PROVINCIAAL NIEUWS spaarzin is 'in'... RAIFFEISEN-SPAARWEEK De misdaad van Richard Ross 21-30 OKTOBER 1965 BEURSOVERZICHT Kerkdisnstsn Pagina 2 DE VRTTE ZEEUW Maandag 18 Dinsdag 19 oktober 1965 Terneuzen Axe! Goes de spaarbank met volledige bankservice Brief van de BOVAG aan de Tweede Kamer Oud-Terneuzenaar onderscheiden ,Onze vroegere stadgenoot, de heer dr. H. Hartog, keel-, neus- eii"Öorarts té Rotterdam en als stafspecialist verbonden aan het Ikazia-ziekenhuis aldaar, heeft dit j.aar de, „Prof. A. de Kleijn- prijs'1 gekregen. Deze onderscheiding, ingesteld do,or de nabestaanden van de in- t irrationaal bekende Nederland- se.hoogleraar in de keel-, neus- er% oorheelkunde A. de Kleijn, wordt iedere drie jaar toegekend aan éen Nederlandse keel-, neus- en oorarts op grond van ver dienstelijk fundamenteel experi menteel wetenschappelijk werk. Verkeersongeval 1 f i.i. Zaterdagmiddag te ongeveer kwart over vier reed de militair W. de F. wonende te Westdorpe, in zijn Volkswagen met grote snelheid door de bocht te Driewe- gen.in de richting Axel. Hij ver loor daarbij de macht over het sttiur, waardoor de auto begon te slingeren en zijdelings over de kop duikelde. De wagen kwam op het rijwielpad terecht en reed eerst e'en in de richting Terneu zen rijdende wielrijder J. A. van P.„omver die met fiets en al in de' haast de weg lopende sloot werd geslingerd en daarna te gen een boom., waarna de auto tot'stilstand kwam met de voor zijde in de richting Terneuzen. Dokter Nijsten verleende de eerste hulp en liet zowel de auto mobilist als de wielrijder naar 't Julianaziekenhuis vervoeren, waar beiden ter verpleging zijn opgenomen. W erkersbij eenkomst N.V.V. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) bestaat op 1 januari 1966 zestig jaar. De werkersbijeenkomsten voor kader leden en hun echtgenoten die om deze tijd overal in het land worden belegd, staan in het teken hiervan. „We hebben boeiende en bewogen weken achter de rug," aidus de voorzitter der bijeenkomst die za terdagmiddag in het Luxor-theater werd gehouden, de heer C. Hoek, districtsbestuurder van het N.V.V in Zeeland, de algemene politieke situatie, hiermee doelende op de beschouwingen die in het parle ment naaf aanleiding van de mil joenen-nota zijn gehouden. Inleider was de heer A. Buijs, voorzitter van de algemene bouw- bedrijfsbond, die de geschiedenis van de vakbeweging in zestig jaar de revue liet passeren. Over de tegen 1966 aangekon digde prijsverhogingen is de vak beweging-met zorg vervuld, hoewel men zich bewust is, dat het Neder landse-volk zich voor allerlei voor zieningen offers zal moeten ge troosten.' De heer Buijs zag het als een gelukkig verschijnsel, dat de drie vakcentrales gezamenlijk naar bui ten optreden. Tevoren had de wethouder de heer M. de Vos, een kort begroe tingswoord namens het gemeente bestuur gesproken Na de inleiding volgde enige discussie, waarna een koffietafel in hotel Rotterdam ge reedstond. Tot slot volgde in het concertgebouw een cabaretvoor stelling met Henk Elsinks cabaret „Vrij Entree". Examen semi-arts Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is in de afgelopen week geslaagd voor het semi-arts- examen de heer C. G; Ramse- laar te Axel. Luchtverontreiniging De gewestelijke raad van het landbouwschap verzond op 15 cfkt. j.l. het volgende schrijven aan Ged. Staten en aan het be stuur1 van-het havenschap Vlis- singen-Oost: „De gewestelijke raad van het ■landbouwschap heeft met belang- - stelling kennis genomen van de inhoud van 't door de Bevelandse gemeentebesturen aan u gerichte adres inzake eventuele luchtver ontreiniging tengevolge van de vestiging van bepaalde industrie ën in 't Zuid-Sloe, daar deze ma terie de georganiseerde landbouw reeds jarenlang met zorg vervult. De landbouw heeft in dit op zicht reeds onaangename erva- Broer schoot op broer Zaterdagavond is in een café in Rotterdam waar het al de hele avond onrustig was geweest, plotseling e-en schot gevallen. Het bleek dat de 37-jarige G. L. Brown met een klein kaliber cilinder pistool op zijn tegenover hem. zit tende broer Charles had gescho ten. 't Slachtoffer werd naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht, waar met een eenvoudige chirur gische ingreep het kogeltje uit 't voorhoofdsbeen kon worden ver wijderd. De man kon kort daarna naar huis worden gestuurd. 1 Zijn broer de schutter was inmiddels door de politie opge sloten, nadat hij zich had gemeld. Hij beweerde dat het niet zijn be doeling was geweest op zijn broer te schieten, maar inmiddels is ko men vast te staan dat het twee tal al geruime tijd in een gespan- men verhouding leeft. ringen opgedaan in de kanaal zone van 'Zeeuws-Vlaanderen waar bij voortduring schade wordt toegebracht aan gewas sen en veestapels en het leefkli maat voor een deel van de be volking verre van ideaal is. Hoewel de schade die in Zeeuws-Vlaanderen aan de land bouw wordt toegebracht, in het algemeen op een redelijke basis wordt vergoed, wil de geweste lijke raad er met klem op aan dringen, dat uwerzijds al het mo gelijke wordt gedaan om te voor komen dat Zuid- en Noord-Beve land in een dergelijke situatie komen te verkeren. Naar de mening van de raad zou het voor de Bevelanden een ramp betekenen, indien het die kant zou opgaan. De raad stemt derhalve in met de gevoelens van verontrusting die door de Bevelandse gemeen tebesturen naar voren zijn ge bracht, en vertrouwt op volledige medewerking te mogen reke nen." Oosthurg Vergadering „V olksonderwij s" In hotel „De Eenhoorn" ie Oost burg werd een vergadering gehou den van het rayon West Zeeuws- Vlaanderen van de federatie Zee land van „Volksonderwijs". Het federatiebestuur was o.m. ver- Auto tegen boom; één dode Op de Lieshoutse weg in Sint Oedenrode is zondag de door C. Van E. uit deze gemeente be stuurde personenauto tegen een langs de weg staande.boom ge botst, doordat de bestuurder in 'n scherpe bocht de macht over het stuur verloor. De heer Van E. werd evenals de naast hem zit tende 19-jarige Th. van H. uit Sint Oedenrode uit de auto ge slingerd. De heer Van H. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Veghel vervoerd, waar hij in de loop van de avond overleed. Het slachtoffer is de 19-jarige Th. van Goof uit St. Oedenrode. Marinevliegtuigmaker door draaiende propeller gedood Bij een detachement van squa dron 320 van de marinelucht vaartdienst, dat op het ogenblik op het vliegveld St. Mawgan in Engeland is gestationeerd voor de NAVO-oefening „Totem Pole", heeft zich in de afgelopen nacht «omstreeks half twee een ongeval voorgedaan, dat aan de vliegtuigmaker constabel le klas se W. A. Zweeres uit Beverwijk het leven heeft gekost. Na terugkomst van een nach telijke oefenvlucht van een der „Neptune"-vliegtuigen moest de grondbemanning, waartoe het slachtoffer behoorde, de veilig- heidspinnen in het landingsgestel van het vliegtuig aanbrengen. Tijdens deze handeling is consta bel Zweeres door een nog draai ende propeller getroffen en op slag gedood. Naar d'e oorzaak van het on geval wordt een onderzoek inge steld. DE KU KLUX KLAN In een rapport van Richmond Flowers, de procureur-generaal van Alabama, staat dat de leden van de Ku Klux Klan ervan wor den verdacht betrokken te zijn geweest bij 12 van de 17 rassen- moorden van de afgelopen twee jaar in de zuidelijke staten van Amerika. De beweging oefent vol gens Flowers in het gehele zui den ook politieke druk uit. Het verbranden van kruisen, het af ranselen van tegenstanders en andere gewelddaden zijn groten deels 'vervangen door springstof aanslagen. HOE WORD IK GELUKKIG - Vijf gemaskerden heb ben zaterdag vroeg uit de Parijse studio waar aan de film „Hoe steel ik een miljoen dollar om voor altijd gelukkig te zijn" wordt gewerkt, een be drag van honderdduizend francs geroofd, na de por- tier neergeslagen te heb ben. Reeds eerder deze maand is er in deze studio een diefstal gepleegd. HANDBOOGSPORT Zandstraat Zondan organiseerde de hand boogmaatschappij „De Zeeuwse Schutters" in de Zandstraat de laatste schieting van het seizoen. Het was een kalkoenschieting op de staande wip met 15 kalkoe nen als prijs. De deelname was goed dank zij enige schutters van Zuid-Beveland en verscheidene Belgen. De uitslag was: hoogvogel niet afgeschotenzijvogels André Baart en A. de Schepper, beiden Koewacht. Kallen A. Herman en J. de Vis ser, beiden te Axel. Gancia-vogel meetellend voor de grote Gancia-prijs 1965: G. Nijs- sen IJzendijke, tegenwoordigd door de heer P. A. Vermeulen uit Waterlandkerkje die de goedbezochte vergadering pre sideerde. De besprekingen stonden in het teken van het honderdjarig bestaan van „Volksonderwijs" en de daaraan verbonden loterij ten bate van een school reisjes verblijf op Schouwen. De suggestie werd aan de hand gedaan het eeuwfeest ook in Zeeland te vieren, daar niet iedereen in de gelegenheid is het jubileumcongres bij te wonen. BETOGINGEN IN BUENOS AIRES Ondanks een verbod op het houden van demonstraties heeft de politie in Buenos Aires zon dag gebruik moeten maken van traangas om betogers te ver spreiden, die ter herdenking van de peronistische revolutie van 1945 door de straten marcheer den. In het „Parque de los Patri- cios", dat in een arbeiderswijk in het zuidwesten van de stad ligt, richtten de betogers barri caden op met stenen en hout van in aanbouw zijnde huizen. De huizen van de leiders van de staatsgreep waarbij Peron werd verdreven en openbare ge bouwen, radiostations en dag bladkantoren werden door de politie bewaakt. De echtgenote van de verdre ven dictator, de 32-jarige vroe gere nachtclubzangeres Isabel Martinez Peron, die een week geleden in Buenos Aires was aangekomen om te pleiten voor de „vreedzame terugkeer op wet tige wijze" van haar echtgenoot, is zondag met onbekende be stemming vertrokken. In totaal werden ruim 100 be togers 'aangehouden. De politie die met 5000 man tegen de pero nisten optrad, had de orde vrij spoedig hersteld. Volgens de mi nister van binnenlandse zaken was het in het gehele land rus tig. SJOLOCHOV NEEMT - DE PRIJS AAN De Russische schrijver Mikhail Sjolochov heeft zaterdag volgens het Russische persbureau Tass ge zegd dat hij de hem toegekende nobelprijs voor de literatuur met dankbaarheid aanvaardt. Zoals ge meld leverde Sjolochov zeven jaar geleden kritiek op de Zweedse academie wegens de toekenning van de prijs aan Boris Pasternak. KRITIEK OP DE TOEKENNING De Zweedse pers heeft zaterdag kritiek geoefend op het toekennen van de nobelprijs aan Sjolochov, maar was het er algemeen over eens dat deze wel een schrijver van de nobelprijsklasse is. „Stockholm Tidningen" vroeg zich af wat Sjolochov de laatste 25 jaar heeft geschreven dat eer. nobelprijs waard is. „Zelfs de 18 mannen die de officiële reden voor deze keuze hebben geformuleerd, kunnen dit niet beantwoorden. Een rare keuze. De toekenning aan Sjolochov brengt ons Russische schrijvers die de prijs nooit heb ben gekregen, in herinnering: Tol- stoj, Tsjechov, Gorki, Majakovski. De bekende linkse Zweedse schrijver Jan Myrday schreef in htezelfde blad in een open brief aan Sjolochov: „U bent een groot schrijver en uw eerste reactie op de prijs is begrijpelijk, maar ik ver zoek u deze te weigeren. Niet om dat u de prijs niet waard zou zijn. maar omdat de Zweedse academie niet waard is deze prijs toe te ken nen". DINSDAG 19 OKTOBER Oud Geref. Gemeente TERNEUZEN: 7 uur Ds. Zwij- nenburg (voor de Mbuma- zending). Steeds meer mensen vinden het de gewoon- Want ook de rente is niet te versmaden. Kom, ste zaak van de wereld om de Raiffeisenbank ga sparen of spaar extra tijdens de Raiffeisen- binnen te stappen en een spaarrekening te Spaarweek. U doet wat honderdduizenden openen! doen: profiteren van de service die deze bank Waarom ook niet! Daar is die bank toch voor? u geeft! Uw geld zit er goed, ja, veel beter dan thuis.1 De BOVAG (bond van automo biel-, garage- en aanverwante be drijven) heeft per brief op de leden van de Tweede Kamer namens de in deze organisatie verenigde bromfietshandelaren en reparateur? een dringend beroep gedaan te be vorderen dat de voorgestelde ver hoging van de omzetbelasting op bromfietsen van 5 pet naar 18 pet geen doorgang zal vinden. De BOVAG zegt ook er ernstig bezwaar tegen te maken, dat de bromfiets, die toch evenals de niet- gemotoriseerde fiets het vervoer middel is voor „de kleine man", tot weeldeartikel wordt gerekend. INTERNATIONALS MERENDEELS VRIENDELIJKER Het Damrak heeft vanmiddag de nieuwe beursweek ingezet met een vriendelijke tot vaste stemming voor het merendeel der internationale waarden. Kon. Olie speelde hierin een hoofdrol. Amerikaanse brokers raadden hun cliënten aan Kon. Olie te ko pen. Mede hierdoor steeg de prijs van dit olie-aandeel van 148 tot 148,40 tegen een voorgaande slotprijs van 146,70. Philips zette de vaste stemming van vrijdag voort tot 125,40 (124,50). In Amerika wordt door The North American Philips Company (een dochter van Philips) een nieuwe camera voor kleurentelevisie ge fabriceerd, waarover men en thousiast is. Hoofdzakelijk hierop steeg Philips vrijdag in Amster dam enkele guldens. Er is in deze hoek dan ook geen aanbod meer voor Amerikaanse rekening. Zo als men weet heeft het Philips- aandeel lang onder druk gestaan van het Amerikaanse aanbod. AKU stak even het hoofd weer op door boven de viermaal pari- koers te openen. Later viel de Rico Bulthuis „O zo!" prees Ross. Hij vreesde, dat het goede humeur danig in de klem zou komen, als de ware oor zaak van de hartverlamming alge meen bekend werd, maar hij zweeg er over. Toen zijn koffie op was, liep hij terug naar de woonkamer van mevrouw Weber, teneinde Nel lie eens wat te vragen. Hij vond echter de majoor, geflankeerd door de zwijgzame en eeuwig glim lachende Bridee. „Meneer wou hier zitten, zei Bridee. De majoor las een krant en hoorde niets. „Maar meneer is in elk geval uitgevloekt", vervolgde Bridee ge zellig. Ross wenkte hem te zwijgen. Hij nam een stoel en ging zitten. „Majoor Dupuis, ik wilde u eens wat vragen". Ross had evengoed tegen de muur kunnen praten, want nimmer had iemand ooit zoveel aandacht aan de advertentiepagina besteed als majoor Dupuis. „Als man van eer", zei Ross, „zult u mij moeten toegeven, dat plicht plicht is". Geen antwoord. „Ik heb het bevel, majoor, mijn plicht te doen. Als krijgsman kunt u mij dat onmogelijk kwalijk ne men. (Het woord .krijgsman' kreeg een duw.) De krijgsman bleef doof als eon kwartel. „Het stuit mij tegen de borst", zei Ross, die niet afkerig was var sentimentele gemeenplaatsen, „dat ik gedwongen werd met een man van eer en geweten de degens te kruisen". Ross hield even op, hij kon niet doorgaan met gewelddadige voor beelden, ofschoon hij bereid was. een heel tuighuis leeg te halen, terwille van de waarheid. Termen als: roos schieten en doel treffer,, torpederen en grof geschut, kwa men hem in gedachten. „Ais de kogel nu toch door de kerk moet majoor, dan"... Toen deed de majoor eindelijk zijn mond open: „Ach vent", snauwde hij, „schei toch uit, je staat hier niet voor een recruut"! De vent zweeg en de ma joor sloeg lusteloos een blad om en las verder. „Er zijn hoge officieren ge weest", probeerde Ross nu, „die hebben in de oorlog, in de mei dagen, het. kruit nat gemaakt en de goede zaak verraden. Dupuis smeet de krant op tafel en balde zijn vuisten. „Houd je bek, politiehond! Wat durf jij te zeggen, „chanteer jij jouw onbetrouwbare superieuren maar en duvel op"! Dat is driemaal, dacht de inspec teur. „Niet dat ze dat van u zeggen", fluisterde hij vriendelijk. Bridee schoot tijdig toe, want Dupuis hief zijn gebalde vuisten op naar zijn kwelduivel. „Hoe dom van u, majoor Du puis", zei Ross bedaard, terwijl hij opstond. Hij ging de kamer uit en wandelde naar boven. Hij haalde de kamer van de majoor grondig overhoop. In de oude, gammele linnenkast vond hij een hoop slor dig neergegooid ondergoed. In een koffer onder het bed ontdekte hij een kussensloop. Eén kussensloop. In een andere koffer, eveneens bij na leeg, ontwaarde Ross een pan toffel. De andere slof stond onder het bed, helemaal tegen de muur geschoven. Onder de vloeilegger zag hij een aantal strookjes ge gomd papier, in de prullemand vond de inspecteur een aantal ge scheurde postzegels. De brandkast tussen de vensters was op slot eri de sleutel was nergens te vinden Naast de deur, op een tafeltje uit de vorige eeuw, met draaipootjes en een zwart bovenblad, stond wat vaatwerk, een bordje, een theekop en een zoutvaatje. In de kolenbak lag een grote prop papier. Ross zou Ross niet geweest zijn, als hij die prop ook nog niet van nabij had bekeken. Bijna sneed hij zich in zijn vingers, want er zaten glas scherven in de samengeknepen krant. Vreemd, dat de inspecteur, toen hij zijn vondst op tafel uitspreidde, als ik dit in de prullemand had ge vonden, zou ik er misschien geen aandacht aan hebben .besteed, maar met glasscherven stook je geen kachel en zeker geen gas kachel. Hij vouwde de krant weei dicht en stak alles in zijn tas, die hij altijd met zien mee droeg. Na elk onderzoek ging de helft de as bak in, doch 'n enkele maal kwam er wel eens iets in de rechtszaal terecht, bij de bewijsstukken. De kamer van de majoor was schrikbarend onpersoonlijk. De in specteur van politie Ross zag het niet, later zag de mens Richard Ross het wel. doch alles moet zijn tijd hebben. Bridee klopte aan de kamerdeur met de mededeling, dat er een oude heer was thuisge komen. Dat is zeker die dokter, dacht Ross. Het wés de dokter. Hogen- dijk zat nauwelijks in zijn leunstoel toen er een vreemde heer bij hem binnentrad. (Wordt vervolgd.) koers terug tot circa 398 (39$%). K.L.M. werd niet onbelangrijk hoger geadviseerd. Dit fonds sloot vrijdag in Wallstreet 2% dollar hoger. De gunstige stemming voor de hoofdfondsen ging echter ge paard met kalme handel, hetgeen als een goed teken werd be schouwd. In het laatste beurs- halfuur stagneerde de vraag waardoor de meest fondsen een kleinigheid van de behaalde winst moesten afstaan. Unilever sloot een paar dubbeltjes hoger op 136. De staatsfondsenmarkt was iets gemakkelijker met weinig zaken. In de lokale afdelingen werden aandelen Willem Smit Transfor matoren iets hoger geadviseerd als nawerking op de dividendver hoging. Aandelen N.D.S.M. daar entegen een lagere advieskoers als nawerking van de aankondi ging dat over het lopende boek jaar geen dividend zal worden uitgekeerd. Vl.A.M. deed op de incourante markt 72 tegen een voorgaande koers op 65. Daggeld verder verlaagd De verdere verruiming van de geldmakt als gevolg van de ver dere terugvloeiing van bankbil jetten heeft ertoe geleid, dat het tarief voor daggeld (call money) ingaande heden, is verlaagd met een half procent tot 2lh procent. van stroomkabels legde industrie stil Naar eerst zaterdag van de Ne derlandse Soda-Industrie N.V. te Delfzijl werd vernomen, hebben alle vijf haar bedrijven van donder dagmiddag tot vrijdagmorgen stil gelegen als gevoig van de vernie ling van twee hoogspanningska bels bij Amsweer (Groningen). Draineermachines van de heide maatschappij, die hier bij ruilver kavelingswerkzaamheden worden gebruikt, trokken de kabels stuk. De heidemaatschappij wijt dit aan nonchalance en onachtzaamheid van het personeel. Het produktieverlies voor de soda-industrie omvat enkele hon derden ton soda en een kleine 1000 ton zout. In de loop van vrij dag is de schade aan de kabels her steld.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2