Erepromotie prins Bernhard (tffouludtec De stemming sloeg om in Djakarta mm ra Bedrieglijke rustin Kasjmir Ian Smith richt zich Britse premier tot Koningin sn Verenigde Katies moeten s Ultimatum OP 1 NOVEMBER GOEDKOPE KOELHUiSBOTER Verwijt aan minister Vondeling Vrije universiteit vierde prinsessen aanwezig 17e lustrum Anti-Chinese betoging werd anti 'Amerikaans DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 65471 Gitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Weerbericht Hoogwater PERFECT LONG-DRINK EX EXTRA ■"^JRA RA RA RA :;H ra RA Anti- s imperialistisch Gouverneurs bijeengeroepen Zuivering van Soekarno's garderegiment Nog twee officieren vermoord Zon- en Maanstanden Ontevreden Niet ter zake DE KU KLUX KLAN President Johnson vandaag uit het ziekenhuis f*SÖE«?toè5g-t1Swmèiifl®t! TBRNSüZEh DjMOtwiir-ïToofSfeaftetwiff. wa 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs S,G0 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct, Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 et; minimam per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. T)e plechtige senaatszitting in het concertgebouw te Amsterdam ter viering' van liet 1.7e lustrum van de vrije universiteit werd woensdag bijzondere luister bij gezet door de aanwezigheid van koningin Juliana, prinses Beatrix en prinses Christina. Aan prins Bernhard en met hem. aan dr Martin Luther King, prof dr Jacques Ellul, de heer Paul G. Hoffman, E. Jonckheer en C. Rijnsdorp werd het ere doctoraat verleend. Op deze plechtige.zitting werd hun de bul AANHOUDEND DROOG Boven het zuidelijke deel van de Oostzee ligt de kern van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk dat zijn in vloedssfeer in westelijke rich ting tot over de Britse eilanden uitstrekt. Het dwingt de depres sies van de Oceaan om via IJs land naar het zeegebied rond Spitsbergen de wijk te nemen. In onze omgeving komt er wei nig verandering in het bestaande weertype. Oostelijke winden voe ren droge lucht aan. Afgezien van enkele kleinere wolkenvel den die mogelijk nog uit Duits land kunnen binnendrijven wordt een zonnig weertype ver wacht waarbij de middagtempe- ratvren opnieuw waarden van omstreeks 13 graden kunnen be reiken. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot donderdagavond. Oostelijke wind. Droog en zonnig weer. behou dens enkele lokale wolkenvel den. Overwegend matige ooste lijke winden. Maximumtempe raturen van omstreeks 13 gra den. DONDERDAG 21 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden uitgereikt en de ere-cappa om gehangen. Drie dochters van hoogleraren, de 15-jarige Eugenia de Gaay Fortman, de 17-jarige Marianne de Roos en de 17 jarige Annette Smitskamp boden de vorstin en de prinsessen elk een ruiker bloe men aan. De reetor-magnifieus opende in de grote zaal de zitting met een academisch gebed, richtte één'welkomstwoord tót de hoge bezoekers en de vele aanwezigen en verleende daarna het woord aan prof. dr C. A. Lindeboom, hoogleraar aan de faculteit der geneeskunde, voor het houden van een wetenschappelijke oratie over „Natuur en geest in de ge neeskunde". DE ERE-DOCTORATEN Hierna volgde de verlening der ere-doctoraten. De rector-magni ficus kondigde iedere promotie aan. Prof. mr S. Gerbrandy ver richtte de promotie in de rechts geleerdheid van prof. dr Jacques Ellul, hoogleraar aan de univer siteit van Bordeaux. Hem was de onderscheiding verleend op grond van zijn verdiensten op het ge bied der door hem gedoceerde wetenschap. (Adv.) de Alpondrank uit Oostenrijk Prof. mr W. F. de Gaay Fort man begon met zijn promoven dus, de heer E. Jonckheer, mi nister-president van de Antillen, geluk te wensen met zijn (47ste) verjaardag. De heer Jonckheer werd het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid verleend. De promotor bracht de totstandko ming van het statuut voor het koninkrijk in herinnering dat de heer Jonckheer op 5 december 1954 als eerste minister-president van de Antillen ondertekende. Als promotor van de auteur C. Rijnsdorp trad op prof. dr G. Kupier. Aan de heer Rijnsdörp werd het ere-doctoraat in de letterkunde verleend op grond van zijn verdiensten, verworven door hetgeen hij heeft gedaan voor een verantwoorde voorlich ting aan het christelijk publiek in Nederland en aan de vorming er van op het gebied van cle litera tuur en op dat van de cultuur. GOODWILL-REIZEN Hierna volgde de erepromotie van prins Bernhard tot doctor in de economische wetenschappen door prof. dr F. de Roos. Deze promotor noemde het een eer en een voorrecht de eerste te mogen zijn die de prins met deze waar digheid mocht gelukwensen. In gaand op de motieven, die de se naat hebben geleid dit ere docto raat aan te bieden, zei de promo tor o.m.: „Het economische leven van ons land heeft zich vanouds gekenmerkt door een gerichtheid op de gehele wereld. Niettemin werd cïe economische structuur van ons land tot voor de tweede wereldoorlog door eenzijdigheid gekenmerkt, doordat de industrie niet de plaats innam, welke zij in .andere hoogontwikkelde volks huishoudingr-n bekleedt". Juist op .dit terrein hebt u in uw hoge positie activiteiten ont wikkeld', die voor de Nederlandse volkshuishouding van betekenis zijn". De promotor vervolgde: „De internationale handel voltrekt zich niet vanzelf en breidt zich niet autorrtatisch uit. Hiervoor is nodig dat de horizon van pro ducenten en afnemers wordt ver ruimd, zodat zij kennis krijgen van tevoren onbekende mogelijk heden van afzet en afname. Daarom zijn uw goodwill reizen in dit verband van grote beteke nis. Zij waren perioden van in tensief contact met bet bedrijfs leven in deze landen, welke con tact voor ons land buitengemeen vruchtbaar is geweest". (Zie vereler pag. 5.) PRINS BERNHARD EN VON AMSBERG OP IBERO-AMÉRIKADAG Den Haag: Prins Bernhard en Claus von Amsberg hebben dins dagochtend een bezoek gebracht aan de Ibero-Amerikadag in de Ridderzaal in Den Haag. Bij de ingang roerden zij begroet dooi de voorzitter van het plaatselijk comité, mr. J. M. van Bosse. (Adv.) MOTOR OIL RA Woensdagmorgen heeft zich in de Indonesische hoofdstad Dja karta een anti-Chinese betoging af gespeeld, die volgens uit Djakarta in Singapore aangekomen reizigers aanvankelijk een anti-Amerikaans en anti-Brits karakter zou hebben gehad. De demonstranten maakten zich op om naar de ambassades van de V. S. en Engeland te marcheren ter gelegenheid van de eerste „inter nationale conferentie tegen bases op vreemde bodem", die op het ogenblik in Djakarta wordt gehou den. Toen de stoet zich in bewe ging gezet had, begonnen de de monstranten anti-leuzen te slaken Zij konden overigens niet bij de Britse ambassade komen waarvan de omgeving door militairen wordt bewaakt. Reuter meldt nader, dat de de monstratie, waaraan ongeveer 1000 mohammedaanse jongeren en studenten deelnemen, de éerste anti-Westerse demonstratie in Dja karta is geweest sinds de putsch van 30 september. In diplomatieke kringen had men het gevoel, dat cle demonstratie ook georganiseerd is om aan te geven, dat de huidige anti-commu nistische stemming in Indonesië nog niet betekent, dat het land zijn anti-imperialistische politiek heeft afgezworen. De demonstratie, die twee uur duurde, was ook gericht tegen „de Amerikaanse agressie in Vietnam en de Britse steun aan Maleisië". Volgens Antara is op bevel van het leger alle activiteit van poli tieke partijen en massa-organisa ties in Madioen (Oost-Java) ver boden. In Pati (Midden-Java) is de activiteit van de communistische partij eveneens tijdelijk verboden. Te Bondowoso in Oost-Java is een uitgaansverbod van kracht. Antara meldt verder de arresta ties van twee leden van de Indo nesische communistische partij, die uit Midden-Java vertrokken waren voor een geheime opdracht in N - Sumatra. Bladen in Djakarta mei den de arrestatie door het leger van drie linkse journalisten. Tr, Djakarta, waar nog een uitgaans verbod van kracht is, moeten alle communisten zich tegen zaterdag bij de leiding van het militaire garnizoen melden. Soekarno heeft voor zaterdag alle provinciale gouverneurs bijeen geroepen teneinde hun „belang rijke richtlijnen" te verstrekken, aldus een bericht van radio-Dja karta dat in Singapore is opge vangen. De president zou met de gouver neurs spreken over de vraagstuk ken betreffende de strijd tegen de „nekolim" en de gevolgen van de mislukte staatsgreep, zo voegde 't radiostation er aan toe. Generaal Saboer, bevelhebber van het presidentiële garderegi ment, heeft bekendgemaakt, dat 'n zuivering is voltooid in dit regi ment, waartoe kolonel Oentoeng, de leider van het rebellenleger be hoorde. 106 manschappen en offi cieren zijn beschuldigd van oproer. Honderd van hen zijn gearresteerd. Generaal Achmad Soekendro, een der leiders van Indonesische economie en een felle-anti-eommu- nist, is door president Soekarno belast met de leiding van een eco nomische studiecommissie die een toumée gaat maken door 15 lan den in Azië, Afrika, Zuid-Amerika en Europa. Volgens radio-Djakarta zijn twee officieren, van wie men sinds de mislukte opstand niets had ge hoord. door de opstandelingen om het leven gebracht. Het waren kolonel Katamso en luitenant-kolo nel Soedjono. Zij zijn door Soe karno postuum in rang verhoogd tot generaal en kolonel. Het blijkt dat de twee officieren op 2 oktober uit Djokjakarta wa ren ontvoerd. Hun verminkte lijken werden dinsdagavond op zes km van deze stad door militairen ge vonden. -1- De kwestie Kasjmir, oorzaak van strijd tussen India eu Pakis tan, vormt een nog' steeds onop- i, gelost en daardoor voor de vrede in Azië en in de gehele wereld gevaarlijk probleem. Weliswaar heeft de Veiligheidsraad, die tot tweemaal toe in ernstig gestelde resoluties beide partijen heeft op gedragen tot een bestand te ko men in zoverre succes gehad, dat de gevoehten in hevigheid zijn Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.19 11.25 11.54 0.34 12.40 0.44 12.50 OKTOBER v.m. n.m. 11.59 12.19 0.34 12.54 1.14 1.34 1.24 1.44 Okt. 21 7.15 17.34 2.39 16.55 22 7.17 17.32 4.04 17.11 23 7.18 17.30 5.28 17.26 24 25 7.20 17.28 6.50 17.42 7.22 17.26 8.12 18.00 26 7.24 17.24 9.33 18.21 Premier Ian Smith van Rhode- sië heeft woensdag in een bood schap „te elfder ure" aan de Britse regering premier Wilson van Engeland verzocht een „van staatsmanschap getuigend ge baar" te maken en Rhodesië on afhankelijkheid te verlenen. In ruil voor onmiddellijke onafhan kelijkheid stelt Smith aan Wilson een verdrag te sluiten, waarin Rhodesië garandeert dat het de grondwet van 1961 zal eerbiedi gen. Wanneer Rhodesië dit ver drag zou schenden, zou interven tie van Britse zijde gerechtvaar digd zijn. Rhodesië, aldus Ian Smith, wordt niet veroordeeld voor wat het gedaan heeft, maar wel voor wat anderen zeggen dat het in de toekomst misschien zal Smith zegt dan verder, dat de regering van zijn land bepaald heeft wat haar volgende stap zal zijn. De uitvoering en de gevol gen lpervan hingen nu volkomen af van de reactie van de Britse regering op zijn boodschap. In zijn brief verklaart premier Smith, dat de grondwet van 1961 de voorwaarden inhoudt die de Britse regering eist voor het ver lenen van onafhankelijkheid aan zijn land. Deze brief van Smith wordt beschouwd als een ultimatum aan de Britse regering. Een van tweeën: of Engeland verleent de door blanken geregeerde kolonie onmiddellijk onafhankelijkheid of het zal zich geplaatst zien te genover een eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring. De brief met het ultimatum werd naar Londen gezonden na dat men het op een regeringsbij eenkomst in Salisbury eens was geworden over de tekst. Premier Ian Smith en zijn ministers heb- ben ook het lang verwachte prin cipiële besluit over een eventuele eenzijdige onafhankelijkheids verklaring genomen. Dit besluit zal niet bekend worden gemaakt door Engelands antwoord op Smiths laatste bood schap binnen is. In Salisbury is -ien eri wel zeker van dat de Rhodesische regering zich heeft uitgesproken voor een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. afgenomen, maar toch doen zich nog' dagelijks schermutselingen voor en kan het wankele bestand ieder ogenblik door een nieuwe uitbarsting van geweld teniet worden gedaan. Een gunstige omstandigheid is, dat China zich na zijn dreigende ultimatum aan India niet op nieuw aan interventie op grote schaal te buit-en is gegaan en nu blijkbaar afwacht hoe de situatie zich zal ontwikkelen alvorens nieuwe stappen te ondernemen. Er is intussen een soort stil stand in de ontwikkelingen geko. men, die niettemin alle dreigin gen inhoudt en het is nu aan de Verenigde Naties om tot pogin gen te komen tot een oplossing voor het reeds achttien jaar du rende conflict te vinden. Beide partijen beschuldigen niet alleen elkaar er heftig van oorzaak te zijn van de moeilijkheden, maar zij zijn ook ontevreden over de volkerenorganisatie in New York. Bij die verwijten staat Pakis tan het sterkst, omdat immers in dertijd in de Verenigde Naties een door India aanvaard besluit is ge vallen om de bevolking van Kasj mir door middel van een referen dum over eigen toekomst te laten beschikken. Dit besluit is door India aanvankelijk op de lange baan geschoven en naderhand ge heel verworpen omdat, naar New-Delhi beweert, Kasjmir dui delijk blijk heeft gegeven tot In dia te willen behoren waardoor 'n volksstemming overbodig zou zijn. De Indiase regering is er zich echter maar al te zeer van be wust dat een volksstemming in dit stadium van 't conflict waar schijnlijk niet gunstig voor India zou uitvallen. Dit blijkt onder meer uil door T.uim «nrj>-yiddie' verborgen «e- houden, maar toch aan de dag ge treden bewijzen dat de in hoofd zaak mohammedaanse bevolkng van Kasjmir en vooral die van de hoofdstad van liet Indiase deel van het gebied, Srinagar, sterk pro-Pakistaans is. Bij de verdediging van haar halsstarrige weigering de bevol- ;ing van Kasjmir over eigen lot e laten beschikken, gebruikt de Tidiase regering dan ook graag n motief dat aardig klinkt maar liet geheel ter zake is. India •chermt er namelijk graag mee ,oals de Indiase minister van de fensie, Chaven, nog kortgeleden 'n een rede heeft gedaan dat, vanneer Kasjmir aan de Indiase mie zou worden onttrokken, dit *en eerste stap zou beteken-en laar de verbrokkeling van de rtaat en dat dit van „levensgei raar" zou zijn voor de „enige \ziatische democratie". Mogelijk revat deze redenering veel waar heid, maar het motief is te oppor- 'unistisch en heeft niets te ma ken met de rechten van de Kasj- mirse bevolknig. Dc Verenigde Naties zullen, willen zij aan een oplossing van het conflict bijdragen, hun taak moeten zien op het terrein waar zij uitstekende diensten kunnen verrichten, namelijk het bescher men van minderheden. Een commissie van het Ameri kaanse congres, die een onder zoek naar de antecedenten van de Ku Klux Klan instelt, heeft woensdag Robert Shelton, de lei der van deze geheime organisa tie, als getuige afgewezen. Shel ton weigerde ook woensdag op vragen van de commissie te ant woorden. Deze waarschuwde de Klan-ieider dat tegen hem maat regelen kunnen worden genomen wegens belediging van het con gres. De Europese commissie heeft haar goedkeuring nog niet gege ven aan de verkoop van negen duizend ton koelhuisboter met een prijsreductie van vijftien procent, waarmee het produkt- schap voor zuivel in Nederland zou willen beginnen op 1 novem ber a.s. of, als sommige bestuurs leden van het schap hun zin zou den krijgen, zelfs eerder. De voorzitter van het produktschap, ir. B. van Dam, deelde dit mee aan het bestuurslid de heer S. van der Ploeg, die er in de rond vraag naar informeerde. Volgens een publikatie is van Belgische kant voorgesteld, de beslissing over het goedkoop ver kopen van koelhuisboter aan de E.E.G.-ministerraad over te la ten. De Belgen zouden willen be vorderen dat de boteroverschot- ten worden uitgesmolten of in de voedingsindustrie worden ver werkt. De Nederlandse en Duitse leden van het beheercomité waarin de regeringen der lid staten zijn vertegenwoordigd waren daar echter fel tegen ge kant. In Duitsland is reeds goedkope boter verkocht. De Franse ver tegenwoordiger zou nog al tijd volgens „Agrar-Europe" eveneens de beslissing aan de E. E.G.-ministerraad willen overla ten. Het Franse ministerie van landbouw zou een regeling wil len waarbij ook niet alleen inge leverde, maar ook door particu lieren opgeslagen boter tegen verminderde prijzen kan worden afgezet. „Ik betwijfel sterk of het over het algemeen voortreffelijke Ne derlandse ambtenarencorps het door u aangemoedigde werk van een grote schare amateurdetecti ves erg op prijs zal stellen". Dit schrijft een jonge liberale politicus, de heer L. van Leeu wen te Rotterdam, in een open brief over minister Vondeling. De minister van financiën riep de zer dagen via de televisie iedere Nederlander op naar mogelijkhe den te zoeken om onnodige uit gaven te vermijden. De heer Van Leeuwen schrijft het principieel onjuist te vinden het hele volk aan het neuzen en speuren te zetten. De ambtelijke dienst heeft zijn eigen controle organen. Bovendien laten de sta- ten-generaal als hoogste contro le orgaan zich ook niet onbetuigd. Indien iedereen gaat speuren, dan kunnen beroepscontroleurs in overheidsdienst hun hoogste chef dankbaar zijn voor het bre vet van onvermogen. De heer Van Leeuwen vindt de oproep van de minister „wanneer u meent, dat ambtenaren te veel geld uitgeven, of dat overheids- werk goedkoper kan worden uit gevoerd, laat het dan aan mij weten" onjuist. Hij beveelt hem studie van in de tweede kamer gesuggereerde vermindering van uitgaven aan. President Johnson zal van daag het ziekenhuis kunnen ver laten. Officieel is woensdagavond meegedeeld dat de president, die een galblaasoperatie heeft onder gaan, alleen nog de nacht in het ziekenhuis zal moeten doorbren gen en dan op elk willekeurig ogenblik kan vertrekken. Het jongste onderzoek heeft aangetoond dat de patient in zepr goede staat verkeert. Men heeft het moment van het vertrek nog niet vastgesteld. De president gaat rechtstreeks naar het Witte Huis. Hij zal het voorlopig kalm aan doen maar dit zal wel niet al te lang kunnen duren, gezien de grote hoeveel heid werk die de Amerikaanse leider moet verzetten.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1