De regering aan het woord Aidit leidt verzet op Midden-Java Minister Cals wijst het plan-Joekes af Medeplichtigen aan de staatsgreep onvindbaar Crisis in de E.E.G. Niet overtuigend Kameleontisch Kraan mag niet lekken Geen crisisstemming textiel 6% Geen omzetbelasting op schoenreparaties Hamsteraars Was Soekarno betrokken bij de misiukte staatsgreep Politieke gevolgen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 21e Jaargang No. 654$ Minister Vondeling en premier Cals tijdens de beraadslagingen in de Tweede Kamer. nerlanden. De herstellende situatie in Engeland is voer hem gerust stellend. Over het uitgavenpeil zei hij o.m., dat weliswaar de kraan voor verhogingen dicht is, maar dat na tuurlijk in overleg met de kamer verschuivingen mogelijk zijn. Het gestelde plafond is kabinetspolitiek van de hoogste graad. Een defen- sielast van vier percent van het nationale inkomen noemde hij eeri „Ook na het debat is de rege ring van oordeel dat het door haar aangeboden pakket van voorstellen de beste voorstellen zijn die kun nen worden voorgelegd", aldus minister-president Cals tijdens de voortzetting van de politieke en financiële beschouwingen in de tweede kamer. De premier zei ('at het regerings pakket na veel wikken en wegen tot stand is gekomen. •Sprekende pver de benoeming van staatssecretarissen merkte de heer Cals op, dat een staatssecreta ris on het departement van binnen landse zaken geen overbodige functie is. Hij zal zich niet alleen bezig houden met kwesties van grenswijzigingen en agglomeraties, maar ook met zaken de ruimtelijke ordening betreffende en met de doelmatige organisatie van de rijksdienst. De suggestie als zou door de benoeming van een socia listische staatssecretaris op het departement van buitenlandse za ken minister Luns onder socialis tische voogdij zijn geplaatst, wees de heer Cals van de hand. „Een dergelijke suggestie kan ik niet serieus nemen", zo zei hij. Over toelating van de Chinese volksrepubliek tot de V.N. zei mr. Cals clat ons land de,ze in principe zal steunen. De Chinese volksrepu- bl'ek bemoeilijkt cleze zaak echter zelf door optreden en houding jegens de V.N. en onzè grootste bondgenoot. Inzake de E.E.G.-moeilijkheden .zei de lieer Cals o.m., dat deze niet los kunnen worden gezien van vraagstukken als het atlantische bondgenootschap en de algemene wereldpolitiek. Er is een crisis in het systeem van de Europese sa menwerking, maar voorshands -ien wii geen ontbindingsverschijnselen. Deze halfslachtige situatie kan niet gehandhaafd worden. Het ka binet kan niet in een somber per spectief berusten en daarom is het beleid gericht op hervatting van het onderbroken overleg. Op 16 september is in het Catshuis tussen de ministers Spaak, Harmel, Luns en Cals afgesproken, dat indien de mogelijkheid ontbreekt om op 25 en 26 oktober met de „zes" en de Europese commissie te vergaderen, een andere weg moet worden ge volgd. Het plan is een E.E.G.-raadszit ting zonder de Europese commissie bijeen te roepen teneinde een nauw" keurig inzicht te krijgen in de thans nog vage Franse wensen en voor waarden. Over het voorstel van de heer Joekes om van het aantal woning wetwoningen van 60.000 er 15.000 naar de vrije sectojr over te bren gen 420 miljoen minder investe ring door het rijk) zei de heer Cals. dat hierdoor een zware wissel op de particuliere sector zou worden getrokken. Naar de mening van zijn ambtgenoot Bogaers zijn die 60.000 woningwetwoningen het „vliegwiel van de woningbouw". Wordt dit aantal niet gehaald dan loopt het program van 125.000 wo ningen voor 1966, mede gezien de krappe en dure kapitaalmarkt, ge vaar. Spreker vond het v.v.d.-plan niet overtuigend. Hij gaf toe dat velen in woningwetwoningen wonen, voor wie de woningen niet be stemd zijn. Maatregelen daartegen zijn aangekondigd. Binnenkort zullen de maatrege len van bestuur met de voorwaar den van toelating tot radio en televisie-uitzendingen verschijnen. Dan pas zal men de (eventueel te wijzigen) aanvragen der plm. 60 gegadigden kunnen toetsen. Het zal moeilijk zijn het derde net op een middengolf te brengen gezien internationale afspraken ter zake. De kwestie van reclamegel den en reclamecode is nog in stu die. De heer Cals verzette zich tegen de suggestie-Joekes <je f 10 miljoen voor de wereldomroep wederom ten laste van de luisterpot te bren gen. De financiële situatie van de omroepen laat dit niet toe. De heer Cals verzette zich tegen de opvatting, als zou het rege ringsprogramma een socialistische programma zijn. „Men mag het wel een sterk sociaal beleid noe men, maar elke andere kwalificatie zou onjuist zijn". De opvatting van de heer Geertsema als zouden de k.v.p.- en a.r.-fractie in de tweede kamer door dit beleid te onder schrijven kameleontische neigingen vertonen, noemde de heer Cals tendentieus en onjuist. Het bevolkingsvraagstuk noem de hij „een klemmend probleem"^ De regering hecht grote betekenis aan een open-voorlichting. Binnen kort kan de indiening tegemoet worden gezien van een ontwerp van wet tot wijziging van het wet boek van strafrecht inzake het vraagstuk van de anti-conceptionele middelen. Het voornemen bestaat het aan bieden van anti-conceptione'e mid delen onder de nodige voorwaar den te vergemakkelijken. In het slot van zijn rede stelde de heer Cals vast dat het kabinet met volle overtuiging achter de oo tafel liggende voorstellen tot be lastingverhoging staat. Deze zijn nodig om zijn taken voor het volk te vervullen. Hij meende dat de punten, waarop in meerderheid overeenstemming bestaat, een hechte basis vormen voor overleg over die, waarover men het nog niet eens is, ook al worden van daag nog geen definitieve beslis singen genomen. De leden van het kabinet staan volledig achter de woorden van minister Vondeling: ,,de financiële kraan zit dicht en mag niet meer lekken". Indien verhoging van d° omzetbelasting op textiel en schoeisel niet wordt aanvaard, zal iets anders moeten worden gevon den. Ofschoon premier Cals waarde ring had voor de wijze waarop de oppositie aan het werk deelneemt en enkele punten op tafel bracht, die nadere overweging verdienen, zag hij toch geen uitkomst in de v.v.d.-voorstellen. Met alle waardering voor deze belangrijke bijdrage tot de geza menlijke verantwoordelijkheid lief mr. Cals niet na een gezegde van de Britse oud-premier MacMillan te citeren: ,.De liberalen hebben een aantal gezonde en oorspronke lijke plannen ontworpen. Jammer genoeg zijn de oorspronkelijke niet gezond en de gezonde niet oor spronkelijk". „Het is niet goed onszelf een crisisstemming aan te praten als daar geen reden voor is", zei minis ter Vondeling (financiën) bij de voortzetting van de algemene be schouwingen. Hij toonde zich optimistisch ten opzichte van het sociaal-econo misch beeld voor 1966 („ik maak mezelf niets wijs") en hij noemde het een onjuist handelen, als men de situatie weinig opwekkend zou noemen. De vraag of de economie het regeringsprogramma zou kun nen verdragen, beantwoordde de minister bevestigend. Ne te hebben gewezen op de noodzaak van de uitgavenverhogin gen ten behoeve van de collectieve behoeftenvoorziening becijferde de minister dat de uitgavenstijging- niet zo spectaculair is. In procen ten van het nationaal inkomen is die stijging bijzonder gering, zo zei hij. De bewindsman noemde het overdreven als men stelt,- dat het regeringsprogram een meerjaren plan is, dat men in één jaar wil uitvoeren. Hij keerde zich tegen de opvatting van de heer Beernink (c.h.l, die deze stelling had verde digd. De minister keerde zich ook tegen oud-minister Witteveen (v.v.d.). Hij hield de laatstgenoem de voor, dat de uitgavenstijging in de begroting van in totaal 3 mil jard gulden voor 1,2 miljard van in totaal 3 miljard gulden mede een gevolg is van de verhogingen van de oorspronkelijke begroting 1965 en dus mede voor verant woordelijkheid komt van de heer Witteveen. Minister Vondeling verweerde zich tegen de naam „inflatie minister". De inflatie-perscentages bedroegen voor 1963: 3,5 percent, voor 1964: 6,5 percent, voor 1965 zal het plm. 5 percent zijn terwijl voor 1966 3,5 percent is gerekend. Minister Vondeling weersprak, dat de te verhogen indirecte belas tingen tot inflatie zullen leiden. Dit zou wel geschieden, indien een prijsstabiiisatiebeleid ten koste van de schatkist zou worden ge voerd. Hij wees erop, dat ons land, dat een in- en uitvoerbedrag heeft, waarvan de som meer dan 90 per cent van het totale nationale in komen bedraagt, uiterst gevoelig is voor inflatoire invloeden uit pait- onvermijdelijke verzekeringspre mie. De omzetbelastingen op textiel en schoeisel zullen de kosten van levensonderhoud met 0,6 percent verhogen. De druk van ile opbrengst zal voor 130 miljoen rusten op de groep boven de loongrens en voor 110 miljoen op de groep daaron der. Gezien de positie van de tex tielindustrie is 3. inplaats van 5 percent gekozen. concurrentie positie kan ar niet door worden aangetast. Als gevolg ziet hij een prijsstijging van zes percent of een ideine daling in kwaliteiten. Minister Vondeling bekende een misgreep te hebben gedaan met het voorstel omzetbelasting te hef fen op schoenreparaties. Hij en staatssecretaris Hoefna gels hebben, naar hij zei, „automa tisch en domweg" op een oude re geling teruggegrepen. Dat willen we repareren, zo verklaarde de heer Vondeling. In een nota van wijziging zal de omzetbelasting op schoenreparaties worden geschrapt. Een ontwerp van wet inzake de belasting-spaarbrieven is binnen kort te verwachten. Het ontwerp voor een speculatiewinstbelasting is technisch vrijwel gereed. Spr. wees erop, dat 350.000 land genoten minder dan 100 loon- en inkomstenbelasting betalen. De be- lastingspaarbrief, een verlaging van de voet dus, zal uiterst gunstig voor de lage inkomens werken. Tevens wordt op termijn ongeveer gelijkwaardige tegendruk gegeven tegen de te verhogen indirecte be lastingen. Terugbetaling op de brieven zal De leider van de Indonesische communisten, Aidit, leidt 't ver zet tegen het leger in midden-Ja- va, zo staat te lezen in het blad van het Indonesische leger. Aidit zou op 2 oktober met een vlieg tuig van de luchtmacht, vice- maarschalk Omar Dhani, naar Djokjakarta zijn gevlogen. De houding van Dhani en zijn lucht macht tijdens de staatsgreep en daarna is niet duidelijk. De legerkrant schrijft verder aanwijzingen te hebben dat groe pen opstandelingen trachten in Djakarta sabotage te plegen en vraagt om maatregelen daarte gen. Radio-Djakarta heeft omge roepen dat donderdag 20.000 mensen op een bijeenkomst heb ben geëist dat alle organisaties die de staatsgreep hebben ge steund, verboden worden. •Kranten in Djakarta hebben uit midden-Java vernomen dat daar nog meer communistissche wapens in beslag zijn genomen en dat e'r nog steeds tegen de communisten wordt opgetreden. President Soekarno heeft gezegd dat de toestand in Indonesië ver betert maar dat nog veel mede plichtigen aan de staatsgreep on vindbaar zijn, aldus het officiële persbureau Antara. In Medan op noord-Sumatra zijn vechtpartijen voorgevallen tussen mohammedaanse en Chi nese jongeren. Het militaire gar nizoen in Djakarta, dat in de gemakkelijk kunnen geschieden uit de progressie van de belastingin komsten. Bij toeneming van 4,5 percent van het nationale inkomen bedraagt deze 6 percent per jaar, zodat zonder 2 percent inflatie 1600 miljoen meer ter beschik king komt, met die inflatie f 2655 miljoen voor extra uitgaven en be lastingverlaging. Dit is eigenlijk dus een groot voorschot. De heer Roolvink had hier blijkens inter rupties een hard hoofd in. Boven dien zal de aardgasafzet in 1972 plm 25 miljard kubieke meter be dragen, waaruit enkele honderden miljoenen voor de schatkist zullen resulteren. De minister noemde de nota van de v.v.d. concreet en politiek prij zenswaardig. Hij wees erop, dat bij overheve ling van 15.000 woningwetwonin gen naar de vrije sector slechts een kwart van de f 420 miljoen investering voor 1966 zou door werken. Feitelijk en formeel zou de v.v.d. zeker de helft van het eigen plan, om ruim 1 miljard te bezuinigen, niet kunnen verwezenlijken, aldus minister Vondeling. Hij omschreef dc v.v.d.-methode als „het niet hanteren van het rode potlood, maar het geweld van de botte bijl". hoofdstad een staat van beleg handhaaft, heeft donderdag be kendgemaakt dat ingrijpende maatregelen zullen worden geno men tegen zakenlieden die ham steren of de prijzen overdrijven. De legerkrant schrijft dat in wo ningen van communistische par tijfunctionarissen die door mo hammedanen werden geplunderd, voorraden rijst zijn aangetroffen. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft op een pers conferentie in Washington de juistheid ontkend van een be richt van de „Washington Post", dat de Amerikaanse regering over bewijzen zou beschikken, waaruit zou blijken dat Soekarno met de communistische partij had samengewerkt bij het op touw zetten van de mislukte staats greep. In het bericht werd onder meer verklaard dat de Amerikaanse autoriteiten thans wisten, dat de communisten bij hun samenzwe ring om de Indonesische leger leiding om het leven te brengen „met onverwachte nauwkeurig heid op de hoogte waren van de verblijfplaatsen van elke hoge officier, die zij wilden vermoor den". De „Washington Post" had ver der gemeld dat arrestanten, die tot de kern der samenzweerders behoorden, in bekentenissen had den gesproken over een betrok ken zijn van president Soekarno bij de mislukte staatsgreep. De woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie zei naar aan leiding hiervan: „Ik kan u mede delen dat dit bericht van elke grond is ontbloot". De Indonesische ambassadeur, Palar, heeft later bij het Ameri kaanse ministerie een protest te gen het bericht ingediend. Te genover de pers verklaarde Pa lar, dat Soekarno steeds de een heid tussen verschillende groepe ringen in Indonesië heeft nage streefd, waaronder het leger en de communistische partij. Vol gens hem waren de beweringen afkomstig uit de koker van da Amerikaanse inlichtingendienst. De politieke kwestie die voort vloeien uit de mislukte staats- Arrestatie van communisten in Indonesië Een aantal communisten, gear resteerd door het Indonesische leger. Op de voorgrond een vlag van het communistische vakver bond Sobsii In Djakarta werd meegedeeld dat deze mannen in Tandjong Priok zijn aangehou den. greep, zullen worden geregeld op grond van de feiten en documen ten en niet op grond van conclu sies van onderzoeken die door deze of gene zijn ingesteld, al dus heeft president Soekarno in een vraaggesprek met het pers bureau Antara gezegd, zo meldt radio-Djakarta. Op de vraag van de nieuwbe noemde directeur van Antara, Nahar, wat de president denkt van de gebeurtenissen van 30 30 sept. en wat hij denkt te doen, antwoordde de president: „Wacht maar af en volg instructies die ik zal geven." Deze instructies zouden van groot belang zijn en iedereen zou zich er aan moeten houden. Soekarno beschreef vervolgens hoe hij op 1 oktober werd gered met zijn Japanse vrouw Ratna Sari Dewi, door mannen van de lijfwacht. Soekarno heeft vasigesteld, dat „de internationale conferen tie tegen militaire bases in het buitenland" op 17 okt. in Djakar ta begint. Aanvankelijk, zou deze conferentie op 10. oktober begin nen. Later werd het 17 oktober op Bali. De president heeft nu de finitief bepaald, dat zij in Dja karta wordt gehouden. Hij zal de openingsrede uitspreken. (Zie verder pag. 5.) ENIGE REGEN Het hogedrukgebied boven oost-europa is verder in beteke nis afgenomen zodat een oceaan front behorende bij een diepe de pressie bij IJsland, geleidelijk naar het continent zal kunnen trekken. Er ontstaat hierbij een matige zuidelijke tot zuidweste lijke stroming waarin veel be wolking voorkomt. Tijdelijk zal er dan ook vandaag enige regen of motregen kunnen vallen! De temperaturen zullen daardoor in het algemeen lagere waarden be reiken dan donderdag. Toen lie pen namelijk de temperaturen in het zuiden van ons land nog op tot omstreeks 19 graden,. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk enige regen Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtin gen. Iets lagere temperaturen over dag. VRIJDAG 15 OKTOBER v.m. n.m! Breskens 4.26 4.41 Terneuzen 5.01 5.16 Hansweert 5.41 5.56 Walsoorden 5.51 6.06 ZATERDAG 16 OKTOBER v.m. n.m Breskens 5:04 5.26 Terneuzen 5.39 6.01 Hansweert 6.19 6^41 Walsoorden 6.29 6.51 Okt. 15 7.04 17.47 20.21 12:55 17 7.08 17.42 22.25 15.00 18 7.09 17.40 23.46 15.42 Frank ering bi) abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande i"» Redactie- en Administratie-adres: SmidswaJ Telefoon: 01150 2075 Gironummer: 38150 „Abannementsprtjs S,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct. Losse nrs 11 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J- van de Sandete Terneuzen. Advertentieprijs per mwi 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dïnsdag-nummer tot 10 uur v.m.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1