Tweede Kamer keurt gemeentelijke herindeling van Walcheren goed Vriendschap tussen Soekarno en Pe<ing wankelt Honderden passagiers reden in onbemande trein SOUBURG BIJ VLISSINGEK Nu Zws-Vlaanderen aan de beurt PRESIDENT JOHNSON BEZORGD OVER DE DEMONSTRATIES HET WEER Vietcong viel stellingen aan in de Mekongdelta RADIO 01 KOOK KABINET VAN RH0BESIE NAM NOG GEEN BESLISSING WONDERLIJK" GOED AFGELOPEN Appèl van minister Mondeling Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Ware feiten Gemenebestmissie wordt geweerd M issie geweerd Mislukte bomaanslag op Belgische burgemeester De toestand van president Johnson Spooktrein Nooit voorgekomen Het bestand tussen India en Pakistan FntHfeerinc btt abonnement: TERNEÜZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de San de Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2078 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 20 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 6541?? Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Temeuzen. Advertentieprijs per mm 18 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Tweede Kamer is gisteren zonder hoofdelijke stemming ak koord gegaan met het voorstel tot wijziging van de gemeentelijke in deling van Walcheren. Dit wets ontwerp, bij de kamer aanhangig gemaakt door de vroegere minis ter van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, voorziet in een wijzi ging van die indeling waardoor het aantal van negentien gemeen ten wordt teruggebracht tot acht. Tijdens de behandeling diende de socialist Scheps een amendement in, waarbij werd voorgesteld om praktisch het gehele grondgebied van de gemeente Oost- en West- Souburg onder t.e brengen bij de gemeente Vlissingen. Dit amende ment werd aanvaard met 79 tegen 37 stemmen. In het oorspronke lijk wetsontwerp was voorgesteld de gemeente Souburg als een zelf standige gemeente te laten voort bestaan. Het nu gewijzigde wetsontwerp voorziet in de opheffing van de ge meenten Serooskerke, Vrouwen polder, Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande, Aagtekerke. Melisker- ke, Grijpskerke, Sint Laurens, Rit- them, Nieuw- en St. Joosland en Oostkapelle en tenslotte Oost- en West-Souburg. Nieuwe gemeenten zullen zijn: Valkenisse en Marie- kerke. Ais gevolg van het aanvaarden van het wetsontwerp en na aan vaarding daarvan door de Eerste Kamer zal de gemeentelijke inde ling van Walcheren er als volgt uit zien: Veere, omvattende de huidige gemeenten Veere, Serooskerke en Vrouwenpolder: Valkenisse, omvattende Koud» kerke, Biggekerke en Zoutelande; Marie kerke, omvattende Aagt» kerke, Meliskerke, Grijpskerke en een stukje van Sint Laurens; Middelburg, omvattende Middel burg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens; Vlissingen, omvattende Vlissin gen, Ritthem, een strook Nieuw en Sint Joosland, Oost- en West- Souburg en een strook Koudeker ke; Domburg, omvattende Domburg, Oostkapelle en een deel van Aag tekerke. Als zelfstandige gemeente zullen blijven voortbestaan Westkapelle en Arnemuiden. Minister Smallenbroek (binnen landse zaken) merkte o m. op geen President Johnson maakt zich be zorgd over de demonstraties tegen de Amerikaanse politiek in Viet nam, die dit weekeinde in verschei dene Amerikaanse steden zijn ge houden. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis vreest hij dat de tegenstanders van de Verenigde Staten zich zullen „vergissen" in de ware aard van deze manifesta- Zonnig I-Iet centrum van het hoge- drukgebied dat al enkele dagen het weer bij ons bepaalt, ver plaatste zich van de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. Als gevolg hiervan draaide de wind naar het oosten en werd droge lucht aangevoerd waarin de middagtemperaturen opliepen tot omstreeks 13 graden. Deze temperaturen werden ook gemeten in Duitsland en de Brit- se eilanden. Warmer werd het in zuid-Frankrijk waar het kwik tot boven 20 graden steeg. Oceaandepressies trekken over IJsland naar noord-Scandinavië en blijven dus op grote afstand van ons land. Het droge en zon nige weer blijft dan ook voort duren. metegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog en zonnig. Matige, in de namiddag af en toe vrij krach tige oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 9-59 10.48 Terneuzen 10.34 11.23 Hansweert 11.14 12.03 Walsoorden 11.24 12.13 DONDERDAG 21 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.19 11.54 0.34 0.44 n.m. 11.25 12A0 12.50 Okt. 20 7.13 17.36 21 7.15 17.34 22 7.17 17.32 23 7.18 17.30 24 7.20 17.28 25 .7.22 17.26 fift—fl.24 17.24 1.12 2.39 4.04 5.28 6.50 8.12 9.33 16.36 16.55 17.11 17.26 17.42 18.00 18.21 tie en die zullen opvatten als een groeiende vijandigheid onder het Amerikaanse volk ten aanzien van de regeringspolitiek. Johnson heeft deze kwestie met verscheidene medewerkers bespro ken. Hij is van mening dat de de monstranten het slachtoffer zijn geworden van communistische uit buiting en was verbaasd dat er Amerikanen blijken te zijn die over hun land denken op een manier „die niet in overeenstemming is met het nationale belang, en op een manier die onze tegenstanders een vals beeld geeft, dat niet alge meen onder het volk leeft". De pre sident wil dat het ministerie van justitie zo snel mogelijk het onder zoek afmaakt dat het begonnen is onder bepaalde groeperingen die met de demonstraties te maken hebben gehad. De grootste demonstratie werd fn New York gehouden door 10.000 mensen, voor het merendeel stu denten, die een „vredesmars" hielden en met eieren en rode verf werden bekogeld. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Ball heeft de vrees uitgesproken dat de ma nifestaties tegen de oorlog in Viet nam bij de Noordvietnamezen valse verwachtingen wekken en zo de oorlog in zuidoost-Azië verlen gen. De regering „spant zich bui tengewoon in" om de ambassades van landen die contact hebben met Hanoi, van de ware betekenis van de demonstraties op de hoogte te stellen in de hoop dat aan de Noordvietnamesa leiders de ware feiten worden meegedeeld. Verscheidene Amerikaanse se natoren hebben de demonstraties veroordeeld. In de Mekong-delta in Zuid- Vietnam heeft de vietcong in de nacht van maandag op dins dag twaalf Zuidvietnamese stel lingen aangevallen. De opstan delingen beschoten de rege ringsstellingen met mortieren. Tijdens een luchtaanval op een brug ten noorden van Ha noi zijn drie vliegtuigen van de Amerikaanse marine door Noord- vietnamees luchtdoelgeschut neergeschoten, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder ge zegd. Gezien was dat vier be manningsleden van deze toe stellen de grond per parachute hadden bereikt, maar er wordt verondersteld dat ze gevangen zijn genomen. voldoende aanleiding te kunnen vinden om de toevoeging van Oost- en West-Souburg aan Vlis singen voor te stellen. Er is daar toe, zo zei hij, geen dringende noodzaak aanwezig. De kamer dacht er anders over en aanvaard de het voorstel-Scheps. Een tweede amendement van dezelfde afgevaardigde om de hui dige gemeente Serooskerke niet te voegen bij de nieuwe gemeente Veere, maar het grondgebied van Serooskerke onder te brengen in de nieuw te vormen gemeente Mariekerke werd door de kame- verworpen met 66 tegen 52 stem men. De heren P. Voogd (Boerenpar tij) en Abma (S. G.) ontwikkelden ernstige bezwaren tegen het voor stel. De overige sprekers hadden er waardering voor en achtten een herindeling van Walcheren nood zakelijk. Minister Smallenbroek die mee deelde dat thans in voorbereiding is de herindeling van Zeeuws- Vlaanderen en van Zuid-Beveland, benadrukte dat het opheffen van kleine gemeenten geen diskwalifi catie betekent van de bestuurders van die gemeenten. Als gevolg van het aanvaarden van 't amendement-Scheps, waar bij Oost- en West-Souburg geheel wordt toegevoegd aan Vlissingen, werd een amendement-Beemink (C.H.U.) overbodig In dit amende ment werd voorgesteld het Sou- burgse gedeelte van de weg Vlis singenSloehaven bij Vlissingen in te delen. Het gehele wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. De fracties van de S.G.P en van de Boerenpartij kregen de aantekening tegen het ontwerp t« hebben gestemd. Aanvaarding van het wetsontwerp betekent ook, dat het tot Zuid-Beveland behorend» gedeelte van het Zuid-Sloe in de gemeente 's-H. Arendskerke over gaat naar de nieuwe gemeente Vlissingen. RHODESIE WEIGERT GEMENEBEST-MISSIE Salisbury: Ian Smith, (rechts), de eerste minister van Rhodesië, heeft het Britse voorstel om een Gemenebestmissie naar Salisbu ry te laten komen, afgewezen. (Adv.) TERNEIJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De vergadering van het Rhode- sische kabinet, waarop gisteren naar verwachting een beslissing zou worden genomen over het al of niet uitroepen van de onafhan kelijkheid, is niet gehouden, zo is door een regeringswoordvoerder meegedeeld. Wel hebben enige mi nisters een bespreking met pre mier Ian Smith in zijn bureau gr had, maar een officiële kabinets vergadering is het niet geworden. Er is niet meegedeeld, wanneer de officiële bijeenkomst zal worden gehouden. Premier Smith heeft op een persconferentie laten doorscheme ren, dat het kabinet zich voor on afhankelijkheid zou uitspreken. Rhodesië heeft het Britse voor stel om een missie van premiers van het gemenebest naar Saiis- Aidit zou de stad Wonogiri als basis hebben gekozen. Het In donesische leger maakte dinsdag bekend dat 1.334 personen in Djakarta zijn gearresteerd we gens hun aandeel in de mislukte staatsgreep. Aan alle regerings bureaus en instellingen in Dja karta is verzocht het personeel wat welwillend stond tegenover de staatsgreep, te ontslaan. Ra dio Djakarta meldde dinsdag avond dat het Indonesische mi nisterie van onderwijs de werk zaamheden van acht particuliere universiteiten en academies op West-Java, die bij de staatsgreep waren betrokken, voor onbepaal de tijd heeft geschorst. Zes van de hierdoor getroffen, onderwijs instellingen zijn in Bandoeng, een in Tjirebon en een in Bogor ge vestigd. De radio zei ook dat de gouver neur van West-Java de secreta riaten en bezittingen van twee communistische studentenorga nisaties, de C.G.M.I. en de Per- himi, heeft overgenomen. Deze organisaties zijn onlangs door dit ministerie geschorst. De militaire leiding schijnt vastbesloten te zijn de P.K.I. niet meer tot de politiek toe te laten, zo menen politieke waarnemers in Djakarta. President Soekarno kan zich tegenover het leger onder de nieuwe bevelhebber, Soeharto, niet meer laten gelden, zeggen zij. Hij krijgt van het leger steeds nieuwe bewijzen voorgelegd, dat de communisten hem ten val wil den brengen. De politiek van vriendschap tussen Soekarno en Peking wankelt. De grote vraag in Djakarta is, of de P.K.I. zal overgaan tot een guerrilla-oor log zoals in Vietnam. Uit West- Java wordt gemeld dat daar al twee communistische onder grondse organisaties zouden zijn opgericht onder de naam „zwar te kat" en „vliegend hert". Intussen verloopt de conferen tie tegen buitenlandse militaire bases, die in een balzaal van een hotel in Djakarta wordt gehou den, zonder glans. In plaats van de verwachte 800 afgevaardigden uit 88 landen kwamen er slechts 130 uit 53 landen. De conferentie zal vier dagen eerder worden be ëindigd. Radio-Maleisië meldt, dat dins dag in Medan (Noord-Sumatra) vertrekken van het communisti sche hoofdkwartier in brand zijn gestoken en verscheidene mensen gewond. Dit bericht, dat aan het Indonesische persbureau Antara is ontleend, luidt verder, dat in West- Java de communisten zich weer aan het iia»-groeperen zijn om „chaos en verwarring" te stichten. Het blad van de Indo nesische strijdkrachten. „Angka- tan Bersendjata", heeft te ken nen gegeven, dat Aidit, de leider der Indonesische communisten, niet gevangengenomen is maar op het ogenblik het verzet in Oost-Java organiseert. bury te laten komen teneinde te trachten een oplossing in de onaf- hankelijkheidscrisrs te bereiken, verworpen. In een persoonlijke boodschap aan premier Wilson noemt premier Ian Smith het Britse voorstel „niet praktisch". Het zou voor Rhode sië „onmogelijk zijn een principe te herzien en zich te binden aan beslissingen of aanbevelingen van een gemenebestmissie". Smith noemt het in zijn boot schap „minder dan eerlijk" dat ge- menebestlandfen zou worden ver zocht over een Rhodesische zaak te oordelen. Een missie zoals door premier Wilson voorgesteld zou ai- tijd leden omvatten welke zich opcmlijk als vijanden van de hui dige Rhodesische grondwet hebben geuit. In de nacht van zondag op maandag is een mislukte aan- slag gepleegd op de woning van de burgemeester van La Louvri- ère in België. Een politie-agent vond 's ochtends om vijf uur te gen de gevel een doos met 1,25 kg ontplofbaar poeder. De spring stof was door een draad verbon den met een wekker, die om drie uur had moeten aflopen. Blijk baar als gevolg van een slecht contact ontplofte de inhoud van de doos niet. De agent was gealarmeerd door de slagzinnen, die op de mu ren van de burgemeesterswoning waren geklad en waarin werd ge protesteerd tegen de sluiting van ondernamingen in de omgeving van La Louvrière. Er waren ook initialen op de muur geschilderd van de Waalse beweging. Volgens politiedeskundigen zou een ontploffing aanzienlijke schade aan de woning hebben kunnen veroorzaken. President Johnson zal langer dan de verwachte zes weken nodig hebben voor volledig her stel, zo is maandagavond in Washington bekendgemaakt. Voorlopig zal hij in het zie kenhuis blijven waarin hij aan zijn galblaas is geopereerd en waar hij nu elf dagen vertoeft. De woordvoerder zei; „Ik denk dat de dokters niet ontevreden zijn over zijn herstel". Aan de botsing tussen de voorste en twee achterste wagenstellen van één trein bij Amersfoort, waardoor maandagavond achttien passagiers verwondingen opliepen, is een unieke on bemande rit van deze wa genstellen voorafgegaan. Ingewijden spreken van een wonderlijk goede afloop, want de botsing had vol gens hen ook een ramp kun nen zijn. De N. S. stellen een intern on derzoek in. De politie in Amers foort en de spoorwegrecherche doen dat ook. Gebleken is dat de koppeling tussen het voorste treinstel van de trein AmsterdamZwolle en de daarachter volgende trein stellen (van resp. twee en vier wagens) reeds kort na het pas seren van het station Baarn is verbroken. De machinist heeft daarvan niets -emerkt. Negen km lang stuurde hij het vierwa- genstel van de trein met een snelheid van ongeveer 120 km tot vlak bij het station Amersfoort. De rest van de trein, waarin zich naar schatting enige honderden passagiers bevonden, volgde on- bestuurd ver daarachter. Deze „spooktrein" botste ten slotte met een snelheid van vijf tig a zestig km op het voorste treinstel toen de machinist daar van bezig was met afremmen. De conducteur die de ontkoppeling heeft veroorzaakt, heeft het on geluk zien aankomen. Hij had na het verlaten van het station Baarn plaatsgenomen in de machinistenkabine in het achtergedeelte van het voorste treinstel. Met een collega-conducteur vervolgde hij daar een op het Hilversumse station begonnen ambtelijk gesprek over de moei lijkheden van een buitenlandse passagier. De voorlichtingsdienst van de spoorwegen heeft desge vraagd bevestigd, dat de man daarmee in strijd met de spöor- weginstructies heeft gehandeld, want de cabine is uitsluitend toegankelijk' voor de machinist. Ander spoorwegpersoneel mag er, -tenzij in het bezit van een cabinekaart, niet komen. Door een plotselinge beweging heeft een van de conducteurs, die op de machinistenplaats zat, de ont- koppelingsknop aangeraakt, waardoor het voorste treinstel zich losmaakte van de rest van de trein. Met een onthutst ge zicht zagen de conducteurs de rest van de trein steeds verder achter raken. Ze holden door de trein naar voren om de machi nist te waarschuwen. Deze was reeds bezig met af- De minister van financiën, dr. ir. Vondeling, deed maandag avond in een politieke tv-uit- zending van de P.v.d.A. een appèl op de Nederlandse bevol king. Hij nodigde iedereen uit die mogelijkheden voor de over heid ziet om met minder geld meer te doen, dit in een brief aan hem of een der andere mi nisters te schrijven. De bewinds- man omschreef de aangekondig de belastingverhogingen als; „de club van ministers heeft be sloten de contributie met zes procent te verhogen". In zijn betoog liet hij door klinken dat niet alleen de op positie, doch ook hem er alles aan gelegen is tot --lumging op de overheidsuitgaven te ko men. Het bestand tussen India en Pakistan blijft hachelijk, zegt secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. in een rapport over de toestand in Voor-Indië sinds 7 oktober. Geconstateerd wordt, dat de situatie niet verbeterd is en wel licht zelfs verslechterd is door de talrijke schendingen van het bestand aan beide kanten. In het merendeel der sectoren blijft de toestand gespannen, al dus het rapport. DE ACTIE TEGEN DE KLU KLUX KLAN De commissie voor onameri— kaanse activiteit van het huis van afgevaardigden is dinsdag in Washington begonnen met het openbare onderzoek' naar de Ku Klux Klan. Ze liet op deze eerste dag een krachtige waarschuwing horen tegen pogingen om getui gen te intimideren. Het onder zoek word in vaste banen geleid na de moord op mevrouw Viola Luizzo. die. streed voor gelijke burgerrechten voor blank en zwart. Ze werd in maart doodge schoten tijdens een protestmars in Alabama. In verband met deze moord werden vier personen ge arresteerd, die lid zouden zijn van de Ku Klux Klan. President Johnson noemde de Klan een ver eniging van „gemutste dwepers". Verwacht wordt dat de verhoren verscheidene maanden zullen du ren en licht: zullen werpen op de financiële bronnen van de 100-ja- rige Klan en de manier waarop de gelden worden besteed. Edward Willis, voorzitter van de commissie van het huis van afgevaardigden, zei dat hij al het mogelijke zou doen om hen te straffen, die schuldig zijn aan sa- menspannning tegen of intimi datie van de getuigen. Een ander commissielid verklaarde dat het aantal leden van de Klan de laat ste tijd toeneemt. „KOSMOS 93" GELANCEERD In de Sowjet-Unie is weel een onbemande kosmos-satel- liet, de 93e in de serie, gelan ceerd met apparaten aan boord voor ruimte-onderzoek. remmen omdat hij op het punt stond het station van Amersfoort binnen te rijden. De botsing was onvermijdelijk. Voor zover bekend heeft zich ir. de spoorweghistorie nog nimmer een dergelijke botsing voorge daan. De lange glijbaan van de „spooktrein" wordt niet verwon derlijk geacht. Bij windstil weer kan een tot een snelheid van J20 km opgevoerde trein rustig 16 tot ia km blij van uitglJWen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1