,,'t Kotje" feestelijk geopend Huurcompensatie wordt 1,25 Ontmoetings centrum voor de jeugd van 14 tot 18 jaar AMSTERDAMSE CHAUFFEUR STEEKT KIND VAN GOED DRIE MAANDEN MET BROODMES DOOD VOLGENDE WEEK ZIJN ALLE CASINO'S IN ONS LAND GESLOTEN MINIMUM VAN TWEE GULDEN PER WEEK OFFICIËLE OPENING VAN DE OPENBARE KLEUTERSCHOOL „HUMMELHOF" TE SLUISKIL Woensdag' 20 oktober 1965 HF, VRIfF /ri-rw Pagina 3 Meer fietsen minder hartziekten Ernstige mishandeling in KraSingse bos FOTOGRAFENSTAKING IN LONDEN Westduitser bekent moorden op prostituees Terneuzen VOOR WINTER EN ZOMER TEGEN VORSTEN ROEST! Goedkeuringswet huwelijk Beatrix 10 november in Tweede Kamer Westduitse Truck met oplegger gekapseisd JURIST SCHREEF BELEDIGENDE BRIEF AAN NOTARIS Exploitanten ingelicht 1 diplomaat beschuldigd Hazardspel reel opbouwwerk te Terneuzen in de Hoogsteeg (nabij de Markt) ge- een resolutie die op het on- langs gehouden tweede nationale congres ter be strijding van hartziekten in Washington werd aan genomen. Zo .wordt ver- meld in een publikatie van de „Stichting Fiets". Tij dens het congres dat door Na een periode van hard werken meer dan 600 vakartsen en veel hulp van sympathiseren- werd bijgewoond werd het den is dinsdagmorgen op feeste- verband tussen fietsen en lijke wijze ,,"t Kotje" van de aige- gezondheid verschillende mene stichting voor sociaal cultu- malen onderstreept. opend. De heer M. A. Hage, directeur van de rijkskweekschool te Middel burg, wees in zijn gelukwens on het belang van de vorming en de opvoeding van de kleuter op weg naar volwassenheid. De basis voor de gelukkige mens van straks kan worden gelegd op de kleuterschool van nu, aldus de spreker. De hoofdleidster, mej. Van de Berge, getuigde van haar grote dank jegens allen, die hebben me degewerkt haar schooltje te maken tot wat het geworden is. De over Om hartziekten te bestrij den moet het fietsen wor den bevorderd". Dit was (Adv.) De 30-jarige chauffeur .T. P. B. Heeft maandagnacht in zijn vroe gere woning aan het Dapperplein In Amsterdam hel: jongste kind van zijn gewezen echtgenote, de 3'{. maand oude Gino, in een vlaag van woede met een broodmes doodge stoken- De chauffeur was donderdag uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens het plegen van diverse diefstallen 27 maanden had door gebracht. Na zijn ontslag zocht hij contact met zijn vroegere vrouw, die tijdens zijn detentie van hem was gescheiden en kennis had ge kregen aan een andere man. Hoe wel de vrouw hem duidelijk maak te, dat zij niets meer van hem wil de weten, begaf hij zich tegen één uur *s nachts naar haar woning, waar zich ook haar toekomstige echtgenoot bevond. Hij trapte de deur in en kwam binnen met het broodmes in zijn hand. Op zijn ver zoek trok de andere man zich te rug. De vrouw werd bang en verzon een excuus om zich terug te trek ken. Toen zij niet terugkwam, werd de chauffeur razend en stak hij de in zijn bedje liggende Gino dood. Nadat hij de deuren van de woning met meubilair had gebar ricadeerd, ging hij voor het ge opende raam staan en liet hij we ten, dat hij ook een ander kind, zijn 6-jarige dochtertje Vera, zou doodsteken als men zou Vachten binnen te komen. De hele nacht van één uur tot half zeven hebben verschillende politiemannen onder leiding van hoofdinspecteur Koppejan ge tracht de man tot andere gedach ten te brengen. Omstreeks drie uur kregen twee kennissen van B., de 32-jarig t chauffeur W. J. en de 21-jarige betonvlechter M. B., van de chauf feur toestemming om boven op 't portaal te komen. Zitroffen daar op een wasmachine iTet in een de ken gewikkelde lichaampje van Gino aan, dat onmiddellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht. Daar kon men alleen de dood con stateren. Na veel gepraat lukte het de po litie tenslotte de chauffeur te be wegen zijn mes naar beneden fs gooien en toegang tot de woning te geven. Hij liet zich daarna ge willig naar het bureau geleiden, waar hij werd ingesloten. De politie in Rotterdam- heeft een 34-jarige metselaar gearres teerd omdat hij een vrouw, de 20- jarige trimster, W. M. Visser, met een stok een zodanige klap heeft gegeven dat haar milt scheurde en alleen snel operatief ingrijpen voorkwam dat de vrouw overleed. Een en ander speelde zich een week geleden af in het Kralingse bos. De hond van mej. Visser be gon te vechten met de hond van de metselaar en bij haar pogingen de vechtende dieren te scheiden, zou de vrouw de hond van de man een klap hebben gegeven. Dit maakte de metselaar zo ra zend, dat hij de vrouw sloeg. Aanvankelijk leken de gevolgen van de klap niet ernstig, maar enkele dagen na het incident kreeg de vrouw hevige pijnen en moest bij een spoedoperatie de gescheurde milt worden verwij derd. De man zal wegens zware mis handeling worden vervolgd. Toen koningin Elizabeth en prins Philip, terug van vakantie in Schotland, gisteren op het Euston-stadion in Londen aan kwamen, hielden alle persfoto grafen hun toestel op de grond gericht. Naar een hunner mee deelde is tot deze staking beslo ten omdat zij zich te kort gedaan voelen door een hoffunctionaris, die hun bij een vorige gelegen heid verbood het koninklijk paar dichter te naderen dan tot op zestig meter. Een 28-jarige monteur uit Bonn, Dieter Götze, heeft dins dag na een verhoor van zeven uur bekend de drie Parijse pros tituees die in de loop van de vo rige week gewurgd werden ge vonden, te hebben vermoord. De man was maandag in een hotel in de Franse hoofdstad aangehou den. Generaal vooruit te lopen, tot het college van rijksbemiddelaars wen den met 't verzoek in overleg met de Stichting van de Arbeid de machtiging beschikking waarom de stichting heeft gevraagd voor te bereiden, zodat deze, indien de Staten-Generaal de voorgenomen huurverhoging per 1 januari 1966 heeft aanvaard, terstond nadat de wet zal zijn tot stand gekomen, de finitief kan worden vastgesteld. Met betrekking tot de compen satie voor de voorgenomen huur verhoging ten behoeve van bejaar den e.d. wordt medegedeeld, dat overeenkomstige maatregelen als bij vorige huurverhogingen wor den voorbereid. De voorzitter, de heer P. J. Huij- brecht, kon een groot aantal ge nodigden, waaronder het college van B. en W. begroeten. In dit openingswoord zei de heer Huijbrecht o.m. dat het nodig is dat de inwoners van Terneuzen zelf meewerken aan de vergroting van de leefbaarheid van hun ge meente omdat veel inwoners van buiten Zeeuws-Vlaanderen zullen komen. Zij zullen wellicht voor zieningen moeten achterlaten, die wij in Terneuzen nog niet kunnen bieden, aldus de voorzitter. Hij noemde ,,'t Kotje" een ont moetingscentrum voor de jeugd van 14 tot en met 18 jaar, van welke levensbeschouwing dan ook Ter plaatse Teeds bestaand jeugd werk vindt zijn oorsprong en doel in een confessionele beschouwing, zo merkte de heer Huijbrecht op. Hij wees er op dat dit werk van geheel andere aard is dan het club- en buurthuiswerk dat de algemene stichting bedrijft. De heer Huijbrecht zei tenslotte te hopen dat de samenwerking met andere jeugdverenigingen van prettige aard zal zijn. Burgemeester Rijpstra was van mening dat de stichting een pro gressieve daad heeft gesteld, door aan te sluiten op de ontwikkeling De heer Huijbrecht verwelkomt burgemeester Rijpstra en secre taris Van Pagee vóór ,,'t Kotje". van Terneuzen. De burgemeester was er dan ook van overtuigd, dat de stichting een wezenlijke bij drage levert aan de leefbaarheid van de gemeente. De verbouw im poneerde de burgemeester in hoge mate toen hij opmerkte dat hét ge bouw door de verbouwing inder daad ,,'t Kotje" was geworden »n dat van „het kot" van vroeger niets meer was overgebleven. De burgemeester zei bewonde ring te hebben voor de samenwer king met andere groeperingen op het gebied van de jeugdzorg. Mej. A. W. Bos van de aid. voor lichting van de vereniging „Pro Juventute" merkte in haar felici tatietoespraak op dat de vereni ging altijd blij is, wanneer er iets voor de jeugd wordt gedaan. Uit het aktieve aandeel dat de ieugd aan de herbouw van ,,'t Kotje" heeft gehad, meende mej. Bos te kunnen vaststellen dat de jeugd hiervoor toch wel een duidelijke belangstelling heeft. Mevr. W. KesSpruijt, hoofd leidster van de stichting, bracht dank aan alte medewerkers voor de verbouwing. Zij merkte op dat ,,'t Kotje" niet alleen dient tot vrije-tijdsbesteding en dansen, maar als ontmoetingscentrum voor de jeugd. De wethouder van financiën, de de heer H. de Meijer, had bewonde ring voor de wijze waarop dit in terieur met bescheiden middelen tot stand was gekomen. In de ogen van de wethouder heeft dit veel meer waarde dan een groot nieuw gebouw. Ds W. H. Gispen, die sprak na mens de stichting Gereformeerd Jeugd- en Buurthuiswerk, sloot de rij der sprekers. Hij meende dat de Terneuzense gemeenschap dank baar zal zijn voor wat hier tot stand is gebracht, ,,'t Kotje" ver haalt van het plezier waarmee de verbouwers het werk ter hand hebben genomen. Ds Gispen besloot met de hoop uit te spreken op 'n goede samen werking. Ga voor permanente bescherming van bet koelsysteem naar een Esso dealer. Hij vertelt u hoe belangrijk dit nieuws is voor üw auto Het wetsontwerp waarbij toe stemming tot het aangaan van een huwelijk door prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg wordt gevraagd, zal op woensdag 10 no vember in een openbare vergade ring van de Tweede Kamer worden behandeld. Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft dit giste ren in de Tweede Kamer meege deeld. Dezelfde dag komt aan de orde het wetsontwerp tot naturalisatie van de heer Von Amsberg. Dinsdagmiddag te kwart voor twaalf reed 'n truck met oplegger, geladen met betonijzer, bestuurd door chauffeur C. v. d. P. uit Heu- kelum en eigendom van de trans portonderneming J. W. van 'tV. uit HardinxveldGiessendam, over de Axelsestraat in de rich ting Driewegen. Bij het inrijden van de tweede bocht bij garage Voet naar de invalsweg kapseisde de oplegger, de truck meeslepende. Daar op dat moment geen kraanwagen beschikbaar was duurde het tot half vijf eer een kraanwagen van garage Visser de truck met oplegger weer recht zette. Inmiddels was van de trans portonderneming een andere truck met oplegger gearriveerd, welke de lading betonijzer heeft overgenomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Adv.) Conform de eis heeft de Arn hemse rechtbank de 55-jarige ju rist C. F. K. uit Erichem veroor deeld tot een boete van 1000 gul den. K. zou voor een boerenar beider een brief aan een notaris in Buren hebben geschreven, die beledigd was voor deze notaris. De brief was doorspekt met ver wijzingen naar wetsartikelen. De notaris had zelf geen klacht wil len indienen, maar had de brief laten lezen aan een lid van de kamer van toezicht. De officier van justitie was in het geval ge mengd. De zaak zou aanvanke lijk voor de politierechter dienen, maar de jurist had toen bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding. Als een gewonde rups lag de trailer netjes langs de midden berm van de „Invalsweg". Volgende week zullen in ons land alle casino's zijn gesloten. De exploitanten van de rouletteach tige (behendigheids-) spelen kun nen inbeslagneming van de ap paratuur voorkomen door zelf tijdig de deuren te sluiten. De mensen die graag een gok je wagen of hun behendigheid willen aanwenden om een paar centen te verdienen, zullen niet meer in Nederland terecht kun nen, waar thans tussen de twin tig en 25 speelgelegenheden voor al in de weekeinden grote belang stelling genieten. Het zal geen verschil uitmaken of gespeeld wordt in een beslo ten kring of in het openbaar. De meeste casino's in ons land ken nen een besloten sfeer door aan bieding van een lidmaatschap of inschrijving in een register als de speler zich de eerste keer aan dient om te spelen. In drie plaat sen is het spel openbaar. Daar kan iedereen naar goeddun ken van de leiding van het be drijf aan het spel deelnemen, waarvoor de burgemeesters ver gunningen hebben afgegeven. In diverse plaatsen staat de politie geveed om de exploitan ten van speelgelegenheden in te lichten over de voorgenomen maatregelen: als over enkele da gen de zaak niet is gesloten, komt de politie het doen, die dan tevens de speeltafels en andere installaties in beslae zal nemen. Het blijkt, dat de minister van justitie, dr. I. Sam,kalden, de pro cureurs-generaal bij de gerechts hoven heeft meegedeeld dat hij het een juist en gewenst beleid acht, dat tegen gelegenheden waar rouletteachtige spelen wor den geëxploiteerd, terstond wordt opgetreden met inbeslagneming. De officieren van justitie kunnen de exploitanten een aanwijzing geven binnen enkele dagen 'de zaak te sluiten. Als nog nieuwe speelgelegenheden worden ge opend, kan overwijld tot verbali sering van de aansprakelijke per- Het Russische regeringsblad Izwestia heeft een Westduitse di plomaat in Moskou beschuldigd van pogingen, anti-Russische propaganda te verspreiden en gegevens te vergaren voor 't bu reau in Bremen van de rooms- katholieke lekenorganisatie Opus Dei. Het blad gaf als zijn oordeel te kennen, dat de diplomaat de 44-jarige eerste secretaris van de Westduitse ambassade, dr. Alois Mertens de Sowjet- Unie zou moeten verlaten. sonen en inbeslagneming van de apparatuur worden overgegaan. Minister Samkalden is van oor deel, dat het gelet op de inlei dende paragraaf van de wet op de kansspelen niet de bedoe ling van de wetgever is geweest deze spelen een ruimere kans te geven dan voordien. Bovendien sluiten volgens de minister de overwegingen van het arrest van het gerechtshof in Amsterdam in de „Saturnezaak" aan bij de eer der gevormde jurisprudentie over loterij en hazardspel. De regering acht de door ste Stichting van de Arbeid aanbe volen huurcompensatie van 1,25 (met een minimum van 2,per week) aanvaardbaar. De ministers Veldkamp en Bogaers delen hier over in een brief aan de Tweede Kamer het volgende mede. De regering heeft geconstateerd dat de Stichting van de Arbeid bij haar berekeningen is uitgegaan van de tot dusver gevolgde metho de. Zoals bekend leidt deze in een aantal gevallen tot een zekere overcompensatie, welke evenwel enerzijds nooit geheel te vermij den is en anderzijds, gelet op de sociale positie der laagst bezoldig den aanvaardbaar moet worden geacht. De regering kan zich met het advies van de Stichting van de Ar beid verenigen. De minister van sociale zaken zal zich daartoe, zon der uiteraard daarmede op de be raadslagingen over de huurver hogingen van de minister van volkshuisvesting met de Staten- De nieuwe kleuterschool te Sluiskil. Maandag 18 oktober werd de nieuwe openbare kleuterschool „Hummelhof" aan de Louisastraat te Sluiskil officieel geopend door mej. M. J. de Jonge, inspectrice van het kleuteronderwijs te Mid delburg. Om 3 uur kwamen de ge nodigden in de zaal boven de brandweerkazerne bijeen. Burge meester Rijpstra sprak een woord van welkom en schetste de tot standkoming van de school binnen het raam van het beleid van het gemeentebestuur. Spreker roemde de sfeer van eenheid, die zo ken merkend mag worden genoemd voor de verschillende takken van onderwijs in Sluiskil. Hij toonde zich verheugd Sluiskil verrijkt te zien met een fraai gebouw als deze nieuwe school. Mej. De Jonge die hierna het woord voerde, wenste het ge meentebestuur en de hoofdleidster, mej. L. A. van de Berge, van harte geluk met de nieuwe school en sprak de hoop uit, dat de kinderen zich later nog hun kleuterschool- tijd, die in het geheel der opvoe ding zo'n belangrijke tijd is. zou den herinneren. Architect 't Hooft bracht dank aan allen, die aan de totstandkoming van het gebouw hadden medegewerkt. Hierna bood de schoolarts dokter Timmer zijn gelukwensen aan, gevolgd in de rij van sprekers door de beer J. A. Lauret, die namens de vereniging Volksonderwijs afdeling Sluiskil een geschenk in de vorm van een lectuurmand aanbood. De voorzitter van de Stichting Tweede Kleuterschool, de heer Bouman, gaf een historisch over zicht van de totstandkoming van de school en bood namens de stich ting een cadeau aan, dat bestond uit een hypermoderne bandrecor der-diaprojectorcombinatie. De dank voor dit fraaie geschenk werd uitgesproken door de heer S. van der Meulen, voorzitter var. de oudercommissie. gang van het lokaal van de open bare school „De vrije vlucht" naat de nieuwe school was voor de leidster en haar kinderen een even verheugende als verrassende ge beurtenis geweest. Als laatste in de rij van sprekers kwam zuster Gertrude aan het woord, die de hoop op een voort zetting van de goede verstandhou ding tussen de scholen uitsprak. Nadat burgemeester Rijpstra de sprekers dank had gezegd voor hun woorden vertrok het gezel schap naar de kleuterschool, waar mej. De Jonge de officiële opening verrichtte. In de kleuterklas zelf voerden de kinderen een spelletje op, waarbij ze door het aanbieden van anjers hun vreugde te kennen gaven aan de inspectrice. Na een bezichtiging van de school werd de opening besloten met een receptie in de bovenzaal van de brandweerkazerne. Inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge ont vangt van een klein meisje de sleutel om het nieuwe gebouw te openen. Op de achtergrond hoofdleidester mej. L. A. v/d Berge,

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3