de regering zal geschieden". Een rustige ver standige benadering van het hele probleem leek de heer Roolvink op dit ogenblik in het belang van de constitutionele monarchie. vereist. Zij zijn per helikopter aangevoerd uit An Khe, honderd kilometer ten oosten van Pleikoe. De Amerikaanse troepen zijn dinsdagochtend ten zuiden van Pleikoe tot de aanval overgegaan om Plei Me te ontzetten. De viet- cong-posities worden met artil lerie beschoten. Het garnizoen van Plei Me wordt reeds een week belegerd. Volgens een Ame rikaanse generaal wordt de aan val ondernomen op verzoek van de Zuidvietnamese autoriteiten. Dinsdagmiddag voerde de viet cong nog een aanval uit op het kamp van Plei Me met mortieren en kanonnen, waarbij zij het prikkeldraad tot op 20 m nader den. Ten zuidwesten van het kamp werden zij naar hun stel lingen teruggedreven. 1 IETS MEER WIND Een hogedrukgebied dat meer dan een week in onze streken mooi herfstweer heeft gebracht is in betekenis afnemend naar zuid-oost-Europa getrokken. Vandaag bevindt ons land zich in het overgangsgebied en een depressie, die over IJsland naar het oosten trekt. De plaatselijk aanwezige mist zal spoedig oplossen, waarna het tijdelijk nog zonnig wordt. Geleidelijk néémt in de loop van de dag de wind toe tot matig of vrij krachtig tussen zuid en zuid west en komt er meer bewolking, waarbij tegen de avond de regen- kansen groter worden. De temperaturen zullen oplo pen tot dezelfde waarden als dinsdag of iets lager worden, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Later meer bewolking Aanvankelijk nog vrij zonnig, later toenemende bewolking en tegen de avond kans op enige regen. Zwakke later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde maximum temperaturen als gisteren of iets lagere. Okt. 27 7.25 17.22 10.51 18.49 28 7.27 17.20 12.03 19.24 29 7.29 17.18 13.06 20.09 30 7.31 17.16 13.56 21.05 31 7.33 17.14 14.35 22.09 JAPANS BEZOEK OP SOESTDIJK H. M. de koningin heeft maan- dagmiddag het Japanse prinse lijke paar op het paleis te Soest- dijk ontvangen. Op de foto zien we v.l.n.r.: prinses Beatrix, prins Hitachi, H. M. de koningin, de heer Claus von Amsberg en prin ses Hanako. WOENSDAG 27 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.11 3.29 3.16 4.04 4.26 4.44 4.36 4.54 DONDERDAG 28 OKTOBER v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweertt Walsoorden 3.49 4.24 5.04 5.14 4.06 4.41 5.21 5.31

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1