Dr. Martin Luther King pleit voor economische boycot tegen Zuid-Afrika Stijgende Russische invloed in Djakarta KASJMIER Wilson bereid naar Rhodesië te qaan HET WEER VERENIGDE STATEN OVER HET DREIGENDE KERSWAPENGEVAAR De actie in de Ver. Staten tegen Vietnam-politiek Anti-westerse koers gaat voort Vrees voer represailles Gevechten in Buenos Aires Seswrek met de koningin Johnson weer in het Witte Huis Oproer in het Nieuwzeelands parlement Anti-I Ridëase betogingen Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht AARDBEVING IN DE V.S. Ommekeer Peking uitgeranceerd WEEK VAN NATIONALE ROUW IN INDONESIË D* verliezen in Zuid-Vietnam I^rtóferiag abonnement; TERNEU2ËS Directeur-Ronfdredaefeur; f. van Se Sands Redactie- en Administratie-adres; Smidswal A Telefoon; 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand f 2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 6545* 1' j Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling- Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 eent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uw v.m. De Amerikaanse neger leider, nobelprijswinnaar dr. Martin Luther King lieeft gisteren tijdens een rede voor het studenten corps van de vrije universi teit te Amsterdam gepleit voor een volledige econo mische boycot van Zuid- Afrika door ieder vrij land, maar vooral door de Ver enigde Maten en Groot- Brittannië. Ten aanzien van zijn eigen land merkte hij op dat 43 procent van de A m erikaanse negerbevol- king minder dan 2000 en 88 procent minder dan 5000 dollar per jaar verdient, terwijl rl;e percentages voor blanken resp. 17 procent en 58 procent bedragen. „Als wij denken dat het doel met de goedkeuring van de wet oo de burgerrechten is bereikt, zijn wij het slachtoffer van een gevaarlijk optimisme. Voor de wezenlijke oplossing van het vraagstuk hebben wij nog een lange weg voor de boeg", aldus dr. King. De negerleider wees eron dat het lynchen van negers weliswaar tot het verleden be hoorde, maar dat er aan de ande re kant gedurende de laatste vijf jaar 26 demonstranten voor ge- ïiike burgerrechten zijn ver moord, zonder dat daarop een enkele veroordeling is gevolgd. Dr. King vertelde dat van de zes nuljoen negers in het zuiden er slechts 2 miljoen zijn geregi streerd en stemrech' hebben. „De overige vier miljoen durven zich niet te laten registreren uit vrees hun baan te verliezen en voor lichamelijke represaille-maatre gelen". Spreker meent dat de Verenig de Staten hun leidende positie in de wereld alleen kunnen hand- Donderdag heeft de politie in Buenos Aires gebruik gemaakt van traangas en honden om. sa mengeschoolde arbeiders te ver jagen die in staking waren ge gaan tegen het onderdrukken van politieke vakbondsaktiviteiten door de regering. Op verschelde- plaatsen in de stad braken ge vechten uit. De stakingsparolen, die deel uitmaken van een door het pero- nistisch gezinde vakverbond ont worpen campagne, werden door de werknemers bij de stadsver- voersdienst niet, doch bij het grootste deel van de fabrieksar beider wel opgevolgd. Ook in de haven lag het werk stil. haven als zij hun eigen binnen landse probleem, het rassen vraagstuk, weten op te lossen. „Sommigen zeggen dat slechts de tijd het probleem kan oplossen. Ik zou willen antwoorden dat de tijd tevens alles kan afbreken wat reeds is opgebouwd. De zwijgzaamheid van goedwillende mensen is vaak nadeliger dan het geweld van mensen met kwade bedoelingen", zo zei dr. King. De negerleider is er nog steeds van overtuigd dat het geweldlo ze verzet het krachtigste wapen tegen segregatie vormde. Dr. King besloot zijn réde met het vaste vertrouwen uit te spreken dat de mensheid het vraagstuk eens zal oplossen en dat dan de waardigheid --an ieder mens zal worden erkend. De negerleider had 's morgens een langdurig gesprek gevoerd met koningin Juliana op paleis Soestdijk. Zijn rede in Krasna- polsky vormde het sluitstuk van dr. Tfinos bezoek aan ons land. In de namiddag vertrok hij met een vliegtuig van Schiphol naar Parijs. Op de luchthaven werd hij uitgeleid-» gedaan door de rec- tormagnificus van de vrije uni versiteit, mr. W. F. de Gaay Fortman en prof. dr. G. Kuiper. President Johnson is donderdag naar het Witte Huis teruggekeerd Dertien dagen geleden werd zijn galblaas in het marinehospitaal te Bethesda weggenomen. Scheldwoorden vlogen over en weer in het Nieuwzeelandse huis van afgevaardigden, toen donder dag een socialistische afgevaardig de premier Holyoake verzocht hem de verzekering te geven dat de minister van financiën geen risico voor de staatsveiligheid vormde, „zelfs niet als in aanmerking wordt genomen dat diens broer in Peking voor de communistische regering werkt". Deze woorden hadden een geweldig lawaai van de banken der regeringsafgevaardigden tot gevolg. Men hoorde de minister van arbeid schreeuwen: „smerig mispunt". Het onderwerp van de ruzie, minister van financiën Har ry Lake, wiens broer in 1963 naar Peking vertrok en daar sindsdien werkzaam is, was niet op de ver gadering aanwezig. Na de revolte In Indonesië op" 30 september, die ten doel had een einde te maken aan de macht van president Soekarno, is de si tuatie nog niet geheel opge klaard, behalve dan dat enkele omstandigheden aan het licht zjjn gekomen die een vérstrekkende invloed kunnen uitoefenen op de machtsverhoudingen binnen het land en de betrekkingen van In donesië inet zijn buitenlandse vrienden en vijanden. Duidelijk zijn drie feiten: Soe karno heeft de staatsgreep over leefd en zijn greep op de gebeur- DEMONSTRATIE IN DJAKARTA Djakarta: Studenten en militai ren tijdens een anti-communis tische demonstratie in Djakarta. Twee belangrijke figuren van de beweging voor zelfbeschik king in het onder Indiaas beheer staande gedeelte van Kasjmier zijn donderdag gearresteerd. Vol gens het Indiase persbureau wer den de twee mannen. Mohammed Sayeed Masoodi en Mohjoeddin Karra, tezamen met vier en twin tig anderen opgepakt op grond van de Indiase veiligheidsbepa lingen. Woensdag vonden in Srinagar anti-Indiase betogingen plaats. ZELFDE WEERTYPE Met uitzondering van Noord- Scandinavië en Ierland staat het weer in de rest van Europa ge heel onder invloed van een om vangrijk en krachtig gebied van hoge luchtdruk waarvan de kern VRIJDAG 22 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.59 0.34 1.14 1.24 n.m. 12.19 12.54 1.34 1.44 ZATERDAG 23 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.49 1.24 2.04 2.14 n.m. 1.05 1.40 2.20 2.30 Okt, 22 7.17 17.32 4.04 17.11 23 7.18 17.30 5.28 17.26 24 7.20 17.28 6.50 17.42 25 7.22 17.26 8.12 18.00 26 7.24 17.24 9.33 18.21 met een luchtdrukwaarde van omstreeks 1038 mb boven west- Rusland wordt aangetroffen. In ons land werd met een wind uit zuidoost tot oost lucht aan gevoerd waarin de middagtem- peraturen waarden bereikten van 12 tot 15 graden. Ook vanuit En geland werden deze maxima ge meld. In midden- en zuid-Frank rijk kwamen nog waarden van rond 20 graden voor, maar in Duitsland lagen zij maar even boven de tien graden. Deze kou dere lucht, die daar aanwezig is, stroomt nu naar ons land. De middagtemperaturen zullen der halve op een iets lager niveau komen te liggen en de nacht vorstkansen worden groter. De aangevoerde lucht is droog zo dat er in het algemeen weinig bewolking in voorkomt, afgezien van wolkensluiers in de hogere luchtlagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Middag- temperaturen van 10 tot 13 gra den. In navolging van Pakistan heeft thans ook India het voor stel van secretaris-generaal Oe Thant aanvaard om Indiase en Pakistaanse vertegenwoordigers ter plaatse en in samenwerking met het hoofd van de militare V. N.-waarnemers te laten be raadslagen over het terugtrek ken van de wederzijdse troepen op de stellingen die zij voor het jongste conflict om Kasjmier in namen. India maakte echter het voor behoud dat het zijn troepen pas na een volledig bestand kan te rugtrekken, doch dat dit bestand nog herhaaldelijk door Pakistan In de Amerikaanse staten Mis souri, Illinois en Arkansas is woensdagavond een aardbeving waargenomen die dertig secon den duurde. Van belangrijke schade is tot dusver geen mel ding gemaakt. De beving had een kracht van 4,5 tot 5 op de schaal van Rich ter. Volgens het hoofd van het geofysisch instituut van de uni versiteit van St. Louis lag het wordt geschonden. President Johnson is bereid met president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Sjastri van India te confereren wanneer bei de staatslieden bezoeken aan de Verenigde Staten willen brengen, zo is woensdag door de pers secretaris van het Amerikaanse staatshoofd verklaard. Pakistan heeft India in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant ervan beschuldigd dat dit land een grootscheeps offensief tegen een Pakistaanse enclave in de Indiase staat Rajastan voor bereidt. Als India dit doorzet komt de gehele bestandslijn te vervallen, aldus de Pakistaanse beschuldiging. Het tijdstip van een bezoek door president Ajoeb Khan en premier Sjastri zal afhangen van het tempo waarin de president herstelt. Beide staatslieden wil den eerder dit jaar naar de V. S. gaan, maar president Johnson verzocht hen hun reis uit te stel len totdat het congres klaar zou zijn met het Amerikaanse pro gramma voor hulpverlening aan het buitenland. In beide landen wekte deze afwijzing wrevel op. Er zijn aanwijzingen dat de twee epicentrum op ongeveer 400 km I staatslieden mogelijk in decem- ten westen van deze stad. ber naar de V. S. zullen reizen. tenissen in het land behouden; het leger heeft aan invloed ge wonnen; en de anti-communis tische gevoelens die in het Indo nesische volk latent aanwezig waren, zoeken een uitweg, nu is gebleken dat de communistische partij van Indonesië (de P.K.I.) ten nauwste betrokken is ge weest bij de opstandige actie. Vooral het laatste speelt bij de ontwikkeling zoals zij zich nu voordoet een grote rol. De P.K.I. immers is met zijn drie miljoen leden na de partijen in de Sow- jet-Unie en China qua aantal aanhangers de grootste commu nistische concentratie in de we reld. Het verbod dat de Indonesische regering aan de P.K.I. heeft op- legd om in Djakarta en omge ving haar activiteiten uit te oefenen, is een eerste officiële aanduiding dat ook in Djakarta het besef is doorgedrongen dat gevaar van communistische zij de te duchten is. Trouwens, niet alleen hadden de vele aanvallen op lokalen en woningen van de communisten al in deze richting gewezen, ook het feit dat het ver bod gedaa is op verzoek van de legerleiding toont de beduchtheid voer de communistische agitiatie wel aan. De leider van de P.K.I., Aidit, is nog steeds niet opge doken. en seliijnt zich op midden- Java schuil te houden. De betrekkingen met China, die juist de laatste tijd schenen te groeien tot een zeer innige band men denke aan Indone sia's houding in het conflict tus sen Pakistan en India en in de kwestie-Vietnarn zijn door de jongste ontwikkelingen in Indo nesië vrij ernstig geschaad. Pe king heeft een nota aan Djakar ta gestuurd waarin het in niet mis te verstane woorden een excuus van Indonesië eist voor de inval die Indonesische mili tairen hebben gedaan in het kan toor van de handelsattaché van de Chinese ambassade te Dja karta. China beschuldigt Indonesië er van een golf van anti-communis tische gevoelens aan te wakke ren. De nota is in China gepu bliceerd hetgeen wil zeggen dat- voor het eerst het Chinese volk wordt voorgelicht over de aard der gebeurtenissen in Indonesië. Bovendien toont de publicatie aan dat geheime pogingen van China om Soekarno te bewegen door zijn persoonlijke invloed een ein de te maken aan de anti-commu nistische agitatie, weinig succes hebben gehad. Politieke waarnemers menen uit de verklaringen die Soekarno de afgelopen dagen heeft afge legd verklaringen die aandui den dat het Indonesische staats hoofd van plan is een linkse en anti-westerse koers in zijn bui tenlandse politiek te blijven vol gen te mogen opmaken dat nu de tijd aangebroken is voor de Sowjet-Unie om te pogen de verloren invloed in Indonesië te herwinnen. Wanneer Indonesië, zoals Soekarno heeft beloofd, een communistische partij zou krij gen in een nieuwe gedaante en meer Indonesisch van karakter, zou het mogelijk zijn dat de P.K.I. niet langer op China maar op Rusland georiënteerd zou raken. Een voor Moskou gunstige om standigheid is daarbij, dat de Russische invloed door het Rus sische militaire hulpprogramma in het leger vrij uitgebreid is. Van alle ambassades in Djakar ta met uitzondering van de Chi nese en Cubaanse hing donderdag de vlag halfstok aan het begin van een nieuwe week van nationale rouw voor de vermoorde officieren van het Indonesische leger. Dins dag waren in Midden-Java de lijken van nog twee officieren gevonden. Eerder deze maand had de Chi nese ambassade al geweigerd de vlag halfstok te hangen in verband met de rouw voor de vermoorde generaals. Dit leidde tot een offi cieel Indonesisch protest. Volgens radio-Maleisië heeft de „Amsor", de jeugdorganisatie van de machtige mohammedaan se partij „Nahdatoel Oelama", donderdag in Djakarta verbre king van de diplomatieke betrek kingen met Peking en beslagleg ging op de Chinese eigendommen in Indonesië geëist. Deze eis volgde op een Chinese nota de derde deze weekwaarin de In- N.A.V.O. grotere nucleaire ge- donesische rechtse generaals varen ontstaan. De Ver. Staten hebben don derdag een beroep op de atlan- tische bondgenoten gedaan de verantwoordelijkheid voor kern wapens te delen om daardoor de kans on verspreiding te verklei nen. De Amerikaanse ambassa deur bij de N.A.V.O., Hirlan Cleveland, verklaarde in Parijs dat binnen de komende paar jaar wellicht een dozijn landen zelf kernwapens zal vervaardi gen. Tenzij wij gezamenlijk prak- ''sche oplossingen vinden om de verantwoording voor de kernbe- "'anening te verdelen, zullen wij bijdragen tot de reeds overvloe dige gevaren van onze woelige tijden, aldus Cleveland. Er zijn thans vijf leden of ver bonden leden van de „nucleaire club" en een flink aantal ande re landen overweegt of zij bet ..entreegeld" kunnen opbrengen. Het ziet er naar uit dat binnen enkele jaren een half dozijn of misschien zelfs tien tot twaalf landen met bijzondere krachts inspanningen en buitensporig hoge kosten hun eigen kernwa- oens zullen ontwikkelen, aldus Cleveland, die o.m. de buurlan den van China en enkele staten in het Midden-Oosten daartoe rekende. Volgens hem dient bij het geallieerde politieke over leg rekening te worden gehou den met de mogelijkheid dat uit kleinere bedreigingen bin nen of buiten het gebied van de werden gewaarschuwd dat „het Chinese volk zich niet laat be schimpen". Premier Harold Wilson heeft zijn Rhodesische ambtgenoot, Ian Smith, in een brief meegedeeld dat hij bereid is spoedig naar Rhodesië te komen om de on derhandelingen over de onafhan kelijkheidskwestie te hervatten. Dit is donderdag in welingelich te kringen in Londen meege deeld. De Britse premier zegt een en ander in antwoord op het Rhodesische voorstel voor een verdrag waarin de grondwet van 1961 wordt gegarandeerd. Engeland zou Rhodesië dan on afhankelijkheid moeten verle nen. Het Britse antwoord werd donderdagochtend in Salisbury overhandigd, nadat de inhoud door het Britse kabinet was goedgekeurd. Wilson nog deze week naar Rhodesië De Britse premier, Harold Wil son. zal binnen één of twee da gen naar Rhodesië vertrekken om daar over het vraagstuk van de onafhankelijkheid van dit gebied van gedachten te wisselen. De minister van gemenebestzaken, Bottomley, zal hem vergezellen. De Britse premier liet zijn Rhod-sische ambtgenoot weten dat hij erop rekent gelegenheid te krijgen iedereen te ontmoeten, op wiens mening hij bij de op lossing van de kwestie prijs stelt. Hij verklaarde voorts dat het Rhodesische voorstel betreffende een garantie dat de grondwet van 1961 zal worden gerespec teerd een bespreking waard is. Cleveland zei te hopen dal een speciale commissie van N. AV. O. -denf ensieministers vóór het eind van dit jaar zal beginnen aan een bestudering van de mogelijkheden voor een gecoördineerde verantwoorde lijkheid tegenover nucleaire cri ses. VIETCONG MET NAPALMBOMMEN VERDREVEN Een poging van de vietcong om het garnizoen van Plei Me, in midden-Vietnam onder de voet te lopen is door Amerikaan se en Vietnamese vliegtuigen verijdeld. Woensdag viel de vietcong het kamp ook al aan. Toen verdreven Amerikaanse vliegtuigen de aanvallers met napalmbommen. Het garnizoen van Plei Me telde aanvankelijk 300 man, on der wie 12 Amerikanen. Nu zijn er enige compagnieën ter ver sterking aangekomen uit Piei- koe. De vietcong heeft zich in middels in het oerwoud terug getrokken. Reuter tekent hierbij aan, dat. samenstelling en datum vóór een eventuele bijeenkomst van een commissie van ministers van defensie nog niet zijn vastge steld. Frankrijk heeft zich gere serveerd getoond tegenover een dergelijke door minister McNa- mara voorgestelde commissie. Voor de tweede maal heeft een Amerikaanse dienstplichtige zijn recruteringskaart in het openhaar verscheurd. Het was een student aan de universiteit van Iowa, Steve Smith, die in tegenwoor digheid van televisiemensen de politiek van de V. S. in Vietnam „immoreel" noemde. Volgens hem was het ook immoreel om te zwijgen. Smith loopt de kans tot maximaal vijf jaar gevangenis straf te worden veroordeeld. Intussen worden in de V. S. ook verscheidene betogingen ten gunste van de Amerikaanse po litiek ten aanzien van Vietnam gehouden. Op de universiteit van Mississippi werd een resolutie aangenomen, waarin het beleid van president Johnson werd ge steund. Studenten van de uni versiteit van Michigan willen 15.000 handtekeningen verzame len onder een manifest van de zelfde strekking. De campagne wordt o.m. gesteund door oud- president Eisenhower, die de be weging tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam „dwaas" noemde en „gebaseerd op on wetendheid en miskenning van de communistische dreiging". Het Amerikaanse opperbevel in Zuid-Vietnam heeft bekend gemaakt, dat in de week eindi gend op zaterdag j.l„ 259 Viet- congleden zijn gevangen geno men. Dit was het hoogste cijfer tot dusver. Voorts werden 684 op standelingen gedood en 182 wa pens buitgemaakt. Aan Amerikaanse zijde sneu velden 35 militairen en werden er 205 gewond. Voorts wordt één man vermist. In de voorafgaande week waren deze cijfers resp. 49, 113 en 4. De Zuidvietnamezen verloren 662 man aan doden, gewonden en vermisten. Voorts gingen 161 wapens voor hen verloren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1