De taak en ASPIRIN H-BAYER DE ZOON VAN ARAM de toekomst in Zeeland Loop der bevolkia* De vitale „accessoires"van motorcrossers: helm. bril en... Drum! 1 balf zwaar heel lekker NIEUW TYPE B0TENLIFT ÏEEHAVEN- FUNCTIE, INDUSTRIE EN RECREATIE Ideaal weekendland Grote rol voor Westerschelds- bekken BURGERLIJKE STAND Pagina S KERKDIENSTEN Na een daverende race: sleutelen, uitblazen eneen Drum draaien Mannen, samen stoer aan het sporten draaien ook samen een Drum. Begrijpelijke solidariteit. Want halfzware Drum is een mannelijke mélange van liefst 17 soorten tabakvandebeste plantages ter wereld. Pittige, rij pbruine tabak uitKentucky enTennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Lang gerijpt, kundig gemengd en vers verpakt in de handige pouch. Overstromingen in Perzië Bij verkoudheid vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. Maandag 11 dinsdag 12 oktober 1965 DF, VRTTF 7FFUW TERNEUZEN Geboren: 1 okt. Monique Maria d. van Walter M. de Buck en Pie- ternella Maiia Buijze, won. Ferd. Bolstraat 8; Johannes Pieter, z. van Pieter van der Velden en Jo hanna C. M. de Jong, won. te Sas van Gent, Ravelijn 2; R.ené, d. van René J. van den Eeckhout en Jea- nine M. den Exter, won. Erasmus- str. 23. 2 okt. Adriana, d. van Ja cob J. Walhout en Suzanna Ver- helst, won. Hogendijk 29. 4 okt. Cornelia Anthonia, d. van Jozias de Pooter en Tanneke A. den Ha mer, won. te Axel, Olivierstr. 38. 5 okt. Erika, d. van Walter Bo- sehitz en Christina H. de Doelder, won. Dr. Buijzestr. 14. Huwelijksaangiften: 4 okt. Meeu- wis F. de Jonge, 24 j., jm., en Eli zabeth J. C. de Doelder, 22 j., jd. 5 okt. Jean F. Ueberfeld, 21 j., jm., won. te Dudelange (Luxem burg), en Clarisse van den Berge, 18 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen: 1 okt. Melchior R. H. M. Glansbeek, 23 j., jm., en Johanna van Driel, 23 j., jd.jJosephus A. Hoefeijzers, 26 j., jm. en A. M. G. M. Glansbeek, 20 j., jd.; Johannes S. Peij, 23 j., jm. en Tannetje A. Kostanje, 21 j., jd. 7 okt. Johannes J. L. Duvivier, 27 j., jm., en Sophia H. Hazelhoff, 26 j., jd., won. te Utrecht. Overleden: 29 sept. Henri S. Me loen, 52 j., echtg. van P. H. Drab- be., won. te Sas van Gent; Barend van der Eijk, 50 j., echtg. van Neeltje van Dixhoorn; Magdalena Wieland, 77 j., echtg. van Adriaan van Drongelen, won. te Axel. TERNEUZEN In de loop van 1 tot en met 7 oktober hebben zich in deze ge meente gevestigd: L. D. van Turnhout, Larixstr. 86, van Eindhoven; P. J. Verdouw, S. Streuvelstr. 17, van Arnhem; J. Bootsgezel, Tholensstr. 78, van Wallaceburg (Canada); T. A. van der Spiegel, H. Heijermansstr. 35, van Middelburg; F. P. De Backer, H. Heijermansstr. 33, van Aarden burg; J. J. Maliepaard, Steen- kampl. 2a, van Dordrecht; A. T. de Jong, Klaassenstr. 18, van Gou da; J. van Schaik, carav. Scheeps werf, van Westdorpe; J. Vinke, A. Thijmstr. 1, van Hontenisse; D. A. Gibson, Mad. Curiestr. S, van Lake Jackson (V.S.A.)C. Bootsma, Steenkamplaan 17, van Lemster- land; M. A. C. Buijsse, H. Heijer mansstr. 51, van Assenede (B.); J. ten Hoeven, Veldstr. 28, van Gent (B.); J. E. Poelmanvan Oossanen, Nieuwstr. 52, van Schie dam; J. L. de Jong, H. Heijer mansstr. 61, van Hoek; G. Ver boom Hondiusstr. 15, van Wol- phaartsdijk; M. Haks, Frans Hals- WORDT NEDERLAND REDREIGD DOOR RABIES-EPIDEMIE Volgens Westduitse gezond heidsautoriteiten is een honds dolheidepidemie, die zich sinds de oorlog van Oost-Europa naar het westen heeft uitgebreid, nu tot over de Rijn doorgedrongen en dreigt een ernstig probleem te gaan vormen. Verleden jaar waren 2.500 mensen door dolle heesten gebeten. Het aantal be smette in het wild levende hees ten en huisdieren was in de af gelopen tien jaar verdubbeld. De epidemie die omstreeks 1946'47 bij Gdansk in Polen uitbrak, zou nu Nederland en België bedrei gen, terwijl een tweede golf zich in de richting van Zwitserland beweegt. Dr. Werner Anders, een weten schappelijk adviseur van de ge zondheidsautoriteiten, heeft ge zegd dat niet kan worden ver klaard hoe het komt dat de ra- bies zich de laatste twee decen nia gestaag in westelijke richting heeft uitgebreid. Een dergelijk verschijnsel was dertig jaar ge leden echter ook al waargeno men. De hondsdolheid wordt voor namelijk overgebracht door vos sen, waarvan er in West-Duits- land veel te veel zijn, aldus dr Anders. Hij drong aan op nauwe samenwerking tussen biologen, bosbouwkundigen en veeartsenij- kundige diensten ter bestrijding van de epidemie. Wesl-Duilsland en zijn buurlanden stonden rnet elkaar over deze kwestie in con tact via het gezondheidscomité .van de raad van Europa. laan 35, van Spjjkenisse; A. C. Koster, H, Heijermanssttr. 37, van Hoek; J. van Oosten, H. Heijer mansstr. 85, van Zuidzande: E. J". LammertinkTjalma, De Gene- stetstr. 12, van Utrecht; A. A. de Tree, Iepeniaan 48, van 's-Graven- hage; P. Sierevogel, Pijnboomstr. 21, van Rotterdam; A. Vinke, Sta tionsweg 58, van Middelburg; H. G. P. Peeters, Burg. Geillstraat 12, van Venlo; R. Glennie, Oranjestr. 24c, van Rotterdam; I. P. Vanhout, H. Heijermansstr. 77, van Bier vliet; M. Heeringa, Tooropstr. 8, van Ridderkerk; J. B. M. van de Pavoordt, Axelsestr. 144, van De venter; D. Blom, Kerkhoflaan 15, van Krimpen a/d ÏJssel en C. J. M. van Hees, J. van Lennepstr. 2, van Breda. in dezelfde periode zijn vertrok ken: A. van 't Hof, Zwaluwstr. 21, naar Rotterdam; S. H. Jansen, Abeelstr. 12, naar Amsterdam; M. •T. van der Vliet, Iepeniaan 48, naar Oude Tonge; M. H. Stam, Pru- nusstr. 16, naar LeidschendamJ. Korstanje, 2e Verbindingsstr. 15a, naar Vlaardingen; M. TietszeBo- schitz, Iepenlaan 9, naar Buenos Aires (Argentinië); M. J. Stan- öaert, Nwe Kerkstr. 17 naar Zei- zate (B.)A. M. Lazeroms, K. Kerkstr. 22, naar Nijmegen; E. Joosse—-v. Meenen, Wilhelmina- plantsoen 17, naar Koudekerke; L. P. Klaassen, Fabrieksstr. 16, naar Zeist; J. M. Rottier-, v. d. Peijlstr. 10, naar Breda en D. H. A. Baks, Canisvlietstr. 14, naar Koewacht. DINSDAG 12 OKTOBER GEREF. GEMEENTE (Vlooswijkstraat) Terneuzen (kerkgebouw Herv. Gemeente, Noordstr.) 2 uur Ds. Mallan, bevestiging kandi daat Pannekoek; 18.30 uur in trede Ds. Pannekoek. f.1.- 796' In de jachthaven ,,De Water man" aan de Oude Maas nabij Barendrecht is een botenlift ge construeerd volgens een geheel nieuw principe, dat mogelijk grote beloften voor de toekomst inhoudt. De beheerder van deze jachthaven, de heer Piet Meeu- sen, zat met het probleem dat de wallekant acht meter boven de waterspiegel is. Om een op lossing te vinden voor het pro bleem hoe de boten die gerepa reerd of in de winterstalling on dergebracht moeten worden, uit het water te halen, bouwde hij een botenlift die in feite een combinatie is van een droogdok, een drijftank en een lift. Hij con strueerde namelijk een vertikaal beweegbare draagconstructie die dank zij een gesloten machine kamer een eigen draagvermogen heeft. Het schip dat uit het wa ter moet komen vaart boven het platform en wordt door het hef vermogen, eigen draagkracht plus motorvermogen, zo hoog uit het water getild dat het met een speciaal geconstrueerd wagentje op de wal gereden kan worden. Het hefvermogen is met inbe grip van het eigen drijfvermogen 100 ton tot de wateroppervlakte en 40 ton daarboven. De constructie, waarvan de kosten rond 150.000 gulden zijn, is voorgefinancierd door het re creatieschap Oude Maas en ge bouwd met medewerking van de provinciale waterstaat van Zuid- Holland. Het principe berust op raderwerk dat via een „ladder" omhoog klimt. In het groot uit gewerkt is het theoretisch alsnog mogelijk zelfs zeer grote schepen „op de wal te par keren". In hoeverre deze nieu wigheid toekomstmogelijkheden heeft is nog een vraagstuk. Het recreatieschap Oude Maas bij monde van zijn voorzitster, mevr. Christine Antoinette de Ruijter de Zeeuw, blijkt er in zoverre vertrouwen in te hebben dat zij persoonlijk de officiële inge bruikneming van het apparaat vrijdag verrichtte. 21 mensen zijn zaterdag naar verluidt in Perzië om het leven gekomen als gevolg van zware regenval in 'n gebied ten noord westen van Teheran. Vele men sen zijn dakloos geworden en veel vee is verdronken. Zware mishandeling De 44-jarige sjouwer C. V. heeft zaterdag de procuratiehou der van het bedrijf waar hij werkte, de eveneens 44-jarige J. van de S., zwaar mishandeld. De man 'was boos geworden, omdat hem ontslag was aangezegd. Eerst met zijn vuisten en later met zijn stoel heeft hij de procuratiehou der zo zwaar toegetakeld, dat deze in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De s jou wei- is gearresteerd. (Adv.) DAAR STAAT ACHTER 37) Voordat de krijger kon toe steken, kwam Aram's zwaard suizend neer. Op het laatste ogenblik had de man echter het gevaar bemerkt en nog juist kon hij de slag met zijn schild op vangen. Doch zo groot was de kracht waarmee Aram zijn wa pen hanteerde, dat de krijger door de schok tegen de grond geslingerd werd. „Bravo!riep Bazijn, „daar moeten wij een keer een kroes op ledigen." Doch Aram had geen tijd om naar zijn woorden te luisteren. Razend van woede stortte hij zich op Morghan, die zich nu plotseling alleen tegenover het tweetal geplaatst zag. Flitsend schoot Arams zwaard uit, doch mei een meesterlijke beweging wist de schurk de stoot af te m. Morghan begreep echte' goed, dat hij tegen o. razende tweetal niet lang stand zou kunnen houden en daar de knaap, die hij nog steeds vast hield hem nu in zijn bewegingen belemmerde, stootte hij hem ruw van zich af en deed snel een sprong achteruit om de neersui- zende kogel van Bazijns goeden dag te ontwijken. De jongen was vlak voor Arams voeten terecht gekomen, zodat Morghan 'n ogenblik spijt '•reeg, een kans waar hij onmid dellijk gebruik van maakte om zich op een veilige afstand terug te trekken. Doch zijn mannen hadden zich inmiddels hersteld en maakten zich gereed voor een nieuwe aanval. „Daar!" Die zijgang in!" schreeuwde Aram, die wel in zag, dat zij zich in de gang beter zouden kunnen verdedigen dan in de open ruimte waar zij zich bevonden. En met Ronald ach ter zich trokken zij zich vech tend in de zijgang terug. MR. VAN RIEL VREEST SOCIALISATIE VAN HET BEDRIJFSLEVEN Het eerste-kamerlid mr. H. van Riel heeft op het zaterdag in Drachten gehouden congres van de V.V.D.-kamercentrales Gro ningen, Friesland en Drente de regering verweten, dat zij het be drijfsleven door allerlei beper kende maatregelen de mogelijk heid tot zelf-financiering van in vesteringen meer en meer in houdt. Deze tendens wijst in de richting van de socialisatie van het bedrijfsleven, meende mr. Van Riel, die ook in de vermo- gensaanwasdeling, zoals die door de vakbonden wordt voorge staan, een aanslag op de vrije be drijfsuitoefening zag. De spreker kon in het huidige regeringsbe leid geen op de toekomst gerich te visie ontdekken. Het is treu rig, aldus het eerste-kamerlid, telkens weer te moeten constaté- ren hoe in bepaalde kringen wordt gehamerd op een betere inkomensverdeling, terwijl de vraag hoe het Nederlandse volk tot een grotere produktiviteit kan worden aangespoord, niet wordt gesteld. Vrouw uit auto geslingerd en gedood Bij een verkeersongeluk op rijksweg 26 onder Jutphaas ter hoogte van het verkeersplein Oudenrijn is zaterdagavond bij een verkeersongeluk de echtge note van de bestuurder van een personenauto om het leven ge komen. De personenauto werd door een vrachtwagen tegen de vang rail gedrukt. De vrouw werd uit de wagen geslingerd en door een Duitse vrachtwagen overreden. Het slachtoffer was de 24-jarige mevr. W. Schrier-Rentenaar uit Amsterdam. Vrouw stal 2500,— Voor de officier van justitie in Rotterdam is zaterdag de 28-ja- rige mevr. H. J. G. van de B. ge leid. Deze vrouw had bij een be zoek aan haar moeder uit een colbertjasje van een inwonend^ stucadoor 25 biljetten van hon derd gulden gestolen. Bij huis zoeking vond de politie 21 biljet ten terug, waarvan veertien in de vuilnisemmer. De vrouw was tot haar daad gekomen, omdat ze grote afbetalinesschulden had gemaakt. >llllil!lllllllll!llllllll!lll!llllllllllllll!lll!!llllll^ ;iuniiiiiiiinTfliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiimiiHiifliMtiiii!iiiiiiiiiuiiiiuii!iiiiii HlllilIHHllilllllllllftllBIÉlllllllIjlMllllBiljllWIlfiiilllllllllllilllHIIIllllllltilllllllltlilUIIMHi; „Zeelands taak en toe komst" was het onderwerp van een conferentie die de Wiardi Beckmanstichting met het gewest Zeeland van de P.v.d.A. zaterdag in Middelburg heeft gehou den. De taak van deze pro vincie moet volgens haar eerste inleider op de confe rentie, de directeur van de W. B. S., dr. C. de Galan, worden bezien tegen de achtergrond van de ontwik keling van ons land, dat in het jaar 2000 21.000.000 in woners zal tellen. Jaarlijks stijgt de welvaart pei hoofd met 3 A 4 procent. Dit be tekent: gevecht om de ruimte, meer vrije tijd, meer bestedings- wensen, enorme groei van het ver keer met al wat dat meebrengt. Dat vereist, aldus spreker, een nauwgezet ruimtelijk beleid en een straffe grondpoiitiek; een zorgvul dige urbanisatie; hoogwaardige in- industrie en dienstensector met hoog inkomensniveau; sterke uit breiding van de recreatiemogelijk heden, kwalitatieve en kwantita tieve groei van de gemeenschaps voorzieningen. De onafwendbare ontwikkeling der Europese integra tie brengt daarbij de noodzaak mee van open grenzen, goede verbin dingen, internationale taakver deling. De taak van het gewest stelt, al dus dr. De Galan, ook eisen aan het' nationale beleid. Dat moet het nodige Instrumentarium verschaf fen. Als een der „sterke punten" noemde spreker allereerst bet ont wikkelen van de zeehavenfunctie, vooral de zeehavenindustrie met daaraan verbonden annex-bedrij- ven. Die taak vloeit voort uit de natuurlijke omstandigheden, uit de noodzaak van welvaartsgroei en van ontlasting van de randstad. Dit vraagt van Zeeland o.m. zorgvuldige geografische plaatsbe paling van de industrie, ontwikke ling van bijv. drie centra met goed verzorgingspeil, strenge maatstaven 'voor water- en luchtverontreini ging en aandacht voor doorgaande verbindingen. Een tweede hoofdfunctie betreft de recreatie. Zeeland kan 'n ideaal weekendland worden voor zichzelf en omgeving. Van de eisen die op dit gebied worden gesteld, noemde dr. De Galan: een optimale, dus ook gevarieerde inrichting van de recreatiegebieden; ontsluiting en toegankelijk maken en houden van natuurgebieden aan de kusten; strenge eisen aan inrichting van kampeerterreinen; een zekere „re servering", dus geen propaganda Tn het buitenland en een actief grondbeleid: recreatiegrond moet gemeenschapsbezit zijn. Een laatste taak is van meer geografische aard. Zeeland kan 'n schakel zijn met de Europese ge meenschap. Dat stelt eisen aan de verbindingen en „san het afbreken van de landsgrens". „Zeeland be- VERMOORD - WAS HIJ WEL....! - In de Californische plaats Barstow heeft een lijk schouwer aan de hand van verbleekte beenderen een moord pogen te recon- strueren, die een eeuw ge- leden moet zijn gepleegd. Van een dezer dagen bij de opgravingen gevonden skelet ontbrak de schedel. Tussen de ribben stak een mes en tussen de beende ren lagen nog twee messen en een bijl. ,,Deze kerel moet er met al die messen in zijn lichaam als een stekelvarken uil hebben gezien", zo werd gezegd. seft dat beter dan Nederland", al dus dr. De Galan. De tweede inleider, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van gedepu teerde staten van Zeeland, stelde dat taak en toekomst van het ge west op elkaar zijn betrokken. In de komende periode gaat het er om een optimaal gebruik te maken van de gegeven mogelijkheden die het gewest kan vervullen ten bate van de nationale economie en in het Westeuropese verband. Het Westerscheldebekken als woon- en werkgebied is één van de aangewezen gebieden om in de komende periode een grote rol te spelen. Jhr Schorer acht nodig een dy- namisch-schaalvergrotend beleid „waarvoor aanzetpunten te vinden zijn in het regeringsbeleid ten aan zien van de kernaanwijzing en in de tendenzen in het gemeentelijk herindelingsbeleid". De toekomstige ontwikkeling toont volgens spreker een ondui delijkheid ten aanzien van de vormgeving, die een mate van ur banisatie zal vergen, waarop men nog niet is voorbereid. Het is daar om noodzakelijk dat een studie opdracht wordt gegeven voor een ideeënschets om duidelijkheid in de opinievorming te bevorderen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3