Djakarta een van haat doortrokken stad MUL De Gaulle toch kandidaat voor het presidentschap? Amerikanen in Vietnam mogen traangas gebruiken (\omlwill HOOFDKWARTIER INDONESISCHE COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BRAND ZACHTE LANDING OP DE MAAN MISLUKT Verwondering in Brussel Roosevelt overwoog gebruik van atoombom tegen Duitsland OPERATIE GESLAAGD VAN JOHNSON RADIO DE KOCK HET WEER ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 21e Jaargang - No. 654l| Demonstraties de GASVERWARMING Vernietiging Een roep weerklinkt RUSSEN GEVEN TOE: „Oceaan der stormen" Reeds twee „Loena's" faalden Aanval op Soekarno's beleid Drie moordenaars gearresteerd Begrafenis van Erna Nasoetion Pantalons Truien Jacks „Eigen Haard" binnenvering "schuimrubber hazet-fabrieken Speciaal mechanisme Geen nadelige gevolgen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden FyanVfeïfnf TERKEüZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. v»n de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,60 per kwartaal; per maand 2,20; per week 53 ct, Losse nrs 11 ct DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/b Firma P. J. van de Sandete lertieuzen. Advertentieprijs per mm 18 et: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „KJaine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur v.m. De militaire bevelhebber op Sumatra, generaal Mokoginta, heeft ge last dat alle provinciale gouverneurs, politieke leiders en voorzitters van grote organisaties Sumatra niet mogen verlaten alvorens zij do militaire autoriteiten van hun voorgenomen vertrek op de hoogte hebben gesteld. Dit is gezegd in een uitzending van radio-Medan welke in Singapore is opgevangen. Generaal Mokoginta die zich direct na het uitbreken van de op stand achter minister van defensie Nasoetion heeft gesteld, heeft steeds om vergeldingsmaatregelen tegen de moordenaars van de zes generaals gevraagd. Een Indonesische islamitische partij de „Petri'!, heeft bekendge maakt dat drie van haar leiders die aan de „beweging van de 30ste september" zouden hebben deel genomen, uit de partij zijn gesto ten. Het zijn Kiyai Haji, Soephian Sirai en Nik Nikwa. Op Noord-Sumatra hebben hon derdduizenden mohammedanen en nationalisten gedemonstreerd te gen de communistische partij, zo meldt radio-Maleisië. Volgens een in Singapore opge- /angen bericht van radio-Djakarta is op een door ongeveer een mil joen personen bijgewoonde massa bijeenkomst in Djakarta een reso lutie aanvaard, waarin president Soekarno wordt verzocht de com -nunistische partij en haar man- :elorganisaties te verbieden. De vrijdagochtend gehouden bijeer. komst was belegd door 44 politieke godsdienstige en vakbondsorgani- ■aties. In andere resoluties wordt steun toegezegd aan de president „in zijn strijd om de orde te herstellen", foorts wordt het door de minister van toelichting, generaal Achmadi, aan drie communistische of com munistisch gezinde dagbladen op gelegde verschijningsverbod goed •ekeurd, terwijl hulde wordt ge tracht aan de nagedachtenis dei vermoorde generaals. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen In Atjeh zijn overeenkomstige vergaderingen op grote schaal ge houden als die in Djakarta. Hier op werd de eis gesteld van „totale vernietiging der Indonesische com munistische partij en van hen, die verantwooredlijk zijn voor de po ging tot staatsgreep van dertig september. De bevelhebber van de Siliwan- gi-divisie, generaal Adjie, heeft zijn manschappen opgedragen de hand te leggen op alle wapens, die op onwettige wijze ter beschikking zijn gesteld van organisaties in en inwoners van West-Java. Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat het leger vrijdag ochtend vroeg bij een in Djakarta uitgevoerde bliksemactie tweehon derd communisten heeft gearres teerd. Enkele van hen pleegden bij hun arrestatie verzet. Nu en dan werd er geschoten. Er deden vrijdag in Djakarta ge ruchten de ronde, volgens welke het leger enkele communisten als vergeldingsmaatregel voor de generaalsmoord zonder meer te recht heeft doen stellen. In de van haat doortrokken stad, die Djakar ta sinds de mislukte staatsgreep is geworden, is het echter moeilijk bevestiging van dergelijke geruch ten te verkrijgen. Steeds luider weerklinkt in In donesië de eis om de „Partai Kom- munis Indonesia" (P.K.I.) en haar talrijke mantelorganisaties te ver bieden. Dit is vooral het geval sinds het bewijs is geleverd, dat jonge communistische kaderleden verantwooredlijk zijn voor de beestachtige moord op de bevel hebber van het leger, generaal Ja- ni, en vijf van zijn laatste mede werkers. Vooraan in de gelederen van hen, die de P.K.I. verboden willen zien, staan de drie mohammedaan se partijen „Nahdatoel Olema", De Russen hebben vrijdag toe gegeven, dat hun derde poging om een onbemand ruimtevoer tuig met wetenschappelijke in strumenten een „zachte landing" op de maan te laten uitvoeren, niet is geslaagd. Meer dan dertien uur nadat de „Loena-7" het maanoppervlak had bereikt, werd officieel in Moskou bekendgemaakt, dat bij de nadering van de maan „het merendeel van de werkzaamhe den die noodzakelijk zijn voor een zachte landing, waren ver richt". „Enige werkzaamheden zijn echter niet overeenkomstig het programma uitgevoerd en moeten verder worden ontwik keld. In de loop van de vlucht is een aanzienlijke hoeveelheid praktisch materiaal verzameld", aldus het communiqué. Volgens „Tass" kwam de „Loe- na-7" na een vlucht van vier da gen, waarin ongeveer 400.000 kilometer werd afgelegd, om één uur acht minuten en 24 secon den vrijdagochtend Moskouse tijd in het gebied van de „oceaan der stormen" ten westen van de Kepler-krater op de maan te recht. Dit was 24 seconden later dan de Russische geleerden had den berekend. Volgens het Britse observato rium te Jodrell Bank werden ruim een uur vóór de landing de remraketten in werking ge steld. Alles scheen toen normaal te verlopen. Kort nadien stopten de signalen van het ruimtevoer tuig voor ruim een kwartier. Daarna kwamen zij weer sterk en duidelijk door. Op het tijd stip van de landing zwegen de signalen weer. Volgens deskun digen is de „Loena-7" hetzij door een onvoldoende vermindering van de snelheid op de maan te pletter geslagen of zij is terecht gekomen in een dikke laag maanstof, waardoor de radiover binding zou zijn gesmoord. De eerste Russische poging om een zachte landing op de maan uit te voeren mislukte op 12 mei jl., toen de „Loena-5" te pletter sloeg. De volgende proef werd in juni gedaan, doch toen faalde een poging tot koerswij ziging, waardoor de „Loena-6" op 160.000 km de maan voorbij schoot. Ook de Amerikanen zijn er tot dusver niet in geslaagd, eeri zachte landing op de maan uit te voeren. „Petrit" en P.S.I.", die tezamen over een twintig miljoen aanhan gers beschikken. Zij hebben de steun van de twee christelijke par tijen. Het verzet tegen Soekarno's le zing, dat de staatsgreep van Oen toeng c.s. slechts een „inwendige aangelegenheid van het leger" is. neemt hand over hand toe. Maar president Soekarno be waart in zijn hermetisch afgeslo ten paleis in Bogor een tot nu toe volstrekt stilzwijgen tegenover de steeds hoger wordende golf van verzet. In een uitzending van de Ma leisische staatstelevisie werd vrij dagavond (plaatselijke tijd) mee gedeeld dat een menigte moham medanen het hoofdkwartier in Dja karta der Indonesische communis tische partij heeft bestormd en in brand gestoken. Dit geschiedde onder de kreet „Doodt Aidit", (de P.K.I.-voorzitter). Het hoofdkwartier werd gedeel telijk in de as gelegd. Daarna trok ken tenminste tienduizend beto- gerse mohammedanen die ver sterking hadden gekregen van le den der Indonesische christelijke jeugdorganisatiesonder het roe pen van „hang Aidit op" door Dja karta. Politieke waarnemers in Djakar ta beschouwen deze actie als een rechtstreekse aanval op Soekar no's regeringsstelsel der zogenaam de „nasakom", die inhoudt dat de eenheid van de Indonesische staat slechts door samenwerking met de communisten kan worden verkre gen. De betogers vernielden verschil lende auto's, die voor het Russi sche ambassadegebouw stonden geparkeerd. Het kwam ook tot samenscho lingen voor het gebouw der Chine se ambassade. Slechts de Chinese ambassadeur heeft zich niets aan getrokken van de opdracht van het leger om halfstok te vlaggen. Er worden in Djakarta vlug schriften verspreid, waarin de be volking wordt uitgenodigd het le ger in de strijd tegen de „gestapo- terreur" te helpen. Het woord „gestapo" is een af korting van: „gerakan september tiga poeloeh", of wel: „de bewe ging van de dertigste september". Uit een in Singapore opgevan gen bericht van radio-Djakarta blijkt dat daar drie kaderleden van de Indonesische communistische partij zijn gearresteerd, die bekend hebben deel te hebben genomen aan het ontvoeren en vermoorden van de Indonesische generaals. De namen der arrestanten zijn Soet,> mo, Talrani en Thartono. Het legerdagblad „Berita Joe dha" meldde donderdag dat de generaalsmoord is voorbereid door een communistisch dorpshoofd, een een zekere Hasan Djang. De over vallers verschenen in uniform, zwaar bewapend en met de kreet „in naam van de president" voor de generaalswoningen, die zij eerst beschoten en daarna binnendron gen. Voorzover de ontvoerde gene raals onderweg niet waren dood gemarteld, werden zij op beest achtige wijze vermoord. Het leger heeft inmiddels de hand gelegd op stukken en wapens, die de communistische geïnfiltreer de luchtmacht ter beschikkign wa ren gesteld. Donderdag is in Djakarta het 5- jarig dochtertje Erna Soerjani van de Indoneische minister van lands verdediging en opperbevelhebber der strijdkrachten, generaal Nasoe tion, met militaire eer ter aarde besteld. Zij werd, nadat de com munistische rebellen, die de wo ning van Nasoetion waren binnen gedrongen de generaalgevlogen vonden, door drie van hen op een meter afstand neergeschoten. Ook een vijftienjarige dochter van Nasoetion werd door de com munisten vermoord, terwijl diens vrouw zware kogelverwondingen opliep. De geharde generaal weende bo ven het graf van zijn dochtertje. Hij zei: „Jij bent als een schild voor je vader gestorven", (Adv.) SPORTHANDEL Terneuzen „Volkomen uit de lucht gegre pen" zijn vrijdag de berichten uit „gewoonlijk welingelichte di plomatieke bronnen" genoemd, dat d;e vijf EEG-partners van Frankrijk overeenstemming zou den hebben bereikt over de grote lijnen van een aan Frankrijk te richten uitnodiging om tot een gesprek te komen over de oplos sing van de huidige crisis in de Europese gemeenschappen. Volgens deze berichten (van 'n buitenlands persbureau) zou het plan-Spaak de basis vormen van de uitnodiging maar het voor naamste doel daarvan is het hou den van een regeringsconferen tie tussen de zes landen van de EEG. Zowel van Duitse, Nederlandse als Belgische zijde in Brussel werd vrijdag met grote nadruk ontkend, dat een akkoord over een „uitnodiging" aan de Franse regering tussen de „vijf"' zou be staan. De besprekingen over het gezamenlijk door- de vijf EEG- landen tegenover de Franse boy cott van de Europese instellingen in te nemen standpunt duren nog voort. Vijftig Fransen, wier oordeel' gezag heeft, zijn ervan over tuigd. dat generaal Dc Gaulle zich kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen op 5 december. Het gaat hier om mensen uit de omgeving van dc generaal, ministers en hun me dewerkers. Het Elysée zelf laat de bui tenwereld in het onzekere. Het blijft volstaan met de medede ling, dat de officiële bekendma king pas over enkele dagen zal geschieden. Men kan in dit stadium echter aannemen, dat De Gaulle- pre mier Pompidou al enkele dagen geleden van zijn besluit om zich kandidaat te stellen op de hoog te heeft gesteld. Uit een peiling van de publie ke opinie is verder gebleken dat 77 percent van de Fransen van mening zijn dat De Gaulle in derdaad een nieuwe ambtsperio de begeert. Sommige politieke waarne mers denken in dit verband aan de zogenaamde „opzettelijke in discretie". Men beroept zich hierbij op de tactische eigenaar digheid van de generaal om be paalde plannen vóór de officiële bekendmaking te laten door schemeren en verspreiden met het doel van tevoren beter de reacties te kunnen peilen en daarmee bij de inkleding van zijn besluit rekening te kunnen houden. VOLS STEMMING Een blad, „Paris Jour", en het radiostation „Europa I" hebben ai onomwonden verklaard, dat "De Gaulle zich kandidaat zal stellen. Men vraagt zich nu in Parijs af, hoe De Gaulle zich kandidaat zal stellen. Socialistenleider Guy Mollet meent dat De Gaulle van plan is tegelijk met de presi dentsverkiezing een volksstem ming te houden. De Gaulle zou de Fransen wil len vragen een amendement op In december 1944, toen de Duit sers hun verrassend Ardennen offensief hadden ontketend, over woog de toenmalige Amerikaanse president Roosevelt ernstig de eerste Amerikaanse atoombom op Duitsland te gooien. Deze ont hulling deed generaal B. D. Les lie Groves, die destijds de leiding had van het „Manhattan-project" dat de vervaardiging van de atoombom betrof, donderdag te genover verslaggevers. De presi dent vreesde volgens Groves dat de slag in de Ardennen de beëin diging van de oorlog in Europa aanzienlijk zou bemoeilijken Roosevelt voerde hier eind de- (Adv.) het beste bed aait gemaakt'. nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. cember 1944 besprekingen over met de minister van oorlog, Hen ry Stimson, en generaal Groves. Groves verklaarde dat hij had gewezen op de moeilijkheden van een dergelijke operatie, maar Roosevelt was bij zijn standpunt gebleven: als de zaak aan 't Eu ropese front misliep, zou het noodzakelijk worden de plannen te herzien en de bom tegen de nazi's te gebruiken. Een derge lijk besluit had volgens Groves eventueel wel uitgevoerd kunnen worden maar hij had destijds di verse bedenkingen geuit. In de eerste plaats zou volgens de oor spronkelijke plannen de bom pas in augustus 1945 gereed zijn (naar bekend werd deze op 6 au gustus van dat jaar op Hirosjima geworpen). Verder bestond de mogelijkheid dat de bom niet zou ontploffen. Hoewel een speciaal mechanisme in het moordende wapen de bom in dat geval zou vernietigen, vreesde de generaal dat de Duitsers er achter zouden komen wat men met hen voor had. Hij verwachtte voorts dat de bom, in Duitsland wegens de so lidere bouw daar minder ver woestingen zou aanrichten dan in Japan. De generaal legde er de nadruk op dat Roosevelt „ten volle be reid was de atoombom op Duits land te laten gooien". Het was, de grondwet goed te keuren waardoor de in functie zijnde premier automatisch president wordt als de laatste voor het verstrijken van zijn ambtster mijn zou sterven of op andere wijze niet meer in staat zou zijn zijn ambt uit te oefenen. Dit zou een vlotte en directe opvolging garanderen, net als in de Ver. Staten. De operatie van president John- soif is volledig geslaagd. De operatie begon vrijdag om 12 uur (Ned. tijd) en duurde twee uur en een kwartier. In een door het Witte Huis uit gegeven mededeling wordt ge zegd dat de operatie volledig is geslaagd. De galblaas werd ver wijderd. Deze bevatte een steen. Er werd nog een steen in de uri- neleider gevonden. Ook deze werd verwijderd. De president leed eerder aan nierstenen. In 194S konden deze met behulp van sondes worden verwijderd maar in 1955, kort voor zijn ernstige hartaanval, was een chirurgische ingreep nodig. De enige verrassing bij de hui dige operatie was de aanwezig heid van een steen in de urine- leider die niet was opgemerkt op ae tijdens het onderzoek gemaak te foto's. NAPIJN De woordvoerder van het Wit te Huis, William Moyers, deelde vrijdagmiddag op een persconfe rentie in het marinehospitaal in Bethesda mee, dat de presi dent zich goed herstelt van de operatie. Hij had natuurlijk nog wat napijn, maar er hadden zich geen complicaties voorgedaan. Moyers zei te menen, dat Johnson weer in staat was „de besluiten te nemen die eventueel noodzakelijk zouden zijn". De artsen die de operatie hadden bij gewoond en die omschreven als „een routinezaak", hadden ge zegd, dat hartslag en bloeddruk van de president tijdens de in greep normaal waren gebleven. Moyers zei verder dat tele grammen met de beste wensen waren ontvangen van paus Pau- lus, president De Gaulle en bondskanselier Erhard. OPLUCHTING De operatie stond onder leiding van dr George Hallenbeck van de Mayo-kliniek in Rochester (Min nesota). „Alles verliep prach tig", zo zei de lijfarts van John son, dr James Cain, over de ope ratie. De vrouw van de president, lady Bird, en hun 18-jarige doch ter Luci, die de nacht in de pre sidentiële vertrekken van het hospitaal hadden doorgebracht, werden voortdurend van het ver loop op de hoogte gehouden. Het bericht dat de operatie aldus Groves, dan ook volslagen onjuist dat, zoals wel beweerd is, de Verenigde Staten de atoom bom niet wilden uitwerpen bo ven een vijandelijke staat waar van de bevolking van het blanke ras was. Verscheidene bataljons van de Amerikaanse 173ste parachutisten brigade, die vrijdagochtend in de zogenaamde „ijzeren driehoek" (50 kilometer ten noorden van Saigon) een zuiveringsoperatie zijn be gonnen, hebben opdracht de viet- congopstandelingan indien nodig met traangas uit hun holen en tun nels te verdrijven. Het is de eerste maal dat de Amerikaanse bevelhebber in Zuid- Vietnam, generaal Westermoreland officieel machtiging geeft" voor het gebruik van traangas. Eerder dit jaar had een Amerikaanse com mandant zonder toestemming van raangas gebruik gemaakt om te verhinderen dat er slachtoffers zouden vallen onder vrouwen en kinderen die eveneens in de tun nels zaten. Uit vele delen van de wereld kwamen toen protesten binnen. Voor de Amerikaanse parachu tisten vrijdagochtend met hun ac tie begonnen, hadden B-52 bom menwerpers de „ijzeren driehoek" Het besluit van generaal West moreland is gebaseerd op een on derzoek waaruit was gebleken dat gebruik van traangas in bepaalde gevechtsomstandigheden zowel doelmatig als menselijk is. De Zuidvietnamese minister van de fensie had tevoren toestemming gegeven voor het gebruik van het gas bij de actie in de „ijzeren drie hoek". Hoge Amerikaanse militaire kringen zeiden dat de Amerikaan se bevelhebber alle verzoeken van commandanten te velde van geval tot geval zou behandelen. Er zou geen blanco volmacht worden ver strekt. De Amerikanen maken gebruik van een soort traangas dat hun tegenstanders vijf tot tien minuten buiten gevecht stelt. Het heeft geen -blijvende nadelige gevolgen. Het gas wordt met z.g. „might mite"- apparaten met een snelheid van bijna 300 km per uur in de tunnels geblazen. Een Amerikaanse woordvoerder zei later dat de Amerikaanse troe pen die gesteund worden door Nieuwzeelandse eenheden vrijdag middag gebruik hebben gemaakt van traangas. \oiledig was geslaagd, veroor zaakte overal in de Ver. Staten grote opluchting. In Wallstreet stegen de aandelen en in liet ma rine-hospitaal in Bethesda stroomden de gelukwensen van congresleden en buitenlandse di plomaten binnen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 t BEWOLKING NEEMT AF Het K.N.M.I. deelt mede: Ten noorden van Schotland be vindt zich het centrum van een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, dat afkomstig is uit de omgeving van IJsland. Het deed bij ons de wind iets uit het noordoosten toenemen. Er bleef veel bewolking zodat de tempe raturen vrijdag niet veel hoger kwamen dan omstreeks 14 gra den. In het grootste deel van Frankrijk, waar het overwegend zonnig was, werden op vele plaat sen middagtemperaturen van on geveer 24 graden bereikt. Tussen het hogedrukgebied hij Schotland en een depressie, die over Scandinavië naar noordwest Rusland is getrokken, stroomt nu drogere lucht naar ons land. In verband hiermede neemt van daag de bewolking geleidelijk af. De wind blijft zwak tot matig uit noordoostelijke richting waaien. Daar de aangevoerde lucht ook koud. is, zullen de temperaturen ondanks meer zon ongeveer de zelfde waarden bereiken als vrij dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer zon Droog weer met voorat in het noorden en midden van het land zonnige perioden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 9 OKTOBER v.m. n.m, Breskens 1.15 1.18 Terneuzen 1.50 1.53 Hansweert 2.30 2.33 Walsoorden 2.40 2.43 ZONDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1-50 1.50 Terneuzen 2.25 2.25 Hansweert 3.05 3.05 Walsoorden 3.15 3.15 MAANDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.21 2.21 Terneuzen 2.56 2.56 Hansweert 3.36 3,36 Walsoorden 3.46 3.46 Okt. 09 6.54 18.00 18.06 5.10 10 6.56 17.58 18.19 6.23 11 6.57 17.55 18.34 7.38 12 6.59 17.53 18.51 8.55 4

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1