Frankrijk blijft bereid tot besprekingen SCHOENEN LAARZEN en PANTOFFELS J AH RIEMENS FOTO-ALBUMS EN BOEKEN DE BREE toch komt de winter goede kachels vindt U bij F. Verstraeten en Zn., v.h. Verstoot voorheen Versloot HET EUROPESE RUIMTEVAARTPROGRAMMA BEURSOVERZICHT metselen zonder specie Vrijdag 8 oktober 1965 Pagina 7 Bilateraal overleg Den Haag en Bonn ontkennen Vóór de operatie van Johnson Krantenstaking in New York duurt voort De schoenenzaak die U 't meest benadert BOEKHANDEL VAN DE SANDE Teuernzen TEMEER- EN HOBBYHUIS En dan om zomerwarmte in de winter te verkrijgen is een goede kachel nodig, en Kachels voor OLIE, KOLEN en GAS Voor gezellig, gemakkelijk en zuinig stoken DE VRITE ZEEUW De Franse regering is te allen tijde bereid tot ge- dachtenwisselingen met de andere landen van de Euro pese economische gemeen schap, maar alle toekomsti ge besprekingen moeten terdege worden voorbereid, aldus heeft de Franse mi nister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, donderdag gezegd in de commissie voor buitenland se zaken van de Franse na tionale vergadering. Blijkens een door het persbu reau A.F.P. aangehaald commu niqué, dat na de commissieverga- dêring werd uitgegeven, zei de minister bij het bespreken van de mogelijkheden van hervatting van de normale gang van zaken in de E.E.G., dat zulks alleen maar gebaseerd kan zijn op een juiste waardering van de rol der instellingen, met name wat be treft de beslissingen die de mi nisterraad zal moeten nemen. Ook is het noodzakelijk dat de voltooiing van een gemeenschap pelijke landbouwmarkt wordt voortgezet. Verdgr zei de minister, dat al leen intergouvernementeel over leg 'n oplossing kan brengen. Bij de besprekingen die te gelege- nertijd zullen worden gehouden, zullen alle deelnemers een rea listische houding moeten aanne men en tonen dat zij van goeden wille zijn, aldus het communi qué. Eerder donderdag had het persbureau Reuter uit Parijs ge meld in kringen die nauwe be trekkingen met de commissie on derhouden, te hebben vernomen dat minister Couve de Murville had gezegd dat Frankrijk en de vijf andere landen van de E.E.G. reeds begonnen waren met bila teraal overleg over de crisis in de gemeenschappelijke markt. Verdere bijzonderheden had de minister niet meegedeeld, aldus werd in genoemde kringen ge zegd. Zowel in Den Haag als in Bonn heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken gezegd niets van dergelijke bilaterale gesprekken te weten. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zei desgevraagd naar aanleiding van het bericnt uit Parijs als zou de Franse rege ring bilaterale gesprekken heb ben aangeknoopt met haar vijf partners in de E.E.G. over de cri sis in de gemeenschappelijke markt, dat de ministers.1 van bui tenlandse zaken die de assemblée van de Verenigde Naties bijwo nen, telkenjare van de gelegen heid gebruik maken om bilate raal of in groter kring met hun ambtgenoten over de meest uit eenlopende onderwerpen met el kaar van gedachten te wisselen. Vermoedelijk heeft het genoem de bericht betrekking op deze contacten. Van andere bilaterale gesprekken, geëntameerd door de Franse regering, met de overige E.E.G.-partners is op het minis terie van buitenlandse zaken niets bekend, aldus de Neder landse woordvoerder. De woordvoerder van het Duitse ministerie van buiten landse zaken zei dat er geen bij zondere bilaterale besprekingen tussen Frankrijk en de bonds republiek Duitsland over een op lossing van de crisis in de E.E.G. zijn geweest. Wel houden de twee landen op ambassadeursni veau en in het kader van het Frans-Duits verdrag contact, maar speciale contacten over deze kwestie zijn er niet geweest, aldus de Duitse woordvoerder. LIJFSTRAFFEN OP IERSE SCHOLEN De leerlingen van de Ierse internaten kunnen voortaan geen vervolging meer instellen tegen hun leraren, wanneer deze de orde willen handhaven met een „rietje". Officieel is besloten de wet op de „lijfstraffen" te doen vervallen. De lijfstraf was uit sluitend voorbehouden aan de directeur van het internaat en bestond uit het toedienen van enkele slagen met een „rietje" op de hand. De Ierse leraren on dervonden echter steeds grotere moeilijkheden bij het handhaven van hun gezag. Nu de lijfstraf weer gedeeltelijk is toegestaan, heeft de regering verzocht daar uitsluitend gebruik van te ma ken wanneer vastbeslotenheid en goedheid geen resultaat blijken op te leveren. De Europese vereniging voor ruimtevaart wil begin volgend jaar op een grote conferentie plannen gaan studeren voor het in een baan brengen van een „hangende" communicatiekunst maan die 24 uur per dag kan worden gebruikt. De „Europa 2" zou op een lanceerplaats aan de equator worden afgevuurd en be staan uti de'Britse „Blue Streak" met een tweede trap die werkt op vloeibare waterstof en zuur stof. De raad van de E.L.D.O. hield woensdag in Parijs een bijeen komst onder voorzitterschap vdn de Westduitse professor Gunther Bock om de voortgang van het „Europa 1" project te bespreken. Dit voorziet in lancering van de eerste Europese kunstmaan van de Australische basis Woomera in 1968. Volgend jaar moeten twee Blue Streak-raketten met loze twee de en derde trap en kunstmaan worden gelanceerd. In het laat ste kwarcaal van 1966 zullen in de Sahara twee Coralie-raketten worden beproefd. Ook in Les Landes in zuidwest-Frankrijk zullen twee Coralie-raketten aan proeven worden onderworpen. Verwacht wordt dat in 1967 de eerste volledige drietrapsraket zal worden gelanceerd. De raad komt in november en december bijeen om over de financiering te sperken. Een woordvoerder zei dat de begro ting voor komend jaar is verze kerd en dat de regeringen van ae leden daarvoor verplichtingen op zich hebben genomen. Ver wacht wordt dat 1,3 miljard gul den nodig zal zijn. Koe stagneert treinverkeer Op het enkelspoorbaanvak LeidenWoerden is woensdag avond gedurende twee uur geen treinverkeer mogelijk geweest, nadat een koe tegen een trein was gelopen. De koe was dood en het treinstel ook, want de remmen bleken te zijn geblok keerd. Technici van de spoor wegen moesten eraan te pas ko men om het euvel te verhelpen. Daarmee waren zij tot half elf bezig. De passagiers werden in middels tussen Leiden en Bode graven met bussen vervoerd. INTERNATIONALS VRIENDELIJKER SCHEEPVAART WAARDEN FLAUW De stemming voor de meeste hoofdfondsen is gisteren vriende lijk geweest ten opzichte van het k voorgaarMg.soltniveau. Kon. Olie, ,.R «.■verbeteral bp 144,30 bijna een jj: gulden. Philips liep op van 117,80 tot 118,20 (117,40). Unilever deed het wat kalmer aan op 134,70 (134,30). A.K.U., Hoogovens en K.L.M. werden op de slotkoersen van woensdag ge adviseerd. Het was stil in de hoeken van de hoofdfondsen. Het wachten is kennelijk op het resultaat van de galoperatie van president Johnson, 's Mor gens werd als laagste koers in Kon. Olie gedaan 143,60, Philips 117,50 en in Unilever 134,40. De beroepshandel ging tot dekkings aankopen over, hetgeen van in vloed was op de stemming. Wallstreet had woensdag bij de opening flink aanbod te ver werken op de aangekondigde operatie van de Amerikaanse president. De koersen gingen om laag maar later op de dag trad Op het Witte Huis kan men niet merken dat president John son, die vandaag aan zijn galblaas geopereerd zal worden, twee we ken lang aan bed gekluisterd zal zijn. Johnson heeft ook nog een druk program af te werken voor hij naar het marinehospitaal in Bethesda gaat. In het ziekenhuis is men druk bezig met de voorbe reidingen. Op de tweede verdie ping zijn vertrekken voor hem ingericht. Toen hij in januari in dit ziekenhuis werd opgenomen, werd hij naar een veel hoger ge legen verdieping gebracht. De ge heime dienst zou dit niet erg prettig hebben gevonden, omdat het bij een verblijf „aan de top" moeilijk zou zijn hem te redden als er brand zou uitbreken. Op 't Witte Huis treft men voorberei dingen om te „emigreren". Zo zijn de geheime dienst, het pers bureau en het secretariaat van de president doende materiaal over te brengen naar het zieken huis. Men is ecchter niet onge rust. De artsen hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat de ge zondheidstoestand van Johnson zodanig is, dat hij niet bang hoeft te zijn voor de operatie. Boven dien hebben de statisttieken uit gewezen dat er maar weinig men sen sterven tijdens of aan de ge volgen van een galblaasoperatie. DE SLEPER „SCHELDE" IN ACTIE De sleper „Schelde" van L. Smit heeft donderdagochtend vastgemaakt aan het Britse m.s. „Sea Empress" (bijna 10.000 brt.) dat 300 mijl oost van Ponta Del- gada met machineschade rond dreef. Het schip was op weg van Sorel naar Odessa met een la ding graan. De „Schelde" zal de „Sea Empress" naar de haven van Funchal slepen. De schepen worden daar over drie a vier da- •»en verwacht een herstel in met als uiteinde lijk resultaat dat de slotkoersen een lichte afbrokkeling te zien gaven. De scheepvaartsector was flauw gestemd. Hieraan moet echter direkt worden toegevoegd, dat de koersdalingen in deze sector gepaard gingen met wei nig aanbod. De koersverliezen -bedroegen twee tot drie punten. De leidende cultures waren prijs houdend zwak; dit op geruchten over de op handen zijnde nieuwe staatslening. In de lokale afdelingen werd in aandelen van de exploitatie maatschappij Schevéningen (E. M.S.) voor niet minder dan nom. 216.000 omgezet. De koers gaf toen onveranderd op 170 met de bemreking „gedaan en bieden". Of deze grote omzet iets uit staande heeft met de bemoeingen van de heer Zwolsman inzake de gebeurtenissen van de Vl.A.M.- aandelen, viel niet te achterha len. Beursindices (1953 100) 5/10 6/10 7/10 Int. conc. 521.7 517.3 519.5 Industrie 323.5 323.1 322.8 Scheepv. 141.4 140.7 138.9 Bank en verz. 190.9 191.2 190.1 Handel enz. 164.7 164.7 164.9 Algemeen 365.3 363.4 364.0 A.K.U.: Hoogovens: Nabeurskoersen (440Va) (504%) (144.20) Kon. Olie; 144.30—144.90 gl Philips: 118.30—119.40 (118.00) Unilever; 134.80—135.10 (134.90) Stemming; vast. De bij de „New York Times" werkzame leden der Newyorkse persvereniging waarbij zowel journalisten, als administratief personeel zijn aangesloten die sinds 22 dagen in staking zijn in verband met een geschil met de directie van dit dagblad over automatisering der werkzaamhe den, hebben woensdagavond j.l. aanbevelingen tot oplossing van het geschil verworpen...De aan bevelingen waren gedaan door Theodore Kheel, de door de bur gemeester van New York aange wezen bemiddelaar. Er is niet medegedeeld wat de aanbevelingen inhielden. Kheel dacht niet dat de burgemeester nieuwe bemiddelingsvoorstellen zou doen. Als gevolg van de staking ver schijnen zes der acht Newyork se dagbladen niet. Aanvankelijk verscheen er bij het uitbreken der staking nog slechts één krant in New York, daar zes andere uit saamhorigheid met de direc tie van de „New York Times" besloten de publikatie eveneens te staken. Sindsdien is de „New York Herald Tribune" van dit standpunt teruggekomen, zodat er thans twee New Yorkse dag bladen uitkomen. top stijl vindt u in onze aanbièding voor herfst en winter van Lange Kerkstraat 14, Tel. 2636, Terneuzen Als waardering voor uw aankopen in onze zaak ontvangt u ZILVERZEGELS en moderne interieurs Verl. van Steenbergenlaan 5 Terneuzen Telef. 2971 LENTE IN HET NAJAAR 't Is buitengewoon. Dat zeggen wij met U. En ongetwijfeld zijn er mensen die zeggen: „de kachel kunnen we nu nog mis sen". Maar f Alle inlichtingen over olie-, kolen- en gaskachels kunt U uit voerig bij ons verkrijgen. Onze kollektie is, met zijn meer dan 60 modellen een unicum op ver- warmingsgebied. Onze jarenlange ervaring staat er borg voo rdat U bij uw aan schaf van een nieuwe olie-, kolen- of gashaard een goed ad vies krijgt, terwijl plaatsing zal geschieden door vakkundig per soneel, zodat U in alle opzichten tevreden bent en met een gerust hart de winter in kunt gaan. F. Verstraeten en Zn DIJKSTRAAT 7-9 TERNEUZEN TELEFOON 01150-2056

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 7