Lekkage in metro-tunnel in Rotterdam BRYLCREEM kies nü de Philips band recorder naar uw hart... ...tijdelijk èn dagelijks kans op f1.000.- Philips artikelen! PHILIPS gerecht te Terneuzen Voor hem.voor haar Pagina 5 HOGE RAAD VERNIETIGT ARREST IN SCHOTSE MOORDZAAK Britse conservatieven niet erg nationalistisch De leider van de Britse conser vatieven, Edward Heath, heeft zaterdag het in Brighton gehou den partijcongres gesloten met een rede waarin hij verklaarde dat zijn partij een politiek „made in Britain" wil blijven vol gen, zonder evenwel erg nationa listisch te zijn. Groot-Brittannië moest men, zei hij, een nieuwe plaats in de wereld geven zon der bitterheid en spijt maar met verbeeldingskracht en beslist heid. Overigens gaf hij ide rege ring-Wilson de schuld van de fi nanciële crisis welk 't pond ster ling bedreigde. De labour-rege- ring had 't tekort op de betalings balans voor politieke doeleinden uitgebuit en daardoor onzeker heid geschapen, aldus Heath. DEZELFDE OORZAAK IN MAART KLAAR ANDERHALVE METER WATER BENZINE, AUTO'S EN ALCOHOL IN BELGIE DUURDER The perfect l hairdressing Hoe vaak hebt u zich al niet een bandrecorder gewenst? Nü is het de tijd om die wens te ver vullen. Want iedere dag is er een koper van 'n Philips bandrecorder die als prijs 1000 gulden aan Philips artikelen ontvangt. Gun u nu het plezier en de ontspanning die een Philips bandrecorder biedt. Dan gunt u tevens u en uw gezin een grote kans om voor 1000 gulden kleine en grote harte- wensen in vervulling te zien gaanUw leveran cier heeft uw lievelingsrecorder en het wedstrijd formulier. 278.- 298.- 418.- 648.- 698. 928.- 498.- t is n uw merk van service en vertrouwen KINDER BOEKENWEEK 1965 woppsrino- V() oktober 1965 IJK V K11F 7KFTTW Zitting van 19 oktober 1965. KAPELAAN VOND BOETE TE HOOG Op 13 juni reed C. O. te Vo gelwaarde met zijn auto over de Rapenburgse weg en kwam daar bij het inhalen op het lin kergedeelte van een kruising terecht. Verdachte erkende dit maar zei het „een blote" overtreding te achten. „Meer wordt u ook niet ten laste gelegd", repli ceerde de kantonrechter mr. C. J. M. van Hees, doelende op de aanrijding die op een ander was gevolgd. De officier van justitie mr. Th. Lebret noemde het een echt „kreukelgeval", nabij de Kreu- kelstraat gebeurd. De betreffen de auto zat na de aanrijding n.l. vol' deuken en kreukels. Hier was sprake van een formele overtreding en hij wilde hier voor dan ook een formele boete eisen ten bedrage van 20,—. Gedaagde O., die kapelaan is, vond deze boete aan de hoge kant, maar de kantonrechter vonniste conform met de ge bruikelijke mededeling, dat de kans op hoger beroep open stond. „VIEL DANK" Mevrouw E. Z. uit Essen (D.) stond terecht omdat zij op 6 juni te Vogelwaarde op de Sas- dijk zonder noodzaak met haar auto links was afgebogen en zodoende een lichtmast had ge ramd. We hoorden uit haar mond een positief geluid: „Es tut mir Leid", zei ze. Waarop de officier haar vroeg, als zij er zoveel spijt van had, waarom de schade dan nog niet betaald was. Dat kwam, zei de Duitse dame, omdat de afwikkeling door een Duitse verzekerings maatschappij een ingewikkelde procedure is en nogal tijdro vend. Toen zij dit toelichtte, kreeg zij ten antwoord dat in Nederland de verzekerings maatschappijen op precies de zelfde wijze de schade regelen. „Es ist nichts böses gewesen", zei de dame weer. De officier wilde dit in zijn vordering van 20 tot uiting brengen. Gedaagde vroeg toen op on geruste wijze of zij na een ver oordeling nog een blanco straf register in Nederland heeft. „Dit wordt niet geboekt", zei de kantonrechter. De uitspraak was opnieuw 'n meevaller voor mevrouw Z.: 15 boete. „Viel Dank", zei ze en ze ver liet de rechtszaal. BROMFIETS WERD NIET IN BESLAG GENOMEN Bepaald verbolgen was mr. Van Hees over de wijze waar op K. B. te Terneuzen zich ge droeg. B. was bekeurd omdat hij zijn vijftienjarige zoon op een bromfiets had laten rijden. Tegen de politie had B. ver teld dat hij de bromfiets voor zijn Zoon had gekocht en hij wist, dat deze er geregeld op reed. Zijn vrouw had eenzelfde verklaring afgelegd en zoonlief had ook gezegd 'dat hij de brom fiets regelmatig gebruikte. Nu echter ontkende B. dit. Hij had de bromfiets gekocht om er zelf mee naar zijn werk te rijden. Hij had zijn zoon nim mer toestemming gegeven deze te berijden. Kantonrechter: „Is het ver baal dan helemaal uit de duim gezogen? Verzint de politie dat zo maar allemaal?" „Wie een brommer voor zoonlief van 15 jaar gaat kopen, heeft ook de bedoeling deze erop te laten rijden en is lelijk in overtre ding", sprak mr. Lebret. Hij vorderde 50 boete en ver beurdverklaring van de brom fiets. De kantonrechter sloot zich bij de boete-eis aan, maar gaf de bromfiets vrij. NIET MEE TE PRATEN Het was met P. W. te Hulst een enigszins eigenaardig ge val. Op 18 mei zou hij met zijn auto niet hebben gestopt voor de stopstreep op de Vismarkt te Hulst. In een vorige zitting had W. toegegeven, dat de auto een Volkswagen wel van hem was, maar hij verklaarde toen dat hij er de bewuste dag niet mee had gereden. W. was niet verschenen, wel de verbalisant, wachtmeester T. C. de Koek te Westdorpe, die zei: „Met deze man valt niet te praten". Officier en kanton rechter achtten het feit bewe gen en W. werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot een boete van 25. BOETE WAS AL BETAALD... De Belg K. C. J. M. uit Ber- chum was bij zijn verweer niet zuinig met woorden. Hij had op 11 juni uit een uitrit op de Ter- neuzense weg te Zaamslag op het rijwielpad een bromfiets berijdster aangereden. De Belg, wiens vrouw tijdens het ge beurde naast hem zat, ontkende enige schuld aan het ongeval. De officier eiste een boete van 30. Tot grote verrassing van deze en de kantonrechter ant woordde M.: „Die heb ik al be taald, opgestuurd per post naar Holland". „Ik begrijp niet, wat u dan hier komt doen," sprak de officier verwonderd. Onderzocht zal worden of M. inderdaad op de gestelde datum het schikkingsbedrag heeft vol daan. Deswege volgde aanhou ding van deze zaak. MOEILIJK STRAATJE P. W. te Terneuzen was op een verlaat uur in juli met zijn bromfiets tegen een stilstaande auto in' de Kazernestraat aan gereden. Zelf had hij hiervan nogal wat narigheden onder vonden in de vorm van diverse verwondingen. W. had voor het ongeval geen enkele verklaring. Het is een moeilijk straatje met slechts een gedeeltelijk bran dende verlichting, zei hij. Mr. Lebret was van mening dat gedaagde te hard en onvol doende oplettend het straatje was ingereden en vorderde 50 boete. Mr. Van Hees hield reke ning met de onprettige gevol gen voor de bromfietser en von niste 35. R. R. H. F. A. te Roosendaal was op 27 augustus met zijn auto in de Axelsestraat aange houden omdat hij onvoldoende verlichting voerde. De eis be droeg 40 en de uitspraak 30. J. A. M. te Terneuzen had in de Axelsestraat op 11 augustus met zijn bromfiets te hard ge reden. De jeugdige overtreder wond er geen doekjes om en gaf zijn fout toe. Mr. Lebret zei dat het harde rijden door brom fietsers te vaak aanleiding gaf tot ongelukken en eiste 25 boete. De uitspraak was con form. A. F. de R. uit Hulst had voor de tweede maal de wet over treden door zonder vergunning een woning te verbouwen. „Geen eigen woningwetje en geen eigen bouwvergunning er op na gaan houden", was de mening van de kantonrechter, die De R. conform de eis tot 25 boete veroordeelde. De Hoge Raad der Nederland den heetf dinsdag het arrest van het gerechtshof in Den Haag ver nietigd, waarbij de dertigjarige zeeman H. W. P. te Rotterdam tot twaalf jaar gevangenisstraf zonder aftrek was veroordeeld wegens moord op een vrouw in Schotland en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Amster dam. P. wordt ervan beschuldigd op 26 april van het vorig jaar de 24-jarige wasvrouw Jessie Gib son te Grangemouth in Schot land te hebben vermoord. De zeeman die steeds heeft ontkend, was door de rechtbank in Rotterdam in eerste instantie veroordeeld tot vijftien jaar ge vangenisstraf. Volgens het arrest van de Hoge Raad heeft het hof opzet afge leid zonder dat met redenen te omkleden. Precies 24 uur nadat een van de 25 arbeiders die in de tunnel voor de metro onder de rivier de Maas in Rotterdam aan het werk waren, de kreet had geslaakt „hij lekt", zijn de autoriteiten die voor de tunnelbouw verantwoor delijk zijn, onder leiding van wethouder mr. Bavink met een voorlopige verklaring voor het gebeurde voor het voetlicht ge treden. Ir. Plantema, onder wiens di recte leiding de metrowerken worden uitgevoerd, meende dat de trillingen die worden opge wekt om de stalen damwand op de zuidelijke oever te kunnen trekken, een zandverschuiving hebben veroorzaakt waardoor het half in en half boven het wa ter liggende tiende tunnelseg ment 35 centimeter omhoog is ge drukt en de voeg tussen dit en het 9e segment dat onder water ligt, gedeformeerd is waardoor een lek ontstond. Wethouder Bavink noemde het gebeurde een naar incident waar van de consequenties nog niet te overzien zijn. Hij meende echter dat het woord „ramp" misplaatst is en de technici geloven dat, wanneer de voorlopige veronder stelling juist mag zijn, het euvel wel te verhelpen is, zij het dan dat met name het moeilijke tech nische probleem om tunnelstuk 10 netjes op zijn plaats te krij gen, wel enig hoofdbrekens zal kosten. Het ongeluk kan dezelfde oor zaak hebben als vele jaren gele den het vreselijke spoorwegonge luk bij Weesp. Wanneer nat zand aan trillingen wordt blootgesteld, kan het zich van het ene op het andere moment tot een lopende brij omvormen. In Weesp gleed de spoordijk, toen de trein over de rail reed en daardoor een tril ling veroorzaakte, plotseling als een dikke brij onder de rails weg. In de Koningshaven is vermoede lijk de twee meter dikke zand laag, die onder w.ater op het tun nelstuk rust voor een klein deel van het dak van de tunnel af gegleden om zich daarna tussen de tunnelbodem en de heipalen te persen waarop de tunnel rust. Het feit dat het 90 meter lange tunnelstuk uit 6 sectoren bestaat en dus in zekere mate elastisch is, voorkwam dat de scheuren optraden. De lekkage deed zich dan ook grotendeels aan de on derkant voor, terwijl van boven een dikke regen naar beneden kwam. Inmiddels schijnt het sa mengeperste zand een prop in het lek te hebben gevormd, waardoor het water zo langzaam binnen stroomt dat het met pompen op peil kan worden gehouden. water 4 cm in de vijf minuten een flinke lekkage dus. Het tiende tunnelstuk ligt in een sleuf, die ten dele in de ri vier en ten dele in de Wilhel- minakade is gegraven. Nu het tunnelstuk op zijn plaats is en is afgemaakt, wilde men de kost bare stalen damwanden, op de vaste wal aangebracht om de sleuf droog te houden, verwijde ren. Dat gebeurt door trilling op te wekken waardoor tussen staal en zand verdwijnt en men de stalen plaat met een hijskraan uit de grond kan trekken. Deze zware trillingen zouden het zand in beweging hebben gebracht. Men overweegt nu de damwand rustig te laten zitten. Noodzake lijk is het verwijderen niet. De tunnelsegmenten rusten op heipalen en de ruimte eronder is niet noodzakelijkerwijs met zand opgevuld. Daardoor kreeg de zandbrei kans onder het tun nelstuk te dringen en een op waartse druk uit te oefenen. Dit zand weer te verwijderen, waar door de tunnel weer op de palen komt te rusten is een probleem dat misschien pas na weken op te lossen is. Juist dan is er ten eerste geen kans op herhaling, omdat men de damwand laat zitten en dus geen heftige trillingen meer op treden en ten tweede is er dan geen enkel gevaar voor de an dere tunnelsegmenten. Merkwaardig is overigens dat aan de noordzijde waar het werk eerder klaar was, op dezelfde wijze de damwanden getrokken zijn zonder dat zich enig incident voordeed. Ir. Bavinck merkte tenslotte op dat bij dergelijke grote werken als de metrobouw altijd enige risico's moeten wor den gelopen, omdat hoe zorgvul dig alles ook wordt bekeken de consequenties van bepaalde sa menlopende omstandigheden niet altijd te overzien zijn. Wat zich thans heeft voorge daan, heeft niets te maken met de veiligheid van de tunnel. Men is nog doende met de afbouw. De tunnel zou pas in maart geheel klaar zijn. Voorlopige peilingen en water passingen hebben vastgesteld dat tunnelstuk negen en de overi ge stukken die onder de Maas doorlopen van de noordelijke naar de zuidelijke oever keurig op hun plaats liggen. Ook de voe gen tussen de andere stukken, die grotendeels nog pas één zekering hebben, vertonen nergens afwij kingen. In het diepste deel van de tun nel staat nu anderhalve meter water. Aanvankelijk steeg het De Belgische regering over weegt de verhoging van een aan. tal belastingen, waardoor vooral benzine, dieselolie, auto's en al cohol' duurder zullen worden. Naar dinsdag in Brussel wordt vernomen moet in overleg met de twee regeringspartijen de katholieke en de socialistische partij nog een definitieve be slissing worden genomen. Ook zou de omzetbelasting in het algemeen met één procent worden verhoogd tot 7 procent. De benzine zou 7,2 cent per liter duurder worden, terwijl dieselolie zou worden belast met een extra belasting van 4% procent. De weeldebelasting op auto's, die nu 16 procent bedraagt, zou voor sommige prijsklassen stijgen tot 21 procent. Ondanks een officiële tegen spraak blijven ook geruchten de ronde doen, dat de kijk- en luis tergelden zouden worden ver- Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Bryicreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Bryicreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Bryicreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Bryicreem - ook voor Uw haar I m ■m U ;i: mM-i Automatische recorder (boven afgebeeld). Gezinsrecorder bij uitstek. Zeer eenvoudige bediening. Twee sporentechniek, band- snelheid 9,5 cmlsec. Automatische volume-regeling bij opname. Pauze-toets en toonregeling. Compleet met gevoelige microfoon, 13 cm spoelen, 270 m langspeelband en verbindings- OQQ snoer. I Cassette-recorder met compact-cassette. Direct speelklaar. Sublieme batterij-recorder voor binnen en buiten. Eenvoudige bediening. Mono-recorder met twee bandsnelheden. Met automatische opname-sterkte-regeling in teakhouten kast. Stereo-recorder met twee bandsnelheden. Magnifieke stereo-opname en weergave. Mono-recorder met vier bandsnelheden. In fraaie teakhouten kast Stereo-recorder met studio-kwaliteit. Vier bandsnelheden. 54029 hoogd van 960 tot 1200 francs per jaar (ruim 90 guldten). De totale opbrengst van de nieuwe belastingen moet onge veer 15 miljard francs (108 mil joen gulden) bedragen. De regering zou er voorts naar streven het eindbedrag van de begroting voor 1966 te beper ken tot 2Q0 miljard francs. Dit is ruim 30 miljard meer dan in 1965. De kinderboekenweek 27 oktober tot 6 november heeft tot thema „Het kind en de dierenwereld". Er bestaat een nauwe band tussen het kind, het boek en het dier, want een groot gedeelte van het kinder boekenfonds van de Nederland se uitgevers bestaat uit boeken die het dier tot onderwerp hebben. Het geschenk van de kinderboekenweek (bij aankoop van ƒ5,aan kinderboeken) is dit jaar een vierkleurenplaat met een afbeelding van een zittende chimpansee. Deze staat ook op de kinderboekenfolder, die in een oplage van 1,2 mil- -t joen exemplaren wordt ver spreid op alle lagere scholen. Op woensdagavond 27 okto ber wordt de kinderboeken week geopend in het aquarium van Artis te Amsterdam en te vens de prijs voor het kinder boek van het jaar uitgereikt aan de Amsterdamse journalist auteur Paul Biegel wiens boek „Het Sleutelkruid" werd be kroond.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5