Zuid-Vietnamezen draaiden de rollen om Soekarno beveelt samen werking met communisten 640.000 Amerikaanse vliegtuigen pamfletten wierpen uit HET WEER Soeharto volgt Yani op als opperbevelhebber GRIEKS VRACHTSCHIP „AKTI NA FELLE BRAND GEKAPSEISD LAATSTE NIEHWS Indonesische communistische partij verboden Maandag 18 Dinsdag 19 oktober 1965 21e Jaargang No. 654^ Wserbericht Hoogwater au P^anstanden Opzienbarend succes van Nederlandse artsen „GEHEIME" ARRESTATIEPLANNEN IN RHODESIE 25 OKTORER ONTMOETING IN DE RUIMTE Verward Vrees voor gewapende opstand beslissende dagen «lacht op communisten in Atjeh Soeharto, de nieuwe legeraanvoerder PihsSéêtel f>$ abonnement: TERNËÜZEN DlMdtetm-HbofdW'daetëtir: van Sanët Redactie- en Administratie-adres! Smidswa! Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 5,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mifl 10 et; minimum par advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel maar 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot njn. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nuramer tot 10 uur v.m. In de verschillende sectoren van het strijdtoneel in Vietnam heerste zaterdag' betrekkelijke rust, behalve in de delta van de Mekong. Generaal John McConnell, chef van de generale staf van de Amerikaanse luchtmacht, die een bezoek aan de Amerikaanse bases in Thailand ging brengen, zei voor zijn vertrek dat de Ame rikaanse verliezen aan vliegtui gen boven Noord-Vietnam per centsgewijze hoger zijn dan in de tweede wereldoorlog, maar klei ner dan die gedurende de oorlog in Korea. Men was niet van plan zware B-52 bommenwerpers naar Noord-Vietnam te sturen, omdat de daar gebruikte jachtbommen werpers volledig aan de eisen voldoen. De B-52-toestellen wa ren doeltreffend in Zuid-Viet- nam, omdat zij de vietcong dwongen voordurend in bewe ging te blijven en hen beletten een vaste schuilplaats in te nemen. HINDERLAAG Zaterdag hebben de Zuidviet- namese regeringstroepen de rol len eens omgedraaid en een hin derlaag gelegd voor een viet- congeenheid, daarbij gebruik makend van dezelfde tactiek. Dat gebeurde toen de guerrilla strijders uit hun schuilplaatsen in het oerwoud in de Mekong- delta, 248 km ten zuidwesten van Saigon, tegen de dageraad te voorschijn kwamen. Zij werden volkomen verrast. Een Ameri kaanse militaire woordvoerder zei dat 28 vietcongstrijders wer den gedood, drie gevangen geno men en dat 31 wapens en een hoeveelheid munitie in beslag werden genomen. Aan regerings zijde waren geen verliezen, zei hij. Boven Noord-Vietnam werden behalve bommen opnieuw pam fletten uitgeworpen, 640.000 stuks. Van verscheidene punten in Zuid-Vietnam werd vietcongac- tiviteit gemeld. Ongeveer 40 km ten oosten van An Che vochten Amerikanen in hefschroefvlieg- tuigen heftig om het bezit van een twee dagen tevoren neerge schoten helicopter. Deze was ge bruikt tegen het einde van de operatie „blinkende bajonet". De helicopter kon daarna naar de basis worden teruggebracht om te worden gerepareerd, aldus! een Amerikaanse woordvoerder. Bij het gevecht waren zeven gtfèril- lastrijders gedood. STAKING EEN FIASCO In een uitzending van de clan destiene vietcongradio werd zaterdag gezegd dat overal in het land een oproep voor een natio nale staking met enthousiasme werd beantwoord. Amerikaanse en Zuidvietnamese functionaris sen zeiden niets te kunnen mer ken van een staking in Saigon of welke stad ook en noemden het „een compleet fiasco". Deze radio vroeg zaterdag tevens gevolg te geven aan de oproep tot „een maand van haat tegen de Amerikaanse agressors en hun beulen", die enige dagen geleden werd gedaan. Sindsdien werd nog slechts één incident gemeld: er werd een handgra naat gegooid naar een verblijf van Amerikaanse officieren. Daarbij werd alleen schade aan gericht. WEINIG VERANDERING De depressie-aktiviteit speelde zich in het afgelopen weekeinde af op het westelijke en noorde lijke deel van de oceaan. Boven midden en West-Europa alsmede 't aangrenzende oceaan- gebied handhaafde zich daar entegen een omvanrijk hogedruk- gebied, dat in onze omgeving aanleiding gaf tot rustig weer. De nachten waren over het al gemeen koud met minimum tem peraturen veelal dicht bij het vriespunt. Eén van de centra van het genoemde hogedrukge- bied beweegt over Engeland naar het oosten en zal dinsdag boven de Duitse Bocht aankomen. Er zal daardoor in ons land het ko mende etmaal een zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen waaien. In de tempera tuur komt maar weinig verande- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond Plaatselijk nachtvorst Droog weer met enkele wolkenvel den. in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen met vannacht plaatselijk nachtvorst. DINSDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.30 9.16 rrerneuzen 9.05 9.31 Wansweert 9.45 10.31 Walsoorden 9.55 10.41 WOENSDAG 20 OKTOBER v.m. n.m. Rreskens 9.59 10.48 Perneuzen 10.34 11.23 Hansweert 11.14 12.03 Walsoorden 11.24 12.13 Okt. 19 7.11 17.38 16.13 20 7 13 17.36 1.12 16.36 71 7.15 17.34 2.39 16.55 oo 7.17 17.32 4.04 17.11 n3 7.18 17.30 5.28 17.26 o-l 7.70 17.28 6.50 17.43 25 7.22 17.26 8.12 18.00 26 -""*.24 17.24 033 18.21 ring. Het gevaar voor nachtvorst blijft aanwezig. In de nacht en ochtend komt hier en daar mist voor. Het droge weer duurt voort. Een groep van zeven Nederland se artsen onder leiding van de car dioloog prof. dr. D. Durrer, is er in januari van dit jaar in geslaagd een hart dat uit het lichaam var. een overleden 70-jarige man was verwijderd, weer te doen functio neren en gedurênde zes uur in wer king te houden. Dit opzienbaren J succes heeft prof. Durrer dit week eind op een medisch congres in Bal Harbour (Florida) voor het eerst wereldkundig gemaakt. De „Zimbabwe" (Afrikaanse volksunie! heeft verklaard over kopieën te beschikken van een geheim plan, waarin maatrege len worden beschreven die de re gering zal nemen, wanneer zij eenzijdig de onafhankelijkheid van Rhodesië uitroept. Aan de vooravond van de onafoanke- lijkheidsverklaring zouden alle journalisten worden opgepakt, uitgezonderd zij die voor de re gering werken. Ook in de ar restatie van niet-regeri-ngsge- zinde politici, politiefunktionaris- sen en legerofficieren was voor zien. Volgens het Ghanese pers agentschap heeft de Zimbabwe- partij het plan aan de minister raad van de organisatie van Afri kaanse eenhei'd gezonden. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft bekend ge maakt dat op 25 oktober om 16 uur Nederlandse tijd de Atlas- Agena-raket zal worden gelan ceerd, waarvan de tweede te vens laatste trap zal worden ge bruikt voor een eerste ontmoe ting in de ruimte die ongeveer 7 uur later de ruimtevaarders Walter Sehirra en Thomas Staf ford tot stand zullen trachten te brengen. De Titan TT-raket waarmee rle Gemini-6 van de beide mannen m de ruimte zal worden ge bracht, wordt volgens de plannen OPTREDEN TEGEN AMERIKAANSE O. TREDEN Voor de tweede achtereenvol gende dag zijn zaterdag in de Verenigde Staten op grote schaal betogingen gehouden tegen het Amerikaanse militaire optreden in Vietnam. Ernstige incidenten deden zich niet voor. In New York hielden ongeveer tienduizend demon stranten een optocht over Fifth Avenue. Verscheidene malen wer den ze met eieren bekogeld en werd rode verf naar hen ge gooid. Af en toe kwam het tot vechtpartijen, maar de politie wist spoedig de orde te herstel len. vier personen, onder wie twee Cubaanse ballingen die het niet met de betoging eens waren, werden aangehouden wegens or deverstoring. Te Berkeley bij San Francisco probeerden drieduizend betogers, voor het merendeel studenten, opnieuw op te marcheren naar de nabijgelegen militaire basis, van waar de troepen van Vietnam vertrekken. Evenals vrijdag avond werden zij tegengehouden door een grote politiemacht. Ook hier werden spandoeken meege voerd met leuzen die op beëin diging van de oorlog in Vietnam aandrongen. Op een spandoek stond te lezen: „Make love, not war". Hier werden- zes arresta ties verricht. Een politieagent brak bij een worsteling met een betoger een been. Soortgelijke demonstraties wer den gehouden in Boston, Tren ton, Seattle, Austin, Bennington, Salem, Philadelphia, Lancaster en op tal van universiteiten. Ook buiten Amerika werd tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam betoogd. In Londen hielden zaterdagavond ongeveer 1500 manifestanten een fakkel optocht naar de Amerikaanse ambassade na een bijeenkomst op Trafalgar Square. Protestbe togingen werden bok gehouden in Rome, Brussel, Montreal en Toronto. HERSENSPOELING IN ZUID VIETNAM De Amerikaanse antroloog Marshall Sahlins, hoogleraar aan de universiteit van Michigan, schrijft in het liberale Ameri kaanse weekblad „The Nation" dat speciale Amerikaanse en Zuidvietnamese ploegen hersen spoeling toepassen op communis tische krijgsgevangenen om hen te bewegen dienst te nemen in het Zuidvietnamese leger. De professor is pas teruggekeerd van een studiebezoek aan Zuid- Vietnam. Hij kreeg toestemming 24 uur lang een Zuidvietnamese ploeg met hersenspoeling bezig te zien. De gevangenen, zo zegt hij, worden aan mentale kwel lingen onderworpen, zonder dat lichamelijk geweld wordt toege past. Prof. Sahlins verwerpt deze manier van doen. Hij zegt dat de methode is overgenomen van de Chinezen, die haar toepasten op Amerikanen die in Korea ge vangen werden genomen. Bij de installatie van generaal Soeharto in zijn nieuwe functie van heeft Soekarno hem zaterdag uit drukkelijk gelast met de commu nisten samen te werken voor het herstel van de orde in Indonesië. In de loop van de plechtigheid op het presidentiële paleis in Djakar ta bracht Soekarno met nadruk naar voren dat het noodzakelijk was dat het leger handelde vol gens de officiële nasakom-leer, het beginsel van de samenwerking tussen nationalistische en gods dienstige groepen en het commu nisme. Waarnemers merken op, dat Soe karno zijn lastgeving heeft ge daan op het ogenblik dat de be trekkingen tussen het leger en de communistische partij tot het breekpunt schenen te zijn geko men. Volgens zekere geruchten zouden de communisten een „rood leger" willen organiseren in het centrum van Java. Van zijn kant schijnt het leger besloten onmiddellijk elke communistische opstand te breken. Waarnemers wijzen er echter op dat een der eerste openbare ver klaringen van generaal Soeharto hoofd van het leger een beroep was om de anti-communistische betogingen te staken en alle ge dachten aan weerwraak op te geven. De toestand in Indonesië blijft intussen verward en de berichten in de pers spreken elkaar soms tegen. Het blad van de strijdkrach ten „Angkatan Bersendjata" heeft gemeld dat het opperbevel de autoriteiten had bevolen alle par tijen te ontbinden welke ervan worden verdacht bij de staatsgreep van 30 september betrokken te zijn geweest. Volgens het mohammedaanse dag blad „Moesa Poetera" zou de lei der van de communistische partij Aidit donderdag in Djokjakarta in midden-Java zijn aangehouden. Aidit zou in gezelschap van de bevelhebber der luchtmacht Omar Dhani in Djokjakarta zijn aange komen, drie dagen na de staats greep. Hij zou zijn aangehouden door het leger met de hulp van de plaatselijke bevolking, aldus het blad. Een ander mohammedaans dag- sedert zijn benoeming aan het blad, de „Soeara Islam" meldt dat 11 De kleine Griekse vrachtvaarder „Akti" (1779 brt) is zondagmorgen in een tijdsbestek van nog geen zes uur bij Hoek van Holland in een brand ten onder gegaan en zo zwaar beschadigd dat het de vraag is of dit in 1946 gebouwde schip ooit weer te repareren valt. Het schip kwam uit Port Sudan en had een lading vismeel, vismeel- koeken en maiskoeken bestemd voor Rotterdam. Al enkele dagen geleden, toen het schip nog bij de ingang van het Kanaal voer, werd de 39-jarige kanitein Miliatis Panagiotis ge meld dat de lading was gaan broei en en een lelijke temperatuursver- hoging vertoonde. In zulke gevallen is maar één oplossing mogelijk: de luiken stijf afsluiten zodat de zuur stoftoevoer wordt afgesloten en volle kracht naar een haven waar een goede brandweer Is. De kapitein besloot de gok te wagen en stoomde op Rotterdam aan. De radio was defect zodat hij geen waarschuwing kon geven. Wel heeft hii in de nacht van zater dag op zondag met lichtsignalen de steeds moeüiiker wordende situatie aan boord gemeld. Toen zondag morgen vroeg een riiksloods nabii de gasboei vier miil buiten de mon ding van de Waterweg aan boord kwam. was de situatie kritiek. Kort tevoren rond half zes in de morsen was het lu'k van ruim twee met. een harde klap voor de hitte be zweken. De ruime toevoer var lucht bad in de lading een felle brand veroorzaakt De aanwezig heid van de loods, die met een radiozender en ontvanger is uitge rust, maakte het mogelijk snel huin te verzoeken aan sleepboten van de Rotterriomsp r.'eendienst en he+ gemeentelijk havenbedrijf, zodat langszij waren. Ook de reddingboot „Koningin Juliana" onder schipper Willem van Seeters voer uit en haalde voorlopig de 27-jarige echt genote van de kapitein, een Ne derlandse vrouw en haar 3V,- jarig zoontje Nicolaci van boord, alsmede de echtgenote van de eer ste machinist die als passagiers aan boord waren. De twee vrou wen en het kind werden in de loon van de ochtend in Hoek van Hol land afgezet. NAAR DF. EUROPOORT De blusboten slaagden erin het vuur dat door het gehele schip sloeg, aanvankelijk te localiseren. Het vele bluswater maakte echter dat de „Akti" slagzij ging maken. Eerst wilde de rijkswaterstaat dan ook geen toestemming verlenen bet schip binnen de pieren te brengen uit vrees dat het in of nabij het vaarwater zou zinken en dus een obstakel voor de scheep vaart zou worden. Later kwam de toestemming toch af en mochten de sleepboten bet vrachtschip naar de EIbebaven brengen, een hoek van de Europoort, om het daar aan de grond te zetten. BEMANNING VAN BOORD Deze onzet slaande. Hoewel het sehin leegbrandde en zwaar slaezii maakte, sleenten vier sleepboten geflankeerd door de reddingboot en een hereingsvaartni" en een boot van de havendienst de C---i°k- se vrachtvaarder naar de Elbo- haven. De bemanning- van 23 konoen verliet toen het schip met acliter- laiinrr van het. grootste deel var hun bagage. De kapitein, de eerste dezlfde dag om 17 uur gelanceerd, na korte tijd drie brandblusboten en de tweede stuurman, dc eerste GRIEKS SCHIP GEKAPSEISD De gekapseisde Griekse vracht vaarder „Akti", omgeven door sleep- en reddingsboten. Bergers staan op de zijwand van het schip. machinist en de bootsman bleven aan boord van een der blusboten in de nabijheid. De rest van de be manning, 18 koppen dus, werd overgebracht naar hotel Amerika in Hoek van Holland, waar zij met zorg werden omringd om na het bange avontuur wat op verhaal te komen. OP EEN OOR. Inmiddels waren een brandweer ploeg uit Hoek van Holland, een sleepbergingsvaartuig (de Meer min) en nog meer sleep- en blus boten naar de „Akti" gedirigeerd, zodat het fel brandende en rook kolommen producerende vracht schip omgeven was door een vloot van hulpschepen. Dit mocht echter niet baten. Rond één uur in de middag, een goed half uur nadat luik twee was bezweken en de rode haan zijn kam had gekregen, kapseisde het schip over stuur boord en ging het, zoals de zee mansuitdrukking luidt „op één oor liggen". Het vuur was toen vrij snel be dwongen maar de experts van Van de Tak's bergingsmaatschapoii die het schip weer vlot zou moeten brengen, konden in de loop van zondagmiddag met geen mogelijk heid zeggen hoe zij dit zware kar wei zouden moeten klaren. De lading is door het instromen de water een dikke brei geworden en door de ongebruikelijke bouw van bet schin heel moeiliik te los sen. Toch zal dat eerst moeten ge beuren voor men het schip over eind kan helpen en leeg kan pom pen. Eerst dan zal kunnen worden nagemeten of de felle hitteontwik- keling het schip heeft ontzet en zo ja, of reparatie alsnog mogelijk is. Men hoopte vandaag na overleg met de agenten en de rederij op dit punt beslissingen te kunnen nemen. Er zijn geen slachtoffers gevallen en de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg heeft geen stagnatie van betekenis ondervonden. Het militaire opperbevel in Dja karta heeft de Indonesische com munistische partij (P. K. I.) en ver scheidene met deze partij verbon den organisaties verboden. Dit is vandaag gezegd in een uit zending van radio-Djakarta, welke In Singapore is opgevangen. Het verbod werd bekendgemaakt door generaal Oemar Wirahadikoe- soemo, de commandant van het garnizoen in Djakarta. Met het oog op het snelle her stel van de orde is het verbod van de organisaties en bewegingen die hebben deelgenomen aan de mis lukte staatsgreep van 30 septem ber. absoluut noodzakelijk", aldus de bekendmaking. De andere pro-communistisch? organisaties welke zijn verboden, zijn de „vrouwenbeweging", het „boerenfront", de „vergadering van Indonesische geleerden" en vier studentenbewegingen. kolonel Oentoeng, de aanstichter van de staatsgreep, zou hebben verklaard met de communisten te sympathiseren. Enkele bladen meldden verder dat er militair materieel van Chi nese oorsprong zou zijn gevonden in de woning van de ondervoorzit ter van de communistische partij. Het Indonesische leger houdt ernstig rekening met de mogelijk heid van een gewapende opstand door de tot de P. K. I. behorend* communisten, die door de jacht op aanhangers van de mislukte staats greep tot onderduiken werden ge dwongen, aldus heeft een woord voerder in Djakarta fn antwoord op vragen verklaard. Over geheel Java patrouilleren pantserwagens en aan de troepen is opdracht gegeven extra-waak zaam te zijn in verband met ge ruchten, dat de leiding van de P. K. I. (de Indonesische communis tische partij) pogingen in het werk stelt in mid'den-Java een „roöd leger" te vormen. Praktisch ondergronds gedrongen verkeert de P. K. I. thans in de zelfde titoïstische „Moerba-partij'', die begin dit jaar tijdelijk en en kele weken geleden op last van de president definitief werd ver boden. Het is evenwel speculatief ojp aan te nemen, dat Soekarno de be trekkingen met Peking op een nieu we basis wil schoeien, hoewel ais zeker wordt aangenomen dat Pe king de wapens voor de opstand heeft geleverd. Evenzeer onzeker is of de president zou willen trach ten de P.K.I. te redden door d« vorming van een communistische partij „nieuwe stijl", die onafhan kelijk van Peking zou moeten zijn, toe te staan. De komende dagen kunnen be slissend ziin. Soekarno, die een nolitieke oplossing van het con flict heeft toegezegd, heeft een ter- miin vastgesteld die over veertien dagen afloopt wanneer hij per vliegtuig naar de tweede Afro- Aziatiscbe conferentie in Algiers zal vertrekken. Als hij Indonesië mocht verlaten zonder duidelijke beslissing, zou een burgeroorlog tussen het leger en de P.K.I. wél eens het resultaat kunnen zijn. Het in Djakarta verschijnende mohammedaanse blad Karya Bh*k- ti meldde dat in Atjeh fanatieke mohammedanen met sabels en an dere steekwapens overal jacht m*;- ken op de communisten, die op* het vege lijf te redden een toe vlucht hebben gezocht in de hu?» zen van hoge regeringsambtenaren of het gebied hebben verlaten. In een hoofdartikel deed het blad een indirecte aanval op dr. Soebat»- drio, die de gebeurtenissen van <JÉ 30ste september als „het optreden van een kwajongen" had gekwali ficeerd. Zonder de minister met namerisk noemen, schreef het blad: „Wij be grijpen niet wat deze hoge rege ringsfunctionaris hiermee bedoelde, omdat de 30-september-beweging zoals de feiten hebben uitgewezen, een regering had voorbereid, copi» pleet met organisaties en penw* neel. Generaal Soeharto die naar Anjt- tara heeft gemeld door SoekarnP tot opvolger van de vermoorde generaal Yani als legerleider werd gekozen in overleg met minister Soebandrio, was sedert 1963 bevel hebber van de strategische reserve van het Indonesische leger. Hij kwam na de coup van Oentoeng op 1 oktober terstond in actie. Hij werd in februari 1921 geboren en werd op negentienjarige leeftijd soldaat. In 1943 was hij officier ii* het onder Japanse auspiciën staan de Indonesische leger. Na de oor log vocht hij tegen de Nederlan ders en toen Indonesië onafhanke lijk werd, voerde hij het bevel over het militaire district Djokjakarta. In 1953 werd hij na het onderdruk ken van een mohammedaanse op stand in Zuid-Celebes gepromo veerd tot commandant van midden- Java. In 1960 was hij brigade generaal en plaatsvervangend sta'- chef van het leger. Twee jaar daar na werd hij van een buitenlandse reis terugperoepen om de Indonesi sche invasietroepen voor westelijk Nieuw-Guinea aas te 1

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1