IVOROL Ludwig Erhard weer bondskanselier NIEUW: Philishave met magische De kwalifeifsfandpasfa 59.50 DE SP0ÏSTT0T0 PHILIPS PHILISHAVE ÏOOOS schoner uitgeschoren langer glad-geschoren/sneller Maar met scheren DE VRIfF /EM'W Pagina 5 Het behoud van Uw tanden Nieuw: fraai Stalen klapcasette, antraciet/rood Nieuw: Eurosteker. die in elk Europees stopcontact past, met of zonder randaarding VERRASSENDE NEDERLAAG VAN ENGELAND Standard naar achtste finales ROUTE-SCHEMA RONDE VAN FRANKRIJK Na de mislukte staatsgreep in Boeroendi Werktuigen van 50.000 jaar geleden gevonden Óp enkele honderden meters afstand van de televisitoren te Hogersmilde heeft de heer Tj. Vermaning, van beroep grasma chineslijper en -hersteller en in zijn vrije tijd verzamelaar van fossielen en pre-historisehe werk tuigen, twee groepen vuurstenen werktuigen gevonden uit de steentijd. De werktuigen, ruim" honderd stuks, waaronder vuist bijlen, handspitsen, schrappers en schaven, wijzen op de aanwezig heid van de neandertaler of diens tijdgenoten, jagers op mammoet, wolharige neushoorn en rendier, omstreeks het begin van de laatste ijstijd circa vijftig duizend jaar geleden. Tsjombe zal regering-Kimba steunen Vragen over verklaring van min. Vondeling Nog nooit was scheren tegelijkertijd zo glad, zo gerieflijk en plezierig als met de nieuwe Philishave 1000 S met de revolutio naire vinding: magische scheer-uit-cirkels. Wonderbaarlijk uitscheren zonder dat de gezichtshuid iets te lijden heeft. Dat is het geheim van de cirkelvormige groeven in de verende scheerhoofden - 0.06 mm dun. Het resultaat: iedere dag op nieuw dat prettige schoongeschoren gevoel Ontevredenen Donderdag 21 oktober 1965 ■4 Nieuw: extra-glad extra-snel geschoren met de magische scheer-uit-cirkels in de verende scheerhoofden met precisie geslepen tot een dikte van slechts -0.06 mm •4 Nieuw: voltagekiezer voor 110 en 220 volt t3 ind. luxe cassette Snotrloze Philishave J 39.95 Philishave 120 S f 4.6.50 4 Phdtshave 1000 S f 59.50 Philishave 2000 S J 79.50 Het Eiiegjse voetbal heeft op nieuw Ion zware slag moeten iri- casserööv^Imde uitgebreide reeks oefenwedstrijden, die coach Alf Ramsey voor zijn ploeg heeft vastgesteld, verloren de Engelsen woensdag in het eigen „heilige" Wembley stadion met 3—2 van Oostenrijk, dat al uitgeschakeld is voor het eindtoernooi om het wereldkampioenschap. Bij de rust had Engeland, dat tien dagen ge leden in Cardiff Wales een 0—0 gelijkspel moest toestaan, nog 'n voorsprong (1—0). Het Engelse elftal is nu drie keer op eigen veld verslagen: na Hongarije (6—3) en Zweden (32) is dat wapenfeit door de Oostenrijkers verricht. De 65.000 toeschouwers zagen hun favorieten goed van start gaan. Al na drie minuten opende linksbinnen Bobby Charlton de score voor de Engelsen, die hun geblesseerde midvoor Alan Pea cock hadden vervangen door de Chelsea midvoor Barry Bridges. De meerderheid werd tot aan de rust echter niet meer in doelpun ten uitgedrukt. Na de hervatting kwam Oos tenrijk, dat het dit seizoen inter nationaal gezien opvallend slecht deed, sterk terug. Na 53 minuten maakte linksbinnen Flögel gelijk (11). Vijf minuten daarna bracht linksbuiten John Conelly Engeland onverwacht opnieuw voor, maar de Oostenrijkers wer den steeds gevaarlijker. Fritsch, rechtsbuiten van het Weense Ra pid, zou tenslotte de held van Wembley worden. Hij bracht niet alleen de gelijkmaker op zijn naam (73) maar was ook de ma ker van het winnende doelpunt dat negen minuten voor tijd tot stand kwam. Alf Ramsey, die in zijn optimisme ten aanzien van het volgend jaar in eigen land te houden wereldkampioenschap be> paald niet alleen staat, lijkt niet op de goede weg met de formatie van het Engelse elftal. De Belgische vertegenwoordi ger in Let toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars, het in de competitie ronduit te leurstellende Standard Luik, heeft woensdag op eigen veld de achtste finales bereikt. De „Rou- ches" versloegen Cardiff City met 10 (00). Ook de eerste wedstrijd was in een Belgische zege geëindigd (21). De Franse dagbladen „L'Equi- pe" en „Le Pariisen Libere" heb ben woensdag de eerste etappes bekendgemaakt van de ronde van Frankrijk 1966. De startplaats is Nancy, waar vandaan de renners op 21 of 22 juni (afhankelijk van het besluit van het kalendercon gres van de U.C.I.) vertrekken naar Charleville, dat als eerste etappeplaats fungeert. Het doel van de tweede dag is Doornik. De Frans-Belgische etappe Char levilleDoornik wordt voor het eerst opgenomen in het route schema van de ronde van Frank rijk. De sporttoto van het afgelopen weekeinde heeft tal van deelne mers niet Veel moeilijkheden be zorgd. Zo zijn er voor de eerste prijs van f 187.773,25 niet minder dan 31 gegadigden, die elk bruto f 6057,zullen ontvangen. De 551 kandidaten voor de tweede prijs (van wie drie met twee en één met vier kolommen) delen een bedrag van f 102.424,50 en toucheren per kolom 184,Voor de derde prijs van 51.212,25 kwamen 1458 meldingen binnen, van wie zeven met twee en twee met drie kolom men. Het gewonnen bedrag per kolom bedraagt 35, Aan de toto werd door 344.262 personen deelgenomen. Aan prij zen was beschikbaar een bedrag van f 341.415, Koning Mwamboetsa van Boe roendi heeft na de mislukte staatsgreep van maandagavond de onderminister voor politieza ken ontslagen en een militair ge zag ingesteld. In een radio-uit zending deelde de koning mee dat een avondklok is ingesteld en dat het vliegveld van de hoofd stad is gesloten. Premier Biha die tijdens de op stand door drie schoten werd ge troffen, is maandagavond geope reerd. De Franse staatssecretaris van buitenlandse zaken Deloncle heeft zijn bezoek aan Boeroendi dat deze week zou plaats hebben, afgelast. Tot nu toe durfde men op grond van wat gevonden is geen conclusies te trekken over de aanwezigheid van mensen voor de laatste ijstijd, maar met deze vondst is het tijdperk onzer voorgeschiedenis met driemaal verlengd. De vinder heeft zijn verzameling verkocht aan de provincie Drente ter plaatsing in het provinciaal museum. van een groep versterkt, van de uitwerking die het plaatsen van geestelijk adeldom tegenover fy siek geweld heeft, die zorgvuldig de plaatsen van actie uitkoos. Om deze reden geeft de universi teit u dit eredoctoraat in de so ciale wetenschappen: u bent be zig een grote sociale revolutie tot stand te brengen, aldus prof. Kui per. DANKWOORD In een door prins Bernhard in het Engels uitgesproken dank woord noemde deze het een grote eer een woord van dank te mo gen richten tot de leden van de senaat der universiteit namens allen die een eredoctoraat had den ontvangen van deze instel ling, die in Nederland en daar buiten beroemd is om het hoge peil van haar onderwijs, de diep te van haar wetenschappelijk on derzoek en de waarde der begin selen die zij voorstaat. Vervolgens sprak de prins, in het Nederlands voortgaand, over een onderwerp dat hem, zoals hij zei, na aan het hart ligt, n.l. de particuliere investeringen in de ontwikkelingslanden en de pro blemen, die het bedrijfsleven hierbij ontmoet. (Vervolg van pag. 1.) Prof. De Roos besloot: Juist om de verdiensten, die u zich heeft verworven voor de Neder landse volkshuisvesting door de daadwerkelijke bevordering der internationale economische be trekkingen, heeft de senaat ge meend n dit ere doctoraat te mo gen aanbieden. GEWELDLOZE REVOLUTIE Prof. dr G. Kuiper verrichtte de laatste promotie, n.l. die van ds Martin Luther King tot ere doctor in de sociale wetenschap pen. Wjj hebben, a'dus de promotor, diepe bewondering voor de wij ze waarop u uw onderdrukte ras genoten leidt in de strijd voor een nieuwe samenleving: niet de bloedige maar de geweldloze re volutie. Ex-premier Tsjombe zal de nieuwe Kongolese regering steu nen. In een communiqué dat is uitgegeven na besprekingen tus sen Tsjombe en de premier van de nieuwe regering, Kimba, wordt gezegd dat Tsjombe de nieuwe regering zijn „steun heeft beloofd". Hij had er tijdens het onderhoud de nadruk op ge legd dat zijn „conaco"-partij niet tegen de vorming van een rege ring van nationale eenheid ge kant was geweest, maar door haar oppositie het beginsel van eerbied voor de meerderheid wil de steunen. Het Tweede Kamerlid, de heer Geertsema (V.V.D.), heeft de mi nister van financiën schriftelijk ge vraagd of hij kan verklaren, waar om hij op maandagavond 18 okto ber j.l. in de aan de P. v. d. A. ter beschikking gestelde televisiezend tijd in strijd met de waarheid heeft meegedeeld, dat de V. V. D. in haar op 13 oktober j.l. aan de Tweede Kamer aangeboden finan ciële plan heeft voorgesteld de luistergelden te verhogen. De heer Geertsema vraagt of de minister bereid is deze mededeling te herroepen. Prof. Ludwig Erhard is woens dagmiddag door de bondsdag tot bondskanselier gekozen. Hij kreeg 272 van de 487 uitgebrachte stem men. Hij bekleedde het ambt al se dert 16 oktober 1963. Er werden 200 stemmen tegen Erhard uitgebracht. Vijftien afge vaardigden stemden blanco. Oud bondskanselier Adenauer die zich vaak kritisch over Erhard heeft uitgelaten, was de eerste die hem met zijn verkiezing gelukwenste. De coalitie van christen-demo craten (met inbegrip van de chris- telijk-sociale unie, de Beierse zus terpartij) en vrije democraten be schikt in de bondsdag over 294 zetels, de sociaal-democratische oppositie over 202 zetels. Onmiddellijk na het bekend wor den van het resultaat aanvaardde Erhard zijn verkiezing. De bijeen komst werd daarop tot later in de avond verdaagd. Erhard verkreeg de absolute meerderheid bij de eerste stem ming. De socialistische oppositie stemde en bloc tegen Erhard. De blanco-stemmen komen waarschijn lijk van de Beierse C. S. U.-afge- vaardigden die ontevreden zijn over de voorwaarden waarop de coalitie met de vrije democraten (liberalen) tot stand is gekomen. De onderhandelingen over de coalitie zijn moeizaam verlopen en de bondskanselier moet nog enige moeilijkheden overwinnen alvorens zijn regering gereed is. De beëdi ging is in elk geval van vrijdag tot dinsdag uitgesteld en zijn eigen politieke verklaring in de bonds dag tot 2 november, zes dagen later dan in het voornemen lag. Erhard moet nu nog tot klaarheid komen met de critici in zijn eigen partij. Naar verluidt is woensdag overeengekomen dat de christelijk- sociale unie met vijf ministers in het nieuwe kabinet vertegenwoor digd zal zijn. Onder meer zou het ministerie van binnenlandse zaken weer in handen van een C. S. U.- vertegenwoordiger komen. DE WESTDUITSE REGERINGSCOALITIE Bonn: Bondskanselier Ludwig Erhard in gesprek met journalis ten na het beëindigen van de coa litie-besprekingen. Zii getuigt van een scherp in zicht in de menselijke verhoudin gen. Misschien is nergens zo'n goede leerschool te vinden voor de sociologie van het beleid als in de observatie van uw strijd, die gebruik maakt van kennis der rocaile structuren, van de moge- lijkhede-i die de wet biedt, van de waarde van public relations, van anticipatie op menselijk ge drag, van de wijze waarop men het moreel en de eigenwaarde

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5