PROVINCIAAL NIEUWS TWEEDAAGS GEVECHT IN DE MEKONG-DELTA Zondagdiensten Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland HET VATICAAH AHONIEM DEDREIGD Concilie besluit: Joden niet verantwoordelijk voor Christus' dood STOP'N TIJGERIN UW TANK! Terneuzen Axel Biervliet Breskens Hulst Philippine GAS VERWARMING Fa.VERLINDE TERNEUZEN Ook belasting verhoging in België? De Sowjet- russische ruimtevaart A. Spaarboekje.... 3,5°/o* B. Spaarrekening.. 3,5°/o C. Spaardeposïto...4j 5°/o Agenda ^atërcfag'lf) oktober 1965 DE VRfTF 7F.Fir\V Pagina 3 Kappersvakexamen Bij het te Breda gehouden examen, afgenomen door de vak- raad in het kappersbedrijf, slaag de mej. Ria van Kerkvoorde voor het vestigingsdiploma damesvak. Voor het vestigingsdiploma herenvak slaagden de heren P. v. d. Hout te Axel, F. Cappaert te Sas van Gent en T. Remery te Terneuzen. Gemeenteraad De gemeenteraad van Terneu zen komt dinsdagavond 19 okto ber a.s. in openbare vergadering bijeen. De agenda is stellig een der beknopste die de raadsleden ooit ter behandeling hebben ge kregen. Na de beëdiging van het nieuwe raadslid de heer H. Rib- bens komt aan de orde een voor stel van B. en W. tot het aan gaan van een vaste geldlening, groot 250.000, met de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een koers van 99'A en een ren te van 614 Deze lening is door G.S. toege wezen voor het laatste kwartaal van de financieringsperiode 1964 —1965. Aanleg buisleidingen in zuid-Nederland Dezer dagen is het overleg over de aanleg van buisleidingen afgesloten tussen het landbouw schap, de D.S.M. Transport Maat schappij N.V. (een dochtermaat schappij van de Staatsmijnen) en DOW Chemical Internationaal N.V. De D.S.M. zal een benzinelei ding leggen van Botlek naar Ge leen terwijl Dow Chemical een leiding voor het transport van aethyleen van Pernis naar Ter neuzen heeft ontworpen. Het ad vies- en constructiebureau Tebo- din is met de uitvoering belast. Binnenkort zullen de acquisi teurs van Tebodin de betrokken grondeigenaren bezoeken en hun een contact ter tekening aanbie den. De inhoud van het contract alsmede de schadevergoedings bedragen, ook voor de grondge bruikers, zijn zodanig dat het landbouwschap meent de betrok kenen te mogen adviseren de overeenkomst aan te gaan. Babyhuis „Casita" Donderdagmiddag werd een aantal genodigden in de gelegen heid gesteld de symbolische ope ning bij te' wonen van het baby huis „Casita" aan de Axelse- straat. Hiermede vestigt deze straat opn.iewyr de aandacht op zich,alp ■winkelwijk van nieuw Terneu zen. De voorzitter van „Handelscen trum Nieuw Terneuzen", de heer J. den Toonder, duidde hierop, toen hij, na in het midden van de zaak, een lint te hebben doorge knipt, zei dat deze speciaalzaak .•een juweel is, toegevoegd aan de krans van zaken in de Axelse- straat, die de slagader is in het winkelcentrum van nieuw Ter neuzen. De naam van de zaak zal een begrip worden voor Terneuzen. Het is een .unicum met een ver fijnd assortiment. Exploitante van dit schitterend winkelpand/ waar de artikelen -iiet ideaal van jonge en aanstaan de moeders zullen worden, is de firma Th. Huisman uit Oostburg. Het otiBverp werd gemaakt floor .architect Rozenkrans uit postburg. De gebroeders Simons ie. Terneuzen bouwden het pand. - Zes boerderijen in onrendabel gebied aangesloten op het P.Z.E.M.-net Vrijdag z'ijn een zestal boer derijen in de zogenaamde onren- 'dabele gebieden, te weten aan de Langeweg, Kruisweg en Koe- 'houtstraat aangesloten op het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M. Hierdoor blijven in het district Axel nog slechts enkele niet- 'aangeslotenen over. Aanvulling korps rijkspolitie Met ingang van 18 oktober a.s. zal het korps rijkspolitie te Axel met. twee manschappen worden 'uitgebreid. Van deze datum af zijn overgeplaatst naar AxeJ wachtmeester J. Vreeke, thans te 's-Heer-Arenskerke, en de ad- spirant Erhard van de school voor opleiding der rijkspolitie te Arnhem. Kollekte De Zeeuwse kollekte heeft in Axel 364,50 opgebracht. Raadsvergadering De raad der gemeente Biervliet vergadert maandag a.s., des mor gens om 9 uur. Op de agenda staat het ver strekken van een aanvullend krediet van 40.759 voor de be stratings- en rioleringswerken in het uitbreidingsplan ten zuiden van de Schoollaan, alsmede van de verbetering en gedeeltelijke verbreding van de Braakman laan. Voorts komt aan de orde ring zal een bezoek worden ge bracht aan de spaarbekkens van de waterleidingmaatschappij. 's Middags volgt dan nog een bezoek aan het pompstation te St. Jansteen. Gemeenteraad De raad der gemeente Breskens komt maandagavond a.s. in open bare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. enkele subsi die-aanvragen, een verzoek van het N.V. Bouwfonds Nederland se Gemeenten om zekerheid te stellen voor de heer P. Dobbe- laere te Sluis, en voorstellen aangaande de ratiobouw. Voor gesteld wordt 80 woningen te bouwen, voor de eerste 40 wo ningen de benodigde rijksvoor schriften aan te vragen en het college van B. en W. te machti gen het heien der palen op te dragen. Bezoek aan B.B.-post De leden van de gemeenteraad hebben een bezoek gebracht aan de commandopost van de B.B. In deze post werden zij verwel komd en rondgeleid door het hoofd van de B.B. in Zeeuws- Vlaanderen, de heer Catsman uit Terneuzen. Programma turnvereniging De turnvereniging D.I.O. te Breskens heeft het winterpro- gramma vastgesteld. In het na jaar zal een openbare les worden gehouden voor de ouders der tur ners en turnsters. Men zal dan in de gelegenheid zijn eventuele problemen naar voren te brengen of vragen te stellen. Eind 1965 zullen er vaardigheidsproeven worden afgenomen door jury leden van de K.N.G.V. voor het verkrijgen van een officieel turn- diploma. De adspirantleden zul len deze proeven afleggen in het voorjaar van 1966. Voorts zal er in 1966 worden deelgenomen aan een wedstrijd in provinciaal ver band. In het a.s. voorjaar zal bij gun stig weer een buitendemonstratie worden gegeven, waarbij zal worden gedemonstreerd door de heren P. Vermeersch en F. de la Ruelle uit Sas van Gent. Sportcommissie In het gemeentehuis van Bres kens heeft burgemeester Eekhout de commissie voor beheer en on derhoud der sportaccomodaties geïnstalleerd. De burgemeester herinnerde eraan op welke wijze de sportverenigingen vroeger hebben moeten werken. Spreker wees op de nieuwe sportvelden met de gebouwen, die veel meer accomodatie geven dan vroeger. De commissie is samengesteld als volgt: W. v. d. Hooft, voorzit ter; C. Erasmus, vice-voorzitter; J. Boekhout, sekretaris; leden J. v. d. Lijcke, C. Vergouwe, J. Quaars en Th. Cambier. De heer v. d. Hooft bracht dank aan het gemeentebestuur voor het vele werk dat in het be lang van de sportverenigingen is gedaan. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 4 t/m 9 oktober aangevoerd: 585 kg bot, 1206 kg schar, 1507 kg schol, 4413 kg tong, 55 kg griet, 126 kg tarbot, 68 kg rog, 15.752 kg kabeljauw, 35 kg haai, 240 kg poon, 182 kg wijting, 240 kg piakreel, 72 kg haring, 27.815 kg exportgarnalen, 1953 kg pel lerijgarnalen, 8460 kg pufgarna- len en 1047 kg doorgedraaide vis. Geslaagd De heer J. G. M. Hemelaar te Hulst slaagde dezer dagen aan de katholieke hogeschool te Til burg voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschap pen. Kandidaatsexamen Aan de katholieke hogeschool te Tilburg slaagde deze week voor het kandidaatsexamen economi sche wetenschappen de heer R. C. E. Barbé te Philippine. (Adv.) Zuidvletnamese troepen hebben bij een gevecht van twee dagen in de Mekong-delta 168 vietcong- strijders gedood, zo zeiden militai re kringen in Saigon vrijdag. Een vietcong-eenheid ter sterkte van een bataljon had tegen een vijfvou dige overmacht standgehouden en zware verliezen toegebracht aan een regeringsbataljon en matige verliezen aan de troepenmacht als geheel. Een Amerikaanse woordvoerder- in Saigon heeft meegedeeld, dat de poging van de vietcong om vrij dag een nationale algemene sta king van een uur te doen houder, ter nagedachtenis van een verleden jaar terechtgestelde vietcong-man op een „volledig fiasco" is uitge lopen. Naar zijn zeggen bleek uit berichten uit de provinciale hoofd steden dat aan de oproep geen ge volg was gegeven. Dit zou er vol gens de woordvoerder op kunnen wijzen dat de vietcong het contact met het volk verliest. Bij de strijd om het Soeoi-Ia- Tinhdal, 440 km ten noordoosten van Saigon, hebben de Amerika nen, naar vrijdag werd meegedee'd, zes hefschroefvliegtuigen verloren. De Amerikaanse en Zuidvietna- mese troepen hadden de vallei na verwoede gevechten veroverd en daarbij naar Amerikaanse schat ting 119 vietcong-guerillastrijders gedood. Later hebben de Ameri kanen en de Zuldvietnamezen zich uit de vallei teruggetrokken. (Adv.) MIST EIST SLACHTOFFERS IN BELGIE Ook België heeft deze herfstda gen te kampen met dichte mist, met alle gevolgen van dien: op de autoweg hij Waver vond een kettingsbotsing plaats, waarbij 50 auto's betrokken waren. Drie wagens, aan het einde van de queue, vlogen in brand en wer den totaal vernield. Eén persoon werd gedood en drie zwaar ge wond. tel. 2176 Havenstraat 8 (bij de markt) Tienjarig meisje omgekomen De 10-jarige Johanna van Gel- lekom is vrijdagmiddag in de Spaarndammerstraat in Amster dam met haar fiets onder de aanhanger van een vrachtwagen terechtgekomen en ter plaatse overleden. Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan doordat het meisje op het moment dat de vrachtwagen haar passeerde, schrok en begon te slingeren. Zij kwam daarbij met haar stuur in aanraking met een geparkeerde auto en viel vervolgens onder de aanhanger. Na brandstichting gearresteerd Verdacht van brandstichting heeft de Tielse politie de 30-jari- ge Tielenaar W. D. G. V. aange houden. In de nacht van woens dag op donderdag omstreeks één uur werd de brandweer van Tie] gealarmeerd voor een uitslaande brand in de Vinkenstraat. Aan vankelijk liet de situatie zich ernstig aanzien, want gedurende enige tijd laaide het vuur hoog op uit de oude woning, die in een rij was gebouwd. De brandweer slaagde er echter vrij spoedig in het vuur te localiseren op de bo venverdieping. Tijdens het blussen was het de brandweerlieden opgevallen, dat er verscheidene brandhaarden waren aangelegd, waarvan en kele echter niet in brand zijn geraakt. Toen bovendien bleek, dat de bewoner van het huis ner gens te vinden was, rees het ver moeden dat men hier met brand stichting te doen had. In de loop van donderdag werd V. in een auto, waarin hij de nacht had doorgebracht, aange troffen. Door de politie aan de tand gevoeld, bekende hij de brand te hebben gesticht. Ruzie met zijn vrouw was de aanlei ding daartoe. V. zal voor de of ficier van justitie in Arnhem worden geleid. Dodelijk verkeersongeluk Gisteravond is de 66-jarige heer D. Salm Uit Purmerend op de Purmerweg aangereden door een hem achteropkomende per sonenauto, bestuurd door een in woonster uit Haarlem. De Pur- merender werd van zijn fiets ge smakt en belandde in de sloot naast de weg. Toen men hem op het droge haalde waren de levensgeesten geweken. De be stuurster van de personenauto werd verblind door het licht van een tegenligger, De fiets had geen brandend achterlicht. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P, J, Nijsten, Willem de Zwijgerlaan 17, telefoon 2324. Apotheek geopend: M. B. M. Ha- mann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene en Wit-Gele Kruis: zuster E. G. Vogelaar, v. Steenbergen!. 67, telefoon 3360. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter W. G. C. Kok, Oranje straat 19, telefoon 555. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamsiag waar genomen door dierena:ts J. F. de Haas, Axelsestraat 108 te Zaam slag, telefoon 01153--36c. In Brussel nemen de geruch ten toe, dat ook de Belgische re gering zal moeten besluiten tot belastingverhogingen om tot een sluitende begroting te kunnen komen voor 1966. De minister president, prof. P. Harmei, heeft donderdag met afgevaardigden van de twee regeringspartijen de Christelijke volkspartij en de socialistische partij de fi nanciële toestand besproken. Na afloop weigerde hij te antwoor den of er hogere belastingen zul len komen. „Wij spraken niet al leen over de uitgaven, maar ook over de staatsinkomsten", zei hij slechts. Volgens sommige berichten, die vrijdag de ronde doen, zou de begroting voor het komende jaar een tekort van 23 miljard frank tonen, dat alleen door nieuwe be lastingverhogingen en leningen kan worden gedekt. Hoewel nog geen beslissing zou zijn genomen en op de regering trouwens gro te druk wordt uitgeoefend om te trachten door bezuinigingen de uitgaven te verminderen, wordt aangenomen dat niet alleen indi recte belastingen zoals die op benzine en tabak, maar ook de in komstenbelastingen en andere di recte belastingen zullen worden verhoogd. Reeds enige tijd wordt trouwens al gesproken van een verhoging van de benzineprijs in België met een frank (7,2 cent) per liter. Verwacht wordt dat de beslis sing van de regering wordt be kendgemaakt voordat het Belgi sche parlement de tweede dins dag in november weer bijeen komt. De minister van financiën, prof. G. Eyskens, heeft de vorige maand verklaard zijn portefeuille terbeschikking te zullen stellen indien het onmogelijk zou blijken tot een sluitende begroting te ko men. Verwacht wordt overigens, dat het budget idle mijlpaal van 200 miljard Belgische frank 15 miljard gulden zal bereiken. Een der Sowjetrussische ruimte- vaartgeleerden, prof. Petrowitsch, heeft vrijdag in een vraaggesprek mte het persbureau Tass verklaard dat de Sowjet-Unie ingespannen werkt aan de ontwikkeling van aandrijfraketten die eens weten schappelijke expedities naar de planeten van ons zonnestelsel mo gelijk moeten maken. Getracht wordt deze zo te bouwen dat een zo groot mogelijke nuttige lading in een vooraf berekende baan kan worden gebracht. De ruimtevaar tuigen zullen in de toekomst zo groot zijn dat het huidige type Woschod daarbij net zo klein lijkt als een roeiboot bij een oceaansto mer, Petrowitsch werkt reeds 35 jaar aan het construeren van aandrij- raketten. Hij zei dat de Sowjet- Unie al van het begin van de ruim tevaart de machtigste raketten be zit. Het nu ontwikkelde systeem proton was Volgens hem onover troffen. De Russische geleerde meent dat de ruimteschepen in de toekomst met draagvlakken zullen worden uitgerust, waarmee zij bij hun terugkeer van een lange vlucht een zachte landing kunnen maken. (Adv.) De Algemene Bank Nederland biedt dri© mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen, Tot f.1000.- per maand direct opvraagbaar} voor/ grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. j Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar} voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en I, f. 100.000.- voor verenigingen en stichtingen. Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op» i zegging voor bedragen tot f.5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f,50.000,- voor particulieren, en"1 h vog® vere.nigiijggn enjstichtingeg; (Nederlandsche HandeUMaatschappïj Oo Twanteshs Bank) Er zal een bom ontploffen in de Sint Pieter. Dit anonieme drei gement is vrijdag ontvangen door het Vaticaan. Van Vaticaanse zijde is meegedeeld, dat de politie in de basiliek en op het plein ervoor direct na ontvangst van het dreige ment is versterkt. Het is nog niet bekend of er per telefoon of per brief is gedreigd. Op 22 september 1962, drie we ken voor de eerste zitting van het Vaticaanse concilie zou beginnen, ontdekte men in de Sint Pieter een zelfgemaakte brandbom met ont stekingsapparaat. Op 14 juli van dat jaar was er al een kleine eigengemaakte bom ontploft bij de apsis in de basiliek. Het marmeren monument voor paus Clemens de tiende en een or gel werden toen beschadigd. Op 17 februari van dit jaar ont plofte er een eigengemaakte bom bij de zuilengalerij op het Sint- Pietersplein vóór de houten deur die naar de kazerne van de Zwit serse garde leidt. Diverse ruiten sprongen. Het dreigement kwam tijdens de stemming in de Sint Pieter. Een ontploffing deed zich niet voor. De concilievergadering werd niet onderbroken en van het dreigement werd geen medede ling gedaan. De politie verklaar de de zaak niet ernstig te nemen. „Zo nu en dan ontvangen we dreigbrieven", zei een politie woordvoerder. onMnMnminiflimniiiimittKiiiiiiiiONiimiiimBiiflMiiiniiH^111""""" Het Vaticaanse concilie heeft vrijdag met 1875 tegen 188 stem men bepaald dat alle Joden niet collectief verantwoordelijk kun nen worden gesteld voor de kruisdood van Christus. De desbetreffende verklaring in het schema over de Joodse en andere niet-christelijke gods diensten luidt ais volgt: „Ofschoon de Joodse autoritei- de verkoop van diverse percelen "n het uitbreidingsplan. vaa deze vergade ten en zij die hun leiding volg den, op het ter dood brengen van Christus aandrongen, kan niet temin datgene wat in zijn lijden gebeurde, niet alle toen levende Joden zonder onderscheid noch de Joden van vandaag worden aangerekend." Ook een andere belangrijke passage van het schema werd goedgekeurd en wel met 1821 tegen 245 stemmen. Deze pas sage luidt: „Hoewel, de kerk het nieuwe Godsvolk is, moeten de Joden niet worden voorgesteld als door God verworpen of vervloekt als of dit uit de heilige schrift volgt." Eerder had er gestaan, dat het Joodse volk nooit moest worden voorgesteld als „schuldig aan Godsmoord". Deze versie is ech ter geschrapt. Het gehele schema werd met 1763 tegen 250 stemmen en 10 blanco goedgekeurd. REACTIE VAN DE WERELDRAAD De wereldraad van kerken heeft vrijdag de verklaring van het Vaticaanse concilie over de Joden met instemming begroet. De wereldraad liet weten dat de verklaring een duidelijke weer gave is van een bijbelse waar heid, die in alle kerken verduis terd is, namelijk dat de godde lijke openbaring in de eerste plaats via het Joodse volk tot de mensen is gekomen. Antise mitisme, aldus de wereldraad, is bijgevolg een verloochening van het christelijk geloof zelf. De wereldraad verheugt zich er over dat alle kerken nu een nieuwe houding zoeken tegen over het Joodse volk, mede mei het doel de vele in het verleden gemaakte fouten te heiêiejien. s HEDEN Terneuzen: Luxor-Theater, 3 u.: „Het wonder van het leven" Zuidersportpark, 3 uur: Ter- neuzense BoysHoek. Café „Kolkzicht', 7.30 uuri Prijskaarting. ZONDAG 17 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Onder pïratenvlag'; 5 en 8 uur: „Het wonder van het leven'. Café Bison, 3 uurj Prijspie- ken. MAANDAG 18 OKTOBER Terneuzen: Luxor-Theater, 5 uur: „Onder piratenvlag". DINSDAG 19 OKTOBER Terneuzen Luxor-Theater, 8 uur: „Onder piratenvlag". RUMOER RONDOM MEVROUW PERON Donderdagavond zijn in de na bijheid van het vakverenigings gebouw „Licht en Kracht" in dé Argentijnse hoofdstad, waar me vrouw Xsabelle Peron vertoeft, anti-peronistische betogingen ge houden. De politie verjoeg dé schreeuwende betogers met traangas, maar de demonstran ten keerden terug en wierpen 'n straatversperring op van voertui gen waardoor het verkeer werd gestremd. De politie maakte toen gebruik van een brandspuit en verrichte arrestaties. Volgens waarnemers wilden de anti-peronisten beletten, dat me vrouw Peron deelneemt aan een bijeenkomst op 17 oktober ter herdenking van de peronistische revolutie van 1945. GEVECHTEN BIJ SERA WAK Een woordvoerder van de po litie in Serawak heeft gezegd, dat gisteren 17 Indonesische militai ren zijn gesneuveld of gewond bij een aanval van een patroille van de Maleisische politie. Een Maleisische politieman werd ge dood. Zijn lijk werd door de Indo nesiërs meegevoerd. De gevech.- len vonden plaats op een punt aan de grens tussen Serawak en Indonesië waar de grens onduit deiijk is aigekökend.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3