Aidit leidt verzet Midden-Java op ASPIRIN ©BAYER Na vlucht uit jongensinternaat met vriendjes stelend door het land BEURSOVERZICHT Plan voor massaal kerstdiner voor buitenlandse arbeiders M Vrijdag 15 oktober 1965 DE VRITF 7.F.F.UW Pagina 5 Jeugd van 11 tot 14 jaar verkiest fiets boven bromfiets IN AFWACHTING „SAIGON Washington roept 45.000 man voor militaire dienst op ZEEPOST Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Korporaal Alfred is een vrouwtjesbeer De Amerikaanse militaire installaties in Frankrijk Vriendelijker stemming, maar AKTJ flauw Voorzorg Doodstraf Russen lanceren verbindingssatelliet GEMEENTE TERNEUZEN Chinees glimlachte beleefd Instructie Soeharto stafchef Indonesische leger Grove fout Aanvaring voor Hoek van Holland PREMIEVERLAGING WERKLOOSHEIDS VERZEKERING NA DE VERKIEZINGEN IN TURKIJE NIEUW NAZI-PROCES De 17-jarige los-arbeider, die vorige week dinsdag uit het ,rijksinternaat voor jongens in Amersfoort vluchtte, is weer ge grepen. Hij was met twee vriend jes uit Dordrecht stelend het land doorgegaan. Van de vriendjes werd er een aangehouden, een 14-jarige jongen. De andere, die 18 jaar is, is nog voortvluchtig. Allen zijn bekenden van de poli tie. De twee gearresteerde kna pen zullen morgen in Den Haag voor dé officier van justitie wor den voorgeleid. De jongens had den het op auto's voorzien, waar- Niet de bromfiets, maar de al oude fiets staat bovenaan 't ver langlijstje van de Nederlanse jeugd1 tussen 11 en 14 jaar. Dit heeft een onlangs door de spaar bank te Rotterdam gehouden en quête onder ruim 1450 kinderen van 70 scholen uitgewezen. Op de "vraag aan de jongelui, wat ze zouden kopen als ze voldoende geld op de spaarbank hadden, 'werd de fiets 410 keer genoemd, de bromfiets belangrijk minder, nl. maar 90 keer. Auto's, moto ren en scooters bleken de jeugd in de ondervraagde leeftijdsgroep vrijwel niet aan te spreken. Ze worden wel gevraagd (26 keer), maar de jongelui beschouwen de ze vervoermiddelen als op korte termijn niet realiseerbare verlan gens. Al met al nemen de ver voermiddelen (inclusief de brom- fiefs en de fiets), de eerste plaats in met ruim 36 procent van het totaal. De jeugd tussen elf en 14 jaar vindt het ook geweldig om een radio (gewone of draagbare), 'n platenspeler of een bandrecorder te bezitten. 293 jongens en meis jes verlangden deze artikelen. Tenten en kampeeruitrustingen komen op de derde plaats, diver se sportartikelen en speelgoed op de vierde. Vijfentwintig procent wenst fototoestellen, vaartuigen, woninginrichting, dieren, kleding, muziekinstrumenten hobby-arti kelen en enkele min of meer ab stracte zaken. Opmerkelijk is dat 245 keer de wens te kennen werd gegeven te blijven sparen voor ver in 't ver schiet liggende bestedingen, waarbij in enkele gevallen zelfs al wordt gedacht aan de kosten van een uitzet. Saigon ais in gespannen af wachting. De vietcong heeft voor vandaag opgeroepen tot een al gemene staking van een uur en de boerenbevolking aangespoord naar Saigon te gaan voor een anti-Amerikaanse demonstratie. Alle voertuigen en schepen die de stad binnenkomen, worden on derzocht. Men vreest een of an dere spectaculaire terreurdaad van de vietcong. De overheid is benieuwd in hoeverre de stakingsoproep zal worden opgevolgd. Het is voor het eerst dat de vitcong zijn prestige op deze wijze op het spel zet. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft donderdag be volen 45.244 man voor militaire dienst in december op te roepen. Na de Koreaanse oorlog zijn er in de V. S. nog niet zoveel man tegelijk opgeroepen. Voor november heeft men 36.600 man nodig. Het korps ma riniers heeft voor december 5.024 man gevraagd en 't leger 40.200. De zeemacht, die voor novem ber om 4.600 man had verzocht, heeft voor december geen ver zoek ingediend evenals de lucht macht. uit zij diverse goederen stalen. Hun slag sloegen zij o.a. in Til burg en Den Haag. In Waterin gen werd een auto gestolen. De 17-jarige los-arbeider heeft na zijn vlucht uit Amersfoort contact gezocht met de twee jon gens van een woonwagenkamp in Dordrecht. In de auto van de vader van de 18-jarige kamp bewoner verdwenen ze via Breda naar Tilburg, waar vijf auto's werden opengebroken. Met de buit ging het trio naar Den Haag, waar vier auto's werden open gebroken en goederen ter waar de van 340,werden buitge maakt. Hierbij werden de daders be trapt. Zij kozen het hazepad, terwijl zij „hun' wagen in de steek lieten. Voor hun vervoer stalen ze een auto in Waterin gen, die in Rotterdam werd ach tergelaten. Terug in het woon wagenkamp nam de 14-jarige jongen de auto van zijn pa mee om het drietal naar Rotterdam te rijden. De 14-jarige bestuurde de wagen. De politie achtervolg de hen, maar kon het trio niet te pakken krijgen. De auto van pa werd eveneens in Rotterdam achtergelaten. De jongste twee van het ge zelschap gingen naar het woon wagenkamp in Dordrecht. Zij werden daar aangehouden. De 17-jarige werd reeds 13 keer ge verbaliseerd wegens diefstal. Tegen de 14-jarige was twee keer proces-verbaal opgemaakt. De Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Cap San Marco" 18-10 m.s. „Rio Tunuyan" 23-10 Australië: s.s. „Maasdam" 17-10 m.s. „Rothenstein" 20-10 m.s. „Iberia" 21-10 Brazilië: m.s. „Cap San Marco" 18-10 Canada: m.s. „Örnefjell" 20-10 Chili: m.s. „Isarstein" 17-10 m.s. „Ares" 20-10 Indonesië: m.s. „Lycaon" 20-10 Kenya, Oeganda en Tanganjika: m.s. „Ferd. de Lesseps" 17-10 Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" 20-10 Nieuw-Zeeland: s.s. „Maasdam" 17-10 Suriname: m.s. „Willemstad" 19-10 Verenigde Staten van Amerika: s.s. „Rotterdam" 18-10 m.s. „Katsedijk" 20-10 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Zuidwest-Afrika: m.s. „Windsor Castle" 16-10 m.s. „Randfontein" 19-10 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket- politie zoekt thans de 18-jarige. ten geven de postkantoren. (Adv.) /ïv DAAR STAAT AfIHTFR De enige vrouwelijke korporaal van het Westduitse leger is bui- landse van geboorte, luistert naar de jongensnaam Alfred en is al sinds vier jaar gelegerd bij het bataljon parachutisten Bergzabern in het zuidwesten van de Duitse bondsrepubliek. De dame is afkomstig uit Ceylon en behoort tot de familie van lip f/<. tr* &isii Honden van de president missen hun baas De staf van het Witte Huis heeft president Johnson twee kaarten in het ziekenhuis doen toeko men, welke hem veel genoegen moeten hebben verschaft. Links een kaart met een kleurenfoto van het hondje „Him" en het bij schrift: „Beste baas, u kunt zien, dat ik treurig ben, omdat u in het ziekenhuis ligt". De kaart rechts is van „Him" en „Blanco" met de tekst: „Het verdriet ons, dat u ziek bent. Kom a.u.b. heel gauw thuis". Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat de regering de mogelijkheid bestudeert tot slui ting van bepaalde secundaire mi litaire installaties in Frankrijk. Hieraan moest geen politieke betekenis worden toegekend. Men laat zich uitsluitend leiden door overwegingen van doelmatigheid en economie. Er diende ook geen verband ie worden gezocht met een eventuele wijziging van de rol van Frankrijk in de Navo. In het centrum van de belang stelling ter beurze stond gisteren wederom AKU door de gepubli ceerde kwartaalcijfers. Zoals mr. Meynen vorige week al heeft aangekondigd, zijn de resultaten van de Nederlandse bedrijven van AKU achtergebleven bij die van 1964. Blijkens de gepubli ceerde cijfers bedraagt die ach terstand 5 min. Dank zij de in komsten van de concern-onder- nemingen is het eindresultaat over de eerste negen maanden echter 1,4 min hoger. De ver laagde resultaten van het derde kwartaal vergeleken met het derde kwartaal 1964 maakten niettemin een deprimerende in druk, zodat de koers in het och tendverkeer al 8 punten terug ging naar 405. 's Middags bij ope ning van de officiële beurs viel van enig herstel niets te bespeu ren. De koers ging verder terug naar 402 waarmee een verlies ten opzichte van woensdag van 11 punten werd geregistreerd. Daarentegen was er een gro tere bedrijvigheid en kooplust, vooral voor buitenlandse reke ning, in Philips en Kon. Olie. Philips trok 2 gulden aan en werd druk verhandeld. Kon. Olie was bijna P/2 gulden hoger, naar men meende vooral voor reke ning van Parijs en Zwitserland. Hoogovens werd weer hoger ge- waarderd, Unilever was aan de vaste kant. Al met al een goede stemming voor de internationale concerns, uitgezonderd AKU. Ook voor scheepvaart was de markt een beetje opgeveerd. Paketvaart trok aan tot 220, Nie- velt tot 104 en ook overigens was de stemming prijshoudend. In cultures viel voorshands geen affaire te bespeuren. Lokale in dustrieën lieten weinig beweging zien en waren ongeanimeerd. Echter was Scholten-Carton op nieuw hoger ingevolge de her- kapitalisatiebonus. Aandelen E. M.S. werden onveranderd ge taxeerd. Nederlandse staats fondsen waren een kleinigheid gedrukt door de lagere steun- koers voor de 5% procent lening 1965. Over de omvang van de komende inschrijving voor de nieuwe staatslening heeft men nog weinig concrete inzichten, hoewel de inschrijvingsdag met spanning tegemoet wordt gezien. AKU sloot tenslotte op het laagste punt, n.l. 403. K.L.M. 243, Hoogovens 517 en Philips 121. NABEURS KOERSEN. A.K.U.: 400.00403.00 403 Hoogovens: (517 Kon. Olie: 147.30—147.60 (147.40) Philips: 123.80—124.70 (120.90) Unilever: 135.50—136.00 (135.40) K.L.M.245.00 (243 Stemming: goed prijshoudend. beren. Waarschijnlijk bestaat er geen soldaat die zó verzorgd en verwend wordt als de honderdvijf tig kilo zware maskotte. Sergeant-majoor Werner Freund (op de foto), die eens oppasser bij de roofdieren van de dierentuin in Stuttgart was, kreeg zijn bescher melinge als zesmaanden oud be renmeisje bij een dierenhandelaar. De toenmalige commandant van het legeronderdeel stond toe dat de minderjarige in de Bundeswehr werd opgenomen en stelde als peetoom zelfs zijn voornaam „Al fred" ter beschikking. Alfred junior slaapt nu tijdens oefeningen bij de soldaten in 'de tent, rijdt bij parades in het eer ste voertuig van de colonne, met als chauffeur zijn meerdere ser geant-majoor Freund en vliegt met veel enthousiasme overal mee heen, zonder echter zelf parachute sprongen te maken. De korporaal met de onderoffi- ciersstrepen op de borst gaat bur gers uit de weg, sluit echter met iedere soldaat in Bundeswehruni- form direct vriendschap. Om Alfred's voeding behoeven de soldaten zich geen zorgen te maken. Weliswaar verzwelgt de dame enorme hoeveelheden fruit, groente, gecondenseerde melk, jam en honing, maar het geld voor deze kostbare verzorging verdient zij tenslotte ook zelf en wel als film ster. De gages voor artistieke prestaties in televisie- en filmpro- dukties worden .overgemaakt op een rekening van de spaarbank in Bergzabern, die op naam staat van „korporaal Alfred". (Vervolg van le pag.) Het Indonesische leger trof don derdag in het gebied van Djakarta en Bandoeng voorzorgsmaatregelen met het oog op een mogelijke ge wapende opstand van de commu nisten. Er rolden weer pantsereen heden door Djakarta en voor de troepen gold een verhoogde pa raatheid. Volgens het blad Peolopor is de communistenleider Aidit in het ge bied van Djokjakarta bezig met de vorming van een kaderafdeling van tweeduizend jonge communisten voor de tegenaanval, die uiterlijk maandag zou plaatshebben. Onder auspiciën van het voor heen onder sterke communistische invloed staande nationale front werd donderdag in Djakarta een gemeenschappelijk actiecommando tot bestrijding van de contrarevo lutionaire „Gestapu" gevormd (de Gestapu is de 30 september-bewe ging die de staatsgreep pleegde). Brigade-generaal Soetjipto, die zitting heeft in het opperste opera tionele bevel, heeft het ontslag be volen van de mensen in overheids dienst die sinds de mislukte staats greep niet meer op het werk zijn verschenen. De minister voor plan tages, Frans Seda, heeft alle vak bonden en organisaties die onder zijn toezicht vallen gelast, de staatsgreep openlijk te veroorde len, willen zij niet zelf geschorst worden. De minister heeft hierbij vooral het oog op de machtige communistische vakbond van plan tage-arbeiders Sarpoepri. De militaire bevelhebber van west-Java, generaal-majoor Atjie, heeft nogmaals de inlevering van alle door de opstandelingen uitge deelde wapens bevolen, waaronder zich 30.000 Chinese geweren zou den bevinden. Op het in bezit heb ben van deze wapens staat de doodstraf. De Russen hebben "donderda weer een verbindingssatelliet van het type „Molnla I" gelanceerd. De kunstmaan is in een ellipti sche baan. om de aard gekomen. De verste afstand tot de aarde bedraagt 40.000 km en de kortste 500 km. De satelliet draait in 11 uur en 59 minuten om de aarde. Met de lancering van deze kunst maan wil men een begin maken met het praktische onderzoek naar de mogelijkheid om een verbindingssysteem te creëren door middel van het gelijktijdig gebruik van diverse kunstmanen. De eerste satelliet van dit type werd op 23 april de ruimte in geschoten. Deze kunstmaan wordt nu vaak gebruikt om tele visieprogramma's die in Moskou worden uitgezonden, naar Wladi- wostok te relayeren. GEMEENTERAAD De burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen zal worden gehouden op dinsdag 19 oktober 1965 te 19.45 uur ten gemeentehuize alhier. Terneuzen, 14 oktober 1965. De burgemeester voornoemd, H. RIJPSTRA. Naar thans bekend is geworden heeft niet alleen de Indonesische regering bij de Chinezen geprotes teerd tegen het feit dat de Chinese ambassade als enige geen gehoor had gegeven aan het verzoek om halfstok te vlaggen ten teken van rouw over de vermoorde generaals maar heeft president Soekarno zelf de Chinese vertegenwoordiger naar zijn paleis ontboden om hem daarover te onderhouden. Naar verluidt heeft de Chinees alleen maar beleefd geglimlacht, maar geen nadere verklaring gegeven. Ondertussen staat op spandoe ken overal in Djakarta en in verf op het plaveisel te lezen: „Aidit, de stroman van de Chinese inlichtin gendienst". Woensdag hielden een tweeduizend hoofdzakelijk moham medaanse jongeren een betoging voor het hoofdkwartier van het nationale front, waarbij ze ontbin ding van de communistische partij eisten. Dergelijke maatregelen moesten, aldus een resolutie, in overeenstemming zijn met de oor- logswetten in een toestand van revolutie (dit betekent eventuele toepassing van de doodstraf). De communistische partij en al haar massa-organisaties moesten vol gens de resolutie worden verboden. Deze betoging werd kennelijk ge houden met goedkeuring van leger en politie, ofschoon Soekarno een verbod op anti-P.K.I.-demonstra- ties heeft uitgegeven. ders van de coup maakten een van hun vele grove fouten toen zij wel het radiostation van Djakarta, het gebouw voor de telecommunicaties en het telegraafkantoor bezetten, maar de legerzender ongemoeid lieten. Zij hadden kennelijk niet door, dat deze legerzender in de achter tuin van het hoofdkwartier dicht bij het Merdeka-paleis voortdurend het laatste nieuws van de rebellie doorzond naar Bandoeng, het hoofdkwartier van de Siliwangi- divisie, waar het onmiddellijk aan de divisiebevelhebber, generaal- majoor Ibrahim Adjie, werd over gebracht. Slechts één van alle woensdag in Djakarta te koop zijnde kranten publiceerde de instructie van Soe karno, dat alle bladen moest wor den toegestaan weer te verschijnen met inbegrip van de communisti sche, „om een evenwichtige be schrijving der gebeurtenissen te geven". Alleen het katholieke blad Kompas wijdde enkele regels aar. de aanwijzingen van Soekarno, die kennelijk gericht zijn op het weer laten verschijnen van bladen als de spreekbuis van de P.K.I., Barian Rakjat (volksdagblad), en het pro- communistische Peking-gezinde massadagbtad Warta Bhakti, welks hoofdredacteur, A. Karim, voor kwam op de lijst van 45 leden van de door Oentoeng ingestelde revo lutionaire raad. President Soekarno heeft don derdag generaal Soeharto be noemd tot stafchef van het In donesische leger, met de rang van minister. Soeharto, die bij het neerslaan van de recente staatsgreep een belangrijke rol speelde, volgt de vermoorde generaal Yani op. Het Indonesi sche staatshoofd maakte de be noeming bekend in een korte verklaring, die hij in het Indo nesisch en Nederlands voorlas aan vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers. De VARA wil de Spaanse, Griekse, Italiaanse en ndere bui tenlandse arbeiders in ons land, die de kerstdagen niet in hun vaderland kunnen doorbrengen, trakteren op een kerstdiner in de Utrechtse jaarbeurs. Men is voornemens voor deze massale eetpartij een inzamelingsactie te houden in het kader van de „van harte"-actie, die het VARA-team Henk van Stipriaan en Kees Buurman voorbereidt. Hoewel aan de realisering van het plan talrijke moeilijkheden zijn ver bonden, hoopt de VARA dat het idee kan worden uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling en kele duizenden buitenlandse werknemers met extra-treinen en bussen naar Utrecht te bren gen. Ze krijgen er een diner naar vaderlandse smaak, want als de plannen van Van Stipriaan en Buurman doorgaan, wil de VARA zelfs koks laten overvliegen uit de betrokken landen. Tot de voornemens behoort ook het op treden van artiesten uit Grieken land, Italië, Spanje e.d. Ondertussen is bekend gewor den, waarom de Siliwangi-divisie zich zo snel uit Bandoeng naar Djakarta heeft kunnen begeven op de dag van de staatsgreep. De lei De binnenkomende schepen Adriana (Duits) en Isle of Ely (En gels) zijn donderdagochtend in pot dichte mist bij het noorderhoofd van Hoek van Holland in aanva ring gekomen. De schepen hadden geen red dingboothulp nodig. Zij zijn buiten gaats met lichte schade voor anker gegaan en maakten een weinig water. De Adriana bleek later een scheur dicht bij de waterlijn te heb ben opgelopen. Het schip voer op eigen kracht de Waterweg binnen, daarbij zoveel mogelijk de zuide lijke oever houdend, zodat het bij gevaar van zinken op de wal kon worden gezet. De loodsdienst van Hoek van Holland was inmiddels wegens de dichte mist gestaakt. Minister Veldkamp heeft be sloten de premie voor de werk loosheidsverzekering met ingang van 1 januari '66 te verlagen van 1 tot 0,8 pet. De sociale verze keringsraad en het bestuur van het algemeen werkloosheidsfonds hadden de ministers hiertoe gead viseerd. De geringe omvang van 'de werkloosheid gedurende een lan ge reeks van jaren heeft deze pre mie voor de werkloosheidsverze kering voor de helft betaald door het rijk- De andere helft betalen de werkgevers en de werkne mers gezamenlijk. De Turkse rechtvaardigheids partij, die bij de verkiezingen dit weekeinde een volslagen meer derheid behaalde, krijgt 240* zetels in de 450 zetels tellende ntionale vergadering, zo blijkt uit de offiële eindresultaten die donderdag in Ankara zijn be kend gemaakt. De voornaamste oppositiepartij, de republikeinse volkspartij, heeft 134 zetels be haald, 39 minder dan bij de ver kiezingen van 1961. De rechtvaardigheidspartij was de grootste in de voormalige coalitie van 4 partijen onder de onafhankelijke premier Urguplu. De conservatieve natiepartij won 31 zetels en is daardoor de derde partij wat grootte betreft. De nationale boerenpartij be haalde elf zetels. De linkse Turk se arbeiderspartij, die voor het eerst aan de algemene verkie zingen meedeed, behaalde 15 zetels, de nieuwe Turkse partij negentien. In Bochum begint maandag een proces tegen 15 mensen, die zich verantwoorden moeten we gens moord of medeplichtigheid aan moord op 17.000 Joden. Het gaat in dit proces, dat on geveer zes maanden zal duren, om de moord op de Joodse in woners van het Poolse stadje Nowy Sacz (Neu-Sandez), dat op 80 km ten zuidoosten van Kra kow (Krakau) ligt. De Joden werden in de jaren van de Duit se bezetting van Polen in het stadje of omgeving vermoord of daar bijeengebracht en ntiar 'het vernietigingskamp Belzec ver voerd. De voornaamste verdachte is de 57-jarige arbeider Heinrich Hamann uit Bochum, die destijds leider van de Gestapo in dit ge bied was. Hamann dook na de oorlog met valse papieren onder en heeft gewerkt als mijnwerker en houthakker. Hij heeft het zelfs bestaan om onder zijn eigen naam naar een functie bij de po litie te solliciteren

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5