Het koninklijk bezoek aan Suriname Toestand in Midden-Java wordt normaal MUL RADIO DE KOCX In Djakarta nieuwe mohammedaanse woede-uitbarsting ROOFOVERVAL OP AMRO-BANK IN TILBURG Buit van negen ton HET WEER de Geschenk voor Claus Galadiner tot besluit Golf vao geweld in Nigeria GASVERWARMING Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Chinese universiteit vernield Antara onder toezicht Grens gepasseerd Buitenlanders Nobelprijs literatuur voor de Rus Sjolochov Goed voorbereid Nog geen spoor ZATERDAG 16 OKTOBER 1965 21e Jaargang No. 654^ Voor dc laatste dag van het koninklijk bezoek aan Suriname was er een druk programma. Be gonnen werd met een défilé van de troepenmacht in Suriname, waar aan ook een detachement van de marine en eenheden van het korps der gewapende politie deelnamen. Voor het eerst liepen vrouwelijke verkeersagenten mee. Daarna heeft de koningin op het vliegveld „Zorg en Hoop" de officiële naamgeving verricht van het vliegtuig, dat door de Simavi werd geschonken aan de evangeli sche broedergemeente. Het vlieg tuig, dat werd overgedragen aan de „Missionary Aviation Fellow ship", heet „De Vliegende Samari taan". De prins had zich na het défilé naar het nieuwe militaire hospitaal begeven, waarvan hij de officiële opening verrichtte door het ont hullen van het naambord. Het hos pitaal heet „Militair Hospitaal dr. F. A. C. Dumontier" en is genoemd naar de chef-geneeskundige dienst, die van i860 tot 1867 als zodanig in Paramaribo heeft gewerkt. Daarna heeft de prins de jaar beurs geopend. De minister van economische zaken Rakim, zei dat de economische situatie in de af gelopen tien jaar aanzienlijk is ver beterd, hetgeen ongetwijfeld zal worden bevestigd uit wat op de jaarbeurs te zien valt. Vervolgens nodigde hij de prins uit een pla quette te onthullen. Daarop staat: „Ter herinnering aan de opening in 1955 door H.M. de Koningin en ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs in 1965 door prins Bernhard". Daarna volgde een rondgang op de jaarbeurs. In het paviljoen van Indonesië bood de consul-generaal de prins een opgezette paradijs: vogel aan, die gevangen was in westelijk Nieuw-Guinea. Bij de stand van de hindostaan se jongelingenvereniging werd de hoofdtooi van een hindostaanse hruidegom aangeboden. De prins werd gevraagd dit geschenk te wil len overhandigen aan de verloofde van prinses Beatrix. (Adv.) Inmiddels bezocht de koningm achtereenvolgens het diaconessen- ziekenhuis en de Kennedy-school. Op het stadhuis onthulde zij een standbeeld van de Surinaamse steenhouwer Josef Klas. Daarna ontving H.M. op het gouverneurs- huis een aantal dames, werkzaam op sociaal-maatschappelijk gebied. Na een bezoek aan het Prins Bernhard-kampement begaf de prins zich naar de officiers-socië teit, waar ook de koningin inmid dels was aangekomen. H.M. kreeg een pentekening van de club aan geboden en een kottomissiepop voor prinses Christina. Aan de prins werd een miniatuur-olifantje van bauxiet overhandigd ter aan vulling van zijn collectie. De prins wachtte daarna een lunch in het Torarica-hotel, aange boden door het Prins Berhardfonds en de Rotary-, de Lions- en de Round Table Clubs. De prins ont ving een boekwerk, waarop de emblemen van de verschillends organisaties waren aangebracht. De voorzitter van de „Ronde Tafel", A. J. M. Judell, bood een geschenk voor prinses Beatrix aan. Hij zei dat de „Tafel" in 1955 reeds het voorrecht had genad een geschenk te overhandigen voor prinses Bea trix, die toen haar woning in Lei den zou betrekken. Ook dit. jaar treft de prinses voorbereidingen voor de inrichting van haar nieu we woning zodat het cadeau hooe lijk welkom zal zijn. Vrijdagavond werd aan koningin en prins een galadiner aangeboden in liet gouverneurshuis. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 DE RU1MTEVLUCHT MET DE GEM IN 1-6 Cape Kennedy: De Amerikaanse ruimtevaarders Thomas Stafford (links) en Walter Schirradie zijn aangewezen voor de vlucht met de Gemini-6. De lancering wordt 25 oktober verwacht. In de ruimte moet een ontmoeting tot stand worden gebracht tussen de Gemini-capsule en een Agena- raket. De golf van geweld die in ver band met de verkiezingen over west-Nigeria is geslagen, heeft nu ook andere delen van het land be reikt. In de meeste steden hebber, zich heftige betogingen voorge daan waarbij veel slachtoffers zou den zijn gevallen. In de buitenwijken van Lagos, de hoofdstad van Nigeria, werden huizen en fabrieken in brand ge stoken. In Ibaden, de hoofdstad van West-Nigeria, kwam het tot het tot vechtpartijen tussen stu denten en politie. In Abeokoeta leverde de politie, gesteund door eenheden van het leger, drie uur slag met woedende betogers. Een politieman werd zwaar gewond. In Uesja werd de woning van de ge westelijke gouverneur voor een deel vernield. Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen President. Soekarno heeft gis teren generaal Soeharto ontvan gen, de opperbevelhebber van het leger ~n nieuw lid van de regering, aldus meldt radio-Dja karta. Het Indonesische staatshoofd ontving ook de drie vice-presi- denten, Soebandrio, Leimena en Chaeroel Saleh. De besprekingen gingen over de terugkeer naar het normale leven in "idonesië na de mis lukte putsch van 30 september. Het hoofd van politie in mid- den-Java, Martoto, heeft in Sema- rang gezegd, dat de toestand in dat gebied na de gevechten tus sen regeringstroepen en opstan delingen zijn normale aanzien begint te krijgen. De Indonesische minister van voorlichting, generaal Achmadi, heeft de kranten verzocht, geen berichten te publiceren die pa niek onder het publiek kunnen zaaien. OPKLARINGEN De depressie die vrijdag lang zaam passeerde, bracht overal ongeveer 10 mm regen. Vandaag komt ons land onder invloed van een nieuw hoge drukgebied d'at van de oceaan af in de rich ting van zuid-Engeland en Ne derland trekt. Met een matige noordweststro- m-ing wordt dan vrij koude lucht aangevoerd via de Noordzee. In het binnenland kan dit tot flinke opklaringen le'den, waarbij de ZATERDAG 16 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.04 5.26 Terneuzen 5.39 6.01 Hansweert 6.19 6.41 Walsoorden 6.29 6.51 ZONDAG 17 oktober v.m. n.m. Breskens 5.56 6.26 Terneuzen 6.31 7.01 'Hansweert 7.11 7.41 Walsoorden 7.21 7.51 MAANDAG 18 OKTOBER Breskens T azen 1 zweert Walsoorden v.m. 7.0?. 7.38 8.18 8.28 n.m. 7.43 8.18 8.58 9.08 temperaturen echter niet veel hoger zu'lcn komen dan onge veer 14 graden Aan de kust ech ter kan plaatselijk nog een-lich te bui vanuit de Noordzee ons land binnendrijven. Het laat zich aanzien,-dat ook zondag .het weer onder invloed van het bogedrukgebied blijft, zodat we op een verdere bestendi ging van het weer kunnen re kenen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Wisselend bewolkt, met voor namelijk in de noordelijke kust provincies een enkele verspreid voorkomende bui. In de vroege ochtend hier en daar mist. Over wegend matige wind tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur. Okt. 17 7.08 17.42. 22.25 15.00 18 7.09 17.40 23.46 15.42 19 7.11 17.38 16.13 20 7.13 17.36 1.12 16.36 21 7.15 17.34 2.39 16.55 22 7.17 17.32 4.04 17.11 Een 500-tal anti-communisti sche mohammedanen hebben in Djakarta een Chinees universi teitsgebouw in brand gestoken, waarbij naar verluidt een Chi nese student zou zijn doodgeran seld en ongeveer 250 personen verwondingen opliepen, aldus een mede leling van de politie. De woedende menigte verniel de het gebouw aan de rand van Djakarta volkomen. Deze nu ver woeste universiteit werd bezocht door een 500 studenten, meren deels Chinezen. Dit is de eerste woede-uitbar sting in Djakarta van een menig te sinds de mislukte putsch waarbij slachtoffers zijn geval len. De met messen, stenen en stokken gewapende betogers vie len 60 Chinese studenten aan, die het gebouw inrenden. De politie trachtte tevergeefs met schoten in de lucht de menigte tot bezin ning' te brengen. Volgens de politie werd zij door Chinezen binnen het univer siteitsgebouw beschoten. De po litie vuurde terug. Een tiental Chinese studenten is gearres teerd. Zij worden ervan verdacht vuurwapens te hebben gebruikt. Er ontstonden ook vechtpar tijen tussen pro- en anti-com munistische studenten. Daarbij zijn twee jongemannen om het leven gekomen. Twee gebouwen van de universiteit, de medische faculteit en het tandheelkundige instituut, werden in brand ge stoken. De universiteit, „Res Pu- blica" geheten, ging door voor een haard van communistisch verzet. Het officiële persbureau „An tara", dat deze week weer werd geopend na negen dagen op last van leger en politie gesloten te zijn geweest, is onder militair toezicht geplaatst. Luitenant-ko lonel Noer Nasoetion (geen fa milielid van de minister van defensie) is als beheerder aange steld. In een toespraak tot het 55 man sterke personeel, waaron der 35 journalisten, zei hij dat degenen onder hen die de staats greep aktief hadden gesteund, ontslagen zouden worden. Maar voor het ogenblik moest iedereen op zijn post blijven en zijn werk normaal blijven verrichten, „Of u mij mag of niet, ik moet hier aanwezig zijn. Zonder uw mede werking kan ik mijn taak dit persbureau te beheren, niet vol brengen", aldus Noer Nasoetion. Van de 35 journalisten zijn er ongeveer twin tiff lid van de P. K. I. en naar schatting tien die met de communisten sympathiseren. Zij luisterden met bleke gezich ten naar de officier. De communisten die bij „An tara" werkzaam zijn, mogen dan voorlopig hun positie hebben be houden, geen van hen weet met zekerheid of zijn naam niet voor komt op de door het leger aange legde lijst van mensen, die nog moeten worden opgepakt voor hun aandeel in de staatsgreep. Alle „rode" journalisten hou den zich nu zoveel mogelijk op de achtergrond in de hoop dat zij in de anti-communistische storm die nu door de hoofdstad raast, op de been kunnen blijven. Zij publiceren heel wat minder be richten van het persbureau „Hsinhua" (Nieuw-China) dan vóór de staatsgreep, toen onge veer 75 procent van het buiten landse nieuws van „Antara" aan die bron werd ontleend. Even na sluiting, omstreeks drie uur, van de kas van de Amro-bank op de Heuvel in Til burg hebben gemaskerde man nen vrijdagmiddag een overval gepleegd. In de verwarring telde men 7 tot 8 mannen die na het lossen van enkele schoten in twee auto's verdwenen met medeneming van een bedrag van ongeveer 900.000 gulden. Een der auto's zou via Goirle de grens zijn gepasseerd. Bij de korte schietpartij werd niemand ge wond. Een van de beide wagens, waarin de overvallers met hun buit naar België verdwenen, is teruggevonden. Er is althans in Geel (bij Turnhout) een onbe heerde auto aangetroffen, die aan de beschrijving beantwoordt. De overvallers gebruikten twee grijze Citroëns (DS). De wagens kwamen uit Rotterdam en waren gestolen. Via Goirle zijn de bankrovers naar België gereden. De Neder landse douane werd er telefo nisch van verwittigd, dat de auto's mogelijk zouden trachten via Goirle Nederland te verla ten. Toen de ambtenaar die de telefoon had aangenomen, naar buiten ging om het aan zijn col lega's te vertellen, waren de bei de wagens juist aan de andere kant van de grens bij de Belgi sche douane gearriveerd. De voorste auto minderde vaart, als of de bestuurder gevolg wilde geven aan het stopsein van de Belgische douaniers. Bij de amb tenaren gekomen gaven de be stuurders echter vol gas en ver dwenen de wagens door de open staande slagbomen in de richting van het Belgische plaatsje Pot- tel. Ook de ijlings gewaarschuw de gendarmerie van Pottel heeft de wagens niet kunnen aanhou den. De overvallers zijn buitenlan ders, men vermoedt Marokka nen. Zij spraken in ieder geval Frans, al is er tijdens de over val in de bank ook een Duits woord gevallen, „heraus", dat ge richt was tegen een bankbedien de, die de overvallers naar hun mening in de weg stond. De overval werd gepleegd door zes mannen, die een zwarte lap Aan ie Russische literator Mi- chail Sjolochov is de Nobelprijs 1965 voor literatuur toegekend. De 60-jarige Sjolochov is de schrijver van de roman „En rus tig stroomt de Don". Sjolochov is de tweede Rus, aan wie deze prijs, die ditmaal ongeveer 194.300 gulden bedraagt, is toe gewezen. Boris Pasternak kreeg in 1958 de prijs voor zijn roman „Dr. Zji- Foto; De Rus. Michael Sjolochov. vago". Er is nog een derde Rus geweest die onderscheiden werd. Dit was Ivan Boenin, die in 1933 de Nobelprijs kreeg. Boenin woonde evenwel in Frankrijk. Pasternak bedankte voor de prijs maar betuigde de Zweedse aca demie zijn erkentelijkheid door de keus op hem te laten vallen. Zeven jaar dus na de „affaire- Pasternak" is weer een Rus be kroond. De prijs zal Sjolochov worden uitgereikt op 10 decem ber. De Zweedse academie heeft Sjolochov onderscheiden wegens „de kracht en de artistieke nauwgezetheid waarmee de schrijver een historische periode in het leven van het Russische volk heeft uitgebeeld". OVERTUIGD COMMUNIST Sjolochov wordt als overtuigd communist beschouwd die dit echter niet van invloed laat zijn op zijn werk. Op 24 mei 1905 ge boren, was hij communist sedert hij op 15-jarige leeftijd een ma chinegeweer bediende in de bur geroorlog na de bolsjewistische revolutie. Hij streed tegen anti- Sowjetgroepen in zijn geboorte streek der kozakken en schreef er later over in zijn roman „En rustig stroomt de Don" die over al ter wereld succes had. Het werk van Sjolochov is in 73 talen gepubliceerd met een oplage van 41 miljoen exempla ren alleen reeds in de Sowj et- Unie. In 1939 kreeg hij de Stalin- prijs en in 1946 de Leninprijs. Sedert 1936 is hij lid van de op perste Sowjet. Hij werd in 1939 lid van de academie van weten schappen van de Sowj et-Unie. Volgens de academie kwam de onderscheiding met de Nobelprijs ..nogal laat maar gelukkig niet te laat om aan de rol van de Nobel prijswinnaars de naam van een van de meest vooraanstaande schrijvers van onze tijd toe te voegen". Sjolochov werd gekozen uit 89 kandidaten, het hoogste aantal sedert de toekenning van de eer- ste prijs in 1901. De kandidaten waren door verschillende instel lingen en vorige prijswinnaars naar voren gebracht. Frankrijk heeft tot nog toe de meeste literatuurprijzen gekre gen, n.l. 11, sedert Sully Pru- dhomme de eerste kreeg. Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten hebben er elk zes gehad en Duitsland vijf, voor hun gezicht hadden gebon den. Eén van hen was gewapend met een stengun, de anderen met 6 mm pistolen. In de bank losten zij schoten, die vermoede lijk als waarschuwing waren be doeld en huiten de bank werd er ook nog geschoten. De stengun is waarschijnlijk niet gebruikt. Niemand is door de schoten geraakt. De overval duurde maar enkele minuten. De zes mannen kwamen net voor de sluiting van de bank binnen (er was toen geen publiek meer aanwezig). Zij hielden het per soneel met hun wapens in be dwang. Enigen van hen klom men over de balie en haalden de kas leeg. Aanvankelijk werd er 600.000 gulden vermist. Een nauwkeuriger telling wees uit, dat de overvallers ongeveer 9CO.OOO gulden hebben geroofd. Ook zijn er effecten verdwenen. De directeur van de bank spreekt van een goed voorberei de overval. Naar zijn mening moeten de overvallers ter plaatse goed bekend zijn geweest en hebben zij hun beroving weken of misschien wel maanden lang voorbereid. De overvallers heb ben profijt weten te trekken van de op het ogenblik wat moei lijke verkeerssituatie in Tilburg, waar als gevolg van een stra- tenreconstructieplan wegen en straten op verscheidene plaatsen zijn opgebroken. Dit verklaart wellicht ook het feit dat de poli tie, nadat zij was gealarmeerd, naar schatting zeven a acht mi nuten nodig heeft gehad om de bank te bereiken. Directie en personeel hebben kans gezien de nummers van de wagens GJ 5926 en FZ 3815 te note ren. Er werken op de beneden verdieping van de bank in het lokaal, waar de overval plaats vond, ongeveer 30 a 35 bedien den. Allen waren ten zeerste ge ïntimideerd door de dreigende wapens en het harde geschreeuw van de rovers. Sommigen zoch ten dekking onder hun bureau. Weerstand werd er niet gebo den. Employe's on de bovenver dieping, die uit het raam keken om te zien, of er van die kant nog iets kon worden gedaan, stuitten op de dreigende lopen van de pistolen van buiten ge posteerde bendeleden. Er zijn op de benedenverdie ping twee kassen, die beide totaal werden leeggeroofd. Al leen een briefje van vijfentwin tig ontsnapte aan de aandacht van de rovers, die ook een trom mel met effecten meenamen. Hun geldbuit omvatte Nederlandse en buitenlandse valuta. De overval vond plaats om 15.20 uur, dus 20 minuten nadat de kassen waren gesloten. De deur was wel dicht, maar slechts met een klink gesloten. Dit werd steeds gedaan ten ge rieve van de cliënten, die anders zouden moeten bellen om toe gang te kunnen krijgen. Dat de overval goed was voorbereid, blijkt uit het feit, dat de over val plaats vond op een vrijdag, een dag waarop er gewoonlijk het meeste geld „in huis" is. Overigens is de bank tegen dergelijke gebeurtenissen verze kerd. Om 21.00 uur gisteravond ver namen wij van de Tilburgse politie, dat elk verder spoor van de overvallers nog ontbreekt. Het Belgische persbureau Belga be richtte dat de rovers in Geel bij het zien van politiemannen, die hen opwachtten, uit hun auto zijn gesprongen, waarna zij de vlucht namen, *SouBèm«te TZRNEÜZ1N DiMBtetra-Koefdre'daetenr: va» 'êe Sands Redactie- en Administratie-a dres! Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand ƒ2,20; per week 53 ct Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sandete Temeuzen Advertentieprijs per ram 16 et; minimum pet advertentie f2,40. Rubriek „Kbine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1