PROVINCIAAL NIEUWS ALGEMENE VERGADERING DOET GEROEP OP ENGELAND Terneuzen Breskens Hoofdplaat Retranchement SluFs Agenda De heer H. J. de Bree 40 jaar in dienst bij de N.V. „De Hoop" Ook beroep van Wilson op Smith Zilveren jubileum hoofdagent W. Penne SMITH TERUG IN SALISBURY "Woensdag 13 oktober 1965 HF, VRTTF UW Pagina 3 KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaartbeweging over de maand september. Rechts de auto die de Duitse staitionscar van achter ramde waardoor een kettingbotsing ontstond van vier geparkeerde auto's Kettingbotsing Gisteravond te ongeveer half acht stond in de Nieuwstraat ter hoogte van hotel „Ambassadeur" een viertal personenauto's gepar keerd, toen de heer A. de F. wonen de alhier, met zijn auto vanuit de Westkolkstraat de Nieuwstraat kwam ingereden en tegen één van de geparkeerd staande auto's terecht kwam. Door de schok botste deze wa gen tegen de tweede auto, welke op haar beurt de volgende wagen ramde en tenslotte nummer vier door de derde auto werd aange reden. Een van de auto's werd licht be schadigd, doch de overige vier had den zware materiële schade. Burgemeester opent ,,'t Kotje" Men deelt ons mede dat bur gemeester Rijpstra op dinsdag 19 oktober in de Hoogsteeg ,,'t Kot je" zal openen. Zoals bekend wordt dit het clubhuis van de sociaal-culturele stichting voor het algemeen jeugdwerk. Bewusteloos aangetroffen Te ongeveer half elf werd in de Axelsestraat ter hoogte van het gebouw der Waterleiding bewuste loos naast zijn rijwiel met hulp motor aangetroffen A. J. W. wo nende alhier. Dokter Hoving, die de eerste hulp verleende, liet het slacht offer, die een hersenschudding had opgelopen, in bewusteloze toe stand naaiv het Julianaziekenhuis vervoeren. Plattelandsvrouwen vergaderden De bond van plattelandsvrou wen afd. West Zeeuws-Vlaande- ren heeft deze week een leden vergadering gehouden. De presidente mevr. Vroon uit Breskens kon slechts een beperkt aantal leden welkom heten. Zij deelde mede dat deze winter een cursus fijne keuken zal worden gegeven in de huishoudschool te Schoondijke. De cursus zal wor den gegeven door een lerares van de stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande. Op 19 november zal in het Ledel theater te Oostburg een toneel avond worden gegeven door het Reizend Volkstoneel uit Hulst. Voor deze avond zullen ook de echtgenoten worden uitgenodigd. Op 16 december zal een Kerst middag worden gehouden in Schoondijke. Op een nog nader vast te stellen datum in maart zal een internationale avond worden gehouden over Ierland. Een vijftal leden zal aan de hand van dia's reiservaringen vertellen over Frankrijk, Luxem burg, Hongarije, Noorwegen, een Rijnreis en over West Zeeuws- Vlaanderen. Raadsvergadering De raad der gemeente Hoofd plaat vergaderde onder voorzit terschap van burgemeester J. Temmerman. Aan mej. E. Synesael werd eer vol ontslag verleend als schoon- houdster van het gemeentehuis. Een nieuwe verordening op het kamperen werd vastgesteld. De katholieke reclasserings- vereniging afd. Zeeland kreeg een subsidie van 50. gevolge de woonruimtewet wer den benoemd de heren J. v. d. Amele, Ch. Hamelynck, Ch. Roets, C. Rijckaert en M. Wijf fels. Voor verruiming van de hoek Nieuwlandse Molen werd een krediet van 1875 verstrekt. Aan de heer A. de Vaere te Damme (B.) werd een opdracht gegeven tot het maken van een olieverfschilderij van de haven te Hoofdplaat. De raad besloot financiële medewerking te verlenen in het verbeteren van de weg Bres kensNummer Een. De voorlo pige gemeentebijdrage werd vast gesteld op 42.500. De heer Steyaert vroeg maat regelen te nemen tegen het ver kopen van woningen voor vakan tiewoningen. Hij vroeg verder of er al iets bekend is wat met de ingedijkte gronden gaat gebeu ren bij Nummer Een. De burgemeester antwoordde dat bij b. en w. niets bekend is. Tot slot werd het feit herdacht dat de heer Steyaert 20 jaar lid van de raad i». Zeeuwse kc llekte De Zeeuwse kollekte bracht te Retranchement 140,75 op. Valse biljetten van 1000 Belg. francs De Nationale Bank van België heeft een officiële waarschuwing gepubliceerd in verband met het circuleren van valse biljetten van 1000 francs. Het betreft de biljetten van het eeuwfeesttype met op de voorzijde de beeltenis van koning Albert. Ze zijn her kenbaar aan het gedrukte water merk, offsetdruk aan voor- en achterzijde en aan de voorzijde ontbreekt het duidelijk aanvoel- baar aangebrachte relief, o.a. op de kraag van de jas van koning Albert. Daar er in Zeeuws-Vlaande ren veel zaken worden gedaan met Belgisch geld, is een waar schuwing op zijn plaats. Auto m brancl Als gevolg van het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret geraakte op de Beesten markt te Sluis een auto in brand. Door snel optreden met behulp van een snelblusapparaat kon de brand, die gevaar opleverde voor de andere geparkeerde auto's, worden geblust, maar de schade was groot. E.H.B. O.-cursus Voor de nieuwe cursus E.H.B.O. te Sluis hebben zich 21 liefheb bers aangemeld, een ongekend groot aantal. Dit fraaie resultaat is mede een gevolg van de wer- vingsaktie van enige bestuurs leden, die er vele avonden op uit zijn getrokken om dit resultaat te bereiken. Jaarlijkse Belfortrally De tiende Belfortrally werd dit jaar verreden van Retranche ment naar Sluis. Het betrof een foto-oriëntatierit door West Zeeuws-Vlaanderen. Al spoedig werden veel inschrijvers voor grote moeilijkheden geplaatst. In Sluis werden de deelnemers in de raadszaal door burgemees ter P. F. van Hootegem ontvan gen en bracht voorzitter J. Sturm dank voor deze ontvangst. Daar werden ook de prijzen uit gereikt door de burgemeester, want juist op dat ogenblik was het in de zaken zó eivol dat er geen zaal te vinden was. Het equipe P. Toussaint (Cad- zand)-J. Sturm (Oostburg) kreeg de eerste prijs en daarmee het wisselschild, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Sluis (24 strafpunten). De verdere uitslag luidt: 2. L. Basting, Zuidzande; 3. J. van Tighelen, Biervliet; 4. W. A. de Kramer, Zuidzande; 5. B. Bone- schanser, Terneuzen; 6. J. Duste, Oostburg; 7. J. Risseeuw, Zuid zande; 8. G. Boonman, Oostburg; 9. J. Avot, Oostburg; 10. A. van Esbroeck, Axel; 11. A. R. Kra mer, Zuidzande; 12. A. Ver- straete, Oostburg; 13. mevr. Bre vet, Oostburg; 14. H. v. d. Hemel, Biervliet; 15. J. Kolijn, Oostburg. MIMIHIIIIM WOENSDAG 13 OKTOBER Terneuzen: Wijkgeb. „Groene Kruis, v. Steenbergenlaan 65, 7.30 uur: Jaarvergadering afd. Terneuzen, „Groene Krius". Café De Vriendschap, 7.30 uur: Vergadering „Oud-Ter- neuzen". <i::-iflwiiniraiiiniii:iifliiiirimiiinwnmiiniimiiiiimiimiiiiniiuiiiiiiiiiiiii»aiiBag De lezers van ons blad zal het zo langzamerhand niet onbekend zijn, dat bij de N.V. Handel-, In dustrie- en Scheepvaart Mij „De Hoop" alhier met de regelmaat van de klok jubilea'worden ge vierd. Toch is ook daar een 40- jarig jubileum altijd iets bijzon ders. Aan de nog kleine kring van medewerkers met minstens 40 dienstjaren is gisteren de heer H. J. de Bree toegevoegd. Zoals de directeur der ven nootschap, de heer J. G. van der Peijl, constateerde is dit jubi leum niet alleen opmerkelijk wat het aantal dienstjaren aangaat, maar ook in die zin dat het thans de man geldt, die al die jubilea zo uiterst zorgvuldig pleegt voor te bereiden. In zijn toespraak maakte de heer Van der Peijl met. dank baarheid gewag van het vele werk, dat de heer De Bree in zijn funktie van chef over de afdeling reklame en inkoop reeds sinds 1937 na voorafgaande funk- ties heeft verricht. Hij wees er daarbij op dat, hoewel de taken van deze afdeling dezelfde zijn gebleven, ze tijdens de loopbaan van de jubilaris zijn meege groeid met de ontwikkelingen op het gebied van de reklame in het algemeen en met de ontwikkeling van het bedrijf in het bijzonder. Dat vergt het vermogen om zich steeds weer op de hoogte te stel len en aan te passen. Dat de jubi laris over deze gave beschikt, blijkt wel uit zijn zin voor studie. Nadat de heer Van der Peijl de jubilaris en zijn familie onder aanbieding van een-geschenk had gelukgewenst, werd hem door burgemeester Rijpstra de zilve ren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, op de borst gespeld. In zijn dankwoord betuigde de heer De Bree zijn erkentelijk heid voor de hem verleende on derscheiding en voor de waar derende woorden tot hem ge richt. Ook van onze kant wensen wij de jubilaris van harte geluk. RUSSISCHE RAKETPROEVEN In de Sowjet-Unie zijn „proe ven met nieuwe soorten draag- raketten voor ruimtevoertuigen gehouden, die volgens plan zijn verlopen. De bouwmodellen van de op een na laatste trappen van de raketten zijn neergekomen in het tevoren bepaalde gebied van de Stille Oceaan, dat van daag weer vrij is voor het ver keer. In juli is het betrokken zeegebied al aan lucht- en scheepvaart bekendgemaakt. VRIJGESPROKEN VAN POGING TOT DOODSLAG De rechtbank te Arnhem heeft de 28-jarige woonwagenbewoner A. B. vrijgesproken van hem ten laste gelegde doodslag op een po litieagent op 22 juli te Ede. Twee maanden gevangenisstraf met af trek legde de rechtbank hem op wegens verzet tegen de politie te Eist op 10 juni. Voor beide feiten had de officier van justitie een jaar en zes maanden geëist. De officier is omiddellijk in beroep gegaan. De woonwagenbewoner zou hebben getracht de politieman die hem wilde aanhouden, omver te rijden. Volgens de agent kon hij slechts door opzij; springen het vege lijf bergen. Volgens ver dachte echter zag deze een gat toen de agent zich naar het por tier begaf om dit te openen en gaf toen meteen gas. Hij had re denen om aanhouding te ontko men want hij reed zonder rijbe wijs en belastingkaart. Hij had evenals de andere inzittenden vee] alcohol gedronken. De verlichting en de remmen van de auto deug den niet en er lagen pas gescho ten hazen in de wagen naast de stroopattributen. De achtervol ging die de politie inzette, had pas na een spannende rit over 10 kilometer succes Verdachte die al drie maanden in voorarrest heeft doorgebracht, is inmiddels vrijge laten. Ernstig auto-ongeluk Dinsdagmorgen om ongeveer kwart over elf raakte op de pro vinciale weg AssenHoogeveen ter hoogte van Smallenbroek (gem. Beilen) de bestuurder van een personenauto, de heer B. Bos uit Uithuizermeeden, tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt. De met grote snelheid rijdende wagen geraak te van de weg en kwam na di verse malen over de kop te zijn geslagen via een paal en een hek na honderd meter in een weiland tot stilstand. Alle zes inzittenden werden gewond waarvan drie zeer ernstig. Zij zijn opgenomen in het Wilhelminaziekenhuis in Assen, waar een van hen, de heer Kuitert uit Groningen, inmiddels is overleden. Het gezelschap was op weg naar Ommen, waar de heer Bos gisteren in het huwelijk zou treden. Dodelijk ongeval mef tractor i De 54-jarige landbouwer H. ten Kate uit Smilde is gisteren bij het werken met een tractor op zijn land om het leven geko men. De tractor kantelde bij het keren en kwam in een sloot te recht. De heer Ten Kate raakte er onder en verdronk. 100-jarige in Veendam In huize St. Franciscus te Veen- dam heeft de heer H. J. Smid, oud-hoofd der Noorderschool in Wildervank en kamerverslag gever voor een noordelijk dag blad, gisteren in opgewekte stem ming zijn honderdste verjaardag gevierd. - Tijdens een druk bezochte re ceptie boden burgemeester A. Nap en zijn echtgenote opa Smid naast de felicitaties een grote bloemenmand aan. Kinderen van de katholieke kleuterschool brachten een zanghulde. Het draaiorgel „De Arabier" zorgde buiten voor een muzikale om lijsting, De jongste gast die opa Smid ontving, was een baby, die de nacht tevoren in de kraam- afdeling van huize St. Franciscus werd geboren, n.l. Gea Lukkens uit Muntendam. NEDERLANDER ROOKT VEEL SIGAREN Volgens het door „Het tabaks blad" (orgaan van de Nederland se katholieke tabaksbewerkers- bond) geciteerde Westduitse bu reau voor de sigarenhandel rookt de Nederlander gemiddeld 134 sigaren per jaar. Hiermee staat ons land op de tweede plaats van de wereldranglijst, die wordt aangevoerd door Denemarken met gemiddeld 218 sigaren per jaar. België volgt na Nederland met 121 sigaren, gevolgd door Zwit serland met 88. Hoewel bonds kanselier Erhard een goed voor beeld levert, roken de Westduit sers slechts gemiddeld 71 sigaren per jaar. De algemene vergadering van stand tegen het gezag zou be de Verenigde Naties heeft dins dag overeenkomstig een maan dagavond door de beheerschaps- commissie goedgekeurde resolu tie een beroep op Engeland ge daan „alle mogelijke maatrege len" te nemen om een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring door de Rhodesische blanke min derheidsregering te verhinderen en in geval van een dergelijke verklaring „alle nodige stappen te doen om onmiddellijk een ein de te maken aan de rebellie". De V.N.-assemblée onderbrak haar algemeen debat voor deze kwestie. Met een overweldigende meer derheid van 107 tegen 2 stem men bij één onthouding werd de resolutie aangenomen. Engeland nam niet aan de stemming deel. De tegenstemmers waren Zuid- Afrika en Portugal. Frankrijk onthield zich van stemmen. Vóór de stemming had de Ame rikaanse afgevaardigde Arthur Goldberg de Rhodesische rege ring gewaarschuwd, dat deze in geval van het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid niet door de Verenigde Staten zou worden erkend. De Amerikaanse regering zou dan in samenwer king met anderen de nodige con crete stappen doen, zo zei hij. De Rhodesiërs moesten beseffen dat niet alleen zij onverzettelijk en vastbesloten konden zijn. De Britse afgevaardigde, sir Roger Jackling, sprak opnieuw twijfel uit over de bevoegdheid van de Verenigde Naties zich met deze kwestie bezig te hou den. De Britse eerste minister Wil son heeft dinsdagavond in een door de Britse radio en televisie uitgezonden toespraak een beroep gedaan op zijn Rhodesische ambt genoot Smith niet over te gaan tot het eenzijdig onafhan kelijk verklaren van Rhodesië. Wilson verklaarde dat Enge land een dergelijke onafhanke lijkheidsverklaring als een op- schouwen. Hij stelde de instel ling voor van een commissie, waarin de premiers der gemene- bestlanden zitting zouden hebben en die zou moeten proberen het vraagstuk van een Rhodesische onafhankelijkheid met vreed zame middelen en door middel van onderhandelingen tot oplos sing te brengen. „De toestand in Rhodesië is zeer ernstig. Terwijl ik mij tot u richt, is het mogelijk dat daar gevaarlijke maatregelen worden genomen. De gevolgen van een dergelijke politiek zouden niet slechts gevaar inhoudep voor Rhodesië, maar ook voor een veel groter deel van Afrika en zelfs voor de gehele wereld", aldus Wilson. Hij voegde hieraan toe: „En geland is bereid Rhodesië onaf hankelijkheid te verlenen, doch slechts wanneer gewaarborgd is dat het bestuur geleidelijk aan de meerderheid der Rhodesische bevolking wordt overgedragen". Op bijgaande foto een groep van 140 Erres radio- en televisiehan delaren, die zondag j.l. per vlieg tuig naar de Verenigde Staten vertrokken. In New York, Philadelphia en Washington wordt studie ge maakt van de moderne Ameri kaanse verkoopmethoden, terwijl bovendien een bezoek zal worden gebracht aan de radio- en tele visiestudio's van de N.B.C. waar de groep onder meer kennis zal maken met kleurentelevisie. Onder de deelnemers aan deze studiereis bevindt zich ook de heer G. Verlinde, Willem de Zwijgerlaan te Terneuzen. Maandag a.s. wordt de groep in Nederland terugverwacht. DE TOESTAND VAN PRESIDENT JOHNSON President Johnson heeft een goede nachtrust gehad, maar voelt zich nog -riet geheel wel, zo is dinsdag bekendgemaakt in Bethesda, waar de Amerikaanse president enkele dagen geleden een galblaasoperatie heeft onder gaan. Premier Ian Smith van Rho desië is gisteren uit Londen, waar hij met de Britse regering over de kwestie van onafhanke lijkheid voor Rhodesië heeft ge sproken, in Salisbury terugge keerd. Smith zei bijzijn aankomst dat er 50 pet. kans is, dat de Britse kolonie met een blanke minderheidsregering tegen Kerst mis onafhariukelijk zou zijn. ENGELAND KRIJGT OMBUDSMAN De Britse regerie heeft dins dag bekendgemaakt dat Enge land een ombudsman zal krijgen, een functionaris dus die tot taak krijgt een onderzoek in te stellen naar klachten van particulieren over de behandeling die zij van de overheid hebben ondervonden. In Zweden, Finland, Denemar ken, Noorwegen en Nieuw-Zee- land bestaat de ombudsman reeds geruime tijd. De Britse ombuds man zal echter beperkte bevoegd, heden krijgen. Het nemen van 'n beslissing op basis van zijn on derzoekingen is voorbehouden aan het Lagerhuis. De officiële naam van de func tionaris wordt parlementaire commissaris voor bestuurszaken, zo staat in een witboek dat de Britse regering over deze kwes tie heeft uitgegeven. Volgens dit witboek zal de Britse versie van de ombudsman worden ingepast in Engelands bestaande constitu tionele bepalingen, volgens wel ke parlementsleden tot taak heb ben klachten van 't publiek naar voren te brengen, Dinsdagmiddag vond in de raadszaal een bijeenkomst plaats waarin het feit werd herdacht dat hoofdagent W. Penne 25 jaar ga- leden in dienst der gemeentepolitie trad. In het bijzijn van collega's van gemeente- en reset ve-politie werd de heer Penne allereerst toegespro ken door burgemeester Rijpstra, die de jubilaris schetste als een markante figuur in het Terneuzen- se stadsbeeld en enige herinnerin gen ophaalde aan persoonlijke con tacten. Het heeft de heer Penne gesierd, zei de burgemeester o.a dat deze in 1940 benoemd tijdens de bezetting geen vaste aanstelling wilde accepteren. Hij noemde hem verder een gewaar deerd medewerker van het politie corps die de menselijke aspecten van het apparaat altijd onder het oog ziet. Inspecteur-korpschef D. van Ooijen zei dat het niet meevalt om 25 jaar een nauwgezet en eerlijk- politieman te zijn. De jubilaris kwam zonder enige vooropleiding bij de politie in de omgeving waar hij geboren en getogen is en als tuindersknecht werkzaam was. Als wij de balans naar buiten opmaken, zien wij dat hij onder oudere Ter- neuzenaars wordt aangekondigd als politie Penne. De heer Van Ooijen sprak als zijn mening uit dat de jubilaris in de Terneuzen se samenleving een bijzonder as pect inneemt en dat deze er in is geslaagd het politieapparaat een bijzonder cachet te verlenen, waar bij hij zonder zijn plicht te ver waarlozen de menselijke aanpak niet uit het oog verliest. In het korps wordt hij door zijn collega's gewaardeerd. Hij is een prettig collega naar wiens woorden wordt geluisterd. Inspecteur Van Ooijen noemde de jubilaris de man die de „image" geeft aan het korps. Hierna spraken nog adjudant E. Russchen namens de politie-sport- vereniging. De samenwerking met de heer Penne ligt niet alleen op het ambtelijk vlak, maar deze ver zorgt ook een stuk binding door bij diverse gelegenheden zijn per soonlijke belangstelling te tonen voor de gezinnen van de collega's. -De heer Penne is bovendien in siin kwaliteit van penningmeester van de P.S.P. de spil rond welke dezé organisatie draait. Hij heeft hier voor veel werk verricht en de heer Russchen wenste hem toe deze funktie nog vele jaren te mogen bekleden. De laatste spreker was adjudant N. V. Eekman uit Hulst die namens de Nederlandse politiebond felici teerde. Evenals degenen die vóór hem het woord voerden, bood hij een geschenk onder convert aan. Mevr. Penne ontving bloemen. De jubilaris sprak een kort dank woord. 's Avonds was er een druk be zochte receptie in lunchroom Mau- rits. Socialistisch maandblad klaagt Oostenrijkse rechters aan Het Oostenrijkse socialistisché maandblad „Forum" heeft vet- scheidene rechters en leden van het parket in Wenen ervan be schuldigd, dat zij in de razitijd zich schuldig hebben gemaakt aan het ter dood veroordelen van de tegenstanders van het toen malige regime. De betrokkenen zouden als openbare aanklager of als president van bijzondere tribunalen zijn opgetreden. Nu zijn zij weer in dienst van de Oos tenrijkse justitie. „Forom" heeft een aantal fo tokopieën gepubliceerd van von nissen van bijzondere tribunalen, waarop de namen voorkomen van procureur-generaal Wilmar van het parket van Wenen: procu reur-generaal Zaiher, thans lid van het hooggerechtshof; rech ter Riedel-Taschner, nu presi dent van de burgerlijke kamer van het hof; procureur Lilllch, die nu lid is van het tribunaal tn tweede aanleg, en procureur-ee raal Walther Hauke, thans direc teur van de afdeling personeel van het ministerie van justitie. Volgens het blad is de minister van justitie, de socialist dr Bro- da, met opzet verkeerd ingelicht omtrent het verleden van de be trokkenen. ZEEVAART Geschut op- en afvaart: Totaal B r.t. 575 520.558 Gelost of geladen te: Terneuzen 70 45.167 Terneuzen rede 5 70.591 Sluiskil 9 11.541 Sas van Gent 6 7.152 Gelost of geladen te: Terneuzen 356 167.087 Terneuzen rede 65 73.800 Sluiskil 282 217.278 Sas van Gent 153 64.327 Axel Sassing 17 4.150 BINNENVAART Geschut op- en afvaart: Totaal Ton 5.403 2.719.669

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3