Tweede Kamer verwerpt de liberale voorstellen In schil van graankorrel bevinden zich belangrijke stoffen Spaarzin is nog steeds „in" f375.000 voor produktiviteitsbevordering NADER BERAAD OVER OMZETBELASTING TEXTIEL EN SCHOEISEL Neo-nazistisch geschiedenisonderwijs in Sleeswijk-Holstein DE ZOON VAN ARAM Natuurzuivere Raiffeisen-spaarweek van 21-30 oktober Pagina 4 DB VRTTE ZEEUW Zaterdag 16 oV'ofoer 1965 Ons dagelijks brood Onverkort. „Het plan rammelt" Oud-minister Wltteveen Moties verworpen BERTRAND RUSSELL UIT LABOURPARTIJ OOK OMA'S NIET MEDISCH CONSULT - TAL VAN VOORDELEN WAT ZIJ ZELF WILLEN 'n treinreis? - neem(FYFFESjbananen mee 'n autotocht? - neem (FYFFES) bananen mee Overleg Het congres van de Britse conservatieven Een maand gevangenisstraf voor veroorzaken van dodelijk ongeval Tsjombe's partij niet in de nieuwe regering Slippartij op gladde weg kost twee mensen het leven frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. 'n wandeling? - neem (FYFFES) bananen mee Kolendampvergiftiging Kcïk beeficn boekhandel In de avondvergadering van don derdag handhaafde de heer Geert- sema zijn kritiek op het regerings beleid. Hij kwam tot de conclusie dat, wanneer de kamer geen uit spraak zou doen, daarmee het totale uitgavenpakket van de rege ring door de kamer wordt aanvaard en de kamer tevens akkoord zou gaan met de hoogte van het dek kingsplan. Hij diende daarom een motie in waarin de kamer om een uitspraak wordt gevraagd betreffende de normatieve begrenzing van de stij ging van de rijksuitgaven. In deze motie wordt gesteld, dat deze norm dient te worden gevonden in de groei van het nationale inkomen. De motie nodigt de regering uit haar plannen zodanig te herzien dat de stijging van de rijksuitgaven op jaarbasis wordt gebracht bin nen de bedoelde norm. De heer Schmelzer (k.v.p.) zei onverkort de bezwaren tegen de voorgenomen omzetbelasting op textiel en schoeisel te handhaven. Een tweede punt van zorg voor zijn fractie is de verscherping van het uitgavenpeil. Spr. deed een dringend beroep op de regering zich intensief te be raden of misschien minder urgen te uitgaven getemporiseerd kunnen worden. De heer Beernink concludeerde dat de uitgavenpolitiek van de re gering een verdergaande inflatie inhoudt. Ook hij diende een nota van orde in, waarin de regering wordt gevraagd te komen tot een temporisering van de voorgestelde uitgavenvergroting. De heer Bakker (c.p.n.) conclu- deerde, dat de regeringspolitiek leidt tot „volksverlakkerij op grote schaal" en merkte op, dat ook on der het kabinet-Cals het geld niet wordt gehaald waar dit werkelijk te halen is. Hij handhaafde zijn be zwaren tegen de huurverhoging en tegen de invoering van omzetbe lasting op schoeisel en textiel. De heer Nederhorst (p.v.d a.) zei, dat zijn fractie geen meningsver schil kent over de fundamentele punten van de regeringsvoorstellen. Ten aanzien van de belastingspaar- brieven nam de p.v.d.a.-fractie een afwachtende houding aan. Spr. vond de verdienste van het v.v.d.-plan, waarvan enkele pun ten ernstig dienen te worden over wogen, dat het een terugkeer naar een conservatief beleid bepleit. Het v.v.d.-plan rammelt, doet de sociale elementen niet tot hun recht komen, maar heeft de ver dienste de verhoudingen in de po litiek duidelijk te stellen. De heer Roolvink (a.r.) voorspel de een moeilijke tijd voor het prijs beleid, nu er nog geen indicaties voor de loonpolitiek zijn. In zijn conclusie zei hij waarde ring te hebben voor de doelstellin gen van de regering, maar niet ge lukkig te zijn met de wiize waarop zij die wil realiseren. Hij had over wegend bezwaar tegen omzetbelas- ting op textiel en schoeisel. De deur voor een alternatief staat z.i. op een kier. Mocht dit niet wor den gevonden, dan vroeg hij' de uitgaven te temporiseren en te be snoeien. De oud-minister van financiën dr. H. J. Witteveen (v.v.d.) besprak het vraagstuk van de overschrij ding van begrotingen. Dit ver schijnsel noemde hij ongewenst en hij vroeg of dit niet het scherm is waarachter de belangrijke verande ringen in het beleid worden ver borgen, nu het dit kabinet onmo gelijk is gebleken zich te houden aan de vroegere norm om verho ging van uitgaven binnen de toe neming van belastingmiddelen te houden. De oud-minister merkte op, dat het blijven binnen de norm een bij zonder moeilijke zaak is, maar de norm moet strak zijn, want de ver langens en behoeften zijn altijd groter. De liberale woordvoerder concludeerde, dat de overschrijdin gen in 1965 uit extra-leningen ge dekt hadden moeten worden en in de begroting-1966 hadden moeten worden opgevangen. Hij wees erop, dat o.m. de snelle ontwikke ling van woningwetvoorschotten leidde tot het grootste deel van de overschrijding. Het plan-Joekes geeft een evenwichtige oplossing, aldus de oud-minister. zegging bereid te zijn tot nader be raad in het kabinet over de om zetbelasting op textiel en schoei sel. We willen in overleg ernst ma ken met het zoeken naar een op lossing, aldus de premier. Met deze toezegging beantwoordde de minis ter-president de vraag naar het zoeken van alternatieven van de afgevaardigden Nederhorst (arb.), Schmelzer (k.v.p.) en Roolvink (a.r.p.). Bij het kabinetsberaad zul len zowel de uitgavenstijging als de dekkingsmiddelen aan een na der onderzoek worden onderwor pen. Minister Vondeling zei nog, dat uit de toelichting op het wetsont- werp-belastingspaarbrieven duide lijker zal blijken wat precies be doeld wordt. Indien de brieven niet worden gerealiseerd, zullen zij, die f 99 of minder belasting betalen, ook niet geheel ontheven kunnen worden. De motie-Geertsema werd nadien bij hoofdelijke stemming met 20 tegen 106 stemmen verworpen. Voor stemden de v.v.d., de b.p., de s.g.p. en het g.p.v. De minister van financiën keer de zich opnieuw tegen de v.v.d.- plannen ten aanzien van de wo ningbouw, broodsubsidies, tempo riseren van waterbouwkundige werken en posttarieven. Deze laat ste zullen wellicht reeds onder druk van nieuwe loonsverhoging moeten worden verhoogd. De motie-Beernink betreffende temporisering van de voorgestelde uitgavenvergroting werd verwor pen met 33 tegen 93 stemmen. Voor stemden c.h.u., v.v.d., g.vn., b.p., s.g.p. en de k.v.p.'er Van Son. De Britse wijsgeer Bertrand Russel heeft donderdadavond zijn lidmaatschapskaart van de la- bourpartij verscheurd uit protest tegen de „inschikkelijkheid van de regering inzake de wreed heden in Vietnam". Bertrand is 51 jaar lid van de partij geweest. Hij zei dat de Britse regering door haar onder danigheid aan de Verenigde Sta ten meehelpt bij het veroorzaken van een ramp in de wereld. Er zijn verschillende gevallen waarin wit brood de voorkeur ver dient boven bruin. Babies bijvoor beeld, die voor het eerst een boter hammetje krijgen, met wat melk overgoten, moeten beslist wit hebben, het ongebuilde brood wordt door hen nog niet goed verdragen. Ook sommige volwassenen hebben een spijsverteringskanaal dat geen raad weet met de harde bestandde len van „tarwe", „grijs" of „volko ren". Het kan dus gebeuren, dat men sen met zwakke maag of darmen het advies krijgen om uitsluitend brood van uitgemalen bloem te eten. Verder kan het nog zijn, dat iemand een zeer defectueus gebit heeft, zodat de kauwfunctie sterk verminderd is. Zo iemand moet ook eten om te le ven: hij zal wit brood ongetwijfeld gemakkelijker kunnen verwerken dan bruin. Voor het overige evenwel kan men zes jaar uitsluitend bruin brood voor te zetten. De moeders die dit doen, worden door ons stelselmatig gepre zen, terwijl wij de anderen, die dit nalaten, daarover niet hard vallen. het er gerust op houden dat bruin brood het beste is. Kleuters die zelf al kunnen eten, dienen vroeg aan bruin brood te worden gewend. Nu behoeft niemand ook oma's niet te denken, dat kleuters er ziek van zouden worden wanneer ze wit brood eten. Het zou niet verkeerd zijn als zulke jonge kinderen dagelijks een paar sneetjes wit en 'n paar sneetjes bruin brood kregen. Alleen leert de erva ring, dat het bruine brood al spoe dig niet meer wordt aangekeken als het kind een keus mag doen. Daarom is er veel voor te zeggen om aan normale kinderen van één tot Heet bruin brood heeft weinig nei ging om aan het gebit te blijven kle ven, het houdt de tanden en kiezen dus schoon. Ook bevordert het de speekselafscheiding en daarmee een goede vertering. Bovendien maakt het de kauwspie ren sterk, omdat die bij het bewer ken van dit voedsel veel in actie moe ten zijn. Het zetmeel levert bij beide broodsoorten het nodige aantal calo rieën, maar in de schil van de graan korrels bevindt zich nog een aantal belangijke stoffen. Het is van belang dat een kind, als het naar de grote school gaat, ge wend is bruin brood te eten. In de stapels boterhammen, die er voor „tussen de middag" worden meege nomen, bevinden zich dan veel van diezelfde beschermende stoffen. Volwassenen eten natuurlijk wat zij willen, daar zijn zij eenmaal vol wassenen voor. Hun keuze zal mees tal op witbrood vallen, want dat vin den de meeste mensen nu eenmaal lekkerder. Mochten zij echter altijd spierwit brood verkiezen, dan moeten zij be denken dat zij kans lopen een aantal minerale stoffen en vitamine B tekort te komen, tenzij ze die uit ander voed sel weten te verkrijgen. Verder is 't goed om eraan te den ken, dat bij alle mensen de stoelgang wordt bevorderd door het gebruik van voedsel dat veel' „ballaststoffen" bevat. Wie aan verstopping lijdt, kan daarom meestal dadelijk een flinke verbetering bereiken als hij het witte brood vervangt door bruin. dr. H. W. SCALONGNE. (Adv.) De regering van Sleeswijk-Hnl- stein heeft een onderwijzer ge schorst die tegen zijn leerlingen had gezegd dat de gaskamers in de concentratiekampen van de nazi's door de binnenrukkende Ameri kaanse troepen waren aangebracht om Duitsland ervan te kunnen be schuldigen. De minister van cultuur van de deelstaat, die dit donder dag bekendmaakte, zei dat wordt onderzocht of het juist is dat twpe andere onderwijzers eensluidende opmerkingen hebben gemaakt. Alle drie zijn leraar in de biologie aan de middelbare school te Büsum in het kustgebied Dithmarschen, waar het neo-nazisme wortel heeft geschoten. Een van de twee ver dachte onderwijzers heeft tijdens een demonstratie van het maken van zeep voor de klas opgemerkt dat de lijken van de Joden die in hej concentratiekamp waren ge dood, niet voor het vervaardigen van zeep gebruikt konden zijn om dat deze niet dik genoeg waren. De derde zei tegen de klas: „Van daag gaan wij Auschwitz spelen. (Adv.) Minister-president Cals wees de motie-Geertsema (v.v.d.) van de hand. De daaruit voortvloeiende gevolgen kunnen we niet voor onze verantwoordelijkheid nemen, zei hij. De premier herhaalde zijn toe- De oude kous is niet meer! Dat wil niet zeggen dat sparen tot het verleden behoort. In onze tijd hebben andere en moderne spaarmethoden opgang gedaan. Want er wórdt gespaard in Ne derland! Er steken nu en dan alarmerende berichten de kop op over de sterke toename van afbetalingen, we lezen van „over- besteding' en maatregelen daar tegen dit neemt niet weg dat de spaarzin nog altijd „in" is. Miljoenen Nederlanders denken aan hun toekomst en brengen het geduld op om te sparen voor hun plannen van morgen. Nu de Raiffeisen-spaarweek weer in zicht is, leek het goed ook deze kant van de medaille eens te be lichten. Sparen vertoont een sterk so ciaal aspect. Het mes snijdt aan twee kanten: de spaarders weten hun geld veilig bewaard en zien hun bezit groeien. En dank zij hun spaargeld blijft het economi sche leven in beweging en wordt de leefbaarheid van de eigen om geving vergroot. De Raiffeisenbank is uit dit sociaal bewustzijn ontstaan. De eerste coöperatieve spaar- en kredietbank werd in 1849 door F. W. Raiffeisen, burgemeester van het Duitse dorpje Flammersfeld (Westfalen), gesticht. Met de be doeling het algemeen welzijn te bevorderen, de armoede te be strijden en de economisch zwak kere bij te staan. Uit deze eerste bank zijn in vele landen Raif- feisenorganisaties met duizenden aangesloten (spaar)banken ge groeid. Gelijktijdig met de Raif feisen-spaarweek in Nederland van 2130 oktober wordt een dergelijke week gehouden in lan den als Italië, Oostenrijk en Duitsland teneinde de spaarzin t: bevorderen. Elk jaar blijkt deze spaarweek aan het doel te beantwoorden. Het sparen wordt gestimuleerd, zó zelfs dat thans ruim één mil joen achthonderdduizend spaar ders in Nederland hun spaargeld hebben ondergebracht bij één van de meer dan duizend kanto ren van Raiffeifsenbanken. Daar had burgemeester Raiffeisen in dertijd niet van durven dromen hoe stoutmoedig zijn plannen voor die tijd ook "waren! Laten we eens zien wiens naam met een kruis gemerkt is". Begin dit jaar hebben de inwo ners van het betrokken gebied nog geprotesteerd tegen een besluit van het ministerie van kuituur om de straten en een school die zij naar een plaatselijke dichter een nazi en antisemiet hadden ge noemd, nieuwe namen te geven. Op het congres van de Britse conservatieven in Brighton heeft de markies van Salisbury vrij dag voor moeilijkheden gezorgd door zijn pogingen, de partij ver zet te laten aantekenen tegen eventueel te nemen sancties tegen Rhodesië, wanneer de blanke minderheid daar zonder toestemming van Engeland de onafhankelijkheid uitroept. De 72-jarige lord Salisbury, voor malig minister voor gemenebest zaken, treedt op als voorvechter van de belangen van de blanke kolonisten in Rhodensië. Na zijn aankondiging dat hij een amen dement zou indienen op een resolutie over Rhodesië, drongen de partijleiders er in een afzon derlijk gesprek buiten de con ferentiezaal bij hem op aan, geen verdeeldheid in de partij over deze kwestie aan te moedigen. In de aan het congres voorge legde officiële resolutie wordt niet over sancties gesproken, maar een oplossing van het ge schil door onderhandelingen be pleit. Een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging uit de rijbe voegdheid heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Zut- phen, mr. F. H. Vrijlandt, vrij dagmiddag geëist tegen de 26- jarige tankwagenchauffeur J. H. uit Zwolle, die op 12 augustus van dit jaar de 13-jarige Jopie van Drecht in Deventer met zijn fietsje klem reed, waardoor de jongen met zijn hoofd voor een van de achterwielen viel en werd doodgereden. H. was- bezig het jongetje in te halen, maar moest plotseling naar rechts zwenken toen hij in de bocht een tegen ligger zag aankomen. De partij van de Kongolese oud-premier Tsjombe, de Conaco (Convention Nationale Conga- lais) heeft vrijdag in Leopold- stad bekendgemaakt dat zij niet zal deelnemen aan de nieuwe regering die nu wordt gevormd. De nieuwe premier, Kimba, zei direct na deze bekendmaking tegen verslaggevers dat zijn regering over twee dagen ge reed zal zijn. Tevoren hadden Kimba, Tsjombe en drie andere leiders van de Conaco-partij drie kwartier met elkaar gesproken. De partij zei het besluit geno men te hebben omdat met de benoeming van Kimba tot pre mier de democratische beginse len met voeten zijn getreden. Betrouwbare kringen in Leo- poldstad hadden al verwacht dat Tsjombe in de oppositie zou gaan en zich naast Kasavoeboe kan didaat zou stellen voor het pre sidentschap. Tsjombe's aanhang in het parlement wordt snel klei ner en wordt nu geschat op 40 van de 166 zetels in de kamer van afgevaardigden. Vrijdagmiddag is op de oprit van de Waalbrug tussen Waar denburg en Zaltbommel een ver keersongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 45- jarige mevr. M. GrefkensDek ker en haar 22-jarige zoon B. Grefkens, beiden uit 's-Hertogen- bosch. De heer Grefkens reed frontaal met zijn personenauto tegen de personenauto van de heer Van de B. uit Vlijmen die bij het afrijden van de Waal brug in een slip was geraakt en op het linkerweggedeelte terecht was gekomen. De bestuurder van deze wagen en zijn passagier, de heer Van W. uit Vlijmen, zijn naar het Zaltbommelse zieken huis vervoerd. Beiden zijn zwaar gewond. De auto's werden ge heel vernield. Kort nadat dit on geval op de door de regen glad geworden weg had plaats ge vonden, overleed aan een hart aanval de 63-jarige heer J. van Gelder uit Amsterdam, die zich nogal druk had gemaakt bij de eerste-hulpverlening. De heer Van Gelder, die hartpatiënt was, reed op dat moment met zijn auto op de rijksweg 1 naar 's-Hertogenbosch. Vangrails op deze weg voorkwamen dat het tegemoetkomende verkeer in ge vaar werd gebracht. (Adv.) De staatssecretaris van econo mische zaken heeft overeenkom stig het advies van de commissie opvoering produktiviteit van de Sociaal Economische Raad voor drie produktiviteitsakties subsi dies toegekend uit de fondsen, die bij het ministerie van econo mische zaken voor dit doel be schikbaar zijn. De staatssecretaris heeft een bedrag van 375.000 ter beschik king gesteld ten behoeve van de werkzaamheden van de onlangs onder gezamenlijke verantwoor delijkheid van de centrale bond van scheepsbouwmeesters in Ne derland en het ministerie van economische zaken ingestelde commissie Nederlandse scheeps bouw 1965. Deze commissie heeft tot taak het instellen van een onderzoek naar de huidige problemen van de Nederlandse scheepsbouwin- dustrie. In het onderzoekpro gramma zijn o.m. opgenomen het maken van een analyse en een prognose van de wereldmarkt van schepen; een onderzoek naar steunmaatregelen in het buiten land; het maken van kostprijs analyses; het maken van een analyse van de capaciteitsstruc tuur; een onderzoek naar organi satie- en efficiency-aspecten en onderzoekèn naar het arbeidskli maat, research en ontwikkeling, alsmede samenwerkingsmogelijk- Nederlandse heden tussen werven. de SOCIALE WERKPLAATSEN Een werkgroep van de commis- (Adv.) In Leeuwarden is een alleen wonende bejaarde dame levens loos in haar woning aangetrof fen. Het slachtoffer, de 82-jarige B. Wilhelm is vermoedelijk door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Familieleden, die een bezoek aan mevr. Wilhelm wilden bren gen, alarmeerden de politie, die 41 Achter hen klonk een dof gerommel van vallend gesteente boven het bruisen van het kol kende water uit. „Straks stort de hele boel in elkaar!" schreeuwde Bazijn, ter wijl hij zonder om te zien voort- rende. Doch reeds zagen zrj in de ver- de bejaarde dame zittend in een te het daglicht schemeren. Bijna stoel vond.' hadden zü de uitgang bereikt, toen Aram plotseling uitriep: „Ik hoor wapengekletter. Daar wordt gevochten Bazijn!" En toen zij 'n ogeniblik later, knipperend met de ogen tegen het felle licht uit de grot traden, wachtte hen een on gewoon gezicht. Morghan's man nen waren in een hevig gevecht gewikkeld met de krijgers uit het gevolg wan Humphrey van Glou cester en de hertog van Bedford. Wel verweerden zij zich wanho pig, doch een van hen was reeds gewond en de andter werd dus danig in het nauw gedreven, dat zijn nederlaag nog slechts een kwestie van ogenblikken was. Plotseling klonk een schreeuw: „Daar, Humphrey! Daar zijn de verraders!" Met getrokken zwaard reed Bedford op Aram en Bazijn af en snauwde hen toe: „Dat was dus uw opzet, hè? Gij wilde de schat voor Uzelf hou- en! Verdedig U, wanneer gij eèn man zijt!" En met opgeheven zwaarden stormden de beide Engelsen op het onthutste twee tal toe. sie opvoering produktiviteit, die tot taak had te onderzoeken hoé de produktiviteitsbevordering irt de methodiek der sociale werk plaatsen zou kunnen worden ge ïntroduceerd, heeft thaps verslag uitgebracht. Hierin komt naar voren'dat, hoewel de werkplaats in eerste instantie een sociale instelling is, er voldoende redenen aanwezig zijn om ook een dergelijke instel ling zó efficient mogelijk te la ten werken. Daarbij is er reke ning mee gehouden, dat in werk plaatsen twee groepen van werk nemers vallen te onderscheiden: a.) zij die na korte of langere tijd werkzaam te zijn geweest in een werkplaats, doorstromen naar het vrije bedrijf; b.) zij die op grond van hun handicap, nim mer voor plaatsing in het vrijè bedrijf in aanmerking komen. De doelstelling ten aanzien van de eerstgenoemde groep is hén geschikt te maken voor een func tie in het vrije bedrijf. Zij dienen daarom vertrouwd te worden gemaakt met de arbeidsomstan digheden, die zij te zijner tijd in het vrije bedrijf zullen ontmoe ten. Onder deze omstandigheden neemt de efficiency een belang rijke plaats in. Voor de tweede groep zullen éf- ficiency-maatregelen eveneens van belang zijn, mits aangepast aan hun handicap. Mede hierdoor kan bij deze werknemers het be sef worden versterkt dat zij óp zinvolle wijze aan de produktié deelnemen. Beziet men verder de werk plaats als een zelfstandig be drijf (eigen produktein) of als een verlengstuk van een bestaan de industrie (loonopdrachten en toeleveringsopdrachten), dan ls duidelijk dat deze werkplaatsen, de omstandigheden (waaronder ook de effenciency) van het vrije bedrijf zoveel mogelijk dienen te benaderen. Het is dan ook noodzakelijk gé- bleken de directeuren en werk meesters biervoor een aanvul lende opleiding te geven, waar voor in overleg met het ministe rie van sociale zaken en volks gezondheid een subsidie van 20.000 ter beschikking is ge steld. VAN DE BANDE «oortartot -

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4