Commissaris der Koningin opende bejaardentehuis te Sas van Gent Koningin en Prins in Suriname DE ZOON VAN ARAM „Redoute" een raadselachtige naam? Katholiek vakverbond wil afschaffing werknemerspremie sociale verzekering DF VRTTF 7FFTTW Pagina 3 Uiterste minimum Algemeen Isolement is fataal Hoe gepensioneerden te beschermen tegen inflatie? Dode bij botsing Ingewikkeld Rijksgeld voor georganiseerden Wandaden van Britse korporaal in West-Duitsland Lacerda geen kandidaat voor presidentschap RADIOREDE GOUVERNEUR VAN SURINAME Indianen boden geschenken aan Narigheden vergeten Trotse chauffeur Zaterdag 9 oktober 1965 Nadat de commissaris van de koningin het bejaardentehuis officieel voor geopend had verklaard, overhandigde de 80-jarige bewoonster van dit tehuis, mevr. R. S. van DammeDelforge aan mr. J. van Aartsen een bouquet bloemen bestemd voor zijn plotseling ziek geworden echtgenote. De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heelt vrijdagmiddag te Sas van Gent het algemeen bejaardentehuis „De Redoute" officieel in gebruik gesteld. De commissaris deed dit in een toespraak, waarin hij de bejaar den die al in dit goed geoutilleerde tehuis wonen, bevoorrechten noem de en hen toewenste, dat dit werkelijk een tehuis voor hen zou zijn. Toch liet de heer Van Aartsen uitkomen, dat de zelfstandigheid van een bejaarde slechts in uiterste noodzaak moet worden prijs gegeven. De 12 bejaardenflats die nabij „De Redoute" zijn gebouwd, noemde hij hierbij als voorbeeld. De centrale verwarming en ook het centrale antennesysteem zijn belangrijke zaken en, aldus de commis saris, wanneer het wonen in zulk een flat financieel te dragen is, komt dit het ideale beeld van de huisvesting voor bejaarden het meest nabij. De naam van het tehuis vond de commissaris wel enigszins raadselachtig: een redoute is een -gedeelte-., .van een vestingwerk waar men zich op zeker moment kan terugtrekken. Voor dit be jaardenoord wilde hij deze naam aldus geïnterpreteerd zien als een beveiligde beschutte plaats, ver van het rumoer van het leven. Hij hoopte dat de naam zich op dit punt eer aan zou doen. Uiteindelijk, zo sprak de heer Van Aartsen verder, gaat het om de bejaarden hier een goede tijd te laten doorbrengen. Met de allerbeste wensen voor de bewoners besloot hij zijn toe spraak na zijn felicitaties aan bestuur en aan de Nederlandse centrale voor huisvesting van bejaarden, welke laatste de bouw en financiering verzorgde. De echtgenote van de commis saris die mede aanwezig had willen zijn, kon dit niet wegens ziekte. De commissaris mocht nu een bloemetje voor haar mee nemen, dat hem door een der bewoonsters van het tehuis werd overhandigd. Had de heer Van Aartsen ter loops nog even gesproken over de moeilijkheden die aan de bouw van dit oord vooraf wa ren gegaan, de voorzitter van de N.C.H.B., mr. B. A. van Schaik, die het in beheer overdroeg aan de Stichting Algemeen Bejaar dentehuis Sas van Gent zinspeel de hier eveneens op. De termijn van 6 jaar juli 1959 werden de plannen gemaakt die aan de ingebruikname voorafging, noemde de heer Van Schaik uit ervaring redelijk kort. Ook de aanvankelijke me ningsverschillen tussen de N. C. I-I. B. en het gemeentebestuur van Sas van Gent vond deze spreker niet ongewoon, dit komt altijd voor. Het aanvankelijk ad vies van de centrale was een complex voor 80 bewoners. Ten slotte kwam er een ontwerp uit de bus voor 50 bewoners. Inder daad, zo ging de heer Van Schaik verder, moet een bejaar de zo lang mogelijk in het eigen milieu blijven. Wanneer zijn er eigenlijk rust huizen genoeg? Er zijn voor alle tehuizen waslijsten met aanvra gen. Enerzijds voorspelde de spreker hiervan een afname, wanneer de outillage in 't eigen bewoonde huis wordt verbeterd. Maar aan de andere kant neemt het aantal bejaarden toe. We kunnen dus rustig doorgaan met bouwen. De capaciteit voor 50 bewoners noemde de heer Van Schaik het uiterste minimum. Misschien is het wel zo, hoe kleiner hoe prettiger, maar hoe kleiner, hoe moeilijker de ver zorging en des te oneconomischer de bedrijfsvoering. De heer Van Schaik verheel de niet, dat de aanbesteding veel moeite had gekost. Voor de af- bejaardenwoningen voor het stichtingsbestuur en men heeft deze doorstaan. i De voorzitter van de stichting de heer H. F. Kok dankte bij de aanvaarding de commissaris voor zijn bereidwilligheid het com plex te willen openen en voor de verdere belangstelling op ho ger bestuurlijk niveau die voor het bestuur een stimulans is. Ook de heer Kok sprak er zijn teleurstelling over uit dat' de capaciteit werd teruggebracht. Het huis is vol en er is al een wachtlijst en bovendien is het moeilijk bij deze omvang een sluitende exploitatie te maken. De tendens „algemeen" is een van de achtergronden van de strijd geweest, maar deze alge meenheid wordt op geen enkele wijze als een gemis aangevoeld. 70 is katholiek, 30 prote stant en het bestuur geeft alle medewerking aan de geloofsbe leving van alle richtingen. 69 der bewoners komt uit Sas van Gent, 19 uit Zeeuws-Vlaan- deren, 12 uit Middelburg en overig Nederland. Praktisch iedere bewoner heeft binding met de gemeente Sas van Gent. Ons werk wordt met veel be langstelling in de raad gevolgd, de N.C.H.B. is onze „oom huis baas". Spr. was erkentelijk jegens aannemers, architect, opzichter en alle werkers, die hun werk niet op mechanische wijze ver richtten maar het doel van het huis voor ogen hielden. Hij sprak ook zijn grote waar dering uit voor het werk van de directrice, mevr. A. Beukin- gaJurgens. Men kan zich het tehuis zonder haar niet meer denken. Zij verricht haar werk op diep menselijke wijze. Er wordt veel propaganda gemaakt voor het „open" bejaardenwerk. Toch moeten we hier wat voor zichtig zijn. Eenzaamheid wordt niet door zelfstandigheid opge heven. De heer De Kok had bij dit complex gaarne de lijn doorge trokken naar „het stiefkind van onze maatschappij", 'n verpleeg huis voor bejaarden, --maar dat kon hier nog niet. Een pension-bejaardentehuis kan ook een open karakter dra gen. Maar hier is medewerking nodig van de plaatselijke bevol king, die hij opwekte mee te werken aan de ontspanning van de bejaarden en hen op te wil len zoekten in het tehuis. Isole ment is fataal. is een prachtig comfortabel en efficiënt ingericht gebouw, een sieraad der gemeente. Een lang durig gekoesterde wens is hier mee in vervulling gegaan. Er is touw getrokken, maar laten we de narigheden vandaag verge ten, aldus de burgemeester, die de stichting geluk wenste met deze omvangrijke sociaal zo ge voelige onderneming. Tot de bejaarden zei de heer Den Boer: ,,'t Gaat tenslotte al lemaal om uw geluk en het wel zijn van uw levensavond". Na deze toespraken werden het gebouw en de flats bezich tigd, waarna het bestuur van de stichting recipieerde. Het tehuis is gebouwd naar een ontwerp van architect ir J. de Wilde, onder wiens directie het werk werd uitgevoerd. Het gemeentebestuur van Sas van Gent heeft door zijn mede werking de stichting van het te huis dat gebouwd is met toepas sing van de premie- en bijdra- genbeschikking 1960, mogelijk gemaakt. Het tehuis biedt plaats aan 50 bejaarden (42 alleenstaanden en 4 echtparen). Bij het tehuis be horen nog 12 bejaarden wonin gen voor zelfstandige bewoning. Volgens prof. dr. J. Wemelsfel- der, hoogleraar aan de r.k. eco nomische hogeschool in Tilburg, zijn er diverse manieren te vin den voor het probleem: hoe de gepensioneerden te beschermen tegen de voortschrijdende infla tie. De meest doeltreffende op lossing is z.i., indien men de pen sioenen welvaartvast wil maken invoering van het omslagstelsel. Aangezien het niet in de ver wachting ligt, dat de pensioen fondsen hier zelf toe over kun nen of willen gaan, zal het initi atief van de overheid moeten ko men. In hetzelfde raam zou ook een regeling van de positie van de lijfrentetrekkers moeten plaatsvinden. De Tilburgse hoogleraar schrijft dit in Economisch Statis tische Berichten van deze week, naar aanleiding van een klacht van een gepensioneerde in het zelfde nummer over de dalende koopkracht van de gulden. De ge pensioneerde vraagt dat de staat z.g. geïndexeerde obligaties zal aanbieden, want alleen als de spaarbanken, de pensioenfond sen en de levensverzekering maatschappijen geïndexeerde obligaties (.met rendement op ba sis van de index der kosten van levensonderhoud) kunnen kopen, kunnen zij op hun beurt hun klanten geïndexeerde uitkeringen doen, naar het voorbeeld van Fin land en Frankrijk. Prof. Wemelsfeldernoemt de noodkreet van de gepensioneer de volstrekt gerechtvaardigd. „Op onoirbare wijze wordt dit slacht offer ieder jaar stukje bij beetje beroofd van 'n deel van zijn pen sioen". De tragiek is eigenlijk z.i. dat de inflatie in ons land nog niet omvangrijk genoeg is. De er varing leert namelijk dat, wan neer de omvang van de inflatie maar groot genoeg is, er door overheid en door particulieren middelen worden geschapen om hen, die in geld luidende vorde ringen hebben, tegen de gevol gen van de inflatie te bescher men. „Er is geen enkel argument aan te voeren waarom de over- heidspensioenen gekoppeld zou den moeten zijn aan een loonin dex, terwijl lijfrentetrekkers en gepensioneerden uit landbouw en industrie deze voordelen niet zouden -genieten", aldus prof. Wemelsfelder. Bij een verkeersongeluk op rijksweg 55 's-Hertogenbosch Grave) onder de gemeente Heesch is donderdagavond de 67- jarige M. van der Worp uit So meren om het leven gekomen. Zij zat in een door haar 72-jarige broer bestuurde personenauto. De bejaarde automobilist reed zon der te stoppen de voorrangsweg op en kwam in botsing met een tankwagen. Mej. Van der Worp werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de wielen van de vrachtauto terecht. Zij overleed ter plaatse. De katholieke bond van werk nemers in bank, verzekeringsbe drijf en administratieve kantoren (B.V.A.) wenst verlaging van de A.O.W.-premie door hogere over- heidsbijdragen en door meebeta ling van de werkgevers. Hoven- dien wil de bond de premie die werknemers betalen in de sociale verzekeringen voor loon- en sala- ristrekkenden, geheel laten over nemen door de werkgever. Deze wens heeft de voorzitter van de B.V.A.de heer A. W. Jans sen, vrijdagmorgen gelanceerd op de aan de automatisering gewijde landelijke studiedagen op Woud- schoten in Zeist. Mocht, aldus de heer Janssen, de overneming van het werkne mersdeel door de werkgever nog niet kunnen worden gerealiseerd, dan kan in iedfer geval worden overwogen de premiegrens voor de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering lager te stellen dan de uit- Keringsgrens, wanneer deze grens wordt opgetrokken van 10.000 t,»t 20.000 gulden. Velen zijn volgens de B.V.A.-voorzitter van mening, dat de hoger gesalarieerden een laag werkloosheidspercentage op leveren. Omdat in deze groep dus weinig uitkeringen behoeven te worden gedaan, zou de premie- grens tot weinig boven 10 000, kunnen worden opgetrokken. De splitsing van de sociale pre mies in een werkgevers- en werk nemersdeel noemde de heer Jans sen een kostbare geschiedenis, ter wijl de splitsing bovendien kunst matig is. Beide delen zijn namelijk arbeidskosten. Dat de premie-in houding op de werknemers peda gogisch effect heeft, noemde de heer Janssen een fictie. De inhou dingen zijn zo ingewikkeld en zo De heer Janssen pleitte voorts voor het belastingvrij laten van de vakbondscontributie naast de verwervingskosten, want nu alle werknemers 5 procent van hun in komen als verwervingskosten mo gen aftrekken, is het voordeel van de georganiseerden vervallen. Alle vakorganisaties zouden aan het eind van het jaar het ministe rie van financiën hun ledentallen kunnen melden, vergezeld van een accountansverklaring. De overheid zou dan voor eik- lid een vast bedrag (bijvoorbeeld 15,aan de bond kunnen overmaken. De leden zouden dit bedrag in mindering op hun con tributie kunnen krijgen. De Britse korporaal Arthur Stanley, d'ie door de Duitse poli tie in Bielefeld is gearresteerd wegens moord op een meisje van 12 jaar, genaamd Heidi Schie. mann, die hij tevoren had ver kracht, heeft bekend ook nog een andere wandaad op zijn geweten te hebben. Op 31 mei had hij een 17-jarige verkoopster met zijn auto opzettelijk omvergereden. Hij wilde zich vervolgens aan haar vergrijpen en haar 'daarna wurgen, maar zijn plannen wer den verijdeld door de nadering van een andere auto. Het slacht offer dat bewusteloos naar het ziekenhuis werd vervoerd, wist zich niets te herinneren en de po litie had de conclusie getrokken, dat men te maken had met een verkeersongeluk waarbij de be trokken automobilist was door gereden. er nauwelijks meer iets van be grijpt. „Het zou veel duidelijker zijn als op de salarisstroken de to taalpremie kon worden vermeld die het bedrijf betaalt. De Braziliaanse gouverneur Carlos Lacerda heeft openlijk verklaard geen kandidatuur te ambiëren voor de presidentsver kiezing van 1966 in Brazilië. Hij heeft president Braneo ervan be schuldigd de revolutie te hebben verraden door de terugkeer van Kubitschek naar Brazilië toe te staan. De gehele bevolking scheen uit gelopen toen vrijdagdagmiddag de koningin en de prins in de glanzen de hofauto met open kap Parama ribo binnenreden. Langs de gehele route was het stampvol met jui chende en zwaaiende mensen. Uren tevoren hadden reeds vele belangstellenden, waaronder tal van kinderen, zich langs de weg opgesteld om zich van een goed plaatsje te verzekeren. Deze huldi ging in Paramaribo moet voor de koninklijke bezoekers niet onver wacht zijn gekomen, want reeds op de luchthaven Zanderij, 40 km buiten Paramaribo, lag het begin van de zegetocht, die eindigde met een enorme ovatie, toen koningin en prins op het balkon verschenen van het gouverneurshuis op het ondoorzichtig, dat de werknemer Loranjeplein in het hartje van Pa Het algemeen bejaardentehuis „De Redoute" te Sas van Gent ramaribo. (De gouverneur van Suriname, mr H. L. de Vries, heeft voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij onder meer zei: We zullen straks de koningin en de prins na 10 jaar weer voor korte tijd in ons midden hebben. Er is in deze tien jaar veel veranderd en verbeterd in Suriname. Om dat deze verandering zo geleide lijk plaatsvindt, valt zij ons, die hier wonen en werken, misschien niet zo op. Maar voor 't konink lijk paar, dat de ontwikkeling van ons land steeds met grote be langstelling volgt, zal dit sterker spreken. Wij hebben de laatste 10 jaar hard gewerkt voor de verhoging van onze welvaart, maar ook aan de eenwording van ons volk. Laten we het ko ninklijk paar tonen, dat we dich ter naar elkaar toe zijn gegroeid. Niet alleen de verbondenheid van de drie rijksdelen van 't konink rijk, maar ook de band van de verschillende bevolkingsgroepen in Suriname vindt in ons konink lijk huis zijn hoogste zinnebeeld, beeld. De gouverneur eindigde met de overtuiging uit te spreken dat de gastvrije en hartelijke bevolking van Suriname met haar diepe ge negenheid voor het Oranjehuis ondubbelzinnig en op haar eigen spontane wijze zal doen blijken van haar aanhankelijkheid van trouw aan het koninklijk huis. De luchthaven, fraai versierd, maakte door de honderden aanwe zigen, die al met hun vlaggetjes waren begonnen te zwaaien toen het vliegtuig nog maar een stipje in de lucht was, een feestelijke in druk. zonderlijke zag hij het tehuis als een veili- ge achtergrond. Het begin van 5e tTTPlni*t*if)*T-:lsi1fu -"mirnmeiifmeer dan gewone betekenis. Het Ook burgemeester Den Boer vond de officiële opening van dit 17e pension-bejaardentehuis van de N.C.H.B. een feit van 36. „Uw spel is ten einde, ban diet", gromde Bazijn, doch de vreselijke goedendag bleef aar zelend in de lucht zweven. Morgahn, die de kleine Ronald nog steeds stevig in zijn greep had, schoof 'de knaap als een schild voor zich uit, zodat Bazijn niet kon toeslaan zonder grote kans te lopen het ventje te tref fen! Met de andere hand had Morsaön zün tapjei' getrokken. „Laffe hond!" snauwde Bazijn hem toe. „Verdedig u liever als een man, inplaats van een kind als schild te gebruiken." Besluiteloos draaide hij om Morgahn heen, zoekend naar een mogelijkheid om de schurk te kunnen neerslaan zonder Ronald Ie treffen. En zozeer was zijn aandacht daarmee bevangen, dat hij niets bemerkte van het nieu we gevaar, dat hem bedreigde. Eén der vrijgekomen krijgers sloop met opgeheven zwaard van achter op Bazijn toe, terwijl de ander zijn kameraad, die inmid dels door Aram in een hoek ge dreven was, te hulp snelde. Doch Aram, door de kreet van zijn zoon gewaarschuwd, had ter wijl hij zich verdedigde, Mor gahn geen ogenblik uit het oog verloren en toen hij het gevaar zag. waarin ziin strijdmakker verkeerde, deed hij een woedende uitval naar zijn beide belagers. Met een paar machtige slagen van zijn zwaard wist hij hen terug te drijven en, gebruik ma kend van deze kans, stormde hij op de krijger toe, die op het punt stond, de niets vermoedende Ba zijn in de rug te steken. Vlug kwam de koningin de trap af om voor de derde maal in de ge schiedenis voet op Surinaamse bo dem te zetten. Bij het betreden van het Surinaamse grondgebied werd zij verwelkomd door gouverneur De Vries en premier Pengel. On middellijk zette de muziekkapel van het korps der gewapende poli tie de beide volksliederen in. De 10-jarige Helga Juliana Markiet bood de koningin bloemen aan. Zij is op 27 oktober '55, de dag waar op het koninklijk bezoek in 1955 aan Suriname begon, geboren. De oudste bewoners van Surina me, de Indianen, merendeels woon achtig in het nabijgelegen „Prins Bernharddorp" kwamen hun op wachting maken. In hun fraaie kleurrijke klederdracht met de ka- toenpluimen in het haar boden zij hun koningin de eerste Surinaamse geschenken aan. Onmiddellijk na het verlaten van het stationsgebouw barstte het ge juich van de samengestroomde me nigte los. De mensen waren zó geestdriftig dat slechts met de grootste moeite een smal pad naar de auto kon worden vrijgehouden. Een zwaai ende, juichende en zingende men senzee was er bijna de oorzaak van dat de auto niet kon worden be reikt. De politie hield de afzetting goed in de hand zodat de vorstin toch naar haar auto kon lopen, zij het met enige moeite, waar het portier al door chauffeur Alex was geopend. Trots salueerde hij toen zijn koninklijke passagiers in de auto stapten. Dit was dè dag van zijn leven. Hij had immers al twee maal kroonprinses Beatrix mogen rondrijden en hij was ook de chauf feur tijdens het bezoek aan Surina me van prinses Irene en Margriet. Maar nu vond hij dit bezoek toch wel een kroon op zijn „chauffeurs loopbaan bij de gouverneur'", zo vertrouwde hij de pers toe. De brand bij de Shell op Cyprus De grote brand in tanks van de „Shell" bij Larnaca op Cy prus, welke door saboteurs is veroorzaakt, woedde vrijdag ochtend nog steeds. Brandweer lieden trachtte uitbreiding tot andere tanks te voorkomen. Volgens Cyprische bladen zou de brand het werk kunnen zijn van anti-Britse saboteurs en mo gelijk in verband kunnen wor den gebracht met de gebeurte nissen in Aden. De bladen wij zen er op dat de brandstof be stemd was voor de Britse lucht macht op het eiland. De Britse luchtmacht op Cyprus heeft on langs versterkingen naar Aden overgebracht. R. T. N. reeds meer dan 150.000 leden In de derde week van de actie tot werving van leden-contribu anten heeft de nationale emroep- ^ehtmg, de R. T. N„ meer dan n0.000 aanmeldingen binnenge kregen, aldus deelde de stichting gisteren mede. Het totale aantal heeft hierdoor thans de iöu.000 ruim overschreden. De actie zal worden voortgezet. Vragen over handel in honden en katten Het Eerste Kamerlid dr. Vtei L» Polak (P*v.d.A,) heeft in een aantal vragen aan da minister) van justitie, van binnenlands) zaken en cultuur, recreatie et maatschappelijk werk verzocht °e_ nodige voorzieningen te tref. Steller n huis> feu om paal en perk aan .de illegale handel dieren. De heer Polak informeert ver» der naar de Juistheid van be. richten als zouden B. en W. va» Den Haag aan de Duitse dieren, handelaar Heina Vieten een ver. funning voor de handel in hon. en en katten hebben verleend en met deze man een overeen komst hebben gesloten tot op ruiming van in Den JHaag aan getroffen zwerfkatten en ande- r« zwerfdieren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3