Reeds 3.000 Indonesische communisten gearresteerd MUL Lanceerinrichtingen in N.-Vietnam opgespoord De drie vakcentralen slaan Russische uitnodiging af Dr S0EBANDRI0 VAN .SAMENZWERING' BESCHULDIGD IjlMUlwiÊI HET WEER HITS LIDMAATSCHAP OPLOSSING VOOR HUIDIGE E.E.G.-CRISIS? de TIENDUIZEND ZUIDKOREANEN DM $11 lm GELAND RADI9 DE KOCX Nederlandse ontwikkelingshulp ,4 miljoen dollar ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 654© C -7 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Samenzweerders Andere taal Njoto terechtgesteld Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Sancties gevraagd KU KLUX KLAN- FUNCTIONARIS TREEDT AF Botsing met Belgische bus: vier kinderen gedood GASVERWARMING en verleefde bezichtigden de deltawerken Russische raketten VERDACHTMAKINGEN TEGENSTELLINGEN „TIJD NOG NIET RIJP" Geheimzinnige epidemie in Peru TERNEÜZZN DirwffeOT-HoerartHsefetiK E. van ëte Sande Redactie- en Administratie-adres: Srwldswal V Telefoon: 01180 2078 Gironnmmer: S8150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Klaine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adreis Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Generaal Soekendro, voormalig chef van de inlichtingendienst van het Indonesische leger, die zoals gemeld door president Soekarno op een economische studiereis door een aantal landen in de verschillende werelddelen is gezonden, heeft sedert de mislukte staatsgreep door mid del van het nieuwe blad „Api" („Vuur") waarvan hij de algemene lei ding heeft, een krachtige anticommunistische campagne gevoerd. Dezer dagen heeft genoemd blad indirect de eerste vice-premier en minister van buitenlandse zaken Soebandrio ervan beschuldigd een toe vlucht te hebben geboden aan de communistische partijleiders boek man en Njoto door hen uit te nodigen in zijn liuis te verblijven. Het blad is na dit bericht door de desbetreffende autoriteit in Djakarta ge waarschuwd, omdat het ondermijning van 't regeringsgezag betekende. Terwijl het leger onverstoord voortgaat met het arresteren van P. K. I.-leden en etappegewijs de communistische partij en haar vele organisaties het zwijgen oplegt, verschijnen in Djakarta spandoe ken, vlugschriften en opschriften op muren en trottoirs die de minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, op één lijn stellen met de samenzweerders tegen de pre sident. De opschriften luiden on veranderlijk: „Soebandrio, Aidit, p k. I. de samenzweerders van 't contra-revolutionaire complot". Soebandrio heeft een week na de mislukte staatsgreep ontkend dat hij gekend was in het opnemen van zijn naam in de 45 leden tel lende „revolutionaire raad" van de inmiddels gearresteerde leider van de staatsgreep, de 36-jarige luite nant-kolonel Achmad Oentoer.g. Hij verbleef ten tijde van de op stand in Sumatra en in de eerste week na de staatsgreep deden in Djakarta de wildste geruchten de ronde omtrent ziin positie. Een feit was dat hij bij de eerste kabinets- zïttirig in Bogor weer opdook naast de president, lachend tegen foto grafen. Verscheidene dagbladcom mentatoren hebben het Soebandrio kwalijk genomen, dat hij in zijn toespraak tot de binnen- en buiten landse pers na deze kabinetszitting van „een ondeugende actie" sprak en van de moord op de generaals als „een van de veie gebeurtenis sen in de Indonesische revolutie die nog in volle gang is". Tn het verleden heeft de minis ter van buitenlandse zaken het merendeel van de publieke opinie achter zich geweten tegen aan tijgingen van radio-Koeala Loern- poer (Maleisië), dat hij reeds twaalf jaar lang geheim lid van de P. K. I. was. De pamfletten en de opschriften op straat spreken thans een geheel andere taal. Volgens nauwkeurige schattin gen zijn intussen door het leger in geheel Indonesië reeds drie dui zend arrestaties verricht. Alleen al in groot-Djakarta zijn meer dan dertienhonderd communisten gear resteerd. Omtrent het lot van de kopstuk ken van de P. K. 1. doen tegenstrij dige berichten de ropde. De ver blijfplaats van Aidit,de 43-jarige voorzitter van de grootste commu nistische partij buiten Rusland en China, is nog geheel in nevelen gehuld. Niemand weet of hij gear resteerd is. Het verhaal gaat dat de partij-theoreticus Njoto door de militaire politie is gearresteerd. Een ander verhaal wil dat Njono, de voorzitter van de communisti sche „Sobsi" (federatie van vak verenigingen), na zijn arrestatie reeds terecht is gesteld. Zoals im mer in de grote geruchtenfabriek Djakarta is omtrent deze verhalen geen bevestiging of ontkenning te verkrijgen. Uit de stroom van maatregelen tegen de P. K. I. en aanverwante organisaties leiden waarnemers af, dat de legerleiding niet voorne mens is de zaak bij het oude *5 laten. Defensie-minister generaal Nasoetion en de nieuwe legercbei', de 44-jarige generaal-majoor Soe- harto, menen dat een vergoeilijkin:; van de staatsgreep als „louter een ondeugendheid" van links de sfeer schept voor een „derde Madioer." waarvoor zij het land willen cpa- ren. Volgens waarnemers hebben zij dit in recente gesprekken in niet mis te verstane taal aan het staatshoofd te kennen gegeven. (Ady.) BINNENVERING bet beste bed ooit gemaakt'. •schuimrubber nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. ZONNIG WEER Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Denemarken en Polen bevindt zich de kern van een krachtig en omvangrijk gebied van hogeluehtdruk dat zijn stem pel drukt °P het weer in een ZATERDAG 23 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.49 1.05 Terneuzen 1.24 1.40 Hansweert 2.04 2.20 Walsoorden 2.14 2.30 ZONDAG 24 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1-27 1.44 Terneuzen 2.02 2.19 Hansweert 2.42 2.59 Walsoorden 2.52 3.09 MAANDAG 25 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.02 2.18 Terneuzen 2.37 2.o3 Hansweert 3.17 3.33 Walsoorden 3.27 3.43 Okt. 23 7.18 17.30 5.28 17.26 24 7.20 17.28 6.50 17.42 25 7.22 17.26 8.12 18.00 26 7.24 17.24 9.33 18.21 zeer groot deel van Europa. Uit Oost-Europa afkomstige, droge continentale lucht stroomt met een zwakke tot matige oostelijke wind via Duitsland naar Neder land. In deze lucht komt nage noeg geen bewolking voor. Ten gevolge van de sterke uitstraling heeft gedurende de nacht en vroege ochtend een aanzienlijke afkoeling plaats, waarbij de tem peraturen aan het aardoppervlak op vele plaatsen tot enkele gra den onder het vriespunt dalen. Overdag bereikt het kwik weer maxima van 9 tot 12 graden. Het laat zich aanzien dat dit weertype ook zondag zal voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Fraai najaarsweer Droog en zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en middagtemperaturen van 9 tot 12 graden. Russisch-Italiaanse samenwerking op kerngebied In de Russische hoofdstad is vrijdag een Russisch-Italiaanse overeenkomst getekend voor sa menwerking bij het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. De looptijd 'is drie jaar maar verlenging is moge lijk. Twintigduizend leden van de In donesische communistische partij hebben zich bij de autoriteiten te Tapanoeli op Noord-Sumatra ge meld en verklaard dat zij het com plot van de 30ste september ver oordeelden, zo is gezegd in een uitzending van radio-Medan. welke in Singapore is opgevangen. In een uitzending van radio-Pa- lembang is gezegd dat het regio r-ale militaire opperbevel op Zuid- Sumatra 34 communistische of paracommunistische organisaties heeft verboden. Voloens radio-Djakarta hebben in Djambi (Zuid-Sumatra) vrijdag honderdduizend mensen betoogd voor sancties tegen de organisato ren van de mislukte staatsgreep. Indonesisch dementi De Indonesische regering heeft de berichten tegengesproken, als zouden wapens uit communis tisch China het land zijn binnen gesmokkeld tezamen met 'n zen ding materieel voor de bouw van een congresgebouw voor de vol gend jaar te houden „conferen tie van opkomende staten". Vol gens radio-Djakarta heeft de re gering een onderzoek gelast naar de bewuste berichten, die ner gens op gebaseerd zouden zijn. Na de mislukte opstand van 30 september is in militaire commu- niqué's melding gemaakt van het vinden van wapens van Chinese makelij in en buiten Djakarta. In een nieuwe boodschap tot de bevolking riep Soekarno donder dag weer op, zich te onthouden van elke wraakoefening en „in 'n geest van eenheid de gevolgen van de staatsgreep van 30 sep tember onder de ogen te zien". Volgens het staatshoofd moet er een einde komen aan „rassenin- cidenten en aan gevallen van plundering en brandstichting". MINISTER BOT BIJ OE THANT Minister Bot (l.) in gesprek met de secretaris-generaal van de V. N., Oe Thant (m.) en de Neder landse ambassadeur bij de vol kerenorganisatie, J. G. de Beus. Tijdens deze "bespreking bood minister Bot een cheque ter waarde van $1,4 miljoen aan voor de hulp aan onderontwik kelde gebieden. Joseph G. Dubois, nennmgmees,- ter van de Ku Klux Klan, is uit de organisatie ^getreden en heeft aan de Amerikaanse se naatscommissie van onderzoek naar anti-Amerikaanse activiteit de archieven en documenten van de Klan in Gotófeoro overhan digd. Een toetreding van Engeland tot de Europese gemeenschappen, door Frankrijk in 1963 geblokkeerd, zou het gevolg kunnen zijn van en de oplossing voor de huidige crisis in de „zes". Tot deze prognose kwam de bekende Franse econoom en „Europeaan" Pierre Uri vrijdag middag in een rede voor dë leden van de Amerikaanse kamer van koophandel in Brussel. Uri baseerde dit op een inter pretatie van een uitlating van pre sident De Gaulle op diens pers conferentie van 9 september over de impasse in de E. E. G„ dat. zon der een wi jziging van het E. E. G.- verdrag de toetreding tot de ge meenschappen van landen zoa's Engeland onmogelijk zou zijn. Hij raadde de vijf E. E. ó.-part- ners van Frankrijk aan niet veel t.e verwachten van het uitoefenen van druk op het Franse staatshoofd om uit de Europese crisis te komen „Hoe meer druk, hoe groter ziin weerstand wordt, maar voor fei ten is hij vatbaar". Tot die feiten zou kunnen be horen een akkoord tussen de Duit se bondsrepubliek, Italië en de drie Benelux-landen over de financie ring van het Europese landbouw beleid, de kwestie die op 30 jure heeft geleid tot de Franse boycot van de Europese instellingen. Dit zou in de huidige verkiezingspe riode in Frankrijk de wijze van stemmen door de (naar schatting 10 miljoen) bij de landbouw betrok ken Fransen kunnen beïnvloeden bij de keuze van een nieuwe pre sident. Sprekende over de oorzaak van de crisis illustreerde Pierre Uri de offers, die de Europese commissie met haar oorspronkelijke voorstel len op het stuk van de supra-natio naliteit van de zes E. E. G.-landen vroeg met er op te wijzen, dat Ne derland de inkomsten aan Europa zou moeten afdragen die het ex tra uit de heffingen op de invoer via Rotterdam voor de andere E E. G.-landen zou ontvangen. Uit Vier Belgische schoolkinderen zijn vrijdag om het leven geko men bij een botsing tussen een bus en een vrachtauto bij Wa terloo. Vijf kinderen werden zwaar en tien licht gewond. Er bevonden zich 75 kinderen in de bus, die in een dichte mist fron taal op een vrachtauto inreed. het luide gelach dat hierop volgde bleek, dat Uri hiermede voor de leden van de Amerikaanse kamer van koophandel de omvang van do gevraagde offers op treffende wij ze had geschilderd. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen De vietcong-eenheden die sinds enkele dagen een kampement van speciale Zuidvietnamese troeneti Ie Plei Me on 40 km van Pleikoe in midden-Vietnam bestoken, zijn donderdagnacht vyeer in actie ge komen. Niettegenstaande het feit dat Amerikaanse en Zuidvietna mese vliegtuigen de posities van de opstandelingen gedurende 36 uur zwaar met bommen en boord- wapens hadden bestookt, beschoot Prinses Beatrix Prinses Beatrix en haar verloof de hebben vrijdagmorgen een bezoek gebracht aan de in uitvoe ring zijnde deltawerken: Om 10 20 uur landden zij met twee helikop ters van de luchtmacht op de bouwput in het Haringvliet bij Stellendam. De prinses zat naast haar ver loofde in de eerste helikopter. Het paar werd rondge'eid door onder meer de directeur-generaal van do rijkswaterstaat ir. J. van de Kerk het hoofd van de deltadienst ir. J. Volkers en de heer P. H. van der Weele, die belast is met de afslui ting van het Haringvliet. De prin ses en haar verloofde toonden grote belangstelling voor de ver schillende onderdelen van 't werk. Te 12.15 uur stegen ze weer op om het werk in het Brouwers- havense Gat en de Oosterschelde- brug te bezichtingen. de vietcong de gehele nacht het kamp met mortieren van 81 mm en zware machinegeweren. Na het aanbreken van de dag werd het weer rustig. Naar verluidt heeft de bezetting van het kamp, bestaande uit 300 Zuidvietnamezen en 12 Ameri kaanse „adviseurs", tot dusver slechts geringe verliezen geleden. De aanvallers zouden ongeveer twee bataljons sterk zijn. Naar van welingelichte zijde in Washington verluidt, is de plaats van 20 tot 30 lanceerinrichtingen van Russische luchtdoelraketten in Noord-Vietnam vastgesteld. Het zou om vaste bases gaan, die voor het merendeel nog niet operatio neel zijn. Het ministerie van defensie m Washington weigerde commentaar, op dit bericht te leveren. In offi ciële kringen zei men dat de V. S. al acht van dergelijke bases rond om Hanoi hebber, ontdekt. Viif van deze bases zouden vaste lan ceerinrichtingen hebben. Deze zou den nog niet in actie zijn gekomen en ook niet door de Amerikanen ziin aangevallen. De andere drie zijn mobiele bases die wel zijn be stookt, waarbij er twee vrijwel ge heel zouden zijn vernield. In dit verband herinnerdê men er aan, dat minister McNamara van oor deel is dat luchtdoelraketbases die de Amerikaanse vliegtuigen niet aanvallen, niet moeten worden be schouwd als doelen die met voor rang moeten worden bestookt. Op het strand van Qui Nhon is vrijdagmorgen de ontscheping be gonnen van tienduizend militairpn van de eerste Zuidkoreaanse divi sie. De operatie zal verscheidene dagen duren. (Adv.) Het Nederlands verbond van vakverenigingen, het Nederlands katholiek vakverbond en het christelijk nationaal vakverbond hebben besloten geen gehoor te gevén aan de uitnodiging van de Russische vakbeweging om een veertiendaags bezoek aan de U.S.S.R. te brengen. De in vitatie volgde op een bezoek dat een. delegatie van de Russische vakbeweging begin maart aan Nederland heeft gebracht. Het N.V.V.-bestuur heeft de Russen geschreven, dat uitwisse ling van ervaringen die de blik kunnen verruimen, ongetwijfeld nut heeft. Het acht het dan ook niet onmogelijk, dat de tijd zal aanbreken dat het N.V.V. zijn beleid ten aanzien van contac ten met communistische landen moet her-zien. Maar, aldus het N.V.V., wij verhelen ons daarbij niet dat een diepe principiële kloof ons scheidt van de grond slagen van uw vakbeweging. „Wij zijn ons bewust van de tekortkomingen in de. westerse samenleving. De vakbeweging wil daar verandering in bren gen, maar dan onafhankelijk van de staat en van de ondernemin gen en niet als uitvoerend in strument van de staat.' Het N.V.V.-bestuur voegt hier aan toe, dat het zich ervan be wust. is voortdurend bloot te staan aan pogingen tot infiltratie door het Nederlandse commu nisme. Hoewel het dit gevaar in Nederland gering acht. wil het 'toch de ogen niet sluiten voor de stroom van verdachtmakin gen van de zijde der Nederland se communisten. Het vreest dat het aanvaarden van de Russi sche uitnodiging verwarring bij de leden teweeg zou kunnen brengen. Onder deze omstandig heden hebben enkele leden van het verbondsbestuur bezwaren aangevoerd tegen aanvaarding van de uitnodiging. Het gehele verbondsbestuur vond deze be zwaren van zoveel betekenis, dat het heeft besloten af te zien van een tegenbezoek van de U. S. S. R. Het N.K.V. heeft verklaard dat het bereid is delegaties uit het buitenland te ontvangen. De bestuursorganen van het' ver bond menen echter nog niet zo ver te moeten gaan dat het N.K.V. zelf gehoor geeft aan uit nodigingen voor bezoeken aan landen waar naar zijn mening geen vrije vakbeweging bestaat. Overigens zegt het N.K.V., dat het zich verheugt in de verbete ring van de verhoudingen tus sen Rusland en Nederland en dat het hoopt, dat contacten zo als door de Russische vakbewe ging zijn voorgesteld, zo spoedig mogelijk kunnen worden gerea liseerd. Men wil hiermee, ge zien de grote tegenstellingen in het verleden, echter de nodige voorzichtigheid betrachten. Het C.N.V. staat op het stand punt, dat een dialoog tussen oost en west nuttig zou zijn en dat de vakverenigingen van weerszijden bij die dialoog een belangrijke rol kunnen spelen. Het heeft daarom de vertegen woordigers van de Russische vakbeweging gaarne in Neder land ontvangen. Het meent dat nauwere contacten met de Rus sische vakbeweging op den duur niet kunnen uitblijven. Op het ogenblik acht men bij 't C.N.V. de tijd daarvoor nog niet rijp. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 9 9 9 Nederland heeft een bedrag van 1,4 miljoen dollar toegezegd voor een beheersfonds van de V. N voor economische ontwikkeling. Het geld zal worden gebruikt ten behoeve van de economische en sociale ontwikkeling van de zgn. ontwikkelingslanden. Nederland Nederland was het eerste land dat een bijdrage toezegde. In New York verwachtte men, dat mr. Th. H. Bot, de minister zonder portefeuille belast met de ontwikkelingshulp, in de economi sche commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties de andere geïndustrialiseerde lan den zou opwekken het Nederland se voorbeeld te volgen. Van de Nederlandse bijdrage zal 400.000 dollar gelijkelijk worden verdeeld tussen het Afrikaanse, het Aziatische en het Latijns-Ameri kaanse instituut voor economische ontwikkeling, alsmede het interna tionale instituut voor onderwijs plannen. Het miljoen dollar is be stemd voor het centrum voor ont wikkelingsplannen en -politiek van de afdeling economische en sociale zaken en voor de daarmee verbon den centra van de secretariaten van de regionale economische commissies. Functionarissen van de Pe ruaanse overheidsdienst voor. de volksgezondheid maken melding' van een geheimzinnige epidemie in de provincie Oxapampa, die tot dusver 20 mensenlevens heeft geëist. De sïachtoffers zou den twaalf uur vóór hun dood hoge koorts gehad heben, voort durend neusbloedingen en erge hoofdpijn. Een vliegtuig van de Peruaanse luchtmacht is donder dag met artsen, medicamenten en medische uitrusting naar hel getroffen gebied gevlogen

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1